Telegraphische berichten, Benoemingen en besluiten, 0 n d e rw ij s. Kerknieuws. Marine en leger. Thermometerstand. de herkiezing van den heer van Eek gevor derd wordten of tegen die herkiezing met het oog op andere belangen, overwegende bezwaren bestaan. Op het eerste gedeelte dezer vraag geeft hetgeen wij gisteren aange voerd hebben, een bevestigend antwoord. Voor de beantwoording van het tweede gedeelte mogen datgene wat door ons thans in het midden gebracht is en de geheele 28jarige parlementaire loopbaan van den heer van Eek spreken. Over zijne eerlijkheid, zijn ijver, zijne veelzijdige kunde gaat bij vrienden en tegenstanders slechts éene stem op. Bij dien stand der zaken en doordrongen van het beginsel dat verschil van gevoelen omtrent punten van ondergeschikt belang, of die op het oogenblik den doorslag niet behooren te geven, moet wijken voor onze volledige instemming wat de hoofdzaak betreft, twijfelen wij niet of de herkiezing van mr. D. van Eek zal op den 12™ dezer verzekerd zijn. Mits men zich maar weder niet late verrassen. Daarover hebben wij nog het een en ander te zeggen. ,-t Bij, koninklijk besluit van 6 dezer is bepaald, dat de stembriefjes ter verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten-generaal in de hoofd-kiesdistricten Alkmaar en Dockum op 12 Juni eerstkomende in te leveren, respectievelijk zullen geopend worden op 15 en 14 Juni daaraanvolgende. Er bestaat gelegenheid tot verzending van brie ven en verdere stukken naar Nederlandseh Indie, door middel van het stoomschip Stad Haarlem waarvan het vertrek uit Amsterdam op den 16en Juni a. is bepaald. Behalve voor Batavia zal mede een brievenmaal voor Padang worden verzonden. De met deze gelegenheid te verzenden gedrukte stukken en monsters van koopwaren, behooren uiterlijk in den avond van den 15en Juni, en de brieven den daarop volgenden dag 's morgens vóór 8 uren te Amsterdam aangekomen te zijn, De gemeenteraad van Neuzen heeft besloten, naar aanleiding eener aanschrijving van den mi nister van justitie en op grond der bestaande internationale stukkenwaarbij de gemeente altijd Ter-Neuzen genoemd wordt, tot gedeputeerde staten het verzoek te richten om eenheid in de benaming te verkrijgen en de gemeente voortaan Ter-Neuzen te noemen. Voorts heeft de raad besloten aan gedeputeerde staten kennis te geven, dat het ziekenhuis te Neuzen geen gelegenheid oplevert tot het opne men van lijders aan besmettelijke ziekten, afkom stig van uit zee komende schepen. Ter voldoening aan het voorschrift van de 1' alinea van art. 2 van het koninklijk besluit van 9 Juli 1876 (Staatsblad n° 159) zal in den loop dezer maand eene opneming plaats hebben van de verschillende spoorwegen door den raad van toezicht op de spoorwegdiensten. Ter wille van het doel, waarmede velen zullen instemmen, voldoen wij aan het verzoek om onder onze ingezonden stukken de oproeping van den heer H. J. Doorman te plaatsen, welke reeds in ,het Haagsche Dagblad opgenomen is geweest en de oprichting van een gedenkteeken voor H. M. de koningin tot onderwerp heeft. De heer M. J. van Zanten, te 'sHage, heett aangeboden kosteloos het fundament voor het gedenkteeken te maken, overeenkomstig het plan der te vormen commissie. ter nauwernood voldoende om het ontbrekende aan te vullen en tegen de steeds toenemende prijzen van alle levensbehoeften op te wegen. Toen dus Emma met haar kind bij ons kwam, ontvingen wij haar wel met opene armen, doch in stilte vroeg ik mij af, waar wij voortaan van zouden leven. Onze eenige uitweg was het huisje, dat echter in dezen afgelegen hoek weinig waarde had, te ver- koopen en ergens kamers in de stad te betrekken; maar moeder, ofschoon zij zelve er het voorstel toe deed, zou het niet overleefd hebben, en ook voor de kleine Lydia, een zwak kind, was eene bnitenwoning een levensvoorwaarde. Ik zocht dus naar een ander middel en wendde mij tot mijne vrienden in Engeland met het verzoek mij daar zoo mogelijk weder aan eene betrekking van gouvernante te helpen. Yan welken aard zij mocht zijn, was mij onverschillig, mits er maar veel geld, heel veel geld aan verbonden was. Langen tijd had zich niets voorgedaan wat aan mijne wenschen in dit opzicht beantwoorddemaar eindelijk was mij heden eene plaatsing aangeboden, die werkelijk brillant mocht heeten. Honderd twintig pond sterling 's jaars en bovendien naar het zich liet aanzien eene zeer aangename om geving: eene buitenplaats in de nabijheid van Londen, twee kleine meisjes om op te voeden en eene volwassen dochter om verder in de muziek te bekwamen. Mijne vrienden, de Burtons, kenden de familie niet en hadden slechts toevallig gehoord dat zij eene Duitsche gouvernante zocht; maar dat was mij onverschillig; ik verkocht mijne dien- De liberale centrale kiesvereeniging voor het hoofdkiesdistrict Gorinchem heeft tot candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer gekozen den heer J. J. van Tiendhoven van den Boogard, lid der provinciale staten van Noord-Brabant en burgemeester van Werkendam. Z. M. de koning ontving gisteren middag te 1 uur in een buitengewone audiëntie het rouwbe klag van de grootmeesteresse en de hofdames bij het huis van wijlen H. M. de koningin, alsmede van de groot-officieren der kroon, de dienstdoende kamerheeren en adjudanten, de ordonnance-officieren en verdere waardigheidsbekleeders. Ook de mi nisters en de leden der prinselijke hofhoudingen verschenen ten rouwbeklag. De dames waren in zwaar rouwgewaad, terwijl de heeren van het civiele en militaire buis, allen in costuum of uni form, om den linkerarm een rouwband droegen. Verschillende hooge staatscolleges hebben bij Z. M. een rouwaudientie aangevraagd. De leden van den raad van state zijn heden middag te 3 uren door Z. M. ontvangen. De hooge raad der Nederlanden, de raad van state, de departementen van algemeen bestuur en andere staatslichamen hebben den rouw aangeno men, zoodat alle daarvan uitgaande stukken van rouwranden zijn voorzien. Ook te Stuttgart, de geboorteplaats van wijlen H. M. de koningin, heeft haar afsterven diepen indruk gemaakt. „Een zware slag", zegt het aldaar verschijnend NeueTagblatt, „heeftors koningshuis getroffen; een verlies, waarin het geheele land oprecht en innig deelneemt; koningin Sophia, de zuster van onzen koning, is Zondag na een lang durig lijden te 's Gravenhage overleden. Het laatst bezocht de overledene haar vaderland bij gelegen heid van de onthulling van het gedenkteeken van wijlen koning Wilhelm. De doorluchtige vrouw heeft veel goeds en edels tot stand gebrachtin Wurtemberg evenals in haar tweede vaderland zal de herinnering aan haar in het hart des volks voortleven." Bp de verkiezing van twee leden der tweede kamerop Dinsdag den 12™ Juni a.worden door ons aanbevolen de aftredende leden: Yoor het hoofdkiesdistrict Middelburg de heer Mr. ECS&. Yoor het hoofdkiesdistrict Zierikzee de heer J. J. KÜBKWIJK. belastingen. Verhoogd de jaarlijksche vergoeding voor bureaukostenverbonden aan het vacante ontvangkantoor voor de accijnscn op wijngedis tilleerd zoutbierenazijnen en zeep te Amster dam van /8200 tot ƒ9200, onder verplichting voor den ontvanger van dat kantoor om jaarlijks minstens ƒ8700 te besteden tot bezoldiging zijner klerken, met inbegrip van die voor de aan het kantoor verbonden boekhouders. Benoemd N. van Hamel, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Franeker c. a., tot ontvanger der in- en uitgaande rechten en ac cijnsen en van den waarborg op de gouden en zilveren werken te Leeuwarden. ondebscheidingen. Vergunning verleend aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat G. Knobloch van het koloniaal werfdepottot het dragen van de Duitsche medailleingesteld ter herinnering aan den veldtocht tegen Frankrijk in 1870 en 1871.. Benoemd tot ridder der orde van den Neder- landschen leeuw de kapitein der infanterie P. F. Coumans, werkzaam bij het departement van oorlog. weeskamers. Benoemd tot lid der algemeene sten aan de meestbiedende, en dat was in dit geval mevrouw Goring. Er werd in dien avond Weinig meer over de zaak gesproken. Men had zich in de noodzake lijkheid geschikt, maar beschouwde die daarom niet minder als eene harde en bittere noodzake lijkheid. Zwijgend hielp Emma mij bij het inpakken van mijne overige bagagen en zonder veel tegen spraak nam ik haar aanbod aan om haar beste zijden kleed voor mij te vermaken, dat mooie kleed van bleeke lila zijdehaar trouwjapon, waarop wij zoo trotsch waren geweest, de eenige gekleurde zijde die wij met on3 drieën bezaten. Maar welke waarde hadden die dingen tegenwoordig voor ons Ook koesterde ik een flauw vermoeden, dat zij zelve dien japon toch nimmermeer dragen zou. Op een helderen Juni-morgen aanvaardde ik de reis. Reeds den avond te voren had ik afscheid genomen en laten beloven dat niemand voor mij zou opstaan. Om moeder, met wie ik de slaap kamer deelde, niet wakker te maken, stond ik op en ging mij in de woonkamer aankleeden; doch daar hoorde ik haar reeds in de keuken daarnaast, waar zij bezig was mijn ontbijt gereed te maken. Weldra bracht zij het binnen en ging er toen zelve bij zitten, zooals zij gewoon was. Zelfs het breiwerk ontbrak niet in hare handen, de kinderkens die zij altijd op de naalden hadmaar hare poging om die naalden eens goed in bewe ging te brengen, mislukte, en zij beweerde, dat de zon, die haar in de oogen scheen, de oorzaak was dat zij de steken niet meer tellen kon, commissie van liquidatie der zaken van de voor malige wees- en momboirltamerster vervanging van mr. M. Schooneveldoverledenmr. J. G. Kist, raadsheer in den hoogen raad der Neder landen. leger. Benoemd bij het personeel van den ge neeskundigen dienst van het leger in Öost-Indië tot officier van gezondheid 2" klasse, de studenten voor genoemden dienst (artsen) J. HagaL. E. van Teyn en M. Charlouis, en bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht in West Indië tot officier van gezondheid 2e klasse A. A. G. Koch, civiel geneeskundige. Heden heeft te Neuzen het vergelijkend exa men voor hoofdonderwijzer aan de openbare school plaats gehad. Daartoe hebben zich 12 sollicitan ten aangemeld. De heer W. A. P. Winkel, candidaat, heeft voor het beroep naar de N. H. gemeente van Bath en Rilland bedankt. Landbouw. verbetering. In de mededeeling omtrent afgekochte tienden in Zeeland, voorkomende in ons nommer Van Dins dag jl.moet de voorlaatste zinsnede worden gelezen als volgt: „De afgekochte grootte van SchouwenDuive- land en Tholen is daarentegen volledig bekend en omvat, over 1876, op SchouwenDuiveland 3462 hectaren (bunders) 44 aren (roeden) en 77 centi aren (ellen), en op Tholen 51 hectaren 34 aren en 30 centiaren. De algemeen geachte landbouwkundige dr. W, C. H. Staring, oud-inspecteur van het mid delbaar onderwijs, is op zijn landgoed Boekhorst, nabij Lochem, overleden. De le luitenant bij het korps mariniers J. W. van Riel, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 30™ Mei jl. in Ne derland teruggekeerd, is met dien datum ter be schikking gesteld van den kommandant van het korps. De minister van oorlog brengt in de Staats courant van heden ter kennis van belanghebbenden dat, bij den aanvang van den nieuwen cursus, aan de koninklijke militaire academie te Breda (1 September a. een leeraar kan worden geplaatst in elk der hieronder vermelde vakken: a Nederlaudsche taal en letterkunde; 5 Fransche taal en letterkundec Hoogduitsche taal en letter kunde; d Engelsche taal en letterkundee Maleische taal en land- en volkenkunde van Nederlandseh Indië; wiskunde; g natuurkunde; h aardrijks kunde; i geschiedenis; en k hand teekenen. De leeraren in de vakkeD sub i zullen een jaarlijksch traktement van f 2000 a f 2200 genie ten, dat later tot een maximum van f 2800 kan worden uitgebreidde leeraar voor het vak sub k ge noemd, zal een jaarlijksch traktement van f 1000 a 1400 genieten, hetwelk later tot een maximum van 1800 kan worden gebracht. buitenland. Bagusa. Blijkens ontvangen consulaire be richten zijn de Turken bij Maljat totaal geslagen. Bij de Dugapassen werd nog gevochten. De Ik gaf haar zwijgend een kus en nam aan de tafel plaats. Den geheelen tijd had ik mij het moedigst betoond, maar dezen morgen wilde het niet meer gaan. Moeder bemerkte dit en nam oogenblikkelijk mijne rol over. „Zij is heerlijk uitgevallen", sprak zij, óp de koffie wijzende, „en zal u goed doen. Ik vind deze soort beter dan die wij vroeger hadden." En daarop trad zij in eene uitvoerige beschouwing over koffiesoorten en koffieprijzen, ofschoon zij anders tegen mij bijna nooit over zulke dingen sprak. Ik moest er over glimlachen; maar is het niet een gewoon verschijnsel, dat men op het oogenblik van scheiden eer over elk ander onder werp spreekt dan over dat waar het hart vol van is Ik had ernstig gehoopt, dat Emma het uur verslapen zou; doch op het oogenblik, toen de bestelde vigilante voor de deur kwam, verscheen zij plotseling, zenuwachtig van overhaasting, met twee donkerroode plekken op de wangen en met haar kind in den arm. II. „Hoi ho! a hoi! Luggage up!" Daar- tusschen hoorde men het sissen der stoommachine, het ratelen der ankerkettingen, het geroep der passagiers. Verschrikt sprong ik op uit den slaap waarin ik verzonken was, nadat het stillere water der Theems mij van de verschrikkelijke zeeziekte bevrijd had. Snel zocht ik in de nauwe hut mijn goed bijeen en spoedde mij toen naar boven. Montenegrijnen beschoten een blokhuis bij Klaliga. Plojest (Wallachye). Prins Karei zou heden aan den keizer van Rusland een bezoek brengen. Prins Gortschakoff en Ignatieff hebben eene de putatie uit Bulgarije ontvangen. Op de algemeene vergadering der Goesche ver- eeniging tot het regelen en bevorderen van volks vermaken, werd Dinsdag verslag uitgebracht over hetgeen door die vereeniging in het afgeloopen dienstjaar verricht was. Drie feesten werden met het beste gevolg gegeveneene tooneelvoorstelling door de rederijkerskamer „Aurora" op den 30™ November 1876, een Sint Nicolaasfeest, waarbij de genoemde rederij kerskamer, alsmede de harmonie „de Volharding" en een tombola tot opluistering medewerkten, en een feestavond op den 22™ Maart jl. De pogingen tot het oprichten eene Floralia mislukten door gebrek aan belangstelling onder de arbeidende klasse. Het aantal leden vermin derde, door vertrek, van 358 tot 342. Als leden van het bestuur werden herkozen de heeren van den Bosch, Busing en Stokmans. Tengevolge van het overlijden van H. M. de koningin zai geen gevolg worden gegeven aan het plan om op 1 Juli a. feestelijk de voltooiing der droogmaking van het Haarlemmermeer te herdenken. Op voorstel van den heer dr. Mess, geneesheer bij de badinrichting te Seheveningen, wordt het badseizoen a. Maandag, 11 Juni, geopend. Het Vaderland bevat de volgende circulaire, door den burgemeester als officieel stuk verzonden Roermond, 1 Juni 1877. Onderwerp: H. Sacramentsprocessie. Door den ZeerEerwaarden Heer Plebaan der Kathedrale Kerk aangezocht zijnde om de Autori teiten te verzoeken op a. Zondag den 3™ Juni e. k. de heilige Sacramentsprocessie te willen bijwo nen, heb ik de eer dat verzoek aan die autori teiten te doen, met uitnoodiging zich tot die bij woning op gemelden dag des morgens te 10 uren in het hooge koor der Kathedrale Kerk te willen vervoegen. De Burgemeester, (w. g.) Hub. Brouwers. Wegens den ongunstigen toestand in den handel, heeft een voorname firma te Enschede de betalingen voor haar stoomkatoenspinnerij en weverij gestaakt. Men vreest voor meer financiëele ongelegenheden. (Fad.) Maandagmorgen heeft zich nabij Schagen een welgekleed man op de spoorwegrails gelegd. Hij werd door den aankomenden trein vermorzeld. De stoffelijke overblijfselen van Motley zijn Maandag in het kerkhof van Kensal Green ter aarde besteld, aan de zijde van die der echtgenoote van den grooten geschiedschrijver. Het lijk was per spoor naar Londen gebracht van het landgoed van Motiey's schoonzoon, den heer A. Sheridan te Kingston Russell in Dorsetshire. Graaf van Bylandt, de Nederlandsche vertegen woordiger, zoowel als de Belgische minister, de hertog van Argyll, John Bright, enz., enz., bewe zen de laatste eer aan den afgestorvene. De schoone litanie der dooden van de Engelsche kerk werd aan het graf gelezen door den deken van West minster, den heer Stanley. Er worden te Rotterdam pogingen aangewend om een openbare bal te vestigen, gelijk die te Amsterdam reeds bestaat, waar de levensmiddelen geveild worden. Er bestaat veel uitzicht dat de zaak tot stand zal komen. Te Batavia heeft met groote plechtigheid de overbrenging van het stoffelijk overschot van generaal Nino Bixio aan boord van het Italiaan- sehe oorlogschip „Cristoforo Colombo" plaats gehad. Men zal zich herinneren dat de generaal als bevelhebber van het transportschip Maddaloni tijdens de tweede expeditie ter reede van Atchin overleden is. Het lijk werd aldaar begraven, later door de Atchineezen opgegraven en mishandeld; kwam vervolgens weder in handen der Nederlan ders en werd naar Batavia overgebracht. Het gebeente dat nu naar Italië vervoerd wordt, is zeer onvolledig. 6 Juni 's av. 11 u. 60 gr. 7 's morg. 7 u. 56 gr. 's midd. 1 u. 63 gr. 's av. 6 u. 61 gr. Waarlijk, wij waren reeds te Londen! Het doffe gegons der reuzenstad klonk mij tegemoet van de daken der huizen staarden de aankondi gingen der winkels mij in reusachtige letters aan; op de rivier joegen honderden der verschillendste vaartuigen elkander voorbij. Jadaar lag de onmetelijke huizenzee voor mij, gereed om mij, atoom, te verslinden. Mijn hart klopte sneller. Ik ben nooit ongevoelig geweest voor het grootsche van dien aanblik altjjd kreeg ik den indruk alsof niets kleingees tigs, niets bekrompens daar naast bestaan kon. Men voelt zich onuitsprekelijk klein in deze reu zen wereld, en toch ook weder fier bij de gedachte dat zij toch een werk van menschen is, van tnen- schen gelijk wij. Maar Londen is geen plaats om te philosophee- ren en het dek van een pas aankomend schip nog veel minder. Alles woelde bont dooreen, en, ofschoon de passagiers op de reis van Rotterdam herwaarts, die achttien uren geduurd had, zich min of meer bij elkander hadden aangesloten, waren nu alle banden weêr losgemaakt. Ieder had slechts oogen voor zijne bagage en trachtte zoo spoedig mogelijk van het schip af te komen. Ik kon en mocht er mij echter niet zoo doordrin gen, bleef dus een weinig op den achtergrond bij mijn koffer staan en wachtte op de dingen, die komen zouden. Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2