N». Ill, 120® Jaargang. 1877. Zaterdag 12 Mei. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s J met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per 3/m. franco f 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent." Advertentiêni 20 Gent per regel.' Geboorte- Trouw- Doodberichten enz,van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.1 Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma IIavas, Laffite G°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 11 Mei, Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Marine en leger. Verkiezingen; De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend: dat uit de op den 9en dezer plaats gehad hebbende opening van stembriefjes tot benoeming van zes leden voor de provinciale staten van Zeeland, in het hoofdkiesdistrict Middelburg, is gebleken, dat als zoodanig zijn verkozen, de heeren: J. P. I. Buteux, H. P. Winkelman, mr. N. J. C. Snouck Burgronje, mr. W. Ph. Vis en mr. Gr. A. Fokker, terwijl er voor éen lid eene herstemming moet plaats hebben tussehen de heeren mr. J. Snyder en Tb. van Uije Pieterse. Dat de processen-verbaal van steminJe vering en stemopneming van den 8™ en 9™ dezer maand in de beneden voorzaal van het raadhuis aange plakt en op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Middelburg, den 11 Mei 1877. De burgemeester en wethouders voornoemd, SC HOE EE. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAE. De bij het wetsontwerp tot verandering van de grenzen van de gemeente ArnemuidenMiddel burg, Veere en Vrouwepolder voorgestelde regeling heeft bij het afdeelingsonderzoek in de tweede kamer geene bezwaren ontmoet. Daarentegen werd er van verschillende zijden op aangedrongen, dat voortaan bij landaanwinningen met meer spoed tot eene gemeentelijke indeeling werd overgegaan, omdat door tijdverzuim bij het indeelen van aangewonnen gronden het algemeen belang zeer wordt geschaad. Men had meer bepaald 't oog op den Calandspolder. Tot leden van de commissie ter beoordeeling van het ontwerp van vereeniging der gemeenten Bath en Rilland zijn te Eilland gekozen de heeren Ch. Zandee, K. Zandee, A. Oele, J. van Hoepen, J. de Jager, J. Bruinzeel en J. Elenbaas. Wij hebben verzuimd mede te deeten dat bij de verkiezing van leden der provinciale staten te Goes nog werden uitgebracht op de heeren mr. J. H. de Laat de Kanter 303 en dr. Q. J. M. Janssen 215 stemmen. Van de vier van liberale zijde aanbevolen can- didaten is dus slechts een, het aftredende lid van gedeputeerde staten m'. J. C. E. van der Bilt, die trouwens ook door de tegenpartij gesteld was, dadelijk herkozen. De heer Bybau, af tredend lid, komt met 364 stemmen in herstem ming met den heer Helderman, die er 414 op zich vereenigde. De Goesehe courant, dezen uitslag vermeldende, voegt daaraan het volgende toe: „Dat wij dezen uitslag betreuren, behoeven wij niet te verbloemenwij zijn echter in de laatste jaren aan geene overwinningen gewoon, en hadden die ook hierbij niet verwacht. En zoolang de andere partij onder valsche lenzen strijdt en in 't geheim middelen bezigt, die wij niet willen gebruiken, schamen wij ons onze nederlaag niet. Onze hoop is slechts op de toekomst, wanneer ieder kiezer zelfstandig zal willen en kunnen denken en handelen, hoever die toekomst ook misschien nog verwijderd moge wezen." De inlijving der Transvaal-republiek bij Engeland heeft tengevolge gehad dat op de Am- steidamsche beurs de obligatiën Zuid-Afrikaansehe republiek, die sinds geruimen tijd onbewegelijk op 45 pet. gestaan hadden, tot 75 en 76 pet, ge stegen zijn. Wel een bewijs dat de beurs zich met geen nationaliteitsgevoel ophoudt! Het bestuur van het nationaal leder-industrie bond heeft zich met een adres tot den minister van financiën gewend, waarin het in de eerste plaats den minister kennis geeft van het tot stand komen dier vereeniging, welke 184 leden telt en rechtspersoonlijkheid aangevraagd heeft. Het be stuur, benoemd in de algemeene vergadering van 25 Maart jl. te Breda, bestaat uit de heeren I. F. de Booij te Breda als voorzitter, A. C. L. Ficq te Botterdam als ondervoorzitter, A. Lips te Breda als penningmeester, voorts elf commissarissen, be nevens den heer J. Philipsen te Breda als secretaris. De eerste stap welke door de vereeniging gedaan wordt, is, gelijk de gewoonte is van meest alia industriebonden, een stap tot bescherming harer eigen belangen dooi' middel van tariefsherziening. Adressanten zijn „doordrongen van de beschouwing dat een vrijzinnig stelsel, of liever gezegd lage tariefheffing bij den invoer, slechts dan gerecht vaardigd wordt als dezelfde maatregel ook door het buitenland wordt toegepast, hetgeen met het leder niet het geval is." Adressanten toonen vervolgens uit een vergelij king met de tarieven van andere landen aan, hoe zeer het Nederlandsche tarief, naar hunne be schouwing, „de vrije ontwikkeling onzer nationale industrie in den weg staat" en verzoeken den minister „zoo spoedig doenlijk," wijzigingen te ontwerpen „in den geest der voorstellers," tot wegruiming dezer hindernissen en tot opbeuring der kwijnende leder-industrie. Daar volgens het stelsel dezer adressanten de eene natie altijd met het aannemen van vrijzinnige tarieven zou blijven wachten op de andere, zoodat er nooit iets van zou komen en de verbruikers ten eeuwigen dage hooge rechten zouden moeten betalen ten behoeve van de voortbrengers, geloo- ven wij dat hun adres den minister wel niet be wegen zal om ten opzichte der leder-industrie af te wijken van de vrijzinnige beginselen, welke tot groot voordeel der Nederlandsche handel en nijver heid in het algemeen reeds sedert zoovele jaren hier te lande toepassing hebben verkregen. De Standaard meldt dat aan Z. M. den koning is toegezonden een boek, bevattende 86 adressen van instemming met het bekende adres der bij zondere onderwijzers te Amsterdam. „Die adressen, zegt de Standaard, zijn ondertee kend door 258 hoofdonderwijzers en enkele hoofd onderwijzeressen van bijzondere scholen en verte genwoordigen een getal van 41,553 leerlingen. Voegt men daarbij het getal onderwijzers en leerlingen van het Amsterdamsch adres, dan verkrijgt men 298 onderteekenaars met 49,756 leerlingen." Als men deze methode eens toepaste op het wetsvoorstel-Moens en al de openbare onderwijzers, die daar vóór gestemd zijn, vermenigvuldigde met het cijfer hunner leerlingen, hoeveel honderdduizend zou men er dan wel krijgen? Maar dat zou genoemd worden „de brutale macht der cijfers dienstbaar gemaakt aan den ge wetensdwang Op Zondag en Maandag den 2Öen en 21en dezer, bij gelegenheid van het Pinksterfeest, zal door de stoomboot Telegraaf III een pleizierreis worden gedaan van Antwerpen naar Vlissingen en Mid delburg. De boot vertrekt op beide dagen des morgens te 9 uren van Antwerpen na aankomst van den eersten trein van Brussel. Te half éen rekent men te Vlissingen te zijn.Het vertrek van Middelburg is bepaald op des middags te 4, dat vau Vlissingen te 5 uren, waarna men te 8,15 te Antwerpen terug zal wezen. De passagiersprijs voor heen en terug bedraagt 6 franken op de eerste en 4 franken op de tweede klasse tot op Vrijdag 18 Mei. Daarna wordt de prijs met 2 franken verhoogd. Bij de verkiezing voor de provinciale staten in het kiesdistrict Amsterdam zijn vier nieuwe leden gekozen: de heeren Eutgers, Tromp, Pels en Engelsalign liberaal. Voor drie plaatsen moet herstemming plaats hebben tussehen drie libe ralen (de heeren Nieuwenhuis, de Mattos en van Eeghen) en drie conservatieven (de heeren Wild schut Willink en Hoeufft van Velsen). De Staats-courant van gisteren bevat de konink lijke besluiten van 27 April jl., Staatsblad n°». 85 en 87, houdende vaststelling van het in art. 7 der wet van 28 April 1876 (Staatsblad n°. 102), tot regeling van het hooger onderwijsbedoelde leerplan voor de gymnasiaalsmede tot vaststelling van1 de in artt. 84, 88 en 92 der genoemde wet van 28 April 1876 bedoelde examens en pro- motiën. In hetzelfde nommer is opgenomen het konink lijk besluit van 6 Mei 1877 (Staatsblad n». 101), bepalende dat de wet van 28 April 1876 (Staats blad n°. 102), tot regeling van het hooger onder wijs, op 1 October 1877 in werking zal traden. Onder de jongste benoemingen bij de rechter lijke macht komen voor die van den heer Speelman tot vice-president en van den heer Baart de la Faille tot rechter in de rechtbank te Leeuwarden. Daar laatstgenoemde de schoonzoon is van den heer Speelman zal, ingevolge art. 10 der wet op de rechterlijke organisatie, op eene dier twee benoemingen teruggekomen moeten worden. Ook te Botterdam is een der benoemden, de substituut-officier mr. van Hamel, de schoonzoon van een der rechters-plaatsvervangers mr. 's Jacob. De Staats-courant bevat weder eene nominatieve opgave van Europeesche militairen, overleden na evacuatie uit Atchin voor zoover daaromtrent tot 29 Maart bericht was ingekomen. Daarop komen voor: T. J. O. Darchu, geboren te MontbrehainJ. A. Marehaire, geboren te Luik, beiden fuseliers; F. H. Hutter, geb. te Berlijn, hospitaalbediendeA. Boere, geb. te Schoonhoven, fuselier; F. S. Hoekstra, geb. te Menaldumadeel, kanonnier le kl.W. F. ten Hoedt, geb. te Leeuwar den, en J. C. Momber, geboren te Amsterdam, fuseliers. Woensdag had te Utrecht eene vergadering plaats van de leden van het anti-revolutionair centraal-comité voor verkiezingenmet verkie zingscomités uit de districten en hendie bij gebreke van zoodanig comitézieh in hun district met de leiding der verkiezingen belastentot het vaststellen der gedragslijn die tegen Juni moet gevolgd worden. De vergaderingdie een vertrouwelyk karakter had zoodat omtrent het besprokene geen mede- deelingen kunnen gedaan wordenwas vrij talrijk bezocht. (U. D.) De kaartenvau het oorlogsterrein in het Oosten vermeerderen tegenwoordig by den dag en vinden, daar het tooueel van den krijg niet over-bekend en op de atlassen over 't algemeen onvolledig bewerkt is, goeden aftrek. De grootste en uitvoerigste die ons tot dusverre onder de oogen kwam, is die van de firma Seyffardt te Amster dam, op de schaal van 1 2,250,000, gedrukt in kleuren op 3 vel mediaan papier. Men vindt daarop niet slechts het Turksche rijk in Europa, met de Donau vorstendommen en de Zuidelijke aangrenzende deelen van Oostenrijk-Hongarije, maar de geheele Zwarte zee, een aanmerkelijk deel van Klein-Azië, de grensstreek van Kussisch-Caucasië en Turksch-Armenië en een gedeelte der Turksch- Perzische grens. In den doolhof van nooit ge boorde en nimmer uit te spreken namen, waarin wij ons thans dagelijks bewegen, levert deze kaart een, Vel is waar niet volledigen, maar toch zeer behulpzamen gids. leges. Overgeplaatst de 29 luitenant P. L. A. Collard, van het 6e regiment infanterie, in rang en ancienneteitbij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch Indie. Op verzoek is aan den officier van gezondheid 2e klasse op nonactiviteit J. J. H. van Franken- huyseneen eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Door burgemeester en wethouders van 'sHage wordt voor de betrekking van directeur der hoogere burgerschool aldaar aanbevolen de heer dr. J. D. van der Waas, leeraar in de natuurkunde aan die school. In de eerstvolgende zitting van den gemeen teraad van Zaandam zal worden behandeld een voorstel tot oprichting eener hoogere burgerschool voor meisjes. Sedert September wordt de H. B. school voor jongens ook toegankelijk gesteld voor meisjes, waarvan door drie gebruik wordt gemaakt. De oppositie tegen genoemd voorstel is bijna uit sluitend op financieele bezwaren gegrond. De heer A. Verkouw, predikant bij de her vormde gemeente te Harliugen, heeft voor het beroep naar Vlissingen bedankt. Beroepen bij de N. H. gemeente te Hoofd plaat de heer J. Visser, predikant te Schoondijke, en te Breskens de heer G. Klaarhamer, oandidaat. Het provinciaal kerkbestuur van Groningen heeft het vonnis, ten vorigen jare uitgesproken tegen den heer Hooykaas Herdersehéa, pred. te Nij megen, waarbij bij voor den tijd van 6 weken in zijne bediening geschorst was, bij eindbeschikking vernietigd en hem niet schuldig verklaard aan vergrijp tegen de kerkelijke reglementen. Volgens de te Munehen verschijnende Deut sche Merkur zou de tot dusver plaats hebbende formaliteit, om op de benoeming vau bisschoppen der oud-catholieke kerk in Nederland de goed keuring des pausen te vragenworden afgeschaft.' Uit Eome werd op die verzoeken nimmer geantwoord. De luitenants ter zee 2e klasse J. H. Stroot- man, W. H. Dittlof Tj assens en G. J. Sluyterman, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost- Indië en van daar respectievelijk den 2ea dezer, 29 en 30 April jl. in Nederland teruggekeerd, zijn met die data op nonactiviteit gesteld. Als vervolg op het bericht in on3 vorig nommer omtrent het ontvreemden eener azalea in pot bij den bloemkweeker van de Putte alhier, kunnen wij mededeelen dat bet gestolene door de politie gevonden en de diefegge opgespoord is. Zy had de oplichterij gepleegd om de bloempot aan iemand ten geschenke te geven. Gisteren avond heeft de eerste zomer-uit voering door het muziekkorps der schutterij op het Molen water alhier plaats gehad ten genoege van een groot aantal wandelaars. Daarentegen heeft de aangekondigde tooneelvoorstelling door de rederij- kers-vereeniging „Ons genoegen" in het Schuttershof geen voortgang gehad, uithoofde het opgekomen publiek uit zeer weinige personen bestond. Over den moordenaar Jut beginnen weder praatjes te loopen. Volgens de Prov. Groninger courant heeft hij aan den gewezen adjunct-kom- mandant der gevangenis te Leeuwarden, den heer Beukman, vroeger commissaris van politie te 's Hage, medegedeeld dat hij medeplichtigen had en welde Jong, Behagel en Verlind Genoemd blad staat voor de juistheid dezer mede- deeling in. 't Is alleen de vraag welk gewicht er aan de verhalen van Jut te hechten is. Het Êerinneringsstuk, dat in de raadzaal der gemeente Sint Annaland geplaatst is ter herinnering aan het 25jarig burgemeesterschap van den heer Bieiens, is bewerkt door den heer A. Grevenstuk, penteekenaar te Amsterdam. Het opschrift luidt als volgt: „Aan burgemeester Abraham Johannes Bierens wordt deze lijst van naamteekeningen als blijk van hoogachting opgedragen tot een aandenken aan zijn vijf- en twintig jarig ambts-jubileum, ge vierd 8 Augustus 1876." De namen van allen die tot de feestviering hebben medegewerkt, worden daaronder vermeld en het geheel is omlijst door een fraaien, met de pen geteekenden rand. De rekening en verantwoording van het Onderling Ohdersteuningsfonds te Nieuwerkerk is over het eerste boekjaar afgesloten met een batig saldo van ƒ198, terwijl de wekelijksche uitkeering aan de gewone leden, die eene contri butie van 5 cent per week bijdragen, in geval van ziekte op ƒ2 is gesteld. Meer deelneming onder de arbeidende klasse zou, voor die klasse vooral, zeer gewenscht zijn. Nabij Heinkenszand zijn Maandag de twee paarden van een vrachtwagen op hol gegaan met het treurig gevolg dat een wagenmaker, dien de voermaü uit vriendschap medenam, achterover van

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1