Telegraphische berichten. BUITENLAND. Oorlogsberichten. O n d e r w ij s, Rechtzaken. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Arrondissement Roermond. Standplaats Roermond0. M. F. H. Thissen, thans proc. bij de arr.-rechtb. te Roermond. Arrondissement Arnhem. a. Voor de kantons Arnhem, Doesborgh en Terborgh, standplaats Arnhem: H. J. van der Poel Bidding, thans adv. te Arnhem b voor de kantons Nijmegen, Wageningen en Eist, standpl. Nijmegen: Gr. S. Scheltema, thans adv. te Arnhem. Arrondissement Zdtfen. Standplaats Zutfen: J. Ph. Castendijk, thans adv. te Arnhem. Arrondissement Tiel. Standplaats Tiel: B. ten Broeeke Hoekstra, thans griff. bij het kantongerecht te Alfen. Arrondissement Zwolle. Standplaats Zwolle: J. A. F. baron de Vos van Steenwijk van Essen, thans griff. bij het kanton gerecht te Goor. Arrondissement Almelo. Standplaats Almelo: J. A. Th. van Riemsdijk, thans adv. te Almelo. Arrondissement 's Gravenhage. a Voor do kantons 's Gravenhage en Delft. Standpl. 's GravenhageJ. A. M. van Haaften, thans adv. te 's Gravenhage. 6 Voor de kantons Leiden en Alfen. Standpl. Leiden: J. Bredius, thans adv. en burgemeester der gemeente Waarder c. a. te Woerden. Arrondissement Rotterdam. a Voor de kantons Rotterdam (eerste kanton) en Schiedam. Standpl. Rotterdam: H. M. C. Poortman, thans griffier bij het kantongerecht te Hillegersberg; b voor de kantons: Rotterdam (tweede kanton) Gouda en Schoonhoven. Standpl. Rotterdam:, W. C. A. Scholten, thans adj.-comm. bij de algemeene rekenkamer; c voor de kan tons Brielle en Sommelsdijk. Standpl. Brielle: J. W. F. Bouberg Wilson, adv. te 's Gravenhage. Arrondissement Dordrecht. Standplaats Dordrecht: K. M. Schram de Jong, thans adv. te Sliedrecht. Arrondissement Middelburg. a Voor de kantons Middelburg en Goes. Standpl. Middelburg: Jbr. J. F. Sehuurbeque Boeije, thans griff. bij het kantongerecht te Vlissingen. b Voor de kantons Oostburg, Ter Neuzen en Hulst. Standpl. Ter Neuzen: B. Ort, te Leiden. Arrondissement Zierikzee. Standpl. Zierikzee: H. van Adriehem, thans proc. bij de arr.-rechtb. te Zierikzee. Arrondissement Amsterdam. a Voor de kantons Amsterdam (eerste kanton) en Amsterdam (tweede kanton). Standpl. Amster dam: J. W. Foest, thans commissaris van politie te Amsterdam. b Voor de kantons Amsterdam (derde kanton) Amsterdam (vierde kanton) en Hilversum, standpl. Amsterdam: A. J. Karseboom, thans adv. te "Am sterdam en plaatsverv. kantonr. in het kanton Nieuwer-Amstel. Arrondissement Alkmaar. a Voor de kantons Alkmaar, Schagen en Helder. Standpl. Alkmaar: J. H. C. Horch, thans adv. te 's Gravenhage. b Voor de kantons Hoorn en Medemblik. Standpl. HoornM. E. Booii, thans proc. bij de arr.-rechtb. te Hoorn. Arrondissement Haarlem. Standpl. Haarlem: E. M. von Baumhauer. Arrondissement Utrecht. a Voor de kantons Utrecht en Breukelen-Nijen- rode. Standpl. Utrecht: Jhr. A. G. de Geer, thans adv. te Utrecht; b voor de kantons Amersfoort, Wijk bij Duurstede en Woerden, Standpl. Amersfoort: Jhr. J. H. van Haersma de With, thans ambt. van het openbaar ministerie bij het kantonger. te Maarssen. Arrondissement Leeuwarden. a Voor de kantons Leeuwarden, Berlikum, Dok - kum en Bergum. Standpl. Leeuwarden Jhr. D. 0. Engelen, thans subst.-off. van just, bij de arr.- recht. te Sneek; b voor de kantons Sneek, Bolsward en Harlingen, standpl. Sneek: A. W. van Sloterdijck, thans ambten, van het O. M. bij de kantonger. te Berlikum en Bergum. Arrondissement Heerenveen. Standpl. Heerenveen: J. A. Raedt, thans bur gemeester van Ooststellingwerf. Arrondissement Groningen. Standpl. Groningen: J. G. van der Hoop, adv. te Groningen. Arrondissement Winschoten. Standpl. Winschoten: R. A. Cieveringa, thans burgemeester van Zuidbroek. Arrondissement Assen. Standpl. Assen: Jhr. L. A. S. J. de Milly van Heiden Reinestein, thans adv. te Assen. rechterlijke macht. Benoemd tot substituut- griffier bij het gerechtshof te 's Hertogenbosch, jhr. mr. L. B. H. van Rijckevorsel, thans substituut- officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Nijmegen. marine. Bevorderd tot luitenant ter zee 2e klasse de adelborst le kl. W. B. J. van Eijk. telegraphie. Benoemd tot directeur van een der rijks, telegraafkantoren de telegrafist 2e klasse T. Vos. belastingen. Benoemd W. F. R. P. de Salengre, thans ontvanger der directe belastingen en accijn- sen te Balk c. a., tot ontvanger derzelfde middelen te Zijpe c. a., en W. van Bochove, thans ontvan ger der directe belastingen en accijnsen te Noord- welle c. a., tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Goede reede c. a. koloniën. Op verzoek eervol ontslag uit's lands uienst verleend aan den Oost-Indischen ambtenaar wi U mtrïclin' laatstelijk ingenieur der 2e klasse wivir™ :Wa^rs,taï)t en de burgerlijke openbare bier te lande an(*sch Indië, thans met verlof Door den commissaris des konings in deze pro- vincie is bepaald, dat het eindexamen der hoogere burgerscholen in Zeeland dit jaar te Goes zal worden gehouden. De commissie, met het afnemen daarvan belast, bestaat uit de heeren: Mr. J. H. de Laat de Kanter, voorzitter, dr. A. W. van Campen en dr. H. Japikse, allen te Goes,- J. Vermeulen, dr. G. van Hennekeler en F. G. de Liefde, leeraren aan de H. B. S. te Mid delburg, dr. W. K. J. Schoor en G. de Bruijne, leeraren aan de H. B. S. te Zierikzee, R. F. Mod derman, leeraar aan de H. B. S. te Breda, en J. M. Reinders, leeraar aan de H. B. S. te Tilburg. Landbouw. Als een middel „om voor een paar oude klompen een schepel appelen te verkrij gen" verzocht dr. E. D. C. van Dissel de onder wijzers ten platten lande de aandacht hunner leerlingen op het volgende te vestigen: „Gedurig", schrijft hij, „kan men de treurigste voorspellingen lezen omtrent de groote hoeveelheid rupsen, die dit jaar onze boomgaarden zullen teisteren, en een feit is het, dat ons jaarlijks eene onberekenbare schade wordt toegebracht door die vijanden, waaronder de kleinere door hunne blad groene kleur zoo moeielijk te ontdekken rupsjes, niet de minst schadelijke zijn. Maar aan den anderen kant weet men ook, dat alleen door de instand houding van, en zoo mogelijk sterke vermenigvul diging vooral ook der kleinere, zich uitsluitend met rupsen en vlinders voedende vogels, daartegen voldoende hulp kan aangebracht worden. Het is daarom wenschelijk kunstmatige vogelnestjes te vervaardigen, zoo doelmatig en toch zoo eenvoudig, dat hunne aanschaffing door alle landbouwers zonder eenige kosten in gvooten getale kan plaats hebben. „Welnu! Wanneer men oude versleten klompen van volwassenen neemt en van de wreef en den bovenrand der hak zooveel afneemt dat de intree van den klomp een vlak vormt, en men maakt dan aan de zool van den klomp bij den overgang der hak een ronde opening ter grootte van een gulden tot een rijksdaalder, en brengt twee vingerbreed onder die opening een stokje aan ter dikte van een potlood, dat zoowel binnen als buiten den klomp vier vinger breed uitsteekt, waarop de vogel kan gaan zitten voordat hij 't gat inkruipt, dan is het nestje klaar. „Men bevestigt bet nu aan de oostzijde (om het inregenen te voorkomen) tegen een boom, ter hoogte van twee a vier meter naar verkiezing, met den zooikant en de ronde opening naar buiten, spijkert het vast of bevestigt het met een touw of teentje, en binnen enkele dagen is het nestje door vogels, meestal door meezen, die duchtige insecten-verslinders, bewoond, en spoedig zit de vogel te broeien. Later, wanneer er jongen zijn, is 't aardig te zien hoe de nijvere ouden voortdu rend, soms vijfmaal in éen minuut, met een bek vol rupsjes en vlindertjes hun broedsel komen voeden. „Onderscheidene boeren-jongens hebben het middel in praktijk gebracht, en meer dan eens gebeurde het, dat de klomp nog geen drie uren had gehangen, of de mees was begonnen er zich in te nestelen. „Het is een eenvoudig en althans niet kostbaar middel om de proef te nemen. Zij die zulks wenschen worden herinnerd, dat, zullen de nestjes nog dit jaar bewoond worden, zij dan uiterlijk in de eerste helft der maand Mei moeten worden opgehangen. „Een schepel appelen is toch altijd een paar oude klompen waard!" Ter civiele terechtzitting der rechtbank te 's Hage werd gisteren een rechtsvordering bepleit, ingesteld door de wed. A. Sinke, te Delft, tegen den heer Kavelaars aldaar, de strekking hebbende tot uitkeering aan de eischeresse van een jaargeld van 200. De gronden voor deze vordering zou den gelegen zijn in het onwillig door den heer K„ veroorzaken van den dood van den echtgenoot der eischeresse. Deze heer in het bezit zijnde van een Newfoundlands chen hond, liet dit beest gerui- men tijd geleden eenige proeven afleggen van zijn bedrevenheid in het redden van drenkelingen. Zijn bedienden begaven zich daartoe in de Vest te water en telkens was de hond de redder van den quasi-drenkeling. Sinke, die beweerd werd een goed zwemmer te zijn, maar daarvan te dier gelegenheid geen blijk gaf en reeds door twee zijner kameraden had moeten gered worden, begaf zich andermaal te water om thans door den hond geholpen te worden. De hond gevoelde blijkbaar geen lust en moest niet alleen door zijn meester maar zelfs door den gewaanden drenkeling worden aangezet. Voor dat het beest evenwel zijn instinct volgde verkeerde Sinke werkelijk in gevaar en be gaven zich twee personen tot redding te water. Eerst toen ging ook de hond te water, maar noch de menschen, noch de hond waren in staat de man te redden, bij werd ten slotte levenloos opgehaald. Dit geval gaf tot voel opzien aanleiding en zelfs tot een strafvervolging tegen den heer K., maar hij moest buiten vervolging gesteld worden, daar van moedwil niet was gebleken. De wed. S. was niettemin van meeningdat de eigenaar van den hond tot schadevergoeding, verplicht was en deed zich daarom ten civiele gelden. Voor haar pleitte mr. Cort v. d. Lindenj voor de tegenpartij mr. van Einden. De uitspraak der rechtbank is nog niet geschied. binnenland. Tweede kamer. De kamer heeft besloten aanstaanden Maandag het wetsontwerp tot regeling van het onderwijs aan de koninklijke militaire academie te behandelen, daarna dat tot verlenging van den termijn van aanslag der beetwortelsuiker- fabrikanten en vervolgens dat tot onteigening ten behoeve van den spoorweg ZwolleAlmelo. buitenland. Bucharest. Te Braila, aan den spoorweg van Galatz naar Bucharest, werd den 30en April jl. het vuur geopend tusschen de batterijen der stad en de Turksche monitors op den Donau. De Turken bombardeerden de stad, doch moesten terug trekken. St. Petersburg. Uit Tifles wordt gemeld, dat den 2cn Mei de cavalerie de streek ten zuiden aan Kars verkende en acht Turksche bataljons op de vlucht dreef. Den 30en April bad een ge vecht tusschen Russische cavalerie en artillerie met een Turksche afdeeling plaats. De spoortrein, welke heden namiddag te 2 uur 7 minuten bier moest aankomen, heeft te Roosen daal zooveel oponthoud gehad, dat hij ongeveer 50 minuten te laat aankwam. De rederijkers-vereeniging „Ons genoegen" al hier hield gisteren avond hare 17e buitengewone ver gadering met dames, waarbij het harmoniegezel schap „Accelerando" zijne medewerking verleende. Twee stukken van A. A. van der Stempel jr. werden opgevoerdnl. „Henri Burton, de vader moorder," en „De wraak van een kapper, of de uitwerking van de Milton-balsem." Beiden stukken werden flink uitgevoerd en de spelers ten zeerste toegejuicht. Op vermoeden van een misdrijf heeft men in de gemeente Zaamslag, in een achterhuis, ont- gravingen gedaan en aldaar het lijkje van een pasgeboren kind ontdekt. De dochter de3 huizes, tegen wie vermoeden bestaat de moeder van het kind te wezen, is gearresteerd en naar Goes opge zonden. Te Vlissingen is Dinsdag door de politie een werkman op heeterdaad betrapt, die eene vrij groote hoeveelheid touw van zijn meester ont vreemd had. In het gehucht Geersdijk, nabij Cortgene, viel Maandag een driejarig kind van D. S. in een put achter de woning en werd spoedig daarna levenloos er uit gehaald. Te Woudrichem zijn onlusten ontstaan onder de visschers wegens het gemeentelijk voorschrift dat de elft aan den afslag gebracht en 10 pet van de opbrengst daarvan betaald moet worden. De vis schers willen hun visch zelf veilen. Het gemeente bestuur heeft versterking van garnizoen en mare- ehaussée gevraagd en bij het ontstane gevecht is een visscher ernstig door een bajonetsteek gewond. Men vreest nog erger ongeregeldheden. De gemeente Kampen zal een 4j pets. gëldlee- ning van f 225,000, met jaarlijksche aflossing van minstens 1000, aangaan. Door den gemeenteraad van Groningen is beslo ten aan de aandeelhouders in de onderneming tot op richting van een nieuw tooneelgebouw aldaar, 2 pet. rente te garandeeren van hun kapitaal. Acht beeldhouwers hebben tot dusverre schriftelijk hun voornemen doen blijken om model len voor het Spinoza standbeeld in te zendennl. drie Nederlanders, drie Duitschers, een Italiaan en een Hongaar. 2 Mei. 's av. 11 u. 38 gr. 3 's morg. 7 u. 39 gr. 's midd. 1 u. 51 gr. 's. av. 6 u. 46 gr. Aanvankelijk hebben de krijgsbedrijven in Azia tisch Turkije een gunstigen loop voor de Russen. Het uit Alexandropol vertrokken legerkorps heeft zich te Zaina en Entkeva gevestigd, terwijl een uit Erivan komend detachement Maandag jl. te Bayazid in den noordwestelijksten hoek van Tur kije aankwam, waarop het garnizoen ten getale van 1700 man, onmiddellijk op de vlucht ging, met achterlating van allen voorraad en munitie die zich in de stad en de citadel bevonden. Over het algemeen trouwens zijn alle Turksche posten op de grenzen teruggetrokken, om zich evenals genoemd garnizoen naar het gebergte te begeven. Waarschijnlijk moet dit niet zoozeer als een vlucht dan wel als een opzettelijke manoeuvre worden be schouwd, ten einde de Russische troepen af te wachten op de hoogten voor Erzeroum, alwaar men een ernstigen strijd te gemoet ziet. Intusschen is Bayazid en haar citadel door de Russen bezet. Yan de andere zijde van het oorlogstooneel wordt niets bijzonders gemeld. De overstroomin gen door den Donau veroorzaakt zullen waarschijn lijk voor 't oogenblik de Russische troepen nog beletten in Bulgarije door te dringen, doch ver schaffen hun inmiddels gelegenheid ongestoord langs de oevers van den Donau op te rukken zonder door de Turken te worden bestookt. Door den Engelschen consul te Galatz is aan het minis terie van buitenlandsche zaken te Londen gemeld, dat op bevel van den opperbevelhebber van het Russische zuiderleger de scheepvaart op den Donau is gesloten. Een Engelsche stoomboot is reeds het onschul dige slachtoffer van den oorlogstoestand geworden. Zij wilde de haven van Kertch aan den ingang van de zee van Azof binnenstoomen, doch daar zij verzuimd had de noodige maatregelen van voorzorg te nemen, is zij op torpedos gestooten waardoor zij geheel is vernield, terwijl de equipage is omgekomen en de lading verloren gegaan. Hoewel de neutraliteits-verklaring van Engeland thans officieel aan de Russische regeering door lord Loftus is overhandigd en zij genoegen heeft genomen met de bescherming der Turksche onder danen door de Engelsche diplomatieke agenten, in weerwil van het besluit der Porte om de Russen van haar grondgebied te verdrijven, schijnt Groot- Brittannië alle mogelijke oorlogsmaatregelen te nemen om voor alle eventualiteiten gereed te zijn. De schepen worden geïnspecteerdde 'arsenalen gevuld, de troepen voor een embarquement aan gewezen, enz. zoodat de vrees niet ongegrond is, dat Engeland handelend zal optreden zoodra het zijne belangen door den oorlog bedreigd acht. In dien zin wordt ongetwijfeld ook in Oosten- rijk-Hongarije pressie op de regeering uitgeoefend. Door den heer Somssich is in de Hongaarsche kamer eene interpellatie aangekondigd om van de regeering te vernemen of zij het voortrukken der Russische troepen werkeloos zal aanzien, en zoo ja, ot zij dan waarborgen heeft waardoor de Oostenrijkseb-Hongaarsche belangen tegen alle eventualiteiten zijn verzekerd; voorts of zij maat regelen heeft genomen om de vrijheid van handel op den beneden Donau te 'handhaven en den Hongaarschen handel te beveiligen tegen verliezen die uit eene blokkade der havens zouden kunnen voortvloeien. De heer Somssich motiveerde zijne interpellatie door het feit, dat de Russen met een strategisch doel de Donau-vorstendommen zijn binnengerukt, wier neutraliteit door Europa is gewaarborgd. De vrijheid van handel op den beneden Donau, zeide hij, is door de Russische bezetting feitelijk gestremd en met het oog op de aanzienlijke Russische troepenmacht die op de grenzen is aangekomen, kan men niet voorzien welke de bedoelingen van Rusland zijn. De regee ring zal nader op deze interpellatie antwoorden. De heer Iranyi vroeg de overlegging van de voornaamste diplomatieke stukken betreffende de Oostersche quaestie gewisseld, voornamelijk van de nota van December 1875, de Berlijnsche memo rie, het protocol der conferentie van Konstantinopel en het Londensche protocol. Volgens de Presse is men te Weenen en te Berlijn overeengekomen dat de Oostenrijksehe en Duitsche ambassades te Konstantinopel weder zul len worden bezet, zoodat men onderstelt dat graaf Zichy en prins Reuss weldra naar hunne bestem ming zullen vertrekken, hoewel misschien de Duitsche regeering op dit plan zal terugkomen indien de Porte mocht blijven volharden in haar voor nemen om de Russische onderdanen niet op haar gebied te dulden. Eindelijk heeft keizer Alexander den térugtocht naar zijne hoofdstad aanvaard. Vrijdag avond wordt hij te Moscou verwacht, alwaar de keizerin en de grootvorstin-troonopvolgster hem zullen opwachten. De ontvangst van keizer Wilhelm te Straatsburg is zeer hartelijk geweest. Gisteren werden de leden der provinciale vertegenwoordiging aan hem voorgesteld, en op de hartelijke woorden van den voorzitter heeft de keizer zijn dank betuigd voor de welwillende ontvangst hem bij zijn eerste bezoek in het rijksland te beurt gevallen. Hij hoopte dat de vertegenwoordiging zal slagen in haar taak om de nieuwe provincie nader aan het rijk te verbinden door ontwikkeling van het Duitsche element en drukte de overtuiging uit, dat zoo allen hun plicht deden de tijd en de gewoonte de nieuwe aangeknoopte betrekkingen, allen voldoening zou den geven. Over de gevechten bij Batoum, welke ëi' volgens Turksche berichten drie hebben plaats gehad, en in bet nadeel der Russen zouden zijn afgeloopen, bewaren laatstgenoemden tot nogtoe bet stilzwijgen. Daarentegen wordt ook van Rus sische zijde bevestigd, dat de Turksche vloot op de Russisch-Turksche grenzen opereert. In Azië hebben do Russen thans 110,000 man infanterie, 25,000 man cavalerie, 350 kanonnen en 30,000 man ongeregelde troepen; de Turken hebben er 76,000 man en 170 kanonnen; omtrent het aantal ongeregelde troepen zijn geen cijfers bekend alleen weet men dat het zeer aanzienlijk is. Berichten, volgens welke Poolsche grondeige naren bij het uitbreken van den oorlog aanzegging hebben gekregen hunne goedereD niet te verlaten, terwijl aan anderen bepaalde woonplaatsen zijn aan gewezen, worden op offieieuse wijze bepaald tegen gesproken. Noch uit St. Petersburg, noch uit Warschau zijn dergelijke bevelen gegeven. Op voorstel van den Engelschen vertegen woordiger bij de Porte heeft deze besloten, dat alle Russische onderdanen in het Turksche rijk,

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3