Telegraphische berichten. ~BÏÏ 1T 2TL A ÏT .07 Oorlogsberichten. Engeland en de Transvaal. Verkoopingen en aanbestedingen, Thermometerstand. Algemeen Overzicht. den wagen sloeg en voor dood bleef liggen. Een ander passagier werd licbt gekneusd, terwijl de voerman, na een eindwegs met den wagen voort gehold te zijn, er in slaagde zijne paarden tot staan te brengen. Voor het leven van den hoog bejaarden wagenmaker wordt ernstig gevreesd. BINNENLAND. ïwcede kamer. Bij de voortgezette behan deling der wet betreffende de militaire academie stelde de heer Kappeijne van de Coppello op art. 3 een amendement voor, waarbij bepaald wordt dat gedurende de twee eerste studiejaren de voor naamste militaire vakken aan de academie niet onderwezen zullen worden. Dientengevolge werden alle overige op dat artikel voorgestelde amendementen ingetrokken. Nadat de minister van oorlog dit amendement overgenomen had, werd hem door de heeren Begram en Heydenrijck verweten dat hg zijne beginselen prijs gaf; doch de heeren Storm, Messchert en de Jonge bestreden deze opvatting, waarna het gea mendeerde artikel 3 met 67 tegen 9 stemmen aangenomen werd. Met 44 tegen 32 stemmen werd mede aange nomen het amendement der commissie van rappor teurs op art. 1, betreffende het examen van toe lating tot de academie, dat'in verband gebracht wordt met het derde jaar van den cursus aan de hoogere burgerscholen. Met 44 tegen 31 stemmen werd het amendement tot oprichting der krijgsschool aangenomendaar entegen dat betreffende het nader examen voor den rang van hoofdofficier met 49 tegen 26 stemmen verworpen. Het artikel, bevattende de verplichte herziening der wet in 1882, werd met 45 tegen 31 en daarna het geheele wetsontwerp met 53 tegen 22 stemmen aangenomen. BUITENLAND. loonden. Aan Daily Telepraph wordt uit Pera gemeld, dat de Russen bij Reni een brug over den Donau hebben geslagen, doch aan de overzijde op Turksche infanterie en artillerie stuittendie door kanonneerbooten werden ondersteund. De Turken vernielden de brug en de Russen leden een totale nederlaag. St. Petersburg. Ten noordwesten van Kars is een gevecht tegen Turksche cavalerie geleverd. De Turken werdefi teruggedrongen, doch de Rus sische troepen zijn op in hinderlaag geplaatste Turksche batterijen gestuit. Weenen. Een telegram uit Galatz meldt, dat 300 Kozakken den Donau zijn overgetrokken om eene verkenning te doen. Zij stuitten op Turksche troepen, waarmede een levendig gevecht is ontstaan. Er zijn vele dooden gevallen. Door het dagelij ksch bestuur van het waterschap Schouwen is te Zierikzee op 9 dezer in het open baar aanbesteed, bij inschrijving en opbod: 1° Het vernieuwen en herstellen der gewone aarde-, kram-, rijs en stoenglooiingswerken aan het waterschap Schouwen in zes perceelen en aange nomen ais volgtdistrict Zuidhoek, 1B perceel, door J. de Rijke te Stavenisse, voor ƒ5100; Borren- damme, 2e perceel, door L. Vijverberg Cz. te Sir Jansland, voor ƒ7885; Flaauwers, S« perceel, door B. den Exter van den Brink te Krabbendijke, voor 7575Koudekerke, 4e perceel, door K. Zomer te Burgh, voor ƒ5000; Scharendijke, 5e perceel, door P. van de Wende te Goedereede, voor 8000; Langen dijk en Brouwershaven 6e perceel door J. de Rijke Jz., te Stavenisse, voor 9900. 2° Het voltooien van den zeedijk tusschen de dijkpalen 35 en 37 en het verhoogen van den binnen berm van den zeedijk tusschen de dijkpalen 38 en 39 van het district Flaauwers van het water schap Schouwen, bij inschrijving en opbod, en aangenomen door J. van der Linden te Zierikzee, voor 7100. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden: a waarop door het departement van marine op den 18™ Mei a. zal worden aanbesteed de levering van 26000 zinken kogels, 5 de voorwaarden, waarop door den direc teur der artillerie stapel-en constructie magazijnen te Delft op den 29™ Mei a. zal worden aanbesteed de levering van 10000 eiken speeken, en c do voor waarden waarop door het departement van ma rine op den 29™ Mei a. zal worden aanbesteed de levering van patentolie. 9 Mei. 's av. 11 u. 51 gr. 10 's morg. 7 u. 54 gr. 's midd. 1 u. 54 gr. 's av. 11 u. 50 gr. 11 's morg. 7 u. 50 gr. 's midd. 1 u. 55 gr. 's av. 6 u. 54 gr. De discussie over de resoluties van den heer Gladstone in het Engelsche lagerhuis trekt voor het oogenblik voornamelijk de belangstelling van de politieke wereld tot zich. De door den voor- maligen leider der Whigs gehouden redevoering tot verdediging van bedoelde resoluties werd Dins dag avond nog gesteund door het liberale lid voor Pontefract, den heer Childers, die haar een leid draad noemde voor de toekomstige politiek van het land. De voorgestelde resoluties genoten vooral ook daarom zijne sympathie, omdat zij het gevoe len der natie uitdrukten, en hij beklaagde zich over de handelwijze der Porte om de voorstellen der Engelsche regeering met minachting te beje genen. Voor de regeering trad thans op de vice-presi dent van den raad van onderwijs, de heer Sandon. Hij ontkende, dat de politiek der regeering een uitdagend karakter jegens Rusland had en daaren tegen aanmoedigend was voor Turkije, en betoogde dat de vervulling der wenschen van den heer Gbilders zouden strekken om het land te doen deelnemen aan eene onderneming met eene mogend heid, waarmede Engeland noch in bedoelingen noch in sympathieën overeenstemt. Zooal de resoluties van den heer Gladstone geen blaam voor de regeering bedoelen kan haar eenig doel wezen om de regeering te belemmeren. De regeering erkent hare verantwoordelijkheid en is doordrongen van het gewicht der belangen die aan haar zijn toe vertrouwd. Zij weet ook dat zij in de beschaafde wereld een zeer belangrijke positie inneemt, en daar zij die ongeschonden aan hare opvolgster wenscht over te geven heeft zij geen plan het zwaard te trekken en Europa in de verschrikkin gen van den oorlog te slepen. Nadat de liberale heer Hussey Vivian de politiek der regeering had bestreden, verdedigde ook het con servatieve lid Windham de regeering en betoogde dat de natie hare politiek ondersteunde, in weerwil van hare afkeuring over de in Bulgarije bedreven wreedheden. Het liberale lidLeatham verklaarde, dat hij den oorlog niet wenscht en het daarom gelukkig acht, dat de heer Gladstone zijn derde en vierde resolutie had ingetrokken. Verscheidene sprekers voerden nog meer of minder uitvoerig het woord, vooral ook de liberale vertegenwoordiger voor Sheffield, de heer Roebuck, die Rusland beschuldigde evenzeer tegen de huma niteit te hebben misdreven als Turkije; hij keurde de politiek der regeering goed, omdat zij strekt tot handhaving der rechten van Engeland welke die van geheel de beschaafde wereld zijn. Een ander vertegenwoordiger der regeering, de attorney general sir John Holker bestreed thans de resoluties van den heer Gladstone voornamelijk op grond dat zij ten doel hebben het beginsel der onzijdigheid prijs te geven en deel te nemen aan den oorlog. Dit zou zeide hij een noodlot tige politiek wezen, die zou leiden tot interventie, tot schending der traktaten en tot de erkenning van een Russisch patronaat. Hiermede stemde de afgevaardigde der Londensche universiteit, de libe raal Lowe, niet in. Op heftige wijze kritiseerde hij de handelwijze der regeering en vooral het laatste antwoord van lord Derby op de bekende circulaire van prins Gortschakoff, terwijl hij be weerde dat niet Rusland maar Engeland zich van het Europeesche verbond had afgescheiden. Ten slotte verdedigde nog do directeur-generaal der posterij, lord Manners de regeeringspolitiek, waarop de discussie werd verdaagd, om Donderdag avond en desnoods Vrijdag avond te worden voortgezet. Welken loop de discussie gisteren avond heeft genomen is nog niet bekend, daar in den aanvang der zitting weder, eenige interpellaties hebben plaats gevonden, zoodat waarschijnlijk eerst laat het debat over de resoluties is voortgezet. In antwoord op eene vraag van den beer Jen kins verklaarde de heer Bourke, dat de regeering geen maatregelen had genomen om een scheeps macht naar den Donau to zenden, want een .zoo danige maatregel zou aanleiding kunnen geven tot verkeerde gevolgtrekkingen en ernstige gevol gen kunnen hebben. Aan den heer Wait zeide dé heer Bourke, dat Engeland nogmaals aan de Porte eene verlenging had gevraagd voor de in- en uitvaart van Engelsche schepen in de geblok keerde havons der Zwarte zee. Omtrent de on voldoendheid van die blokkade heeft de regeering geen bericht ontvangen. In verband met hetgeen in het Engelsche lager huis is gezegd, betreffende het antwoord van lord Derby op de circulaire van prins Gortschakoff, verdient een artikel in het Journal de Saint Petersbourg de aandacht, hetwelk verzekert dat Rusland niet meer zal antwoorden. Een dergelijke polemiek zegt het blad zou niet strekken om de overeenstemming tusschen de mogendheden te bevorderen, die allen evenzeer wenschen, maar die onvruchtbaar is gebleven omdat haar grondslag valsch was. De mogendheden, die de overeenstem ming, welke de basis voor den algemeenen vrede is, wenschen te herstellen, moeten een nieuw punt van uitgang zoeken meer in overeenstemming met de omstandigheden, zonder zich te laten weerhou den door de phase waarin de Oostersche quaestie zich thans bevindt en waarvan de uitkomsten de beste weerlegging zullen wezen van de Engelsche depêche. Ten aanzien der beschuldiging dat Rusland het traktaat van 1871 had geschonden vraagt het blad of de Porte niet het eerst zijne verbintenissen bij het traktaat van 1856 op zich genomen, had verbroken. Als Engeland beweert dat de Porte bij dat traktaat niet was verbonden zou het aan Turkije een volkomen straffeloosheid hebben gewaarborgd. Uit de diplo matieke documenten van dien tijd blijkt echter, dat de Christelijke mogendheden eene onderdruk king der Christenen niet konden gedoogen, maar dat hare pogingen alleen gericht waren tegen de protectie van Rusland alleen. Zij hebben daarom een gemeenschappelijke protectie van geheel Europa ingesteld, maar de uitkomst heeft de onmacht van die Platonische protectie voldoende doen uitkomen. Indien echter deze onmacht de interpretatie der En gelsche regeering van het traktaat van 1856 is, dan zal zij waarschijnlijk niet door Europa, zelfs niet door de Engelsche natie en althans niet door de regeering en de natie in Rusland worden gedeeld. In het belang van dat traktaat moeten de gemeen schappelijke handeling en pressie in Europa wor den vervuld. Rusland heeft zooveel mogelijk dat doel trachten te bereiken, doch toen zijn pogingen vruchteloos bleven, kon het niet anders dan alleen de taak op zich nemen, waarvoor de Europeescho kabinetten, hoewel zij het in beginsel volkomen eens waren met de Russische zienswijze, terug deinsden. De regeering van Rusland is er daarom van overtuigd, dat zij handelt in overeenstemming van de gevoelens en belangen van Europa. De Engelsche regeering kan zich uit de logica van dit dilemma niet redden, tenzij zij Engeland pro- clameere als de eerste Muzelmansche natie der wereld en dat zij tengevolge daarvan de over- heersching der Turken over de Christenen wenscht, zelfs ten koste hunner uitdrijving. Het blad eindigt met de verzekering, dat het te veel hoog achting voor de Engelsche natie koestert om te kunnen gelooven, dat zij een zoodanige politiek zou goedkeuren. Ook in deze geldt het weder: toute chose a deux biais. Eergisteren was in de Hongaarsche kamer van afgevaardigden de interpellatie van den heer Soms- sich aan de orde, betreffende de vrije scheepvaart op den Donau. De neutralisatie van die rivier zeide de minister-president Koloman Tisza is ner gens vastgesteld, en de vrije scheepvaart bestaat alleen in de praktijk, doch is geen gevolg van eenige internationale overeenkomst. De tusschenkomst der neutrale mogendheden in het belang van deze zaak zou dus alleen kunnen geschieden binnen de grenzen van het volkenrecht. De regeering erkent evenwel, dat het haar plicht is te bewerken, dat de schorsing van de scheepvaart slechts tijdelijk zij en niet langer dure dan strikt noodzakelijk is. De Oostenrijksch-Hongaarsche minister van bui- tenlandsehe zaken heeft te Konstantinopel en te St. Petersburg pogingen aangewend in den zin als de interpellant wenscht, en de regeering hoopt op een gunstig antwoord. Wat verder zal geschieden zal van het Russische antwoord afhangen. De nieuwe Duitsche gezant te Konstantinopel, prins Reuss, zal den 12™ dezer te Triest scheep gaan naar zijne bestemming. De benoeming van dezen diplomaat tot ambassadeur van Duitschland bij de Porte heeft te St. Petersburg een gunstigen indruk gemaakt. Nog altijd zijn in de Belgische kamer de alge- meene beraadslagingen over het wetsontwerp tot wijziging der kieswet niet afgeloopen. Eergisteren hebben voornamelijk de heeren Frére Orban en Janson het woord gevoerd over de wetsvoordracht. Eerstgenoemde ontwikkelde een geheel nieuw stelsel om alle misbruiken van het stemrecht te voorkomen. De Italiaansehe bladen melden, dat de heer Sella tengevolge der verwerping door den senaat van het wetsontwerp tot wering van misbruiken door de geestelijkheid zijn ontslag heeft genomen als chef der centrale constitutioneele vereeniging. Uit Erzeroum wordt gemeld, dat de Russen Saghanli insluiten en hun troepen concentreeren waarschijnlijk met het doel oin het korp3 van Moukhtar te Bardez en Venikoy aan te tasten. De Rassen hebben Bayazid, alwaar zij een prefect van politie hebben aangesteld, verlaten. Zij ruk ken op in de richting van Chamoer, een vesting in het dal van den Oosterschen Euphraat op den grooten weg van Bayazid naar Erzeroum, en Antol, terwijl zij Kara-Kilissa en Alaskird laten liggen. Berichten uit Tiflis melden, dat de hoofd macht van het Russische operatie-korps verken ningen doet in de omstreken van Kars. De cavalerie-kolonne van generaal Katehraan en het detachement van Akhaltsik naderen Ardachan; dat van Erivan staat bij Dradin. De Muzelman sche en de Christelijke bevolkingen behandelen de troepen zoo wordt althans van Russische zijde geschreven welwillend. De fanatieken hebben wel getracht de bevolking van de Russi sche provincie Tchetchen tot opstand aan te zetten, doch de gouverneur der provincie heeft die pogin gen in de gebooite onderdrukt. De Russische kolonel Neuridez heeft een bende van 500 man die zich in de bosschen had genesteld uiteenge dreven, waarbij 90 dooden en 250 gewonden zijn gevallen, terwijl de Russische troepen 3 dooden en 14 gewonden telden. De provincie is in staat van beleg verklaard. Dinsdag middag is een langdurige strijd ontstaan tusschen de Turksche batterijen te Wid- din en de Rumeensche te Kalafat, die tot in den nacht voortduurde. De kazernen en het gebouw der douanen te Kalafat, zijn verwoest. Den vol genden dag hebben de Turksche batterijen het vuur hervat doch werden van Kalafat niet beant woord. Ook hebben de Turken Dinsdag avond uit Isaktsoha het klooster van Theraponte bescho ten, dat door de Russen bij Satulun was gesticht ter herinnering aan hun overtocht over den Donau in 1828. Het klooster is geheel verwoest. De ge bouwen van het gesticht zijn in brand geraakt. Een kanon der Russen was gedemonteerd en een hunner manschappen werd gedood. De grootvorst-opperbevelhebber van het Rus sische Zuiderleger heeft den 7™ dezer de troepen en vestingwerken te Galatz, Braïla en Reni geïn specteerd en verklaard zeer voldaan te zijn. Voor Braïla hebben twee Turksche monitors zonder resultaat op de stad geschoten. Van de overzijde van den Donau hebben de Tcherkessen, zonder te zijn aangerand, op de Russen geschoten, die niet hebben geantwoord. De bewegingen der troepen gaan zonder bezwaren voort, terwijl de Turken werkeloos big ven. De publieke opinie te Bucharest wordt meer en meer oorlogzuchtig gestemdmen wil deelnemen aan den oorlog tegen de Turken en Rumenië on afhankelijk verklaren. De leden van den senaat en der kamer houden voorloopige bijeenkomsten over de questie van al of niet deelneming aan den oorlog te bespreken; de meerderheid der afge vaardigden schijnt van meening dat de casus belli werkelijk bestaat, terwijl het gevoelen van de meerderheid der senaatsleden nog verdeeld is. In een officiecle nota wordt het gerucht tegengespro ken, dat het Rumenische leger bg het Russische ingelijfd en onder de bevelen van Russische bevel hebbers zou worden geplaatst. Van eene aftreding van den heer Cogalniceano is geen sprake meer, terwijl de leden van het kabinet volmaakt homo geen zijn. De bewering van verscheidene Oostenrijksche dagbladen dat Rusland Servië zou hebben uitge- noodigd om deel te nemen aan den oorlog en dat tot dat doel maatregelen zijn genomen, wordt uit St. Petersburg bepaald tegengesproken. Rusland vermijdt integendeel Servië in den strijd te betrek ken. Ook wat omtrent de door Oostenrijk ge maakte reserves is medegedeeld wordt onjuist ge noemd en de betrekkingen tusschen die mogend heid en Rusland worden als zeer vriendschappelijk beschouwd. De keizer van Rusland, die tegenwoordig zeer opwekkende redevoeringen houdt, heeft Dins dag aan het station een korps officieren toegespro ken en de hoop uitgedrukt, dat indien de garde mocht worden geroepen om deel te nemen aan den strijd zij de eer der Russische wapenen zou hand haven. De grootvorst Nicolaas zeide hij is te Braïla reeds in het vuur geweest, daarmede doelende op den aanval van de Turksche monitors voor de stad op het oogenblik der aankomst van den grootvorst. Hoewel deze zelf, zooals uit bo venvermeld bericht blijkt, dien aanval als zeer onbeduidend beschouwt, wordt daaromtrent uit Galatz. aan de Politische Correspondenz gemeld, dat het vuur der twee monitors werd gesteund door dat van de Turksche batterijen te Getchelui op den linkeroever van den Donau, en gemunt was op de Russische batterij op den anderen oever. Deze hebben met kracht het vuur beantwoord. De strijd duurde drie uren en de monitors zijn stroomopwaarts gegaan. Des nachts hebben in het Russische kamp belangrijke troepenbewegingen plaats gehad, waar door men onderstelt, dat een offensieve houding op handen is. Bg het aanbreken van den dag hebben de Russische batterijen het vuur weder geopend tegen de Turksche batterijen te Getchelui; tegen 9 uren des morgens werd een wel onderhou den geweervuur vernomen. Alles doet onderstellen, dat de Russen op het punt zijn den overtocht over den Donau te forceeren. Een bericht uit St. Petersburg dat nadere bevestiging behoeft meldt dat te Konstantinopel de banier van den profeet is opgeheven. Bij het departement van buitenlandsche zaken te Londen is bericht ontvangen van den gezant te Konstantinopel, dat de Porte heeft toegestemd om den termijn van in- en uitvaren der geblok keerde havens in de Zwarte zee voor Engelsche schepen te verlengen en wel wat betreft het bin- nenloopen tot en met 15 en het uitvaren tot en met 17 Mei a. Het bericht dat de Transvaal-republiek bij de Engelsche koloniën was ingelijfd, is ongetwijfeld voor velen hier te lande eene groote teleurstelling geweest. De krachtige, mannelijke figuur van president Burgers heeft voor zijne schepping, het onafhankelijke Afrikaanseh-Nederlandsche ge- meenebest veler sympathie opgewekt. Gebrek aan eendracht, aan vaderlandsliefde, aan opoffering voor het algemeen welzijn hebben den ondergang der republiek teweeg gebracht. Te ernstiger wordt de waarschuwing, welke hierin voor alle kleine volken gelegen is, naarmate wij ook uit dit voor beeld te beter kunnen zien hoe er altijd groote natiën zijn, die op den loer liggen om iedere gunstige gelegenheid tot uitbreiding van haar eigen macht en grondgebied te gebruiken. Aan huichelachtige redeneeringen om dien annexatie- lust te rechtvaardigen, ontbreekt het nooit. Zie hier wat de Times, volgens eene vertaling van het Handelsblad, over de inlijving zegt „Men moet erkennen, dat de maatregel door sir Theophilus Shepstone genomen, ofschoon zonder twijfel door de noodzakelijkheid gerechtvaardigd, toch van dien aard is, dat wij om menige reden wenschendat hij vermeden had kunnen worden. Niet alleen aan vreemde mogendheden maar aan de meerderheid van het Engelsche volk zullen noodzakelijk ophelderingen gegeven moeten worden door welke oorzaken wij tot de inlijving gedwon gen zijn en ophelderingen van dien aard zijn zelden verstaanbaar of hebben zelden overtuigende kracht voor hendie met de zaak niet in alle bijzonder heden bekend zijn. Sir Theophilus Shepstone kent

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2