BUITENLAND. Oorlogsnieuws. Correspondentie. Handelsberichten. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. Prijzen van effecten. De voorzitter merkt op, dat men zich bij de discussie houden moet aan de gestelde vraag, en liet thans geen punt van behandeling kan uitmaken in hoever het rijk verplicht zou kunnen geacht worden om, als vergoeding voor de bemoeiingen ten aanzien van de cpiarantaine, eene subsidie aan de gemeente te verleenen. Overigens vraagt hij, of de heer Wibaut geneigd is een voorstel te doen tot verhooging der jaarwedden van den burgemeester en den secretaris? De heer Wibaut stelt voor beide jaarwedden met f 200 te verhoogen, welk voorstel door den heer J. Gr. Hector wordt ondersteund. De heer Mortier kan zich ook met de door de heeren Wibaut en J. G. Hector aangevoerde motie ven vereenigen, maar wenschte de verhooging der jaarwedden op ƒ100 te bepalen. Ook de heer Laernoes was het met de motieven van den heer Wibaut eens. Als de raadsleden overtuigd zijn dat eene verhooging der jaarwedden wenschelijk is, mogen zij die niet nalaten. Alsnu werd het advies der financieele commissie, om dé bedoelde jaarwedden onveranderd te laten, in stemming gebracht, doch met 6 tegen 5 stemmen verworpen. Voor stemden de heeren Pot J. J. P. Hector, Schraver, van Uije Pieterse en Ockers. Vervolgens werd gestemd over het voorstel van de heeren Wibaut en J. G. Hector, om de jaar wedden met f 200 te verhoogen. Dit werd mede verworpen en wol met 7 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heeren Wibaut, de Kruijff, J. G. Hector en Kleijnhens. Daarentegen werd mot 7 tegen 4 stemmen aangenomen het voorstel van den heer Mortier, om de jaarwedden ieder met 100 te verhoogen. Tegen stemden de heeren Ockers, Pot, Schraver en van Uije Pieterse. Wordt gelezen een verzoek van de koninklijke maatschappij „de Schelde," scheepsbouw- en werk- tuigenfabriek, om kosteloozen afstand van de terreinen van bet Boterplein en tegenover de mariniers-kazerne ten Oosten van het Pluimstraatje, tot het bouwen van arbeiderswoningen, daar het moeilijk is het werkvolk der fabriek behoorlijk te huisvesten en die moeilijkheid nog grooter zal worden doordien het personeel, ter uitvoering van ontvangen bestellingen, nog moet uitgebreid worden. De afstand wordt echter alleen verlangd onder uitdrukkelijk beding dat de terreinen aaD de gemeente zuilen verblijven, ingeval het der genoemde maatschappij niet gelukken mocht eene bouwver- ecniging in het leven te roepen. Nog is een adres ingekomen van den heer H. L. Luitwieler, die aanbiedt het terrein van het Boterplein van de gemeente over te nemen, ten einde daarop gedeeltelijk gebouwen te plaatsen en een gedeelte te bestemmen tot het stallen van boerenwagens en paarden op de marktdagen, waartoe het thans door adressant ook gebezigd wordt. De voorzitter deelt mede, dat dit laatste adres geen verandering heeft gebracht in de zienswijze van burgemeester en wethouders, die meenen dat het verzoek van de maatschappij „de Schelde" behoort ingewilligd te worden. Zij achten het namelijk hoogst wenschelijk, ja zelfs noodzakelijk dat geen beletselen in den weg gelegd worden aan eene zoo belangrijke inrichting als de konink lijke maatschappij „de Schelde". Daarom stellen zij voor aan het verzoek dier maatschappij te voldoen. De heer Laernoes verklaarde, dat hij tegen dit voorstel stemmen zou, op grond dat voor drie of vier jaren ook eene aanvraag om afstand van het terrein van het Boterplein is ingekomen, waaraan wegens te hooge eischen van den raad geen gevolg is gegeven. Had men dat terrein toen afgestaan, dan zou het nu waarschijnlijk reeds met woningen bebouwd zijn. Werd nu het verzoek der maatschappij „de Schelde" om kosteloozen afstand ingewilligd, dan zon men volgens spreker tegenover anderen oneerlijk zijn. Bovendien zijn er nog andere terreinen tot het bouwen van arbeiderswoningen geschikt, bijv. de Peperdijk en ook bij de verwachte veranderde bestemming van den nieuwen weg. De heer Wibaut weerlegt dit laatste punt als voor de tegenwoordige behoefte niets afdoende. Wat voorts betreft het gezegde omtrent onbillijk heid jegens of benadeeling van anderen bij inwil liging van het verzoek, wijst hij op het voordeel van alle belanghebbenden als zij deel willen nemen aan de op te richten bouwmaatschappij, daar de maatschappij „de Schelde" niet zelve bouwen wil en geen eigen voordeel beoogt. De nadeelen van niet-inwilliging van het verzoek zijn, volgens spreker, niet te berekenen. De heer J. G. Hector wenseht ook het verzoek der maatschappij „de Schelde" toe te staan. Alleen zou hij bepaald willen zien, dat de afstand der bedoelde terreinen geschieden zal onder be ding dat zij steeds bestemd zullen blijven voor woningen, en geen andere inrichtingen daarop zullen mogen geplaatst worden zonder toestemming van den gemeenteraad. De heer van Uije Pieterse verklaarde zich mede zeer geneigd tot inwilliging van het verzoek der meergenoemde maatschappij. De aanvraag van den heer Luitwieler staat daaraan niet in den weg. Boerenwagens en paarden behoeven toch niet uitsluitend op het Boterplein uitgespannen of gestald te worden; dit kan evengoed op een ander terrein geschieden, bijv. achter den molen, die vroeger aan de gebr'. Minderhoud heeft toebehoord. Alle ingezetenen hebben er daarentegen belang bij dat men de maatschappij „de Schelde" ter wille zij, haar in de hand werke en het verkrijgen van goede woningen voor werklieden bevorUere. Ge noemde maatschappij zal den bouw van woningen niet zelve ondernemen, maar daarvoor eene ven nootschap tot stand trachten te brengen. Ook dit is eene aanbeveling voor de inwilliging van het verzoek, want daardoor zal, zoooals terecht door den heer Wibaut is opgemerkt, ook voor anderen de gelegenheid zijn opengesteld tot deel neming^ en het behalen van voordeel. De maat schappij „de Schelde" heeft zich in korten tijd meer ontwikkeld dan men met reden mocht ver wachten; op haar zijn aller oogen voor de toekomst van Vlissingeu gevestigd, zoodat het toestaan van haar verzoek in alle opzichten aanbeveling verdient. ,!ï?el\ Mwtier geeft te kennen dat hij aan vankelijk bezwaar had tegen de inwilliging van het verzoek der maatschappij „de Schelde" met het oog op het adres van den heer Luitwieler, doch na het door den heer van Uije Pieterse als wethouder geopende uitzicht dat ook elders gele genheid zal kunnen verschaft worden tot het plaatsen en stallen van boerenwagens en paarden is zijn bezwaar weggenomen. De heer Pot was van den beginne af voor het toestaan van het verzoek der maatschappij „de Schelde" gezind, doch na hei adres van den heer Luitwieler kan hij slechts voorwaardelijk met het voorstel van burgemeester en wethouders mede gaan, namelijk alleen voor zooveel het betreft den afstand van het terrein voor de mariniers kazerne, niet van het Boterplein. De heer J. J. P. Hector meende, dat het adres van den heer Luitwieler geen bezwaar kan zijn, daar plaats genoeg in de gemeente is voor het uitspannen en stallen van boerenwagens en paar den; en wat het bouwen van woningen aangaat kan de adressant zich aansluiten aan de op te richten bouwmaatschappij. Met afstand van den gevraagden grond aan de maatschappij „de Schelde" wordt niet eene gunst gedaan aan die inrichting, maar wel aan de gemeente, en deze laatste is ver plicht de maatschappij zooveel mogelijk tegemoet te komen in de vele bezwaren waarmede zij, even als iedere sinds kort gevestigde instelling, te kam pen heeft. De heer de Kruijff verklaarde vóór het voorstel van burg. en weth. te zullen stemmen, omdat het niet geldt een particulier belang, maar eene zaak van algemeen belang. Met 9 tegen 2. stemmen wordt alsnu in beginsel besloten tot afstand van de gevraagde terreinen aan de maatschappij „de Schelde." Tegen stem den de heeren Pot en Laernoes. De heer J. G. Hector stelde de vraag of het niet wenschelijk was een termijn te bepalen bin nen welken met den bouw der woningen een aanvang moet zijn gemaakt. De heer de Kruijff was tegen alle beperkende bepalingen, vooral omdat de maatschappij „de Schelde" er zelve belang bij heeft dat zoo spoedig mogelijk met het bouwen van woningen begonnen worde. De heer Wibaut verklaarde zich mede tegen beperkende bepalingen, doch achtte het toch goed een termijn te stellen, bijv. van twee jaren, waar mede de beer J. G. Hector zich vereenigde. De heer Laernoes wilde ook eene bepaling for muleeren voor het minimum der hoogte van de huizen, namelijk voor zooveel do gebouwen op het Boterplein betreft, en wel van 6.50 M. beneden de kroonlijst. De heer Wibaut achtte dit te hoog. De heer Schraver wilde dit punt aan de zorg van het dagelij ksch bestuur overlaten. De heer J. J. P. Hector wenschte alleen voor de gebouwen op het Boterplein te bepalen dat zij twee verdie pingen hoog moeten zijn, in overeenstemming met de voorschriften van het bestaande bouwreglement, doch voor de huizen op het terrein tegenover de mariniers-kazerne aan de ondernemers vrij te laten of zij uit een oi uit twee verdiepingen zullen bestaan. Tot dit laatste wordt met 8 tegen 3 stemmen besloten. Tegen stemden de heeren Schraver, Wibaut en Kleijnhens. Ten slotte wordt, met in achtneming dezer bepaling, met 9 tegen 2 stemmen besloten tot kosteloozen afstand der beide gevraagde terreinen aan de maatschappij „de Schelde", onder uitdruk kelijke voorwaarde dat eene bouwmaatschappij zich met den bouw van arbeiderswoningen belaste en de terreinen aan de gemeente terugkeeren bij aldien binnen twee jaren met den bouw geen be gin is gemaakt. De heeren Laernoes en Pot waren de eenige tegenstemmers. Aan den heer Luitwieler zal schriftelijk kennis worden gegeven, dat zijn verzoek niet voor inwil liging vatbaar is. (De benoeming van het stembureau voor de aan staande verkiezing van een lid voor de tweede kamer hebben wij in ons vorig nommer reeds medegedeeld.) De mededeeling van goedkeurende beschikkingen van gedeputeerde staten van Zeeland op genomen raadsbesluiten wordt voor kennisgeving aange nomen. Yan den heer m', P. J. Callenfels is bericht ingekomen dat bijuithoofde van vertrek naar elders, zijn ontslag neemt als lid van den gemeente raad en als lid der plaatselijke schoolcommissie, terwijl hij der gemeente Vlissingen voorspoed en vooruitgang in de toekomst toewenscht, in verbin ding met de uitzichten van het heden. Wordt besloten namens den raad een briei aan den heer Callenfels te richten met dankbetuiging voor de door hem in zijne tweeledige betrekking aan de gemeente bewezen diensten, en voorts de plaatselijke schoolcommissie te verzoeken eene aanbeveling van twee personen voor de ontstane vacature te willen doen. De jaarrekeningen der gasfabriek over 1876 worden overgelegd, alsmede het jaarverslag van burgemeester en wethouders omtrent den toestand der gemeente gedurende 1876, welk laatste zeer spoedig in druk aan de leden zal worden rondge zonden. Daar op 22 dezer het kantonnaal huis van be waring is opgeheven en dat huis aan de gemeente terugkeert, 'twelk van tijd tot tijd zal moeten gebruikt worden, wordt op voorstel van burge meester en wethouders besloten tot aankoop van het zich daarin bevindende ameublement voor eene som van /30. Ten slotte worden een paar voorgestelde af- en overschrij vingen op de gemeentebegrooting voor 1876 en 1877 goedgekeurd, respectievelijk ten bedrage van f 8.75 voor meerdere kosten van boeken op de burger-avondschool en van f 7,35 wegens bijdrage in het buitengewoon dijkgeschot van den polder Walcheren. De zitting wordt gesloten. Uilenspiegel stelt maarschalk Mac Mahon voor als „schildwacht" van Frankrijk, het geweer presenteerende voor de ultramontanen. En toch tracht de Fransche regeering iedereen te doen gelooven, dat een dergelijke voorstelling geheel onjuist is. Vooral ten aanzien van het buitenland tracht het zijn clericaal karakter te loochenen, en tengevolge daarvan stelt het zich aan des te meer binnenlandsche moeilijkheden bloot; de legitimisten vertrouwen het ministerie niet best en zoo zij er in hebben toegestemd neit verder te spreken over de uitdrijving van don Carlos, moet dit niet onvoorwaardelijk zijn geschied. Er is sprake geweest van de intrede van den heer Depeyre in het kabinet en vervolgens van het creëeren eener nieuwe portefeuille van koloniën voor den heer Lareinty, die echter de hem gedaue voorstellen heeft verworpen. Zelfs tot buitenlandsche organen neemt het kabinet-de Broglie zijn toevlucht om Europa aangaande zijne bedoelingen gerust te stellen. Althans men beweert, dat de te Rome verschijnende „Italië" uit Parijs wordt geïnspireerd en vandaar den wenk heeft ontvangen om de bewering van sommige Fransche organen te bestrijden, dat de ItaliaaDsche gezant te Parijsgeneraal Cialdini, bij gelegenheid van de laatste kabinetsverandering vertoogeu zou hebben gehouden en stappen gedaan, waartoe geen buitenlandsch vertegenwoordiger kan overgaan, zooals de „Italië" zegt. De generaal zoo gaat genoemd blad voort had bij die gelegenheid slechts vriendschappelijke woorden van Mac Mahon jegens Italië over te brengen en geruststellende verklaringen van den hertog Decazes over de buitenlandsche politiek van Frankrijk. Alle geruchten omtrent verkoeling tusschen de kabinetten van Parijs en Rom ezijn slechts uit strooisels van eene partij waaraan de publieke opinie in Italië geen vertrouwen moet schenken. Ten slotte beweert het blad, dat Mac Mahon een zeer vriendschappelijken brief van koning Victor Emmanuel heeft ontvangen, 't Is jammer dat. de inhoud er niet van wordt medegedeeld. 't Blijkt intusschen voldoende, dat de regeering vdn Mae-Mahon alle mogelijke middelen noodzake lijk acht om de verzekering te geven van zijn goede bedoelingen. Zaterdag heeft de maarschalk eene landbouwtentoonstelling te Compiègne bij gewoond en bij die gelegenheid, op een toespraak van den maire gezegd, dat hij zich gelukkig achtte het getuigenis te kunnen afleggen van zijn levendige belangstelling in handel en industrie. Hij maakte van deze gelegenheid gebruik om aan allen die zich aan den arbeid wijden te verklaren, dat zijn laatste politieke daad moet strekken om handel en industrie te verzekeren en te waarborgen en dat hij geen ander doel heeft dan aan zijne regeering de kracht te schenken noodig om de stabiliteit in het binnenland en den vrede met het buitenland te verzekeren. Gij kunt zeide de maarschalk - voortaan op deze weldaden rekenen. Frankrijk zal zich in geen enkele buitenlandsche verwikkeling mengen. Niemand in Europa twij felt aan mijne woordenik ontvang daarvan dage lijks de verzekering. Bij gelegenheid van de behandeling van het wetsontwerp op de suikerhelasting in de Italiaan- sche kamer heeft het ministerie een votum van vertrouwen verkregen, in de eerste plaats door de aanneming van een orde van den dag, waarmede het zich had vereenigdmet 275 tegen 120 stem men en vervolgens in de aanneming van het wets ontwerp met 232 tegen 109 stemmen. Opnieuw verklaarde de minister Depretis bij de behandeling van dat onderwerp dat Italië door geen nieuw gevaar van welken aard ook werd bedreigd, daar de betrekkingen met alle mogendheden vriend schappelijk zijn en het jegens geen enkele bijzon dere verplichtingen heeft. Niemand heeft, zeide hij verder, het recht te onderstellen dat de regee ring eene politiek van avonturen zal volgen, maar er knnnen zich omstandigheden voordoen waarin Italië verplicht is te rekenen op de loyauteit van zijn koning en de kracht van zijn leger. Daarom kon het ministerie in geene vermindering -van belastingen toestemmen en geen motie aan nemen die geen uitdrukking van volkomen ver trouwen bevatte. In eene Zaterdag in Hydepark te Londen ge houden meeting die door eenige honderden perso nen werd bijgewoond zijn resoluties aangenomen waarin de politiek van Rusland werd veroordeeld en die van lord Derby goedgekeurd alsmede het door dezen gegeven antwoord op de circulaire van prins Gortsehakoff. Keizer Wilhelm, die den 9en Juni a. naar Ems zou vertrekken, zal nog eenigen tijd te Berlijn vertoeven om naar men voorgeeft de caval- lerie-manoeuvre3 bij te wonen die in de omstreken van Berlijn en Potsdam zullen worden gehouden, 't Is de vraag of dit de ware reden voor het uitstel is. In Azie hebben tot nogtoe de belangrijkste krijgsbedrijven plaats, afwisselend in het voordeel van beide partijen. Zooals uit Bayazid was ge- meid is prins Lachwarff er ia geslaagd een stam der Koerden te onderwerpen, terwijl de onderwer ping van andere stammen wordt te gemoet gezien. De Turken te Karakilissa hebben aanmerkelijke versterkingen gekregen en zijn voornemens offen sief op te treden. De Russische luitenant-kolonel Polikowski is door generaal Krawtschenko naar de hoogten van Jakor in den Kaukazns gezonden om de benden der Abkahzen uiteen te drijven) met welke belangrijke gevechten hebben plaats gehad. Het officieele Russische regeeringsorgaan bevat een keizerlijk besluit omtrent de behandeling van onderdanen van vijandelijke en neutrale staten in den oorlog met Turkije. Aan den handel der onzijdige mogendheden zal zooveel bescherming worden verleend als met de militaire operaties is overeen te brengen. De kaperij is afgeschaft en de Russische bevelhebbers zullen zich zooveel mogelijk overeenkomstig do beginselen der conferentie van Brussel van 1874 gedragen. De teekenen door de Turken aangenomen in plaats van het kruis ter onderscheiding van de instellingen der conventie van Genêve zullen worden geëerbiedigd evenals cte declaratie van St. Petersburg betreffende ontplof bare projectielen. In éen woord de Russen schij nen voornemens dezen oorlog eens zoo fatsoenlijk en humaan mogelijk te willen voeren zoodat men er in 't vervolg een voorbeeld aan zal kunnen nemen Uit Eupatoria zijn vele welgestelde lieden naar Simféropol en andere steden gevlucht, uit vrees vooreen aanval der Turksche vloot. De handels schepen hebben de haven verlaten. In de stad ontstaat gebrek aan levensmiddelen. Hoewel werkelijk melding wordt gemaakt van het springen vau een Turkschen monitor door torpedos verdient echter opmerking dat tegelijker tijd uit Bucharest wordt bericht, dat de Russen door een mijn den Turkschen monitor hebben doen springen die onlangs bij Braïla gezonken is. Waarschijnlijk heeft men dus met een en hetzelfde schip te doen. De verschrikkelijke overstroomingen van den Donau komen de Turken zeer ten goede daar zij een overtocht der Russen vooreerst onmogelijk maken. Zelfs nadat het water weder in zijn gewone bedding zal zijn teruggekeerd zullen de oevers nog zoo geruimen tijd week blijven dat een over tocht den Russen binnen drie weken onmogelijk wordt geacht. Er is weder sprake van een overtocht tusschen Nicopolis en Sirtova, dus boven Roestsjoek, zoodat de Russen dan niet in de Dobroedja, maar in Bulgarije zouden komen. De gezanten van Duitschland, Oostenrijk en Italië te Konstantinopel hebben eene conferentie gehouden over de gevolgen van den staat van beleg der hoofdstad. De manifestaties der softas worden toegeschreven aan de vrees dat het gebrek aan bekwame aanvoerders bij het Turksche leger het sluiten van een vernederenden vrede ten gevolge zou hebben. Volgens berichten uit Londen wordt de terugkeer van den voormaligen grootvizier Midhat Pacha naar Konstantinopel waarschijnlijk geacht. Het schijnt dat de val van Ardahan werkelijk grootendeels moet worden toegeschreven aan het gedrag van den kommandant, een jeugdig officier, wien, nadat de Russen tweemalen waren afgeslagen, de moed in de schoenen zonk toen zij ten derde- male in grooter aantal terugkwamen. Met de meeste officieren nam hij de vlucht, zoodat de soldaten aan hun lot werden overgelaten, die ein delijk, na zich nog dapper te hebben verdedigd, ook vluchtten. De Turksche kamer heeft besloten aan den sultan te verzoeken dat Redif Pacha zal worden ontslagen, daar hij verantwoordelijk is voor het verlies van Ardahanalwaar een onbekwaam officier het bevel voerde. Den 23en hebben de Turken te A dier een korps van 3000 Tcherkessen gedebarkeerd. Het bataljon kozakken heeft de plaats verlaten. Aan het verzoek om het adres betreffende den provincialen stoombootdienst heden op te nemen kan, tot ons leedwezen, niet voldaan worden dewijl de inzender, ondanks onze herhaalde aanbeveling, weder verzuimd heeft zijn papier aan éene zijde onbeschreven te laten. Rotterdam, 28 Mei. De aanvoeren waren uit gezonderd gerst ruim. Tarwe 75 cent lager; rogge 50 cent lager; haver 20 cent lagerpaardenboonen 20 cent lager; bruine boonen 50cent lager;erwten 25 cent lager; kanariezaad 50 cent lager; overi gens onveranderd. Amsterdam, 28 Mei. Raapolie op zes weken f 40Lijnolie f 33$. Amsterdam, 26 Hei. 28 Hel. Nederl. Cert. Werk. schuld. 2$ Certifie. dito dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij. 5 dito exploitat. Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. 3 dito dito Amsterdam 3 België. Cert. bij Rothschild. 2$ Frankrijk. Inschrijvingen3 Inschrijvingen5 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 Certifie. laser. 5e serie 5 Obl. Hope C°. 1855 6e serie. 5 dito f 1000 18645 dito L. 100 18725 dito L. 100 1873 5 Loten 18645 Loten 18665 Oblig. Hope C°. Leen. I860. 4$ Certifie. dito4 Inscr. Stieglitz C°. 2ea4L. 4 Obligatiën 1867694 Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 Oblig. dito4$ dito dito4 Aand. Kiew-Brest5 dito Baltische spoorweg. 3 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito Jelez-Griasi. 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow 5 Polen. Schatkistobligatiën 4 Aand. Warschau-Bromberg. 4 dito dito Weenen. 5 pet. n n it n 63$ 63 75$ 100$ 100$ 102 103 103$ 100 100 101$ 101 66 95 60 94$ 60$ 75$ 76$ 90$ 91 78 79 78$ 78$ 123 124 120 120$ 80$ 81$ 63 63$ 64 69$ 69$ 100 100 84 30$ 32 43 44 84$ 85 83$ 85 77$ 78$ 71$ 48$ 48$

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3