Zeetijdi ngen. 3* OPROEPING. BEGRAFENIS-FONDS, Van liet oorlogstooneel. Handelsberichten. Advertentiën. Imdnfï "fa10 ,hebb6n kunnen vereenigen> omdat Engeland daardoor verbonden zou zijn ge Graanmarkten enz. HPrffseeii van effecten. Voorspoedig bevallen van een Zoon CLAUDINE FRANKvan Os. DE COMMISSARIS DES KONINGS N00RD-BRABANTSCH gevestigd te Waalwijk, Opgericht den 8® Maart 1848, Mr. A. B. SASSEN, Advocaat te 's Hertogenbosch, Mr. A. M. SASSENAdvocaat le Breda. resoluties vau den heer Gladstone. Na de beant- woording van eenige interpellaties, waarop wij later terugkomen, vroeg de heer Trevelyan aan den heer Gladstone of hij zich kon vereenigen met de volgende redactie zijner tweede resolutie: «De kamer is van oordeel, dat de Porte door hare houding jegens hare onderdanen en door hare wei gering om waarborgen te geven voor de verbete ring harer administratie, moet worden beschouwd alle recht op eenigen materieelen en moreelen steun der Engelsche kroon te hebben verloren." Tevens verzocht hij, dat de heer Gladstone zijn tweede en derde resolutie zou intrekken. Nadat laatstgenoemde had verklaard zich met dit voorstel te vereenigen gaf de heer markies van Hartington te kennendat de oppositie aan de thans gewijzigde resoluties volkomen haar steun kon verleenen. Sir John Lubbock die de preala bele quaestie had willen stellen, vereenigde zich met de mededeeling van den markies van Har tington. Sir Stafford Northcote zeide, dat hij zich niet best rekenschap kon geven van de opmerkingen van sir Lubbock en den heer Gladstone. 'tKwam hem voor dat de kamer zich op een belachelijk standpunt plaatste, maar van twee kwaden moet men het geringste kiezen en hij nam daarom ge noegen met de discussie over de resoluties van den heer Gladstone. Na een groote verwarring en een levendige discus sie over de verdaging van het debat kreeg eindelijk de heer Gladstone het woord, om in de eerste plaats zijn eerste resolutie te bespreken, luidende „De kamer verklaart zich niet voldaan en beklaagt zich over de handelwijze der Porte ten aanzien van de depêche van graaf Derby van 20 Septem ber 1876, over de gruwelen in Bulgarije bedreven." Dat hij afzag van zijn oorspronkelijke plan om een votum van afkeuring jegens de regeering voor te stellen was zeide hij het gevolg van de overtuiging, dat een dergelijk votum geen voordeel aan het land kon verschaffen. Hij critiseerde evenwel de handelwijze der regeering heftig en betoogde, dat in de geschiedenis der Engelsche politiek geen betreurenswaardiger hoofdstuk voor komt dan dat der 18 laatste maanden. Het ant woord van lord Derby aan prins Gortschakoff drukt niet het gevoelen van het land uit, daar het Rusland een verwijt maakt het orgaan der plechtige besluiten van Europa te zijn. De heer Gladstone stelt geen vertrouwen in eebe oplossing der Oostersche quaestie uitsluitend door Rusland of Oostenrijk. Sedert -den Krim-oorlog heeft Tur kije niet alleen niets gedaan om den toestand te verbeteren, maar deze is integendeel erger gewor den. Hij is van gevoelen, dat geen Engelsche belangen in gevaar verkeeren en verdedigde ten slotte op welsprekende wijze de heilige zaak der onderdrukte Christenen. De heer Wolff stelde de volgende orde van den dag voor„De kamer wijst ieder voorstel af, strekkende om de regeering in hare pogingen tot het behoud van den vrede en tot handhaving der Engelsche belangen te belemmeren." Door den heer Cross, minister van binnenland- sche zaken, werd de politiek der regeering verde digd. Rusland zeide hij is verantwoordelijk voor het verbreken der gemeenschappelijke hande ling van Europa, en hij verklaarde dat de pogingen van Engeland strekken om den oorlog te loca- liseeren en de neutraliteit te handhaven. Indien de czaar zijne belofte nakomt om Konstantinopel niet aan te vallen zullen de Engelsche belangen in geen conflict komen. Uit St. Petersburg komen berichten die doen onderstellen, dat de czaar werkelijk deze belofte zal vervullen en waarschijnlijk zal dit voor een niet gering deel te danken zijn juist aan de krachtige houding door lord Derby in zijn laatste nota aan prins Gostschakoff aangenomen. Op officieuse wijze is nl. reeds door de regeering van den czaar bekend gemaakt, dat er geen gevaar bestaat voor verwikkelingen als Engeland vreest, daar Rusland de Engelsche belangen noch te Suez noch ergens anders bedreigt, wat ook door de Engelsche regeering niet wordt ontkend. Daarenboven bestaat er alle redenen om te geloo- ven, dat Servië de neutraliteit zal handhaven. In antwoord op eene interpellatie van den heer Hagles verklaarde de heer Hardy, dat er geen speciale aanwijzing is geschied van troepen om in het buitenland dienst te doen. De heer Bourke beantwoordde achtereenvolgens twee interpellaties. Hij gaf in de eerste plaats aan den heer Hubbard te kennen, dat de Engelsche regeering aan de Porte niet het recht wil toekennen om bepalin gen betreffende de blokkade af te kondigen; zij had toegestemd om den termijn van vertrek voor de Engelsche schepen te verlengen. Aan den heer Gourley antwoordde hij, dat volgens hunne instruc- tres de Turksche kommandanten bevoegd zijn om schepen van neutrale mogendheden op den Donau aan te houden in geval van noodzakelijkheid. De Engelsche rechtsgeleerden hebben thans een on derzoek omtrent deze quaestie ingesteld. Terwijl gisteren de discussie over de resoluties van den heer Gladstone in het lagerhuis werd herva richtte in het hoogerhuis lord Rutland een aanval tegen het antwoord van lord Derby aan Rusland. In zijne verdediging ontkende laatstge- noemde dat dit antwoord groote onrust in Europa zou hebben verwekt. Hij verdedigde zijne depêcE uitvoerig en verklaarde zich met het memorandum worden met Rusland den oorlog te voeren tegen Turkije. Hij twijfelt niet aan de oprechtheid der verklaring door den czaar aan lord Loftus gedaan, dat hij zijne troepen zal terugtrekken, zoodra een betere staat van zaken in Turkije zal zijn ver zekerd, maar men moet niet uit het oog verliezen, dat toen het leger reeds voor den oorlog gereed was en dat de verklaring van Moscou ook voor de geheele wereld was afgelegd. Ten slotte be klaagde lord Derby er zich over, dat de regeering herhaaldelijk wordt geïnterpelleerd over volken rechtelijke quaesties van teederen aard. Nadat lord Granville had betoogd noch de houding der regeering, noch de depêche te kunnen goedkeuren en als zijne opinie had uitgesproken, dat zij slechts met het oog op het binnenland was gesteldverdedigde lord Cairns haar met warmte. Daarin zeide hij heeft lord Derby niet alleen het gevoelen der regeering maar van het geheele land uitgesproken over de quaestie die door prins Gortschakoff aan Europa is onderworpen. In de Fransche kamer van afgevaardigden bracht de heer Paul de Cassagnac gisteren een artikel van de „Sentinelle" van Nancy ter sprake, waarin beleedigende uitdrukkingen voor den czaar voor kwamen. De minister van binnenlandsche zaken noemde het artikel een schande; hij betreurde dat het op de tribuue ter sprake was gebracht en protesteerde tegen de bewering van den heer de Cassagnac, dat de republikeinsche partij er voor aansprakelijk moet worden gesteld. Het artikel kon zeide hij slechts geschreven zijn door een slecht burger, want het is beleedigend voor densouverein eener groote natie, waarmede Frank rijk in de meest vriendschappelijke betrekking staat. Volgens de wet kunnen dergelijke artikelen slechts worden vervolgd op verzoek van den am bassadeur der beleedigde mogendheid. Hoewel hij den aanval veroordeelde, had echter de Russische gezant vooralsnog niet gemeend eene vervolging te moeten vragen, doch de redacteur, die reeds vroe ger voor een ander artikel gestraft was, is terstond gearresteerd, en indien de ambassadeur eene klacht mocht indienen zal spoedig en streng recht wor den gedaan. Ten slotte verdient nog vermelding, dat omtrent de annexatie der Transvaalsche republiek in het Engelsche lagerhuis eene interpellatie door den heer Hugessen tot de regeering is gericht, waarop sir Northcote heeft geantwoord, dat hij nog geen officieel bericht omtrent de annexatie had ontvangen. Lord Carnarvon gelooft echter, dat sir Shepstone, na alle 'andere middelen om eene schikking te verkrijgen te hebben uitgeput, er toe zal zijn overgegaan. Omtrent de positie der Turksche troepen ont ving de Weensche Presse uit authentieke bron de volgende berichten uit St. Petersburg. In April bestond het legerkorps van Batoum uit 34 batal jons infanterie en eenige baterijen veldartillerie, 3 compagnies sappeurs en eenig belegeringsgeschut, met het hoofdkwartier te Batoum. In de stad zelve bevonden zich daarvan 6 bataljons; noorde lijk daarvan in de nabijheid der grenzen 20 batal jons waarvan het grootste gedeelte tusschen Batoum en het fort Schefkatilj bij Zichediri was opgesteld. Het overige gedeelte van 8 bataljons stond in het dal van Adscharaj. Te Ardahan stonden 11 bataljons waaronder 2 bataljons jagers, 2 escadrons cavalerie5 batterijen1 compagnie sappeurs en 1 compagnie belegeringsartillerie. De troepen bij K a r s bestonden uit 21 bataljons infanterie9 eskadrons geregelde cavalerie8 batterijen1 compagnie sappeurs en compagniën belegeringsartillerie. Te Kogösman bevond zich 1 bataljon infanterie en 1 escadron cavalerie. In B a j a z i d bevonden zich 8 bataljons infanterie, 4 escadrons cavalerie en 4 batterijen. Te Erze- roum 13 bataljons infanterie, waaronder 2 batal jons jagers, 2 escadrons geregelde cavalerie, 10 batterijen veld- en 3 batterijen bergartillerie4 compagnies sappeurs, 2 bataljons vrijwilligers en 2000 man van de belegeringsartillerie. Het Turk sche leger langs de Russische grenzen dat wil zeggen van de Zwarte zee tot de Perzische gren zen, bedraagt in zijn geheel 116 bataljons infante rie, waaronder 6 bataljons jagers 29 escadrons cavalerie23 batterijen veld- en 8 berg-artillerie, 17 compagnies belegeringsartillerie en 10 compagniën sappeurs, te zamen tellende 65,000 man. Volgens te St. Petersburg in omloop zijnde geruchten zouden de Turken in Klein Azië de hoofdmacht hunner uit Erzeroum komende strijd krachten bij Saganlugh hebben geconcentreerd, terwijl uit Osurghite (Georgie) van den 5«n werd gemeld, dat de divisie van Rion op de hoogten van Hukhaster bleef opgesteld. Maandag hadden de Russen verkenningen gedaan in de richting van Meere en Legwa, met het doel om den vijand uit zijn versterkingen te verdrijven. Tschorusku op de kust der Zwarte zee, ten zuiden van Batoum, is door de Turken verlaten, maar de plaats blijft door 7 Turksche oorlogschepen gedekt, die op de Russen hebben geschoten, doch deze hebben Turk sche verdedigingswerken op de hoogten van Legwa gevonden. - Het station te Braïla is door de Turken be' schoten op het oogenblik dat de grootvorst Nicolaas aldaar aankwam. Negen bommen hebben het station getroffen. Een dertigtal Turksche soldaten heeft twee Rumenische posten bij Calavochi ver brand. De Turken bombardeeren Kalafat. Zij be schieten deze stad uit Widdin en worden door de Rumenische. batterijen beantwoord. Uit Krajova wordt gemeld, dat tengevolge van den storm de spoorweg aldaar is vernield. Van Vlissingen vertrokken Adriarta Wilhel- mina, gezagv. Reijnhout, in ballast naar Shields, Reijdulf gezagv. Knudzen, in ballast naar Noor wegen, (na geëindigde reparatie), en Carolina, gezagv. Cupido, bestemd naar de Oostzee (Wijborg). Amsterdam, 4 Mei. Raapolie op zes weken f 41|. Lijnolie f 34i. Amsterdam, 8 Mei. 9 Hei. ffcélerl. Cert. Werk. schuld Certific. dito dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij dito exploitat. Ned. Staatssp Loten stad Rotterdam. dito dito Amsterdam België. Cert, bij Rothschilc Frankrijk. Inschrijvingen Inschrij vingen Rusland. Oblig. 1798/1816. Certific. Inscr. 5e serie Obl. Hope C°. 1855 6e serie. dito f 1000 1364 dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 Loten 1864. Loten 1866. Oblig. Hope C°. Leen. 1860. Certific. dito Inscr. Stieglitz C°. 2ea4L. Obligatiën 186769 Certificaten Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Oblig. dito dito dito Aand. Kiew-Brest dito Baltische spoorweg. Oblig. spoorweg Poti-Tiflis dito dito Jelez-Griasi. dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow 5P®ïen. Schatkistobligatiën Aand. Warsehau-Bromberg. dito dito Weenen. Oostenrijk. Obligatie metal, in zilver Januari/Juli. Obligatiën dito April/Oct. dito in papier Mei/Nov. dito dito Febr./Aug. Aand. Nation, bank Loten 1860 dito 1864 Hongarije. Schatkistbiljett. Oblig. Theiss spoorweg Italië. Certific. Amsterdam. Oblig. Z.-Ital. spoorweg. §panje. Obligatiën Buitenl. Oblig. Binnenlandsche. Portugal. Obligatiën Turkije. Inschr. Alg. schuld. Obligatiën 1869 Egypte. Obl. 1868 Ooi. 1873 Anierika.Obl.Ver. Stat. 1904. Obligatiën dito dito 1885. Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. dito Central Pacific. Certific. Chic. N. W Oblig. Madison Ext dito Winona-St. Peter dito N. W. Union dito Union Pac. Hoofdl. Obl.St.Paul&Pac.Spw.l sec. dito dito dito 2esec. Brazilië. Oblig. 1863 Obl. 1865 2} pet, 3 4 5 3 3 2} 3 5 5 5 5 5 5 5 5 5 4} 4 4 4 6 5 4} 4 5 3 5 5 5 5 4 4 5 5 5 5 5 3 5 6 5 5 3 3 3 3 5 6 7 7 5 6 6 6 7 7 7 7 6 7 7 4} 5 n n 19 19 19 79 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19 79 19 91 19 n D 19 11 SI 19 99 1) 19 19 11 11 19 19 19 19 D D 1) 19 19 19 19 19 19 11 19 19 n 19 19 19 19 1) 19 1) 19 19 19 62} 62}} 754 76 99$ 99$ 101} 101} 97} 98 100 100 99} 100} - 59 H 93 93$ 74} 74} 87} 88 74} 75} 74} 75} 123 122 119} 118 76} 76} 62 62} 62} 68} 68 39 99} 99} 78} 80} 27 29} 45 45 83} 79 79} 75} 75} 69} '70} 48 48}} 48} 49} 44A 44}} 44} 100} 99} 81} 81} 98 56} 63} 63} 39 38} 10} 10} 10A 10} 50} 51 6H 6jj 7A 7} 39} 99} 99 52} 54} 97} 98 41} 41$ 75} 72} 72} 95} 95 44} 89} Prijzen van coupons. Amsterdam 9 Mei. Metall. f 19.32}dito zilver f 21.75Div. Eng. per f 11.82} Eng. Portugal per f Spaansche piasters .51}Amerikaanscbe dollars (in goud) f 2.43. Amsterdam 8 Mei. Metall. f 19.22}dito zilver f 21.65Div. Eng. per 11.82} Eng. Russen per 11.97Eng. Portugal per Frans, f 47.65Belg. f 47.65Pruis, f 58.50 Hamb. Russen f 1.41}Russen in Z. R. /T.24}Pool- sche per fl. Poolsche per Z. R. Spaan sche piasters f.51} Spaansche binnenlandsche .47; Amerikaanschedollars ƒ2.43; papier 2.24}. Getrouwd P. M. RIEMENS en A. A. BOSDIJK. Middelburg, 9 Mei 1877. Getrouwd THE0D00R SCHARTEN le Luitenant der Infanterie, en JOHANNA DOROTHEA SCHILHAM, die, ook nameDS wederzijdsche betrekkingen, hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. 's Heer Arendskerke, 9 Mei 1877. Middelburg, 8 Mei 1877. Voorspoedig bevallen van een Zoon S. ISRAELS, geliefde echtgenoote van J. KROON. Overleden, den 27en Maart 1877, op zijne terug reis naar Nederland, de Luitenant ter zee 2e klasse H. J. KLEIJNHENS, veel geliefde oudste zoon van H. ENGELSMAN KLEIJNHENS. E. C. KLEIJNHENS—Buijkes. Op den 7en dezer jl. overleed, na eene onge steldheid van slechts eenige dagen ten huize van den WelEdelen heer VAN UIJE alhier, bij wien zij dienstbaar was, onze geliefde dochter en zuster MARIA DE MEIJ, ia den jeugdigen leeftijd van 22 jaren. Hoe gevoelig dit verlies voor ons allen ook is, hopen wij in de raadsbeschikkiDgen der Voorzie nigheid te berusten en zeggen aan allen dank voor de deelneming bij dit verlies ondervonden, maar vooral aan den Heer en Mevr. VAN UIJE. Uit aller naam K. DE MEIJ. Heden overleed de heer PIETER FLIPSE, in leven rustend landbouwer alhier. Namens de Erfgenamen, Colijnsplaat, De Executeur Testamentair, 7 Mei 1877. L. VINK. Heden overleed onze waarde vader en behuwd- vader P. M. DE MAAGD, in den ouderdom van 76 jaren. Middelburg, Namens broeders en zusters, 8 Mei. 1877. JOH. JAC. DE MAAGD. Algemeene kennisgeving. in de provincie ZEELAND, maakt bekend, dat indien de omstandigheden het toelaten, de waterstand in het kanaal door Walcheren, te beginnen met het avondtij van 13 dezer, tot het avondtij van 27 dezer zal worden afgelaten tot 1.30 M. beneden het kanaalpeil, of 0.30 M. beneden A. P. en dat gedurende dien tijd, ingeval het noodig is, de keersluis wordt gesloten om de binnenhavens te Vlissingen tot gewoon peil op te zetten. Gedurende zoodanige opzetting wordt met de keersluis geschut. Middelburg, 9 Mei 1877. De Commissaris des Konings voornoemd, W. SIX. RECHTHEBBENDEN op de navolgende uit zee aangespoelde voorwerpen te weten: een grenen Mast lang 17,75 meters, grenen en eiken Platen, Ribben, Balkjes, stukken Mast, Ra's, ruwe Kisten enz-, een grenen Balk lang 11 meters, Boeitonne- tjes, waarvan ongemerkt en een gemerkt KATE, een C. Brom, Cristiana, 500 YARM, een C N 574 en een C N 46een stuk Mast lang 12 meter, een grenen plaat gem. H D, een Naambord BEXHILL, benevens Wrakhout; vervoegen zich bij den Bur gemeester te Wissenkerke. onder Oppertoezicht Tan de Heeren KASSIERS VAN EET FONDS: f Gebrs. SPIERINGS te 's Bosch, de Heeren) van LIEROP Zoon te Eindhoven. W. LAANE te Roosendaal. DIRECTEUREN DE HEEREN: J. TIMMERMANS W z. J. B. TIMMERMANS W z. Bij voortduring goedgekeurd en bijzon der aanbevolen door burgerlijke en gees telijke Autoriteiten in de onderscheidene Gewesten des Rijks. Deze Maatschappij werkt met eigen kapitalen bestaande in vaste goederen en andere réëele waarden, ten haren name ingeschreven. Prospectussen en nadere informatiën te bekomen bij de Administratie te Waalwijk en bij de Agenten H. MAEKTENSHulst. j. F. DE ZUTTERIjzen dij ke. H. NUIJTENS, Biervliet. H. G. HAMMACHER Jr., Groede. C. MUIIER, St. Maartensdijk. J. DE JONG ZIJISTRA, Zierikzee. ABR. VAN DAIE, Oostburg. A. E. VAN HOUTTE, Aardenburg. VAN WESTDORPE, Breskens. Affi-EINTENT gevraagd op de plaatsen waar de Maatschappij nog n i e t vertegenwoor digd is.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3