Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. Landbouw. Marine en leger. Rechtzaken. de iioodige maatregelen neme, opdat de vracht voor petroleum weder, evenals vroeger, genomen worde naar het werkelijk gewicht. consuls. Bij kon. besluit is F. van Overzee erkend en toegelaten als consul van Oostenrijk- Hongarije te Rotterdam, op den voet van Neder- landsch onderdaan. zeemacht. Bij kon. besluit is de officier van gezondheid le kl. bij de zeemacht D. Dronkers, op zijn verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen; en is met den 16en daaraanvolgende bevorderd tot officier van gezondheid 1" kl. de officier van gezondheid 2e kl. d'. F. M. Cowan. telegraphie. Bij kon. besluit is benoemd tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren, H. L. Berekenhoff, thans telegrafist tweede klasse. In de jongste aflevering van het weekblad Ceres wordt als een middel tegen kalander mede gedeeld, de graanstapels in de schuur te plaatsen op eene tamelijke dikke laag koolzaadstroo of koolzaadpeulen. De persoon, die dit middel be proefd en aan het weekblad medegedeeld heeft, had daardoor nog nooit last van kalander gehad, daar dit insect, volgens zijne ondervinding, steeds vlucht zoodra het stroo of de peulen in zijne nabij heid gebracht wordt. De proef ware te nemen. De Nationale tuinbouwtentoonstelling, te houden in het park van 't koninklijk domein Het Loo, wordt geopend op Zaterdag 23 Juni 1877 en zal duren tot en met 25 Juni. Voor deze tentoonstelling worden 35 prijsvragen uitgeschre ven. De medailles zijn5 groote gouden10 gouden, 10 zilveren en 10 bronzen. De mededin ging naar prijzen staat uitsluitend vrij aan Neder landers en in Nederland gevestigde inrichtingen. Zijdie willen mededingenmoeten vóór 2 Juni a. s. een voorloopige opgave der in te zenden voorwerpen doen toekomen aan den heer Sand- berg, intendant van het Loo. Tenten worden be schikbaar gesteld voor de plantendie bedekking behoeven. Voor de tentoonstelling van landbouwzuivel bereiding enz. is voor meer dan 3000 aan prijzen en premiën uitgeloofd. Bij koninklijk besluit is bepaald, dat de cursus voor de intendance voortaan twee jaren zal duren, doch slechts zes maanden voor officieren, die den volledigen cursus aan de krijgsschool lahb ^utenu&wije wJlWih^gepiaaLsc, uan ng, uie een der bedoelde cursussen voor de intendance met goeden uitslag heeft doorloopon. Blijkens een by het departement van marine ontvangen telegram, is de oefeningsdivisie, onder bevel van den kapitein ter zee W. K. van Gennep, den 5'- dezer van St. Vincent naar de Kaap de Goede Hoop vertrokken. Gisteren deed het gerechtshof te Amsterdam uitspraak in een drukpersdelict, den heer Joh. Visser, boekdrukker, te laste gelegd. Overeen komstig de conclusie des verdedigers, den advo caat mr. S. Katz, bekrachtigde het hof het vonnis der rechtbank te Amsterdam, sprak diensvolgens den beklaagde vrij en verwierp de vordering der civiele partij. Het hof heeft zich derhalve niet vereenigd met Hoofdstuk IV. VERNEDERING, Andermaal gingen weken en maanden voorbij en brachten zij wederom den herfst van een vol gend jaar mede; want in het werkelijke leven (en dit is grootendeels een waar verhaal) verloopt de tijd ongemerkt, wanneer er weinig gewichtigs in gebeurt. Het eene seizoen volgt het andere op en van geen van alle is veel te vertellen. Het leven der Raynor's was eentonig om het maar van de beste zijde te beschouwen. Het scheen niets anders dan een bestendige, geduldige strijd om rond te komen, niet te verhongeren, het dak van Lauwerhof boven het hoofd te houden en niet genoodzaakt te worden het te verlaten, om fatsoenlijk gekleed te blijven en niet in lompen te moeten gaan. Zonder Ediua zouden zij dat kunststuk nooit volbracht hebben. Al hadden zij hare vijftig pond 'sjaars gehad, zonder haar zelve waren zij er niet meê uitgekomen. Zij overlegde en werkte, werkte en overlegde, en had altijd een vriendelijk woord voor iedereen ten beste. Wanneer zij mismoedig werden, vooral mevrouw Raynor, en de toekomst meer dan gewoonlijk donker scheen te zijn, was het Edina die hun sprak van de morgenster, die in het verschiet fonkelde en van den zilveren rand dien elke wolk had. Ware Edina er niet geweest, zij zouden bijna het vertrouwen op den Hemel verloren hebben. Van alles was Charles bet meest veranderd, de aangevoerde gronden van niet ontvankelijkheid, maar het voor de drukpers zoo belangrijk beginsel uitgemaakt, dat niet hij strafrechtelijk de aanspra kelijke persoon is, die een van laster of hoon be ticht geschrift, werktuigelijk, zonder kennis van den inhoud, drukt, maar wel degene, die, tentee ken dat hij alle verantwoordelijkheid op zich neemt, zijn naam als drukker plaatst onder het geïncri mineerde. (Hbl.) Ook heeft de advocaat-generaal in de gisteren gehouden terechtzitting van den hoogen raad, conclusie genomen in de voorziening in cassatie van den procureur generaal bij het gerechtshof te 's Hage, tegen een arrest van dat hof, waarbij in hooger beroep, met vernietiging van een vonnis der rechtbank te Middelburg, B. P. Korteweg is ontslagen van rechtsvervolging, ter zake dat hij den redacteur der Delfshavensche courant in een openbaar geschrift zou hebben verweten „niet meer te zijn een eerlijk man", welk feit door do Mid- delburgsche rechtbank als hoon was gequalificeerd en gestraft. De conclusie strekte, dat de H. R. het beklaagde arrest zou vernietigen en ten prin cipale rechtdoende het dictum van het vonnis der rechtbank te Middelburg zou bevestigen. De hooge raad zal in deze zaak uitspaak doen op den 4en Juni e. k. binnenland. Tweede kamer. De heer Stieltjes bestreed heden het wetsontwerp betreffende het onderwijs aan de militaire academie. Zonder meer ingrij pende wijzigingen dan de voorgestelde, zal bij tegen de wet stemmen. De vroegere leeftijd, waarop de opleiding zal aanvangen, strijdt tegen de ondervinding en het gezond verstand. In het gebrek aan officieren moet voorzien worden door betere betaling en hooger pensioen. De tegen woordige toestand moet verbeterd worden door tijdelijke maatregelenals afschaffing van het dubbel examen en door aan de kadets toelagen toe te kennen in plaats van bijdragen van hen te vorderen. Door maatregelen van big venden aard, zooals geen kazerneering der kadets, wil hij betere voorbereiding. Ook de heer de Roo bestreed het wetsontwerp uitvoerig, dat terug wil keeren tot een stelsél dat veroordeeld is, als ongeschikt voor den tegenwoor- digen tijd. Aan het beginsel der wet van 1869 moet vastgehouden en de toeloop van kadets her steld worden door de oprichting van voorbereidende militaire scholen. Het wetsontwerp moet overeen komstig de voorgestelde amendementen gewijzigd worden, hoewel het, ook geamendeerd, slecht zal blijven. De heer van Wassenaer verdedigde het beginsel van het wetsontwerp, herinnerde aan den vroegeren en verlangt eene goeue opieiumg, uoor eene Krijgs school voltooid. De minister van oorlog verdedigde het wets ontwerp. buitenland. Stf. Petersburg. Volgens berichten uit Alexandrowsk (Armenië, Oostelijk van Kars) wor den door de Turken troepen geconcentreerd te Saganlugh. Bucharest. Bij de ontvangst eener commissie uit den senaat heeft prins Karei van Rumenië de daden van geweld, door de Turken gepleegd, opgesomd. Met kommer voorziet hij dat geen ge matigdheid baten zal; in dat geval zal Rumenië geweld met geweld moeten keeren. ft<«. Zaterdag morgen heeft een landbouwer te Biervliet zich van het leven beroofd door zich, veranderd in voorkomen, manieren en gedragingen, en bovenal veranderd naar den geest. Al zijn hoogmoed was gebroken, al zijn eigenwaan was als een zomernevel verdwenen, gebroken en verdwenen voor altijd. Ware de beproeving, waaraan hij nu onderworpen was, voorbijgaande geweest, had zij slechts eenige weken of laten wij zeggen maanden geduurd, de indruk zou met de teruggekeerde gunstige omstandigheden, indien zich die hadden voorgedaan, weêr verflauwd zjjn, zonder eene verandering ten goede na te laten. Maar wanneer zulk een drukkende toestand lang aanhoudt, is ziju invloed doorgaans duurzaam. Eiken, dag zijn3 levens en elk uur van den dag was Charles blootgesteld aau de vernederingen (als zoodanig beschouwde hij ze en voor hem waren zij het ook), die van de betrekking van klerk onafscheidelijk zijn. Hij, die met de begrip pen van een heer was grootgebracht en zich als den toekomstigen bezitter van den Arendshorst beschouwd had, vond zich door het lot verwezen tot deze ondergeschikte betrekking, waarin hij allerlei bevelen moest afwachten van de volontairs die hem volstrekt niet als hun gelijke beschouwden.' „Raynor, doe dit eens; Raynor doe dat eens; Raynor, kom hierRaynor, ga daarheen," was het den geheelen dag. Hij moest op hunne wenken vliegen en was verplicht zich daaraan te onder werpen; hij moest hen behandelen als zijne meer deren, niet enkel op het kantoor, maar ook in de maatschappij, en, wat nog het zwaarste woog, hij moest hun gebiedenden toon verduren, waaruit met het hoofd voorover in een put bij zijne woning te werpen. i Eindelijk is men te Wolfaartsdijk begonnen met de herstelling van het plankier van den stei ger aan het veer. Men vleit zich dat de bevesti ging aan het paalwerk nu zoo stevig zal geschie den, dat het ongerief van drie maanden den steiger te moeten missen, gelijk nu het geval is geweest, niet zoo licht meer zal voorkomen. Op den 6en dezer is de postschuit tusschen Stavenisse en Vianen omgeslagen, zoodat de post niet op zijn gewonen tijd te Zierikzee aankwam en de brieven, die eerst nog een droogkuur hebben moeten ondergaan, li unr later dan gewoonlijk zijn uitgegeven. Het ongeval is dus nog al ge lukkig afgeloopen. Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben aan den gemeenteraad voorgesteld, om de plaatselijke directe belasting (inkomstenbelasting) vast te stellen op 3 percent van het belastbaar kapitaal, onder bepaling, dat door de belasting schuldigen voorloopig slechts V» gedeelte (2 pet.) van dat bedrag zal behoeven te worden voldaan, en bij een later te nemen raadsbesluit zal worden be slist of het overige V» gedeelte (1 pet.) hetzij ge heel, hetzij ten deele zal worden gevorderd. In het Politieblad staat vermeld: Den llm April 11. is door een onbevoegde aan het postkantoor te Amsterdam afgehaald een brief, inhoudende vier bankbiljetten als: 1 a 300, ge merkt D 571, een dito gemerkt n° 3955,1 a f 200. gemerkt D 6803, 1 dito gemerkt K 3551. De officier van justitie te Amsterdam verzoekt opspo ring, aanhouding en bericht. Nabij 's Prinsenhage, onder het gehucht de Beek heeft het volgende ongeluk plaats gehad: De landbouwer P. K. zat omstreeks 8 uur 's mor gens met zijn zwager die bij hem werkzaam was, zijne vrouw en 17jarige dochter koffie te drinken, toen plotseling hun huis in brand vloog. De brand nam zoo hevig toedat alle vier de handen aan het werk sloegen om te redden wat mogelijk was. Het eerste wat men wilde uitdragen, was eene kist met kleeren en eenige kleinigheden, doch ter nauwernood aan de deur gekomen, stortte het brandende rietendak reeds naar beneden en ver sperde den uitgang. De beide mannen hebben zich door de vlammen heen gered, doch de beide vrouwen vouden hun ellendigen dood in het vuur. Alle boerengereedschap, huisraad, twee koeien, een kalf, hooi, stroo, graan alles is vernield. De mannen verkeeren in levensgevaar door de beko men brandwonden. Gelukkig dat de jongere kin deren naar school waren. In het Samarangsche blad „de Locomotief" leest men het volgende dd. 24 Maart „Dertien inlanders, twee jaar geleden beschuldigd van bij de Chineesehe vrouw Lengko te Goeboeg roof gepleegd te hebben, en preventief gevangen vrijheid gesteld. Twee jaar preventief om daarna op vrije voeten gesteld te worden wegens gebrek aan bewijs! Het door een tal van ingezetenen te Kampen aan den raad gericht verzoek, om op het besluit tot afschaffing der kermis terug te komen, is, ofschoon de kamer van koophandel ten gunste der wederinvoering adviseerde, van de hand gewezen. De bekende Groningsehe fabrikant, de heer W. A. Scholten te Groningenheeft aan zijne werklieden verboden lid eener werkmansvereeni- ging te worden. De Leidsche studenten hebben besloten mede te werken tot wederopbouwing van het Asyl te Zetten. Eene lezingdoor den heer v. d. Berg gehouden om dat plan aan te bevelenwerd niet slechts luide toegejuicht, maar reeds werden gif ten toegezegd. De heer dr. P. J. Cosyn te Leiden is, be halve de reeds vroeger gemelde drie heerenbe- misschien wisten zij het zelf niet, maar Char les voelde het des te beter het bewustzijn sprak van den afstand die tusschen hen bestond. Zij waren gentlemen en hij behoorde tot de klasse dergenen die voor den broode werken als diena ren van anderen. Hoe pijnlijk dit voor Charles was, kan de lezer zich wellicht voorstellen, maar te beschrijven is het niet. In den beginne kon hij het bijna niet uithouden en meer dan eens kwam de gedachte bij hem op om weg te loopen en zich naar een land te hegeven, waar zulke onderscheidingen niet bestonden. Hij kon goud gaan graven in Cali- fornië of zich een blokhuis bouwen in de wouden van Amerika; op beide plaatsen zou het een paradijs zijn, in vergelijking met het kantoor van Prestleigh en Preen. Alleen de omstandigheid, dat zijn wekelijksch salaris volstrekt onmisbaar was voor zijne moeder en het overige gezin weêr- hield hem van dien stap. Zijn gebiedende plicht was het, hun die hulp te verleenen, want door zijne onverantwoordelijke nalatigheid waren zij tot deze uiterste behoefte vervallen. Bemoedigd door den goeden raad, dien Edina altijd voor hem ten beste had, droeg hij dus zijn leed, getroostte zich zijne vernedering en bleef zijn pad bewan delen met al de wilskracht, die hij verzamelen kon. Wie wist, wie zou ooit kunnen zeggen hoeveel van die verandering bij hem aan den invloed van Edina was toe te schrijven? noemd tot lid der koninklijke academie van wetenschappen. Een achtjarige knaap had de stoutheid, om te Deurne bij een horlogemaker, die met zijne vrouw naar Helmond was, in te breken en wel op het midden van den dag in eene druk bezochte straat. Hij sloeg eene ruit in eu nam vier zilveren horloges mede. Hij schijnt hier wat te veel aan gehad te hebben, want hij gaf aan twee andere kinderen elk een er van cadeau. Thans zijn er drie van terecht, doch n° 4 is nog zoek. Het knaapje is door de maréchaussée van Helmond in arrest genomen. De nieuwe haven te Harlingen zal den 4eu Juni a. feestelijk geopend worden. In verband tot de spoorwegaansluiting NieuweschansIhrhove zijn vele voorname Duitschers tot bijwoning der feesten uitgenoodigd, terwijl ook Nederlandsche ministers en andere hooggeplaatste personen ver wacht worden. (Wórdt wvolgd.) Op het plein voor het stadhuis te Aix (in Frankrijk) werd onlangs een standbeeld voor Mirabeau opgericht. Toen eene commissie uit den gemeenteraad het monument kwam bezichtigen bemerkte zij, dat het beeld met de pathetisch opgeheven rechterhand precies op eene zich op het plein bevindende plaats wees, die men gewoonlijk zooveel mogelijk aan de aandacht onttrekt, als wilde het zeggen: „daar is het!" Deze opmerking leidde den raad tot het besluit om aan bedoelde inrich ting een andere plaats te geven. Ook de Duitsche keizerin en de groothertogin van Baden hebben een bezoek aan Straatsburg gebracht en werden met enthousiasme door de bevolking ontvangen. De keizer heeft voor zijn vertrek verscheidene rijke geschenken gegeven. In den nacht van Zondag op Maandag jl. is waarschijnlijk tengevolge der illuminatie, ter eero van den Duitschen keizer brand ontstaan in de kathedraal van Metz. Te vijf uren stond al het houtwerk in brand. De keizer, de kroonprins, graaf Moltke en de bisschop waren op het tooneel van d«n brand aanwezig. De brand was gisteren morgen in zoover gebluscht, dat het gevaar ge weken was, hoewel hier en daar nog rookkolommen oprezen. Het uurwerk is ongeschonden gebleven het dak is verbrand; inwendig is de kerk op ver schillende plaatsen vernield door het vallen van stukken hout en balken. In Turkije is eene stad, die tengevolge van een schrijffout onder het beheer van den sultan kwam. Dit verhaalt althans graaf von Thieleman die een paar jaar geleden den Kaukasus doorreisde Bij het vredesverdrag van Adrianopel tusschen Rusland en Turkije, na den oorlog van 1828 en 1829, werd de grensscheiding tusschen beide lan den vastgesteld en daarvoor aangenomen de rivier Tschoroch, die ten zuiden van Batum zich in de Zwarte zee stort. De kopiïst las Tscholoch, dat «V xx««xxx xo xcxxx UDXX VIIO twaair UlljlöU töU noorden van Batum vloeit. Dank zij deze schrijffout kreeg Turkije eene belangrijke haven aan de Zwarte zee. Een Fransch scheikundige heeft de Turksche regeering een middel aangeboden om door éen man een gansch leger te verwoesten. Zijne uit vinding komt hierop neder, dat men in de geheele streek, waar de vijand het eerst verwacht wordt, een aantal torpedo's onder den grond verbergt' die met elkander in verbinding staan en gelijktijdig' kunnen losbarsten. Als hij slaagt in Rumenië, zal hij geen belooning eischen, maar eene groote som moet hem vooruit betaald worden om zijn uitvinding in Klein-Azië toe te passen. Het Autwerpsche dagblad 1' Escant is door de rechtbank wegens beleediging van den burge meester van Antwerpen, den heer de Wael, ver oordeeld tot 2000 franken boete en plaatsing van het vonnis driemalen in 1' Escaut en tien andere bladen. Te Namen bestaat het voornemen omeven als te AntwerpenBrusselGent en Luik een net van paardenspoorwegen aan te leggen. Een zonderling gerucht is te Rome in omloop, met betrekking tot een eventueele vacature van den heiligen stoel. Er wordt nl. beweerddat ingeval de paus komt te sterven niet onmiddellijk tot een nieuwe verkiezing zal worden overgegaan, tengevolge van den bij zonderen toestand waarin het pausschap te Rome verkeert. Voor zij zich als conclave constitueeren zouden de cardinalen eischen dat de Italiaansche regeering Rome zal verlatenonder bedreiging de vacature van den pausselijken stoel onbepaald te zullen laten voort- duren. In hoeverre dit gerucht eenige waarde heeft zal de tijd moeten leeren. Tengevolge van den oorlog in het Oosten heeft een aanzienlijke uitvoer van koren uit Spanje plaats. Er komen vele bestellingen uit Nederland en het noorden van Europawaardoor de prijzen drie franken per hectoliter zijn gestegen. Op de markten van Castilievooral te Valencia eu Val- ladolid heerscht groote levendigheid en uit de havens van Gyon en Santander is de verzending aanzienlijk. Dit zou ook het geval zijn uit die van Bilbao, indien de fueristische woelingen aldaar geen hinderpaal waren voor een krachtiger ont wikkeling van den handel. Volgens de laatste berichten uit Utah zal de Mormonen-quaestie weldra in het congres der Ver- eenigde staten worden behandeld. Den 15en April werd te Salt-Lake City eene meeting gehouden tot bespreking van de opinie der niet-Mormoonsche

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2