Oorlogsberichten. De ondergang van den Turk schen monitor Seïfi. Z eetijdi n g e n. Handelsberichten. m De zaak van 't Kint de Eoodenbeke. Belgische brieven. iPrfjzen van effecten. 61$ zijn eisch tot ontbinding van het parlement opdat de natie uitspraak zal kunnen doen. De Ottomani- sche regeering werd evenzeer gestreng door hem afgekeurd om haar slechte administratie. 't Is merkwaardig welk een noodlottige invloed de quasi-revolutie in Frankrijk op den gang van alle zaken aldaar uitoefent. Niet alleen handel en industrie worden er door gedrukt, maar zelfs de dramatische kunst ondervindt er de gevolgen van. De directeur van den schouwburg te Brest heeft aan den maire der stad een brief geschreven, waarin hij verklaart, dat met het oog op de ern stige politieke gebeurtenissen die aanstaande zijn, zijn geldschieter hem de noodige fondsen weigert voor de exploitatie van den schouwburg, en dat hij, tengevolge daarvan zich verplicht ziet van de exploitatie af te zien. Indien echter de republikeinen zich kalm hou den en de maarschalk getrouw blijft aan zijne belofte om de constitutie te eerbiedigen, kan de inwendige orde zeer goed gehandhaafd blijven. Mocht eenmaal weder het oogenblik aanbreken waarin de republikeinen de macht in handen krijgen dan zal het moeten blijken of de les die zij thans hebben ontvangen ernstig genoeg zal zijn geweest om voortaan niet meer de macht in handen te geven aan een Bonapartistischgezind krijgsman in plaats van aan een burger-republikein, want de overtuiging van de imperialistische be doelingen van maarschalk Mac Makon en zijn eersten minister is thans zoo algemeen gevestigd, dat bv. de Londensche Times die openlijk uit spreekt. „Do maarschalk zegt het blad handelt als een keizer; de minister van binnen- landsche zaken is een Bonapartist; de nieuwe prefecten zijn oude dienaren van het keizerrijk, en de heer de Broglie heeft aan de magistraten even strenge bevelen gegeven alsof zij onderge schikte ambtenaren zijn." Dat echter de republikeinen geleerd hebben blijkt reeds hieruit dat zij het zoo goed als eens schijnen te zijn over de eventueele herkiezing van den heer Thiers. In antwoord op een adres, eer gisteren aan den heer Gambetta aangeboden door eene deputatie van studenten der rechtsgeleerde en geneeskundige faculteiten en van verschillende inrichtingen van hooger onderwijs te Parijs, om hem hulde te brengen voor „de sehoone woorden die hij onlangs ten gunste van de republikeinsche zaak heeft gesproken" zeide hij, na hulde te heb- ben gebracht aan de houding der studeerende jongelingschap, en hen de beteekenis te hebben ontvouwd van den strijd dien de republikeinen tegen verouderde begrippen hebben te voeren, o. a. „Het ontbreekt der republikeinsche partij niet aan uitstekende mannen die president der constitutioneele republiek zouden kunnen worden." „Voor allen echter is er een dien men zijn proef stuk heeft zien afleggen, die reeds eenmaal het presidentschap heeft bekleed en die met een een voud, met een belangloosheid, met een grootheid van ziel is afgetreden, die men zich tot een plicht moet rekenen na te volgen als de tijd daar zal zijn. „Laat ons met geduld wachten; weldra zullen wij tot de stembus worden geroepen." Ten slotte spoorde hij hen aan zich rustig weder aan den arbeid en hunne studies te begeven. „Wat mij betreft zeide hij ik heb geen andere begeerte dan met de hulp van mijne vrienden voor het na geslacht een meer gemakkelijken, meer kalmen tijd voor te bereiden, waarin zich minder beproe vingen zullen voordoen. Wij wenschen n een vrij, geheel hersteld land over te gevenen het zal uw taak zijn het door uwen arbeid en uw vader landsliefde te doen beantwoorden aan zijn schitte rende bestemming." De Italiaansche kamer heeft eene motie aange nomen, strekkende om aan den koning een adres van gelukwensching te richten bij gelegenheid van den 30cn jaardag der afkondiging van de Italiaan sche vrijheid. Prins Milan van Servië zal zich weldra naar Bucharest begeven om keizer Alexander te be groeten. Er is thans geen sprake meer van eene ontmoeting tusschen de keizers van Rusland en Oostenrijk. Het telegram uit den Kaukasus, waarvan in onze telegraphische berichten van gisteren avond werd melding gemaakt, zegt, dat de bevolking van Kabulete vredelievende gevoelens aan den dag legt. In sommige dorpen heeft zij vrijwillig de wapens uitgeleverd, in andere zichtot onderwer ping bereid verklaard. De regens belemmeren voortdurend de operaties van de hoofdmacht bij Kars. Eene kolonne is in Zuid-westelijke rich ting opgerukt. De Turken hebben'zich teSagan- Ingh vertoond, waar zij worden waargenomen. Volgens een telegram uit Tiflis van 31 Mei jl. begaf de Turksche cavalerie zich van Sagan- lugh naar Kars. Generaal Loris Melikoff heeft een zeer sterke kolonne onder bevel van generaal prins Tchawtchavatsi naar Ardort gezonden. Bij Begli zijn de Turken van drie zijden aan getast en volkomen geslagende Russen hebben twee veldkanonnen, vier amunitie-wagens en twee standaards veroverd en maakten verscheidene krijgs gevangenen waaronder een officier van den staf; de verliezen aan Russische zijde bedragen 6 dooden en 30 gewonden. De Turken hadden meer dan 100 dooden. Het regiment van Nishegorod heeft vooral geleden. Een officieele nota van de Porte maakt be kend, dat zij voornemens is torpedo's te doen leggen in verschillende deelen der Dardanellen en in de baai van Smyrna. In brieven uit Khartoum wordt bevestigd, dat te Dasfor eene revolutie is uitgebroken. Men onderstelt, dat Gordon Pacha, die zich den 3en Mei te Khartoum bevond, zich binnen weinige dagen naar de in opstand zijnde districten zal begeven. Het bericht dat het hospitaal van Widdin uit Kalafat zou zijn beschoten, wordt ten stelligste tegengesproken. De Rumenische batterijen hebben gevuurd in tegenwoordigheid van den Franschen militairen attaché, kolonel Gaillard en van kolonel Doctoroff, en waren alleen gericht tegen de forten, het kasteel en het Turksche kamp. De beschul diging van het Ottomanische comité van Het roode kruis heeft te Bucharest algemeene verontwaardi ging verwekt en men verzekert dat verscheidene correspondenten van buitenlandsche bladen de valsche verklaringen derTurken kunnen weerleggen. Een te Berlijn ontvangen Russische brief uit goede bron afkomstig verzekert, dat prins Gort- schakoff den czaar, bij zijn vertrek naar het leger, tot Ploïesti zal begeleiden met het uitsluitende doel om al zijn invloed aan te wenden dat Servië geen deel zal nemen aan den oorlog tegen Turkije. Berichten uit Weenen en Konstan tinopel be vestigen de juistheid van het bericht der herove ring van Ardahantengevolge van de noodzake lijkheid voor de Russen om hunne krachten tegen den opstand in den Kaukasus aan te wenden. Een te Parijs ontvangen telegram verzekert, dat Rusland thans eindelijk een verbond met Perzië heeft gesloten, volgens hetwelk Perzië het dal van den Eufraat, Rusland Turksch Armenië zou bekomen. In het Russische hoofdkwartier in Azië ziet men den toestand zeer optimistisch in en gelooft men dat Kars en Erzeroum voor den 12en dezer wel gevallen zullen zijn. De berichten omtrent de stoutmoedige daad van een paar Russische officieren tengevolge waarvan bovengenoemde monitor is ondergegaan waren niet van dien aard om zich een heldere voorstelling te vormen van de toedracht der zaak. Volgens het verhaal, dat de grootste waarschijnlijkheid voor zich heeft, ondernamen vier kleine Russische kanonneerbooten, die eer voor sloepen dan voor oorlogsschepen konden doorgaan, in den avond van den 26en Mei een aanval tegen den Turkschen monitor, die in den Donau-arm van Matschin, niet ver van den Turkschen oever rustig voor anker lag. Luitenant Dubascheff voerde de „Zarewitsch", luitenant Sehertakoff de „Xenia", adelborst Ter- sine de „Dschihine" en adelborst Bahl de „Zarewna". Daarenboven bevonden zich nog de Rumenische majoor Murjescu en luitenant Petroff met 40 sol daten in de booten. De monitor voerde twee stukken geschut van zwaar kaliber en 120 man. Men hoopte het schip onbewaakt te vinden, doch werd in deze verwachting teleurgesteldde schild wachten toonden op hun post en waakzaam te zijn; weldra zag men drukte op het dek, werden kommando's gehoord en spoedig stond de geheele bemanning onder de wapenen. Er werd een leven dig vuur tegen de Russische scheepjes geopend, dat slecht gericht moet zijn geweest, want hoewel de nacht zeer helder was werd geen van de Rus sische soldaten gewond. De „Zarewitsch" werd echter door twee kogels getroffen en begon te zinken, vóór men de openin gen kon stoppen. Door deze mislukte poging vol strekt niet afgeschrikt, hernieuwden de Russische officieren hun aanval tegen 3 uren des morgens toen de lucht met zware wolken was bezet. De riemen werden met wolken stof omwikkeld en een doodelijke stilte heerschte op den vloed toen de bootjes bijna zonder eenig geruisch naar de Turk sche zijde gleden. Langzamerhand werd de hier en daar met bosschen beplante overzijde zichtbaar in welks nabijheid de gepantserde kolossus lag te sluimeren, aan wiens boord geen enkel licht meer zichtbaar was. Reeds was men het schip genaderd en maakte men zich gereed de torpedo's aan te brengen, toen andermaal aan boord leven ontstond en opnieuw een geweersalvo op de aanvallers werd gelost; de uitwerking was geweldig, want de door verschei dene kogels getroffen „Dschihine" moest aan den vijandelijken oever op het strand loopen om zich voor zinken te behoeden. De Zarewna, die met het doel om te enteren den monitor het meest was genaderd, moest door de Xenia met groote moeite uit het vuur worden gehaald. De Rume nische majoor Murjenu riep voortdurend in het lurksch „goed volk!" maar de Turken waren slim genoeg om zich daaraan niet te storen. Reeds wilden de Russen hun voornemen opgeven, toen eensklaps luitenant Dubascheff, door een aantal zijner manschappen gevolgd, met een torpedoket ting in het water sprong, daarmede naar het schip zwom en haar aan diens boeg bevestigde, zonder dat de Turken het merkten. Nu roeide men naar den oever terug, terwijl men dooreen electrischen draad in verbinding bleef met de torpedoketting. Aan den Rumenischen oever aangekomen, werd ter stond de electrisehe batterij in werking gebracht en dadelijk steeg op de plaats waar de monitor lag een geweldige vuurzuil op, gevolgd door een doffen knal. Den volgenden morgen was van den Turkschen monitor niets meer te zien, terwijl de andere Turksche oorlogschepen zich uit het ge vaarlijke vaarwater verwijderden. Van de beman ning schijnt niemand te zijn gered; aan den Turkschen oever is slechts een sterk verbrand en verminkt lichaam gevonden. In den loop van den volgenden dag gingen nl. de Russen naar de overzijde, om zoo mogelijk eenlge overblijfselen van het schip als tropeeën mede te nemen, doch bewezen weinig er van te hebben kunnen vinden. De ambtenaar van het openbaar ministerie bij het hof te Brussel heeft een requisitoir genomen in de zaak van 't Kint de Roodenbeke. Hij is van oordeeldat er geen termen bestaan om de maitresse van 't Kint, Marie Collartin het geding te betrekken en concludeert daarom tot hare invrijheidstelling. Daarentegen verlangt hij de verwijzing naar het hof van assises: 1° Van 't Kint de Roodenbeke als de voor naamste beschuldigde, wegens valschheden in ge schriften en verduisteringen. 2" Van den heer de Fortamps, gouverneur der bank, van den heer Sabatier, voormalig gouverneur, thans administrateur, en twee andero administrateurs de heeren Koek en Gendebien, wegens medeplich tigheid aan vervalscbing en verdacht van 't Kint te hebben bijgestaan in de vervaardiging van valsche balansen der bank van België. 3° Van verscheiden wisselagenten: de heeren Debück Senior, Debtick junior, Loeuwenstein we gens heling en medeplichtigheid in de bedriegelijke handelingen, waaraan de voormalige kassier zich heeft schuldig gemaakt. 4° Eindelijk de vier ambtenaren der banque de Belgique eveneens beschuldigd van 't Kint te hebben bijgestaan in zijn frauduleuse handelingen. De raadkamer van het hof zal weldra dat re quisitoir in behandeling nemen en over de verwij zing naar het hof van assises beslissen. Brussel, 1 Juni. Het langdurig debat in onze kamer van vaardigden over het wetsontwerp tot wering van misbruiken bij verkiezingen, heeft weinig resultaat opgeleverd. Geen der redenaars van de linkerzijde is tot een besluit durven komen. Alleen de heer Defuisseaux, van de uiterste linkerzijde, die vol goeden wil is, maar talent noch geestkracht ge noeg bezit om aan eene geheele vergadering het hoofd te bieden, heeft eene poging gedaan om uit de beschuldigingen, die van links en rechts waren ingebracht, het gevolg te trekken dat de pleidooien afgeloopen waren. De groote schuldige, zeide hij, is de census; men moet hem vervangen hetzij door het algemeen stemrecht, hetzij door het onderwijs. Hierop ontstond groot rumoer aan de linkerzij de. Ieder beijverde zich om het hardst om tegen het algemeen stemrecht van leer te trekken. De heeren Frère Orban en Bara wëdijverden in verachting en spot ten opzichte van het denkbeeld om aan ieder het stemrecht toe te kennen. Ook de heer Janson, die op weg is geweest om zich te bekee- ren, was van gevoelen dat het een waagstuk was thans van algemeen stemrecht te spreken. De census blijft dus het „heilige huisje" van ons staatswezen, dat is een uitgemaakte zaak. Wij zullen zien of de liberalen altijd reden zullen heb ben om zich geluk te wenschen met een kies stelsel, dat het geld tot grondslag heeft en dus onvermijdelijk aanleiding tot knoeierij moet geven. Eerst in de laatste dagen zijn de debatten wezen lijk belangrijk geworden tengevolge van het beginsel, dat door de heeren Frère Orban en Bara met groote kracht en talent is verdedigd tegenover de regee ring en de centrale sectie, welke op de katholieke geestelijken, die van den biechtstoel misbruik maken, niet toepasselijk willen verklaren artikel 47 van het wetsontwerp, waarbij straffen bedreigd worden tegen hen die door bedreigingen of daden van gewéld den kiezer het geheim zijner stem pogen te ontrukken. De ultramontanen verlangen te gelijkertijd dat de priester alle burgerlijke rechten uitoefene en tevens dat hij boven de wet worde gesteld. Na tuurlijk zal de katholieke meerderheid de beslissing wel in clericalen zin doen uitvallen, maar de heer Tesch heeft gisteren reeds, uit naam der liberale partij, verklaard dat zoodia zij aan bet bewind mocht komen, haar eerste zorg zal wezen om dit wetsartikel te veranderen. Gisteren heeft .de heer Frère Orban tot den minister van justitie de vraag gericht of hij ook den katholieken priester in bescherming zou nemen, die, onder voorwendsel van aan zijn geweten te gehoorzamen, tot haat en verkrachting der grond wet zou aansporen. De heer Lantsheere heeft hot stilzwijgen bewaard. De bank der ministers had op dat oogenblik voor hem veel van eene bank der beschuldigden. Aan de linkerzijde en op de tribune deed men toejuichingen hooren. De toestand is zoodanig gespannen tengevolge der onvoorzichtige uitlatingen van den pauselijken nuncius, dat er ieder oogenblik eene uitbarsting te wachten is. Ziehier wat er volgens de clericale Cowrier de Bruxelles gebeurd is. „Bij gelegenheid van het bisschopsjubileum van Pius IX, zoo verhaalt dit blad, heeft zijne excellentie de nuncius te twee uren de oud-offi cieren van het regiment Belgische pauselijke zouaven bij zich ontvangen. Een hunner, een veteraan van Castelfidardo en Ancona, heeft uit naam zijner wapenbroeders een adres aangeboden, waarin met militairen nadruk de hoop werd uit gesproken, dat weldra het consigne zou opgeheven worden, voor bijna 7 jaren hun door den paus gegeven, om het zwaard in de schede te steken. „Mgr. Yanutelli heeft met veel welwillendheid geantwoord dat niets den paus aangenamer zijn kon dan de hulde van hen, die hun leven gewaagd hebben voor de handhaving van de rechten der kerk. Zijne excellentie betoogde vervolgens dat de tegenwoordige staat der Romeinsche quaestie deed voorzien dat zij spoedig zou worden opge lost, in den zin door de pauselijke zouaven ge- wenscht. „De pogingen, zeide hij, door de regee ringen aangewend om deze quaestie van de baan te dringen door den stedehouder van Christus aan zijn lot over te laten, hebben geen ander gevolg gehad dan het vraagstuk meer onder ieders aan dacht te brengen. Europa is door de invoering van het stelsel van geweld, dat men gehuldigd heeft door het hoogste van alle rechten te schen den, in den toestand van barbaarsche verwarring gebracht, dien wij thans beleven. Goed- of kwaad schiks wórdt men gedwongen zijn heil te zoeken in een middel, dat geen ander zijn kan dan de zegepraal van het pausdom. Gij moogt du3 met grond verwachten, dat de tijd nabij is waarin deze zegepraal opnieuw de ondersteuning van uwen arm zal inroepen en waarin gij den strijd zult kunnen hervatten op hetzelfde punt waar gij gedwongen zijt geweest dien te staken." Indien wij een ministerie gehad hadden dat het gevoel zijner waardigheid bezat, dan zou men een vreemden gezant, die zich verstouten mocht om op zulk eene verachtelijke wijze te spreken over de regeering en den koning bij welke hij zijn ambt uitoefent, zijne paspoorten hebben toegezonden. Hiervan is echter niets gebeurd, want wij bezit ten een ministerie dat veel te goed bevriend is met de Jezuïeten. Heden morgen is alhier het kanaal gepasseerd het schroefstoomsehip Frans FTaerebout, komende van Vlissingen met bestemming naar Dordrecht. Amsterdam, 1 Jaai. 2 luui. Jfederl. Cert. Werk. schuld. 2$ Certific. dito dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij. 5 dito exploitat. Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. 3 dito dito Amsterdam 3 België. Cert. bij Rothschild. 2$ Frankrijk. Inschrijvingen3 Inschrijvingen5 Busland. Oblig. 1798/1816. 5 Certific. Inscr. 5e serie 5 Obl. Hope C". 18556" serie. 5 dito f 1000 18645 dito L. 100 18725 dito L. 100 1873 5 Loten 1864. .........5 Loten 1866. ...5 Oblig. Hope& C°. Leen. 1860. 4$ Certific. dito4 Inser. Stieglitz C°. 2" a 4L. 4 Obligatiën 1867694 Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 Oblig. dito4$ dito dito. .........4 Aand. Kiew-Brest5 dito Baltische spoorweg. 3 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito Jelez-Griasi. 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow 5 Polen. Schatkistobligatiën 4 Aand. Warschau-Bromberg. 4 dito dito Weenen. 5 Oostenrijk. Obligatie metal, in zilver Januari/Juli. 5 Obligatiën dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 dito dito Febr./Aug. 5 Aand. Nation, bank3 Loten 1860 5 dito 1864 Kongarjje. Schatkistbiljett. 6 Oblig. Theiss spoorweg 5 Italië. Certific. Amsterdam. 5 Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 Spanje. Obligatiën Buitenl. 3 Oblig. Binnenlandsche. 3 Portugal. Obligatiën 3 Turkije. Insclir.Alg. schuld. 5 Obligatiën 1869 6 Fgypte. Obl. 18687 Obl. 1873 7 Amcrlka.Obl.Yer.Stat.1904. 5 Obligatiën dito dito 1885. 6 Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. 6 dito Central Pacific. 6 Certific. Chic. N. W7 Oblig. Madison Ext7 dito Winona-St. Peter 7 dito N. W. Union7 dito Union Pac. Hoofdl. 6 Obl.St.Paul&PacSpw. 1' sec. 7 dito dito dito 2»sec. 7 pet. 63$$ 75$ iooa 102$ 100$ 101$ 95$ 77$ 91$ 78$ 79 124$ 121 80$ 63$ 70$ 100 83$ n ti 9 9 9 9 31 44 85$ 84 84$ 78$ 71$ 76 101 103 101$ 95$ 77 78$ 78$ 124 121 80$ 63$ 70$ 40$ 100$ 83$ 30 44 85$ 86 78$ 49$ 48$ 50$$ 50$ a 47* a 46* 104 9 60 65 38$ 10$ 9 9 9 9 9 9 9 9 5Ö& 99$ 43* 9 83$ 76$ 74$ 96$ 9 n 9$$ 53 6$ 50$ 50$$ 46$$ 46$ 105$ 86 65$ 38$ 10$ 9$$ 53$ 6* 104$ 49$$ 94$ 9.9$ 43* 76$ 74$

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3