Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten, Marine en leger. Kunstnieu ws, Koloniën. Verkoopingen en aanbestedingen. Burgerlijke stand. dit oogonblik nog aan deapplicatieschool1% het dan reeds tijdom dat geheele onderwijs niet slechts op losse schroeven te stellenmaar geheel te veranderenen dat nog wel bij eene wet die maar vijf jaren werken zal, dus weer te kort om over hare resultaten te oordeelen? „De eerste kamer zal wèl doen, indien zij dit alles ernstig overweegtik twijfel niet of ze zal eindigen met de wetsvoordracht af te stemmen. In het gebrek aan officieren kan niet voorgoed worden voorzien, door eene wet die een nog niet volledig beproefd stelsel omwerpt en door eene tijdelijke nieuwigheid vervangt. Daarin moet tijdelijk door andere middelen wórden voorzien, waarvan de heeren van Naamen en Stieltjes er den minister onderscheidene aanbevolen hebben in elk geval zal men in dit gebrek niet terstond kunnen voorzien door het thans tusschen de beide kamers zwevend wetsontwerp omdat dit eerst na vier jaren resultaten hebben kan. „Men vergete niet dat ook uit de korpsen offi cieren voortkomen tegenwoordig zelfs 80 pet. van het geheel. Of zijn deze onbruikbaar De onder vinding bewijst in Indiëwaar de militaire talen ten nog meer op de proef gesteld worden dan hier, evenals in het moederland het tegendeel. De meeste aanvoerders daar te lande hebben, evenals eenigen der besten hier, geene academische opleiding genoten. Er is dus geen gevaar om, afwachtende wat de wet van 1869 na langeren duur leveren zal, het nog eenigen tijd op de oplei. ding bij de korpsen te laten aankomen." onderscheidingen. Vergunning verleend aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat Gr. H. Schiermeier, van het koloniaal werfdepot, tot het dragen van het Pruisisch herinneringskruis voor het deel nemen aan den veldtocht tegen Oostenrijk in 1866. leger. Op verzoek eervol ontslag uit Zr. M8. militairen dienst verleend aan den met verlof hier te lande aanwezigen officier van gezondheid 1* klasse van het leger in Nederlandsch Indie G. A. Ralaud, met toekenning van den titulairen rang van dirigeerend officier van gezondheid der 2e klasse en van pensioen. De luitenant ter zee 2" klasse D. Stolp, dienen de aan boord van Zr. M\ wachtschip te Hellevoet- sluis, wordt met den len Juni a. overgeplaatst aan boord van Z'. M'. artillerie instructievaartuig het Loo, en met dien datum- aan boord van dat wachtschip vervangen door den luitenant ter zee 2" klasse A. H. Hoekwater. Voorts wordt de officier van administratie 8e klasse J. C. Kluit met den 2oen dezer geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, ten einde gedetacheerd te worden aan boord van Zr. M'. instructievaartuig Urania. De „Bazuin" meldt, dat de heer A. Brummel- kamp, te Kampen, die mede in het voorloopig be stuur van het aldaar te houden taal- en letterkundig congres was benoemd, gemeend heeft zich te moeten terugtrekken wegens de ondersteuning, die aan deze private zaak uit de publieke stadskas zal verleend worden. Door de Maatschappij tot bevordering der bouwkunst werd in 1875 als eerste prijsvraag uitgeschreven: „een vorstelijk verblijf in de nabij heid van een groote stad." De commissie van beoordeeling, geen volledige bekroning kunnende toekennen, heeft evenwel het ontwerp van den heer E. G. A. Fol, te Rotterdam, een accessit van f 250 waardig gekeurd. de lichten op straat of in de kerk bleef Frank staan, legde zijne hand op de hare en sprak „Ge zijt uit uw humeur, Madeliefjo, omdat ik niet meê kan gaan in de kerkmaar als mijne patiënten mij noodig hebben mag en wil ik hen niet veronachtzamen. Reeds lang schijnt gij be stendig ontevreden op mij te zijn. Wat de oorzaak is weet ik niet; zoover ik kan nagaan geef ik er u geen reden toe. Is het omdat gij misnoegd zijt over onze tegenwoordige positie, hetgeen ik onnatuurlijk zou vinden, dan kan ik u alleen zeggen, dat het mij om uwentwil bitter spijt dat ik daar geen verandering in kan brengen; maar tot nogtoe ben ik er niet toe in staat, en 'tis zeer hard voor mij, dat gij mij uwe teleurstelling zoo onophoudelijk doet gevoelen. Laten wij liever op betere dagen hopen en elkander trachten op te beuren." Htj gaf hare hand een krachtigen druk en ging heen. Uit zijn toon had zooveel liefde en toch te gelijk zooveel smart gesproken, dat zij onwille keurig de tranen in de oogen kreeg. Zij trad de kerk binnen. Hare verbittering tegen haar man, haar gevoel van ellendigheid en weder deze weekere stemming, dit alles maakte haar dezen avond zeer somber. Die weekere stemming werd nog weeker onder den dienst en het gezang. Zij zat in hare eenzame bank te schreien en liet aan hare tranen den vrijen loop. Een visioen rees voor haar op van eene toekomst die nog mogelijk was: Frank's |i§fde kon haar als door een mirakel worden terug- De „Spectator" bevat het verslag der com missie belast met de beoordeeling van de prijsvraag, uitgeschreven door de heeren Le Gras, van Zuylen en Haspels. Van de 37 stukken, welke ingekomen zijnwaren er 30die in 't geheel niet in aan merking komen. Zeven acht de commissie een afzonderlijke vermelding waardvan drie wordt zelfs veel goeds vermeldnl. het stuk, ingezonden onder 'tmotto: „Wil al muizen wat van katten komtdat met het motto „Aut Caesar aut nihil," en eindelijk, het bekroonde blijspel van den heer Lodewijk Mulder, ingezonden onder motte „Ter elfder urewaarover de commissie opmerkt op een wijze die veel van dit nieuwe letterkundige produet doet verwachten. Een nieuwe opera van den heer Jos. Mertens trekt de aandacht van onze tooneelwereld in hooge mate tot zich. Naar aanleiding van de opvoering te Amsterdam, waarvan het Han delsblad over het algemeen met lof melding maakt, zegt dat blad wat het muzikale gedeelte van het stuk betreft, o. a. het volgende „Zooals wij bij gelegenheid van den Liederik in het vorige jaar reeds opmerkten, bezit de heer Mertens de gave der melodie, en het is hem gegeven zijne zangen harmonisch in te kleeden en te ondersteu nen door eene gevulde en schoone instrumentatie waarbij rekening wordt gehouden met het eigenaardig timbre der verschillende strijk- en blaasinstrumenten. De heer Mertens herinnert meest aan de Fransche school en heeft vooral Meijerbeer tot voorbeeld. Ook de geest van Auber in zijne Muette is in deze opera niet te miskennen, treft den toehoorder." Van den letterkundigen inhoud van het kunst werk geeft het Handelsblad de volgende beschrij ving „Wij schrijven April 1572. Vlissingen houdt nog steeds de Spaansche zijde, maar reeds doen zich kenteekenen voor, dat het volk in beroering komt, edelen en gemeenen zich aansluiten en slechts op eene gunstige gelegenheid wachten om het gehate Spaansche juk af te schudden. Jan van Cuyck, heer van Erpt, heeft in het geheim reeds de Staatsche zijde gekozen en een schip uitgerust, dat aan de tochten der Geuzen deel neemt en onder het bevel staat van een Vlissing- schen knaap, die den bijnaam heeft verworven van den Zwarten kapitein. De Spaansche bevel hebber van Vlissingen, don Pedro Paciéco, is echter door hertog Alva van deze bijzonderheid onderlicht en wil daarvan partijtrekken, teneinde een geliefkoosd ontwerp te verwezenlijken. De bekoorlijkheden van Anna, de dochter van Jan van Cuyck, hebben zijn Zuidelijk bloed in bewe ging gebracht en door hartstocht vermeesterd, biedt hij den heer van Erpt genade voor recht aan, indien deze in een huwelijk wil toestemmen. Met verontwaardiging wordt zijn voorslag afge wezen en nu maakt dood el ij ke haat zich van den Spanjaard meester. Jan van Cuyck wordt be schuldigd van landverraad, in de gevangenis ge worpen en met den dood bedreigd en Spaansche vendels zijn in aantocht, teneinde Vlissingen, waar de tijding van den val van Brielle is doorgedron gen, voor de Spanjaarden te bewaren en alle mui terij den kop in te drukken. Op het oogenblik echter, dat don Paciéco waant het krijgsgeschreeuw der Spaansche benden te hooren en het doodvonnis aan Jan van Cuyck wil volvoeren, klinkt luide en blijde het Wilhelmus van NassauweD, worden de Spanjaarden door de Geuzen overrompeld, Vlissingen in naam van den prins van Oranje overmeesterd en alle Staatsgezinden in vrijheid gesteld. Het is Johan, de Zwarte kapitein, die als aanvoerder der Geuzen, het vreeselijk lot van het hoofd des heeren van Erpt heeft afgewend. Ook hij mint vurig de schoone Anna en de ge lukkige vader, than3 plotseling weder in vrijheid gesteld, vereenigt beide gelieven, die thans hunne dierbaarste wenschen zien vervuld." geschonken; Rosaline kon verdwijnen en in de vergetelheid bedolven worden; de wereld kon voor ben beiden wederom heerlijk worden. Zij liet, toen zij opstond, haar sluier vallen, opdat men niet zou zien hoe hare oogen gezwollen waren. De predikatie droeg ook bij om haar zachter te stemmen, want zij liep over een tekst die haar bovenal dierbaar was: „Komt tot mij, allen die vermoeid en belast zijt, en ik zal u rust geven." Madeliefje hield het er voor, dat niemand ooit zoo zwaar belast was geweest als zij, juist wat de licht gekastijden gewoon zijn te denken. „Als ik maar wat vriendelijker tegen hem kon zijn en geduld kon oefenen," sprak zij bij zich zelve; „wie' weet of niet alles nog terecht zou komen Maar het hart des mans is weerbarstig, zooals ieder weet, en bijzonder weerbarstig is dat der vrouw, als de jaloerschheid er in heeft post gevat. De beproeving, waaraan mevrouw Raynor onder worpen was, kon in de toekomst schoone vruchten dragen, maar deed op het oogenblik nog niet veel goed. Nauwelijks was zij de kerk uit en drong de indrukwekkende stem van den predikant niet meer in haar oor, of al hare verbittering keerde terug. „Zou hij er nog zijn?" dacht zij. „Waar schijnlijk wèl. Ik wenschte, dat ik er eens achter kon komen." In plaats dus van huiswaarts te keoren, richtte zij hare schreden naar de Weststraat en ging tweemaal het huis langs, waar juffrouw Bell met De gisteren aangekomen Indische mail bevat berichten die loopen tot 13 April. Aan het mail-overzicht in het Bat. Handelsblad is bet volgende ontleend: Onze correspondent in Atchin schrijft, dat de vijand een krachtigen aanval op Atoa heeft be proefd. Het bezoek van den gouverneur-generaal schijnt de onderwerping van het vijandelijk gezinde gedeelte des lands niet veel verder gebracht te hebben. Te Analaboe zou eene bezetting gelegd worden. Samalanga is een klein rijkje ter Westkust, dat ons steeds vijandig geweest is. Eene expeditie derwaarts schijnt plaats te zullen hébben. De vijand zou het voornemen hebben zich tot het uiterste te verweren. Onze laatste particuliere berichten van Deli houden in, dat desertie van werkvolk nog steeds voortduurt en de veiligheid veel te wenschen overlaat. De rapat beeft zes personen, die deel genomen hebben aan den moord op 't gezin van den heer Luhmann, ter dood veroordeeld en zes anderen tot dwangarbeid verwezen. De hoofdschuldige is inmiddels overleden. Een kamponghoofd, dat den moord met onverschilligheid had aangezien, is voor drie jaren uit de residentie verbannen. Het nieuws van Java bestaat daarin dat sedert eene week regens vallen na bijna ondragelijke hitte. Op 12 en 13 April ondervond Samarang dienten gevolge een grooten bandjir, die veel schade aan richtte. Een dijkbreuk had plaats bij het afwate ringskanaal. De bewoners van den omstreek vluchtten op daken en boomen. Er moeten ver scheidene menschenlevens te betreuren zijn, terwijl de schade aan woningen en aanplant, belangrijk is. Ook volgens bet mail-overzicht van den Java bode is de toestand te Deli nog altijd zeer ongunstig. Atcliln. Volgens regeerings-telegram van he den is Malaboe bezet, doch tweemaal uit Merbouw aangevallen. Vijf manschappen werden gedood en 16 gewond. Merbouw ontving vervolgens eene tuchtiging, waarbij een zeeofficier en drie man schappen gewond werden, terwijl twee mariniers sneuvelden. Het succes was volkomen: de hoof den van Merbouw gaan onderworpen naar Kotta- Radja. Ook Modjapahit (Oostkust) onderwierp zich. Petersburg. De Turken hebben Ardelar gebombardeerd. De Russische generaal Tergusa- koff, vernomen hebbende dat de Turken voornemens waren Bajazu aan te vallen, heeft zijne troepen derwaarts gezonden. De Turken zijn terugge trokken. IDrzerouni. De Russen zijn uit Kaghisman teruggetrokken. Rondom Kara heerseht voortdu rend ongestoorde kalmte. De ongunstige weêrsgesteldheid was oorzaak, dat het gedurende de Pinksterdagen hier stiller was dan gewoonlijk en met de verschillende reis- gelegenheden niet zooveel reizigers als anders vervoerd werden. Zondag en Maandag namiddag kwam de stoomboot „Telegraaf III" uit Antwer pen bier aan met pleizierreizigers uit België. Zon dag was hun getal nog al aanzienlijk, doch giste ren zeer gering. Telkens vertrok de boot te 4 uren weder naar Vlissingen en van daar naar Ant werpen terug. De heer P. Oosthout, de nieuwe pachter van het Schuttershof „de Edele handboog" alhier, heeft hare dochter woonde. Er scheen licht door het witte venstergordijn, een bewijs dat personen zich in die kamer ophielden; doch Madeliefje kon natuurlijk niet zien wie het waren. Zij ging dus naar huis en was bijna aan de deur, toen Frank haastig uit zijne apotheek kwam, met een drankje in de hand. „Zoo, Madeliefje, zijt gij daar Ik begon al te vinden, dat het lang duurde. Ik had naar de kerk willen gaan om u te halen, maar ik kon niet." „Wil ik met u gaan?" vroeg zij, een begin makende met de uitvoering der goede voornemens, die zij in de kerk gevormd had, en misschien ook eenigszins verteederd door zijne woorden, „'t Is zulk een mooie avond." Tot antwoord nam hij hare hand en legde die in zijn arm. O, er zou geen beter man dan Frank zijn geweest, indien zij hem met liefde ware tege moet gekomen „Voor wie is dat drankje?" vroeg zij. „Voor juffrouw Bell. Ik stap wat hard door, Madeliefje, want zij moet het zonder verwijl hebben." „Zijt gij al dien tijd bij haar geweest „Ja. Ik wilde heengaan, toen zij in eene soort van bezwijming viel, de tweede op dozen avond, en het kostte meer dan een half uur om haar bij te brengen." (Wordt vervolgd.) getoond dat hij iets durft te ondernemen. Zondag en Maandag gaf hij eene matinée musicale, waarop het harmoniegezelschap „Accelerando", onder direc tie van den heer J. F. Liesoy, zich hooren liet, Zondag avond een concert van hetzelfde gezelschap benevens bal, en gisteren avond een groot mili tair concert door het gunstig bekende stafmuziek korps van het 3e regiment infanterie, kapelmeester de heer F. Krönig. Jammer dat de pogingen van genoemden heer Oosthout, om aan het belang zijner zaak 't genoegen der ingezetenen te verbinden, met geen beteren uitslag zijn bekroond. De beide matinèes waren zeer slecht en de beide avondconcerten niet druk genoeg bezocht. De hoop is gewettigd, dat de ondernemer de ondervonden teleurstelling groo- tendeels wijten zal aan regen en wind en niet aan het Middelburgsche publiek, daar hij anders mis schien zou zijn afgeschrikt om in het vervolg andermaal iets te ondernemen. Vooral de avond van gisteren verschafte veel genoegen. De muziek voldeed over het algemeen zeer goed, niet het minst de fantasie-polka „le Chanson des nids" voor twee clarinetten, van Bout, en de „Husaren- ritt" van Spindler, welke beide nommers na warm applaus herhaald werden. Een geïmproviseerd, maar daarom niet minder geanimeerd bal volgde op het concert en liep in de beste orde af. Zaterdag ochtend jl.kwamen 65 passagiers met de stoomboot uit Engeland te Vlissingen aan, tijdig genoeg voor den sneltrein van 7.25. Op een ons gedaan verzoek vermelden wij gaarne, dat de werkman, die jl. Vrijdag aan boord van een der te Vlissingen liggende schepen bij ongeluk uit eene kruik met loog gedronken heeft, alleen de bedoeling had een teug drinken te nemen uit zijne eigen kruik, en geenszins om sterken drank te gebruiken, zooals uit het in ons vorig nommer gebezigde woord „hartversterking" zou kunnen afgeleid worden. Er bestaat voor den man hoop op beterschap. Te Rotterdam is door de afdeeling Rotterdam van het algemeen Nederl. Werkliedenverbond in beginsel besloten een bouwvereeniging op te rich ten. Zondag 4 Juni zal in het werkmansgebouw aldaar een openbare vergadering worden gehouden tot bespreking van het plan. In de algemeene vergadering van aandeel houders in de kweekschool voor zeevaartte Leidendoor Z. K. H. prins Hendrik bijgewoond, zijn de voorstellen tot uitbreiding dezer instelling, onder bijstand en toezicht van 's rijks marine, goedgekeurd. Het getal leden bedraagt thans 346. In het af geloop en jaar werden 114 knapen bij de marine en 6 bij de koopvaardij geplaatst. Dat de oogst overvloediger was dan ooit te voren, meende men te mogen danken aan do regeering, die gepaste maatregelen neemt om den zeedienst aan te moedigen en aantrekkelijker te maken. Op het buitenhof in den Haag had Zaterdag namiddag een gevecht plaats tusschen de eigenares van een beignetskraam en de directrice van het cirque Blanus. Na een hevigen woordentwist violen beide vrouwen als kemphanen op elkander aan, ten gevolge waarvan de paardrijdster hevig bloe dend en bewusteloos op den grond geworpen werd. De politie kwam spoedig tusscbenbeide en maakte van het gebeurde proces-verbaal op. Men schrijft uit Meppel: Onderscheidene winkeliers verkoopen de boter thans tegen den buitengewoon lagen prijs van 80 cent het KG. In geen jaren heeft zulks plaats gehad. De oor zaak moet gezocht worden in eene belangrijke daling der boterprjjzen in Engelandwegens vermiuderde consumtie door stilstand van werk zaamheden aldaar alsmede door den grooten aanvoer van boter uit Amerika. Door het gemeentebestuur van Koudekerke is aanbesteed het afbreken van een woonhuis en het bouwen van een nieuw raadhuis. Minst ingeschre ven door A. Flipse, te Middelburg, voor 7000. Het uitvoeren van eenige werken, hoofdza kelijk bestaande in het maken van een buitenberm met dij ksverbetering enz., aan den 'sHeer-Arcnds- polder (Ossenisse), jl. Zaterdag te Hulst aanbe steed, is aangenomen door den heer J. Kraaijeveld te Hansweert, voor 20,000. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden waarop door den directeur der artillerie- stapel- en constructiemagazijnen te Delft op den 6en Juni a. zal worden aanbesteed de levering van granaten en van granaatkartetsen. (Van 1320 Mei.) Middelburg. Bevallen: J. Dekker, geb. Busquot, d. C. van den Broek, geb. Hoogenboom, z. E. W. Vogel, geb. Hanssens, z. J. A. C. Penders, geb. Simons, z. V. G. Lindblatt, geb. Wolff, z. S. M. van Loo, geb. Roth, z. M. van Loo, geb. Castel, z. (levenl.) C. Caljouw, geb. Balje, d. (levenl.) OverledenL. j. Schipper, man van J. van der Weele, 38. j. W..Leijnsé, z. 4 m. C. M. den Haan, d. 6i m. M. Castel, vrouw van P. van Loo, 33 j. P. Poppe, man van S. Wondergem, 76 j. B. E. Caboort, vrouw van G. Drabbe, 34 j. J. Moor man, man van E.. Holthuijzen, 26 j. S. Waterman wedr. van M..van der Sloot, 84 j. (Van 12-19 Mei.) Vlissingen. GehuwdJ. de Pagter, jm. 30 j., met M. de Pagter, jd. 30 j. H. de Munck, jm. 23 j., met J. H. Perwez, jd. 26 j. K. H. Mom maas, jm. 25 j., met J. M. M. van Boekhout, jd. 19 j. W. Stroo, jm. 22 j., met J. Kegge, jd. 18 j. J. Fransen, jm. 26 j., met J. L. van Boven, jd. 26 j. E. H. Vemer, jm. 27 j., met M. Fretz, jd. 21 j. Bevallen: C. Jasperse, geb. Stroo, z. J. E. Dewitte, geb. Vorhaaren. d. N. van Wijk, geb. van Eijlc, z. J. C. van der Steen, geb. Harte, d. H. Maquelin, geb. Bestelink, z. W. E. Cbristiaanse,

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2