N°. 124, N 1200 Jaargang. 1877, Dinsdag 29 Mei. Dit blad versobijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen? Prijs per 3/m. franco f 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent." Advertentiën i 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.: van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer t 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte? Middelburg, 28 Mei. FEUILLETON. 108? DERDE DEEL. COURANT. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. GEMEENTERAAD. De burgemeester eu wethouders van Middelburg, maken bekend dat op Woensdag den 30™ Mei 1877, des na middags te 2l/, uur eené openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 28™ Mei 1877. De burgemeester voornoemd, SCHOEEE. De gemeenteraad van Middelburg zal op Woensdag den 30™ Mei a., des namiddags te half 3 ure, eene openbare zitting honden, ter be handeling der volgende zakenMissive gedepu teerde staten goedkeuring raadsbesluitenvoor dracht hulponderwijzer school E en hulponder wijzeres school D; af- en overschrijving gemeente- begrooting 1876; voorstel burgemeester en wet houders uitgift in erfpacht gemeentegrond in den Dievengang. De kamer van koophandel en fabrieken alhier zal morgen namiddag te 2J uur eene open bare vergadering houden. De bezwaren, door de ingezetenen van Vrouwe» polder tegen de aanhechting van een gedeelte hunner gemeente bij Veere ingebracht, zijn in de eerste kamer niet zonder weerklank gebleven. Bij het afdeelings-onderzoek van het daartoe be trekkelijke, heden aan de orde gestelde wetsont werp, werd door onderscheidene leden de vraag gedaan of dat gedeelte van Vrouwepolder, dat nu bij Veere zou gebracht worden, niet bovenmate zal worden gedrukt. Terwijl toch Vronwepolder dezelfde uitkeering der opeenten op het personeel en op de grondbelasting zal blijven ontvangen, moeten de ingezetenen, die van Vrouwepolder, tot Veere overgaan, behalve deze belastingen boven dien mede betalen in den accijns, welke nog te Veere geheven wordt. Hoewel men de bezwaren, aan een vrijstelling van accijns voor het van Vrouwepolder overkomend gedeelte verhonden, erkende, zon men het toch billijk hebben geacht indien in de moeilijkheid, welke nu voor deze ingezetenen, met dubbele belasting gedrukt, zal bestaan, voorzien ware. Bij Provinciaal blad van Zeeland n° 84 is de gebruikelijke kennisgave geschied dat de gemeen teraad van Hontenisse besloten heeft de jaarlijksche Naar het Engelsch van mevrouw Henry Wood. Hoofdstuk VII. EEN WEEEZIEN. (Vervolg). „Krijgen wij er ieder een vroeg Alfred, die werkelijk aan tooverij begon te gelooven. „Ja, ieder. En Charley en mama kunnen er twee krijgen, als zij eetlust genoeg hebben. Laat dat eten nu maar staan, Charley." „Robert,riep Kate, de kamer uit en naar Robert's bedje vliegende; „Edina is te huis geko men, en heeft allerlei lekkers voor ons meegebracht, en een carbonade voor ieder!" En het duurde maar een oogenblik, of de kleine Robert kwam in zijn witten nachtjapon het gezel schap vergrooten. „Een h e e 1 e carbonade 1" riep hij uit, overwel digd door het kolossale vooruitzicht. „Ja, kindlief, een heele," voegde Edina hem toe. „En niet voor van avond alleen. lederen dag zult ge een heele carbonade hebben, of iets dat even goed is." „En podding ook?" vroeg Kate stamelend, nu veemarkt op het dorp Kloosterzande, tot dusverre gehouden óp den derden Woensdag in Juli, voor taan te doen plaats hebben op den elfden dag vóór Paschen. In eene heden namiddag alhier gehouden bijeen komst van belangstellenden in bet tot stand komen van een omnibusdienst tussehen Middelburg en Domburg vice versawelke zaak ontworpen is door de heeren W. J. Sprenger en W. H. de Bruijn, die ook thans het bureau vormden, zijn bij monde van den heer Sprenger eenige mededeelin- gen gedaan, waaruit o. a. het volgende bleek. Het voornemen is de exploitatie, aankoop en onderhoud van rijtuigen, bezoldiging van conduc teurs enz. voor rekening der aandeelhouders te nemen, doch het verschaffen van paarden en de dienstverrichting uit te besteden. Tot dit laatste heeft de heer J. M. Abée alhier zich voorloopig bereid verklaard. Ook zijn twee geschikte wagens reeds verkrijgbaar, nl. een gesloten rijtuig en een tentwagen. Het plan bestaat om bij de aanvrage om conces sie te trachten vrijstelling te verkrijgen 1° van de verplichting tot het verschaffen van bijwagens en 2° van de verplichting om een tentwagen door een gesloten rijtuig te doen voorafgaan. De uren van vertrek zouden bepaald worden van Domburg 's morgens 74 uur in verbinding met den tweeden van Middelburg vertrekkeuden sneltreinvan Middelburg te 114 uur en te 24 uur na aankomst van de treinen uit Holland, en van Domburg terug des avonds te 74 of 84 uur. Te Domburg zal worden afgereden van den stal bij het badhotel, te Middelburg van het spoorwegsta tion, via de Groote Markt, waar mede passagiers opgenomen kunnen worden. De begrooting van kosten is voor vier maan den geraamd op een totaal van ƒ3720 en voor drie maanden op een totaal van 3315. Het vereischte kapitaal bedraagt alzoo gemiddeld f 3500, hetwelk men bijeen wenscht te brengen door aandeelen van f 25. De prijs voor de passa giers zou per enkele reis fl en per retourreis 1.50 per persoon bedragen. Er waren bereids 50 aandeelen genomen. De heden ter vergadering aanwezige heeren teekenden voor nog 22 aandeelen in, zoodat er nog 68 aan deelen ter plaatsing overblijven. Daar van deze plaatsing het tot stand komen der zaak geheel afhangt, is besloten de lijst alsnog tot a. Donder dag in de Concertzaal alhier ter teekening te leg gen, waarna de uitslag bij advertentie in de courant zal worden medegedeeld. Van harte hopen wij dat de zaak tot stand kome en de pogingen der genoemde heeren alzoo met gunstigen uitslag zullen bekroond worden. overtuigd dat eene toovergodin de hand in 't spel had. „Poddipg ookbevestigde Edina. „O kinderen, lieve kinderen, ik breng u zulk goed nieuwsHeb ik u niet altijd gezegd, dat God ons op Zijn eigen tijd uitredding zou schenken Luister eens, Mary binnen korten tijd zult gij allen op den Arends horst terug zijn." Het hart van Charles bonsde en hij zag Edina aan, of zij misschien ook schertste. „Ik spreek de volle waarheid, lieve kinderen," hernam zij„gij krijgt den Arendshorst weêr terug en al onze beproevingen en ontberingen zijn ten einde. Mijnheer Atkinson is niet voornemens geweest, u het landgoed voor altijd te onthouden. Gij, Charley, moet Zaterdag bij hem komen en den Zondag over blijven." „Ik heb hem die vorige maal al te ruw bejegend," zei deze. „Maar, Edina, mijn beste jas is zoo kaal ik schaam er mij reeds in de kerk over." „Misschien zult ge tussehen nu en Zaterdag wel een nieuwen krijgen," antwoordde Edina met een knipoogje. „Wat is dat vroeg Kate, het laatste der pakjes bevoelende. „Een fleseh wijn voor mama. Die zal binnen kort weêr zoo gezond zijn als wij haar vroeger gekend hebben, want wij zullen niets behoeven te doen, dan haar maar goed te verzorgen." „Goede hemel!" riep Kate uit. „Wijn! Mama, daar is een fleseh wijn voor u!" Maar er volgde geen antwoord, want mevrouw Üit het Utr. Dagblad zien wij dat dr. A. Kuyper hoofdredacteur van dé Standaard is. Het was ons nog niet bekend dat de vroegere verklaring der redactie van de Standaard, dat de heer Kuyper niet meer tot haar in betrekking stond, ingetrokken was. Voor de beide vacaturen te Gouda zijn door de liberale kiezersvereeniging te Oudewater ge steld mr. P. P. van Bosse, in plaats van den heer Bichon en mr. J. G. Patijn, in plaats van dr. A. Kuyper. Te Hengeloo is Yan liberale zijde candidaat ge steld mr. G. M. van der Lindente Deventer mr. A. van Delden, oud-minister van financiën. De heer van Pallandt heeft voor de candidatuur te Almelo bedankt, evenals de heer Star Numan (anti-revolutionair) voor die te Sneek. Onze Haagsehe correspondent schrijft ons het volgende: „Wanneer de verkiezingen voor de provinciale staten in denzelfden zomer vallen als die voor de tweede kamer, gelijk ditmaal het geval is, dan verdienen zij meer aandacht dan in gewone om standigheden. Wie in Juni stemmen moeten, zijn immers geheel dezelfde kiezers als wie in Mei stemmen, en daarom wordt het, te recht, meer en meer gewoonte om, vooral in twijfelachtige districten, bij de verkiezingen van Mei de krachten der verschillende partijen te meten en te beproe ven tegen Juni. Hier en daar hebben deze be proevingen voor de liberalen een bemoedigend uitzicht gegeven op de zuiver politieke verkiezin gen. De admiraal Fabius kan 't er, bij voorbeeld, al voor houden dat hij zijn paspoort op zak heeft als afgevaardigde voor Amsterdam, dat den heer Hoeufft van Velsen niet herkoos als lid der pro vinciale staten, na 27 jaren zitting. Vooral tegen over nieuwe candidaten als de heeren Holtzman eD Rutgers van Rozenburg, heeft de oude admiraal hoegenaamd geen kans op herkiezing. „In den Haag heeft de verkiezing voor de pro vinciale staten weder getoond hoe ongegrond het altoos volgehouden geschreeuw over den verstokten conservatieven geest van den Haag begint te wor den. De heer Polak Daniels, bestuurslid van de conservatieve kiesvereeniging, die, hoezeer ze meer bestuurders dan leden telt, zich zelve als eene zeer groote kracht schat, tevens protégé van de plaatse lijke traditie-courant, daarenboven iemand die zich persoonlijk aangenaam weet te maken bij velen, ten slotte de man, door velen aange wezen om den Joodschen advocaat mr. D. Leon, die niet meer in aanmerking verlangde te komen, te vervangen, als ook Israëliet zijnde; deze in alle opzichten gunstige kansen hebbende can- Raynor lag achterover in haar stoel, buiten staat om iets te zeggen, terwijl stille tranen langs hare bleeke wangen rolden. Charles boog zich over haar heen en gaf haar een kus; de kleine Robert in zijn nachtjapon kroop naast haar op den grond en Edina begon, na hoed en doek afgedaan te hebben, toebereidse len voor den avondmaaltijd te maken. Hoofdstuk VIII. EEN HARD LOT. Frank Raynor's vrouw lag, bijna tot den dood toe ziek, in eene kamer waar het licht zooveel mogelijk buiten geslóten was. Een kind van eenige dagen oud lag in een kribje tegen den muur te slapen. Evenals zij er vroeger op den Arendshorst bijna het leven bij verloren had, was het ook nu geweest. Zij verkeerde in een gevaarlijken toestand en hield het er zelve voor, dat zij stervende was. Eene geschikte baker was zonder gedruis in het vertrek bezig. Edina stond bij het bed der zieke, wier bleek gelaat zij met een waaier trachtte te verkoelen. Het venster stond zoo ver mogelijk open achter de gordijn, want Madeliefje had den geheelen morgen geroepen: „Lucht! lucht!" Men hoorde een vluggen, lichten tred op den trap en Frank kwam binnen. Hjj nam den waaier uit Edina's vermoeide handen over, en van die gelegenheid maakte deze gebruik om beneden didaat is, ja, gekozen, maar slechts bij herstem ming en slechts met twee stemmen meer dan een der liberale tegen-eandidaten, terwijl de andere nog 105 stemmen meer dan de heer Polak verkreeg. Hieruit moet ge nu niet afleiden dat de uitslag der verkiezing voor de tweede kamer hier ook zoo gunstig voor de liberalen zal uitvallen, dat zij ook in Juni met eene zeer groote meerderheid bij de stembus zullen staan. Het lijdt geen twij fel of de liberale zaak gaat hier ter stede vooruit, maar de vooruitgang is langzaam, en daarom ook te zekerder. De burgerstand, winkeliers, nering doenden en kleine industrieelen, die zich vroeger een liberaal voorstelden als iemand met staart en bokspoaten, beginnen meer en meer te leeren zien en zelf denken. De ongelukkige vrees voor hoog geplaatste klanten begint uit te slijten, en maakt plaats voor besef van menschenwaarde, dat toch waarlijk nimmer ongepast is, zelfs niet bij een „leverancier". Doch intusschen worden de ver kiezingen nog meer dan wenschelijk is door per soonlijke invloeden beheerscht, en ik ben er zeker van dat zeer vele kiezers, die op 22 dezer den liberalen heer Godon stemden en met een groot getal stemmen tot lid der provinciale staten ver kozen, in Juni stemmen zullen voor graaf Schim- melpenninck. De heer Godon is iemand, van wiens werkzaam leven niet slechts de vruchten in Indië gebleken zijn, maar waarvan ieder Hage naar ze om zich heen kan ziende meeste instel lingen ten nutte der burgerij, die hier sedert het begin onzer politieke herleving zijn verrezen, dan ken haar ontstaan of haar bloei geheel of ten deele aan zijn initiatief, of aan zijne medewerking in den gemeenteraad heeft hij een grooten invloed ten goede. Geen wonder dat zoo iemand populair is, hoewel die populariteit zelve reeds bewijst hoeveel we hier zijn vooruitgegaanwant een tiental jaren geleden, verzonken in de conservatieve duisternis als den Haag toen was, zou een liberaal man hier ter stede toch zijn geschuwd en ge weerd, ook al had bij honderdmaal meer gedaan en ondernomen dan de heer Godon. Het aftredend kamerlid Schimmelpenninck [is echter ook een hoogst populair mandat re sultaat heeft hij langs een anderen weg bereikt dan de pas genoemde. Wat éene groote min zaamheid en beleefdheid, een stereotype glim lach, een aantal handdrukjes en hoedlichtingen kunnen uitwerken is verrassend; en nu is onze volksvertegenwoordiger in quaestie juist op dit terrein uiterst werkzaam. Te beweren dat hij zal worden herkozenis bijna geen voorspelling meer, zoo zeker is dat te verwachten; zelfs indien er een meer bij de Haagsehe kiezers bekend man dan Lodewijk Mulder tegenover hem gesteld was, zou de heer Schimmelpenninck het toch winnen. Dit naar de keuken te gaan en Eva te helpen aan het maken van eene gelei, dia dokter Tymms, een vermaard geneesheer, die hier reeds menige visite had gemaakt, voorgeschreven had. Madeliefje sloeg de oogen naar haar man op eh de baker verliet op dat oogenblik de kamer. „Ge zult er wel spoedig weêr van opkomen, lieveling," zei Frank op zachten, doch hoopvollen toon. „Tymms zegt, dat ge dezen morgen reeds wat beter zijt." „Ik wensch er niet van op te komen," ant woordde zij met een flauwe stem. „Hoe? wenscht ge er niet van op te komen riep hij uit, onzeker of hij die opmerking luchtig zou behandelen, als eene voorbijgaande opwelling tengevolge van zwakheid en ziekelijkheiddan wel of hij in een nader onderzoek van hare be doeling moest treden. Alles toch, wat zijne vrouw tegenwoordig zeide, droeg den stempel van die zwartgalligheid. „Ge kunt weten, dat ik het niet wensch," ging zij voort. „Maar ik weet het waarlijk niet, kindlief. Ik begrijp volstrekt niet waarom ge zoo spreekt.'! „Ik zal blij zijn als ik sterf." „Madeliefje," hernam hij, zich nog wat meer tot haar overbuigende, waarbij hij vergat haar te blijven waaien, „ik geloof in waarheid dat ge weêr gezond zult worden en dat de crisis voorbij is. Tymms houdt het daar ook voor. Gisteren zoudt ge niet zoo hebben kunnen spreken als ge nu doet.'!

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1