120e Jaargang. 1877. N«l 186. Dinsdag 12 Juni. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Adverientiên i 20 Gent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz,! van 1—7 regels 1,60 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas^ Laffitk Cf. te Brussel en Parijs, Middelburg, 11 Juni. J. J. B AX EGHkWIJK. FETJXXJXJE'X'03Sr_ De Gouvernante. Benoemingen en besluiten. Marine en leger. Rechtzaken. Wij herinneren de 'kiezers in de hoofdkies districten Middelburg en Zierikzee, voor zooveel noodig, dat morgen (Dinsdag) tusschen 9 uren des morgens en 5 uren des namiddags, de inlevering moet plaats hebben der stembriefjes ter verkiezing van een lid der tweede kamer in beide districten. Kiezers die hun stembriefje verloren of er geen ontvangen hebben', kunnen er nog een beko men op de secretarie, hunner gemeente. Het doorhalen van namen op het stembriefje en het in de plaats stellen van andere is geoor loofd. Den liberalen kiezers bevelen wij nogmaals waakzaamheid aan. Behalve dat onze tegen standers geen middelen onbeproefd laten, is de herkiezing der liberale candidaten met eene talrijke meerderheid op dit oogenblik van overwegend belang. Van de houding dei- kiezers in bet district Middelburg zal bet afban gen of wij den beproefden verdediger onzer belangen opnieuw in 's lands vertegenwoordi ging bevestigd zullen ziendan wel of ons district voortaan vertegenwoordigd zal worden door iemand aan onze toestanden vreemd en ons slechts aanbevolen, omdat hij gezind is aan de beerschzucbtige kerkelijke partijen in ons land bet overwicht te verschaffen, waartegen onze vooronders en wijzelven tot dusverre altijd met inspanning van al onze krachten en met goed gevolg gestreden hebben. Als mannen om dien strijd voor ons te blijven voeren bevelen wij nogmaals aan, de aftredende leden der tweede kamer voor Middelburg Mr. B». ËCK. voor Zierikzee: De heer mr. F. Walter, kantonrechter te Hulst, is door een aantal vrijzinnige katholieken in het kiesdistrict Boxmeer candidaat gesteld voor bet lidmaatschap der tweede kamer, tegenover den beer Haffmans. Naar wij vernemen, blijft de ter aardebestelling yan het stoffelijk overschot van wijlen H. M. de 3. Naar het Duitsch van Maria Calm. III. {Vervolg.) Toen ik ontwaakte scheen bet reeds te sche meren. Het was pas zeven uren, doch de lucht was intusschen bewolkt geworden en een fijne regen sloeg tegen de vensters. Ik sprong op. Wat was dat voor een begin? Schreien en slapen Neen, dat zou niet gaan. Snel begon ik mijne zaken te ordenen, maakte mijn haar op, kleedde mij voor goed en ging, hoewel met een kloppend hart, naar beneden. Het was nu reeds vrij Iaat. Het schemerde in de booge gangen en op de beide met dikke loopers belegde trappen. Uit eene donkergeverfde nis keek een beeld van Hebe mij bijna spookachtig aan. Door een open venster drong eene bedwel mende jasmijngeur binnen; doch de avondlucht was koelik huiverde en trok mijn zwarten shawl vaster om de schouders. Aarzelend betrad ik den met Indische matten belegden mozaïkvloer der vestibule. Een aantal kamers kwamen daarop uit. Ik luisterde. In een der vertrekken hoorde ik stemmen; zou ik aan- koningin bepaald op Woensdag, den 20en Juni a. Te tien uren des morgens zal de rouwstoet het Huis ten Bosch verlaten. De trein zal, naar men verzekert, den volgenden weg nemen: van het Huis ten Bosch, den Leidsehen straatweg tot aan de KoningsbfugKorte Voorhout, Tournooiveld, Lange Vij verberg, Plaats, Gevangenpoort, Buiten- hol, Gravestr'aat', Groenmarkt, Veenestraat, Wagen straten, Huijgensplein en straat, langs den Rijs- wijksehen weg naar Delft. 24 kamerheeren en kamerjonkers zullen het lijk achter den rouwwagen volgen. - u Als heranten bij den stoet worden genoemd de heeren mr. A. J. graal van Randwijck, commies van staat, en jhr. mr. P. A. van den Velden, secretaris bij den hoogen raad van adel. De keizer van Duitschland zal bij de plechtig heid vertegenwoordigd' worden door prins Albert van Pruisen; de koning- van Wnrtemberg door prins Peter van Oldenburg, hal ven broeder van de overledene; de hertogin van Nassau door baron F. Bose. De overige rijken zullen zich vermoe delijk laten vertegenwoordigen door hun respectieve gezanten, die eene uitnoodiging zullen bekomen tot bijwoning der plechtigheid in de nieuwe kerk te Delft. Z. M. de koning heeft Zaterdag namiddag ont vangen de gezanten der verschillende staten bij het Nederlandsche hof, voor zoover in de residentie aanwezig, vergezeld van de secretarissen of attachés bij hun legatiën, tot het aanbieden hunner condo leances met het overlijden van HDs. gemalin. De leden der diplomatie verschenen in groot coStuum ter audiëntie, de kokarden hnnner steken van een rouwteeken voorzien. Vad De minister van buitenlandsche zaken brengt in de Staats courant van 10 en 11 dezer ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand October e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het af leggen van het examen voor de betrekking van leerling-consul. Het juiste tijdstip van dat examen zal minstens éene maand te voren in de Staatscourant worden aangekondigd. Kennis der Spaansche taal zal ditmaal tot bij zondere aanbeveling strekken. schutterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan mr. J. W. Lasoader als 2en luitenant bij de dienstdoende schutterij te Middelburg. onderscheidingen. Vergunning verleend aan m'. C. Th. baron van Lynden van Sandenburg, Zr. Ms. minister van justitie, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder grootkruis der orde kloppen Liever had ik mij eerst laten aandienen, maar daar nergens een dienstbare geest te zien was, zamelde ik mijn moed bijeen en klopte. Een heer deed de deur open en liet mij met de halfvragende woorden: „Miss Elten?" binnen. Het was eene ruime, achtkante kamer waar ik mij. nu bevond. Onder den grooten zwartmarmeren schoorsteenmantel lag een helder houtvuur te branden, waarvan de vlam het eenige licht in de kamer was. In een lagen stoel met zeer hoogen rug, waarover een prachtig gestreept tijgervel ge hangen waslag voor het vuur eene donkere ge stalte. Bij het onzekere licht kwamen het bleeke gelaat en de blanke, op het zwarte^kleed rustende handen vrij scherp tegen de omgeving uit. De onbekende gedaante boog even het hoofden stak mij eene der blanke handen toe. Ik raakte die vluchtig aan en voelde eene rilling door mijne leden gaan, zoo ijzig koud waren die vingers'. Daarna nam ik op een klein stoeltje, dat de heer mij had toegeschoven plaatsen Wierp een blik rondom mij. Ik bevond mij waarschijnlijk in een van die torenachtige uitstekken, die ik reedsvan den .grooten weg af had waargenomen. Vier der penanten waren met goedgevulde boekenkasten bezet, tusschen welke op zwart marmeren consoles urnen en antieke busten prijkten. Het groote venster in het midden, was met zware groen damasten gordijnen behangen, zoodat dit gedeelte der kamer geheel in duisternis gebuid was. „Mijn man, jngnheer Goring" zei de dame, met van de Kroon van Italië, hem door Z. M. den koning van Italië geschonken. De luitenant ter zee 2e klasse P. D. A. Fran- kamp, dienende als officier van politie bij het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord, wordt met den 21en dezèr overgeplaatst aan boord van Zr.' Ms. fregat met stoom vermogen EvertseD, en met dien datum vervangen door den luitenant ter zee 2e klasse D. Hordijk, dienende aan boord van evengenoemden bodem. De Staats-conrant van 10 en 11 dezer bevat de kennisgeving van den minister van oorlog van Zr. M". besluit van 8 dezer betreffende het examen tot toelating voor het 2e studiejaar voor de konink lijke militaire academie. De minister van oorlog, ontwaard hebbende, dat er bij enkelen twijfel bestaat, of jongelieden, die aan het examen voor de marine deelnemen, zich voor het in-Augustus te houden examen van toelating tot de koninklijke militaire academie kunnen aanmelden;, brengt in de Staats-conrant ter kennis van belanghebbenden, dat de hier be doelde jongelingen zich voor het toelatingsexamen kunnen aanmelden, doch dat ook voor hen de daar toe strekkende stukken vóór 20 Juni a. aan het departement van oorlog moeten worden ingezonden, onder mededeeling, dat de jongeling ook aan het examen voor Willemsoord deelneemt. Aangezien de over te leggen stukken niet op gezegeld papier behoeven geschreven te zijn, be staat er geen bezwaar voor dé belanghebbenden om van die stukken, voor zooverre zij reeds aan het departement van marine zijn ingediend, een duplicaat aan het departement van oorlog te zenden. De ouders of voogden echter, wier zonen of pupillen bij de marine worden geplaatst, maar zich tevens voor de academie hebben aangemeld, behooreri, zoodra hun de uitslag van het toelatings examen voor Willemsoord bekend isdaarvan mededeeling te doen aan het departement van oorlog, opdat de betrokken zoon of pupil niet noodeloos tot het afleggen van het examen van toelating tot de academie worde opgeroepen. De arrondissements-rechtbank alhier heeft heden onder anderen zekeren P., te Grauw,schul dig verklaard aan 1° beleedigiug met woorden jegens een bevelhebber der gewapende macht in de uitoefening zijner functie; 2° beleediging met woorden jegens een bedienend beambte is de waarneming zijner bediening, en 3° feitelijk en eene achtelooze handbeweging naar-den beer, die zich wijdbeens voor het vuur geplaatst had. Ik maakte eene buiging voor hem. Het was een heer van middelbare grootte, met een niet leelijk, maar zeer alledaagach gezicht. Ook de wijze waarop bij mijn groet met eenige onver staanbare woorden beantwoordde getuigde niet alleen niet van aristocratische, maar zelfs niet van gewone beschaving. „Zoudt ge niet gaan zitten?" vroeg de dame, het hoofd half naar hem heen wendende. Mijnheer voldeed aan het bevel en vroeg, toen mevrouw- zich weer in stilzwijgen hulde: „Aan gename reis gehad Ver van hier, hè „Ik ben gisteren van Rotterdam vertrokken," zei ik. „Rotterdam? ja, in de Rijnprovincie, niet waar Veel grachtenveel handel, jawel, jawel, dat weet ik". Mevrouw wierp een blik van oneindige minach ting op mijnheer en vroeg toen, zich naar de zijde wendende waar ik gezien had dat eene wolk van monsseline in een diepen zetel begraven lag „Georgie, moet ge uwe aanstaande gouvernante niet goeden dag zeggen?" Er kwam langzaam beweging in de wolk; een smal, teêr gelaat dook uit de diepte op, en de gestalte, die tamelijk groot, maar in 't oog vallend mager was, strekte de hand naar mij uit en vroeg op den onverschilligsten toon: „Hoe vaart u?" „Dat is uwe oudste leerling, miss Georgiaua," zet de moeder. gewelddadig verzet jegens bedienende beambten in de waarneming van hun dienst. Een en ander had plaats tijdens een wachtmeester en een ma- réchaussée den beklaagde, die destijds voortvluch tig was, wilden arresteeren tot het ondergaan van een hem door de rechtbank te Goes opgelegd vonnis. Thans is hij veroordeeld tot eene maand cellulaire gevangenisstraf, eene geldboete van f 15 en in de kosten. Zaterdag morgen is de stoomboot „Stad Vlis- singen", gezagvoerder Stasse, komende van Queen- boro, precies te 7 uren te Vlissingen aangekomen, zoodat de passagiers onmiddellijk per sneltrein naar Holland konden doorreizen. Als een voorbeeld, hoe brieven soms weg raken, deelt een ooggetuige ons mede dat hij gisteren middag omstreeks half vijf uit de hulpbus van het spoorwegstation alhier een enveloppe zag steken, lang quarto-formaat, dat hij zonder moeite uit de bas kon trekken. Na het adres bezien te hebben, luidende „mr. J. P. R. T. v. P.," werd de brief door hem weder in de bus gestoken, doch nu zoo dat van uithalen geen sprake kon zijn. Het terrein der buiten-sociëteit op het Noord- bolwerk alhier is sedert Zaterdag verfraaid met een sierlijk bronzen beeld op voetstuk, dat aan de omhoog geheven armen een zesarmige gaskroon, met even zooveel ballons draagt. Het is geplaatst in het midden van den tuin, tegenover den muziek tempel. Het voetstuk is omgeven door gekleurde metalen bloemeD,. welke des avonds, na aangesto ken te zijn, mede in kleine gaslichten veranderen. Rondom het beeld is de grond opgehoogd en door bloemen en grasperken versierd. Hef geheel maakt, des avonds vooral, als de lichten opge stoken zijn, gelijk gisteren avond voor het eerst plaats had, een zeer fraaie uitwerking. Dit sierlijke werkstuk van tuin-ornamentatie ia afkomstig uit de fabriek der firma Becht en Dy- serinck te Amsterdam. Het aantal groote en kleine gaspitten, dat het bevat, bedraagt 60, die door 438 openingen licht verspreiden. Wij hebben gebruik gemaakt van de gelegen heid tot bezichtiging van den schoorsteenmantel, welke als proeve van marmerschilderen door onzen stadgenoot O. van Puffelen zal worden ingezonden op de aanstaande te Amsterdam te houden ten toonstelling van nijverheid en kunst. Ofschoon wij, daar het eene tentoonstelling geldt, natuurlijk geen oordeel mogen uitspreken, meenen wij toch goeden grond te hebben voor de verwachting dat het werkstuk op 'de tentoonstelling veler belang stelling opwekken zal. „Leerling? alleen voor de muziek," merkte de jonge dame aan. Mevrouw verwaardigde haar met geen antwoord, maar ging voort, zonder een blik op hare dochter, die zich intusschen weêr in den stoel had laten zinken„Uwe beide andere leerlingen Ethel en Miliy, zijn reeds naar bed. Ge zult ze morgen vroeg zien en dan, als ik u verzoeken mag, het onderwijs dadelijk beginnen, zij hebben sedert Paschen geen gouvernante gehad en zijn een weinig verwilderd." „Hoe oud zijn die twee meisjes?" vroeg ik schuchter. „Ethel is vijftien en Milly negen jaar. Daar tusschen in valt Charles, mijn eenige zoon. Ik hoop dat ge er niets tegen zult hebben hem ook in eenige vakken onderricht te geven, bijv. in de muziek en bet Fransch." „Ik heb nog nooit jongens onderwezen," ant woordde ik met eenige beklemdheid. „O, dat komt er niet op aanCharles is wel heel levendig spirited, zéggen wij maar als ge iets tegen jongens hebtIk hoop dat echter niet. Ik voor mij heb liever jongens; meisjes zijn óf vervelend óf ondeugend; ik kan ze niet lijden." Ik wierp een ontstelden blik op de dame, wier bleek gelaat op dit oogenblik helder door het vuur beschenen werd. Zij van haar kant keek onverschillig in de vlammen, alsof het de natuur lijkste opmerking van de wereld ware geweest. Ook miss Georgians, die dit compliment van bai§

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1