Telegraphische berichten. 1, Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Landbouw. Marine en leger. Rechtzaken. Van andere onderwerpen bezig gehouden, kan hij natuurlijk van Zeeuwsche toestanden en belangen niet op de hoogte zijn. Dit laatste is echter voor zijne Zeeuwsche vrienden geen bezwaar, die zeiven zoo weinig van hun candidaat weten, dat zij vóór eenigen tijd zijne kennis van koloniale toestanden toe schreven aan zijn persoonlijk verblijf in de koloniën, terwijl later de heer Wolbers zelf kwam verzekeren dat hij nooit Oost of West gezien had. Door zulk eene kleinigheid laat men zich niet weêrhouden. De heer Wolbers is een naam, op wien men stemmen kan, evenals elders op den heer Loliman gestemd wordt, niettegenstaande men weet dat deze geen zetel in de tweede kamer aanvaarden zal. Dat men door dat stemmen een sinds 28 jaren beproefd Zeeuwsch vertegenwoordiger, de drager van beginselen welke men nu zelf beweert voor te staan, van zijne plaats zal dringen, is evenmin eene gewetenszaak. Wel beweert men, dat thans „zich terugtrekken uit den regeerings- kring" de leuze is, maar als men intusschen, al terugtrekkende, kans ziet den gehaten libe ralen een zetel te ontfutselen en een nieuwen „evangeliebelijder" op de plaats onzer staats lieden en wetgevers te brengen, dan geneert men zich daarvoor niet. Dit alles strijdt eigenlijk te zeer met alle regelen van het gezond verstand, om te gelooven dat een zelfdenkend kiezer behoefte zou heb ben om het door ons aangetoond te zien, en daar zij, die niet zelf denken, ons blad wel ongelezen zullen laten of het niet zullen be grijpen, hadden wij ons geheele betoog wel achterwege kunnen houden, indien de anti revolutionaire partij niet een bondgenoot bezat, machtiger dan al haar eigen argumenten, in de onverschilligheid en de gerustheid van vele liberalen. De anti-revolutionairenaan zichzelven over gelaten, kunnen het van ons niet winnen. Zij mogen nog enkele katholieke en andere stem men, uit gemeenschappelijken liberalen-haat, medenemen, ook dit aantal kan niet aanmerkelijk genoeg zijn om de herkiezing van den heer van Eek in gevaar te brengen, wanneer de liberalen slechts gelieven op te komen. Gelieven zij dit echter niet, dan staat, daar het getal der kiezers, die zich door anderen laten leiden, niet gering en de invloed der groote woorden, waarmede men het volk mis leidt, machtig is, alles op losse schroeven. Daarom zij aan ieder kiezer ten slotte met ernst de vraag gesteld: of hij het voor zijn ge weten verantwoorden kan, te verzuimen op den 12™ Juni a. zijne stem uit te brengen op Mr. D. vaw Eck. Vanwege de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland is gisteren aan Z. M. den koning, haren beschermheer, een adres gezonden, houdende betuiging van deelne ming bij het overlijden van H. M. de koningin. De geneeskundige raad voor Zeeland heeft heden namiddag alhier zijne zomerverga dering gehouden, waarvan wij in een volgend nommer het gewone verslag geven. Voor heden vermelden wij alleen, dat op voorstel van het bureau voor scheikundige onderzoekingen besloten is ook voor de openbare gestichten in deze pro vincie de gelegenheid open te stellen tot het kos- uitrusten, had ik mij bedrogen. Er stond een jaebtwagentje buiten, met eene breede bank, van eene lage rugleuning voorzien, voor dengeen die het besturen moest en voor nog een tweede persoon die naast hem kon zitten. Daarachter was alleen nog eene plaats voor een bediende, die nu echter door mijne bagage werd ingenomen. Hoe onaan genaam het mij ook ware, gaf ik toch zonder tegenspraak gevolg aan de uitnoodiging van mijn geleider om naast hem plaats te nemen, waar ik mij aan de lagê leuning moest vasthouden om niet uit het rijtuigje geslingerd te worden. Over don effen weg vlogen wij snel voort, terwijl dichte stofwolken rondom ons opvlogen. Ik trok de voile voor mijn gelaat, en daar de andere genoeg te doen had met de besturing van het vurige paard, dat door het lange wachten ongeduldig was geworden, legden wij de reis zwijgend af. Rijden kan mijnheer de hofmeester dus ook, dacht ik; maar dat is niets ongewoons. Wie voor den dienst der groote heeren wordt opgeleid, leert meestal ook met paarden omgaan. Nu, weldra zal dit en nog menig ander raadsel opgelost worden. Wij hielden stil voor een hoog en massief ijzeren hek, door 't welk de blik eene zee van groen en bloemen ontdekte. Daarboven, door de Juni-zon met gouden lichtschakeeringen versierd, verhief zich op eene hoogte eene statige moderne villa. Voor het middelgedeelte strekte zich eene soort van terras uit, omlijst door hooge oleander- en oranjeboomen in ronde bakken. Daar beneden liep een fluweelachtig grasperk de hoogte af en teloos doen onderzoeken van het drinkwater, in het belang der verpleegden, mits de monsters franco aan het bureau of aan den secretaris toe gezonden worden. Tevens is besloten, om, met het oog op de over het algemeen slechte hoedanigheid van het drink water, vooral in deze gemeente, hier en elders eene enquête dienaangaande in te stellen, welke is opgedragen aan eene commissie bestaande uit de heeren dr. de Man, dr. Seelheim, benovens den voorzitter en den secretaris van den geneeskun digen raad, welke commissie bevoegd is zich zoo noodig andere personen toe te voegen. In een volgende vergadering wordt haar rapport inge wacht. Naar wij uit goede bron vernemen bestaat er uitzicht, dat de omnibusdienst tusschen Dom burg en Middelburg v. v. alsnog tot stand zal komen en de inschrijvers eerstdaags bijeengeroepen zullen worden ter bespreking der dienstregeling enz. Volgens de Arnhemsche courant is de heer H. J. Bool, vroeger gouvernements-secretaris, later directeur van het departement van financiën in Ned.-Indië, benoemd tot directeur van het departement van openbare werken aldaar. Voor eenige dagen had te 's G-ravenhage eene vergadering plaats van de kommandanten der bataljons rustende schutterij in Zuid-Holland om te beraadslagen, hoe een einde te maken aan den onhoudbaren toestand, waarin de rustende schut terij verkeert. Deze toch telt circa 40,000 man met eene reserve van circa 30,000 man, die bij de tegenwoordige inrichting ongeschikt zijn tot het verrichten van eenigen dienst in 's lands belang, terwijl toch het voorbeeld van Noord-Brabant heeft geleerd, dat er bij goeden wil nog wel iets van de rustende schutterij te maken is. Men wilde dus niet langer op een schutterijwet wachten, maar zelf de handen aan 'twerk slaan. Met eenparige stemmen werd besloten tot op richting van „het Bond der officieren van de rustende schutterij in Zuid-Holland". Deze vereeniging zal zich ten dool stellen 1" eenheid te brengen in de organisatie der rustende schutterij in de provincie Zuid-Holland; 2° zooveel mogelijk zich te oefenen in den wapenhandel 3° te trachten langs geleidelijken weg de rus tende schutterij te doen overgaan in vrijwillig dienstdoende schutterij. Den majoors de Constant Rebecque, Jeekel en v. d. Oudermeulen, die in deze het initiatief had den genomen, werd opgedragen de statuten van het Bond te ontwerpen, die op de vergadering, welke den 4™ Juli a. s. te Rotterdam zal worden gehou den, in bespreking zullen worden gebracht. Vacl De katholieken stellen in het district Haarlem tegenover den heer Mirandolle den heer mr. Harry Barge, advocaat te Nijmegen, candidaat. Den 4™ dezer heeft te Brugge eene veiling plaats gehad van tot het domein van België be- hoorende ingedijkte schorren in den Willem Leo- pold-polder. De gezamenlijke opbrengst der 43 hectaren 47 aren en 50 centiaren bedroeg 334,500 franken. Slechts een der 15 kavels, groot 3,26 H., werd door een Nederlandsch ingezeten, van Sint Anna ter Muiden, gekocht. De Staats-courant van hedeu bevat de volgende wetten van den 30™ Mei jl.Staatsblad n° 129, tot verlenging van den bij de wet van den 28™ Juni 1876 (Staatsblad n° 144) bepaalden termijn voor de herziening van den aanslag der beetwor- telsuikerfabrikanten wegens den accijns op de was met bloeiende jasmijnen en andere heesters omzoomd. De zijvleugels van het huis hadden elk in 't midden een torenachtig uitstek, welks tinnen zich boven het .middelgedeelte der villa verhieven. Ik had echter niet lang tijd om het gebouw op te nemen, want een tuinmansjongen had het reeds geopend en wij reden over het krakende kiezelzand naar eene der zijden van het huis, waar een jong meisje uit een rijk met stukadoorwerk versierd portaal naar buiten kwam. „Bessy, wilt ge miss Elten hare kamer wijzen?" voegde mijn geleider haar toe en hielp mij daar door uit de onzekerheid wie ik voor had, De in licht mousseline gekleede dienstbode wierp een minachtenden blik op mijn eenvoudig zwart ge waad en ging mij in het buis vooruit. Was dat mijne kamer Ik had nog nooit een zoo elegant vertrek bewoond. Blinkende muren van nagebootst roodachtig marmer, een reusachtig ledekant met blauwe damasten gordijnen dat bijna de belft van het vertrek innam, een wit marmeren schoorsteen, waarvan de mantel met blauw fluweel bekleed was en een kolossale spiegel met gouden lijst er boven, bjauwfluweelen staatsiegordijnen over de witte ondergordijnen't was alles prachtig en harmonischalleen mijn zwarte, afgesleten koffer paste er niet bij, en ik zelve ook niet. Bijna beschroomd zette ik mij op eene der twee stoelen (voor meerdere was er geen ruimte) en keek eens rond. Ja, alles was prachtig, en toch zoo koud, zoo ongezellig. Geen plaatsje was er waar men binnenlandsche suiker; Staatsblad n» 131, tot ver hooging van hoofdstuk VII B der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1877Staatsblad n° 132, tot nadere regeling der kosten voor verrichtingen be trekkelijk het kadaster; Staatsblad n° 140, tot wijziging van hoofdstuk IV der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1877. In de Staats-courant van heden is opgenomen het verslag aan den koning aangaande de konink lijke academie van wetenschappen te Am sterdam van April 1876 tot April 1877. De Staats-courant bevat eene vervolg-opgave van gewonde eu gesneuvelde Europeesche mili tairen van de expeditionaire macht in Atchin, sedert den 24™ December 1876. Als gesneuveld komen daarop voorJ. B. A. K. Wolff, geboren te Würzburg, officier van gezond heid 2e klasse; P. de Jong, geb. te Leiden, sergeant; H. de Wit, fuselier; J. B. Breuer, geb. teGierath, kanonnier P. F. O. Boniver, geb. te Verviers; F. Kuenz, geb. te Krauchtal; E. Schenker, geb. te Rothacher; J. P. Groot, geb. te Sloten, allen fuseliers. De Staats-courant van gisteren bevat de wet van den 29en Mei jl., Staatsblad n». 113, tot vaststelling van uitgaven wegens verstrekkingen door het de partement van marine, dienst 1877; de wetten van 30 Mei, n°'. 118 en 139, tot verhooging van de hoofdstukken V en IV der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1877, en het koninklijk besluit van 30 Mei jl. Staatsbl. n°. 142, tot wijziging van reglement II, vastgesteld bij kon. besluit van 14 September 1838, Staatsblad n°. 36, bepalende het costuum voor de kantonrechters, de griffiers en de ambtenaren van het openbaar ministerie bij de kantongerechten. Bij de verkiezing van twee leden der tweede kamerop Dinsdag den 12™ Juni a.worden door ons aanbevolen de aftredende leden: Voor het hoofdkiesdistrict Middelburg de heer Mt*. I». 1A1 ECK.. Voor het hoofdkiesdistrict Zierikzee de heer J. J. 111 ItKmillJK. posterijen. Benoemd tot commies der posterijen tweede klasse de directeur van het postkantoor te Zaandam A. D. Methorst. Te Leiden zal eerstdaags een merkwaardige procedure gevoerd worden tusschen d'. J. J. Prins, hoogleeraar in de theologie en het kerkrecht, en de gemeentecommissie van het Ned. hervormd kerkgenootschap aldaar. De hoogleeraar is name lijk door de commissie voor het kantongerecht gedaagd, wegens het niet betalen van zijn aanslag in den hoofdelijken omslag over 1876 en zal, naar men gelooft, zelf zijne zaak verdedigen. Naar wij vernemen staan de knltuurgewassen op het proefveld der rijkslandbouwschool te Wa- geningen (granen, grassen, aardappelen, hennep, vlas, enz., enz.) zeer gunstig. De groote verschei denheid van gewassen doet een aangenamen aan blik van 't geheel verwachten, wanneer de zomer gewassen weder in blad of bloei komen. Op een gehuurd terrein, op eenige minuten af stand van de school, bevindt zich een tweede proefveld, waarvan de gewassen meer eigenaardig op zijn gemak kon uitrusten, geen plekje om een paar boeken te plaatsen, geen mogelijkheid om een spijker in deze spiegelgladde muren te slaan en er, zooals ik gewoon was geweest, het portret mijner moeder naast mijn bed aan bp te hangen. Neen, voor niets van mijne geringe bezittingen was er plaatsmen had mij ongetwijfeld eene der kamers, voor vreemde bezoekers bestemd, gegeven, en vreemd was ik er in en zou ik altijd blijven. Tegen mijn wil steeg het tafereel van ons eigen huisje voor mijn geest op; het eenvoudige, kleine kamertje, met den stempel der schraalheid op elk meubelstuk; en toch zoo huiselijkzoo gezellig! Ik kon niet beletten dat de tranon in mijne oogen kwamen, en buiten staat mijne ontroering te onder drukken verborg ik mijn gelaat in mijne handen. Verschrikt stond ik op, want er werd geklopt. Het was Bessy, die mij kwam zeggen dat het diner gereed was, met de vraag of ik beneden wilde komen, dan of zij mij hier het een en ander zou brengen? Ik verzocht haar dit laatste te doen, want het was mij op 't oogenblik onmogelijk naar beneden te gaan. Ik zag op mijn horloge. Het was reeds 6 uren. Te huis zaten zij nu nog in den tuin en spraken waarschijnlijk over mij. Wederom vulden mijne oogen zich met tranen en ik kon de spijzen, die Bessy mij bracht, bijna niet aanroeren. Daarna wierp ik mij voor een oogenblik op het bed en sliep, ondanks mijne zenuwachtige spanning, wel dra in, Wordt vervolgd.) op zandgrond te huis behooren. Voor de onder scheidene gewassen worden vele kunstmestsoorten beproefd. Voor het in werking brengen van nieuw aangekochte machines is bovendien nog een terrein van ruim 1 hectare beschikbaar. Telken Woens dag en Zaterdag kunnen thans de leerlingen (buiten schooluren), onder toezicht van directeur of leeraren, zaaimachines, ploegen, kluitenbrekers enz. zelf leeren stellen en hanteeren. De leerlingen maken van deze gelegenheid een trouw gebruik, zoodat het „proefveld" op die dagen een bedrijvig toneel vertoont. (Arnh. Ct.) De rouw, door het leger aan te nemen, waartoe het bevel gisteren is uitgevaardigd, zal daarin bestaan dat de officieren, gerekend van 4 dezer, gedurende achttien weken een rouwband, breed 6 centimeter, met roset, om den linker bovenarm zullen dragen. De kapitein-luitenant ter zee N. Mac Leod, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost- Indië eu van daar den 29™ Mei jl. in Nederland teruggekeerd, is met dien datum op nonactiviteit gesteld. Volgens een bij het departement van marine ontvangen telegram is 7s. Ms. stoomschip Sama- rang, onder bevel van den luitenant ter zee 1* klasse D. J. Weys, den 6™ dezer te Batavia aan gekomen. Aan boord is alles wel. Volgens de meening van den minister van oorlog heeft de vertrouwelijke circulaire (de zoogenaamde parapluie-circulaire) van 22 Maart jl., oorspronkelijk alléén bestemd ter kennisneming voor officieren, door hoogst afkeurenswaardige onbescheidenheid haar vertrouwelijk karakter ver loren. Verscheidene stukken dier circulaire toch zijn door de pers publiek geworden en hebben aanleiding gegeven tot verkeerde opvattingen omtrent haar geest en haar strekking. In verband daarmede, acht do minister het wenschelijk, dat de circulaire alsnog in haar geheel ter algemeene kennis worde gebracht en ter stipte naleving aan bevolen. Zij is tot dat einde in het „Recueil Militair" geplaatst. In ons nommer van 10 Mei jl. werd gemeld dat door eene dienstbode bij den bloemkweeker van de Putte alhier, op naam een er mevrouw een bloeiende azalea in pot gehaald was, zonder dat die mevrouw van iets wist en zij ook iets ont vangen heeft. Heden morgen heeft deze zaak voor de rechtbank alhier gediend. De schuldige is eene jeugdige dienstbode, M. E. genaamd, die volmondig bekende bij genoemden bloemkweeker den bewusten pot met bloemen op naam van mevrouw de J. gehaald te hebben zonder daartoe last of vergun ning te hebben ontvangen. De reden voor de ge pleegde daad was, dat zij de azalea ten geschenke wilde geven aan de geestelijke zusters der R. K. school alhier, hetgeen zij ook werkelijk heeft gedaan. Het openbaar ministerie heeft, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, schuldigver klaring der beklaagde gerequireerd aan oplichting en veroordeeling tot twee maanden gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede in de kosten. De rechtbank zal den 15™ dezer uit spraak doen. BINNENLAND. 's ©ravenhage. De beide kamers der staten- generaal zijn bijeengeroepende eerste kamer tegen Donderdag den 14™ dezer, des avonds te half acht, de tweede kamer tegen Vrijdag den 15™ dezer, des namiddags te een uur. BUITENLAND. Kongtantlnopel. Do betrekkingen tusschen Oostenrijk en de Forte zijn aanmerkelijk verbe terd. Laatstgenoemde willende toonendat zij hoogeD prijs stelt op vriendschappelijke betrekkin gen met Oostenrijk, heeft betreffende de vaart op den Donatt en de Timok instructies gegeven in den geest der nota van het Weener kabinet. Gisteren is op de Schelde, bij de haven van Neuzen, van eene naar Antwerpen opstoomende Engelsche boot, een jong matroos over boord ge vallen en verdronken. De werkzaamheden aan de sortie te Sluis worden nog steeds voortgezet. Het ingevallen puin is thans zooverre opgeruimd, dat men vrg gemakkelijk den eenen kelder kan bezoeken. Men bevindt zich daar in ruime overwelfde ver trekken. Het wave te wensehen, dat een of ander oudheidkundige den lust bekroop om even dit oude bolwerk te onderzoeken en over de bestem ming daarvan eenig licht té verspreiden, waar naar thans nog te vergeefs wordt uitgezien. Voorzeker is het wel de moeite waard zelfs voor vreemdelingen deze onderaardsche gangen en kel ders te bezoeken. Bij bet afvoeren van grond achter de Westbat terij (sortie) is een koperen penning gevonden met aan de eene zijde dit opschrift: Multa sunt

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2