BUITENLAND. Telegraphische berichten. Correspondentie. Ingezonden Stukken. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtzaken, Koloniën. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Aan de Stemgerechtigden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, O. I. MAILDIENSTEN Via Nieuwediep 29 Juni 20 Juli. Napels 18 Juni 9 Juli. Triest 20 Juni 4 Juli. Brindisi 22 Juni 6 Juli. Marseille 15 Juni 29 Juni. De booten van Marseille vertrekkendedoen Riouw, Banka en Palembang niet aan. onderscheidingen. Vergunning verleend aan dr. M. F. A. Gr. Campbell, directeur der konink lijke bibliotheek te 's Gravenhage, tot het aanne men en dragen der versierselen van ridder der orde van de Kroon, hem door Z. M. den koning van Italië geschonken. lager onderwijs. Vergunning verleend om hier te lande lager onderwijs te geven aan de juffrouwen D. Dutoit, geboren te Moudon (Zwitserland), A. Smyth, geb. te Bury South (Engeland), C. van Zon, geb. te Gent (België), en de heeren J. B. A. Fournier, geb. te Rosières (Frankrijk) en C. L. H. Redard, geb. te Eehendens (Zwitserland). Na afgelegd examen, waaraan slechts door 3 van de 12 sollicitanten, die zich aangemeld hadden, deelgenomen werd, zijn op de voordracht voor de betrekking van hoofdonderwijzer aan de openbare school te Sluiskil (Neuzen) geplaatst de heeren: G. L. P. van Ham, W. J. Dormaar en P. R. Friese, hulponderwijzers te Schoondijke, 's Hage en Woudrichem. Een voorstel van burgemeester en wethouders van Neuzen, om voor f 5500 een huis te koopen tot het inrichten eener bewaarschool, is door den gemeenteraad met 5 tegen 4 stemmen verworpen. Als redenen voor de verwerping werd door een der raadsleden aangevoerd: 1° dat hij het nut eener bewaarschool te Neuzen niet inzag; 2° dat hij niet wist of het huis de noodige geschiktheid bezat; 3° dat er altijd gesproken wordt van koo pen, maar hij niet wist waar bet geld van daan moest komen. Naar wij vernemen zal bet Zuider zendings- feest, wegens de begrafenis van H. M. de koningin op 20 Juni a tot Woensdag 4 Juli uitgesteld worden. Landbouw. De beschrijving van den Motor-Hennes, vroe ger in het Album der Natuur opgenomen en reeds eenigen tijd geleden door ons besproken, wordt nu in het pas verschenen nommer van het land- bouw-weekblad Ceres aangetroffen. Wij vestigen er de aandacht van alle belangstellenden in den landbouw op, daar dit werktuig zonder twijfel voor de werkzaamheden op het veld en in de hoeve gewichtige diensten kan bewijzen. In de zaak van den heer B. P. Korteweg, die door de rechtbank te Middelburg aanvankelijk tot eene boete van f 8 en eene schadevergoeding van 10 veroordeeld was, zijn de overwegingen van het gerechtshof te 's Hage en den Hoogen raad geweest als volgt. Het gerechtshof overwoog: „dat op het gebied der journalistiek en politiek, door het woord niet eerlijk, geen bepaald be grip, waarover allen het eens zijn, wordt uitge drukt en het geen bepaalde beteekenis heeft; „dat immers op dat gebied de handelingen, woorden of denkwijzen der meest achtenswaardige en meest ter goeder trouw zijnde menschen, dage lijks door hunne tegenstanders, die even achtens waardig, evenzeer ter goeder trouw zijn, als oneer lijk worden géqualificeerd, en omgekeerd; en dat daar heden bij denzelfden persoon eerlijk zal heeten dezelfde handeling, die hij morgen niet eerlijk zal noemen „dat de tenlastelegging van niet eerlijk te zijn dus, in de gegeven omstandigheden, is eene van die hevige, overdreven, in den strijd der partijen meer en meer in zwang komende, voor den tegen stander onaangename, vage, onbestemde uitdruk kingen, die echter de kenteekenen van beleediging, bedoeld bij art. 375 van het wetboek van strafrecht, zelfs van de lichtere soort, opgenoemd bij art. 376, missendie dus geen beleediging en mitsdien niet strafbaar zijn." De Hooge raad heeft zich bij zijn arrest van 4 dezer niet met deze beschouwing vereenigd en het volgende overwogen: „dat, volgens de feitelijke beslissing, hier niet is ten laste gelegd oneerlijkheid in hare meest algemeene beteekenis van den toestand, waarin iemands eer tengevolge zijner handelingen niet ongeschonden is geblevenmaar meer bepaald de oneerlijkheid van in de journalistiek tegen zijne overtuiging verwringen van zaken, waarover mtn schrijft, tot het bereiken van een bepaald doel; „dat het voor den schrijver van politieke ge schriften, wil bij zijn eer ongeschonden bewaren, een stellige plicht is om niet af te wijken van betgeen naar zijne overtuiging waarheid is; „dat hieruit volgt, dat het door een schrijver verwringen of anders voorstellen van de behandelde zaken, dan naar zijne overtuiging waarheid is, als eene handeling, die het kenmerk draagt eener be paalde ondeugd, moet worden aangemerkt; „dat, al mocht men met het hof aannemen, dat de tenlastelegging dezer bepaalde ondeugd in den laatsten tijd zeer dikwijls en op lichtzinnige wijze in de journalistiek en op politiek gebied plaats heeft, dit het karakter der beleediging niet weg neemt, -vermits het veelvuldig voorkomen van strafbare feiten, zoo zij niet gestraft worden, aan die daden het karakter van strafbaarheid niet ontnemen kan." Op deze gronden heeft de raad het veroordeelend vonnis der Middelburgsche rechtbank bevestigd. De resident van Palembang heeft thans bericht gezonden van de behouden aankomst van den heer Schouw Santvoort te Djambi. Zooals men weet was dit het einddoel van een door hem ondernomen tocht van Sumatra's Westkust tot voorbereiding van de expeditie van het Aardrijks kundig genootschap door Midden Sumatra. Aan het Bataviaasch Handelsblad word|-uit Atchin geschreven, dat „generaal Diemont be paalde voorstellen heeft gedaan om een defensieve houding aan te nemen en ons te bepalen tot hand having in de bezette positiënde tijd zal dan moeten medewerken om de nog vijandige gedeel ten des lands tot ons te brengen. Men wil dat na goedkeuring van die voorstellen 1500 man naar Java zullen terugkeerenterwijl nog twee garni zoensbataljons van groote sterkte uit de verdere troepen zouden worden gevormd. Er worden onderhandelingen met sommige hoofden gevoerd, waarvan de uitslag nog niet blijkt." buitenland. Konstantlnopel. Door de Russen is bij Nico- polis (westelijk van Roestsjoek) eene poging gedaan om den Donau over te trekken, welke echter door het Turksche kanonvuur belet is geworden. De commissie uit de Turksche kamer van afge vaardigden heeft het voorstel tot het aangaan eener gedwongen leening van vijf millioen aan genomen. Brnssel. De kamer heeft de wet tot wijziging der kieswet aangenomen met 56 tegen 46 stem men. De kamer is vervolgens tot den 19™ dezer op recès uiteengegaan. Aangekomen teVüssingen het stoomschip Caland, gezagv. P. Deddes, van Rotterdam. Naar men verneemt hebben de heer en mevrouw C. J. van der Oudermeulen de pendule (geschenk van wijlen H. M. de koningin in de laatstgehouden verloting, ten behoeve van het Israëlietisch weeshuis te 's Gravenhage), die aan een hunner loten ten deel gevallen wasten geschenke gegeven aau het gesticht zelf, waar dat uurwerk als een blijvend aandenken aan de vorstinin de regentenkamer zal worden geplaatst. Het bestuur van Artis te Amsterdam heeft plan opgevat tot het bouwen van een aquarium van groote afmetingen. Aan dit aquarium zullen een lokaal voor microscopische onderzoekingen, een laboratoriumeen gehoorzaal enz.worden toegevoegd om de inrichting dienstbaar te maken aan het hooger onderwijs. Artis zal tevens, als de benoodigde gronden haar door de gemeente kosteloos worden afgestaanden geheelen zoölogi- schen tuin met zijne kostbare verzamelingen ter beschikking stellen van studeerenden. Men leest in de H. en N. Dieper Ct.: Eergisteren avond kwam een vissc hers vaartuig in de haven, het bericht brengende, dat er een vaartuig op de Noorderhaaks zat, dat de noodvlag had geheschen. Inmiddels zag men te Helder ook de noodvlag van den vuurtoren. Met den meesten spoed werd de reddingsboot bemand en door de sleepboot Stad Amsterdam naar de stran dingsplaats gesleept. Het kostte vrij wat moeite en gevaar, het in nood verkeerend vaartuig te bereiken. De beide vletterlieden Grimijzer en de Roover gingen er zwemmende op af; maar wie beschrijft hun teleurstelling toen zij aan boord van het vaartuig (de Egmonder visschersbom „Op hoop van zegen") kwamen en de visschers heel flegmatiek verklaarden, „dat ze hun kapitael maer niet zoo konden veriaeten, maar eerst bericht van hunne patroons wachtten, die zij den vletterlieden verzochten voor hen te telegrapheeren." Het ant woord der vletterlieden, die zooveel gevaar had den doorgestaan om redding te brengen, laat zich licht denken. Zij verlieten de bom en deze zit er nog; draait de wind naar het noordon dan is het „kapitael" reddeloos .verloren. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. tusschen 2 en 3 uren, werd tusschen Calais en Amiens de waggon, waarin zich de voor Oost Indië bestemde Londensche post bevond, geheel beroofd. D) door de douanen aangehechte hangsloten en de looden zegels waren verbroken en afgedraaid. Het bedrag van het beroofde was aangegeven op een waarde van 93,000 franken, doch daar deze werkelijk altijd hooger is dan de aangifte, zal het verlies ongetwijfeld veel grooter zijn en wordt, volgens berichten uit Parijs, op 2 tot ruim 6 millioen franken geschat. Tot lid van de Fransche academie is bij tweede stemming gekozen de heer Victorien Sardou met 19 stemmen tegen 17 op den heer d'Audiffret Pasquier. In de Kölniscbe Zeitung wordt de aandacht gevestigd op de voorschriften door de Nederland- sche regeering uitgevaardigd betreffende het ver voer van afval uit de aniline-fabrieken naar zee. Die bepalingen worden voor de fabrieken zoo bezwarend en de naleving er van zoo kost baar geacht, dat men vreest dat de aniline-fabri- kanten zullen omzien naar een andere gelegenheid om zich van den vergiftigen afval te ontdoen. Genoemd blad maant de auroriteiten en het publiek aan om toe te zien, dat dit niet geschiede ten koste der gezondheid van menschen en dieren. Blijkens meiedeeling van den president van de maatschappij van landbouw in Rijn-Pruisen worden aan de eigenaren van molens in de Rijn provincie door de firma Heereman en C° te Rot terdam proeven van zoogenaamd kunstmeel of kunstwit gezonden, die bij eene hoeveelheid van 1000 kilogrammen tegelijk tegen ƒ4.50 de 100 kilogrammen wordt geleverd. Bij onderzoek is gebleken, dat dit kunstmeel niets anders is dan gips, waarvan het gebruik de molenaars en bakkers in aanraking zou brengen met de strafwet. 8 Juni 's av. 11 u. 66 gr. 9 's morg. 7 u. 68 gr. 's midd. 1 u. gr. 's av. 6 u. 74 gr. De kanselier der Engelsche schatkist ontving Dinsdag eene deputatie als slechts zelden een mi nister te beurt valt. 'tWas een stoet van dames, afgevaardigd uit verschillende steden om de be langen der vrouwen ter verkrijging van het stem recht voor te staan. Een daartoe strekkend wets ontwerp is weder, zooals reeds verscheidene jaren het geval was, bij het parlement aanhangig en de En gelsche schoonen hadden goed gevonden eer het ontwerp in behandeling kwam nog een rechtstreek- sehen aanval op de regeering te wagen. Verschei dene dames voerden het woord. Zekere miss Ashworth merkte op, dat in verscheidene graaf schappen het grootste gedeelte der eigendommen aan de vrouwen behoort, terwijl te Bath vele vrouwen het stemrecht uitoefenen bij de plaat selijke verkiezingen zonder dat daarbij eenig inconvenient voorkomt. Haar stem wordt altijd goed uitgebracht. Andere dames verdedigden het beginsel zelf, doch een Engelscb minister is ver hoven zelfs boven de aanvallen van zoo sehoone pleitbezorgsters en het gelukte haar niet het hart van sir Northcote te vermurwen om toe te geven aan baar verlaugen. In zijn antwoord zcide de minister het was de eerste maal dat een lid van het tegenwoordige kabinet zijn gevoelen over deze quaestie uitsprak dat hij niet tegen het beginsel zeifis. Indien de vraag moest worden beslist om het algemeen stem recht in te voeren zou het ongetwijfeld ook aan de vrouwen moeten worden toegekend, maar op het oogenblik kon hij zich slechts afvragen of de verandering, die de dames in de kieswet verlan gen, goede gevolgen zou hebben en of de tijd daarvoor geschikt is. Het schijnt inderdaad on rechtvaardig, dat de vrouwen, die evengoed als de mannen in de lasten van den staat deelen, zijn uitgesloten van het kiesrecht. Het aanhangige wetsontwerp strekt om aan de vrouwen het kies recht toe te staan, onder dezelfde voorwaarden waarop het thans aan de mannen wordt verleend. Dit is eene wijziging waarvan de gevolgen niette berekenen zijn, een quaestie van tijd en opportu niteit en de minister gelooft dat het oogenblik voor een zoo groote hervorming op het gebied van het kiesrecht niet geschikt is. Dij verklaarde uitdrukkelijk niet het gevoelen te deelen van hen die den maatregel au fond bestrijden en meenen dat de vrouwen niet geschikt zijn om het stemrecht uit te oefenon, en zoo hij tegen het ontwerp zal stem men zal dit niet zijn omdat hij in beginsel is tegen de toekenning van het kiesrecht aan vrouwen, maar omdat hij den tijd voor de invoering van het beginsel dat zij verdedigen slecht gekozen acht. Men moet zeggen, dat de minister zich met on miskenbaar diplomatiek beleid van deze gevaar lijke deputatie trachtte af te maken, doch de Engelsche dames laten zich ook niet spoedig uit het veld slaan en lady Gore Langton (zonder g aan het einde) constateerde dat de woorden van den minister niet van dien aard zijn om de depu tatie niet te doen volharden in hare pogingen. Men vreest echter dat in het parlement de zaak der vrouwen dit jaar minder voorstanders zal vinden dan in het vorige jaar. Nu de gezanten van Rusland te Londen, Weenen, en Berlijn weder op hunne respectieve standplaatsen terugkeeren wordt uit St. Petersburg in een „officieuse" nota aan Havas medegedeeld welke instructie die heeren in hoofdzaak hebben te vol gen en in de eerste plaats wordt verzekerd, dat zij niet belast zijn met het aanknoopen van onder handelingen tot eenig speciaal doel. Zij hebben slechts de noodige aanwijzingen gekregen om de regeeringen, waarbij zij zijn geaccrediteerd, bekend te maken met de te St. Petersburg heerschende gevoelens sedert het uitbreken van den oorlog. In hoofdzaak blijkt verder uit de nota, dat de Russische politiek volstrekt niet is veranderd. De gezanten hebben last gekregen om geruststel lende verklaringen af te leggen en de ver zekering te geven, dat Rusland geen plan heeft om de kaart van Europa te herzien Integendeel is zijn doel volmaakt hetzelfde als vroeger nl. ten gunste der Christenentu sschen- beide te komen en hun door politieke waarborgen te verzekeren wat de Europeesche mogendheden in twee conferenties noodzakelijk voor hen hebben geacht. Rusland zal verder alles doen wat moge lijk is om de revolutionaire opstanden te voorko men en de vazalstaten te bewegen geen deel te nemen aan den oorlog. Aan zijn ernstige pogin gen is het dan ook reeds te danken dat tot nogtoe de hervatting van vijandelijkheden tusschen Servië en Turkije is vermeden. Rusland denkt er vol strekt niet aan nieuwe verwikkelingen in den Europeeschen toestand in het leven te roepen. Het heeft sedert de conferentie het doel zijner politiek niet gewijzigd. Hoewel het tot den oorlog is gedwongen geworden zal het naar geen ander doel streven dan het tot nogtoe heeft gedaan terwijl do betoogen van andere mogendheden niet zjjn uitgesloten. Omtrent eene conferentie van ambassadeurs in het hoofdkwartier is nog niets bekend, maar het is mogelijk, dat de czaar van de gelegenheid der aanwezigheid van vele hoog geplaatste personen gebruik zal maken om te ver klaren dat zijn gevoelens niet veranderd zijn. De Times verzekert nog, dat in de nota die graaf Schouwaloff aan de Engelsche regeering overbrengt, wordt verklaard, dat Rusland het kanaal van Suez buiten quaestie zal laten. Hoewel Egypte gelegen is binnen den kring van mogelijke vijandelijkheden heeft de ezaar er nooit aan gedacht het op te nemen in het plan van den veldtocht. Hetzelfde geldt in nog grooter mate voor de Per zische golf. De quaestie van den doortocht der Dardanellen moet door eene internationale overeen komst en niet door een of twee mogendheden afzonderlijk worden geregeld. In dezelfde nota wordt nader bevestigd, dat Rusland geen de minste bedoeling heeft om Konstantinopel te vermeesteren, maar het zou dit ook niet van een andere mogend heid kunnen dulden. Vervolgens wordt in de nota aan Engeland hetzelfde gezegd als in die aan de andere mogendheden. De voorzitter van den Parijschen gemeenteraad, die werkelijk zeer laakbare uitdrukkingen schijnt te hebben gebezigd, is veroordeeld tot 15 maanden gevangenisstraf en 2000 franken boete, de heeren Chambard en Alexandre, die deel hebben uitge maakt van het bureau eener onwettige bijeenkomst, ieder tot 2 maanden gevangenisstraf en 1000 fran ken boete en de heer Boyer, eigenaar van het lokaal waarin de bijeenkomst is gehouden, tot 1 maand gevangenisstraf en 500 franken boete. In de Belgische kamer werd gisteren de dis cussie gevoerd over art. 49 van het wetsontwerp tot wijziging der kieswet, doch niet ten einde ge bracht. De kamer zal heden eene zitting houden en hoopte daarin het geheele ontwerp af te handelen Dichters, die de proeven van hun talent, welke zij ons toezenden, terug verlangen, wordenverzocht de prozaïsche voorzorg te gebruiken van een 5 cents postzegel bij hunne ontboezemingen te voegen. Red. Kiezers t Het oogenblik nadert, dat gij van het goed recht, u door de grondwet geschonken, zult kun nen gebruik maken om vacatures weder aan te vullen, welke ontstaan door de periodieke aftre ding van onze volksvertegenwoordigers. Dat bij deze gelegenheid niemand uwer zal ont breken is te verwachten, evenals dat gij bij het vervullen van dezen duren en moeielijken plicht het oog gericht houdt op de wenschen en behoef ten van het volk, zeer eigenaardig genoemd „het volk dat achter de kiezers staat." Daarvoor is echter noodig, dat deze wenschen en behoeften zich publiek openbaren, en dit is in den regel, helaas, te weinig het geval. Het centraal-bestuur van het Algemeen Neder- landsch werklieden-verbond W6nscht op dien regel eene uitzondering te maken, door in het belang van en mede namens de leden van dat verbond zich tot u te wenden met de bede, dat ge ditmaal bij uwe keuze meer dan ooit het oog richt op mannen, van wie het te verwachten is, dat zij zullen medewerken tot verkrijging van de zoovele malen besproken en algemeen gewenscht wordende hervormingen en wettelijke bepalingen op staats rechtelijk gebied, in verband met de belangen van den vierden stand; maar bovenal op mannen die het licht liefhebben boven de duisternis, en

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2