BUITENLAND. Oorlogsberichten. Het antwoord yan Engeland. De banier van den profeet. Z eetijdi n g e n. Handelsberichten, Thermometerstand. Gemeenteraad van Zierikzee. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz, Prijzen van effecten. bevolking over de wetgeving, welke van het con. gres zal worden gevraagd tot bestrijding van den verderen voortgang van het Mormonisme. Een aanzienlijk publiek was opgekomen en ver scheidene redenaars betoogden de noodzakelijk heid eener wet tot hervorming van het kiesrecht, opdat de bevolking bij vrije stemming zou kunnen beslissen dat allen die bigamie en polygamie huldigen, van alle openbare betrekkingen zullen worden uitgesloten en van de lijst der jury-leden zullen worden geschrapt, en om te protesteeren tegen de opname van Utah in den Noord-Ameri- kaansehen statenbond, zoolang genoemd grondge bied wordt bestuurd door Mormonen-priesters. Men lacht wel eens om naamsveranderingen door sommige families aangevraagd, maar in en kele gevallen is het toch verklaarbaar dat men er prijs op stelt een anderen naam te dragen dan zijn voorvaders. De Belgische Moniteur van eer gisteren bevat b. veen decreet, waarbij de naam der familie Leporcq is veranderd in dien van Lepourcq. 't Is zeker niet aangenaam den naam van Het zwijn te dragen. Verscheidene nachten achtereen werden de bewoners van een huis in de nabijheid van het kerkhof van Fécamp te Rouaan des nachts in hun slaap gestoord door een ongewoon geluid, dat uit den schoorsteen kwam. Men kon er maar geene verklaring voor vinden en ontbood eindelijk een schoorsteenveger, die zoodra hij het geluid hoorde tot de conclusie kwam, dat het van een meDsche- lijk wezen afkomstig moest zijn. Hij legde ter stond een groot vuur aan de rook sloeg neer, maar weldra deed zich een zonderling verschijnsel voor, daar half bedwelmd uit den stoorsteen te voorschijn kwam eene buurvrouw. Deze leefde met de bedoelde familie in or.eenigheid en wreekte zich door in den schoorsteen te klimmen, die in gemeenschap stond met hare woning, en het geluid te veroorzaken waardoor haar buren in den slaap werden gestoord. Te Bucharest zijn de prijzen van levensmid delen en vooral van koloniale waren buitengewoon gestegen. Suiker kost thans 75 florijnen de 50 kilogrammen en koffie 400 florijnen de 50 kilogr. 7 Mei. :s av. 11 u. 48 gr. 8 's morg. 7 u. 48 gr. 's midd. 1 u. 66 gr. 's av. 6 u. 63 gr. Zitting van Maandag 7 Mei. Afwezig de heeren de Jonge en Macaré. De laatste komt later binnen. Het nieuw benoemde raadslid, de heer J. J. Blankert, wordt door den secretaris in de verga dering binnen geleid en legt in handen des voor zitters de bij de wet voorgeschreven eeden af, waarna de voorzitter hem geluk wenscht, en hulde brengt aan de verdiensten van den heer Koole, in wiens plaats hij is gekozen. De heer Blankert beantwoordt die toespraak met dankbetuiging voor de welwillende woorden des voorzitters en aanbeveling in de medewerking en het vertrouwen van het dagelijksch bestuur en den raad, waaraan hij verklaart behoefte te hebben. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering, deelt de voorzitter mede, dat de heer W. B. van Nieuwland de getaxeerde af koopsom zijner tienden in den Adriana-Johanna- polder betaald heeft met de kosten, zoodat de procedure, waartoe in een der vorige vergadeilngen besloten was, geen voortgang zal hebben, en doet mededeeling van eenige ingekomen stukken, welke voor kennisgeving worden aangenomen. Komt ter tafel de rekening der openbare brei en naaischool over 1875, welke wordt gesteld in handen der heeren Boeije, Pilaar en Blankert, tot onderzoek en rapport. Wordt medegedeeld eon brief van de directie dier school houdende aanbeveling van een dubbel tal ter benoeming van een penningmeester, te weten de heeren J. J. Keller en dr. W. C. van Manen. Wordt benoemd de heer J. J Keiler met 7 stemmen. De heer dr. W. C. van Manen ver kreeg 4 stemmen. Het verzoekschrift van den heer H. C. van den Ende, om een perceel gemeentegrond in eigendom te verkrijgen, tot het stichten van een steen- en pannen bakkerij en het voorstel van burgemeester en wethouders, om daarop gunstig te beschikken, met uitzondering van éen door den verzoeker ge stelde voorwaarde, wordt na discussie in handen eener commissie gesteld tot onderzoek en rapport, van welke als leden worden benoemd de heeren Moolenburgh, Labrijn en Ochtraan. Tot ambtenaar van den burgerlijken stand wordt benoemd de heer mr. Mauritsz Ganderheijden, burgemeester, met 11 stemmen. De heer mr. Schneiders verkreeg 1 stem. Tot lid der commissie van fabricage wordt be noemd de heer Blankert, met 8 stemmen. De heeren Boeije en Schneiders verkregen elk 2 stemmen. Nadat besloten was om de overige punten aan te houden, wordt overgegaan tot de behandeling van het kohier van den hoofdelijken omslag van 1877 en de vergadering met gesloten deuren voortgezet. Na heropening wordt het kohier vastgesteld op f 22039.15. De heer Macaré verkrijgt het woord en zegt, dat door zijn aanstaand vertrek naar Amsterdam deze de laatste^ raadsvergadering zal zijn die hij bij woont. Bü zijn afscheid zegt hij de burgerij van Zierikzee dank voor het in hem gestelde vertrou wen en zijne medeleden voor hunne betoonde wel willendheid, en koestert de beste wenschen voor den bloei en de welvaart dezer gemeente. De voorzitter acht zich geroepen om den heer Macaré namens den raad geluk te wenschen met zijne benoeming en hem te danken voor de vele nuttige wenken als raadslid door hem gegeven en hoopt, dat het hem op zijne verdere loopbaan zal welgaan. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. 't Is niet te verwonderen dat de discussie over de interpellatie-Leblond in de Fransche kamer gevoerd algemeen de aandacht in het land heeft getrokken, en welken indruk de woorden van den heer Gam- betta en van den minister van binnenlandsehe zaken hebben gemaakt kan men eerst thans na gaan. Natuurlijk zijn de clericale organen woe dend, vooral op den heer Jules Simonaan wien zij verwijten dat hij zelfs in strijd met de ziens wijze en de instructies van maarschalk Mac Mahon heeft gehandeld. De teleurstelling verontschuldigt een dergelijke onderstelling, hoe dwaas zij ook moge wezen, want in weerwil van zijn liberale en republikeinsche sympathieën kan men van een constitutioneel minister als de heer Jules Simon niet verwachten, dat hij openlijk het hoofd van den staat zou weêrstreven. 't Blijkt dan ook, dat de maarschalk het door de kamer uitgesproken votum met zijn gewone kalmte en onpartijdig heid heeft opgenomen, en in den ministerraad van den volgenden dag heeft hij den heer Jules Simon met dezelfde welwillendheid bejegend als anders. Ook maarschalk Mac Mahon weet wat hij als consti tutioneel regent verplicht is. Heeft de houding van den eersten minister al gemeen sympathie verwekt bij de ware republie- keinen, niet minder is dit het geval met den heer Gambetta, dien men meer en meer begint te be schouwen als het middenpunt der kamer van af gevaardigden, de ziel van de groote republikeinsche party. De interpellatie door den heer de Franclieu in den senaat aangekondigd is door hem ingetrokken, zoodat de ultramontaansche beweging voor 't oogenblik in het Fransche hoogerhuis onbesproken zal blijven. Waaraan dit is toe te schrijven is eigenlijk niet zeer duidelijk, want gisteren morgen bestond nog het stellige voornemen de interpellatie te doen. Na den middag zijn echter de hoofden der rechterzijde in den senaat, de heeren de Broglie, de Chesnelong en anderen met den heer de Franclieu overeenge komen om de interpellatie uit te stellen, teneinde met andere groepen der rechterzijde te kunnen onderhandelen over de wijze waarop de quaestie moest worden aangepakt. Waarschijnlijk is het motief voor deze handeling hierin gelegen, dat de interpellatie, zooals zij was aangekondigd, als onparlementair moest worden beschouwd. Dit was althans het gevoelen van de linkerzijde van den senaat, die ook in dien zin zou hebben geopponeerd. Het moet zonder voorbeeld wezen, dat in eene kamer eene discussie zou worden gevoerd over eene orde van den dag in een andere kamer aangenomen. Hoe dit zij, voor de verstandhouding tusechen de beide kamers van het Fransche parlement en ter voorkoming van mogelijke conflicten is het zeker wenschelijk, dat de senaat de zaak laat rus ten. Intussehen is het een betreurenswaardig verschijnsel, dat de clericalen naar 't schijnt niet alleen in Frankrijk, maar ook in Italië kunnen rekenen op den steun van het hoogste parlemen tair college, in tegenstelling van het andere, meer de volksopinie vertegenwoordigende deel der wetgevende maeht. De Italiaansche senaat toch heeft, na langdurige discussies, met 105 tegen 92 stemmen verworpen het wetsontwerp tot voor koming van misbruiken door de geestelijkheid in de uitoefening van hun ambt, welk wetsontwerp met een aanzienlijke meerderheid door de kamer was aangenomen, en dat ook gedeeltelijk aanleiding heeft gegeven tot de woelingen der ultramontanen die in den laatsten tijd in verschillende landen zijn ontstaan. De Fransche kame r heeft gisteren het wetsont werp tot organisatie der gemeentebesturen tot artikel 33 aangenomen. Bij de Zondag in het arrondissement Saint Malo gehouden verkiezing is tot afgevaardigde gekozen de republikeinsche candidaat Durand met 7347 stemmen tegen 4975 op den legitimistischen can didaat de Kerloguen. Terwijl in sommige streken van de Baskische provincies in Spanje, voornamelijk te Bilbao, weder fueristische woelingen plaats hebben is een konink lijk besluit afgekondigd, dat niet zal strekken om de gemoederen te kalmeeren. Het bevat nl. het bevel, dat de regeering en de administratie van genoemde provincies volmaakt op dezelfde wijze zullen worden gevoerd als in andere provincies. De geestelijkheid zal, overeenkomstig de bepalingen van het concordaat, door den staat worden betaald. Tengevolge van dit besluit hebben dan ook de militaire autoriteiten maatregelen genomen om de orde te handhaven. Ter aanvulling van hetgeen gisteren omtrent de annexatie der Transvaalsche republiek is gemeld kan nog worden medegedeeld, dat den 12en April jl. de Engelsche vlag te Pretoria is geheschen en dat de Engelsche troepen aan den Transvaal waren aangekomen. Ingevolge den raad van president Burgers, om zich zonder strijd te onder werpèn, werd geen gewapende tegenstand verwacht, maar er zullen afgevaardigden naar Europa en Amerika worden gezonden om tegen de handelwijze van Engeland te protesteeren bij de mogendheden die de Transvaalsche republiek hebben erkend. Hunne stem zal ook wel wezen als die eens roe penden in de woestijn! De Russische minister van oorlog heeft Zondag uit Moscou naar St. Petersburg getelegrafeerd, dat er geen nieuws uit den Caucasus was. Den 2"> Mei waren zeven Turksche oorlogschepen voor Satcha verschenen, maar na 48 uren vertrokken zonder een schot te hebben gelost. Den 5en Mei heeft een Turksche kanonneerboot, geheel zonder eenig gevolg, op Poti (bekend door den Poti-Tiflis spoor weg) geschoten. De kogels bereikten niet eens de vestingwerken der stad. Uit Erzeroum wordt gemeld, dat het centrum van het Russische leger zich in de vlakte van Kars bevindt, in afwachting van het resultaat der beweging van den linkervleugel, die den weg naar Bayazid tracht te forceeren. Yan het oorlogstooneel aan den Donau wordt bericht, dat de Russen zich op den noordelijken oever van die rivier bij Reni en Ismael versterken. Volgens een telegram uit Bucharest is de Rumenische haven Bechet in den nacht van Zon dag op Maandag door de Turken gebombardeerd, die vijf Engelsche en verscheidene andere schepen met koren geladen hebben laten zinken. De bachi bozouks hebben de omliggende plaatsen geplunderd, waarna zij met hun buit den Donau weder ziju overgestoken. De grootvorst Nicolaas wordt te Bucharest verwacht. Op uitnoodiging van den prins van Montenegro zijn de Herzegowiners, die na de wapenen te hebben neetgelegd naar Oostenrijk waren gevlucht in Montenegro teruggekomen, bij welks leger zij zullen worden ingelijfd. Suleiman Pacha durft de pas van den Douga niet binnendringen alvorens meer versterking te hebben ontvangen. De batterijen op de kusten der Baltische zee worden door de Russen gewapend. Er worden kwartieren voor de troepen gereed gemaakt en maatregelen genomen om torpedos te leggen. Tunis is bereid een legerkorps van 18,000 man infanterie en 5000 man cavalerie als hulp troepen aan Turkije te leveren. De Servische vertegenwoordiging heeft be sloten alle forten in staat van verdediging te brengen en de grenzen langs den Donau te doen bezetten. Bij gelegenheid van de plechtige ontvangst van keizer Alexander te Moscou en te St. Peters burg zijn weder officieele redevoeringen uitge sproken die overvloeien van zelfverheffing en vorstenvergoding. De gezwollen taal, waarin de czaar zoo hoog mogelijk wordt geprezen omdat hij „in naam van den Christus" het zwaard heeft getrokken, zou inderdaad reeds eene rechtvaardi ging voor den sultan wezen indien bij de groene banier van den profeet voor den dag haalde. Zooals gisteren avond onder de telegrafische berichten is gemeld, is de hoofdinhoud van het antwoord van lord Derby op de laatste circulaire van prins Gortschakoff thans bekend. De Engelsche minister van buitenlandsche zaken begint met het leedwezen van Engeland uit te spreken over de ontvangen mededeeling, dat de czaar bevel had gegeven aan zijne legers om de Turksche grenzen over te trekken. Hij kan de uiteenzetting der motieven van prins Gortschakoff niet aannemen, evenmin als de conclusies die daar uit worden getrokken en die moeten strekken om het door den czaar genomen besluit te rechtvaar digen. Het protocol zegt lord Derby vroeg van den sultan geen nieuwe waarborgen voor de her vorming van zijne administratie. Met het doel om meer invloed uit te oefenen onthield Rusland zich eerst van een afzonderlijke handeling, en het pro tocol constateerde het belang, dat de mogendheden gemeenschappelijk stelden in den toestand der Christenen in Turkije. Yoor zooveel nu be treft de verklaringen en de bedoelingen der mogendheden bestond er geen behoefte aan de toestemming der Porte. Ongelukkiger wijze achtte de Porte het noodza kelijk te protesteeren tegen den tek3t van het protocol, als kwetsend en beleedigend voor de sou- vereiniteit en de onafhankelijkheid van den sultan. Hoewel zij protesteerde gaf zij echter opnieuw haar stellig voornemen te kennen om de reeds toegezegde beloften ten uitvoer te leggen. Op grond daarvan kan de Engelsche regeering niet aannemen, dat door het antwoord van de Porte alle hoop, dat zij aan de wenschen en de •raadgevingen van Europa gevolg zou geven of waarborgen verleenen voor de uitvoering der her vormingen, vervlogen zou zijn. Zij gelooft niet meer, dat de uitdrukkingen der Turksche nota het sluiten van den vrede met Montenegro en de wederzijdsche ontwapening onmogelijk maakten. De Engelsche regeering gelooft nog, dat met ge duld en gematigdheid van beide partijen men over de beide laatstgenoemde hoofdpunten 'tot overeen stemming zou kunnen geraken. Zij ontkent, dat de handelwijze van Rusland in overeenstemming zou zijn met de gevoelens en belangen van Europa het enkele teit der concentratie van een aanzien lijke Russische troepenmacht op de Turksche grens levert een materieelen hinderpaal voor de inwendige pacificatie en de uitvoering van hervormingen. Zij kan niet gelooven dat het binnenrukken van deze troepen op het Turksche grondgebied zal strekken om de moeilijkheden uit den weg te ruimen en het lot der Christenen te verbeteren. De door Rusland gevolgde gedragslijn is in strijd met het artikel van het traktaat van Parijs, waardoor Rusland verplicht is de onafhankelijk heid en integriteit van Turkije te eerbiedigen welk artikel in 1871 opnieuw is bevestigd. Door te besluiten zelfstandig tegen Turkije te handelen en zijn toevlucht te nemen tot de wape> nen zonder de mogendheden meer te raadplegen heeft de keizer van Rusland zich losgemaakt van het Europeesche verbond, dat hij tot nogtoe had erkend, en tegelijkertijd heeft hij de schikking onmogelijk gemaakt, waaraan hij op plechtige wijze zijne goedkeuring had gehecht. Het is onmogelijk de gevolgen eener dergelijke handelwijze te voorzien. De regeering van Enge land zou zich gaarne van eenige opmerking te dien aanzien outhouden, maar aangezien prins Gortschakoff in eene tot de Europeesche regeerin gen gerichte circulaire schijnt te beweren, dat Rusland handelt in het belang van Groot Brit- tannië en in dat der andere mogendheden, acht zij het noodig op een stellige wijze en openlijk te verklaren, dat het besluit der Russische regee ring noch hare toestemming noch hare goedkeu ring kan wegdragen. Naar men verzekert is Rusland niet voornemens op deze nota van Engeland te antwoorden. Zooals men weet heeft de Porte gedreigd de janier van den profeet te zullen opheffen als het teeken, dat de heilige oorlog is uitgebroken. Omtrent die banier deelt een Weensch dagblad de volgende bijzonderheden mede. De vlag van Mahomed is twee ellen lang bij een breedte van een halve el, en heeft een donker groene kieur. De stof is genomen naar een gordijn dat voor de deur van de sultane Aïcha hing, de favorite van Mahomed, en wel onder de volgende omstandigheden. Toen de profeet op zijn sterfbed lag kwamen de militaire aanvoerders de bevelen van Mahomed vragen voor den aanstaanden strijd. Voor zij vertrokken nam de sultane eigenhandig het gordijn af en gaf het hen als een vereenigings- teeken in alle oorlogen die voor het geloof van den Islam zouden worden geleverd. Toen na den dood van Soliman II de macht der OsmaDS begon te verminderen werd de banier van de profeet meermalen voor de Ottomanische leger scharen in het veld opgeheven. In 1683 wapperde die schrikwekkende vaan van de muren van Wee- nen en het voornemen is reeds uitgesproken om in den tegenwoordigen oorlog de banier van den profeet met buitengewone plechtigheid te Konstan- tinopel te ontplooien, hetwelk door sultan Abdoel Hamid persoonlijk zou geschieden, nadat hij haar uit handen van den Cheik-ul-Islam zou hebben aangenomen. Deze zou op een rijk gemonteerd paard, met den sultan Daast zich eveneens te paard en met ontbloot zwaard, omgeven door een talrijk escorte van ulemas de hoofdstad van Turkije door rijden om den heiligen oorlog te proclameeren. Zoodra de banier plechtig door den sultan was overgenomen en opgeheven zou zij naar het leger aan den Donau worden gezonden, waar zij door den Cheik-ul-Islam zelf zou worden gevoerd. Volgens een telegram in de Times heeft de En gelsche vertegenwoordiger, de heer Layard, de Porte aangemaand om de beruchte banier niet te ontvouwen, omdat daardoor alle pogingen om den oorlog te localiseeren vruchteloos zouden worden. Volgens ontvangen schrijven van den gezagv. A. Jörgensen, voerende het barkschip Riga, lag hij den llen April te Richmond (U. S.) zeilklaar om te vertrekken naar Greenock (Engeland). Vertrokken het Schoonerschip Adriana WilhelmUia, gezagvoerder Reijnhout, in ballast naar Engeland. Goes, 8 Mei. Ruimen aanvoer van tarwe, 25 cent lager biedende bleef veel onverkochtoverige artikelen bijna zonder aanvoer. Rotterdam 8 Mei. Ter markt van heden waren aangevoerd 1282 runderen; 174 vette; 123 nuchtere kalveren; 360 schapen250 varkens 257biggen; runderen 1« qual. 90; 2* qual. 76; 3^ qual. 60; kalveren le qual. 105; 2e qual. 85; schapen 95 cent. ViissiNGEN 8 Mei. Boter per kilogram f 1.30 a f 1.25. Eieren f 3.50 a fper 104 stuks. Amsterdam, 7 Mei. 8 Hei. Vederl. Cert. Werk. schuld. 2$ pet. 62& 62$ Certific. dito dito .3 75$ 75$ dito dito dito 4 99$ 99$ Aand. Handelmaatschappij. 5 100} 101} dito exploitat. Ned. Staatssp. 97$ 97} Loten stad Rotterdam. 3 98 100 dito dito Amsterdam 3 99$ 99 België. Cert. bij Rothschild. 2$ pet. Frankrijk. Inschrijvingen3 Inschrijvingen5 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 93$ 93 Certific. Inscr. 5e serie 5 Obl. Hope C°. 1855 6e serie. 5 73$ 74$ dito f 1000 18645 „87$ 87} dito L. 100 18725 74 74$ dito L. 100 1873 5 74 74$ Loten 18645 120$ 123 Loten 18665 „118 119$ Oblig. Hope &C°. Leen. 1860. 4$ 76 76$ Certific. dito4 62 Inscr. Stieglitz C°. 2ea4L. 4 62 62$ Obligatiën 1867694 67^ 68$ Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 99 99$ Oblig. dito. 4$ 78 78$ dito dito4 73$ Aand. Kiew-Brest 5 27 27 dito Baltische spoorweg. 3 46 45 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 84$ dito dito Jelez-Griasi. 5 78 79 dito dito Jelez Orel 5 „82} dito dito Charkow Azow 5 74$ 75$ Polen. Schatkistobligatiën 4 69$ 69} Aand. Warschau-Bromberg. 4 48 dito dito Weenen. 5 Oostenrijk. Obligatie metal. in zilver Januari/Juli. 5 48$ Obligatiën dito April/Oct. 5 48$ dito in papier Mei/Nov. 5 43$ dito dito Febr./Aug. 5 44 Aand. Nation, bank3 „99 100$ Loten 1860 5 82 81} dito 1864 „98} 98 Hongarjfe. Schatkistbiljett. 6 Oblig. Theiss spoorweg 5

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3