Telegraphische berichten. BUITENLAND. Van liet oorlogstooneeL Landbouw. Kunstnieuws. Marine en leger. Rechtzaken. Verkoopingen en aanbestedingen, Thermometerstand. Algemeen Overzicht. beteekenis. Wij zien er de belooning in, welke de Heer, door u talrijke en roemrijke jaren toe te staan, want de hoogste roem, de roem van den vervolgden rechtvaardige, is de uwe den op perpriester wilde verleenen, die de kerk van Ne derland weder heeft opgewekt, gelijk de Heer de dochter van Jaïru3 opwekte; die haar de hiërarchie en de bisschoppen heeft teruggegeven; die het werk weder heeft opgevat, dat uw voorganger, de H. Sergius, aan den H. Willebrordus had toever trouwd." Vervolgens werd door prof. dr. H. J. A. M. Schaepman nog gezegd: „Wij gelooven, Heilige Vader, dat gij de souve- rein en wettige vorst zijt van deze stad van Rome, van deze kerkelijke staten, de bezitter van dien koninklijken mantel, welke op de schouders van den H. Petras werd gehangen en er bij stukken van werd weggerukt. Maar voor ons zijt gij steeds in het volle en het algeheele bezit uwer rech ten op het gansche patrimonium van den H. Petrus, want wij zijn getrouw aan de leer der encykliek; aan de veroordeelingen van den Syllabus; wij houden en verstaan het groote beginsel der tijde lijke macht, welke Gods hand heeft geschreven in de geschiedenis. Wij weten, dat de werkelijkheid ons tegenspreekt, maar wij weten ook, dat er eene hoogere werkelijkheid is dan die der feiten: de eeuwige werkelijkheid van het recht. „Wel is waar H. Vader, triomfeert in onze dagen de goddeloosheid; wel is waar zijn de tijden vree- selijk en woedt alom de vervolging; maar dit jaar, dat het 50" is van uw episcopaat, is ook het jaar van Canossa, het eeuwfeest dezer ten allen tijde gedenkwaardige overwinning, behaald door den paus op den keizer, door de zwakheid op het ge weld, door den vervolgden rechtvaardige op den gelukkigen vervolger. „Wij rekenen op u, Heilige Vader, en gij, die de groote martelaar der revolutie zijt, gij zijt ook de profeet der overwinning, welke het geloof op de wereld en op do hel behalen zal. En wat ook de wereld en de hel mogen verrichten, wij geloo ven in God en wij zien den paus. „In die gevoelens, Heilige Vader, leggen wij aan uwe voeten geheel onze liefde, een nederige, gehoorzame, getrouwe liefde, eene liefde die onze kracht is en onze eer." In Noord-Beveland wordt zeer geklaagd over het rotten of niet uitgroeien der aardappelenwaar schijnlijk een gevolg van veel regen en slechte qualiteit van de poters. Op vele plaatsen worden de aardappelvelden uitgeploegd en opnieuw aardappelen gepoot, of het land voor het bezaaien met suikerpeenzaad of het beplanten met bruine of witte boonen bereid. Worden do verschijnselen voor deze teelt niet gunstigerdan zal de aardappeloogst dit jaar niet veel te beteekenen hebben en vooral de arbeiders stand daardoor zeer gedrukt worden. Wat de graansoorten betreft, de tarwe en andere winterproducten, die veel door koude geleden hebben, beloven een middelinatigen oogst. De erwten, alsook het vlas, verlangen zeer naar zoel weder. Over 't algemeen hebben de zomervruch ten een goed aanzien. Van den meekrapbouw, die daar vroeg' zoo algemeen was, is niet veel meer te bespeuren weldra zullen de meestoven tot andere doeleinden moeten gebezigd worden. (Zz. N.) De algemeen gewaardeerde tooneelspeler de heer Albregten zijn echtgenoote mevrouw Albregt-Engelman vierden Zondag hun zilveren huwelijksfeest. Een aantal geschenken gaven het feestvierende echtpaar getuigenis van de achting en vriendschap welke hun door velen toegedragen worden. Zr. M». instructieschip Zeehond, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee H. D. Guyot, is den 3en dezer van Hellevoetsluis naar zee vertrokken. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. M8. stoomschip Batavia, onder bevel van den luitenant ter zee 1® klasse W. van Oorschot, den 3en dezer van Suez naar Djeddah vertrokken. Aan boord is alles wel. Door den hoogen raad is bij arrest van gisteren een beslissing genomen, waarbij wordt uitgemaakt, dat de tenlastelegging van oneerlijkheid ook op journalistiek en politiek gebied een strafbaar feit oplevert. In de zaak van B. P. Kortewegdie in de „Amstelbode" omtrent iemand had geschreven, dat deze geen eerlijk man meer wasen te dier zake door de Middelburgscho rechtbank was ver oordeeld maar door het gerechtshof te 's Graven- hage van rechtsvervolging is ontslagen, heeft de hoogste rechter op het door den proc.-gen. bij het hof ingesteld beroep in cassatie het veroordeelend vonnis der rechtbank te Middelburg bevestigd. (Fad.) BINNENLAND. 's Gravenhage. Het stoffelijk overschot van H. M. de koningin is gisteren gebalsemd. Do begrafenis in de kerk te Delft zal plaats hebben den 20en dezer. Arnhem. In de buitengewone vergadering der provinciale staten van Gelderland is als lid der eerste kamer herkozen met 27 stemmen de heer m', J. Thooft, tegen 25 stemmen op den heer Pallandt van Keppel. Benoemingen. Benoemd tot controleur bij den waarborg en de belasting op de gouden en zilveren werken te Middelburg, J. D. Houtman, essaijeur te Groningentot essaijeur te Maastricht mr. A. van Lier, thans als zoodanig te Middelburg, en tot essaijeur te Middelburg C. L. Bernhard, commies-stempelaar te 'sHage. BUITENLAND. Brussel. Op eene interpellatie van den heer Frère Orban heeft de minister van buitenlandsche zaken geantwoord, dat de pauselijke nuncius tegen de deputatie der pauselijke zouaven niet gezegd heeft wat de katholieke dagbladen hem in den mond gelegd hebben. Zijne woorden hadden geenszins de strekking om tot het opnemen der wapenen ten behoeve van den paus aan te moedigen. De kamer heeft het debat over de interpellatie gesloten met de aanneming eener motie, om ten aanzien der door den minister gegeven inlichtin gen over te gaan tot de orde van den dag. Dit besluit werd genomen met 108 tegen 6 stemmen. Erzeroum. De terugtocht der Turken van Karakilissa op Topaakaleh. en Delibaba wordt bedreigd door het oprukken van een detachement uit het Russische centrum. De Russen zijn Olti nog niet gepasseerd. Bucharest. Alle Rumenische spoorwegen zijn weder voor het verkeer gereed. Cetfinje. Heden ochtend te 5 uren heeft een gevecht bij Maljat plaats gehad, hetwelk nog voortduurt. De Turken zijn tot Kukosenjah teruggedrongen en verloren 500 manschappen. De beroemde maestro Richard Wagner is heden morgen per mailboot van Londen te Vlissingen gearriveerd en per trein van 7 u. 25 m. naar Duitschland vertrokken. De eigenaar van het te Hansweert liggende Engelsche stoomjacht „Marina", die zich met zijne familie aan boord bevondhad Zondag de atten tie, zoodra de tijding van het overlijden van H. M. de koningin aldaar bekend geworden was, de Engelsche vlag halfstoks van zijn vaartuig te laten waaien. Ofschoon eene kleinigheid verdient schijnbaar deze beleefdheidzoo geheel in den geest van het Engelsche volkskarakter onzerzijds waardeering. Het beurtschip „Stella Maris" is op zijne reis van Hoofdplaat naar Rotterdam bij het inko men der haven van Hansweertaangevaren door de stoomboot „Rijn en Schelde 3", van Antwerpen naar Rotterdam. Het beurtschip heeft eenige schade bekomen en is lek in het kanaal terug gekeerd. Een paard dat niet trekken wil kan men in de meesje gevallen op de volgende wijze gene zen Nadat zulk een paard voorgespannen is, spant men achter den wagen nog een paard, dat goed trekt, en zet dit aan. Om niet achteruitgetrokken te worden, zal het eerste al zijne krachten inspan nen en ten slotte zelf gaan trekken. Men zet het nu verder met de zweep aan, en indien het ook nu nog geene ernstige poging daartoe doet, herhaalt men de proef zoolang, tot het in allen ernst trekt. Van het Postdammer station te Berlijn wer den op de jongste Pinksterdagen 10,000 personen minder vervoerd dan verleden jaar op die dagen. Over den onderaardschen spoorweg te Londen daarentegen werden alleen op Pinkstermaandag 249,433 personen getransporteerd, het grootste aantal reizigers sedert de opening. De Berlijnsche boekhandelaren hebben het verzoek hunner Russische handelsvrienden, om uitstel van betaling, geweigerd, doch vrijwillig, met het oog op den stand der Russische valuta, 5 pet. disconto toegestaan. De Russische boek handelaars hebben dit aanbod aangenomen en hebben daarop aan hunne verplichtingen voldaan. Uit Berlijn is nog eene vrouw naar Wezel overgebracht als medeplichtige der vervaardigers van valsche Nederlandsche muntbiljetten te Sterk - rade. Tot nu toe zijn er twaalf personen gear resteerd. Adolph Anderssende beroemde schaakspe ler die reeds op zijn 9e jaar zich op het schaak spel toelegdezal dezen zomer zijn 50jarig veld heersjubileum vierenwaartoe in de derde week van - Juli een algemeen Duitsch schaakcongres, te Leipzig te houden, is uitgeschreven. Anderssen is den 6en Juli 1818 te Breslau geboren en sedert 1852 hoogleeraar in de wiskunde aan het Frie- drichs-gymnasium aldaar. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden waarop door het departe ment van marine op den 14en Juni a. zal worden aanbesteed, de levering van erwtenboonenrijst, zoutsuikergort en jenever. 4 Juni 's av. 11 u. 72 gr. 5 's morg. 7 u. 57 gr. 's midd. 1 u. 66 gr. 's av. 6 u. 61 gr. Begunstigd door het prachtigste weder heeft do stad Luik, weldra zooals koning Leopold in een aan haar ge wij den too3t zeide Lüge la belle, eenmaal naar hij haar toewenschte, Liège Vopulente, eergisteren het 50jarig bestaan van haar muziekschool gevierd. De koning, de konin gin, de graaf en gravin van Vlaanderen bezochten de stad, en te midden van de feestvreugde sprak de koning enkele woorden, dieonmiddellijk door de telegraaf naar alle oorden der wereld verspreid, een diepen indruk hebben gemaakt, meer nog dan waarschijnlijk de bedoeling is geweest. Namens de leden van het parlement voor het arrondissement Luik werd de koning toegesproken door den heer Frère Orban, vertegenwoordiger van Luik, waarop hij het volgende antwoordde„België bevindt zich tegenwoordig in een moeilijke positie moeilijk uit een industrieel oogpunthet beleeft een crisis die door zijn krachtige pogingen zal worden bezworen; maar moeilijk misschien ook is zijn positie uit een politiek oogpunt. De onrust in Europa noodzaakt het zijn nationaliteit te bevestigen. Sedert eenige jaren zijn verschillende Europeesche tractaten verbroken en op dit oogenblik is er zelfs quaestie over het tractaat van Parijs. Voor de nationale defensie zijn reeds belangrijke offers gedaanom haar te volmaken en om onze posi tie krachtig te maken zullen nog eenige credieten van minder bedrag noodzakelijk zijn." Zich meer in het bijzonder tot den heer Frére Orban wen dende, voegde de koning er bij, dat het hoofd der oppositie te dien aanzien in zeker opzicht deel uitmaakt van de regeering. De zinspeling van den koning op de noodzake lijkheid om de militaire macht te versterken heeft voornamelijk de aandacht getrokken. Zou hij misschien van de tegenwoordige omstandigheden gebruik willen maken om van de vertegenwoor diging te verkrijgen wat wellicht anders zoo gemakkelijk niet zou gaan en heeft hij daarom een kleine poging gewaagd om den heer Frère Orban in te nemen, of zou hij inderdaad den toestand van Europa zoo gevaarlijk achten, dat zelfs neutrale staten als België met moeilijkheden worden bedreigd? In hoofdzaak heeft de koning waarschijnlijk op de verwikkelingen betreffende het Oosten gedoeld, maar misschien heeft; hij ook aan Frankrijk gedacht, dat door de ijveraars voor de moreele orde gevaar loopt in allerlei ongelegenheden te geraken. De drukke omgang van den heer Thiers met de vreemde ambassadeurs heeft twee regee- ringsgezinde bladen, de Patrie en Paris Journal, verleid tot uitdrukkingen waarover de regeering, in het Journal officiel hare ontevredenheid heeft te kennen gegeven, als in strijd met den eerbied voor vreemde mogendheden. De ontevredenheid der aanhangers van de regee ring over de candidatuur van den heer Thiers, die zelfs door Gambetta is gesteld, maakt dat zij de voorzichtigheid geheel uit het oog verliezen. Overal gevoelen zij zich doodelijk getroffen door de bui tengewone sympathie, die het denkbeeld in stad en laad ondervindt, om Thiers weder de plaats te verschaffen eenmaal zoo uitstekend en eervol door hem bekleed. Maar de maarschalk wil niet weg en verklaart het gezag te zullen behouden, in weerwil van een duidelijke uitspraak van het land. Men is zelfs zoover gegaan Thiers te drei gen met Mazas. Zulk een toestand gelijkt aan dien van het leven op een vulkaan. Ieder oogen blik kan, tengevolge van eene kleinigheid, eene uitbarsting plaats hebben, die niet alleen voor Frankrijk maar ook voor Europa de grootste ram pen kan na zich sleepen. Aan de officieuse Politische Correspondenz wordt uit Berlijn geschrevendat de Duitsche regeering de grootste reserve en koelheid in acht neemt jegens de gebeurtenissen in Frankrijk. De gezant van Duitschland te Berlijn heeft geen de minste verklaring afgelegd met betrekking' tot de ver andering van het kabinetnoch ook eenige sym pathieke of welwillende verzekering aan maar schalk Mac Mahon gegeven, zooals door sommige Fransche dagbladen is beweerd. De houding van Duitschland is geheel in overeenstemming met die van Italië. Van beide zijden wordt de grootste reserve in acht genomen. Van alle Europeesche mogendheden lijdt Oos" tenrijk-Hongarije het meest door de staking der scheepvaart op den Donau en heeft daarom tot beide oorlogvoerende partijen opmerkingen te dien aanzien gericht. Beide hebben daarop voldoende verklaringen aan de Porte gegeven en tot aan den mond van de Timok is de scheepvaart op den Donau dan ook reeds hersteld. Volgens berichten in de Italiaansche bladen is de sultan ernstig ongesteld en zou hij reeds sedert zijne troonsbeklimming door een borstziekte zijn aangetast. Daaruit zijn bloedspuwingen ontstaan die zijn leven in gevaar brengen, zoodat het niet onmogelijk is, dat eerlang weder een nieuwe sultan den troon van Osman zal moeten bestijgen. De herinnering van het 30jarig bestaan der Italiaansche vrijheid en onafhankelijkheid heeft aanleiding gegeven tot belangrijke manifestaties, die niet zonder beteekenis zijn ook voor de toe komst van het land. In zijn antwoord op het adres van den senaat heeft koning Victor Emma nuel met ingenomenheid melding gemaakt van den terugblik op het dertigjarig tijdvak dat ver- loopen is en hulde gebracht aan de vaderlandslie vende werkzaamheid van den senaat, die getrouw de instellingen handhaafde welke het land tot zijn tegenwoordig standpunt hebben opgeleid. Ten slotte drukte hij de overtuiging uit, dat de senaat zijn hooge roeping in den staat zou blijven ver vullen. Tot de leden der kamer zeide de koning o. a.: „Dertig jaren van heldhaftige opofferingen, en een onwrikbaar geloof in den roem van Italië hebben de eenheid van het land bevestigd en Rome is de hoofdstad van het rijk geworden. Het verleden is een waarborg voor de toekomst. Ik ben zeker van den steun van de vertegenwoordigers der natie en van geheel het land." Over het geheel verklaarde de koning zeer te zijn ingenomen met de vaderlandslievende demonstraties die zich aller- wege openbaren. Behalve de vertegenwoordigers hebben ook de ministers en provinciale en ge meentelijke afgevaardigden zich tot den koning begeven; aan allen gaf hij de verzekering, dat hij steeds bereid zou wezen om de vrijheid en grootheid van Italië te verdedigen. Inmiddels ontvangt de paus dagelijks talrijke deputaties uit alle landen, die hem geluk komen wenschen met zijn öOjarig bisschopsfeest. Ter herdenking daarvan werd eergisteren in de kerk Sanct Petrus ès Liens, waarin de paus de bisschops wijding heeft ontvangen, een plechtige dienst ge vierd, waaraan honderd bisschoppen en verscheidene kardinalen, benevens een talrijke menigte deel namen. Te San Fernandoin de Spaansche provincie Cadix, zijn ongeregeldheden uitgebroken omdat een Protestantsch geestelijke - wat trouwens niet zeer verstandig van hem was zijn hoed niet wilde afnemen voor eene katholieke processie. De bevolking beeft hem daarop beleedigd, en de regee ring vast besloten om de godsdienstige vrijheid te handhaven heeft een streng onderzoek bevolen, teneinde de schuldigen te straffen. Keizer Alexander wordt heden aan de Rumeni sche grenzen en morgen avond te 8 uren te Plojesti verwacht, indien het althans gelukt om den op 9 plaatsen door het hoogwater weggeslagen spoorweg in tijds gereed te hebben. Hoe lang de czaar te Plojesti zal vertoeven is onbekend; het zomerpa leis te Cotroceni wordt voor zijn verblijf gereed gemaakt. Het wordt thans bevestigd, dat prins Karei van Rumenië het geschut te Kalafat zelf op Wid- din heeft gericht. In weerwil van alle pogingen om dit te bestrijden is het zeker dat de kanonnen op het hospitaal zijn gericht. De correspondent van de Standard meldt uit Widdin, dat iedere granaat, die bij die gelegenheid uit Kalafat werd afgeschoten, op het hospitaal te Widdin was ge richt, waarop de vlag van het Roode Kruis woei. Een granaat viel in een kamer waarin 30 zieken lagen, doodde er 2 en wondde er 5. De corres pondent had zich persoonlijk van het feit over tuigd. Dit alles geschiedt tot bescherming en in het belang van de Christenen Omtrent de Turksche strijdkrachten in de Donau-streken wordt medegedeeld, dat tengevolge der laatste kanonnade tusschen Oltenitza en Tur- tukai uit Roestsjoek 4 bataljons, uit Silistria 3 met 2 batterijen, en uit Kasgrad een bataljon naar Turtukai is gezonden, waar zich thans 10 batal jons infanterie, twee eseadrons en vier batterijen bevinden. Evenzoo werden tusscben Rasgrad en Turtukai ongeve.er 1000 man Tscherkessen en ongeregelde troepen ontboden. Het garnizoen van Nicopoli3 is door 3 bataljons uit Roestsjoek en 2 uit Plewna belangrijk yerjsterkt naar aanleiding van herhaalde verkenningen der Russische troepen in de richting van eerstgenoemde plaats. Een deel van de bij Sofia geconcentreerde troepen is naar Plewna gezonden. De garnizoenen van Schoumla en Silistria zijn in brigades en divisies verdeeld. Het eerste korps besta,at uit twee operatieve divisies met eene brigade cavallerie en een derde divisie, die het eigenlijke garnizoen der vesting uitmaakt en waarbij nog reserve-artilleriepark komt. Silistria heeft een operatie-divisie die door een brigade cavalerie is versterkt, welke

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3