N». 11& 120® Jaargang. 1877. Maandag 21 Mei. Dit blad verschijnt dagelijks? met uitzondering van Zon- en Feestdagen? Prijs per 3/m« franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent? Hoofdagent voor België en Frankrijk: Advertentiêni 20 Gent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.: van 1—7 regels 11,6 iedere regel meer 0,20. Groote lettèrs worden berekend naar plaatsruimte?, Laffite C°. te Brussel en Parijs. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Middelburg, 19 Mei. FEUILLETON'. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Marine en feger. Wij herinneren onze lezers aan de herstem ming, welke aanstaanden Dinsdag in het hoofd kiesdistrict Middelburg moet plaats hebben, tot verkiezing van een lid der provinciale staten van Zeeland. Yeel woorden te gebruiken tot aanbeveling van den door de kiezersvereenigïng „de Grond wet" aanbevolen en door ons ondersteunden candidaat, den heer van Uije Pieterse, achten wij thans, na hetgeen iu ons nommer van den 5en dezer daarover gezegd is, overbodig. De heer Snijder is nooit geweest en kan nimmer wezen de candidaat der liberale kiezers. Wie de liberale staatkundige beginselen toegedaan is en de zegepraal dier beginselen, op elk gebied en door alle tot zijne beschikking staande wet tige middelen, wenscht te bevorderen, kanon- mogelijk het aftredende lid der staten als zijn vertegenwoordiger erkennen. Is dit de waarheid, dan volgt daar ook uit dat wij de herkiezing van den heer Snijder zooveel in ons vermogen is behooren te voor komen. Wordt deze overtuiging door de libe rale kiezers gedeeld en handelen zij dienover eenkomstig, dan is de overwinning ons zoo goed als verzekerd. Blijft men daarentegen van de stembus weg, hetzij uit onverschilligheid, hetzij dewijl men zich met den gestelden candidaat niet in alle opzichten meent te kunnen vereenigen, dan is het bijna even zeker dat de tegenstander der liberale staat kundige beginselen zich opnieuw zijne plaats in het provinciaal college toegekend zal zien. Wij dringen er daarom hij alle kiezers, die met ons eenstemmig denken, op aan dat zij Dinsdag den 22en dezer, tnsschen 9 uren des morgens en 5 uren des middags, hunne stem uitbrengen op den heer Th. vak Uije Pieterse, notaris te Ylissingen. Naar wij vernemen zal aanstaanden Woensdag met de zoo vaak besprokene restauratie der Muntpoort alhier een aanvang gemaakt worden. 102? Naar het Engelsch van mevrouw Henry Wood DERDE DEEL, Hoofdstuk VI. DE EERSTE WERKSTER. Vervolg „Wat ziet dat meisje er goed uitzei mevrouw Townley, die Rosaline nooit ie voren gezien had en niets van haar wist. „Wat is zij mooi!" „Ja," zei Madame; toen ik haar in dienst nam wilde ik haar hier in den winkel plaatsen om de klanten te bedienen, want het is toch maar waar, dat de schoonheid altijd aantrekt. Maar juffrouw Bell weigerde dat ronduit; zij was gekomen om Je werken, zef zij, en niet om te bedienen. Als ik er op was blijven staan, zou zij mij bedankt hebben."* - „Is het een fatsoenlijk meisje?" Deze vraag kwam van den kant van Madeliefje. Vervuld van wrok en bitterheid, had zij hare tong den vrijen teugel gelaten en de betamelijk heid uit het oog verloren. Zij kreeg onmiddellijk reden om het zich te berouwen, want Madame Frangois nam het hoog op. „Fatsoenlijk?" herhaalde deze langzaam en De adviseurs voor de monumenten Van geschie denis en kunst zijn van oordeel dat dit laatste overblijfsel der Zeeuwsche Munt, dat het werk ia geweest van een zeer bekwaam bouwmeester, voor y verderen ondergang behoort bewaard te blijveD. De bouwvallige gedeelten zullen zooveel mogelijk, in den stijl van het oorspronkelijke, vernieuwd of hersteld worden. i De gemeenteraad van Neuzen heeft, naar aan leiding der aanschrijving van den minister van binnenl. zaken, in zijne zitting van den 18en dezer, op voorstel der wethouders besloten het traktement van den burgemeester en den secretaris te brengen tot een maximum van f 900. In dezelfde zitting werd verworpen een voorstel van den gemeenteraad van Westdorpe om voor elk kind, dat de school te Sluiskil bezoekt, 75 cent per maand te betalen, tot een maximum bedrag van 300, of wel eene vaste bijdrage van f 300. De raad oordeelde dit bedrag onvoldoende, daar uit de gemeente Westdorpe ongeveer 1/3 der schoolgaande kinderen afkomstig zijn. Voorts werd tot hulponderwijzer aan de openbare school benoemd de heer F. Faas, hulponderwijzer to Krabbendijke, bij loting tegen den heer van de Sande v: n Dordrechtop wienevenals op den benoemde, 5 stemmen waren uitgebracht, nadat te voren over die benoeming in eene besloten zitting was beraadslaagd. Men schrijft uit Nieuwedorp Naar men verneemt is, bij onderzoek, uit den hoogen waterstand gebleken, Jat de bodem van den duiker in den Noord Kraaiertpolder aanmerke lijk hooger ligt dan voor eene behoorlijke suatie wensckelijk is, zoodat het thans nog overtollige water zich niet kan ontlasten, maar zijn weg naar beneden moet vindeD. De omstandigheid, dat de waterweg loopt onder door den spoorweg, maakt eene voorziening hoogst moeielijk en kostbaar. Ct.) De Zierikzeesehe courant deelt weder het vol gende staaltje van zwendelarij mede, dat wij tot waarschuwing overnemen, „Dezer dagen kwam ons in handen een biljet, gelijk er vast meer hier in de stad verspreid zijn, inhoudende een uitnoodiging tot deelneming in een „Onderling© menbelhandel voor werkverschaf fing, gevestigd te 's Gravenhage." Het kantoor is aldaar gevestigd in de Riemerstraat 73, en het biljet draagt de onderteekening van Th. J. Schoe- maker. Voor een wekelijksche contributie van 5 of 10 centmakende dus eene jaarlijksche van f 2.60 of 5.20, ontvangt men een voorwerp, naar met nadruk. „Ik begrijp u niet goed, mevrouw Madeliefje werd vuurrood, want ook mevrouw Townley keek haar verwonderd aan. „Juffrouw Bell is een der fatsoenlijkste meisjes die ik ooit heb leeren kennen," vervolgde Madame, „altijd even bedaard en ingetogen als ge haar nu gezien hebt. Zij is eene dame in bare manieren en begrippen. Voordat zij bij mij kwam, nu een paar jaren geleden, had zij zelve eene zaak ergens in Cornwall, of liever hare tante had die en zij was bij die tante." „Zij ziet er inderdaad heel gedistingeerd uit," zei mevrouw Townley, om zooveel mogelijk den indruk van haar zusters ongepaste vraag weg te nemen. „Hebt ge ook Parijsche kant, Madame?" De hoed kwam spoedig terug, maar 't was niet Rosaline die hem bracht. Mevrouw Townley had ondertusschen kant uitgezocht, betaalde een en ander en vertrok. Met verwarde gedachten reed Madeliefje met hare zuster voort, maar zij wist nu wat haar geest onophoudelijk bezig had ge houden, namelijk waarom zij haar man nooit met Rosaline op straat zag. Rosaline was bij dag in dien winkel, doch, naar zij onderstelde, des avonds zeker te huis. En zoo was het. Do lezer zal zich herinneren, dat juffrouw Bell aan Frank, op een avond toen deze haar bezocht, verteld had dat Rosaline op een geheimzinnigen tocht naar Oxford Street was uitgegaan, geheimzinnig in zooverre zij niet had geopenbaard welk oogmerk zij daarmeê had. De zaak was, dat zij met een aanbevelingsbrief van keuze uit monsters en tegen winkelprijs, voor een waarde van den geheelen inleg. Bovendien Wor den nog gratis aanwijzingen gegeven, die goed zijn voor „veeren bedden met toebehooren, kasten, mahonietafels, pendules, klokken, horloges enz." Hoe 't mogelijk is al zulke mooie zaken op den koop toe te geven aan menschen die f 2.60 of 5.20 betalen voor voorwerpen, die evenveel kos ten, dat moge verklaren wie kan." De volgende eandidaturen voor het lidmaatschap der tweede kamer bij de aanstaande verkiezingen worden gesteld. Te Amsterdam, door de liberale kiezersvereeniging „de Grondwet" de heeren dr. T. J. Stieltjes (aftr. lid), P. A. Holtzman, industrieel te Amsterdam, en jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg. Te Rotterdam door „Burgerplicht", de aftredende liberale leden W. A. Viruly Verbrugge en mr. H. C. Verniers van der Loeff. Te Appingadam het aftredende lid J. Schepel (liberaal). Te Utrecht, door de Utrechtsche kiezersvereeni ging, jhr. mr. J. Roëll, griffier der provinciale staten van Zuid-Holland en door de anti-revolu tionaire kiesvereeniging Nederland en Oranje mr. B. J. L. baron de Geer van Jutfaas. Te Arnhem, door de anti-revolutionaire kiezers vereeniging „Nederland en Oranje" mr. van der Hoop van Slochteren. Voorts worden genoemd te Roermond, de heer Brouwers, burgemeester van Roermond, die door den bisschop gesteund wordt, terwijl het af tredende lid, mr. Lambreehts men weet niet om welke reden, door de geestelijkheid losge laten zou worden; te Gouda, in plaats van dr. Kuyper, mr. S. Le Poole of dr. Th. L. L. Wijn malen (beide anti-revolutionair.) marihe. Op verzoek eervol ontslag verleend uit de betrekking van lid vau den raad van tucht voor de koopvaardij te Amsterdam aan den gepen sioneerden luitenant ter zee 1° klasse J. van Burg. Door burg. en weth. van Goes is aan den heer dr. B. Koster, leeraar aan de H. B. S. aldaar, vergunning verleend tot het geven van huisonder richt voor ket middelbaar onderwijs in de Fransche-, Engelsche- en Hoogduitsche talen. Den 17™ dezer werd te Kapelle een school feest gevierd, waarbij aan 92 leerlingen, die in het personen in soortgelijke zaken te Falmouth naar de modemaakster in Oxford Street, waar wij haar gezien hebben, was gegaan om hare diensten aan te bieden, want zij wist dat haar moeders in komsten te gering waren om er behoorlijk mede rond te komen en 'tzou dus zeer wenschelijk zijn, indien zij die eenigszins kon vermeerderen. Madame Frangois, gunstig gestemd door haar voorkomen en door den brief dien zij medebracht, nam haar dadelijk in dienst en sedert was zij er gebleven. Zij ging er 's morgens heen en keerde 's avonds naar huis. De modemaakster had ge- wenscht dat zij geheel bij haar zou komen inwo nen, maar zij kon hare moeder niet alleen lateD. Op dezen dag zat Rosaline als naar gewoonte aan haar werk in de achterkamer en bedacht nieuwe soorten van hoeden, die later in de win kelkast zouden prijken als „Laatste smaakpas uit Parijs ontvangen." Dat zij eene groote han digheid en een aangeboren smaak bezat erkende ieder die haar werk zag en Madame Frangoishad haar dan ook spoedig tot eerste werkster bevor derd en haar het toezicht over de andere meisjes opgedragen. Het kwam Madame voor, dat eene of andere zware zorg op Rosaline drukte, doch als zij er deze over ondervroeg was het antwoord dat zij verdrietig was over de meer en meer achteruitgaande gezondheid van hare moeder. Nog ingetrokkener dan anders, nog meer in gedachten verdiept (want het zien van Frank's vrouw, die zij van aangezicht kende, had do oude herinneringen van Trennach weêr bjj haar opge- jaar 1876 minder dan 21 maal verzuimd hadden/ getuigschriften en aan 34 leerlingen ieder f 2.50 als belooning voor hun gering schoolverzuim werd uitgereikt. De overige kinderen werden alle op koek en chocolade onthaald. Den 15™ Mei werd te Nocrdwelle het feest van de 25jarige ambtsvervulling van den heer P. J. Dhuy als hoofdonderwijzer gevierd. Ver sieringen met vlaggengroen en bloemen toonden reeds vroegtijdig dat een feestdag aangebroken was; In den voormiddag met zijne echtgenoofe door eene commissie van zyne woning afgehaald en het net versierde schoollokaal binnengeleid werd de onderwijzer door gemeente- en kerkbe stuur, door verschillende notabelen, door vroegere en tegenwoordige leerlingen ontvangen. Op de hartelijkste wijze werden hem hier, bij monde van burgemeestersecretaris, predikant en anderen de dank en de hulde der gemeente toegebracht en de wensch uitgesprokendat het hem nog langen tijd moge vergund worden in zijne gewichtige betrekking met vrucht werkzaam te zijn. Door talrijke geschenken werden alle felicitatie's gevolgd, die door den jubilaris met innigen dank werden beantwoord en ontvangen. Ook vanwege het schooltoezicht en elders wonende ambtgenooten mocht hij aangename blijken van deelneming onvangen. De leerlingen deden mede een liedje klinken ter eere van hun meester en werden daarna rijkelijk onthaald. Door den jubilaris uitgenoodigdkwamen dea namiddags de gemelde autoriteiten en verdere vriendenwaaronder zijne collega's uit W.-Schou- wen met hunne dameshem in zijne woning bezoekenom den dag verder iu feestelijke stem ming door te brengen. De Nestor der Zeeuwsche onderwijzers, de heer S. de Graaff, sedert 1818 hoofdonderwijzer te Bruinisse, hoopt Maandag den 21™ dezer zijn 80™ geboortedag te vieren. Aan blijken van belangstelling zal het den ver dienstelijken grijsaard zeker niet ontbreken. In de kerk te Wühelminadorp zal weldra een orgel goplaatst worden. De beer A. de Jonge Gzn. te Goes is tot organist benoemd. De luitenant ter zee le klasse J. A. Waldeck, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost- Indië en van daar den 12™ dezer in Nederland teruggekeerdis met dien datum op nonactiviteit gesteld. wekt), zat Rosaline dien dag aan haar werk tot dat het afgedaan wag en de werktijd was afgeloo- pen. Gewoonlijk keerde zij met den omnibus huiswaarts, maar somtijds wandelde zij, en dat deed zij deze maal, want het was een lieve en zachte avond, en zij voelde groote behoefte aan versche lucht. Het was dus reeds vrij laat toen zij te huis kwam: dicht bij half tien. Het eerste wat zij zag, was dat haar moeders stoel leêg was, en de kamer ook. Snel ging zij naar de slaapkamer doof en daar zag zij dat bare moeder reeds te bed lag. „He, moeder, hoe komt dat?" vroeg zij. „Zijt ge weêr minder wel?" „Ja," was het antwoord„uw eten staat in de voorkamer op de tafel, Rosaline." „Mijn eten komt er niet op aan, moeder," her nam het meisje, terwijl zij, na haar hoed afgezet te hebben, 't een en ander in de kamer in orde schikte. „Zeg mij nu eens boe het u gaat; Zijt ge veel erger „Neen, dat niet," was het antwoord, „maar ik werd moê en dacht dat ik in bed beter op mijne plaats zou zijn. Sedert eene week of langer Rosaline, denk ik altijd weêr aan uw armen vader; of ik op ben of te bed lig, hij staat mij altijd voor den geest, en dat mat rnjj af." „Maar, moeder, ik heb u al gezegd dat dit u kwaad zou doeD," merkte Rosaline aan, want zij had die klacht reeds een paar malen gehoord. „Wat mij altijd bezig houdt, kind, is de vraag hoe hij aan. zijn einde is gekomen. Dat heb ik

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1