buitenlandT Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. 0n derwij s. Marine en leger. WmtfytM. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. la presse anglaise, a ëmu vivement et douloureusement l'opinion publique dans les Etats libres dn Continent. L'annexion de la République Trans-Vaal, dont l'honorable Président avait été naguère en Angleterre comme en Belgique et a Lisbonne, mais en premier lieu en Hollande, qu'il se plaisait a nommer sa patrie adoptive, l'objet de la plus haute considération, soulève une réproba- tion universelle et tout a la fois l'étonnement de tous ceux qui, simples et naïfs, allant droit en besogne, ne sauraient comprendre eet acte de brigandage, mis en parallèle avec l'attitude de la Grande-Bretagne dans la question d'Orient. Jus- qu'ici l'annexion opêrée par un fonctionnaire public, agent du gouvernement colonial, ne parait pas avoir regu encore une solution avouée et définitive a Londres. „C'est pourquoiles soussignés citoyens Hollandais, croyant se dégrader en restant oisifs et les bras croisés, s'empressent de manifester leur indignation de cette violation des droits d'un Etat libre et indépendant, commise en pleine paix par un abus de la force et de l'hospitalité, indigne du nom britannique. En flétrissant ce lache attentat a la face du monde, ils n'ont pas perdu tout espoir de voir le Cabinet anglais forcê de respecter les principes du Droit de la Nature et des Gens, rappelé a ses devoirs par la conscience d'un Peuple religieux et magnanime, et qui en ce moment même dëfensear et soutien des Turcs, ne voudra point se souiller a jamais par un pareil crime envers des Chrétiens et co-religionnaires. „Amsterdam, Utrecht." „1 Juin 1877. Gisteren had te Amsterdam de jaarlijksche ver gaderingvan aandeelhouders plaats der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen. Als voorzitter van den raad van beheer bracht mr. den Tex verslag uit over den toestand der maat schappij. Het winstsaldo, waarmede het 13" boek jaar sluit, hoewel bevredigend, beantwoordt niet aan de groote verwachtingen door sommigen daar van gekoesterd. Het bedraagt 1,085,329.56J, waarvan der maatschappij verblijft 704,799.9lï. De uitkeering zal dus per aandeel 5.17 pet. bedra gen of f 12,931 per aandeel van 250. (Overeen komstig het in ons nommer van 2 dezer reeds gemelde). De verwachting dat de exploitatie van het zui delijk deel der LuikLimburgsche lijn doos den Belgischen staat zou worden overgenomen is mis lukt, doordat op 24 Mei 1876 de Belgische kamer de overeenkomst verwierp omtrent het kanaal van Neuzen gesloten, waaraan de overdracht van ge noemde exploitatie was vastgeknoopt. Het spoor wegnet in 1876 met 8 kilom. (lijn Zwaluwe Zevenbergen) vergrootbedraagt 1,000,566 kilom., met 71 stations en halten voor het noorder- en 91 id. voor het zuidernet. De bruto opbrengst daalde van f 1.68" tot 1,60', alzoo met 0,08' per treinkilometer. Deze vermindering is een gevolg van te breed en te talrijk ingerichten treindienst, vooral van de goederentreinen, die met 40 pet. vermeerderden, in verhouding tot de werkelijke behoefte. De omvang van het vervoer over de pakket vaart tusschen Vlissingen en Queensborough staat in zeer ongunstige verhouding tot de offers daar voor door de maatschappij gebracht. De onder vinding leerde, dat Vlissingen als uitgangspunt eener pakketvaart naar Engeland waarde heeft voor Duitschland en de zuidelijke provinciën (ook als voorhaven van Antwerpen), doch niet met goed gevolg concurreeren kan tegen andere havens van de noordelijke provinciën. Na goedkeuring der balans en der boeken wer den herbenoemd tot commissarissen in den raad van beheer de heeren Storm van 's Gravensande, "Wurfbain en Haitink. (JV. v. d. D.) In het Vaderland leest men het volgende: Maandag avond te tien uren werd de kist, be stemd om het stoffelijk overschot van wijlen H. M. de koningin op te nemen, van de werkplaats van de firma Mouton naar het Huis ten Bosch overgebracht en aldaar geplaatst in de Oranjezaal. De tijd, dat het lijk zal worden gekist, wordt eerst later bepaald. In het deksel dier looden kist, dat er later op wordt gesoldeerd, is ter hoogte van 't gelaat een ruit van zwaar spiegelglas aan gebracht. Het dienstdoende personeel van het paleis werd gisteren in de gelegenheid gesteld het lijkte bezichti gen van de koninklijke gebiedster, die bij Haar leven door haar minzaamheid ook de harten harer onder- hoorigen zoozeer wist te winnen. De ontslapene ligt op een verhevenheid uitge strekt, met saamgevouwen handen in een wit zijden kleed, het gelaat bedekt met een sluier. Frisch groen en witte rozen zijn om haar heen gestrooid. Maandag avond ruim 10 uren werd ten huize van Z. K. H. prins Alexander, in tegenwoordig heid van den prins van Oranje, prins Alexander en de benoemde executeuren jhr. F. L. W. de Koek, minister van staat, mr. F. A. H. vonWec- kerlin, secretaris van wijlen H. M. de koningin, en den notaris mr. H. Reijers het testament, dat in de Fransche taal gesteld was, door den kan tonrechter mr. Greeve geopend en ter kennisse der belanghebbenden gebracht. Een ooggetuige deelt ons mede, dat de konin gin, toen zij haar laatste weldadigheidsbezoek bracht (aan de tentoonstelling ten behoeve van het Israëlietisch weeshuis te 's Hage), een der regenten naar de bestemming der gelden vroeg. Op zijn antwoord dat hetjweeshuis een herstelling moest ondergaan, hernam de koningin„Ik heb uw weeshuis vroeger bezocht, maar gij moet mij beloven mij, zoodra het gebouw vernieuwd is, te waarschuwen. Ik kom dan weder een kijkje nemen, als ik dan nog leef." De heer H, J. Doorman (Boschkant N° 1, te 'sHage) opent in het Haagsche Dagblad de gele genheid om, door inzending van brieven of brief kaarten aan zijn adres, bijdragen te schenken voor de oprichting van een standbeeld der konin gin aan den ingang van het Lange Voorhout. De kosten schat hij voorloopig op misschien f 100,000. Tot de vrouwen van Nederland wordt in het Vaderland eene oproeping gericht om onder de letters A. Z. zich bij het bureau van dat blad te melden, teneinde door algemeene samenwerking een blijk van hulde aan de nagedachtenis der koningin te brengen. De gemeenteraad van 's Hage heeft een adres van rouwbeklag aan Z. M. den koning vastge steld en besloten dit en corps te gaan overhan digen. De Staats-courant van heden bevat het volgesde Reglement, houdende vaststelling van den hof rouw, uitgeschreven bij gelegenheid van het over lijden van Hare Majesteit de koningin. Art. 1. A. De hofrouw zal gedragen worden door Zijne Majesteit den koning, Hunne Konink lijke Hoogheden de prinsen en prinsessen van het koninklijk huis, de heeren en dames, beboorende zoo tot het huis van Zijne Majesteit, als van die der prinsen en prinsessen. B. Door alle hofbeambten, alsmede hofoffician- ten buiten livrei zijnde, daaronder begrepen de kamervrouwen van wijlen Hare Majesteit. Art. 2. Deze rouw zal op de navolgende wijze verdeeld worden: A. Zes weken groote rouw. B. Zes weken halve rouw. C. Ze3 weken lichte rouw. Art. 3. De wijze van dragen wordt bepaald als volgt: A. Groote rouw. De heeren: zwarte kledingstukken, rouwband om den hoed tot op 4 duim van den bovenrand, zwarte handschoenen. De dames: zwarte stoffen zonder garnituren, zwarte handschoenen, zwarte waaiers. De heeren van het civile en militaire huis, in costuuro of in uniform zijnde, dragen om den linker arm een rouwband, twee duim onder de epaulet, breed zes duim, voorzien van eene rosette. De heeren van het militaire huis witte hand schoenen in uniform zijnde. B. Halve rouw. De heerenzwarte kleedingstukken, loodkleurige of grijze handschoenen, rouwband om den hoed tot op de helft der hoogte. De dames gelijk onder A bepaald, ook fluweelen stoffen, loodkleurige of grijze handschoenen, sie raden en waaiers, zwart of wit. De heeren van het civile en militaire huis, in costuum of uniform zijnde, om den linker arm den rouwband; eerstgenoemden mogen den blauwen rok dragen, mits voorzien van de uniformknoopen. C. Lichte rouw. De heeren: zwarte rok en overige kleeding stukken zwart, grijs of wit; witte handschoenen en verder zooals onder B bepaald is. De dames: zwarte kleederen met witte of ge kleurde sieraden; ook witte en grijze kleederen zonder gekleurde sieraden. Art. 4. De rouw zal ingaan hedeD, Maandag den 4en Juni. 's Gravenhage, den 4™ Juni 1877. De Opper-Ceremoniemeester, schimmelpenninck van der OlJE. In de Staats-courant van heden zijn opgenomen de volgende wetten van den 30™ Mei jl. Staats blad n" 117, tot verandering der grenzen in de gemeenten Arnemuiden, Middelburg, Veere en Vrouwepolder; Staatsblad n° 138, tot wijziging van de artt. 8, 301, 477, 505, 567 en 738 van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering, en Staats, blad n° 141, tot intrekking en vervanging der wet van 17 Juli 1869 (Staatsblad n° 141), houdende regeling van het onderwijs bij de koninklijke militaire academie. Het gewaardeerde besluit, door de katholieke kerkvoogden in ons land op verzoek van den pauselijken internuncius te 's Hage, mgr. Capri, genomen om het bisschopsfeest van den pau3 niet door uitwendig vertoon te vieren, heeft te Maas tricht geen instemming gevonden. Ziehier wat men Zondag avond aan het Utr. Dagblad schreef: Terwijl bijna geheel Nederland in angstvolle spanning verkeerde over de ziekte van H. M. onze koningin, terwijl elk vol vrees was wat de vol gende dag, ja het volgende uur zou baren, terwijl de koninklijke familie vereenigd stond om het ziekbed der lijderes, terwijl in de kerken voor haar behoud werd gebeden, ja, terwijl de telegram men reeds meldden van bewusteloosheid en het naderen van het einde, terzelfder tijd sierde de stad Maastricht zich in'feestdos. Bijna van elk huis wapperde de nationale driekleur, dikwerf vergezeld van de pauselijke wimpel of vlag; eene prachtvolle processie trok met volle muziek door de straten ter eere van het öOjarig bisschopsfeest van Pius IX. En op datzelfde uur gaf Neerland's vorstin den laatsten snik! Wij vragen: is mee- nigeen niet meer een kind van Rome dan een zoon van Nederland? Het Hbl. meldt van daar het volgende: Te Maastricht heeft, in weerwil van de ziekte van H. M. de koningin, toch ter gelegenheid van het gouden bisschopsfeest van Pius IX, de ver- eenigde processie van St. Servatius en St. Mathias parochie plaats. O. a. waren daarbij tegenwoordig drie leden van de tweede kamer, de heerenbaron de Bieberstein, jhr. Kerens de Wijlré en Lam- brechts. Met de wettigheid der in de tweede plaats genoemde processie schijnt het niet in den haak te zijn geweest, althans de officier van justitie was ter plaatse aanwezig en het is waarschijnlijk aan zijne tegenwoordigheid te danken, dat van de tweede der bij uitzondering opgerichte eerepoorten geen gebruik werd gemaakt. Opmerkelijk is het, dat de Courier de la Meuse de Maastrichtenaars gisteren aanraadde niet te vlaggen, en dat deze raad niet alleen door zijne aanhangers niet werd opgevolgd, maar dat ook het bureau van den Courier zelf, toen de processie daarlangs trok, met vlaggen was versierd. Hetzelfde was het geval bij de heeren de Bie berstein en Kerens de Wijlrê, leden der staten- generaal, die dus al evenmin de eenvoudigste kieschheid in acht namen tegenover het koninklijk huis. Bg de verkiezing van twee leden der tweede kamerop Dinsdag den 12™ Juni a.worden door ons aanbevolen de aftredende leden: Voor het hoofdkiesdistrict Middelburg de heer Ha*. VAM ECK. Voor het hoofdkiesdistrict Zierikzee de heer J. J. VAM MERK.WIJK., rekenkamer. Op verzoek eervol ontslag verleend aan mr. W. C. A. Scholten uit zgne betrekking van adjunct commies by de algemeene rekenkamer. waarborg. Benoemd by den waarborg op de gouden en zilveren werken J. D. Houtman, thans essayeur te Groningen, tot controleur te Middel burg R. van Calcar, thans essayeur te Maastricht, tot essayeur te Groningen mr. A. van Lier, thans essayeur te Middelburg, tot essayeur te Maas tricht; C. L. Bernhard thans commies stempelaar te 's Gravenhage, tot essayeur te Middelburg C. R. van Esch, thans commies-stempelaar te Rot terdam, tot commies-stempelaar te 's Gravenhage D. S. Langedijkthans aide-essayeur te Alkmaar, tot commies-stempelaar te Rotterdam. [Voor zoo veel Zeeland betreft gisteren reeds onder „Tele- graphische berichten" gemeld.] De voordracht voor leeraren aan de kon. H. B. S. „Prins Hendrik der Nederlanden" te Apeldoorn is samengesteld als volgtVoor wis- en werktuig kunde, dr. C. Mensinga te Groningen, dr. P. M. Heringa te Brielle. A. J. Duifjes te Haarlem, Voor natuurkunde en cosmographiedr. H. Haga te Arnhem, C. Mensinga te Groningen, dr. L. Steenhuis te Groningen. Voor scheikunde en natuurlijke historie: dr. W. Burck te Leiden, dr. J. D. v. d. Plaats te Utrecht, J. C. L. Sicherer te Leiden. Voor geschiedenis en aardrijkskundeP. J. Blok, cand. in de letteren te Leiden, J. D. van Noppen teGorinchem, dr. M. Valeton, te Doetincbem. Voor Nederlandsch en Hoogduitsch, P. Lokman te Vees- sen, M. v. Westreenen te 's Hage, P. Fockens te Assen. Voor hand- en lijnteekenenD. Lako te Middelburg, K. Bes te Warffum. Voor gymnastiek H. C. Offenberg te Leiden, G. P. de Bell te Haar lem, G. S. Pofstra te Warffum. Landbouw. Wegens het overlijden van H. M. de koningin zal het landhui shoudkuiqdig congres te Assen vermoedelijk worden uitgesteld. De minister van oorlog brengt in de Staats courant van heden ter kennis van belanghebbenden dat in de maanden Juli en Augustus e. k.te Breda, een examen zal worden gehouden ter toe lating van jongelingen als cadet tot het le, 2e en 3e studiejaarvan den vierjarigen cursus der koninklijke militaire academie. De ouders of voogdendie verlangen dat hunne zonen of pupillen tot dat examen worden toege laten behooren daarvan vóór 20 Juni a. s. aan het departement van oorlog kennis te geven. Om tot het eerste studiejaar te kunnen worden toegelaten, moet de aspirant op 1° September a. den vollen ouderdom van vijftien jaren bereikt, maar dien van achttien jaren niet overschreden hebben. De aspiranten voor het 2' en 3e studiejaar moe ten op laatstgenoemden datum den een en twintig jarigen leeftyd nog niet hebben bereikt. Dit jaar wordt het volgend aantal plaatsen opengesteld Voor den dienst hier te lande: Studiejaren. Eerste. Tweede. Derde. Cavalerie 3 2 2 Genie 4 3 3 Infanterie 23 10 10 Artillerie 20 10 10 Voor den dienst in Oost-Indië: Studiojaren. Eerste. Tweede. Derde. Cavalerie 3 1 1 Genie. 10 4 4 Infanterie 25 12 12 Artillerie 12 8 8 BUITENLAND. Hostar. (Hoofdstad van Herzegowina) Offi cieelDinsdag jl. heeft een belangrijk gevecht nabij de bergpassen van Kristac plaats gehad. De Montenegrijnen16,000 man sterkwerden uit hunne verschansingen gedreven en vervolgd. Konstantlnopel. Het water van den Donau is vallende. Men gelooft dat de Russen weldra op drie punten den overgang zullen beproeven. St. Petersburg, Giurgewo werd Dinsdag door de Turken gebombardeerd. De czaar arriveert heden avond in het hoofd kwartier te Plojesti. Op de reede te Amsterdam ligt ten anker het Engelsche stoomschip „Sherbo", laatst komende van Dover, met stoomduikerpompen en andere toestellen om gestrande en gezonken schepen te lichten. Men zal daarmede beproeven, het achter Texel gestrande en gezonken stoomschip „Island" boven water en vlot te krijgen. 5 Juni 's av. 11 u. 58 gr. 6 's morg. 7 u. 58 gr. 's midd. 1 u. 68 gr. 's av. 6 u. 61 gr. Bij de Fransche wet van 29 December 1875 op de drukpers is in artikel 3 bepaald, dat de verkoop en de verspreiding op den openbaren weg niet meer zooals vroeger door het administratief gezag, als een by zonderen maatregel tegen een bepaald blad, mag worden verbonden. Deze bepaling, door de nationale vergadering, onder het ministerie- Buffet aangenomen, was volstrekt niet naar diens genoegen. Hij wist echter raad en vaardigde eene circulaire uit betreffende de colportage van geschriften en dagbladen. Op die wijze trof hy niet de verspreiding van die drukwerken zelve, maar de colporteurs; de bepaling der wet bleef echter door dien maatregel een doode letter. Zoodra do heer Ricard optrad begreep hij, dat het noodzakelijk was om in dien toestand veran dering te brengen en bij een nieuwe circulaire gaf hij aan de prefecten bevel niet anders dan voor ernstige motieven de vergunning om te colporteeren te weigeren of in te trekken, terwijl hij er bij voegde dat het feit van eenig dagblad te verkoo- pen of te hebben verkocht nimmer als reden tot weigering of intrekking van zoodanige vergun ningen mocht strekken. Nu echter het gouvernement de combat weder is opgetreden is ook terstond teruggekomen op de vry zinnige aanschryving van den heer Ricard. Het Journal officiel Van gisteren bevat eene circulaire van den heer de Fourtou aan de prefecten waarin bijna gelijkluidende instructies worden gegeven als indertijd door den heer Buffet is geschied, en die in hoofdzaak geen andere beteekenis hebben dan dat door de prefecten alle vergunningen moeten worden ingetrokken en geweigerd aan personen die dagbladen, welke ongunstig gestemd zijn voor de politiek der regeering, verkoopen, colporteeren of verspreiden. „Gg moet zegt de minister aan alle verkoopers, colporteurs of verspreiders van dagbladen en geschriften doen begrijpen, dat de nieuwe aan hen verstrekte vergunningen onmid dellijk zullen worden ingetrokken, indien zij zich medeplichtig mochten maken aan de leugens, be- leedigingen en aanvallen waaraan de regeering en de wetten dagelgks blootstaan." De strekking van zoodanige aanschrijving is blijkbaar geen andere dan om aan de prefecten volkomen vrij heid te laten, geheel naar hun eigen smaak de versprei - ding en den verkoop van eenig dagblad in het openbaar te verhinderen. Men zal nu heel een voudig aan de colporteurs een lgst geven van de dagbladen die zij zullen mogen verkoopen, en de organen die niet daarop voorkomen zullen zijn uitgesloten. De prefecten, die door den minister pas zijn aangesteld, zullen volkomen zijne bedoe lingen begrypen en daarnaar handelen. 't Spreekt van zelf dat deze maatregel in hooge mate de ontevredenheid van de republikeinsche organen opwekt en tot nieuwe verbittering aan leiding geeft. In den gisteren morgen gehouden ministerraad is medegedeeld, dat de nieuwe prefecten zijn geïn stalleerd en hunne betrekking hebben aanvaard. Omtrent de houding door de regeering aan te nemen tegenover de kamers bij de hervatting harer werkzaamheden op den 16en dezer, is nog niets bepaald, evenmin als een besluit is genomen omtrent een nieuwe verdaging of een verzoek aan den senaat tot ontbinding, noch ook betreffende den dag waarop eventueel nieuwe verkiezingen zouden plaats hebben. De gemeenteraad van Parijs hield gisteren eene zitting onder voorzitterschap van den heer Lafont, die met enkele woorden melding maakte van de arrestatie van den heer Bonnet Duverdier, zonder echter in eenig e beoordeeling van dien maatregel te treden. Alleen drukte hij de hoop uit, dat de voorzitter spoedig weder in vrijheid zal worden gesteld, terwijl hij den wensch uitsprak, dat de raad zou volharden in de kalmte en vastberadenheid die hem tot nogtoe hebben gekenmerkt en zich

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2