BUITENLAND. Ingezonden Stukken, Z eetijdi n g e n. Handelsberichten. Van het oorlogsterrein. Correspondentie. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. Prijzen van effecten. gangen tot het eerste gewelf zullen zijn geweest, waarin een uitgang ter breedte van 0,75 m. zich bevindt in den 2 m. 60 centim. dikken muur. „Merkwaardigheden van eenig belang zijn nog niet te voorschijn gekomenalleen zijn verschillende stukken wit hardsteen in het ontgraven sous- terrain gevonden, afkomstig van vroegere gothiscbe bogen, waarvan men de vorige standplaats nog niet bepalen kan, terwijl onder meer ook nog is ontgraven een duimhang ter lengte van 1 m. 30 centim. waarop vroeger eene der poorten schijnt te hebben gedraaid, benevens eenige stukken ijzer; zoomede ruim 20 kogels of bommenwelke laatste bij iedere ontgraving in deze gemeente worden ontdekt. „Vreemd is nog de plaatsing van een soort van kamertje geheel buiten de poort, breed 1,40 m. en ter lengte van 4,70 m. dat met eene deur ter breedte van 1 m. (waarvan de duimhangen nog aanwezig zijn) aan den rijweg uitkwam en toe gang verleendo naar eene in het zware metselwerk uitgespaarde ruimte met eene opening in den front muur, gediend hebbende tot schietgat. „Bij het uitvoeren van deze werkzaamheden voelen we zeer het gemis van onzen' geachten afgestorv«n oudheidkenner, den heer J. H. van Dale, die ons wellicht veel duisters zou hebben kunnen opklaren." Met de West-Indische mail over St. Nazaire, is weder voor ruim f 17,000 aan goud uit de delverijen van Suriname, te Amsterdam aange komen. De gemeenteraad van Ridderkerk heeft be sloten tot het heffen ven eene inkomsten-belasting tot een nader vast te stellen percentage, in plaats van den hoofdelijken omslag. De prachtige, zeer oude Agave Americana (honderdjarige Aloë) in den zoölogischen tuin te Amsterdam, begon gisteren bloemstengen te ontwikkelen. Naar men weet, bereiken deze door gaans eene zeer aanzienlijke hoogte en is het bloeien dezer plant een buitengewoon zeldzaam verschijnsel. Den bezoekers van den dierentuin wacht dus dezen zomer een zeldzaam genot. Een werk man,die eergisteren in de Quellij nstraat te Amsterdam ernstig in de borst getroffen werd door een vallenden beitel, werd op zeer handige wijze verbonden en een voorloopig verband gelegd op de plaats van het ongevaldoor den daar gestationeerden politiedienaar. De kips cartouche, welke tegenwoordig de agenten bij zich dragen, bewees daarbij goede diensten en behoedde den getroffene voor zwaar bloedverlies. Gisterenmiddag werd in de jaarvergadering van aandeelhouders der maatschappij De Atlas, te Amsterdam, na goedkeuring van de balanshet dividend over het aigeloopen boekjaar bepaald op 6 pet. Uit het jaarverslag bleek dat de maatschappij in zeer gunstigen staat verkeertdat zij belangrij ke contracten sloot en vrij goede uitzichten heeft op nieuwe. In 25 jaren tijds verdrievoudigde het factuurbedragvermeerderde het aantal werklieden in de werkplaatsen van 80 tot 350 en werd de waarde der gebouwen en werktuigen der Maat schappij van f 337,000 afgeschreven tot f 10,000, waarvoor zij thans op de balans voorkomen. Bij acclamatie werd tot commissaris herkozen de heer A. van Lennep. Te 'sHage ontvangen berichten maken mel ding van het overlijden van den grooten geschied schrijver Motley. John Lothrop Motley is in 1814 te Dorchester in Massachusets (Noord Amerika) geboren. Na zijn studie voltooid te hebben, deed hij een reis door Europa en gaf na zijn terugkeer eenige ro mans uit. Tijdens de jaren 1841 en '42 was hij als gezantschap-secretaris te St. Petersburg werk zaam. Meer en meer wijdde hij zich aan historische studie en kwam in 1851 opnieuw in Europa, bleef geruimen tijd zoowel in Nederland als in Duitschland en vestigde zich daarop te Dresden om de daar voorhanden zijnde historische beschei den te bestudeeren en vroeger opgenomene te ver werken. In 1856 gaf hij te Londen het eerste deel uit van zijn „History of the Rise of the Dutch repu blic", een werk dat niet alleen in ons land, maar in geheel Europa en Amerika zijn roem vestigde. In 1860 verscheen het tweede gedeelte van dit werk onder den titel„The History of the United Netherlands from the death of William the Silent to the Synod of Dort." Motley heeft herhaaldelijk als gezant der Ver- éenigde Staten zijn vaderland belangrijke diensten bewezen. Hij was lid van tal van literarische en Wetenschappelijke vereenigingen. Weinig jaren geleden was hij de gast van onze koningin op het huis ten Bosch. De Amsterdamsche bank heeft over 1876 eene winst behaald van f 370,400, toelatende voor de aan deelhouders een dividend van 4$ pet. Ook deze onderneming ondervond den invloed der ongun stige tijdsomstandigheden, doch gaat niettemin de toekomst met vertrouwen te gemoet. De directie heeft voorgesteld het kapitaal der bank, dat thans te groot is en 10 millioen bedraagt, tot 6 millioen te verminderen. Uit Londen wordt gemeld, dat de koningin van Engeland ernstig ongesteld is. 4— Zondag woonde mevrouw Mac Mahon den doop der klokken van de kerk Notre Dame des Champs door den aartsbisschop van Parijs bij. Haar zoon en dochter zamelden het geld in. Zij zelve heeft aan de kerk 2 bronzen kandelabres ter waarde van 10,000 franken geschonken. Te Hennchshütte bevindt zich onder een wagen waarmede spoorrails worden vervoerd, op den Berg Markischen spoorweg, een vogelnest met vijf jonge roodborstjes. Hoewel de wagen voort durend heen en weer wordt vervoerd gevoelen de kleine diertjes zich zeer wel, en in weerwil van de groote drukte en het leven der machines in de omgeving van den wagen vliegen de ouden er steeds omheen om de jongen te voederen. - In de katholieke kerk te Wresehen sloeg Zondag jl. gedurende de godsdienstoefening de bliksem in den toren, vernielde het dak, de roeden en de ruiten der bovenste vensters, doodde 4 en verwondde 40 personen. Te Athene moet onder de Ilissos-brug het altaar van Apollo gevonden zijn, dat door Pisïstra- tus den zoon van Hippias, in Pythion is gewijd. 31 Mei. 's av. 11 u. 57 gr. lJuni.'s morg. 7 u. 56 gr. 's midd. 1 u. 60 gr. 's av. 6 u. 59 gr. Het Engelsche lagerhuis heeft zijne werkzaam heden hervat met de behandeling van hetzelfde onderwerp, waarmede het vóór het Pinksterreces is geëindigd: de Oostersche politiek, die terstond door den heer Sandford ter sprake werd gebracht. De heer Bourke was weder op zijn po3t om de inter pellaties betreffende buitenlandsche zaken te beant woorden en zeide, dat de toekomstige politieke houding van Engeland ten aanzien van het Oosten geheel van de omstandigheden zal afhangen. Men mag veilig onderstellen, meende hijdat noch Rusland, noch eenige aüdere mogendheid zich zal verbeelden, dat de vredesvoorwaarden niet van dien aard zullen moeten zijn dat geheel Europa er zich mede zal kunnen vereenigen. Hij weigerde ten stelligste te voldoen aan het verlangen om den inhoud bekend te maken van de besprekingen van lord Salisbury met den hertog Decazes en prins Bismarck, omdat zij van vertrou- welijken aard zijn geweest. In antwoord op de vraag: of van Rusland ook mededeelingen zijn ontvangen betreffende de localiseering van den oorlog, verklaarde hij, dat geene mededeelingen zijn gedaan, waarmede Engeland zich niet zou kunnen vereenigen. Lord Elcho veroorloofde zich de hoop uit te drukken, dat het land voor een eventueelen oorlog bereid zou zijn, waarop de minister van oorlog te kennen gaf, dat het voorzichtiger zou zijn geweest dit onderwerp niet aan te roeren. Nu echter de interpellatie was gedaan beriep hij zich op zijne verantwoordelijkheid. Het is zijn plicht voor iedere eventualiteit gereed te zijn, en hoewel hij de militaire macht alsnog op voet van vrede houdt, heeft hij volstrekt niet uit het oog verloren wat in de toekomst zou kunnen geschieden; hij hoopte echter, dat de eventualiteit, waarover lord Elcho sprak, niet zal worden verwezenlijkt. Omtrent de kansen te dien aanzien zal de regeering thans beter op de hoogte wezen dan vóór het reces, want na de laatste zitting door het parlement heeft graaf Schouwaloff een bezoek gebracht aan St. Petersburg om, volgens de Nord, in de eerste plaats de regeering van zijn land bekend te maken met de belangen die Engeland wil beschermen en ter verdediging van welke het zijn standpunt van neutraliteit zou verlaten. In de tweede plaats zou hij de regeering van Groot- Britannië bekend maken met het gevoelen van Rusland omtrent de verklaringen van Engeland. De Nord is van opinie dat het voor beide landen gemakkelijk is tot overeenstemming te geraken op grond van de redevoering van den heer Cross in het parlement uitgesproken, die een voldoend ruim veld opent voor overeenstemming. De heer de Broglie wendt alle mogelijke middelen aan om de gemoederen gerust te stellen, hoewel het hem niet baat. Als zij eenmaal door een plotselinge gebeurtenis zijn geschokt baten geen kunstmiddelen, maar kunnen slechts rust en kalmte volkomen herstel verschaffen. Thans was het de commissie voor het toekennen van gratie, die de president-minister aanwendde om de goede bedoe lingen der regeeripg ter kennis te brengen van het ongeloovige publiek. Na de installatie van eenige nieuwe leden in die commissie verzocht de heer de Broglie haar hare werkzaamheden in dezelfde richting voort te zetten als zij was aan gevangen, want hij kon de vërzekering geven dat de gevoelens van den maarschalk in geen enkel opzicht zijn veranderd en dat deze altijd bereid is omi jegens hen die hun misslag erkennen en door hun goed gedrag het bewijs leveren van hun be rouw, lankmoedig te zijn. Dat de heer de Broglie met deze verklaring een bepaald doel heeft gehad, hebben de Fransche bladen onmiddellijk ingezien. De positie van het kabinet schijnt dan ook van dien aard te zijn, dat het wel zijn toevlucht tot allerlei hulpmiddelen moet nemen om zich voorloopig staande te houden. Binnen weinige dagen worden weder verscheidene piefectorale benoemingen te gemoet gezien, aange zien verscheidene titularissen voor hunne benoe ming hebben bedankt, hetzij omdat zij niet tevreden waren over de 'hun aangewezen plaats óf om de terugzetting hunner partij. Er schijnt eenige ver warring in de regeeringskringen te heerschen tengevolge van het gemis van een vast plan. De geruchten omtrent eene eventueele aftreding van den maarschalk zijn gevolgd door die over een op handen zijnden cowp d'état, met welk doel Afri- kaansche regimenten naar Parijs zouden zijn ge roepen. Verscheidene bladen hadden reeds de aankomst van een regiment tirailleurs uit Algerië gemeld. Hiervan is niets waar, doch het bestaan van zulke geruchten is reeds een ongunstig ver schijnsel en oefent een hoogst nadeeligen invloed uit op den gang van zaken. De woorden door den heer Léon Say dezer dagen gesproken: „geheel Frankrijk heeft strike gemaakt" worden verwezenlijkt, daar handel en industrie met den dag afnemen; men koopt niet meer dan hoogst noodzakelijk is. De Engelsche bladen blijven hoogst ongunstig in hun oordeel over de Fransche aangelegenheden, en de clericale richting van het kabinet. Een hoogst merkwaardig feit met betrekking tot die richting is eene meeting die gisteren te Rome werd gehouden om te protesteeren tegen de clericale agitatie. Aanvankelijk was zij aange kondigd op den dag van het öOjarig bisschops jubileum van den paus, doch de regeering heeft haar toen verboden, zoodat zij eerst gisteren is doorgegaan. Bijgewoond door een talrijke menigte was de manifestatie zeer ^indrukwekkend en bevat een ernstige waarschuwing tegen het drijven van het Vaticaan. Verscheidene redenaars, die luide werden toegejucht, voerden achtereenvolgens het woord. De orde werd niet verstoord, maar tot het einde toe heerschte volmaakte kalmte. 'tls den heer Coumoundouros gelukt een nieuw Grieksch ministerie samen te stellen, dat ook den steun van den heer Tricoupis zal genieten, hoewel hij weigerde zelf een portefeuille te aanvaarden evenals de heer Zaïmis. Het schijnt den samen steller gelukt te zijn overeenstemming te bewerken tusschen de hoofden der voornaamste partijen. a»ifci in 'I Het schijnt, dat de aanvoering van het Turk- sche leger in Klein Azië veel te wenschen over laat. Zoo is dat b. v. tegenwoordig in drie afzon derlijke deelen gescheiden, die elkander tenauwer- nood meer kunnen ondersteunen. 34 bataljons, die de positie bij Batoum verdedigenzijn meer dan 25 mijlen van Erzeroum verwijderdzoodat zij meer dan acht dagmarschen noodig hebben om zich met het aldaar bevindende legerkorps te vereeni gen. In Kars zijn 21 bataljons opgesloten 23 mijlen van Erzeroum, terwijl de slechts eenige bataljons tellende afdeeling te Toprakale geheel op- zich zelf staat en in groot gevaar verkeert van den terugtocht op Erzeroum te worden afgesneden. Door de verovering van het kustfort Adler (Sswastowo Ducha, Turksch Ergille) hebben de Turken, sedert de inneming van Soukoum Kalé, aan de Kaukasisch Abchazische kusten een operatie basis van 15 Duitsche mijlen verkregen. In het zuiden staan de Russen 2$ mijl van die basis verwijderd, nl. aan de Kodor-rivieralwaar zich generaal Alchasofif met den voortroep bevindt', terwijl generaal Krawtschenkomet het Riondal tot basis bij Sugdieli aan de rivier Jugur staat. De verdedigers van fort Adler hebben zich in noordelijke richting naar de vesting Novagirsk aan de Ssotscha-rivier teruggetrokken en zijn dus vier Duitsche mijlen van den linkervleugel van de Turksche basis verwijderd. Het garnizoen van Penneck is naar Olti ge retireerd. De Russen zijn te Penneck aangekomen en zijn Dinsdag de versterkte stellingen voorKarakilissa aangevallende kommandant Mehemed Pacha heeft zich op den linkervleugel geworpen die verplicht was zich terug te trekken en tot Tashelitchai ver volgd werd. Men verwacht een grooten veldslag bij Kars. Uit Soukoum Kalé wordt gemelddat de Turken de sterkte Zil hebben genomen. De Rus sen hebben zich overal van de kust teruggetrok ken en het land der Abchazen bezet. Langzamer hand schijnen de Turken zich meester te maken van alle kleine sterkten langs de kust, die de Russen niet durven naderen uit vrees voor de Turksche pantserschepen. Een bericht uit Orzova verzekert, dat Servië heeft besloten den oorlog te hervatten niettegen staande Rusland het geheel aan zijn lot over laat. In het dal van den Timok worden krachtige toebereidselen gemaakt. De Turken versterken Brégova. De herovering van Ardahan door de Turken wordt uit St. Petersburg weder tegengesproken op grond dat de telegrammen uit Tiflis er over zwijgen, 't Spreekt van zelf, dat dit al een zeer zwak argument is, zoodat nadere geloofwaardige berichten moeten worden afgewacht. Den heer S. Dank voor de toezending; ze kan te pas komen. Wij hopen het echter niet. Het roeren in die „niet verstopte" onreine bron is al te walgelijk. Misschien ware bet beter goweest er nooit mede te beginnen. RED- -Critieli mag; alles onderzoeken". Mijnheer de redacteur, bij ons te lande heeft de rechterlijke macht de eer eene vrij hooge positie in te nemen, zóo hoog zelfs dat zij aan alle con trole van de zijde der dagbladpers ontsnapt. Wordt het administratief gezag bij ons zeer streng gecontro leerd en gecritiseerd, met de magistratuur in haar uitgebreidsten omvang is dit geenszins het geval. Ziet men in het naburig België de rechterlijke macht voortdurend in hare uitspraken beoordeeld en het openbaar ministerie in zijne handelingen of nalatigheden door de dagbladpers besproken, in Nederland daarentegen laat men de rechterlijke macht vonnissen of beschikkingen nemen gelijk zij wil en het openbaar ministerie doen of nalaten wat het verkiest, zonder dat ook de organen der publieke opinie hunne critiek daarop uitoefenen. Dit heeft tengevolge dat het groote publiek ge heel onkundig is en blijft omtrent de bevoegdhe den van rechterlijke macht en openbaarministerie en dat beide, zich veelal hullende in een ondoor dringbaar terminologisch waas, zich gaan voorstel len boven alle critiek verheven te zijn en daarin worden gesterkt door op feesten bewierookt te worden met toosten op „eerlijkheid en integriteit." Het komt mij voor dat het meer dan tijd wordt dat in dien toestand verandering wordt gebracht en dat ten minste de groote dagbladen zich ver zekeren van zoodanige medewerking, dat de onvol maaktheden de foutende nalatigheden van magistratuur en openbaar ministerie naar verdien ste worden beoordeeld en zoo noodig zonder omwegen veroordeeld. Het komt mij voor dat het meer dan tijd wordt om ook de rechterlijke macht, in haar uitgebreid sten omvang en in haar verschillende collegiën, van haar boven critiek verheven positie te doen afdalen en door de rechtbank der publieke opinie streng te doen vonnissen, als zij dat ver dient. X. Eergisteren avond vertrok van Vlissingen, na ge licht te hebben, het stoomschip Drenthe, gezagv. Kramers, naar Rotterdam. Gisteren vertrok het 3/m schip Maria en Elisa beth, gezagv. Bonjer, in Ballast naar Java, en de schooner Adriana Wilhelmina, gezagv. Reijn- hout, in ballast naar Schotland. Volgens ontvangen telegram arriveerde hot barkschip Luctoret Emergo, gezagv. J. Haas noot, den 31en Mei 11. te Rangoon. Gent, 1 Juni. Roode en witte tarwe ad 100 kilo op staal fr. 34.rogge ad 100 kilo fr. 24.40gerst ff. haver fr. 24.50 boekweit fr. 18.50; paardenboonen fr. 18.75; koolzaad fr. 43.lijnzaad fr. 38.lijnkoeken fr. 28.50; koolzaadkoeken fr. 21.50boter fr. 3.per kilogram; eieren fr. 1.75 per 26 stuks. Vlissingen, 1 Juni. Boter per kilogram f 1.08 a f\.Eieren f 3.20 per 104 stuks. Amsterdam, 1 Junq Raapolie bp zes weken f 40$. Lijnolie f 33. Amsterdam, 31 Hei. 1 hui. pet. 63$ 634$ 75$ 75$ 100100A 4 5 3 3 5 5 5 5 5 Sfederl. Cert. Werk. schuld. 2$ Certific. dito dito 3 dito dito dito Aand. Handelmaatschappij, dito exploitat. Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. dito dito Amsterdam België. Cert. bij Rothschild. 2$ Frankrijk. Inschrijvingen3 Inschrijvingen Rusland. Oblig. 1798/1816. Certific. Inscr. 5e serie Obl. Hope C°. 1855 6e serie. dito f 1000 1864 dito L. 100 18725 dito L. 100 1873 5 Loten 18645 Loten 1866. -.5 Oblig. Hope C°. Leen. 1860. 4$ Certific. dito4 Inscr. Stieglitz C°. 2ea4L. 4 Obligatiën 1867694 Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 Oblig. dito4$ dito dito4 Aand. Kiew-Brest 5 dito Baltische spoorweg. 3 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito Jelez-Griasi. 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow 5 Polen. Schatkistobligatiën 4 Aand. Warschau-Bromberg. 4 dito dito Weenen. 5 Oostenrijk. Obligatie metal, in zilver Januari/Juli. 5 Obligatiën dito April/0ct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 dito dito Febr./Aug. 5 Aand. Nation, bank3 Loten 1860 ..........5 dito 1864 Hon garf Je. Schatkistbiljett. 6 Oblig. Theiss spoorweg 5 Italië, Certific. Amsterdam. 5 Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 Spanje. Obligatiën Buitenl. 3 Oblig. Binnenlandsche. 3 Portugal. Obligatiën 3 w B 103$ B 100$ 100$ B B 101$ 101$ B B B 94$ 95$ B B 76$ T7$ B 90$ 91$ 8 77$ 78$ B 78 79 B 124 124$ B 121 121 B 79$ 80$ A 63$ B 63$ B 69$ 70$ B B 100 100 B 83$ 83$ B B 31 31 B 44 44 B 85$ B 84 B 84$ 84$ B 77$ 78$ B 71$ B 49$ B 48$ B 50 50$$ B SOA 50$ 8 46$ B 46$ 46A B 103 104 B 85 B 106$ B 8 59$ 60 n 65 B 38$ 38$ B 10$ 10$ B 10 8 53 53

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3