N°. 110. 120® Jaargang. 1877; Donderdag 10 Mei. Dit blad versobijnt d a g e 1 ij k s J met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco f 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Hoofdagent voor België en Frankrijk: Advertentiën20 Gent per regel.1 Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.: van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; Laffite G°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 9 Mei. FEXJILLET03ST. DERDE DEEL. Heden heeft alhier de opening plaats gehad der biljetten voor de verkiezing van zes leden voor de provinciale staten in het kiesdistrict Middel burg. Van de 620 ingeleverde biljetten zijn 18 van onwaarde verklaard, waarvan 17 omdat zij het gemeente-stempel misten en 1 als geen duide lijke aanwijzing bevattende. Voorts waren 10 biljetten niet ingevuld, zoodat het getal geldige biljetten 592 en de volstrekte meerderheid 297 be droeg. Er zijn uitgebracht op de heeren: J. P. I. Butenx, aftredend lid445 stemm. H. P. Winkelman, aftredend, lid 423 Mr. N. J. C. Snouok Hurgronje, aftr. lid 422 Mp. W. Ph. Vis, aftredend lid. 398 M*. G. A. Fokker, aftredend lid 396 Mr. J. Snyder, aftredend lid 270 Th. van Uije Pieterse204 J. A. de Wolff173 Dr. J. van Beken Callenfels. 160 P. Melis160 J. Lensen (Neuzen)136 J. de Jonge (Neuzen)118 Mr. A. J. van Deinse 37 J, W. Vader 16 J. Verkuijl Quakkelaar10 J. C. Lantsheer 6 Jhp. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort 6 Mr. J. C. It. van der Bilt 5 F. Wibaut4 J. H. Snijders3 F. D. Sprenger3 W. A. baron van Lijnden 3 C. J. J. A. van Teijlingen 3 Overigens kregen verschillende personen 1 of 2 stemmen. De vijf eerstgenoemde heeren zijn alzoo herko zen terwijl herstemming moet plaats hebben tus- schen de heeren Snijder en van Uije Pieterse. In het kiesdistrict Zierikzee zijn voorde verkiezing van drie leden der provinciale staten 607 stemmen uitgebracht. Gekozen zijn de heeren m'. B. C. Cau, aftredend lid, met 559, J. Hoogen- boom Bz. aftredend lid, met 537 en J. H. C. Heijse (in de plaats van jh1. J. L. de Jonge, die bedankt had) met 356 stemmen. Op den beer R„. Koole waren 189 en op den heer L. J. van Vessem 60 stemmen uitgebracht. Naar het Engelsch van mevrouw Henry Wood. Hoofdstuk IV. V E B N E D E E I N G. Vervolg). Naarmate de tijd voortging verloren zijne grieven iets van hare scherpte; de gewoonte verzoent ons tot zekere hoogte met het ergste, onverschillig wat dat ergste zijn moge. Maar hij had eene les gehad, die hem zijn leven lang zou bijblijven; hij zou nimmer weder het verwaande jonge mensch worden, dat zich verbeeldde dat de wereld voor zijn plezier geschapen was. Hij had ondervinding opgedaan; hij had zijn standpunt gevonden; hij had leeren inzien wat het leven beteekent en dat degenen, die in de wereld gelukkig willen zijn, eerst de plichten moeten leeren begrijpen, die zij er in te vervullen hebben. Zijn geheele aard was veranderd; zijne zelfgenoegzaamheid en hooghar tige onverschilligheid hadden plaats gemaakt voor bescheidenheid, voor bedachtzaamheid, voor meê- warigheid met het leed van anderen en begeerte om daaraan tegemoet te komen. Frank, met al zijne voorkomendheid en gulheid, kon niet bereid vaardiger zijn om de helpende hand toe te steken In het kiesdistrict Tholen zijn 268 biljeten ingeleverd voor de verkiezing van 1 lid. De uitslag is dat herstemming moet plaats hebben tusschen de (heeren mr. T. A. Wagtho, aftredend lid, die 130, en D. Bolier, die 81 stemmen verkreeg. In het kiesdistrict Sluis zijn uitgebracht 448 stemmen, waaronder 6 van onwaarde. Herkozen zijn de aftredende heeren M. Mazure met 412, H. G. Hammacher met 343 en mr. F. J. Brevet met 304 stemmen. In het kiesdistrict Hulst zijn 513 biljetten in geleverd, waarvan 2 van onwaarde. Herkozen zijn de aftredende heeren A. G. V. Hombach met 323, C. C. P. Pierssens met 311, H. A. A. baron Collot d'Escury met 298 en P. F. Dierick met 283 stemmen. In het kiesdistrict Goes zijn 866 stemmen uit gebracht, waarvan 5 van onwaarde. Herkozen zijn de aftredende leden mr. J. C. R. van der Bilt met 810, J. W. Vader met 607 en jh1. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort met 572 stemmen. Voorts moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren D. J. Helderman, die 414, en J. H. By- bau, aftredend lid, die 364 stemmen verkreeg. Heden heeft de president der arrondissements rechtbank alhier de laatste zitting van dat col lege, zooals het thans geconstitueerd is, met een korte toespraak gesloten en bij die gelegenheid tevens een woord van gelukwensching en afscheid gericht tot den heer mr. A. J. van Deinse, benoemd tot rechter te Rotterdam, die de zitting voor de laatste maal als procureur bijwoonde. Het programma voor de eerste zomer-uitvoering door het muziekkorps der stedelijke schutterij auner, op morgen den 108n dezer, des avonds te 7 uren, in de muziektent op het Molenwater, is samengesteld als vo'gtn° 1 marsch, Eenardn° 2 wals (Pandora), Kroll; n° 3 ouverture Tantalus, Suppé; n° 4 souvenir de Bélisaire, Donizetti; n° 5 mazurka, Dünkler; n° 6 Andante, Haydn; n° 7 potpourri uit de opera „l'Ombre", Flotow; n° 8 marsch, Flotow. De Staats-courant bevat onder zijn „niet-offieieel gedeelte" het volgende: „Op een adres aan den koning van heeren kerk voogden van de Roomsch-katholieke kerk in Nederland, waarbij de tusschenkomst der regee ring werd verzocht om, in overeenstemming of overleg met de andere mogendheden, tot de regee ring van Italië zoodanige vertoogen te richten of maatregelen te nemen, als kunnen strekken om de vrijheid en onafhankelijkheid van den Heiligen dan Charles het nu was. Hij kon niet van nut zijn met geld, maar hij was het met raad en daad. Geen andere kastijding, die de wereld kan toe dienen, zou misschien denzelfden invloed op hem hebben gehadzij had hem tot een man gemaakt en wel tot een bescheiden man. Hij werd aan zijn veranderd leven in zekere mate gewoon na er twee jaren aan gebonden te zijn geweest en verwachtte niets beters van de toekomst, want gunstiger uitzichten schenen er voor hem niet te bestaan. Eene nieuwe zorg had zich dit najaar bij de vorige gevoegd, daar Alice vau de school te Richmond te huis was gekomen. Er waren daar veranderingen gemaakt, die ten gevolge hadden dat men hare diensten niet meer behoefde. Edina leende iederen morgen de Times en liet Alice op elke advertentie inschrijven, die iets scheen te beloven; maar tot nogtoe er waren nu veer tien dagen verstreken was daarniets op gekomen. „Niemand schijnt eene gouvernante noodig te hebben," zet Alice op een Maandag morgen toen zij van het ontbijt opstonden en Charles zijn hoed borstelde om naar het kantoor te gaan. „Er zijn er zeker te voel, die eene betrekking zoeken." „De helft te veel," antwoordde Edina; „het aanbod is te groot. Eene dame hier in de buurt adverteerde onlangs om eene gouvernante voor hare dochters, met opgave dat de brieven bezorgd moesten worden bij Jones den boekverkooper, van wien wij deze courant hebben, en Jones vertelde stoel te handhaven en het recht van 7j. Ma. katho lieke onderdanen te verzekeren, is door den raad van ministers, volgens machtiging des konings, namens hoogstdenzelve aan de adressanten te 'kennen gegeven: „dat zijner majesteits regeering nimmer in ge breke blijft, de godsdienstige vrijheid van 's konings onderdanen, zooals die door de grondwet is ge waarborgd, te besehermen; „dat echter noch uit genoemd adres noch van elders is gebleken, dat*de godsdienstige vrijheid der Nederlandsehe katholieken door de regeering van Italië zou zijn gekrenkt, noch ook dat de briefwisseling tusschon den Heiligen stoel en die katholieken niet vrij is „dat de door heeren kerkvoogden verlangde bemoeiing eene inmenging in de inwendige aan gelegenheden van het koninkrijk Italië zou zijn „en dat uit dien hoofde aan genoemd adres geen gunstig gevolg kan worden gegeven." De vergadering van afgevaardigden der afdee- ling der maatschappij van Weldadigheid zal worden gehouden den 19en Juni a. s.des voor- middags elf uren in het lokaal der maatschappij tot nut van 't algemeen te Amsterdam. Op deze vergadering zal o. a. in behandeling komen een voorstel van het bestuur tot het houden eener collecteof het doen van een beroep op het Neder landsehe volkom te voorzien in de dringende behoefte aan bedrijf kapitaal. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Nederlandseh Indië, door middel van het stoomschip Hampton, van de Rotterdam- sehe Lloyd, waarvan het vertrek uit Rotterdam op den 13en Mei a. is bepaald. Behalve voor Batavia zal er mede met deze ge legenheid eene brievenmaal naar Padang worden verzonden. De gedrukte stukken en monsters behooren uiterlijk in den avond van den 12en Mei, en de brieven den daarop volgenden dag 's morgens vóór 10 uren te Rotterdam aangekomen te. zijn. Onze Haagsche correspondent schrijft ons het volgendedato eergisteren „Ten langenleste is de overeenstemming tusschen den minister van oorlog en de commissie van rapporteurs zoo ver gevorderd, dat het wetsont werp op de militaire academie in behandeling is gekomen. Gelukkig voor de tweede kamer, want anders was er waarlijk geen werk, en nu nog zal er heel wat noodeloos gepraat en gerede voerd moeten worden, wil de toeleg, die telken jare omstreeks dezen tijd het geheim der regeling mij dat de post reeds den eersten dag meer dan honderd brieven bracht." „Och, och!" riep Alice uit. „De dame engageerde eene der inschrijfsters," ging Edina voort, „en ontdekte daarna dat zij de dochter van een uitdrager te Camberwell was. Toen wilde zij geen gouvernantes meer hebben en zond hare kinderen naar eene school." „Ik wil mij niet hard uitlaten, noch uit de hoogte op eenig mensch neêrzien," merkte mevrouw Raynor op haar zachten toon aan, die bijna smeekend klonk, „maar ik geloof dat sommige meisjes, die zich voor gouvernantes uitgeven, beter voor dienstmeisjes geschikt zouden zijn. Zulke mindere menscheD verdringen de gouver nantes van deftige afkomst." „Zullen zij mij dan ook verdringen ze! Alice, met een bezorgden blik opziende. „Oeh Charles, ik wenschte dat gij iets voor mij hoordet; gij komt toch onder de menschen." Charles gaf zijne moeder een kus, ze! allen goeden dag en ging heen met een glimlach bij de gedachte hoe onwaarschijnlijk het was dat hij van zoo iets hooren zou. Vau gouvernantes was bij Prestleigh en Preen geen sprake. En toch, hoe vreemd het klinke, hoorde hij nog dienzelfden dag van eene vacante betrekking en hij hoorde dat op het kantoor. Op den middag werd hij namelijk door den eersten bediende met eene boodschap naar den heer Preen in diens kamer gezonden. Hij wilde zich van zijne taak kwijten, toen de heer Preen hem van werkzaamheden onzer volksvertegenwoordiging uitmaakt, gelukken en de tweede kamer de Haag sche kermis uitzitten. Want behalve een stuk of wat wetjes vau ondergeschikt belang, die op niet meer dan afhamering aanspraak maken, zal er niets meer bij de kamer in behandeling komen; onderwijs quaestie en kies quaestie blijven beide rusten, en men is reeds bezig met het slotstuk van het parlementair vuurwerk, waarmede gemeen lijk het zittingjaar besloten wordt, de raming der huishoudelijke uitgaven ineen te timmeren. „Geen onderwijs-quaestie, vraagt ge misschien? 'tls zoo; de Spectator-teekenaar heeft voor ditmaal goed gezien deze belangrijke quaestie brandt in de pijp, of de leden der kamer bedekken hunne voornemens door guicheltaal. Dat de heer Heems kerk het voorloopig verslag niet beantwoordt, kan ik begrijpen; dat hij het ontwerp en het verslag zal trachten te vergeten en te doen ver geten, is verklaarbaardat hij het ontwerp, dat niemand voldoet intrekt, is bijna niet te verwachten, hoe verstandig deze handeling zou wezen. Dat de liberale partij daarbij blijft toezien, is misschien ook al een bewijs van groote zelfverloochening, die edele deugd, ook in de politiek; de oefening dezer deugd weegt ruimschoots op tegen het zonderling contrast, dat deze sisser-afloop met de gebeurtenissen van de jongste ministerieele crisis maakt. Ik verlang noch eene nieuwe crisis, noch een gekijf over het onderwijs met de clerieale partijen, en zou er dus geen bezwaar in zien zoo het wetsontwerp in 't ongereede of geheel zoek raakte. Maar eene andere vraag is, of de liberale partij in de tweede kamer klakkeloos weg de verbetering van het volksonderwijsde verbe tering van de openbare neutrale volksschool op zich zelf, kan en mag laten varen. We hebben sedert jaar en dag geteerd op den goeden naam der wet van 1857eerst in de laatste jaren zijn ons de oogen geopend voor vervaarlijke leemten en gebreken, die deze wet liet bestaan of in de hand werkte; de overtuiging van die gebreken be stond by de natie reeds eenigeu tijd, en scheen, zeer onlangs echter eerst, ten slotte ook in de tweede kamer gevestigd te zijn. Dat de libe rale party als zoodanig eerst zoo laat op deze hoogte kwam neem ik haar niet kwalijkzij leeft niet in de atmosfeer van de niet-politieke elementen der natie, ze doet niet anders hare waarnemingen dan door den nevel heen, waarmede de hooge politiek haar omringt, waardoor vaak een zonderlinge straalbreking aan het waargenomen onderwerp een geheel ander aanschijn geeft, en in elk geval de waarneming wordt vertraagd. Maar wat men der liberale partij in de kamer wél kwa lijk zou moeteu nemen, zou zijn dat ze de quaestie van verbetering van het volksonderwijseen met de hand wenkte, dat hij nog even moest wachten, want een vriend, die bij hem geweest was, stond juist op om afscheid te nemen. „En wanneer zal uwe vrouw den dag bij ons komen doorbrengen, zooals zij beloofd heeft vroeg de onbekende, den heer Preen de hand gevende. „Mijne vrouw heeft haar reeds de geheele week gewacht." „Ik kan het niet bepaald zeggen," was Preen's antwoord. „De gouvernante van mijne dochters is vertrokken en nu moet mijne vrouw zich mee- rendeels met die meisjes ophouden." „Is uwe gouvernante weg?" zei de andere. „Ik dacht dat ge zoo over haar tevreden waart „Dat was ook zoo; zij beviel ons uitmuntend; maar zy werd verleden week naar huis ontboden wegens eene zware ziekte van hare moeder en schrijft ons nu dat zij niet meer van huis kon." „Nu, ge zult gemakkelijk eene andere vinden." „Er hebben zich ook reeds een paar jongedames aangemeld, maar zij bevielen mijne vrouw niet. Ik denk dus, dat wij eene advertentie zullen moeten plaatsen." Charles zette zijne ooren wijd open. Hij deed zijne boodschap en bracht het antwoord aan den .heer Stroud pver, maar zijn hoofd was vervuld -met Alice! Als zy die betrekking eens kou krijgen! Mevrouw Preen was eene lieve dame en de twee dochtertjes waren aardige kinderen; hij had ze wel eens gezien. Alice zou daar zeker naar haar genoegen zijn. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1