BUITENLAND. A&vertentiën. Telegraphische berichten. Z eetijdi n g e n. Handelsberichten. Marine en leger. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Prözen van effecten. meente Iloogkarspel, mr. F. Langer huizen van Uven, candidaat-notaris te Alkmaar. belastingen. Benoemd I. J. van den Bosch, thans ontvanger der in- en uitgaande rechten en accijnsen en van den waarborg op de gouden en zilveren werken te Groningen, en tot ontvanger der accijnsen en van den waarborg op de gouden en zilveren werken te Botterdam. Bij het Vrijdag afgeloopen eind-examen voor den rang van 2en luitenant bij het leger hier te lande en het Oost-Indische leger zijn geslaagd van den hoofdcursus te Maastricht de sergeanten J. A. Bussche Iwes en Schoenmakers. Het bataljon mineurs en sappeurs zal van 9 Juli tot 1 September a. in de legerplaats bij Zeist kampeeren. Een detachement blijft in het garnizoen achter. Tot het in gereedheid bren gen van het kamp zal een detachement, sterk 1 luitenant3 onderofficieren2 korporaals en 31 mineurs, waaronder 1 tamboer den I9en Juni a. naar genoemde legerplaats vertrekken. Tot het opruimen van het kamp zal een detachement mineurs, ter sterkte als door den bataljons-kommandant zal worden bepaald, achterblijven. Gedurende den kamptijd zal ter beschikking van meergenoem- den bataljons-kommandant worden gesteld een de tachement van het le reg. veld art. uit Utrecht, sterk 1 wachtmeester, 1 korperaal en 5 stukrijders, be nevens 11 troepenpaarden waaronder 2 geschikt voor officieren tot bediening van de veldtele- graaf, transport van zieken enz. In de waarne ming van den geneeskundigen dienst in het kamp en bij de troepen, die aldaar den 19™ Juni a., aankomen zal door den inspecteur van den genees kundigen dienst der landmacht worden voorzien. De dienst der transporten op de legerplaats, als mede het overbrengen van zieken, brood of wel meel, enz. tot het bakken daarvan, kampements- nachtleger- en hospitaalgoederen, enz., wordt door middel van artillerie-voertuigen met treinbe- spanningen van het le reg. veld-art. te Utrecht verricht. De plaatsing van den officier van admini stratie 3e kl. J. C. Kluit, met den 26™ dezer, in de rol van Zr. M\ wachtschip te Willemsoord, wordt ingetrokken. Met dien datum wordt geplaatst in de rol van genoemd wachtschip, met bestemming om gedetacheerd te worden aan boord van Zr. Ms. instructieschip Urania, de officier van administratie 3e kl. M. C. Hazenberg. Naar Het Vaderland verneemt bestaat bij de regeering het plan een wijziging te brengen in de inrichting van de rijks geschutgieterij te 's Gravenhage en in verband daarmede het perso neel te vermeerderen. Door deze wijziging zou het getrokken geschut voortaan door de gieterij geheel gereed kunnen worden afgeleverdzonder dat daaraan elders de laatste hand behoeft te wor den gelegdzooals thans nog het geval is. binnenland. 's Gravenhage. Bij de herstemming ter verkiezing van twee leden voor de provinciale staten zijn gekozen de heeren A. P. Godon (libe raal) met 464 en mr. D. Polak Daniels (conserva tief) met 333 stemmen. Op de liberale candidaten mr. J. J. Bergsma en van Geuns waren respectie velijk 331 en 35 stemmen uitgebracht. Een bij de regeering ontvangen telegram uit Atchin meldt, dat Langsar, op' de Oostkust, on derworpen is; er zijn twee versterkingen genomen, waarbij vier der onzen werden gewond; de radja heeft persoonlijk zijne onderwerping aangeboden; de blokkade is opgeheven. Benoemingen. Op verzoek eervol ontslagen als kapitein bij het 2e bataljon der rustende schut terij in Zeeliunj D. van de Velde, met vergunning om de uniform te blijven dragen. buitenland. St. Petersburg. Volgens berichten uit Sot- chy wordt bij Ardiler een heet gevecht geleverd. De Turken, die het stadje zijn aangevallen, hebben het gedurende 10 uren hevig gebombardeerd. Weenen. Het bericht dat Engeland en Oos tenrijk protesteeren tegen de onafhankelijkheid van Eumenië is onjuist. De quaestie zal eerst bij de onderhandelingen over den vrede worden ge regeld. Brussel. l'Indépendance Beige meldt, dat don Carlos heden te Panjs is gearresteerd en door generaal Charette over de grenzen is gebracht. Hoewel door het ongunstige weder het be zoek met Pinksteren aan de residentie niet zoo druk was als wel in andere jaren, waren toch aan het station van den Hollandschen spoorweg 76 treinen noodig om alle reizigers te kunnen ver voeren. Men schat het aantaldat langs den Hollandschen spoorweg de hofstad bereikte, op ruim 7000terwijl per Rijnspoor 4000 personen kwamen en vertrokken. Met de beide Pinksterdagen zijn uit- en naar de noordelijke provinciën een groote menigte pleizier-reizigers vertrokkenwier aantal op onge veer 6000 wordt begroot. De treinen hadden somwijlen gebrek aan waggonszoodat er her haaldelijk om meerderen aanvoer getelegrapheerd moest worden. Door burgemeester en wethouders van Lei den zijn aan de goedkeuring van den gemeente raad onderworpen de voorwaarden, waarop aan J. H. de Haan te Woerden vergunning wordt verleend tot het aanleggen en exploiteeren van paardenspoorwegen binnen die stad in twee lijnen, van do Zijlpoort langs de Haarlemmerstraat enz. naar het station van den Hollandschen spoorweg en van de voormalige Hoogewoerdspoort langs Hoogewoerd Breedestraat enz. tot buiten de voor malige Wittepoort, welke lijnen door een zijtak in verbinding zullen worden gebracht. Uit Maastricht wordt gemelddat nabij het station Schuelen Zaterdag een botsing heeft plaats gehad tusschen een personen- en een goederentrein, ten gevolge waarvan eenige personen licht zijn gewond. De beide locomotieven zijn zeer be schadigd. Op de voorplaats der Oranjekazerne te 's Gravenhage is een kegelbaan aangebracht met het doel den onderofficier en soldaat in hun vrije uren uitspanning te verschaffen. Een tentwagentje, dat eergisteren avond over het Buitenhof te 's Gravenhage reedbleek niet solide genoeg om bestand te zijn tegen het druk vervoer op de Pinksterdagenhet brak door midden en terwijl het achterste gedeelte staan bleef, vervolgde het paard met 'tvoorste deel, waaruit eenige personen en kinderen op de straat tuimeldeneenige oogenblikken zijn weg. Bij onderzoek bleek dat de passagiers geen ernstig letsel hadden bekomen. Tegen den koetsier is door de politie proces-verbaal opgemaakt. Het fraaie parkje op het Rembrandtplein te Amsterdam, waar zoovele wandelaars zich in de laatste dagen vermeid hebben aan het jeugdig frissche groen en de sierlijke tulpenbeddenzal binnenkort nog meer aantrekkelijks aanbieden. Er zullen twee drinkhuisjes (geen „drankhuizen") komen, in den trant van Duitsche Trinkhallen en de Fransche limonadüres. Burgemeester en wethouders hebben namelijk een oproeping gedaan voor het oprichten van twee zulke huisjesen tevens voor het verhuren van stoelen. Wie lust heeft daarnaar te dingenbehoort een teekening van hetgeen hij wil oprichten bij het gemeente bestuur in te zenden, met opgaaf vau de pachtsom, die hij geneigd is voor de vergunning te betalen. Door een Duitsch hoogleeraar werd dezer dagen eene belangrijke beschouwing geleverd over de afneming van den veestapel in Europa, tegen over de toeneming der bevolking. Van de cijfers door bem ten bewijze medegedeeld vermelden wij alleen, dat volgens de jongste telling in 17 staten van Europa bijna het geheele werelddeel aanwezig was ruim 28875 millioen kgr. aan levend slachtvee, tegenover ruim 29576 millioen kgr. bij de voorlaatste telling, hetgeen dus ruim 701 mil lioen kgr. minder is. Daarentegen nam het aantal zielen met 13 millioen toe en beliep 256 millioen. Dit verschijnsel, waaraan hij den naam van „De- peeoratie" geeft, meent hij te moeten toeschrijven aan de onmogelijkheid om op oen gegeven opper vlakte, zoodra deze bij reeds intensive productie alleen in staat is om de mensehelijke bevolking te onderhouden, ook het noodige vee te voeden. Overal waar, niettegenstaande sterk toenemende bevolking, toch geen „Depeeoratie" plaats heeft of zelfs de veestapel toeneemt, is dit niet het gevolg van eigen productie des lands, maar we' van invoer van voeder van buiten af. Het Delftsch stndentenkorps heeft tot onder werp voor de in 1878 te houden maskerade ge kozen „de intocht van Willem VI, hertog van Beierenpaltzgraaf aan den Rijngraaf van Hol land Zeeland en Henegouwenheer van Fries land, enz. binnen Utrecht in 1415." Te Amsterdam is een leesmuseum voor dames tot stand gekomen en voorloopig gevestigd: Har- tenstraat bij Segers. Voor eenige dagen werd door de brandweer te Leeuwarden eene proefneming gedaan met twee onlangs aangeschafte middelen tot redding van menschen uit bovenverdiepingen van in brand geraakte gebouwen, voor het geval de gewone gelegenheid tot ontkoming door het vuur was weggenomen. Het eerste middel bestoud in een bus van zeiidoek, lang 18 meter en wijd in diameter 70 centimeter, waarvan net boveneind door een licht raam, op de bovenste verdieping van het gemeen tehuis, ter hoogte van 11.20 meter, boven de stoep was bevestigd, terwijl bet benedeneinde door vier mannen derwijze werd vastgehouden, dat de buis van genoemde verdieping af in hel lende richting tot even boven, de straat reikte, waarop een matras was gelegd, om te beletten, dat de door de bus glijdende personen zich op de straatsteenen bezeerden. Het tweede middel be stond in een ronden zak van zeildoek, hoog 1.39 meter en wijd in diameter 70 centimeter, van boven voorzien van een ring met twee ijzeren haken, waarmede de zak op twee in hellende richting naast elkander, bij wijze van spoor, ge bonden touwen hangende, naar boneden kan glij den, en, opdat dit niet overmatig snel geschiede, is aan den zak een touw bevestigd, waarmede de op de verdieping staande personen de snelheid van het glijden regelen. Beide middelen voldeden goed onderscheidene personen gleden daarmede van de verdieping naar beneden, zonder eenig letsel te bekomen, zoodat de hoop bestaat, bij voorkomende gelegenheid^ menschenlevens en goederen van waarde op spoe dige wijze te kunnen behouden. 22 Mei. 's av. 11 u. 49 gr. 23 's morg. 7 u. 48 gr. 's midd. 1 u. 55 gr. 's av. 6 u. 50 gr. Geheel onverwachts is prins Bismarck eergisteren te Berlijn aangekomen, en de eerste indruk was, dat dit in verband stond met de gebeurtenissen in Frankrijk. Immers men weet, dat de rijkskan selier onmiddellijk weder aan het hoofd der bui- tenlandsche politiek van Duitschland zal optreden zoodra de aangelegenheden in het buitenland dit wenschelijk maken, 't Schijnt echter, dat men te veel waarde heeft gehecht aan zijn tegenwoordig verblijf in de hoofdstad, aangezien hij daar moest passeeren op zijn reis van Lauenburg naar Kis singen. 't Is evenwel mogelijk, dat de nieuwe Fransche omwenteling hem aanleiding heeft gege ven zijn reis te bespoedigen, teneinde met den keizer te kunnen raadplegen, met wien hij sedert zijn aankomst een vrij druk verkeer moet hebben, evenwel niet alleen met betrekking tot Frankrijk, maar zeker niet minder met het oog op den Rus. sisch-Turkschen oorlog, waarbij zoo licht ook Duit sche belangen kunnen worden betrokken. Hoewel de Pinksterdagen een tijdelijken stilstand in de politieke wereld hebben veroorzaakt, heeft Frankrijk voldoende stof geleverd om de hoofden en harten bezig te houden. Hoe in Engeland, Italië en Duitsebland over het gebeurde in Frank rijk werd geoordeeld was reeds bekend, thans kan ook de opinie der Oostenrijksche bladen worden medegedeeld. De verschillende liberale Weensche organen noemen de daad van maarschalk Mac Mahon een coup d'etat, een nieuwe toepassing der theoriën van de politiek du combat, de omver werping vau de constitutioneele beginselen, de triomf der clericale reactie, eene bedreiging voor Duitschland en Italië. Zij hopen echter, dat het kabinet-de Broglie niet lang zal bestaanen de Neue freie Presse is van gevoelen, dat het slechts korten tijd zal aanblijven omdat het de kiemen des doods met zich draagt. De strijd die in Frank rijk tusschen het ministerie en het land zal worden gevoerd zegt genoemd blad is van het hoogste gewicht voor geheel Europa, maar wij twijfelen niet dat hij ten gunste van de vrijheid én van den vrede zal worden beslist. In de Italiaansche kamer van afgevaardigden is tegen heden eene interpellatie aangekondigd be treffende de politieke incidenten in Frankrijk, in betrekking tot de binnen- en buitenlandsche poli tiek van Italië. Dat die incidenten voor dit land vooral van gewicht zijn behoeft geen verder be toog en wordt dan ook door de Fransche regeering zoozeer gevoeld, dat de heer Deeazes door tus- schenkomst van den pauselijken nuntius te Parijs, monseigneur Meglia, aan den zoogenaamden secre taris van staat op het Vaticaan, monseigneur Si- meoni, heeft te kennen gegeven, dat hij de grootste voorzichtigheid van de zijde der geestelijkheid noodzakelijk acht, daar de regeering anders ge. noodzaakt zou wezen tot strenge maatregelen over te gaan. Hij verzocht daarom den heer Meglia aan den Heiligen Stoel de noodzakelijkheid te willen voorhouden, dat de bisschoppen zouden worden verhinderd uitdagende handelingen, die wellicht aanleiding zouden kunnen geven tot scherpe maatregelen, te vermijden. Intusschen heeft het kabinet-de Broglie de zui veringsmethode krachtig voortgezet door veran deringen in het personeel in 14 departementen. Rumenië is in politieken zin de Rubicon over getrokken, door zich vrij en onafhankelijk te ver klaren. De kamer en de senaat hebben eene motie aangenomen waarin zij verklaren, dat door de oorlogsverklaring de banden met Turkije verbroken zijn en de onafhankelijkheid des lands officieel wordt gesanctioneerd. Zij rekenen op de rechtvaar digheid der mogendheden die het tractaat van Parijs mede hebben onderteekend. De regeering beeft zich met deze verklaring Vereenigd onder voorbehoud echter dat de toestemming van Europa worde verkregen op de verbreking der banden met het Ottomanische rijk. Te Vlissingen binnengekomen de schooner Adria- na Wilbelmina, gezagvoerder Reijnhout, geladen met steenkolen, komende van Shields, bestemd voor Vlissingen. In de heden te Rotterdam door de Nederland- sche Handelmaatschappij gehouden voiling van 100,026 balen Java, 3183 balen Macassar, 1019 balen Boeton, en 358 balen Timor koffie is alles boven taxatie verkocht. Preanger IJ a 3 cent; bleek en groenachtig f a 2 cent; solo a IJ cent. Amsterdam, 22 Bei. 23 Bei. 2J pet. 63^. 63| 75} 75} 100^ 100} 102 102 100 100 99} 99} 100J 100J Ifederl. Cert. Werk. schuld. Certific. dito dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij, dito exploitat. Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. dito dito Amsterdam België. Cert. bij Rothschild. Frankrijk. Inschrijvingen Inschrijvingen Rusland. Oblig. 1798/1816. Certific. laser. 5e serie Obl. Hope C°. 1855 6e serie. dito f 1000 1864 dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 Loten 1864 Loten 1866. Oblig. Hope C°. Leen. 1860. Certific. dito Inscr. Stieglitz C°. 2*a4L. Obligatiën 186769 Certificaten Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Oblig. dito dito dito Aand. Kiew-Brest dito Baltische spoorweg. f Oblig. spoorweg Poti-Tiflis dito dito Jelez-Griasi. dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow Polen. Schatkistobligatiën Aand. Warsehau-Bromberg. dito dito Weenen. Oostenrijk. Obligatie metal, in zilver Januari/Juli. Obligatiën dito April/Oct. dito in papier Mei/Nov. dito dito Febr./Aug. Aand. Nation, bank. Loten 1860 dito 1864 Hongarije. Schatkistbiljett. Oblig. Theiss spoorweg Italië. Certific. Amsterdam. Oblig. Z.-Ital. spoorweg. Spanje. Obligatiën Buitenl. Oblig. Binnenlandsche. Portugal. Obligatiën Turkije. Inschr. Alg. schuld. Obligatiën 1869 Egypte. Obl. 1868 Obl. 1873 Amerika.Obl.Ver. Stat. 1904. Obligatiën dito dito 1885. Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. dito Central Pacific. Certific. Chic. N. W Oblig. Madison Ext dito Winona-St. Peter dito N. W. Union dito Union Pac. Hoofdl. Obl.St.Paul&Pac.Spw.T sec. dito dito dito 2esec. Brazilië. Oblig. 1863 Obl. 1865 3 4 5 3 3 2} 3 5 5 5 5 5 5 5 5 5 4} 4 4 4 6 5 4} 4 5 3 5 5 5 5 4 4 5 5 5 5 5 3 5 6 5 5 3 3 3 3 5 6 7 7 5 6 6 6 7 7 7 7 6 7 7 4} 5 i» ti n 9 n tt tt tt tt it tt tt 9 9 9 tl t) 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 65} 66J 100 944 94J 60 75} 75} 89} 89} 77} 76} 77} 76J4 126 125 123 121 79} 79 62} 62} 68} 40 40 100} 100} 82} 82} 75 74} 31} 44 44 85 84} 81} 81} 77 76} 71 71} 49 48 49} 49 49} 49} 45A 45A 102 82} 83 104 104 59 59 63J 38} 38} 104 10} 10^ 10^ 52 52 64 6^ 8} 8 103} 104 55} 55 94} 94} 99} 98} 45A 44} 84} 84 78} 77} 77 76 96} 97 92 92 Prijzen van coupons. Amsterdam, 23 Mei. Metall. f 19.37}dito zilver f 21.85Div. Eng. per f 11.85Eng. Portugal per f Spaansche piasters —.53Amerikaanscbe dollars (in goud) f 2.43}. Amsterdam, 22 Mei. Metall. 19.42}dito zilver f 21.85; Div. Eng. per f 11.85; Eng. Russen per 12.—Eng. Portugal per Frans. 47.70Belg. 47.70Pruis, f 58.50 Hamb. Russen/1.41JRussen in Z. R. f 1.25jjPool- sche per fl. Poolsche per Z. R. Spaan sche piasters f .53Spaansche binnenlandsche f.49; Amerikaansche dollars/2.43}; papier 2.25. van JACOBUS HOLLESTELLE en CAT0LINA ANTHONETTA MEIJER. Groede, hunne dankbare kinderen, 24 Mei 1877. behuwd- en kleinkinderen. Ondertrouwd FELIX WILHELMUS SEEBOLDT, Machinist te Kralingen, en PETRONELLA JACOBA NELLEN. Middelburg, 23 Mei 1877. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, in den ouderdom van ruim 74 jaren, tot droefheid van mij en zijne verdere betrekkingenmijn geliefde broeder de heer W. AUER, rustend onderwijzer alhier. Bij allen, die den overledene in zijn vroeger werkzaam en nuttig leven van nabij gekend hebben, zal zijn aandenken in gezegende herinnering blijven. Middelburg, 19 Mei 1877. U. FAGGINGER AUER, Heden werd ons ouderhart smartelijk getroffen door het overlijden van onzen lieven CORNELIS, in den aanvalligen leeftijd van twintig maanden. Middelburg, C. L0UWERSE. 21 Mei 1877. J. LOUWERSE—Snoocx. Door afwezigheid zijné vaders eerst heden geplaatst. Mijn oprechten dank aan allen die mij 22 dezer blijken van belangstelling gaven. JOH', EGBERTS RISSEEUWi

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3