BUITENLAND. Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten, 0 n d e r w ij s. Kerknieuws, Marine en leger. Thermometerstand. Staten-Generaal. Algemeen Overzicht. iaaal in het voorstel—Moens tot een tastbaren vorm gebracht, eenvoudig losliet. De regeering diende eèn wetsontwerp in van eene louter poli tieke, klein-politieke strekking; jhet moest dienen om de onvermijdelijke eenheid van handeling tusschen clericalen en conservatieven te herBtellen. De toeleg is deerlijk mislukt; wie men winnen wilde verklaarde zichterecht of ten on rechte het vinnigst tegen het geneesmiddel wat is natuurlijker dan dat men de poging opgeeft welker doorzetting den toestand slechts verergeren kan, en dan maar liever blijft vertrouwen op geluk kige toevallen en op de rijke vruchten van kleine persoonlijke speculatien. Maar de liberalen hebben in deonderwijsquaestie, hunne onderwijsquaestie, geen politieke belangen te dienen, geen bondge- nooten te winnen of onnatuurlijke parlementaire coalities voor te bereiden: zij hebben alleen te zorgen dat hetgeen de regeering, de wetgever, voor de ontwikkeling der natie in de lagere school wil gedaan hebben, zoo goed en zoo vruchtdragend mogelijk gedaan worde. Nu dit punt eenmaal op het programma gesteld is, mag het er niet van afgenomen worden; zonder twijfel zal de aanstaande uitspraak der kiezers in dien geest luiden. De leden der kamer zien dit trouwens ook wel in; om die reden verwacht ik stellig eenig uitsluitsel over deze belangrijke quaestie voordat het zittingjaar feitelijk eindigt. „Naar ik verneem, zijn er heel wat reclames en klachten ingekomen tegen de rechterlijke benoe mingen, en worden vele daarvan aan het ministerie van justitie zóo gegrond gekeurd, dat er eene reeks van verbeteringen op het koninklijk besluit, dat 700 a 800 leden der magistratuur be noemde, zal verschijnen. Wat mij betreft, ook ik zou wel eene klacht over de benoeming willen indienen, deze namelijk dat de heer van Lijnden van Sandenburg bij de reorganisatie der rechtbanken wel een weinig is afgeweken van de schoone politieke onpartijdigheid, die hem bij de organisatie der hoven zoo schoon stond, en die men zoo gaarne in een minister van justitie op merkt. De minister heeft van deze „zeldzaam voor komende gelegenheid" gebruik gemaakt om die zijner partij, of liever der regeeringspartij, der con servatieve, in de rechterlijke macht binnen te lei den, en dat is niet zeer prijzenswaardig. Ik geloof niet dat iemand der fungeerende rechterlijke amb tenaren bij deze reorganisatie om den politieken geloove is achteruit of op stal gezet; maar dat bij de aanvulling in de eerste plaats, zoo niet uitsluitend, het politiek geloof heeft zalig gemaakt, zal iedereen moeten erkennen die weet wie in Nederland wat is." BINNENLAND- 's ©rawenhage. Bij de verkiezing voor de provinciale staten werden herkozen de aftredende leden mr. J. F. Schuurbeque Boeije met 624 en m'. J. de Bas met 589 stemmen (beiden conserva tief). Herstemming tusschen m*. D. Polak Daniels (conservatief) 441, vanGeuns (liberaal) 371,Godon (liberaal) 354 en Bergsma (liberaal) 353 stemmen Nieuw gekozen W. J. G. Scheurleer (conser- vatief-liberaal) met 634 stemmen. Tweede Kamer. De minister van koloniën stelde, bij de voortgezette behandeling van het wetsontwerp betreffende de militaire academie, de kamer voor het alternatief: minder breede oplei ding met practische ontwikkeling, gelijk de meeste officieren van het Indische leger, óf bestendiging van het tekort bij het kader. De heeren Storm van 's Gravesande en Fransen van de Putte verdedigden het hoofdbeginsel van het wetsontwerp, eerstgenoemde op grond zijner persoonlijke ervaring, laatstgenoemde vooral omdat op breede wetenschappelijke schaal ontwikkelde officieren voor Indië onnoodig en niet verkrijgbaar zijn. De heor van Nispen sloot zich daarbij aan. De heeren Stieltjes en van Namen hielden vol dat de beginselen der wet van 1869 bestaanbaar zijn met de noodzakelijke aanvulling van het offi cierskorps. De heer de Roo constateerde, in antwoord op den persoonlijken aanval van den minister van oorlog, dat deze geen zijner argumenten wederlegd had. De rede des ministers was niets dan afbre kende oppositie. De heer Wintgens wees op den politieken toestand van Europa en op den drang van het oogenblik, waarbij hij herinnerde hoe in Atchin het officierenkorps weggeslonken is en aan de zware verantwoordelijkheid van hen, die deze ramp over Nederland gebracht hebben. De heer van de Putte, hiertegen protosteerende, verweet den heer Wintgens dat hij het stilzwijgen bewaard had in 1875, toen in openbare zitting de uitkomsten van bet geheim debat geconstateerd waren. Na repliek van den minister van oorlog werden de algemeene beraadslagingen gesloten. Eene motie van den heer van Naamen om de verdere behandeling der wet te schorsen, nog niet tot de hervorming der academie over te gaan en op andere wijze in het gebrek aan cadets te voorzien, werd met 41 tegen 51 stemmeq ver worpen. De beraadslaging over de artikelen werd daarna aangevangen. Verschillende belangrijke artikelen, alsook de overgangsbepaling werden aangenomen. Het diploma der hoogere burgerschool zal dien tengevolge voldoende zijn voor de toelating tot het derde studiejaar aan de academie in 1877. Aanstaanden Vrijdag voortzetting. buitenland. Louden. De discussie over de resoluties is verdaagd. Erzerum. De Russen, Soghanli willende in sluiten, concentreeren hunne troepen. Het doel is vermoedelijk om Mouktar aan te tasten. Zij rukken voort in de richting van Khamoer Autab. Bucharest De Turksche batterij Widdin Kalafat is beschoten, doch de kogels reikten niet ver genoeg. Een klooster te Satulan werd bescho ten en vernield. Een Russisch kanon werd ge demonteerd. onderscheidingen. Bij koninklijk besluit is aan den Javaan Djoto, wegens de redding van een officier van gezondheid van het Indisch leger uit zee ter reede van Samarang op 14 November 1873, toegekend de bronzen medaille alsmede een loffelyk getuigschrift. Bij koninklijk besluit is vergunning verleend om hier te lande lager onderwijs te geven aan de juffrouwen: H. Bechem, geb. te Antweiler (Pruis- sen)M. M. Colany, geb. te Marseille (Frankrijk) A. B. G. A. Cordes, geb. te Osterwick (Pruisen); A. M. H. Giesen, geb. te Aken (Pruisen); A. Hop- mann, geb. te Elberfeld (Pruisen)A. Lüthi, geb. te Solothurn (Zwitserland); A. M. L. Meijer, geb. te Hettstaedt (Pruisen); M. E. E. Poncelet, geb. te Visé (België)C. P. H. Poukens, geb. te Maeseyck (België)A. G. Segerath, geb. te Essen (Pruisen) G. J. B. Specht, geb. te Munster (Pruisen)A. Ch. E. M. Th. gravin zu Stollberg-Stollberg, geb. te Schoenwitz (Pruisen)A. M. F. Terboven, geb. te Palrum (Pruisen); M. R. Walter, geb. te Visé (België). De heer C. Swalue, predikant te Zandvoort, vierde Zondag zijne 40jarige ambtsbediening. Uit schier alle woningen, van protestanten zoowel als katholieken, wapperde de driekleur. Na afloop van den dienst uit de kerk gaande, werd de leeraar door koorgezang begroet en zag hij eercbogen opgericht tot den ingang zijner pastorie. Nadat de jubilaris de jeugd, die hem hulde had gebracht, op recht feestelijke wijze had onthaald, werd des namiddags te zijner eere een orgel-concert gegeven. Ook Zr. Ms. kanonneerboot n° 5onder bevel van den luit. ter zee le kl. Eek, is van Helle- voetsluis naar Woudrichem vertrokkentot beteugeling der oproerige visschers. De kapitein-luitenant ter zee jhr. E. P. E. de Stuera wordt met den 10™ Mei a. eervol ontheven van het bevel over Zr. M". instructiebrik Zeehond, en met den llen daaraanvolgende ver vangen door den kapitein-luitenant ter zee H. D. Guijot, onder eervolle ontheffing van het thans door dezen gevoerd wordende bevel over Zr. M8. wachtschip te Hellevoetsluisen het bevel over genoemd wachtschip met laatstgemelden datum opgedragen aan den kapitein luitenant ter zee H. W. Walther. "-3—1 u Gisteren is bij den bloemkweeker van de Putte alhier op naam eener mevrouw door eene meid afgehaald een bloeiende azalea in pot. Bij onder zoek is gebleken dat de bedoelde mevrouw van deze bestelling niets wist en ook niets ontvangen heeft. De daderes dezer oplichterij is nog niet bekend. Een der heden alhier geopende biljetten voor de verkiezing van leden voor de provinciale staten was volgenderwijze ingevuld: „Degeere zeegene dit stemgeregt en zeegene het uit vrije genaade." Daar het geen namen inhield is het natuurlijk als oningevuld ter zijde gelegd. Het gemeentebestuur te Amsterdam heeft een photometer of lichtmeter aangeschaft, die op het raadhuis geplaatst zal worden, teneinde steeds te kunnen nagaan of de lichtsterkte van het gas, dat ten behoeve der gemeente geleverd wordt, met de bepalingen van het contract overeenkomt. Een bediende van een der groote effecten kantoren te Amsterdam had Maandag het ongeluk een pakket effecten van meer dan een halve ton gouds waarde, dat door zijn patroon ter beurze in ontvangst genomen en hem toen ter bezorging ter hand gesteld waste verliezen. Aangifte werd gedaan van het verlies en zooveel mogelijk zijn maat regelen getroffen om verkoop der papieren te voor komen. De telegraaf werd in werking gesteld en uit Londen van waar het pakket verzonden was, al de nommers overgeseind. De ten vorigen jare te Oss gestichte kunst- boterfabriek van den heer van den Berg stortte Maandag morgen met donderend geraas in. Persoon lijke ongelukken zijn er niet te betreuren. De fabrieksarbeiders hadden eenige uren te voren het gebouw verlaten. De postkar, welke 's avonds te 9 uren van Maastricht naar Luik vertrektkwam dezer dagen voor het postkantoor in laatstgemelde stad zonder geleider en brieven aan. Aanvankelijk dacht men aan misdaadtoen kort daarna de conducteur kwam opdagen en de zaak ophelderde. Hij was aan het postkantoor te Visé afgestapt om pakketten af te geven en in ontvang te nemenvan welke gelegenheid het paard gebruik had gemaakt om zonder hem in 't holst van den nacht een afstand van 3 uren af te leggenwaarbij het nog twee bruggen over de Maas te passeeren had. Paard noch kar hadden eenig letsel bekomen. Maandag zijn naar Rome vertrokken de aartsbisschop van Utrecht, met de overige leden der Nederlandsche deputatieom den pausbij de viering van zijn 50jarig bisschopsfeestde hulde en de gelukweaschen der Nederlandsche katholieken aan te bieden. Door den rijksveldwachter opziener der jacht en visscherij D. Rietveld, gestationeerd te Naald wijk is dezer dagen onder die gemeente een jong haasje gevonden met acht pooten. Het voorste gedeelte is normaal gevormd. Achter de schou derbladen deelt zich de ruggegraat in tweeën, waardoor twee ook normaal gevormde achterlijven ontstaan. Op de plaats evenwelwaar de rugge graat zich verdeeltstaan twee goed ontwikkelde, naar boven gegroeide voorpooten. Deze zeldzame misgeboorte is door den vinder aan 's rijks museum van natuurlijke historie te Leiden ten geschenke gezonden. Te Utrecht is Maandag eene bijeenkomst van barbiers gehouden, met het doel een bond tot verhooging van het scheerloon met éen cent tot stand te brengen. i i Een Engelsch marine-officier, de heer Warren, heeft een eigenaardige toepassing van het papier uitgevonden. Hij had nl. opgemerkt, dat papier onder water geen zee-vegetabiliën aanneemt. Hier door kwam hij op de gedachte dat deel van een scheepsromp dat zich onder water bevindt met papier te bekleeden om daardoor de verwoesting door planten en mosselen te voorkomen. Warren vond nu een waterdichte papiersoort uit, die hecht kleeft en in water eer hard dan week wordt. Op de reede van Portsmouth heeft men een met papier bekleede boot in zee laten zinken en toen men haar na zes maanden weder ophaalde was zij vol komen vrij van vegetabiliën en animaliën. In Minnesota wordt het hooi tegenwoordig gebruikt als brandstof voor stoommachines, en wel omdat het goedkoöper is dan eenige andere brandstof. Een ton hooi te huis geleverd kost twee dollars, en zelfs voor een strengen winter heeft men voor een kachel aan 10 ton genoeg. Er zijn bijzondere kachels en haarden voor deze brandstof vervaardigd en tevens een middel uitge vonden om het hooi in vaste klompen of houtach tige blokken samen te persenzoodat het evenals hout brandt. In andere streken waar 15 tot 30 dollars voor de ton hooi wordt betaald, zal men aan een dergelijk gebruik er van niet denken. Yoor de rechtbank te Arlon weid dezer dagen eene zonderlinge zaak behandeld. De pastoor der gemeente Gaisch bad van zijne gemeentenaren, als belooning van het houden eener buitengewone mis, eene schriftelijke toezegging verlangd van verschillende giften in naturaals boter, eieren, brandhout, hammen enz. Eenige der geloovigen, waaronder ook zekere Michiel Wagner, waren echter in hel nakomen hunner belofte achterwege gebleven en dientengevolge hield de pastoor op den Zondag van den preekstoel de volgende toespraak: „Er zijn er die mijn contract geteekend hebben, doch mij niet betalenik zal /hun namen noemen: het zijn de heeren Wagner, Bley en Gaichel. Wie niet betaalt wat hij schuldig is steelt, en wie steelt is een dief." Michiel Wagner klaagde op grond hiervan pastoor Bies aan van laster en nadat de kantonrechter dezen had vrijgesproken, dewijl hij „slechts eene vermaning tot de geloovigen had gericht, welke binnen de wettige perken was gebleven", werd de pastoor door de rechtbank te Arlon wegeBS beleediging van Wagner veroordeeld tot 5 franken boete en in de kosten. Te Cassel is eene internationale tentoonstel ling geopend van voorwerpen betrekking hebbende op verwarming, ventilatie en luchtstrooming, waar over de Duitsche organen zich zeer gunstig uitlaten. Bij gebreke aan betere verstrooiing en om tevens naar hartelust in „Turken" te kunnen spe- culeeren, hebben eenige speculanten in die fondsen te Parijs een eigenaardig spel uitgevonden. In hun verzamelplaats staat de figuur van een Turk met een tulband op het hoofd en een wijzerplaat op den buik. Te 10 uren des avonds begint het spel. „Duizend Tur ken tegen 150!" roept een der aanwezigen. Hij heft zijn vuist op en laat die met alle kracht op den tulband van den Turk nedérvallen. Iedereen snelt naar de wijzerplaat om aan den wijzer den stand der koers te zien. Is het aangewezen getal minder dan 150 dan betaalt de speler het verschil; in het tegenovergestelde geval steekt hij de winst in zijn zak. Sommige spelers die om hun kracht bekend zijn, kunnen zelfs tegen 200 bijna geen verkoopers vinden. De koersen wisse len dus buitengewoon snel en zij die in het spel niet zijn ingewijd denken: „Die vervloekte Tur ken moeten de Russen geslagen hebben." Volgens een" Russisch blad zit sedert twee jaren in den toren voor gegijzelden te St. Peters burg eene vrouw voor een schuld van 2000 roe bels aan den advocaat Pomeranzoff. Hem werden reeds 1000 roebels geboden indien hij zijne schul- denares wilde vrijlaten, doch Pomeranzoff weigerde; zij mag zegt hij zitten tot zij roebel voor roebel voortelt. Een grooter schuld heeft vorst Eristoff, schoonzoon van den Moskouer millionair Spiridonoff, ten zijnen lasteeen sommetje van 400,000 roebels en zijn schoonvader wil geen kopek voor hem betalen. Nog aanmerkelijker zijn de schuldvorderingen waarvoor verscheidene koop lieden en fabrikanten in de zoogenaamde „Jamina" zitten. Onder hen bevindt zich de voormalige bankier Sereischtschikoff voor een bedrag van 2 millioen schuldvorderingen, de theehandelaar Gratscheff voor li millioen en de fabrikant Sko- rospeloff voor 3,600,000 roebels. Blijkens eene correspondentie in de Times uit Shangai, woedt in het noorden van China een ver schrikkelijke hongersnood, terwijl door de regeering bijna niets wordt gedaan om de ramp te bestrijden. Duizenden sterven van honger en de beschrijvin gen van den toestand door protestantsche zende lingen zijn afschuwelijk. De menschen voeden zich gedeeltelijk met bladeren en stengels, en duizenden kunnen zelfs dit voedsel niet bekomen, doch sterven na hunne kleederen en kinderen te hebben verkocht. Vele kruipen, als zij geen kleeding meer bezitten, in onderaardsche holen bij elkander. In de Oostelijke voorstad van Chingchon bevonden zich 4 zulke holeneen derde der 240 vluchtelingen was na zes weken dood; de levenden vechten om de plaats van een afgestorvene. Uit dorpen van 500 gezinnen worden 300 gevallen van hongerdood gemeld. Het eenige wat de regeering gedaan heeft is de onbeduidende som van 14,000 pond sterling voor de acht lijdende districten too te staan. De menschen krijgen op die wijze dagelijks 1/4 penny. 8 Mei. 's av. 11 u. 54 gr. 9 's morg. 7 u. 54 gr. 's midd. 1 u. 58 gr. 's av. 6 u. 59 gr. Meerderj arigh el tl. Vrij algemeen werd het wetsontwerp tot ver vroeging van het tijdstip der meerderjarigheid ongunstig in de afdeelingen ontvangen. Omstreeks 4/5 van de ruim 50 leden, die aan het onderzoek deelnamen, verklaarden zich tegen het voorstel. Men was er tegen om buiten gebiedende noodza kelijkheid en die bestond bier niet, zeide men zoodanige ingrijpende wijziging in het familie leven en den maatschappelijken toestand te brengen. De minister beroept aioh op het buitenland 5 riiaar het is niet de vraag hoe dit onderwerp elders is geregeldwel hoe het ten onzent het best gere geld wordt met 't oog op ons volkskarakter, zeden en gewoonten, onze maatschappelijke ver houdingen. Juist om de „zooveel grootere uit breiding van het onderwerp" waarop zich de regeering tot verdediging van haar voorste) beroept is de opleiding van vele jongelieden uit den beschaafden stand tegenwoordig in den regel later voltooid dan voorheen het-geval was. Waar be paalde belangen vervroeging van het tijdstip der meerderjarigheid werkelijk mochten eischen, wordt in de behoefte door de venia aetatis genoegzaam voorzien. Ook om het motief van de vrijwillige dienst neming bij de zee- en landmacht wilde de groote meerderheid den aanvang der meerderjarigheid niet vervroegen. Men moest jongelieden niet tegen den wil hunner ouders of voogden tot den krijgs dienst overhalen. Het voordeel voor het leger wordt niet opgewogen door het nadeel van de verstoring in het huiselijk leven. Daarenboven zou men door dezen maatregel geen geschikte vrijwilligers verkrijgen, daargelaten dat er naar gestreefd moet worden om een leger te verkrijgen van soldaten-burgers, niet van beroeps soldaten. Het ingekomen wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk IV der staatsbegrooting strekt om de hoogere traktementen enz. voor de nieuwe en de wachtgelden enz. voor de afgetreden rechterlijke ambtenaren toe te staan; voorts wordt een eom van f 10,000 uitgetrokken als schadeloosstelling, althans voor een jaar, aan de uitvallende bedien den bij de ontbonden rechtbanken; terwijl tevens in overweging zal worden genomen of zoodanige vergoediug niet moet worden toegekend aan de afgetreden ambtenaren van het O. M. bij de kan tongerechten verder een som van 10,000 tot inrichting van lokalen tot berging van de archieven der ontbonden collegiën en een som van f 20,000 voor reis- en verblijfkosten van de nieuwe amb tenaren van het O. M. bij de kantongerechten. De aanblik, dien het Engelsche lagerhuis eer gisteren avond opleverde, was voldoende om te begrijpen, dat er iets buitengewoons aan de orde was. De tribunes waren stampvol; onder de nicuws- gieringen merkte men o. a. prins Lodewijk Napo leon en een groot aantal pairs op, torwijl de Fransche gezant zich in de tribune der ambassa deurs bevond, 't Schijnt dat geen der leden de opmerking heeft gemaakt, dat hij iemand zag die geen lid van het huis was, want het publiek werd niet verwijderd. Men verwachtte de discussie over de bekende

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2