BUITENLAND. Telegraphische berichten. Z eetijdi n g e n. 0 n d e r w ij s, Kerknieuws. Kunstnieuws. Marine en leger. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Belgische brieven. cijfer is ƒ2,746,477.05, zoodat boven de 5 percent van het kapitaal nog 114 op ieder aandeel kan worden uitgedeeld. De volgende regelen, gewijd aan de nagedachtenis van een achtenswaardig ingezeten, worden ons toegezonden en gaarne door ons geplaatst: „Op den 19en dezer overleed de heer W. Auer, rustend onderwijzer alhier. Ruim 34 jaren heeft hij zich als onderwijzer in deze gemeente op hoogst verdienstelijke wijze aan het heil der jeugd toege wijd en de levendigste achting en liefde zijner leerlingen verworven. Door zijne ijverige en werk zame bemoeiingen is menige nuttige inrichting in het belang van onderwijs en onderwijzers tot stand gekomen, zoodat hij door al zijne ambtgenooten, wier raadsman hij niet zelden was, hoog geëerd en bemind werd en in de algemeene achting zijner medeburgers deelde. „Moge zijne asch in vrede rusten Dagelijks wordt te Aardenburg de hoofdon derwijzer van de R. G. school gewachtwiens woning reeds gereed isterwijl met kracht aan de inrichting der school gewerkt wordt. Bij de opening derzeive rekent men dat ruim 60 R. C. kinderen de gemeenteschool zullen verlaten. Sluisch Wbl Uit Arnemuideu meldt men ons dat dezer dagen een adres aan het klassikaal bestuur is ingezonden, houdende verzoek om ook de vier ringpredikanten, aan wie door kerkbestuurders de predikstoel is geweigerd, op hunne beurt te doen prediken. Dit adres is door 84 lidmaten onder teekend. Bedankt voor het beroep tot predikant te Hoofdplaat door den heer J. Visser te Scboon- dijke, en voor het beroep te Breskens door den heer Klaarhamer, candidaat. Beroepen bij deN. H. gemeente te Amsterdam de heer L. Schouten Hz. predikant te Rotterdam bij die te Bath c. a. de candidaat W. A. F. Winke^ Ondanks de aanmerkingen, welke herhaaldelijk en van verschillende zijden op den arbeid der vereeniging Het Hederlandsch tooneel gemaakt zijn, is haar bij het einde van haar eerste speelseizoen eene groote reden van zelfvoldoening geschonken. Door dertien, meerendeels met roem in de kunstwereld bekende mannen, de heeren L. de Vries Teijens, O. R. v. A. de Kempenaer, J. H. Rennefeld, J. A. C. van Leeuwen, C. Gr. van der Star, J. A. Alberdingk Thijm, J. A. Levy, W. J. Hofdijk, C. F. van der Brugghen v. L., C. A. A. Dudok de Wit, A. H. Siepman van den Berg, J. J. Claasen Jrznen J. A. Molster, is namelijk in het Handelsblad eene verklaring ge plaatst waarin zij der Vereeniging hun dank en sympathie betuigen. „Zij waardeeren do ijverige pogingen der vereeniging, en rekenen die in menig opzicht goed geslaagd. Vele voorstellingen woonden zij bij, die zich verre boven het middelmatige verhievenaan verscheidenheid was geen gebrek en aan de opluis tering van menig stuk door fraai decoratief en mise en scène werd buitengewone zorg besteed. „Met het oog op den toestand, waarin ons nati onaal tooneel in de laatste jaren verkeerde, en lettende op de vele moeielijkheden, die moeten overwonnen worden, heeftvolgens hunne meening, genoemde vereeniging het bewijs geleverd, dat men bezwaarlijk aan betere handen de gewichtige taak kon toevertrouwen, om ons nationaal tooneel te verheffen en weer te doen bloeien gelijk voorheen." De luitenant ter zee 2' klasse B.. C. van der Meulen, laatst behoord hebbende tot de rol van Z'. M". schroefstoomschip Leeuwarden te St. Vincent, en van daar den 16eB dezer in Nederland terugge keerd, is met dien datum op nonactiviteit gesteld. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Z\ M". schroefstoomschip Batavia, onder bevel van den luitenant ter zee 1* klasse W. van Oorschot, in den namiddag van den 22en dezer van Malta naar Port-Said vertrokken. Aan boord is alles wel. Onder de geslaagden bij het eind-examen voor den rang van tweeden luitenant bij het leger komt voor de sergeant H. J. van den Bussche van het 3e regiment infanterie. In een vorig nom- mer dezer courant was de naam foutief opgegeven. De 2e luit. S. Mesehvan het le bat. 3e reg. infanterie te Vlissingenis voor 5 jaren gedeta cheerd bij het leger in Oost-Indië. BINNENLAND. Eerste kamer. Tot voorzitters der afdeelin- gen zijn gekozen de heeren Duijmaer van Twist, Sasse van Ysselt, van Swinderen en Hein. Tot leden der commissie van rapporteurs over de wet betreffende de militaire academie de heeren Pickó, Borsius, Cremers en van Voorthuijzen. Morgen zijn o. a. de onteigeningswet voor den spoorweg Zwolle-Almelo en de wet op de militaire pensioenen aan de orde. BUITENLAND. Erzeronm. Moukhtar-Paeha heeft flankbe wegingen uitgevoerd op Trakir-Babodaterwijl eene Russische kolonne in dezelfde richting is opgerukt. De Turken retireerden op Karakilissa. Bij Erzeroum is eene groote troepenmacht samen getrokken. Den 23en deden de Russen een aan val op de buitenwerken van Kars, doch werden tot tweemaal teruggeslagen. Het vuur was zeer levendig en duurde tot des avonds. De eind-uitslag is onbekend. Konstantlnopel. Door een groot aantal softa's werd eene oproerige manifestatie gehouden wegens de ontruiming van Ardahan, Zij eischten het ontslag van eenige ministers. De voorsteden van Konstantinopel zijn in staat van beleg ver klaard. Petersburg. Bij Oltenitza is een artillerie gevecht gevoerd; de beschieting der Turksche positie bij Turtukai is voortgezet. Een telegram nit den Kauk asus bevestigt dat Turksche troepen bij fort Adler geland zijn; een gevecht bij Suckum-Kaleh heeft plaats gehad, waarvan de afloop als gunstig voor de Russische detachementen geroemd wordt. Te Bergen-op-Zoom is tot gemeentegeneesheer benoemd de heer L. Yerlindenarts, op een trak tement van 1000 'sjaars. Naar wij vernemenis door den minister van marine bepaald, dat de stoomtransportschoener, in aanbouw bij de kon. maatschappij „de Schelde" te Vlissingen, den naam zal voeren van „de Schelde"- Vaderland Onlangs deelden wij mede, dat de heer de Baskapitein van den generalen statwerkzaam bij het topografisch bureau te 's Hage waarschijnlijk zou verplaatst wordenals gevolg van onaange naamheden veroorzaakt door zijne benoeming tot lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. De minister van oorlog heeft den kapitein de Bas thans verplaatst naar Arnhem waar hij zal werkzaam zijn als adjunct-chef van den staf der 4e divisie infanterie, tevens waarnemend adjudant van den kommandant dier divisie. De kapitein Donnadieu is in de plaats van den heer de Bas benoemd. In een in de Prov. Noordbr. ct. voorkomende missivedoor prins Alexander gericht aan de Tilburgsche subcommissie voor de tentoonstelling van kunsttoegepast op nijverheidverklaart de prins, „dat het door de nieuwsbladen verspreide gerucht aangaande het niet tot stand komen der tentoonstelling voor het oogcnblik geen waarheid bevat." Aan het Handelsblad schrijft men het volgende over de afgeloopen Haagsche kermis. De oprechte kermisganger moet een gevoel heb ben gehad, alsof hij een vroeger bloeiende schoone nu als een tandeloos besje terugvond. Het was een aan de tering lijdende, zieltogende kermis, die haar best deed om zich zelve diets te maken, dat zij nog gezond en frisch was. In plaats van het vroeger aaneengesloten geheel van den kostelijken schakel, dieVoorhout enVijverberg aan Kneuterdijk, Plaats en Buitenhof verbond,' was de kermis op de handigste wijze ontwricht.' Zij was als een spectakelstuk van een dozijn afdeelingen door lange pauzen afgescheiden, waardoor de stemming van den beschouwer, telkens afwisselt. De schrikwekkende orgels zijn verdwenen; de afschuwelijke liedjes zangers verstomd: de verminkten en ouden van dagen, met de duivén in alle kleuren van den regenboog, buiten de grenspalen der hofstad ge houden. Het was rustig en kalm in den Haag, alsof de teringlijder al ter ziele was. Wat miste men dus al niet in deze gezuiverde kermis, of liever, wat bood die schim eener vroegere min of meer gevierde kermis aan? Men vond er niet meer dikke of magere, lange of korte, hetzij echte of kunstmatige natuurwonderen, al hadden ze ook certificaten van al de gekroonde hoofden in hun zak. Het rijk der dikke dames is in den Haag, op de kermis ten minste, geheel uit. Zelfs van de schietbanen, die in het krijgshaftig tijdperk onzer scherpschutterijen zoo bloeiden en schitterden, was er nu slechts éen overgebleven, die zich in een zeer matigen bijval verheugde. De draaimolens en schommels, slechts in beperkt aantal toegelaten, waren verbannen naar een afgelegen markt, waar zij aan den eenzame op de Sint Paulusrots deden denken. Zoo heeft men, zonder haar onmiddellijk, plotseling ter dood te veroordeelen, de kermis ont wricht Met dit extract van het vroeger Haagsche Meifeest zal het gemeentebestuur zekerder en gemakkelijker zijn doel bereiken, dan met plotse linge afschaffing. Nog twee of drie zulke slepende kermissen en ze heeft haar laatsten snik gegeven; zij is aan uitputting gestorven. De feestelijke opening van de nieuwe haven te Harlingen op den len Juni a. zal o. a. door Z. M. den koning worden bijgewoond. Heden werd alhier aan het gebouw van het gewestelijk bestuur van Zeeland aanbesteed, het maken van steenglooiing op den Westhaven- dam te Breskensaangenomen voor f 16,344, door den heer J. van Male Dz., te Breskens. 24 Mei. 's av. 11 u. 50 gr. 25 's morg. 7 u. 53 gr. 's midd. 1 u. 63 gr. 's av. 6 u. 56 gr. Een kabinet in het leven geroepen en gesteund door eene coalitie van minderheden, heeft altijd een kwijnend en pijnlijk bestaan dat de kiemen van een vroegtijdigen dood met zich voert. Nu van de eene dan van de andere zijde gepijnigd en ge kweld, bezwijkt het eindelijk onder.de voortdu rende recriminaties, beschuldigingen, eischen, ver wijtingen enz., en ternauwernood aan het bewind gekomen, schijnt het nieuwe Fransche kabinet-de Broglie-de Fourtou al het ellendige van zulk een bestaan reeds te ondervinden. Algemeen gewantrouwd in het binnen- en bui tenland, heeft het zich waarschijnlijk genoodzaakt gezien gehoor te geven aan het verlangen der Spaansche regeering om don Carlos het verblijf in Frankrijk te ontzeggen, naar men vermoedt tengevolge van een voor de regeering van Spanje beleedigenden brief aan de markies de Valde Spina. Onder het ministerie-Jules Simon zou misschien een zoodanige eisch niet zijn gedaan. Hoe dit moge wezen de uitzetting van den Spaanschen kroonpretendent is wel geschikt om nieuwe onrust en ontevredenheid te verwekken in de harten van velen die toch reeds niet voldaan waren. De legitimisten zijn boos en de Bonapartisten ijveren om den hertog van Aumale van zijn kommande ment te berooven, en zoo staat het kabinet voortdurend bloot aan allerlei bezwaren en moet het zich in allerlei bochten wringen om de gemoederen gerust te stellen. De legitimisten willen nog liever de uiterste radicalen dan de Bonapartisten aan het roer brengen en deze zullen veel eerder zich aan sluiten bij de republikeinen, dan steun verleenen aan eene coalitie, die thans weder ijvert om den graaf de Chambord te bewegen afstand te doen van zijne rechten ten gunste van den graaf van Parijs. Men onderstelt dat de regeering niet het tijdvak der periodieke verkiezingen zal afwachten, maar reeds in Juni a., na haar eerste nederlaag, aan den senaat de uitspraak der ontbinding zal vragen. De eergisterenavond verschenen minis terieele bladen eischen de aftreding van den senator Krantz, lid der linkerzijde, als commissaris-generaal der tentoonstelling in 1878 te houden en willen tevens dat deze tot 1879 zal worden uitgesteld. Mocht dit werkelijk het gevoelen van het ministerie wezen dan zal daardoor het wantrouwen in zijn kracht niet weinig worden versterkt. Het voor nemen daartoe wordt echter bepaald tegengesproken. Tot minister van marine is, in plaats van den vice-admiraal Fourichon, benoemd de vice-admiraal Gicquel. Hoe onschuldig op zichzelf misschien ook de aanleiding was kon het in de gegeven omstandig heden niet anders of er werd groote beteekenis gehecht aan het verblijf en de groote werkzaam heid van prins Bismarck te Berlijn. Hij heeft veel gewerkt met zijn zoon, graaf Herbert, en den legatieraad von Honstein en een levendig telegra- phisch verkeer gevoerd met alle Duitsche ambas sades vooral met die te Rome. In verband daar mede is er sprake van een spoedigen terugkeer van den Duitschen gezant bij het Italiaansche hof den heer von Keudell, naar zijn post, daar hij thans met verlof afwezig is. Waarschijnlijk staat dit in betrekking met de gebeurtenissen in Frankrijk, doch dat ook de Oostersche quaestie deel heeftin de werkzaamheid van den Duitschen rijkskanselier kan. men hieruit opmaken, dat hij van den Russi- schen gezant te Londen, graaf Schouwaloff, inlich tingen heeft ontvangen omtrent den stand van zaken en de verhoudingen in Engeland, waarin de houding van den Oostenrijkschen gezant, graaf Beust, een belangrijke plaats bekleed. Wat hier mede wordt bedoeld is niet duidelijk, doch kan waarschijnlijk worden opgemaakt uit een bericht in de Londensche Times uit Belgrado, volgens hetwelk de Servische regeering het bewijs heeft verkregen van het bestaan eener overeenkomst tusschen Rusland en Oostenrijk, waarbij beide mogendheden zich verbinden om in overeenstem ming met elkander te handelen. Tengevolge daar van zullen dan ook vooreerst de Russische troepen Servië niet binnenrukken. Misschien heeft dus Oostenrijk, buiten Duitschland om, wel eene over eenkomst met Rusland gesloten en daardoor feite lijk het diiekeizersbond, een van die zaken waar mede Europa het schandelijkst is om den tuin geleid, verbroken. In ieder geval schijnt de poli tieke toestand niet zóo ernstig te wezen als men wel heeft willen doen gcloovenwant, hoewel beweerd was dat prins Bismarck nog langer te Berlijn zou vertoeven, is hij gisteren avond naar Kissingen vertrokken. Hadden de omstandigheden zijne tegenwoordigheid nog langer geëischt dan zou hij voorzeker nog niet zijn heengegaan. De artikelen van den eersten titel van het wets ontwerp tot wering van misbruiken bij verkiezin gen zijn door de Belgische kamer aangenomen, met uitzondering vau de artikelen 26 en 46, waar over de beslissing is aangehouden. In het eerst genoemde wordt de wijze geregeld waarop de stem op het stembiljet moet worden uitgedrukt. Allerlei stelsels kwamen hierbij ter sprake en niet minder dan zes amendementen werden ingediend. De een stelde voor om tegenover de namen der kandida ten waarop men stemde een St. Andreas-kruis te plaatsen; een ander wilde een kruis, onverschillig van welken vorm; een derde wilde dat de namen van hen op welke men stemt met potlood zullen worden doorgeslagen, terwijl een vierde daarente gen juist wil doorslaan de namen der candidaten welke men niet wil; gestippelde kruisen, kruisen van lijnen, teekens met stempels en zegelsvorm den bet onderwerp van een langdurig debat, dat waarschijnlijk heden zal worden voortgezet. Artikel 46 bedreigt boeten tegen hem die door beloften, geschenken, bedreigingen of dwang^mede- deeling heeft verkregen van de stem die een ander heeft uitgebracht. Daar in de centrale sectie een dergelijke mededeeling in de biecht, op verlangen van den priester, als niet in strijd met de wet werd beschouwd, was het te voorzien dat de linkerzijde hiertegen ernstig bezwaar zal hebben, en op ver zoek van den heer Frère Orban is de discussie over dat artikel tot heden aangehouden. Gent 23 Mei 1877. Maandag is hier te Gent evenals in alle andere plaatsen het öOjarig jubelfeest gevierd van paus Pius IX. Het zal niet noodig zijn te zeggen dat de geestelijkheid en de hoofdlieden der clericale partij alles in het werk hebben gesteld om aan die staat kundige manifestatie, want dit was het eigenlijke doel, allen mogelijken luister te geven. Geen mid delen zijn ontzien, vooral bij neringdoende personen. En nochtans heeft de groote meerderheid der in woners zich onthouden. Vele burgers hebben verklaard, daar de clericalen verleden jaar gewei gerd hebben de feesten voor de 300e verjaring der Pacificatie mede te vieren, zij nu ook geen deel wilden nemen aan de katholieke feestelijkheid. De onthouding der herbergiers was algemeen, men zag nergens eene vlag of een lampion ter eere van den paus. Daarentegen waren de huizen der voor naamste katholieken fraai versierd en des avonds prachtig verlicht. Er waren nog al zonderlinge opschriften en spotachtige verlichtingen. In de wijk van St. Pie* ters was een huis waar een transparant geplaatst stond met het opschrift: "Leve Pius, paus en franc-mafon." En elders: «Voorbijganger geloof mij trouw Ik vier niet, 't is mijn vrouw." Daarbij waren er huizen waar oen enkel kaarsje in eene flesch aan den gevel hing, andere waar men andere dingen dan het portret van Pius IX had uitgestoken. Maar wat het feest geheel deed mislukken, dat was het slechte weder. Tegen den avond is het beginnen te regenen en om 10 uren was er bijna geen volk meer in de straten te zien. Alles was afgeloopen. Het was duidelijk te zien dat de burgers en de werkende klasse niet mede gedaan hebben aan het feest der katholieken, want men bespeurde geen geestdrift en geen enkele kreet van „leve Pius" werd gehoord. Men heeft, evenals bij het feest van het 25e verjaren van het pausschap van Pius, geen serenade durven brengen aan den bisschop, want men voorzag dat daardoor opnieuw onlus ten zouden hebben kunnen uitbreken. Maar was het feest der katholieken onbeduidend, integendeel had er eene grootscbe manifestatie plaats ter eere van den volksdichter Napoleon Destanberg, ter gelegenheid der onthulling van een gedenkteekente zijner nagedachtenis opgericht op het gemeente-kerkhof. Een stoet, samengesteld uit 53 maatschappijen der stad, verscheidene maat schappijen uit andere steden en een groot getal vrienden en vriendinnen van den betreurden afge storvene, vereenigden zich op den Kouter en, ver gezeld van drie muziekkorpsen, trok die stoet de voornaamste straten der stad door. Men overdrijft niet als men beweert dat minstens 10,000 personen deel aan dien optocht namen en overal waren de straten met volk opgepropt. Op het graf zijn vijf redevoeringen uitgesproken, waarin men de verdiensten van den dichter en politieken Vlaamschen schrijver heeft gehuldigd. Het was eene echte volksmanifestatie, die de clericale beweging ten voordeele van den paus koning geheel in de schaduw stelde. Het stoomschip P. Galand is van Vlissingen via Hellevoetsluis naar Rotterdam verlrokken. Met dien bodem zijn de volgende passagiers van New-York medegekomen. le klasse de heer Coener, mej. Cra mer, mej. Millerdo heer en mej. Zürcherde heer Schalkhauser. 2e klasse: de heeren Krebs, von Fren- tiniMuellerGlarisIStutzman en vrouwWick- lernRusseZechenzerHoffmannIlartmau en zoon, mej. Stetlerde heeren Martin, Poidevir Buhrmann benevens 63 passagiers 3° klasse. v.1. «ng '<P'

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3