Teiegraphische berichten. Benoemingen en besluiten, Onderwijs. Marine en leger. Landbouw. Rechtzaken. TSJüwfjtütt. hebben de anti-revolutionaren nog mede kun nen nemende eenheid van het monster verbond was verbroken. Onder deze, in alle opzichten ongunstige omstandigheden, hebben zij het niettemin tot een zoo hoog stemmencijfer kunnen brengen als 854. Ziedaar de ernstige les, welke de stembus van 12 Juni ons geeft. Eene aansporing om de liberale beginselen in ons midden niet slechts te doen stand houden, maar te doen winnen, ze te doen winnen door eigen onderzoek, door openbare bespreking, door opwekking en aan moediging van anderen, die op hunne beurt, op de oogenblikken dat de stembus spreken moet, weder hunne overredingskracht in hunne omgeving kunnen doen gelden. Daarin toch ligt ten slotte het geheim der overwinning. Bij iedere verkiezing mogen plaatselijke en persoon lijke invloeden van verschillenden aard werk zaam zijn, welke aan alle gissing of redeneering ontsnappen, de hoofdzaak blijft altijd: de geleidelijke, gestadige propaganda der begin selen bij hen, die het in hunne macht hebben de goede zaak door woord en daad krachtig te steunen. In dit teeken moeten wij overwinnen. Er is geen andere weg. Moge dan de verkiezing van 12 Juni 1877, met welker uitslag wij het land en onze partij van harte geluk wenschen, daaraan vooral hare beteekenis ontleenen, dat zij het begin is eener nieuwe vermeerdering en ontplooiing van de kracht der liberale beginselen in ons kies district. De kolom a van den volgenden staat wijst het getal kiezers aan die dezen keer, de kolom b het getal kiezers die bij de verkiezing op 10 Juni 1875 voor een lid van de tweede kamer der staten-ge- neraal in het hoofdkiesdistrict Zierikzee hunne stem hebben uitgebracht. Kiezers. Biljetten. a. b. Zierikzee 254 Haamstede37 Noord welle25 Eenesse28 Serooukerke Burgh 10 18 Eikerzee13 Ellemeet20 Brouwershaven68 Zonnemaire35 Duivendijke30 Kerkwerve30 Noordgouwe 21 Dreischor46 Oosterland45 Bruinisse34 Nieuwerkerk 47 Ouwerkerk27 Goedereede30 Ouddorp62 Stellendam20 Dirksland69 Melissant 33 Middelharnis35 Sommelsdijk79 Oude Tonge76 Nieuwe Tonge33 Herkingen13 Den Bommel44 Ooltgensplaat49 Stad aan 't Haringvliet 20 Totaal - 1426 Van onwaarde 152 29 18 24 8 16 14 16 54 29 17 16 17 32 26 29 35 21 26 51 10 51 24 51 40 40 17 4 25 20 14 170 31 20 26 3 12 12 9 44 19 15 14 16 26 33 33 35 20 27 49 15 48 23 75 73 46 35 8 23 35 14 926 7 1009 9 Geldige stemmen Volstrekte meerderheid. 919 460 1000 501 Aan onze verkiezingsberichten hebben wij nog toe te voegen dat te Dokkum twee verkie- Zij had, geloof ik, voor de tiendemaal de varia tion doorgespeeld en voor de tiendemaal had ik haar gezegd waar zij fout in had, toen hoefge trappel op den grooten weg ons beider aandacht trok. Het was dezelfde ruiter, die reeds vroeger gegroet had; maar thans hield hij zijn prachtig paard zoo plotseling in, dat het dier hoog opstei- gerde, waarbij hij lachend den hoed afnam. Geor- giana boog, wederom met een hoogen blos, en ik van mijn kant zag den onversaagden ruiter ver wonderd na, want ik had den predikant van Lynfield in hem herkend. „Nu, miss Elten, hebt ge nog nooit een goed ruiter gezien, dat ge mijnheer Ashbourne zoo ver baasd' nakijkt vroeg de jonge dame op spottenden toon. „Goede rijders heb ik dikwijls genoeg gezien," antwoordde ik, mij bedaard van het venster omkeerende, „maar nog nooit een predikant, die zoo voortreffelijk in den zadel zit. Hij schijnt zich daar beter op zijn gemak te gevoelen dan „Dan op den kansel, wilt ge zeggen, niet waar?" vulde Georgians den volzin aan, daar ik, het onvoorzichtige van mijne aanmerking gevoelende, was blijven steken. „Nu, dat zou geen wonder zijn. Nog slechts weinige maanden geleden was mijnheer Ashbourne officier bij de garde-dragonders." „Wat? officier? En nu predikant? Hoe is dat mogelijk?" riep ik verbaasd uit. „Dat is heel eenvoudig," antwoordde Georgians. Mijnheer Ashbourne is do derde zoon van den zingen plaats gehad hebben, de eene wegens het bedanken uithoofde eener rechterlijke benoeming, de andere wegens de periodieke aftreding, van den heer van Harinxma, die voor beide vacaturen herkozen werd met 1093 en 1092 stemmen. De heer Brumelkamp verkreeg 704 en 700 stemmen. Blijkens heden ontvangen telegrafisch bericht is te Alkmaar herkozen het aftredende liberale lid, de heer van der Kaaij met 1639 stemmen, terwijl de heer Fabius (cons.) 414 stemmen ver kreeg. Naar wij vernemen, zal Z. M. de koning zich in den nacht van 29 op 30 Juni a. per spoor van 'sGravenhage naar Zwitserland begeven. Z. M. zal daartoe te 11 uren 's avonds per extra- trein de residentie verlaten. De daarbij betrokken spoorwegmaatschappijen hebben reeds de vereischte kennisgevingen gekregen en in verband daarmede maatregelen genomen om dezen trein te kunnen doen loopen. De gemeente Vlissingen werd gisteren door den minister van marine, den heer van Erp Taalman Kip, bezocht, die o. a. de ijzeren schroefschooner, die voor 's rijks rekening op de werf der koninklijke maatschappij „de Schelde" gebouwd wordt, in oogenschouw heeft genomen. De heer F. Wibaut, president van de kamer van koophandel en fabrieken te Vlissingen, her dacht gisteren zijn vijf en twintig jarig lidmaat schap van genoemde kamer. Daartoe waren de leden der kamer, de burgemeester der gemeente en enkele vrienden tot een vriendschappelijk diner genoodigd. Heden is aan de hoogeschool te Leiden tot doc tor in de rechten gepromoveerd de heer L. Bybau, uit Colijnsplaat, met verdediging van stellingen. Met ingang van den 18™ dezer zal het rijks telegraafkantoor te Oostburg open zijn als volgt: op werkdagenvan 7j tot 9 urenvoor middags, van 10i uur voor- tot 4 uren namiddags en van 8 tot 9 uren namiddags; op Zon- en feestdagen, van 8 tot 9 uren voor- en van 1 tot 3 en 8 tot 9 uren namiddags. De heer van Manen, eerstaanw. ingenieur bij den waterstaat te Nijmegen, is overgeplaatst naar s Hage, terwijl naar Nijmegen van Terneuzen is overgeplaatst de eerstaanw. ingenieur Stineke. Door den minister van financiën zijn met ingang van 1 Juli a. eenige wijzigingen gebracht in het aantal en de kringen der divisiën van het kadas ter. Van de elf divisiën vermelden wij alleen de 9e, standplaats Dordrecht, waartoe belmoren Dord recht, Middelburg, Goes en Zierikzee en waarin de dienst gedaan wordt door den ingenieur-verifi cateur J. J. Slaterus. Het besluit van het gemeentebestuur van Am sterdam om op den 20e» dezer, den dag der begra fenis van wijlen H. M. de koningin, de beur» aldaar te sluiten, is thans afgekondigd. Te Haastrecht zal den len Juli eene spaarbank opgericht worden door het aldaar gevestigde departement der maatschappij tot Nut van 't Al gemeen. Den 19™ Juli a. zal het nienwe werk voor den nieuwen Rotterdamschen waterweg, waarvoor onlangs bij de wet een suppletoir crediet verleend werd, worden aanbesteed. vroegeren heer Ashbourne van Ashbourne-Hall. De oudste zoon erfde natuurlijk de goederende tweede zoon uit die familie krijgt altijd de predi kantsplaats hier te Lynnfield, welke de Aahbournes te begeven hebben; voor den derden wordt eene plaats in het leger en voor den vierden eene in de marine gekocht. Doch voor een paar jaar stierf de tweede zoon en zoo klom de derde in diens plaats op. Mijnheer Ashbourne ging naar Oxford om te studeeren voor predikant, werd als zoodanig ingezegend en bekleedt nu de betrekking hier sedert eenige maanden." „En is de vierde zoon nu uit de marine tot het leger opgeklommen?" vroeg ik spotachtig. „Neen," antwoordde de jonge dame zonder mijne ironie te bemerken; „dat was niet noodig, maar do voordeelige predikantsplaats kon men niet onbezet laten." „Natuurlijk niet!" zei ik. „En is de nieuwe predikant met de verwisseling te vreden?" „Welk eene vraag! De geestelijke stand is de eerste; en bovendien," voegde zij er op plechtigen toon bij; „was de verandering ook een zegen voor hem, want de heeren officieren zijn over 't algemeen niet heel vroom. Het was zeer goed, dat hij van dat gezelschap verlost werd." Dit waren Georgiana's inzichten over de zaak; waren het ook de zijne? Die vraag hield ik voor mij; doch ik kon niet nalaten nog te vragen of de gemeente er ook meê in hare schik was, dat zij een gewezen officier tot predikant had gekregen. Wederom haalde zij de schouders op met die Door den minister van financiën is afwijzend beschikt op een door het bestuur der gemeente Bergen-op-Zoom gedaan verzoek om intrekking der aanwijzing van Bergen-op-Zoom als inklaring- kantoor (kantoor van betaling bij invoer te land langs de Schelde en langs de spoorwegen). De Staats courant van heden bevat de wet van den 30™ Mei jl.Staatsblad n° 138betrekkelijk het toestaan van kredieten ten behoeve van tot de afgesloten dienstjaren 1868, 1869, 1871 tot en met 1874 behoorende onverevende vorderingen ten laste der begrooting van Nederlandsch-Indië voor het dienstjaar 1877. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Amsterdamter standplaats de gemeente Nieuwer-AmstelB. Werendlijn Smit, thans notaris te Helder. rekenkamer. Benoemd tot adjunct-commies bij de algemeene rekenkamer A. C. van Wachem, thans eerste klerk. staats commissien. Op verzoek ingetrokken de benoeming van dr. S. S. Rosensteinhoogleeraar te Leiden, en van P. J. Haaxman, apotheker te Rotterdam als leden der commissie die gedurende een jaaringaande 1 Augustus 1877belast zal zijn met het afnemen van de geneeskundige examens en die van tandmeesteren benoemd tot leden dier commissiedr. J. C. G. Eversoud- hoogleeraar te 's Gravenhage, en J. Polak, apothe ker te Amsterdamthans plaatsvervangende leden, en tot plaatsvervangende leden dr. P. Q. Brond- geestlector aan de hoogeschoolen F. D. Fon tein, apotheker, beiden te Utrecht. leger. Op pensioen gesteld de kolonel P. J. de Vassykommandant van het 2e regiment infante rie en het bedrag van dat pensioen bepaald op 1947 's jaars. Voor vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië de 2' luitenant L. M. de Boer van het le regiment infanterie. Tot directeur der in Augustus a. te Utrecht te openen ambachtsschool is uit 37 sollicitanten benoemd de heer D. M. G. Hordijk, onderwijzer in het practisch en theoretisch timmeren aan de ambachtsschool te 's Hage. Gedurende de laatste voorjaars-examens zijn voor landbouwkunde (lager onderwijs) geëxamineerd 24 onderwijzers, van welke er 15 zijn toegelaten, over de verschillende provinciën verdeeld als volgt Friesland geëxamineerd 11, toegelaten 5 Noord-Holland 4, 4 Noord-Brabant 2, 1 Gelderland 2, 1 Overijsel 2, 2 Zuid-Holland 1, 0 Groningen 1, 1 Limburg 1, 1 LcmdbCt.) De sergeanten P. J. Geil, D. L. Jonquière, E. C. Oekhuijzen en J. Retgers, allen van het 3C regiment infanterie (hoofdcursus 's Bosch), hebben met gunstig gevolg" het examen afgelegd tot verkrijging van den rang van 2™ luitenant bij het leger hier te lande. Vad De officier van gezondheid 23 klasse J. J. Hendriksz geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoordwordt met den laatsten dezer op nonactiviteit gesteld. uitdrukking van verbazing en geringschatting, die zij tegenover alles stelde wat niet uitsluitend Engelsch was. „Gij schijnt onze instellingen nog weinig te kennen," antwoordde zij eindelijk; „ik heb u reeds gezegd, dat altijd de tweede zoon der Ashbournes predikant te Lynntield wordt. Iedereen weet dat en iedereen vindt het goed. Ook gelooven wij Engelsche Christenen niet", zeide zij, weêr in baar vromen toon vallende, „dat zulke gebeurtenissen het werk van hèt toeval zijn. Eene hoogere macht heeft den tweeden zoon van hier afgeroepen en den volgenden in zijne plaats gesteld. Als men er aan twijfelde of alles zóo moest zijn en zóo het beste is, zou dit een teeken van ongeloof wezen." Met die terechtwijzing kon ik mijn mond hou den! Wat zou ik ook geantwoord hebben? De eenvoudige opmerking, dat wij al de dwaasheden, die hier op aarde geschieden, toch niet aan eene hoogere macht mogen toeschrijven, zou op de bekrompenheid van die jonge dame afgestuit zijn. Die zou nimmer van inzichten veranderen, daar was ik overtuigd van. Gelijk zij nooit jong was geweest, zou er ook nooit een tijd van rijpheid des verstands voor haar komen. Ik bewaarde dus het stilzwijgen; doch hare mededeelingen hadden mijne belangstelling in hem, die er het onderwerp van was geweest, verhoogd en ik was nieuwsgierig om hem, nadat ik hem in zijne nieuwe geestelijke waardigheid had gezien, nu ook, zoo niet als officier, dan toch als man van de wereld te leeren kennen. De vereeniging „Landbouw en Veeteelt" te Wolfaartsdijk heeft in eene buitengewone ver gadering de voorgestelde regeling goedgekeurd over den voorgenomen wedstrijd met ploegen en eggen op den 28™ dezer. Tevens werd met meer- derheid van stemmen besloten bij die gelegenheid eenige volks vermakelijkheden, bestaande in ring- rijden en ringloopente doen plaats hebben, waartoe de noodige prijzen worden uitgeloofd. De rechtbank alhier heeft heden uitspraak gedaan in de bekende zaak van de dienstbode M. E. alhier, die een bloeiende azalea in pot op naam van mevrouw de wed. de J. gehaald heeft bij den bloemkweeker W. van de Putte, welken pot zij aan de zusters der R. K. school ten ge schenke heeft gegeven. Zij is schuldig verklaard aan oplichting en, onder aanneming van verzach tende omstandighedenveroordeeld tot eene maand gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te onder gaan alsmede in de kosten. De heeren T. Sweens, rector der kapel van O. L. V. in 't Zand, en F. Mostu, kapelaan te Roermond, zullen den 22™ dezer terechtstaan, wegens 't houden eener ongeoorloofde processie op 22 Aug. 1876. binnenland. Eerste kamer. De heer Thooft werd, na onderzoek zijner geloofsbrieven, als lid toegelaten. Het adres van rouwbeklag aan den koning wegens het overlijden van H. M. de koningin werd goedgekeurd en werden benoemd tot leden der commissie van aanbieding, met den voorzitter, de heeren de Raadt, Schimmelpenninck van der Oije, Akerlaken, Beerenbroek en Hartsen. De kamer is daarna uiteengegaan. Tweede kamer. De reeds rondgedeelde en eenige naturalisatie-wetsontwerpen zijn ingekomen De geloofsbrieven der herbenoemde leden, die rechterlijke benoemingen hebben aangenomen, als mede die van den heer Patijn, zijn ontvangen. Het adres van rouwbeklag aan Z. M. den koning zal in de afdeelingen behandeld en morgen vast gesteld worden. buitenland. Erzeröum. De bevelhebber van het Turk- sche leger in Klein-Azië Moukhtar-pacha staat twee mijlen westelijk van Zewin in eene sterk geretrancheerde positie. De Turksche rechtervleu gel is op den linkervleugel der Russen gestooten. Er wordt ieder oogenblik een veldslag verwacht. Petersburg. Volgens officieel bericht heeft Moukhtar-pacha uit Trebizonde 20 bataljons ver sterking ODtvangen. Naar wij vernemen is eergisteren door de politie alhier aangehouden en ter beschikking van de militaire macht geBteld zekere H., die, vroeger in dienst geweest zijnde, is gedeserteerd en thans zoo te Vlissingen als hier te vergeefs pogingen aanwendde om voor den dienst in Ned. Indië geëngageerd te worden. De jaarlijksehe reeks der zomerconcerten van St. Sebastiaan werd gisteren bi het Schutters hof alhier, onder begunstiging van fraai weder, geopend en door een talrijk publiek bijgewoond. De uitvoering van het programma, door het mu ziekkorps der stedelijke schutterij, getuigde weder De eene equipage na de andere hield voor de deur van Airy-Hill stil, terwijl ik op mijne kamer mijn toilet begon te maken. Het was zeven uren en vóór negenen zou bet diner niet afgeloopen zijn, zoodat ik ruimschoots den tijd had. Ik haastte mij dan ook niet, maar keek bij elk aan komend rijtuig door de half nedergelaten gordijnen, om de gasten vooraf eenigszins op te nemen. Maar ik kon niets onderscheiden dan blinkende zijde en golvende kanten, onder witte burnoes half verborgen; en daarnaast de onvermijdelijke, leeljjke, zwarte heerenrokken, wier bezitters slechts sehenen te dienen om de rijk opgesierde schoonen uit de rijtuigen te helpen en aan hun arm het huis binnen te leiden. Weêr eene equipage! Maar nu geen van die ruime familiekoetsen, die mama, papa en drie dochters konden bergen, ofschoon papa bet met het smalst mogelijk plaatsje voor lief moest nemen; neen, een lichte phaëton, getrokken door een spiegelglad bruin paard, dat als over het kiezelpad voort danste. De heer in het rijtuig wierp achteloos aan de bedienden do leidzels toe, streelde het fraaie dier nog eens over den hals en verdween daarop in het huis. Wordt- vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2