Telegraphische berichten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Landbouw. Kunstnieuws. Marine en leger. Rechtzaken. Thermometerstand. Gemeenteraad van Goes, houder vroeg, of de directie voor de daardoor toe gebrachte zeer aanzienlijke schade niet aansprakelijk is en er niet voor had kunnen waken. De voor zitter, de heer Jitta, antwoordde echter, dat de directie althans zooveel vertrouwen in hare ambte naren moest kunnen stellen als hier geschied was en dat ieder aandeelhouder hetzelfde gedaan zou hebben. Thans zijn echter andere maatregelen genomen. De discussie liep hiermede af. De directie heeft zich volgens de statuten eerst aan eene herkiezing te onderwerpen na voltooiing der werken. De aftredende commissarissen, de heeren Croockewit, van Eijken en Groen van Waarder, werden her kozen. Benoemd tot leeraar in de staatswetenschappen en het boekhouden aan de H. B. S. te Delft de heer m'. P. A. Tukker. Door den kerkeraad der hervormde gemeente te Goes is aan de leden eene circulaire verzonden, waarin met het oog op de moeilijkheidtot nu toe ondervonden om de sedert het vertrek van den heer W. Vliegenthart opengevallen predikants plaats vervuld te krijgeneene jaarlijksche vaste bijdrage verzocht wordt, teneinde daardoor het predikants-traktement te verhoogen. GCt.) Op de jongste vergadering der vereeniging „Landbouw en veeteelt" te Wolfaartsdijk werd van gedachten gewisseld over het geleidelijk afschaffen van het brakenover het invoeren der tabaksteelt en over de meest doelmatige behande ling van de lucerne (zaairupsklaver). Ook werd besloten tot het houden van een wedstrijd met verbeterde ploegen en eggen, tot regeling waarvan eene commissie van vijf leden benoemd werd. Voor de toekenning van premiën werden door alle leden vrijwillige bijdragen geschonken. De beroemde componist Verdi is, na op het Nieder-Rheinische muziekfeest te Keulen, met zijn Requiem nieuwe lauweren geoogst te hebben, naar Nederland vertrokken en bevindt zich op het oogenblik in den Haag. Bij het examen voor machinist-leerling, dezer dagen te Hellevoetsluis gehouden, hebben 46 van de 101 geëxamineerden een voldoend examen af gelegd. Met den len Juni a. wordt de luitenant ter zee 2' klasse J. A. H. Beek, dienende aan boord van Z'. M*. instructiebrik Zeehond, overgeplaatst aan boord van Zr. M'. wachtschip te Hellevoetsluis en vervangen door den luitenant ter zee 2e klasse J. Bollaan, thans dienende aan boord van evenge noemd wachtschip. Wij vernemen dat de arrondissements-rechtbank te Botterdam, een bevel tot gevangenneming heeft uitgevaardigd tegen den heer D., chef eener bekende handelsfirma alhier, welk bevel heden namiddag is ten uitvoer gelegd. De arrondissements-rechtbank alhier heeft he den, op grond van art. 11 en volgende der wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad n° 37), den heer mr. C. merkte zij aan, glimlachende door hare tranen heen. „Dat weet ik wel; maar gij zijt nu, na uwe ervaringen en beproevingen, beter geschikt om eene goede vrouw te zijn dan in uwe oude voor spoedige dagen op den Arendshorst. Éene zaak zal mij inzonderheid genoegen doen, namelijk dat ik, als gij de mijne zijt, het recht zal hebben uwe moeder tegemoet te komen. Zy zal my waar schijnlijk wel zeer hardvochtig gevonden hebben, maar dikwijls heb ik aan haar gedacht en den wensch gekoesterd dat ik een geschikt voorwend sel mocht hebben om haar hulp te bieden." Die gevoelens getuigden van zijn goed hart, maar hij en Alice waren onkundig van de gewich tige omstandigheid, dat mevrouw Raynor geen hulp meer noodig had. Weldra zou zij weêr op den Arendshorst gevestigd en al haar leed voorbij zijn. De zon stond nog altijd in het kamertje, maar Alice verwonderde zich dat de warmte zoo weinig drukkend meer was en hare matheid zoo onge merkt was voorbijgegaan. Alles binnen en buiten haar was een Elysium geworden. Frank Raynor woonde de begrafenis van juffrouw Bell bij. Hij had dit volstrekt willen doen en Rosaline was er hem dankbaar voor. Aangenaam zou het hem geweest zijn, dat Pellet niet meê te begraven ware gegaan, maar daar was niets aan to doen. Bij den terugkeer van de begraafplaats liep Frank's weg door de Weststraat en ging hij het sterfhuis weer binnen om naar den toestand van der Lek de Clercq, grondeigenaar te Noordgouwe, niet ontvankelijk verklaard in zijn verzoek, om te worden geschrapt van de kiezerslijs ten te Zierikzee, waarop hij aanvankelijk niet voorkwam, doch ten verzoeke van den heer D. B. P. Zuurdeeg door den gemeenteraad van Zierikzee geplaatst is. De heer van der Lek de Clercq is tevens in de kosten veroordeeld. BINNENLAND. 's GravenLage. De toestand van H. M. de koningin was heden morgen, na een tamelijk rus- tigen nacht, niet ernstiger. De benauwdheid was echter een weinig toegenomen. Omstreeks twee uren des middags was de toe stand nagenoeg onveranderd. Later telegram. (4«. 15'".) Ofschoon de toestand der koningin als zeer ernstig beschouwd wordt, zal toch, als de omstandigheden niet veranderen, Z. M. de koning morgen van het Loo naar Har- lingen vertrekken ter bijwoning van de opening der haven, werwaarts prins Hendrik reeds heden vertrokken is. Later telegram. (6 u. 14 m.) Sedert heden mid dag is in den toestand van H. M. geen verande ring gekomen. De zieke gevoelt zich zeer zwak. BUITENLAND. Konstantlnopel. Volgens een officieel be richt is Ardaban door de Turken hernomen. Weenen. Volgens het Tagblatt is Moukhtar ontslagen en zal hij voor den krijgsraad gebracht worden, omdat gebleken is dat hij veel minder manschappen had dan hij beweerde uitgerust te hebben. Ook is eene groote verduistering van gelden ontdekt. De heeren Francesco Dell'Orto en Gabriel Derla, die Zondag avond in het koffiehuis van den heer P. de Zeeuw en gisteren avond in het koffiehuis van den heer Z. J. van Dijk alhier eene soirée musicale gaven, hebben daardoor aan velen genoegen verschaft. De eerste vooral heeft het bewijs geleverd dat hij zijn liefelijk instrument, de man doline, volkomen meester is. Ook de heer Derla verdient lof voor zijne guitaar-begeleiding. Als een staaltje van het drinkvermogen der Walchersche boeren deelt men aan de Haariemsche courant mede, dat bij gelegenheid van het gaai schieten aan de Oranjezon, onder Vrouwepolder, op tweeden Pinksterdag door 14 man zijn gedronken 35 kan jenever. Men had het in vorige jaren niet verder gebracht dan tot 25 kan met 15 man. De Rotterdamsche vleeschhouwerij en brood- bakkerij heeft over het eerste jaar van haar bestaan 7600 verlies opgeleverd. Daar de directie dit echter toeschrijft aan de hooge graanprijzen en aan moeilijkbeden, in den eersten tijd aan elke instelling verbonden, ziet zij geen reden tot ontmoediging. In een huis op de Biltstraat ie Utrecht heeft een zwaluw op den kop van een raagbol, in de keuken staande, haar nest gemaakt; door een gebroken ruit kwam het vogelpaar in de keuken. De Amstelhotel maatschappij te Amsterdam keert over 1876 een dividend uit van 3J pet. en sluit, ter voorziening in de behoefte aan bedrijf- kapitaal, een 5 pet. leening van f 100,000. Hier van werd voorloopig ƒ40,000 uitgegeven en op de algemeene vergadering zelve geplaatst. In verschillend» plaatsen van ons land beproeven de bekende Londensche oplichters han delsbetrekkingen aan te knoopen. Men schijnt dus een geregeld exploitatie-net over Nederland te willen werpen. Het publiek zij gewaarschuwd Jl. Zondag overhandigde een deputatieaan van Rosaline, die ziek van lichaam en afgemat van geest was, te vernemen. Nog geen minuut was hij er, of Pellet kwam ook binnen. Over drie dagen zou Rosaline zich naar Nieuw-Zeeland in schepen. „Ik zeg maar dat het wreed van haar is, naar oen ander land te vertrekkén," zeï Pellet, toen Frank eene opmerking betrekkelijk de reis maakte. „Als mijne vrouw zou zij „Gij kent de afspraak, Blase," zei Rosaline, haar droevigen blik op hem vestigende. „Geen woord van dién aard moogt ge mij meer toespreken ik wil het niet aanhooren en het niet verdragen." „Ik zal er ook niet van spreken, 't dient tot niets," zei Pellet grommig. „Maar iemand, wien 't ge^uk van zijn leven ontnomen is, kan niet heel en al stilzwijgen. En ge hadt te Trennach zoo gelukkig kunnen zijn! Eenmaal was die plaats u zoo lief." „Gaat gij weêr naar Trennach terug?" vroeg Frank eenigszins verwouderd. „Ja," antwoordde Pellet. „Ik was naar Londen gekomen om in hare nabijheid te zijn, en ik kan er niet blijven als zij weg is. Float de drogist heeft mij sedert eenigen tijd verzocht terug te komen. Ik word zijn compagnon en de heele zaak komt aan mij, als hij er zich uit terugtrekt." „Ik wensch u veel geluk, Pellet," ze! Frank met warmte. „Gij zult betere zaken doen dan Float, als gij het wilt." „Dat ben ik ook voornemens," antwoordde Pellet. „Ik moet deze gelegenheid waarnemen, Blase, welker hoofd zich de burgemeester van Franeker bevond, aan d'. H. G. C. van Baerle, te Harlingen, een zilveren theeservies, met de inscriptie„Het gemeentebestuur van Franeker aan dr. H. G. C. van Baerlevoor verleende hulp bij de typhus- epidemie in 1877". De hoofdcommissie van de tentoonstelling van kunst toegepast op nijverheid, die in de maan den Juli en Augustus eerstk. in het Paleis voor volksvlijt te Amsterdam zal worden gehouden, heeft van de hoofdcommissie der tuinbouwtentoon stelling al de opstallen, hekkenenz. op hc-t Fre- deriksplein, dus ook den fraaien hoofdingang en de bruggen, overgenomen. Als de raad van Am sterdam nu gunstig beschikt op het in te dienen verzoek, om het Frederiksplein als voorplein der nijverheidstentoonstelling in te richten, dan zal dit gedurende den zomer een uitspanningsplaats worden, gelijk in 1869, met een muziektent, ver- verschingslokalen euz, Het bericht der oorlogsverklaring van Rus land aan Turkije heeft te Chicago eene rijzing veroorzaakt van circa 5 stuivers per bushel in tarwe, 2 stuivers in koren en 2 stuivers per vat meel, en sedert zijn de prijzen steeds opgeloopen. Te New-York bedroeg de rijzing dien dag on geveer 12 stuivers per vat meel, 5 stuivers in tarwe en 2 stuivers in rogge, terwijl er 119 bushels tarwe en 427,000 bushels rogge worden geveild. Den volgenden dag zette zich de rij zende beweging voort, en men heeft opgemaakt, dat zij in den tijd van vijf weken 1 op het schepel tarwe, 22fc cent op het schepel koren en 5 op het vat meel bedroeg. De rijzing is zoo snel geweest, dat som mige gelukkige speculanten in een paar dagen tijds een groot fortuin hebben gemaakt. Het is algemeen bekend, dat iemand f 2500 geleend heeft van een vriend, daarvoor tarwe kocht op levering en ze later weder verkocht met eene winst van f 35,000; dit geld belegde hij wederom op dezelfde wijze en maakte ten slotte na verloop van twee weken eene winst van f 150,000. De berichten omtrent de te veld staande graan gewassen luiden zeer gunstig, uitgezonderd in Californië, waar men vermoedt dat de tarwe-oogst de helft minder zul zijn dan verleden jaar. De Francais verklaart in staat gesteld te zijn om aangaande den beraamden onderzeeschen tunnel tusschen Frankrijk en Engeland bijzonder heden mede te deelen, op grond waarvan men volgens haar verzekerd kan zijn, de boring van den tunnel door een geschikte krijtlaag te kunnen doen geschieden, onder afwijking echter van de rechte lijn, welke men daartoe oorspronkelijk dacht vast te stellen. De Amerikaansche Railroad Gazette maakt melding van zeer geriefelijke spoorwegwagens welke door het Spaansche gouvernement voor de banen op Cuba bestemd zijn. Ze zijn namelijk „kogelvrij" en het publiek dat er gebruik van maakt is du3 tegen de op dat oproerige eiland nog al eens voorkomende ongelukken gewaarborgd. Zulk een geblindeerde wagen weegt 3250 kilogram. In den Amerikaanschen burgeroorlog waren soort gelijke wagens evenzeer in gebruik, doch daar alleen ten dienste der armee; elke wagen was toen van een bronzen kanon voorzien. Op Cuba evenwel strekken de wagens uitsluitend „ten gerieve" der reizigers. In de vorige week werden te Berlijn een aantal verzegelde balen, kisten en vaten naar de Molkenmarkt vervoerd en in gerechtelijke bewa ring genomen. Zij bevatten allen vcrvalschte levensmiddelen, vooral kruiden die voor het dage- lijksch gebruik onmisbaar zijn. De ambtenaren der medische politie hadden een algemeene razzia ge houden bq winkeliers, drogisten, grutters, kruide niers enz., waarvan de resultaten zeer leerzaam en nuttig voor het publiek zijn. Te Breslau is Zondagmiddag in de godsdienst- om u nog een wöord te zeggen," zei Rosaline, met zenuwachtig trillende vingers haar kleed gladstrykende. „Ik heb mynheer Raynor meege deeld welk gesprek wij den avond van moeders dood gehad hebben en dat gij weet dat hij en dominó Piue mijne bekentenis zwart op wit be zitten." „Ziet gij nu," vroeg Frank, zich snel tot Pellet wendende, „dat gij u van den beginne af met op zicht tot mij hebt vergist." „Ja," antwoordde de aangesprokene„ik zie er geen schande in, te bekennen dat ik gedwaald heb, als ik daarvan overtuigd word. Maar ik zou de beschuldiging nimmer tegen u ingebracht heb ben, mijnheer Raynor, nimmer, en daarvoor, geloof ik, zijt gij bevreesd geweest. Hoe minder wg voortaan over deze zaak spreken, hoe beter het zal zijn. Wij moeten die maar allen trachten te vergeten." Frank knikte ten teelten van toestemming en nam zijn hoed om te vertrekken. Ja, 't zou maar het best zijn het gebeurde te vergeten. Eenmaal eehter moest hg er nog van spreken, want hij was voornemens Edina de volle waarheid meê te deelen, en dan zou hij de zaak uit zijne gedachten zetten. Hij keerde huiswaarts, hopende dat er gedurende zijne korte afwezigheid geen dringende boodschap pen voor hem zouden gekomen zijn en dit stond hij juist achter de toonbank aan Sam te vragen, toen een klein heer met een gebruind gelaat binnenkwam. Frank zag hem met verbazing aan, want het was Max Brown, oefening der oud-katholieken voltrokken het huwelijk tusschen een geestelijke der oud-katholieke kerk, deD heer Schröter, directeur van het semi narium, en een jonge dame, tot dezelfde gemeente behoorende. De pastoor, die in tegenwoordigheid van een talrijke menigte het huwelijk inzegende, wees op de groote beteekenis van dit feit voor de geheele katholieke beweging en prees den moed van den geestelijke om met oude, dwaze leerstel lingen te breken en terug te keeren tot de leer van den apostel Paulus. De oud-aartsbisschop Ledoehowski is opnieuw door het gerechtshof in den kreits Posen veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf, wegens belee- diging van den rijkskanselier en overtreding van art. 130 van het strafwetboek, alsmede tot eene geldboete van ƒ1800 of zeven maanden gevange nisstraf, wegens het op onwettige wijze uitoefenen van geestelijke ambtsbedieningen en het zich aan matigen van den titel van aartsbisschop van Polen en Gnesen. 30 Mei. 's av. 11 u. 52 gr. 31 's morg. 7 u. 57 gr. 's midd. 1 u. 66 gr. 's av. 6 u. 61 gr. Zitting van Dinsdag 29 Mei. Voorzitter de heer Blaaubeen. Tegenwoordig 7 leden. Afwezig met kennisgeving de heeren Busing, van Asperen, Vervenne en den Boer; zonder kennisgeving de heeren Delbaere, van Hoek en Pompe van Meerdervoort. De notulen der vergadering van 27 April jl. worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter doet de volgende mededeelingen 1» dat 5 Mei jl. zijn aanbesteed herstellingen aan 't rgspakwerk van het Sas en aangenomen door A. Foudraine, te Goes, voor 740; 2° dat de minister van justitie, ingevolge schrg- ven van 21 April jl., de huur der lokalen van het raadhuis, ten dienste der rechtbank, tegen 1 Jan. 1878 heeft opgezegd, tevens inhoudende dat eene nieuwe overeenkomst kan gesloten worden voor huur van lokalen benoodigd voor het kantonge recht, en bereids door burgemeester en wethouders hierop is geantwoord zulks te zullen doen, zoodra hun bekend was, welke lokalen het kantongerecht verlangt 3° dat van de gemeentebesturen Tiel, Sneek, Amersfoort, Groningen, Alkmaar, Utrecht, Zwolle, Arnhem en Middelburg de verslagen der gemeente over 1876 zgn ontvangen en in de boekerij zgn geplaatst 4° dat ook het jaarverslag der gemeente ge reed is en na afdruk aan ieder der leden een exemplaar zal worden gezonden. Nog deelt de voorzitter mede een brief ontvan gen te hebben van den heer Conrad, schoonzoon van den heer van Kerkwgk, inhoudende dat ook in het archief van den heer van Kerkwijk zich geene stukken in zake de zelkasch bevinden, tevens met verzoek dit in de eerstvolgende raads vergadering mede te deelen. Als ingekomen stukken worden ter tafel gebracht Van gedeputeerde staten goedkeuring van het kohier van den hoofdelijken omslag en dat der belasting op de honden, over 1877, (beiden afge kondigd aan den ontvanger uitgereikt), alsmede goedkeuring der raadsbesluiten: 1° tot aanzuivering van het te kort op de ad ministratie der bank van leening over 1876; 2» tot restitutie aan den gemeente-ontvanger van te veel verantwoorde gelden over 1875; en 3° tot teruggave van voorschotten aan de commissie in zake de zelkasch. Allen voor noti ficatie aangenomen. Van de commissie van toezicht op de inrich tingen van middelbaar onderwijs: kennisgeving der benoeming tot voorzitter van den heer de Laat de Kanter en tot secretaris van den heer Ochtman van dezelfde commissie dat de heer G. J. van der Poll, leeraar in de Fransche taal- en letter kunde, den lea Mei zijne betrekking heeft aan vaard; beide voor notificatie aangenomen. Van den heer Pompe van Meerdervoort, bericht dal hij wegens zijne benoeming tot rechter in de „Hoe vaart ge, mijnheer Raynor?" vroeg hij, Frank hartelgk de hand schuddende. „Goede hemel!" riep deze uit. „Komt ge uit de lucht vallen?" „'t Laatst kom ik uit den trein van Southampton. Gisteren avond zijn wij er binnen geloopen." „En is alles goed?" „Zéér goed. Mijne oude moeder is nog niet dood." Het was duidelgk dat Brown met zgn „zéér goed" iets bedoelde, evenals de bgzondere tevre denheid, uit zgne trekken sprak, de aandacht moest trekken. Op Frank's compliment daarover, was zgn antwoord: „Ik moet u bekennen, dat er eene jonge dame in het geval betrokken was: Lota Elmaine, de eenige dochter van een planter. De oude heer wilde ons niet laten trouwen, want hij ze! dat Lota nog te jong washet zou pas mogen gebeu ren als wij in Europa waren, waarheen hij eene reis wilde doen. Zoudt ge 't gelooven, Raynor, dat hg mij daar al dien tijd meê opgehouden heeft Geen maand ging voorbg, of hij zei dat hij de volgende maand op reis zou gaan, maar het kwam er nooit toe." „En dus zijt gg ook maar gebleven „Ja, want ik wilde het gevaar niet loopen, dat Lota mij gedurende mijne afwezigheid voor den neus weggekaapt wierd. En, om u de waarheid te zeggen, ik kon ook niet van haar scheiden." (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2