BUITENLAND. Z eetijdi n g e n. Handelsberichten. Oorlogsberichten. Ingezonden Stukken. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Belgische brieven. Een steiger te Stavenisse. Graanmarkten enz. [Prffzen va ai effff'eetea. Onlange heeft men in het stroombed des Rijns bij het eiland Oberwerth, in de nabijheid van Coblentz, een merkwaardig voorwerp gevon den, hetwelk diep onder zand en rotssteenen be dolven was, nl. een gouden armband, gevormd op de wijze van een vierdraadskoord, in het mid den vrij dik en allengs dunner uitloopende naar de beide einden, die als haak en oog in elkander vatten. Het goud is bijzonder fijn van gehalte en de bewerking zeer sierlijk en uiterst soliede de waarde van het metaal is ongeveer 75 Mark. De bekwame oudheidkundige professor Aus 'm Weerth en de heer Schaaffhausen, te Bonn, zijn van gevoelen, dat de armband van Gallischen oorsprong is en dat wellicht meer dan 2000 jaren zijn voorbijgegaan sedert dit kleinood in den Rijn is bedolven geraakt. Het bekende beeld van den stervenden gladiator te Rome draagt om den hals een dergelijk sieraad en daardoor is het, dat zijn landaard, zijn Gallischen oorsprong, is bekend geworden. Eergisteren werd te Gent op plechtige wijze onthuld het gedenkteeken ter eere van den Vlaam- schen volksdichter Napoleon Destauberg op de gemeentelijke begraafplaats opgericht. Rijk als de meeste Vlaamsche steden zijn aan „maatschap pijen" van allerlei aardletterkundige, muzikale, enz. enz., begaf zich een etoet van niet minder dan 53 vereenigingen, die op de Kouter bijeenkwamen, naar het kerkhof, alwaar In de eerste plaats het woord werd gevoerd door den redacteur van het Journal de Gand, den heer Veistraete, vervolgens door den heer de Vos, namens het Willems genoot schap, door den heer Fauconnier namens het Nederlandsch tooneel en eindelijk door den heer Wannyn, in naam der maatschappij der „Rarekiek en c°." De beruchte Aublin, die door de vereenigde staten aan België uitgeleverd, uit den spoortrein van Ostende naar Brussel wist te ontsnappen en daardoor oorzaak werd van den dood van zijn ge leider, is thans door het hof van Douai wegens moord op den ontvanger te Sivry ter dood ver oordeeld. Was geen doodvonnis uitgesproken, dan had hij nog voor een tiental andere zware misdaden te recht moeten staan. Onlangs heeft een jeugdig meisje, behoorende tot een zeer aanzienlijke familie te Athene, een jong officier op de openbare straat voor het hoofd ge schoten. De jonkman had haar trouw gezworen en die belofte verbroken, niettegenstaande ver schillende redenen hem dwongen zijn woord gestand te doen. De moordenares werd in verzekerde be waring genomen en niet lang daarna voor den rechter gesteld. De jury verklaarde haar onschul dig en, vrijgesproken, keerde zij naar hare woning terug, omringd door duizenden, die haar juichend vergezelden naar de ouderlijke woning. 23 Mei. 's av. 11 u. 48 gr. 24 's morg. 7 u. 50 gr. 's midd. 1 u. 58 gr. 's av. 6 u. 55 gr. Zooals ook nit do beschrij ving van onzen Belgischen correspondent in zijn bierachter volgenden brief, die geheel met andere berichten overeenkomt, blijkt, verkeert Frankrijk in een zeer zonderlingen toestand, daar de partij die zich aan het roer bevindt veel minder op haar gemak is dan de oppositie. De republikeinen gevoelen zich zoo zeker in het vooruitzicht eener aanstaande over winning bij de verkiezingen, dat algemeen de heer Grévy reeds wordt aangewezen als de opvolger van Mac-Mahon. Diens prestige is niet alleen in Frankrijk, maar vooral ook in het buitenland zeer sterk gedaald. Eenparig ongunstig is het oordeel van de invloedrijkste liberale bladen en de Lon- densche Times b. v. kan geen enkel argument vinden om de handelwijze van den tegenwoordigen presi dent der Fransche republiek te verdedigen. In de Italiaansche kamer werd gisteren eene interpellatie tot de regeering gericht naar aanlei ding van het gebeurde in Frankrijk, waarop de heer Melegari antwoordde, dat blijkens de verkla ringen van maarschalk Mac-Mahon en den hertog Decazes de vriendschappelijke betrekkingen tus- schen Frankrijk en Italië volstrekt niet zijn geschokt door de verandering van het ministerie in eerstgenoemd land. Er bestaat daarom zeide hij geen reden van vrees voor gevaarlijke woelingen der clericale reactie en men kan niet verwachten dat Frankrijk zich zou laten medesleepen in eenige onderneming tegen de veiligheid en het bestaan eener natie, tot wier ontstaan het zelf mede heeft gewerkt. De heer Depretis, die zich over het bezwarende en onaangename van zoodanige interpellaties beklaagde, voegde echter bij de woorden van zijn collega nog de verklaring, dat Italië voor het oogenblik volkomen gerust kan wezen en zich als veilig beschouwen. De ophel deringen of verzekeringen van Mac-Mahon moeten dan toch nog al van zeer afdoenden aard zijn, daar de Italiaansche regeering ook wel weet dat zekere partij en sommige lieden er volstrekt niet voor zouden terugdeinzen om, ter wille van eigen macht en invloed, niet alleen het'eigen land, maar ook andere naties aan gevaren en moeilijk heden bloot te stellen. Volgens berichten uit Rome is de voorstelling van de inlichtingen door den heer Meglia aan kar dinaal Simeoni gegeven niet juist geweest. Eerst genoemde had zooals thans wordt gemeld instructies gevraagd op het Vaticaan en daarop ten antwoord gekregen, dat de grootste voorzich tigheid noodig was en dat de nuntius zich moest regelen naar de omstandigheden. Daarop heeft hij eene ontmoeting met den her tog Decazes gehad, die hem had verzekerd, dat de politiek der regeering geen verandering had ondergaan en hem doen opmerken dat een gods dienstige agitatie op dit oogenblik zeer ernstige gevolgen zou kunnen hebben. De nuntius verklaarde dat de Heilige stoel volstrekt niet van plan is om het nieuwe ministerie in moeilijkheid te brengen; daarentegen wil hij al zijn pogingen tot handhaving der orde ondersteunen. Dit is trou wens de eerste levensvoorwaarde van het kabinet- de Broglie, waarvan de curie althans nog iets te verwachten heeft indien het aan het bewind blijft, zoodat ook in deze weder toepasselijk is: om den wille van het smeer, lekt de kat de kandeleer. Te midden van die kerkelijk-politieke agitaties ontvangt de paus dagelijks een aantal vreemde lingen die zich naar de heilige stad hebben bege ven om hem te begroeten bij gelegenheid van zijn 50jarig bisschops-jubileum. Gisteren ontving hij de Belgische bezoekers en geen wonder dat hij België prees als een voorbeeld voor alle katholieke naties. België mag er trotsch op wezen aan het hoofd van het ultramontanisme te staan Nadat eindelijk de kamer aldaar eergisteren de algemeene beraadslagingen over het wetsontwerp tot wijziging der kieswet had ten einde gebracht, ging zij gisteren over tot de behandeling der artikelen. De discussies namen thans een veel kalmer wending en achtereenvolgens werden de 20 eerste artikelen aangenomen. De voorgestelde amendementen werden over het algemeen verwor pen. Merkwaardig was de stemming over een amendement van den heer de Decker, om de politie zoowel in de zaal der verkiezing als in de aan grenzende wachtkamer op te dragen aan den voorzitter van het stembureau. De regeering bestreed dit amendement, dat met 49 tegen 38 stemmen werd verworpen. De meerderheid bestond uit de geheele linkerzijde, de leden van het kabinet en eenige stemmen der rechterzijde, zoodat de oppositie kan worden gezegd de regeering voor een échec te hebben bewaard. Eenparig was de kamer van oordeel dat de bevoegdheid der regee ring, om te vergunnen dat verkiezingsbureaux in herbergen worden ingericht, worde ingetrokken. Prins Bismarck zou waarschijnlijk reeds heden weder uit Berlijn naar Kissingen vertrekken om aldaar zijn gewone badkuur te ondergaan. Een officieel bericht nit Bucharest meldt dat de verliezen der Rumeniërs in alle tot dusver plaats gehad hebbende gevechten bedragen 3 gewonden en 6 dooden. Bij gelegenheid van den gedenkdag van prins Kareis troonsbestijging zeide Bratiano in zijne toe spraak tot den vorst, dat de politiek van Rumenië aan Rusland en aan de Oostenrijksch-Hongaarsche Monarchie het bewijs zal leverendat de vorst slechts naar het behoud van het bestaande streeft en alle avonturen verfoeit. Bratiano begroette prins Karei als den eersten onafhankelij ken vorst van Rumenië. Prins Karei antwoordde, dat hij hoopte dat Rumenie's onafhankelijkheid onherroe pelijk zou zijn en door de mogendheden erkend zou worden, daar zij de beste waarborg was voor den vrede aan den Donau. - De Correspondance générale Autrichienne meldt, dat het Petersburger kabinet instemt met de inzichten van de Oostenrijksche regeering, dat de scheepvaart op den Donau slechts zoolang ver hinderd mag worden als voor militaire operaties volstrekt noodzakelijk is. Men verwacht dat de Porte zeer zeker ook dit denkbeeld zal zijn toegedaan. De Politische Correspondenz deelt den tekst mede van het antwoord, dat prins Karei van Rumenië eergisteren op de toespraken van den senaat en de kamers van afgevaardigden heeft gegeven. De prins deed uitkomen, dat het voortdurend streven is geweest van twee generatiën in Rumenië, vooral sedert 1857, om den slecht omschreven band van Rumenië, die 's lands positie, zijne be langen en zelfs zijne rechten ah antique bena deelde, te doen ophouden en die te doen vervangen door betrekkingen, die in de negentiende eeuw aan de rechtmatige eischen van staten en volken kunnen beantwoorden. Dien band heeft de Porte zelve in den loop der gebeurtenissen, welke Ru menië noch gewenscht, noch te voorschijn geroepen heeft, verbroken. Wij zullen dien niet herstellen. De prins beloofde verder, terwijl hij een beroep deed op de toewijding van 's lands zonen, dat hij ook van zijn kant krachtig werkzaam zou zijn, om den nieuwen staatkundigen toestand van Rumenië door Europa erkend te krijgen. De vol ledige onafhankelijkheid van Rumenië kan in de verste verte geen gevaar zijn voor den Europee- schen vrede of voor de rust van de naburige staten. Rumenies onafhankelijkheid is niet alleen de nationale wensch, zij is ook in het belang van Europa. De kamer van afgevaardigden heeft de wet goedgekeurd, waarbij bepaald wordt dat alle in vreemde legers dienende officieren van Rumeen- sche nationaliteit in denzelfden rang in het leger van Rumenië kunnen opgenomen worden. Daar door ook zullen zij zonder verdere formaliteiten van zelf het burgerrecht herkrijgen. Brussel, 23 Mei. Het is bijna niet óm te gelooven en men moet, zooals ik, in de departementen van Frankrijk en te Parijs hebben vertoefd om zich een denkbeeld te vormen van den toestand. De monarcbalen van alle richtingen, de Bonapartisten, de legiti misten, de Orleanisten verkeeren in een staat van hevige opgewondenheid; met bedreigingen op de lippen loopen zij rond, de hand geslagen aan het gevest van een denkbeeldigen degen. De geslagen republikeinen daarentegen, de naar huis gezonden afgevaardigden, die niet konden protesteeren tegen een daad van wettelijk geweld, bijna gelijkstaande met een coup Wét at, leggen een kalmte aan den dag die getuigt van hun kracht en van de zeker heid der overtuiging, dat dit alles niet lang zal duren en dat de regeering van de Broglie's en de Fourtou's weldra zal blijken een benauwde droom te zijn geweest. Ja, de republikeinsehe partij is kalm omdat zij weet en gevoelt, dat zij niet alleen het goed recht, maar ook geheel het land op hare zijde heeft. De bewerkers van den coup Wêtat van den 16en dezer hebben het weuschelijk geacht het plebiscit in te roepen in naam van maarschalk Mac Mahon, aan wien zij hebben doen geloovendat de 361 afge vaardigden van de groepen der linkerzijde, die het manifest hebben onderteekend, niet zullen worden herkozen, tenzij zij door hem worden aan bevolen. Welnu laat de maarschalk-president, zooals hij zich thans laat noemenhet beproevenhij kan dan de mate van zijn populariteit beoordeelen. De heer Thiers zal voor den 24tn Mei gewroken wordenmaar hij is te oud om er persoonlijk van te profiteeren. Indien de maarschalk zich tenge volge van den uitslag der algemeene verkiezingen of omdat het hem onmogelijk mocht worden zijn steeds moeilijker wordende positie te handhaven, terugtrekt, zal de heer Jules Grévy tot president der republiek worden verkozen. Hij bezit al de eigenschappen voor deze hooge positie en is er misschien nog beter voor geschikt dan de heer Thiers. Het vertrouwen der republikeinsehe partij is onomstootelijk. Ik heb langen tijd met een harer leiders over de zaak gesproken. En indien gij u bedriegt zeide ik indien het onder drukte algemeene stemrecht de 361 afgevaardigden niet terugzendt ot de republikeinsehe partij te veel wordt verzwakt? Dat is onmogelijk, riep bij uit. Neenduizend maal neen. Hij stond op en terwijl een wolk over zijn voorhoofd trok zeide hij„indien dat mocht gebeuren zouden wij kunnen uitroepen: Finis Galliae! De communicatiemiddelen in Zeeland zijn in de laatste tientallen jaren aanmerkelijk verbeterd of vermeerderd. Walcheren en Zuid-Beveland hebben hunne spoorbanen, Schouwen zijne verbeterde gemeenschap door de nieuwe, zoo flink gesubsi dieerde, spoorbootnog in de laatste jaren is de communicatie met Noord- en Zuid Beveland door nieuwe steigers zeer veel verbeterd. Waarlijk men zou al grof ondankbaar moeten zijn, als men de bereidwilligheid niet erkende, waarmede de prov. staten zelf die verbeteringen aanbrachten ot hielpen tot stand brengen. Te meer in het oog vallend is het dan ookals men ziet, hoe een belangrijk gedeelte van Zeeland, bloeiende door landbouw en veeteelt, stiefmoederlijk bedeeld is, geheel geïsoleerd ligt en zich belemmerd ziet, waar het zoo gaarne zijne handelsrelatiën zou willen uitbreiden of nieuwe aanknoopen. Ieder, die een weinig op de kaart van Zeeland thuis is, zal wel bemerken, dat we hier het oog hebben pp het eiland Tholen. De voornaamste gemeenschap met dit, door ongeveer 16,000 zielen bewoonde, eiland bestaat in stoombooten die op eenigen afstand van den oever te Stavenisse pas sagiers opnemen of afzetten door middel van eene roeiboot. Die reisgelegenheid evenwel is zeer moeielijk, soms zelfs zeer gevaarlijk, Ook missen de landbouwers de gelegenheid landbouwproducten of vee naar eenige markt te verzenden en bij even- tueelen stoombootdienst tusschen Rotterdam en Vlissingen zouden velen genegen zijn, hun vee met deze gelegenheid en verder per mailboot naar Londen te verzenden. Gesteldiemand te Stavenisse wil vee zenden naar de markt te Rotterdam, dan staat hem geen andere weg open, dan het te bren gen naar Tholen, een afstand van omstreeks 4 uren, en het daarna met een stoombootje te vervoeren naar Rotterdam. Behalve de groote onkosten en moeielijkhedenlaat zich de som niet berekenen, die men verliest door de waardevermindering van het vee na zulk eene reis, zonder nog te bedenken, dat met gemest vee zoodanige reis bijna ondoen lijk is. En wat zou nu in staat zijn, dat isolement op te heffen en zoodoende den onaangenamen toestand, waarvan boven gesproken is, te doen ophouden Niets anders, ten minste niets gemakkelijker dan een steiger aan het veer te Stavenisse. Herhaaldelijk is door belanghebbenden de plaat sing daarvan verzocht, maar afwijzend werd steeds op hun o. i. billijk verzoek beschikt. Of techni sche öf fiaancieele bezwaren stonden de inwilli ging in den weg. A V impossiblenul n'est tenumaar is deze zaak impossible Het zou mij spijten, als ik iets van den roem moest afdoen, dien onze waterstaat heeft verkregen door zoovele waterwerken, die terecht de bewondering van landgenoot en vreemdeling wekken. En wat de financieelo bezwaren betreft, ik kan mij niet voorstellen, dat de kosten van aan leg en onderhoud de prov. staten zouden afschrik ken van een werk, dat den ongelukkigen geïso- leerden toestand zou doen ophouden, waarvan bo ven sprake was. Tot ons groot genoegen hebben we dan ook in de laatste dagen gehoord, dat vanwege ged. staten een onderzoek bevolen is en met verlangen zien de belanghebbenden uit naar de zomervergadering der prov. staten, in de hoop dat dan aan hun lang gekoesterden wensch zal worden voldaan en een steiger zal geplaatst worden aan het veer te Stavenisse. Het is volstrekt geen grootsch, zelfs niet een groot werk, maar een werk, dat in eene wezenlijke behoefte zal voorzien, den Tholènaars een nieuwen handelsweg zal openen en zoo aan een van Zeelands vruchtbaarste doelen nieuw leven zal geven. C. Ter reede van Vlissingen geankerd het stoom schip P. Caland, gezagv. Deddes, komende van New-York. Middelburg 24 Mei. De kleine aanvoer van heden was alleen uit Walcheren, bestaande meest in tarwe, die voor verbruik, en eene kleine ver zending, in enkele gevallen 25 cent hooger is ge kocht; er is echter weinig gedaan door te hooge eischen der landlieden. De noteering is als volgt Puike Walchersche tarwe f 12.60, 12.75 a f 13 betaald; rogge 9 50 a f 10; wintergerst niet ter veil, zware Walchersche zomergerst f 7.25; Wal- chersehe wittel oonen f 19bruine dito f 13.50 a f 14; dito blanke paardenboonen f 8; Walchersche groene kookerwten 10winterkoolzaad 15 ver laten. gemiddelde marktprijzen. Versche boter f 0.90 a f 1.—eieren per 100 stuks 3 Amsterdam, 23 Mei. 24 Mei. Mederl. Cert. Werk. schuld. 2} pet. 63} 63} Certific. dito dito .3 75} 75 dito dito dito 4 100} 100} Aand. Handelmaatschappij. 5 102 101} dito exploitat. Ned. Staatssp. 100 100} Loten stad Rotterdam. 3 99} 101 dito dito Amsterdam 3 100} 1001 België. Cert. bij Rothschild. 2} Frankrijk. Inschrijvingen .3 66} 66} Inschrijvingen...5 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 94} 94 f Certific. Inscr. 5' serie 5 60} Obl. Hope C\18556e serie. 5 75} 75} dito f 1000 18615 891 90i dito L. 100 1872„5 76} 771 dito L. 100 1873 5 76tf 774 Loten 18645 125 124} Loten 18665 121 121 Oblig. Hope C°. Leen. 1860. 4} 79 79 Certific. dito4 621 Inscr. Stieglitz C°. 2e a4L. 4 Obligatiën 1867694 69} Certificaten76 40 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 100} 100} Oblig. dito. 4} 82} 82} dito dito4 74} Aand. Kiew-Brest 5 31} dito Baltische spoorweg. 3 44 44 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 84} 84} dito dito Jelez-Griasi. 5 81} dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow 5 76} 77 Polen. Schatkistobligatiën 4 71} 71} Aand. Warschau-Bromberg. 4 dito dito Weenen. .5 48 48} Oostenrijk. Obligatie metal. in zilver Januari/Juli. 5 49 49, Obligatiën dito April/Oct. 5 49} dito in papier Mei/Nov. 5 45^ 45} dito dito Febr./Aug. 5 Aand. Nation, bank3 102 Loten 1860 5 83 83} dito 1864 104 104} Hongarije. Sehatkistbiljett. 6 Oblig. Theiss spoorweg 5 59 59 Italië. Certific. Amsterdam. 5 „63} 64 Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 38} 38} Spanje. Obligatiën Buitenl. 3 10} 10} Oblig. Binnenlandsche. 3 lOJj Portugal. Obligatiën 3 52 52} Turkije. Inschr. Alg. schuld. 5 O,^ 6} Obligatiën 1869 6 8 8 Egypte. Obl. 18687 Obl. 1873 7 Amcrlka.Obl.Ver.Stat.1904. 5 104 104} Obligatiën dito dito 1885. 6 Illin. Cert. Amsterdam 55 54} Oblig. Illinois Rederation. 6 94} 94} dito Central Pacific. 6 98f 99}

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3