Advertenties, Bekendmaking. Correspondentie. Zeetijdi n g e n. Handelsberichten. Oorlogsberichten. niet gegund, en zal mitsdien daarvan eene herbe- steding plaats hebben. Burgerlijke stand, Thermometerstand. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. gevoerd. In de kamer van afgevaardigden kwam eerst in behandeling eene interpellatie van den heer Stolajarius betreffende de maatregelen te nemen tegen het bombardement van Bumenische plaatsen door de Turken. Twee orden van den dag wer den voorgesteld. De eerste luidde aldus: „De banden tusschen Turkije en Bumenië verbroken zijnde is dit meesteres geworden van zijne han delingen", terwijl de tweede strekte om te ver klaren dat de kamer vertrouwen stelt in de maat regelen die de regeering mocht noodig achten. De heer Jonesco hing bij de discussies hierover geen lieflijk beeld op van den toestand in,het vorsten dom, daar hij beweerde, dat het geen geld heeft, dat zijn leger niet gereed is en dat het geen bondge- nooten heeft zoolang het de Bussen niet als zoo danig beschouwt. grootste van de Turksche vloot was. Vrijdag middag te drie uren kwam hij voor Braïla en nam eene stelling in achter bet eiland Chiaeet vanwaar hij de stad begon te bombardeeren. De Bussische soldaten op den oever en de kaaien langs den Donau beantwoorden het vuur terstond met lichte artillerie, doch konden den monitor niet bereiken. Toen openden de batterijen, die achter de wijnbergen op de hoogten welke de stad be- heerschen gemaskeerd lagen, haar vuur en schoten gedurende twee uren onophoudelijk voort. Twee Bussische grenaten troffen den stoomketel, die ontplofte en het vuur aan de kruitkamer mede deelde. De monitor vloog in de lucht. De 200 zich aan boord bevindende soldaten en de equipage zijn verdronken. Alleen de loods werd gered. Graanmarkten enz, jPrfjzen van effecten. Oostenrijk. Obligatie metal, in zilver Januari/Juli. 5 Obligatiën dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 dito dito Febr./Aug. 5 (Van 6—13 Mei.) Middelbdrg. Ondertrouwd: J. Moezelaar, jin. 22 j., met H. van Bakergem, jd. 22 j. M. Fran cois, wed'. 80 j., met M. Huibregtse, wed0. 64 j. Bevallen: M. Bos, geb. de Buisonje, z. E. Mach- geels, geb. van de Wijngaert, z. S. C. van Wijck, geb. Goeman, z. K. Switink, geb. van Keulen, d. S. Kroon, geb. Israël, z. L. J. Akkenaar, geb. van Gelder, d. O. Frank, geb. van Os, z. C. C. Hoogesteger, geb. du Mee, d. C. J. Doorenbos, geb. Liebert, z. Overleden: N. T. Schenk, man van J. C. van Uije, 48 j. G. A. Sevenhuijsen, wede. van J. Slote- maker, 81 j. J. E. Hubrechsen, vrouw van S. van der Klift, 37 j. J. P. J. Janssens, z. 94 m. M. de Meij, jd. 22 j. P. J. de Maagd, wed', van J. Baale, 76 j. A. W. Kraak, vrouw van D. Wilhelmus, 72 j. H. de Soraer, wedr. van A. W. Langebeke, 84 j. (Van 5-12 Mei.) Vlissingen. Gehuwd: J. Brand, wed'. vanM.M. Krug, 51 j., met J. de Kloe, achtergelatene huis vrouw van S. van Woensol, 36 j. J. P. Dommisse, jm. 33 j., met M. A. Arents, jd. 23 j. H. J. G. Verwaaijen, jm. 33 j., met C. E. Lucas, jd. 32 j. Bevallen: A. P. de Kam, geb. Michielsen, d. M. Stroo, geb. Louwerse, z. E. Nijenhuis, geb. de Vos, z. S. Kodde, geb. van den Broeke, z. M. Brook, geb. Muller, d. P. Poppe, geb. Geschiere, d. K. J. C. Beniest, geb. Nassel, d. E. Laernoes, geb. Bestelink, z. Overleden: M. Hector, wede. van J. P. Macaré, 66 j. P. Muller, jd. 27 j. A. C. Gravestein, d. 14 m. C. Klaasse, z. 2 m. W. F. van Beek, z. 4 w. L. J. Elias, z. 3 j. P. J. van Huisen, z. 22 m. Goes. Gehuwd: P. Touw, jm. 24 jv met J. B. den Boer, jd. 25 j. Bevallen: H. M. den Boer, geb. Verheule, d. W. C. Labeur, geb. Fukken, z. en d. (tweel.) M. van den Dorpel, geb. Sinke, d. Ziekikzee. Gehuwd: F. K. Verhaagen, jm. 26 j., met P. C. Kensen, jd. 25 j. Bevallen: H. van der Wekken, geb. Neerhout, z. M. Arts, geb. Sies, d. A. Beijnhoudt, geb. Douw, z. Overleden: E. Wetting, d. 5 m. J. Stephoudt, z. 18 m. 12 Mei. 's av. 11 u. 53 gr. 13 's morg. 7 u. 47 gr. 's midd. 1 u. 49 gr. 's av. 11 u. 48 gr. 14 's morg. 7 u. 50 gr. 's midd. 1 u. 60 gr. 's av. 6 u. 56 gr. De discussies over de resoluties van den heer Gladstone in het Engelsche lagerhuis herinneren onwillekeurig aan den beurtzang in het derde bedrijf van Vondels Maria Stuart, waarin de „Bey van Staetjofferen' de schoone en edele daden en den luister van Groot Brittannië bezingt. Gelukkig Engelant Bekende ghij 't geluck U toegeleght van boven weerklinkt de aanhef van haar lofliedmaar on- middelijk daarop luidt de „tegenzanck Elendigh Engelant Misbruickt ghij zoo 't geluck U toegeleght van boven en hierop volgt een reeks van verwijtingen en tekortkomingen, die niet dan onheilen na zich kunnen sleepen. Zoo gaat het ook nu. Terwijl de oppositie nog maar niet ten einde kan geraken met haar grieven over de Oostersche politiek van het ministerie- Disraëli, wordt dit èn door de verschillende leden van het kabinet èn door zijne aanhangers krachtig toegejuicht en verdedigd. Een vrij belangrijk succes schijnt in de Vrijdag avond zitting de heer John Walter, de liberale vertegenwoordiger van Berkshirete hebben behaald toen hij de politiek der regeering bestreed o. a. ook met een beroep op de gedragslijn door baar gevolgd ten aanzien van de betrekkingen tusschen België en Nederland. In 1814 was door Engeland in vereeniging met Busland, Pruisen en Oostenrijk de vereeniging van de beide Nederlanden tot stand gebracht in bet belang van „het Euro- peesche evenwicht." Bij het traktaat van Weenen werd deze combinatie later gesanctioneerd en zij hield stand tot 1830. Toen spraken niet alleen Frankrijk, Engeland, Pruisen, Busland en Oostenrijk de scheiding uit, maar er waren krachtige maat regelen noodig om haar uit te voeren, en in weerwil zelfs van de oppositie der andere onder teekenaren van het traktaat grepen Engeland en Frankrijk naar de wapenen. Zij belegerden de citadel van Antwerpen en noodzaakten koning Willem de voorwaarden aan te nemen die zij hem stelden. Deze daad noemde de heer Walter veel willekeuriger dan hetgeen thans door Busland wordt gedaan en hetgeen door Engeland zou zijn geschied indien het Turkije genoodzaakt had te gehoorzamen aan den wil van Europa. Eerst heden zal deze spreker indien de regeering althans op zijne rede terugkomt door haar worden weerlegd, want de discussies zijn ook Vrijdagavond niet afgeloopen, maar tot heden avond verdaagd, onder voorwaarde, door den kan selier der schatkist sir Northcote gesteld, dat zij dan ook zouden worden teneinde gebracht. Zeer belangrijke en stormachtige debatten werden Zatardag en gisteren in hot Bumenische parlement Met deze zienswijze stemde echter de minister Bratiano volstrekt niet in. Bumenië zeide hij heeft zich tot de mogendheden gewend, maar geen antwoord ontvangen. Het is dus aan zijn eigen lot overgelaten en kan slechts op zijn eigen krachten rekenen. Het heeft een goed leger, goede officieren en kan gerust beweren levensvat baarheid te bezitten. Het moet zich verdedigen dewijl Turkije het den oorlog verklaart. Na deze woorden van den heer Bratiano werd met 58 tegen 29 stemmen de volgende orde van den dag aan genomen: „De kamer, overtuigd dat Turkije door zijn aanvallende houding de banden heeft verbro ken die Bumenië en het Ottomanische rijk ver- eenigden; constateerende dat Turkije de vijandelijk heden tegen Bumenië heeft geopend en dat de Bumenische kanonnen reeds genoodzaakt zijn geweest te antwoorden op de oorlogsverklaring van Turkije, en vertrouwen stellende op het billijk heidsgevoel der mogendheden, die bij het traktaat van Parijs de politieke ontwikkeling van Bumenië hebben gewaarborgd, machtigt de regeering om alle geschikte maatregelen te nemen ter waarbor ging van het bestaan van Bumenië en waardoor het, na het sluiten van den vrede, een poli tieke stelling kan innemen, die het in staat zal stellen zijn historische bestemming in het Oosten te vervullen." Na een uitvoerige discussie werd ook in den senaat een bijna gelijkluidende orde van den dag aangenomen, door den heer Ghika voorgesteld, zoodat het niet dubbelzinnig is welke houding de meerderheid van het parlement van de regeering wenscht. Waarschijnlijk zal Bumenië dan ook weldra een krachtiger houding in den strijd aannemen. Oostenrijk handhaaft strikt de politiek van neu traliteit. De regeering heeft een speciale order aan de kommandanten der oorlogschepen van de Oostenrijksch-Hongaaische monarchie uitgevaardigd om de neutraliteit te eerbiedigen. Dit bevel is in de officieele organen te Weenen en te Pesth open baar gemaakt. Evenzoo handelt de Spaanscbe regeering, die een gelijk bevel heeft gezon den aan hare onderdanen in het buitenlanden strenge straffen bedreigt aan inboorlingen of vreemdelingen die op Spaansch grondgebied sol daten mochten aanwerven voor de eene of andere der oorlogvoerende mogendheden. Hoewel de quaestie eerst bij tweede lezing a fond zal worden behandeld had toch Zaterdag in de Fransche kamer reeds een niet onbelang rijke woordenwisseling plaats over de al of niet openbaarheid der gemeenteraadszittingen. In art. 52 van het aanhangige wetsontwerp op de organisatie der gemeentebesturen wordt de openbaarheid facul tatief gesteld. De heer Perras had echter een amendement ingediend om de openbaarheid regel te doen zijn en het houden van besloten zittingen facultatief te stellen. De heer Méline, ondersecre taris van staat bij justitie, verklaarde dat de regeering ernstige bezwaren tegen dit amendement had, dat echter met 224 tegen 167 stemmen werd aangenomen. Volgens berichten uit Kars van den 6ra dezer bevond zich het Bussische kamp te Soubatan en te Zaghnilar op een afstand van 3 a 5 uren van Kars. Sedert 1 Mei hadden slechts twee scher mutselingen van weinig belang plaats. Het Bus sische leger ondervindt groote moeilijkheden om zich, zelfs tegen buitengewone prijzen, de noodige levensmiddelen te verschaffen. De Bussische minister van marine constateert, dat de blokkade der Zwarte zee door de Turken niet afdoende is. Een Bussisch schip is nog uit Nicolaief kunnen uitvaren. Uit Tiflis wordt van den 10ea dezer getele grafeerd, dat de luitenant-generaal Tergoukersoff den 8en Djadin op den weg van Bajazid naar Erzeroum had bezet zonder een schot te lossen. De inwoners hebben de Bussen welwillond ont vangen. Sommige Hongaarsche bladen noodigen de regeering dringend uit tot eenigen maatregel jegens Bumenie. De Presse betoogt, dat de Europeesche kabinetten en ook dat van Oostenrijk-Hongarije door niet te antwoorden op de dringende vragen van Bumenie, voldoende hebben te bennen gegeven dat van hunne zijde geen tusschenkomst te ver wachten is in de [gebeurtenissen die het gevolg zijn en nog kunnen zijn van den oorlog en van het binnenrukken der Bussen in het vorstendom. Omtrent het in de lucht vliegen van een Turkschen monitor wordt gemeld dat het de Het Bussische consulaat te Galatz heeft aan de andere consuls medegedeeld, dat bij bevel van den Eussischen opperbevelhebber de scheepvaart op den Donau is verboden. De Bussische vloot, die zich onder bevel van admiraal Boutakoff in de Amerikaansche wateren bevindt, heeft bevel ontvangen onmiddellijk naar Kroonstad terug te keeren. Officieele Turksche telegrammen maken mel ding van een belangrijk gevecht, dat Vrijdag in de omstreken van Batoum moet hebben plaats gehad en waarin de Kussen, na een hardnekkigen strijd, met een verlies van 4000 dooden zouden zijn teruggeslagen. Minder belangrijke gevechten jin de omstreken van Kars en Ardahan, zouden even eens in het voordeel der Turken zijn uitgevallen. Volgens een officieel bericht uit St. Peters burg worden het 3®, 13e en 14e legerkorps naar het leger te velde gezonden. Het gemeentebestuur van Kicheneff heeft be sloten voor het invaliden-gesticht een obelisk op te richten ter herinnering aan het verblijf van den keizer en de oorlogsverklaring. Uit Tiflis was van den 12en gemeld, dat op de hoogten van Khatzouban een belangrijke versterkte positie, waardoor de rivier en het Turksche fort van Kintrichi ten noorden van Batoum wordt beheersebt, met grooten moed was veroverd. Er waren 9 officieren en 107 soldaten buiten gevecht gesteld, terwijl men 12 dooden had, doch de verliezen der Turken waren veel aanzienlijker. In den nacht van Zaterdag op Zondag heb ben de Turken getracht tegenover Oltenitza den Donau over te trekkendoch zijn door de Bumenen teruggedreven. Generaal Manu heeft versterking aangevraagd. Het ingezonden stuk uit Arnemuiden wordt zoodra mogelijk geplaatst. Zaterdag avond is van Port-Saïd naar Middel burg vertrokken het stoomschip Drenthe, gezagv. W. S. Kramers. Ter reede van Ylissingen het barkschip Burgemeester van Middelburg. Botterdam 14 Mei. Tarwe met ruimen aanvoer 50 cent lager; rogge met ruimen aanvoer 25 cent lager; wintergerst met kleinen aanvoer prijshou dend; kanariezaad met ruimen aanvoer 50 cent lager; overigens met vrij goeden aanvoer flauw als voren. Amsterdam, 14 Mei. Eaapolie op zes weken f 41. Lijnolie f 344 Amsterdam, 12 Mei. 14 Mei, Neder I. Cert. Werk. schuld. 24 pet, Certific. dito dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij. 5 dito exploitat. Ned. Staatssp. Loten stad Botterdam. 3 dito dito Amsterdam 3 België. Cert. bij Kothschild. 24 Frankrijk. Inschrijvingen3 Inschrijvingen5 Busland. Oblig. 1798/1816. 5 Certific. Inscr. 5° serie 5 Obl. Hope C". 1855 6e serie. 5 dito f 1000 1864. 5 dito L. 100 18725 dito L. 100 1873 5 Loten 18645 Loten 1866, .........5 Oblig. Hope C". Leen. 1860. 44 Certific. dito4 Inscr. Stieglitz C°. 2ea4L. 4 Obligatiën 1867694 Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 Oblig. dito44 dito dito4 Aand. Kiew-Brest5 dito Baltische spoorweg. 3 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito Jelez-Griasi. 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow 5 Polen. Schatkistobligatiën 4 Aand. Warschau-Bromberg. 4 dito dito Weenen. 5 V n i) n v w v v n n 7) n v •n n 7) V y> n n m 754 991 1014 99$ 994 1001 6244 754 994 101 994 1004 934 934 744 864 754 75$ 121 118 614 674 100 804 33 434 84 75} 74} 864 75* 754 1204 1184 76* 62} 67* 100 81 43} 84 81 83} 75$ 484 47 Aand. Nation, bank3 Loten 1860 5 dito 1864 Hongarije. Schatkistbiljett. Oblig. Theiss spoorweg Italië. Certific. Amsterdam. Oblig. Z.-Ital. spoorweg. üpanje. Obligatiën Buitenl. Oblig. Binnenlandsche. Portugal. Obligatiën Turkije. Insckr. Alg. schuld. Obligatiën 1869 Egypte. Obl. 1868 Ooi. 1873 Amerika.Obl.Yer. Stat. 1904. Obligatiën dito dito 1885. Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Bedemtion. dito Central Pacific. Certific. Chic. N. W Oblig. Madison Ext dito Winona-St. Peter dito N. W. Union dito Union Pac. Hoofdl. Obl.St.Paul &Pao. Spw. T sec. dito dito dito 2esec. Brazilië. Oblig. 1863 Obl. 1865 6 6 7 7 7 7 6 7 7 44 5 4844 49A 4444 824 99 384 10» 10* 514 644 74 4844 494 444 824 994 38} 104 10* 51$ 644 74 554 56£ 974 42 82} 754 74 954 444 43 834 76 74} 95$ 444 89} 90 Prijzen van coupons. Amsterdam 14 Mei. Metall. f 19.25dito zilver f 21.85Div, Eng. per f 11.824 i Eng. Portugal per f Spaansche piasters .52; Amerikaansche dollars (in goud) f 2.434. Amsterdam, 12 Mei Metall. f 19.25; dito zilver f 21.95Div. Eng. per 11.824Eng. Bussen per S, 11.97)Eng. Portugal per if Frans. 47.65Belg. f 47.65 Pruis, f 58.50 Hamb. Bussen ƒ1.411Russen in Z. B. ƒ1.24}Pool- sche per fl. Poolsche per Z. E. fSpaan sche piasters f.52; Spaansche binnenlandsche .47; Amerikaansche dollars ƒ2.48; papier 2.244. Bevallen van een Jongen C. J. DOOBENBOS Liebert. Middelburg, 12 Mei 1877. Voorspoedig bevallen van een Meisje J. DËK- KEBBijsquet. Middelburg, 14 Mei 1877. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed na een langdurig lijden mijne geliefde echtgenoote PBIENTJE DE L00FFin den ouderdom van 81 jaren en 7 maanden. Colijnsplaat, 12 Mei 1877. J. KIJKS. De ondergeteekenden bedanken voor de vele blijken van belangstelling op 13 dezer onder vonden. P. C. PLUGGE. J. PLUGGÉ—Kijkse. Ondergeteekenden betuigen hunnen welmeenen- den dank voor de veelvuldige blijken van belang stelling, zoo van hier als elders ontvangen ter gelegenheid van hun 25jarig huwelijksfeest. L. W. INGELSE. T. DELST. De ondergeteekende betuigt bij deze zijnen warmen dank: 1°. aan hen die hebben medegewerkt tot zijne herkiezing tot lid der provinciale staten van Zeeland met eene zoo aanzienlijke meer derheid; en 2°. aan de velen, zoo uit het kiesdistrict Sluis als van elders, ook buiten de provincie, die hem te dier zake van hunne belangstelling hebben doen blijken. HAMMACHEK. EECHTHEBBENDEN op US' Xoordgchc battings, lang van vijf tot zeven meters, 71 einden dito, lang van een tot drie meters, allen ongemerkt, en een Anken." met ijzeren stok, we gende naar gissing 300 K.G., benevens circa 4© meters Ketting, onder bet beheer van den BUBGEMEESTEB te Vlissingen, worden op geroepen om die voorwerpen te reclameeren. Bij vonnis der Arrondissements-Bechtbank te Middelburg van 9 dezer, is JOHANNA PIETEB- NELLA COENELISSE, vrouw van den schipper JACOB VEEMEULEN te Middelburg, cp het verzoek van PIETEK VEBMEULEN aldaar, ter zake van krankzinnigheid onder curatele ge steld met al de daaraan verbonden gevolgen. Bij vonnis derzelfde Bechtbank d.d. 11 dezer is de handelaar en slijter in gedistilleerd ANTHONIE GEOBGE LUDWICH alhier verklaard in staat van faillissement en de heer Jhr. M. D. G. VAN TEIJLINGEN benoemd tot Rechter-Commis. saris en de ondergeteekende tot Curator. Mr. J. W. LASONDEB, Procureur. Procureur Mr. BE LAAT BE HA5FTBB is iederen TV oensdag te MI«S del burg te spreken ten huize van den heer C. L. HEN- DEIKSESegeerstraatwijk H n° 72.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3