Omnibusdienst op Domburg. Zeetijdi n g e n. Handelsberichten. Advertentiën. Correspondentie. IngezondenStukken. Graanmarkten enz. fi*r$jzeii van effecten. Belgische brieven. Aan de heeren van den Middelburger. Zeer {voorspoedig bevallen van een Zoon M. C. ROGGE—Worst. De opnieuw aangewende po gingen hebben tot het gunstig resultaat geleid dat het benoo- digde kapitaal volteekend is. Heeren inteekenaren worden hierbij opgeroepen tot eene al gemeene vergadering te honden, op Woensdag 13 Juni a. s.te half drie uren, namiddags, in een der lokalen van de Sociëteit St. Joris op de Balans alhier, ter benoe ming van het Bestuur en rege ling der Statuten. C. H. Elout. W. H. de Bruyn van Melis- en Mariekerke. W. J. Sprenger. Alhier binnengekomen het Engelsehe schip Sisters, met steenkolen voor de gasfabriek. Heden is te Vlissingen gearriveerd de Eng. stoomboot I. E. Me Connell, gezagv. Bell, met steenkolen van Cardiff, en heden namiddag van daar vertrokken naar New-York, na steenkolen ingenomen te hebben, het stoomschip P. Galand, gezagv. E. Deddes, geladen met stukgoederen, benevens de volgende passagiers 1" klassede heeren I. Ruijter, C. en H. Fletser en echtgenoo- ten2e klassede heeren dr. de Munck en drie kinderen en Jooaten, benevens 5 geestelijke zusters en 56 personen 38 klasse. Rotterdam, 11 Mei. De aanvoeren waren redelijk. Tarwe 25 cent lager gerst, beide soorten 20 cent lager; bruineboonen 50 cent lager; kanariezaad 50 cent lager; overigens prijshoudend. Amsterdam, 11 Juni. Raapolie op zes weken f 38}. Lijnolie f 31}. Amsterdam, 9 Jnni. 11 Juni. STederl. Cert. Werk. schuld. 24 pet. 63j$ 64 Certific. dito dito 3 764 76§ dito dito dito 4 100f|100j Aand. Handelmaatschappij. 5 102} dito exploitat. Ned. Staatssp. 104 Loten stad Rotterdam. 3 1004 101 dito dito Amsterdam 3 1024 102 België. Cert. bij Rothschild. 2{ Frankrijk. Inschrijvingen3 Inschrij vingen5 100} 100 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 974 97f Certific. Inscr. 5e serie 5 604 604 Obl. Hope C°. 1855 6e serie. 5 79 j dito 1000 1864.5 93 4 93 J dito L. 100 18725 814 82 dito L. 100 1873 5 82^ 82 Loten 18645 130 129 Loten 18665 126 125 Oblig. Hope &C°. Leen. 1860. 44 81} 824 Certific. dito4 64| Inscr. Stieglitz C°. 2ea4L. 4 Obligatiën 1867694 72 724 Certificaten6 434 43 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 104 104 Oblig. dito44 844 844 dito dito4 78 Aand. Kiew-Brest5 334 dito Baltische spoorweg. 3 46 45 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis .5 89 88 dito dito Jelez-Griasi. 5 874 874 dito dito Jelez Orel 5 89 dito dito Charkow Azow 5 81 81} Polen. Schatkistobligatiën .4 74 74 Aand. Warschau-Bromberg. 4 53} dito dito Weenen. 5 51 Oostenrijk. Obligatie metal. in zilver Januari/Juli. 5 524 52 Obligatiën dito April/Oct. 5 52-44 dito in papier Mei/Nov. 5 48^ 484 dito dito Febr./Aug. 5 Aand. Nation, bank3 105} 105 Loten 1860. ..5 dito 1864104} Hongar(Je. Schatkistbiljett. 6 Oblig. Theiss spoorweg 5 63 Italië. Certific. Amsterdam. 5 66 Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 40 40 Spanje. Obligatiën Buitenl. 3 104 104 Oblig. Binnenlandsche. 3 10-j1, Portugal. Obligatiën 3 52} 52| Turkije. Inschr.Alg. schuld. 5 „77 Obligatiën 1869 6 74 74 Hgypte. Obl. 1868.7 494 Obl. 1873 7 50 Amerlka.Obl.Ver. Stat. 1904. 5 104| Obligatiën dito dito 1885. 6 Illin. Cert. Amsterdam 49} 49 Oblig. Illinois Redemtion. .6 944 944 dito Central Pacific. 6 100 1004 Certific. Chic. N. W7 41} 40§ Oblig. Madison Ext7 824 8I4 dito Winona-St. Peter 7 744 74| dito N. W. Union7 72} dito Union Pac. Hoofdl. .6 96} 97 Obl.St.Paul&Pac.Spw.l'sec. 7 45 45J dito dito dito 2esec. 7 24 Brazilië. Oblig. 1863 44 B Obl. 18655 944 94 PrJJzen van coupons. Amsterdam, 11 Juni. Metall. f 19.974 dito zilver f 22.05Div. Eng. per f 11.85Eng. Portugal per f Spaansche piasters .54; Amerikaanscbe dollars (in goud) 2.434. Amsterdam, 9 Juni. Metall. 19.95; dito zilver 22.05Div. Eng. per 11.85Eng. Russen per 12.Eng. Portugal per Frans. 47.65Belg. 47.65Pruis, f 58.55 Hamb. Russen ƒ1.414Russen in Z. R. 1.25Pool- sche per fl. Poolsche per Z. R. Spaan sche piasters .54 Spaansche binnenlandsche .49; Amerikaanscbe dollars ƒ2.434; papier 2.26. aan J. VAST POELJES bij het herdenken van zijne dLOjarige werkzaamheid op onze Tabaks fabriek. Middelburg, 10 Juni 1877. FREDERIK JAN TAK ZOON. stukketi terug te trekkenwaarop de batterijen door de Russische kogels zijn vernield. Het gevecht den 4« dezer door de Turken tegen de Montenegrijnen geleverd is zooals deze thans zelve erkennen ten hunnen nadeele nitgeloopen, tengevolge waarvan de Turken de Dougapassen hebben bezet. In de behoefte aan geld, die zich in den laatsten tijd sterk bij hen deed gevoelen, zal thans worden voorzien dóór een gedwongen bin nenlandsche leening ten bedrage van 6 millioen pond, rentende 10 pereent en aflosbaar iul2 jaren. Allen die kunnen bijdragen, als eigenaren van vaste goederen, kooplieden en ambtenaren zullen verplicht worden er aan deel te nemen. Omtrent de pogingen tot herstel van den vrede wordt nit Bucharest gemeld, dat zij waren uitge gaan van het Engelsche gouvernement en recht geven tot de onderstelling, dat de Porte bereid is een vrede te sluiten op de grondslagen der conferentie van Konstantinopel. Rusland echter acht het noodzakelijk om krachtige maat regelen te eischen tot waarborging van de rechten der Christelijke bevolking van Turkije en van de invoering der toegezegde hervormingen. In overeenstemming hiermede is wat aan Daily Telegraph uit Weenen wordt gemeld, dat nl. de Russen voornemens zijn Bulgarije niet alleen te bezetten, maar dat zij ook de noodige schikkingen maken om minstens drie jaren in het distriet van Adrianopel te blijven. Tot volvoering van dat doel is te Plojesti een groot aantal Russische en Bulgaarsche ambtenaren vereenigd in afwachting van den overtocht over den Donau. De verzekeringen omtrent een spoedigen vrede en localiseering van den oorlog worden thans afgewisseld door een verontrustend bericht uit St. Petersburg, alwaar men, volgens de Augs- bnrger Zeitung, vrij zeker een conflict met Enge land te gemoet ziet, want voor zijn vertrek naar het Donan-leger had de czaar bevel gegeven tot vorming van een torpedo-korps voor de verdedi ging van de kusten der Baltische zee. Dit bewijs van wantrouwen verzwakt zeer het geloof in de officieele vredelievende verzekeringen der regeering. Voortdurend laten de Dnitsche bladen zich hoogst ongunstig uit over den toestand in Frankrijk en schrijven dien in hoofdzaak toe aan de woelingen en de eischen van het ultramontanisme. De Nord- dentsche Allgemeine Zeitung stelt de ultramon" tanen alleen verantwoordelijk voor den val van het ministerie-Jules Simon, terwijl de National Zeitung onder den titel „De senaat en de vrede, van Europa" de gevolgen bespreekt van de uit spraak der ontbinding door den senaat, die het blad zeer enstig inziet. Van de beslissing van dat staatslichaam hangt, volgens de National Zei tung, de vrede in Europa af, want als- zij gunstig is voor de regeering, zal onder den een of ande ren vorm een coup d'état volgen, waardoor een ultramontaansche regeering zal ontstaan die den vréde ernstig zal bedreigenaangegeven Eu ropa over zoodanige regeering reeds uitspraak gedaan heeft. Het schijnt dat de heer Jules Simon in zijn blad, de Echo universel heeft, geantwoord op het artikel in den National Zeitnng, en wel in dien zin dat het gevaar, hetwelk men in Frankrijk meent te zien, niet zoo ernstig is als het wel schijnt. Daar echter de tekst van het artikel van den heer Simon nog niet bekend is, zou men licht valscbe conclusies maken, zoodat het oordeel daaromtrent dient te worden opgeschort. Brussel 10 Juni. Het kabinet Jnles Malou-Lautsheere heeft giste ren eene overwinning gehaald een Pyrrhus waardig. Het wetsontwerp tot wijziging der kieswet, door den heer Fiére Orban genoemd de wet tot invoe ring der wettelijke schennis van het geheim der stemming door de geestelijkheid, is door de rech terzijde aangenomen, maar ook alleen door de rechterzijde. Geen enkele liberale stem heeft hare goedkeuring gehecht aan deze schandelijke poging om het monsterachtige privilege te verleenen, dat de mi nister van justitie en het hoofd van het kabinet aan de geestelijkheid willen toekennen, dat wil zeggen het privilegie van strafloosheid in zake van misbruiken bij verkiezingen. De scherpe uitdrukking van den beer Frère Orban, het brandmerk dat hij gedrukt heeft op een ontwerp, hetwelk volgens den heer Jnles Malou met algemeene stemmen door het Belgische parlement moest worden aangenomen, is volstrekt niet overdreven. Zij is zelfs bijna nog te zacht. Zij is te zacht, want het is op het oogenblik niet twijfelachtig meer, dat het ministerie, toen het, zooals het by het araendement van den heer Frère Oriban op artikel 46 van het wetsontwerp heeft gedaan, de straffeloosheid voor de priesters eischte, welke geheel in strijd is met de grondwet, niet heeft gehandeld volgens bevelen van den koning, maar veeleer volgens die van de bisschop pen en misschien wel overeenkomstig zoodanige die rechtstreeks nit het kamp der Jezuïeten zijn gekomen. Het is waar: de heer Jules Malou heeft zijn doel bereikt, maar deze overwinning doet hem meer kwaad dan een nederlaag. Zij geeft den ge nadeslag aan zijn gezag. De liberale partij wacht niet tot het ontwerp in den senaat komt om met alle wettelijke midde len te protesteeren tegen een zoodanigen aanslag jegens de openbare orde en moraliteit, Het comité van de Ligue fédérale zal Donderdag a. te Brussel eene vergadering honden, ter behan deling van een voorstel, dat reeds eenige maanden geleden is gedaan, voor het geval het parlement ten aanzien van het wetsontwerp tot hervorming der kieswet te ver mocht gaan. Dat voorstel strekt tot bijeeuroeping te Brussel van een congres van alle liberale vereenigingen in het land om den toestand, waarin België en zijn liberale instellingen door die vermetelheid van het ultramontanisme zijn gebracht, te onderzoeken. Ongetwijfeld zal bij zulk eene beweging, waar van de voorboden reeds merkbaar zijn, de koning door de onderteekening te weigeren zijne goed keuring niet hechten aan eene wet, die voor im mer de meerderheid aan de clericalen zal verzekeren. Denkt de heer Jules Malou er, om den slag af te wenden, ook aan de discussie en de aanneming in den senaat niet aan te moedigen? Misschien trekt bij de wet wel in. Zelfs dat zou hem niet kunnen redden. Na, zooals hij heeft gedaan, met ophef de noodzake lijkheid te hebben verkondigd van eene wet om de misbruiken bij verkiezingen te bestrijden, kan hij niet aan de regeering blijven zonder althans nogmaals eene poging te hebben aangewend ter bereiking van dat doel. De heer Jules Malou en zijne collega's zijn ineen fuik geloopen; zij kun nen niet voor- of achteruit. Zij kunnen reeds bij voorbaat er zich van ver zekerd houden dat zij eindelijk schipbreuk zullen leiden op den hinderpaal van den koninklijken wil. Nog minder dan zijn overleden vader zal Leopold II zijne handteekening stellen onder eene wet} waardoor de suprematie van eenige party boven een andere wordt gevestigd. De val van het kabinet en de ontbinding der kamer zijn gebeurtenissen die in de naaste toe komst mogelijk zijn. Het ons toegezonden bericht nit Oost-Souburg kan, als een nieuws bevattende dat reeds acht dagen oud isniet meer geplaatst worden. Heeren, ik ben maar een eenvoudige boer en bemoei mij weinig met de staatskunst, maar nu is de geest toch vaardig geworden in mij om u te verzoeken mijn sentimenten nit te storten in den Middelburger, die door Gods genade nu reeds zoo veel jaar bestaan heeft. Als ik zie hoeveel geachte mannen onzen heer van Eek niet willen wegjagen, dan moeten er toch gewichtige beweegredens zijn om een in Walche ren onbekenden heer onze belangens te laten be handelen in den Haag, al is hij ook nog zoo een treffelijk mensch. Als ik een preek hoor, dan onderzoek ik in de schrift of die wel proefonder vindelijk juist is en voor ik nu aan al dat ge babbel over mynheer Wolbers geloof, moet ik er meer van weten, anders ga ik te werk volgens mijn eigen sentimenten en laat mij in of buiten de kerk nietregeeren door de eerwaarde broeders predikanten. Ons geloof leert ons vrijelijk te onderzoeken met de schrift voor oogen. Daarom hebben onze vaders tachtig jaar oorlog gevoerd en wij zijn geen kinderen die maar moeten volgen gelijk als de schapen. Dus heeren, hiermede wil ik nn eindigen om te maken dat wij door de eerwaarde broeders predi kanten niet voor domme kerels worden aangezien, die van niets weten en nu maar den heer van Eek willen wegjagen, die met Gods hulp zoo lang voor de staatskunst door ons is afgezonden naar den Haag. een landbouwer. Nieuw- en St. Joosland. Een Noord-Bevelandsoh belang-. Dezer dagen werd ons van bevoegde zijde mede gedeeld, dat het registratie-kantoor te Cortgene binnen kort zal worden opgeheven. Wat het doel dier opheffing is, weten wij nietdoch zeker is zij niet in 't belang der notarissen en anderen, die voortdurend zaken met dat kantoor Lebben. Ter wijl aan den eenen kant door de regeering overal post- en telegraafkantoren worden opgericht ten be hoeve van het publiek, zal zij aan den andereu kant de kleine registratie-kantoren gaan opheffen, die toch ook in bet publiek belang zijn daargesteld. Vooral voor Noord-Beveland, dat door zijne geïso leerde ligging toch reeds zooveel moet missen, is die opheffing zeer te betreuren. 't Is waar dat door die opheffing een deel van het traktement van den ontvanger tot een bedrag van f 500 in 's rijks schatkist vloeit, doch daar staat tegenover, dat de gelegenheid tot fraudeeren nu ook veel gemakkelijker wordt gemaakt, en wij gelooven dat op den langen duur de opheffing meer nadeel dan voordeel voor 't rijk zal opleveren. Het doel van ons schrijven is alleen om hen, die er belang bij hebben dat het kantoor van registratie op Noord-Beveland blijve bestaan, te waarschuwen voor het gevaar dat hen boven het hoofd hangt, opdat zij nog in tijds maatregelen kunnen nemen om die opheffing te voorkomen. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon T. MULDER, geb. Tensen. Breskens, 8 Jnni 1877. Waterlandkerkje, 8 Juni 1877. Domburg, 9 Juni 1877. Bevallen van een Meisje M. B. KESTEL00 Vink. Bevallen van een Meisje P. E. CRÜCQVhik. Stavenisse, 10 Juni 1877. Heden overleed, tot diepe droefheid van mij, mijne kinderen, behuwdkinderen en verdere be trekkingen, in den ouderdom van 56 jaren, de Hoogwelgeb. Vrouwe CECILIA VAN VRIJ- BERGHE, hartelijk geliefde echtgenoote van Jhr. Mr. J. F. SCHUURBEQÜE B0EIJE. 'sHage, 8 Juni 1877. Heden overleed, na een langdurig lijden, onze waarde moeder BARENDINA LEENDERTSE, weduwe ABRAHAM VISSER, in den ouderdom van rnim 80 jaren. Colijnsplaat, Uit aller naam, 8 Juni 1877. J. VISSER. Heden overleed, tot mijne en mijner kinderen diepe droefheid, mijn geliefde echtgenoot WAL- RA VE BLAAS, in den ouderdom van ruim 66 jaren. Moesboseh bij Kondekerke, 10 Jnni 1877. L. TILROE, Wed. W. Blaas. Heden overleed, in den ouderdom van 66 jaren, WALRAVE BLAAS. Als tuinman diende hij de familie VAN DOORN VAN KOUDEKERKE, ge durende 42 jaren, met zeldzame trouw, ijver en gehechtheid. Zijne nagedachtenis zal bij haar in dankbare herinnering blijven. Heden overleed W. BLAAS, tuinbaas op den Huize Moesbosch te Kondekerke. Het missen van zijne warme vriendschap en van zijne uitgebreide en grondige kennis zal bij ons een diepen indruk achterlaten. Middelburg, 10 Juni 1877. Namens bestuur en leden der Walciiersche Botanische Tuinvereeniging. Hartelijk dank voor de vele bewijzen van be langstelling ondervonden op den 9'» dezer. P. J. VAN DIERENDONCK en Echtgenoote. De Heer en Mevrouw SCHORER (van Veen) betuigen bunnen dank voor de bewijzen van deel neming, ontvangen bij het overlijden van hunnen broeder den heer C. W. W. VAN VEEN te Delft. De voorloopige Commissie De belanghebbenden in de Brandwaarborg Maatschappij voor de Provincie Zeeland, ge vestigd te Middelburg, worden bij deze uitgenoo- digd tot eene bijeenkomst op Donderdag den 148n Jnni 1877, des namiddag te éen uur, in een der lokalen van de Sociëteit St. Joris, op de Balans alhier, tot het opnemen der rekening over 1876. Middelburg, den 12en Mei 1877. De Directeur der voornoemde Maatschappij, A. P. DE WIJS. Allen die iets te vorderen hebben vanof ver schuldigd zijn aan Mejuffrouw JACOBA JOHANNA VAN DER KOORDE, particuliere, gewoond heb bende en 1 dezer overleden te Middelburg, worden verzocht daarvan, vóór 20 dezer, opgave te doen ten kantore van den Notaris B. A. VERHEIJr Lange Delft, wijk H n° 7. Allen die vorderingen hebben ten laste van den boedel van Mevrouw de Wed. J. SLEGT geb. DE KANTERworden verzocht die in te leveren vóór den 25on Juni a. ten huize van den heer H. D. SLEGT op de Heerengracht te Mid delburg,

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3