Telegraphische berichten, Benoemingen en besluiten. Marine en leger. Verkoopingen en aanbestedingen. die alles, wat wij tot dusverre voor heilig en eerbiedwaardig gehouden hebben, uitmaken voor onzedelijk, afschuwelijk en misdadig. Om dat te doen wachten wij echter op een geschikten tijd, en plaats. Voor 'toogenblik verwijzen wij nogmaals naar de „Zondagsviering" van Aart Admiraal. Veel van hetgeen hij tot het adres dezer cijferaars en statistieken richt, zal hemals wij ons niet vergissen, in strijd brengen met zijne medewerkers der „idealistische richting", die naar deze cijfers en statistieken reeds herhaaldelijk met lof en goedkeuring hebben heengewezen. Dat moge tij echter met den leider der richting, den heer Nijhoff, uitmaken. De gemeenteraad van Middelburg zal op Woensdag a. des namiddags te half twee uur een openbare zitting houden ter behandeling der volgende zaken: Brieven gedeputeerde staten van Zeeland, goed keuring raadsbesluitenidem a bedenkingen kohier inkomsten belasting 1877; b regeling der jaarwed den hulponderwijzend personeel; circulaire gede puteerde staten jaarwedden burgemeester en ge meente secretaris; voorstellen burgemeester en wethouders: a beschikking gelden gemeente be grootingen 1876 en 1877; b adres B. Janse, aan nemer dokbrug, restitutie boete bepaling onderhouds termijn; c adres A. Douw, aannemer straatwerk, vrijstelling opgelegde boeten; vacatures hulponder wijzers school G; benoeming leden stembureau 12 Juni. Op de door den burgemeester van Middelburg, met de alhier bestaande sub commissie, dezer dagen aangeboden lijst ter verkrijging van bijdragen tot dekking van het tekort op de te Amsterdam te houden tentoonstelling van kunst, toegepast op nijverheid, is voor een bedrag van f 191 inge schreven. Door het personeel van de werkplaats der staatsspoorwegen te Tilburg zal ten behoeve dier tentoonstelling een gouden medaille beschikbaar worden gesteld. Naar wij vernemen zijn door de directie van de maatschappij tot exploitatie der staatsspoor wegen verschillende maatregelen genomen om de regelmatigheid van den dienst op de Zeeuwsche lijn zooveel mogelijk te verzekeren. Zoo zullen o. a. een paar locomotieven bijgevoegd, de loods voor locomotieven te Roosendaal vergroot wor den enz. Ofschoon vertrouwende dat deze en andere maatregelen, die men zeker voor een goed deel te danken heeft aan het klagen over de gebreken van den dienst, wel iets zullen helpen, is echter te vreezen dat wezenlijk voldoende verbe tering slechts te wachten is van krachtiger mid delen naasting van de Grand Central Beige, dubbel spoor op de geheele lijn, en inrichting van het station te Roosendaal naar de eischen van het verkeer, d. w. z. aanmerkelijke vergrooting van dat station. De heer Nierstrasz, lid der tweede kamer voor het kiesdistrict Delft, heeft aan de kieszersvereeni- ging „Eendracht maakt macht" kennis gegeven, dat hij op raad zijner geneesheeren eenigen tijd in het ambtelooze leven wenscht door te brengen en dus niet voor herkiezing in aanmerking verlangt te komen. Den 8™ dezer lagen twee Enkhnizer schokkers de „Aaltje" en de „Drie Gebroeders", ter hoogte van Kijkduin 4 mijl op zee, voor de beug, toen twee Engelsche vischsloepenn° 570 en 608, bei den te Yarmouth tehuis behoorendeop hen aan- derwaarts gaan, met dezen bekende praten, met den anderen lachen; maar Alice, vervuld met het gevoel dat zij hier maar de gouvernante was, kon dat niet doen. Zij plaatste zich in een hoek bij een der open vensters, eenigszins ver borgen achter de mousseline gordijnen, die door den tocht vol gezet werden, en keek nu eens naar buiten, dan eens de kamer door. Plotseling was het alsof haar een schok werd toegebracht. Haar pols bleef stilstaan, zij kreeg een gevoel aan het hart alsof zij bezwijmen zou, elk spoor van kleur verliet hare wangen. Want langzaam voortwandelende kwam William Stane aan. Eerst in hare onmiddellijke nabijheid zag hij haar. Na een oogenblik van aarzeling, gedurende hetwelk hij even verrast scheen als zij, stak hij haar de hand toe. „Juffer Raynor, als ik mij niet vergis?" zei hij. „Ja," antwoordde Alice, hem de hand gevende, terwijl haar gelaat karmozijn werd. Wat zag hij er goed uit! beter, veel beter dan vroeger. Hij scheen grooter geworden te zijn; neen, dat kon niet wezen; maar hij had meer te beteekenen. In zekeren zin was dat ook waar, want, hoe kort hij nog slechts advocaat was, had hij meer en meer opgang gemaakt en was zijn naam op veler lippen. Zijne verschijning voerde de gedachten van Alice terug naar het paradijs op den Arends horst en deed haar pijn. „Zijn papa en mama nog wel?" vroeg zij, uit noodzaak om toch iets te zeggen, want de stilte jbegon drukkend te worden. kwamen. Zij wierpen hunne korren (netten) in de beug (vischlijnen) der visschersvernielden hun want en boeien en maakten zich meester van de visch. Op de vraag om het want terug te mogen ontvangen, dreigden zij met een zwaren bijl. De beroofde schokkers hielden af en werden op hun aftocht nog overladen met steenendie de Engelsche sloepen als ballast mêevoeren. Men vraagt zich af of het niet wenschelijk waredat onze ramtorenschepenin plaats van op de reede van Texel en in het Marsdiep te manoeuvreeren, zich telkens op het slechts een weinig verder ver wijderde vischwater vertoondenten einde aan die zeeroovers het noodige ontzag in te boezemen en onze visschers voor groote verliezen en brutale bejegening te vrijwaren. Handelsbl In de laatste dagen zijn te Rotterdam op het vermoeden van valschheid in beslag genomen zes bankbiljetten van f 100. De valschheid verraadt zich door het papier, hetwelk met dat der echte bankbiljetten niet overeenkomt; door slechte en onvolledige teekening van het beeld en den rand; door de letters e in het woord Nederlandsche en B in het woord bank; voorts door de cijfers 100 en 10; het laatste alleen in eerstgemeld biljet te vinden. Al deze valsche stukken zijn vermoe delijk van dezelfde hand afkomstig. rechterlijke macht. Ingetrokken de bij besluit dd. 1 Mei jl. gedane benoeming: vanmr. W. A.L. Domis tot rechter te Maastricht; van jhr. mr. D. W. van Andringa de Kempenaer tot substituut griffier bij de rechtbank te Zutfen; van mr. G. Roijer tot rechter-plaatsvervanger te Zwolle; van mr. L. Y. Ledeboer tot rechter te Dordrecht; van mr. D. van Tienen Jansen tot griffier der recht bank te Zierikzee; van mr. A. Stheeman tot sub stituut-griffier bij de rechtbank te Alkmaar; van mr. R. D. Baart de la Faille tot rechter te Leeuwar den; van mr. O. W. de Vriese tot rechter te Gro ningen; van jhr. mr. A. R. P. van Kinschot tot griffier bij het kantongerecht te Leiden; van mr. J. F. W. Veeren tot griffier bij het kantongerecht te Sommelsdijk; van mr. D. W. Nibbelink tot kantonrechter te Haarlemmerméér; van mr. M. Rutgers van der Loeff tot kantonrechter te Zuid- hom; van mr. J. J. Ermerins tot kantonrechter te Onderdendam; van mr. D. O. Engelen en mr. W. A. van Sloterdijck tot ambtenaren van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondis sement Leeuwarden; en van mr. L. B. H. van Rijckevorsel tot substituut-griffier bij het gerechts hof te 's Hertogenbosch. Aan de benoemde ambtenaren van het open baar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Utrecht, met wijziging in zoo verre van Zr. M». besluit van 1 Mei jl., nader het vol gende rechtsgebied aangewezen: aan jhr. mr. A. G. de Geer, de kantons Utrecht en Wijk bij Duur stede, en aan jhr. mr. J. H. van Haersma de de With, de kantons Amersfoort, Breukelen-Niien- rode en Woerden, met bepaling dat beide genoemde ambtenaren hunne standplaats zullen hebben te Utrecht. Met ingang van den 15en Mei a. benoemd: tot rechter te Maastricht, mr. L. B. H. van Rijcke vorsel, thans substituut-officier van justitie bij de rechtbank te Nijmegen; tot rechter-plaatsvervan ger te Zutfen, jhr. mr. D. W. van Andringa de Kempenaer, thans substituut-griffier bij die recht bank; tot substituut griffier bij de rechtbank te Zutfen, jhr. mr. J. F. C. Martens van Sevenhoven, advocaat te Utrecht; tot rechter te Dordrecht, mr. D. van Tienen Jansse, thans kantonrechter te Zevenbergen; tot griffier der rechtbank te Zierik- zee, jhr. mr. A. R. P. van Kinschot, thans kan tonrechter te Voorburg; tot substituut-griffier bij „Met mama gaat het zeer goed, maar met papa in 't geheel niet; hij is tegenwoordig altijd ziekelijk." De toon zijner stem was zeer kond en trof Alice smartelijk. Zij stond daar voor hem in het volle licht, al te zeer bewust van hare schrale kleeding en van hare gedwongen houding. Dicht in hare nabijheid zat eene jonge dame in een kostbaar wit zijden kleed met kant en met diaman ten braceletten, die aan hare armen schitterden. O, wat waren de tijden veranderd! „Zijn er ook anderen van uwe familie dezen avond hier, juffer Raynor? Ik zie er geen." „Neen, o neenik ben hier gouvernante," antwoordde de arme Alice, met bittere pijn die bekentenis doende. Hij moest het aan hare stem kunnen hooren. „O, gouvernante," herhaalde hij, volmaakt koel. „Is uwe mama nog wel?" „Neen, niet heel wel." Met eene buiging verwijderde zieh mijnheer Stane. Zij zag hem daarna nog eenige malen in verschillende gedeelten der vertrekken, maar hij kwam niet meer in hare nabijheid. Den eersten nacht, dien Alice in haar nieuw verblijf doorbracht, doorleefde zij met zielesmart en haar kussen doorweekte zij met tranen. Die smart betrof niet het aangename leven dat zij ver loren had, het leven van arbeid dat zij moest ingaan, de veranderde plaats die zij thans in de wereld innam, maar het verlies der liefde van William Stane. Wordt vervolgd.) de rechtbank te Alkmaar, mr. J. F. W. Yeeren, thans griffier bij het kantongerecht te Naaldwijk; tot rechter te Leeuwarden, mr. C. W. de Vriese, thans rechter in die rechtbank, mot bepaling dat hij in rang zal volgen op den rechter jhr. mr. O. de Marees van Swinderentot rechter te Groningen, mr. R. D. Baart de la Faille, thans substituut-officier van justitie bij de rechtbank te Heerenveen; tot griffier bij het kantongerecht te Leiden, mr. F. G. van Binsbergen, thans kanton rechter te Culenborg; tot kantonrechter te Haar lemmermeer, mr. F. R. Crommelin, thans griffier bij het kantongerecht te Noordwijktot kanton rechter te Zuidhorn, mr. S. L. Andreae, thans kantonrechter te Hindeloopen; tot kantonrechter te Onderdendam, mr. J. Lohman Janssonius,thans procureur en plaatsvervangend kantonrechter in het kanton Onderdendam, zulks met intrekking van zijne benoeming tot kantonrechter-plaatsver- vangertot ambtenaren van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Leeuwardena voor de kantons Leeuwarden, Berlikum, Dokkum en Bergum, ter standplaats Leeuwarden, mr. E. R. Borgesius, thans advocaat te Groningen, en b voor de kantons Sneek, Bols- ward en Harlingen, ter standplaats Sneek, mr. J. Haitsma Muiier, te Sneek. pensioenen. Een pensioen van 1667 'sjaars verleend aan A. Beeloo, gewezen inspecteur van het lager onderwijs in Noord-Holland. belastingen. Benoemd A. Voerman Cz., thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Oudewater c. a., tot ontvanger derzelfde middelen te 's Gravendeel c. a. ministerieele departementen. eervol Ontslag verleend aan E. H. van Diepen uit zijne betrek king van adjunct-commies bij het departement van financiën, behoudens aanspraak op pensioen of wachtgelden voorts bij het genoemde depar tement benoemdtot commies E. A. Canneman, thans adjunct-commiestot adjunct-commies P. C. Heiser en M. J. G. de Marrée, thans eerste klerken. onderscheidingen. Vergunning verleend aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat H. Behrend, van het koloniaal werfdepot, tot het dragen van de Fransche medaille voor het deel nemen aan de expeditie in Mexico. leger. Voor vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der cavalerie van het leger in Nederlandsch- Indië de le luitenant A. W. H. K. van Bothnia Andreae, van het 3e regiment huzaren. Op verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den 1™ luitenant op nonacti viteit N. H. J. Gilissen, van het wapen der infan terie. De proefnemingen met het ramtorenschip Ko ning der Nederlanden, tot bepaling van zijn zwaartepunten van de afwijking zijner kompassen, zijn thans afgeloopen. De machine werkt echter nog niet met de noodige kracht. Na nog eenige voorzieningen bestaat het voornemen eene nieuwe proefreis, en wel met Engelsche stokers, te onder nemen. De heer S. Sehreurs, hoofd-opzichter van fortificatiën, is van Neuzen overgeplaatst naar Schoonhoventerwijl de heer J. Duppen, opzichter van fortificatiën der le klasse, van 'sHertogen bosch naar Neuzen is verplaatst. binnenland. Tweede kamer. De wetsontwerpen tot wijziging van eenige artikelen van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering en tot verhooging van het hoofdstuk justitie der staatsbegrooting, beide uitvloeisels der rechterlijke wetten, werden aangenomen, nadat de heeren Bastert en Corver Hooft de jongste benoemingen bij de rechterlijke macht gecritiseerd hadden, vooral uithoofde dat daarbij onnoodige lasten op de schatkist gelegd zijn, door de niet herbenoeming van bruikbare ambtenaren. De wetsontwerpen tot verandering van de gren zen der gemeenten Arnemuiden, Middelburg, Veere en Vrouwepolder en tot bekrachtiging eener provinciale heffing in Groningen werden mede aangenomen. buitenland. Weenen. Volgens het Tagblatt is de oorlogs verklaring van Rumenië tegen de Porte aan de consuls van de buitenlandsche mogendheden mede gedeeld. De prins heeft zijn leger versterkt met Russen en zal trachten bij Kalafat den Donau over te trekken. Bucharest. De Turken hebben tweemalen gepoogd op den Rumenischen oever aan wal te komen, doch hunne pogingen zijn door den tegen stand der Rumeniërs verijdeld. Petersburg. Een officieel bericht meldt, dat generaal Klobschir op het oorlogsterrein in Aziatisch Turkije een sterke positie heeft be stormd. Het verlies der Turken is groot, dat der Russen gering. Londen. Uit Erzeroum wordt gemeld, dat kozakken, die tot Bashkey waren doorgedrongen, genoodzaakt werden om naar Kaghisman terug te trekken. De gemeenschap met Kars is open. Te Alexandropel en te Erivan heerscht hon gersnood. De muziekvereeniging „Oefening en genoegen" te Vlissingen is voornemens zich tot den minister van finantiën te wenden, met het verzoek de haar door den gemeenteraad geweigerde vergunning te verleenen om in den tuin achter het raadhuis (be hoorende tot het rijks-domein) vier of vijf zomer- concerten te geven. De landbouwer A. te Koudekerkegehuwd en vader van acht kinderen, kreeg Donderdag van een paard een paar zoo hevige trappen dat hij binnen weinige oogenblikken overleed. Gisteren nacht heeft een geweldige brand drie huizen ophetOudkerkhotteUtrechtindeasch gelegd. Te ongeveer half drie barstten de vlammen uit in het achterhuis van een pelterijenmagazijn. Nauwelijks hadden de bewoners het huis verlaten of alles, benevens de twee aangrenzende huizen, stonden in volle vlam. De brandspuiten waren spoedig aanwezig, doch eerst te 3 uren 10 minu ten, toen de stoomspuit water begon te geven, week het gevaar. Vele huizen in den omtrek hebben schade bekomen. Gelukkig zijn geen per soonlijke ongevallen van belang voorgekomen. Alles was geassureerd. Men leest in het Handelsblad: Om halftien nam een man van een stoep op den Nieuwen dijk te Amsterdam een doofpot weg. Om kwart voor tienen verkocht hij dien op den Dam voor 60 cent. Om kwart over tienen was de dief smoordronken. Om half elf had bij berouw en verzocht hij op de Reguliersbreestraat hem in arrest te nemen. Om elf uur was proces verbaal tegen hem opgemaakt en eenige uren later was hij ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Op verzoek van den directeur der boterfa- briek te Oss, deelen wij mede dat het door ons aan andere bladen ontleende bericht, als zou zijne geheele fabriek zijn ingestort, onjuist is geweest. Alleen een bij de fabriek behoorende kelder is ingestort, zoodat de werkzaamheden slechts ge durende éen dag gestaakt zijn. Het bericht dat de heer Scholten te Gronin gen aan zijne werklieden verboden zou hebben lid eener werklieden vereeniging te worden is, volgens een ingezonden stuk in de Gron. courant, valsch. De Westerkerk te den Helder is Vrijdag middag bijna geheel door brand vernield. De brand is uitgebarsten in de toren, die later inge stort is, even als het geheele dak. De predikant Bron hield juist catechisatie in de kerk toen de brand begon. Er hadden werklieden in den toren gewerkt. De kerk was tegen brandschade ver zekerd. Omtrent het medegedeelde geval van een moord, die gepleegd zou zijn op het kind en de vrouw van den ambtenaar D. te Horsten, wordt nader bericht, dat de vrouw hoezeer gruwelijk verminkt, nog niet geheel dood waszij heeft aan de geneesheeren bekend, dat zij in een vlaag van razernij haar kind vermoord en daarna getracht heeft zich zelve om het leven te brengen. Voor de aanbesteding van twee nieuwe scho len en onderwijzerswoningen in naburige gemeenten nabij Amsterdam, zijn de volgende zonderlinge bepalingen in de algemeene voorwaarden opgeno men: 1° moet de aannemer bij de gunning van het werk dadelijk 2 pet. der aannemingssom betalen voor bestedingskosten; 2° terstond storten 500 tot vergoeding van gemaakte kosten voor plannen, enz. en 3° maandelijks uitkeeren f65 aan elke school voor het houden van dagelij ksch toezicht tot de finale goedkeuring. De aannemer dient dus goed bij kas te zijn. Zulke bepalingen zijn geheel nieuw in de aanuemingswereld. De aanbesteders schijnen te meenen, dat die gelden door hen niet toch zullen moeten betaald worden, als deel der inschrij vingssommen Uit Peru zijn berichten ontvangen omtrent een hevige aardbeving, waardoor de stad Iquique bijna geheel is verwoest. Burgemeester en wethouders van Middelburg hebben heden namiddag op het raadhuis alhier in het openbaar bij enkele inschrijving aanbesteed 1° Het doen van eenige vernieuwingen aan de bruggen en duikers der gemeente, met het gewoou onderhoud daarvan van 15 Mei tot 31 December a. Hiervoor is 1 biljet ingekomen, te weten van den heer C. Pelle, voor f 949. Deze inschrijving is niet goedgekeurd. 2° Het schoonmaken van de vesten langs de gemeente gedurende een, drie of vijf jaren. De eenige inschrijver was de heer P. Wonder- gem, voor 275 per jaar gedurende vijfjaren. Deze inschrijving is goedgekeurd. De minste inschrijver voor de gewone vernieu- wings- en onderhoudswerken aan de waterkeering van het ealamiteuse waterschap Walsoorden, waar van de aanbesteding den 12™ dezer gehouden werd, was de heer J. Kraaijeveld, te Hansweert, voor 26,370. De begrooting bedroeg f 26,990.66. Bij de aanbesteding op jl. Vrijdag te Zaam- slag, van het bouwen van een nieuwen toren enz. aldaar, is het wetk aan den minsten inschrijver

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2