N°. 105; 120® Jaargang. 1877.' V rijdag 4 Mei. Dit blad verschijnt d a g e I ij k s ,1 met uitzondering van Zón- èn Feestdagen. Prijs per 3/'m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiên i 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.van 1—7 regels f 1,60 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.1 Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite G°. te Brussel en Parijs. JAARMARKT. Middelburg, 3 Mei. Benoemingen en besluiten* "W"T" De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend dat de jaarmarkt in die gemeente, zoo geene buitengewone omstandigheden zulks verhinderen, dit jaar zal aanvangen den 2Sen Juli en eindigen den 4en Augustus daaraanvolgende, terwijl de loting van standplaatsen zal geschieden Maandag den 16en Juli te voren, des voormiddags te 10 uren, waartoe de belanghebbenden zich vóór dien tijd bij den marktmeester zullen moeten aanmelden. Aan straatmuzikanten zal eèrst Maandag den 30en Juli vergunning gegeven worden tot uitoefening van hun bedrijf. Middelburg, den 4™ Mei 1877. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCEORE8. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Waarschijnlijk ten gevolge van den grooten toevloed van telegrammen op de lijn, hebben wij gisteren verscheidene berichten omtrent benoemin gen bij de rechterlijke eollegiën eerst geruimen tijd na het afdrukken der courant ontvangen. Onze lezers vinden de volledige lijst onder de rubriek „Benoemingen" hierachter. Het wetsontwerp tot verandering van de grenzen der gemeenten Middelburg, Arnemuiden, Veere en Vrouwepolder is gisteren in de afdeelingen der tweede kamer onderzocht. In de jongste vergadering der kamer van koop handel en fabrieken te Vlissingen is de redactie vastgesteld van het adres aan den minister van marine, nader omschrijvende het gevoelen der kamer aangaande bet gebrekkige van den loodsdienst, meer bepaaldelijk den kanaaldienst, met verzoek tot den minister om deze beschouwing andermaal in ernstige overweging te willen nemen. Voorts zijn ter sprake gebracht de inlichtingen door de regeering gegeven op het adres der kamer van koophandel te Middelburg, betrekkelijk de exploitatie van de zuiderlijn der staatsspoorwegen. Hierbij bleek dat alle leden het daarover eens zijn dat de voorstelling der zaken door den minister, een anderen indruk omtrent den stand der zaken moet geven, dan die werkelijk is. De leden meenden echter zich in geen verdere discussie over dat antwoord te moeten begevenmaar laten aan de commissie die benoemd is om te conferee- ren met den raad van toezicht op de spoorweg diensten over, daarvan het gebruik te maken dat zij zonden nuttig achten. Nog is bij de kamer ingekomen een brief van de koninklijke maatschappij van scheepsbouw „de Schelde", eenige mededeelingen bevattende omtrent vertraagde verzending per spoor en de hooge kosten van vervoer. Ook deze brief werd gesteld in handen der evengenoemde commissie. Ten slotte werden op uitnoodiging van den burgemeester der gemeente drie leden uit de kamer benoemd om hem ter zijde te staan in het beramen van middelen, tot verzameling van bijdragen ten behoeve der nijverheidstentoonstelling te Amster dam. Benoemd zijn de heeren W- C. van Duuren Dutilh, J. Verkuijl Quakkelaar en M. Pot. Bij ministerieele beschikking van 1 Mei is aan H. F. van Renterghem, te Goes, tot wederopzegging, vergunning verleend voor een stoombootdienst tot vervoer van goederen en vee tusschen Goes en Rotterdam. Aan eenen brief van een onzer correspondenten te Zierikzee ontleenen wij het volgende: „Evenals elders bereiden we ons hier voor om aanstaande Dinsdag drie goede leden te kiezen voor de provinciale staten. Dit is ditmaal echter niet zoo gemakkelijk als het schijnt. De verschijn selen, die aan den kiezerahemel zichtbaar worden, voorspellen een meer dan gewonen strijd, 't Is waar, van de aftredende heeren mr. B. C. Cau en J. Hoogenboom Bz. hooren we weinig. Het goede, dat ze gedurende eene reeks van jaren hebben helpen tot stand brengen, verzekert hunne her kiezing met eene belangrijke meerderheid. Ze hebben hun geloof uit hunne werken getoondde kiezers maken het zich dan gemakkelijk en achten eene bespreking of aanbeveling, te recht of te onrecht, dit wil ik hier niet uitmaken, onnoodig. „Dit is dus afgedaan. „Al had nu jhr. J. L. de Jonge zijn verlangen niet te kennen gegeven om buiten aanmerking te blijven, zou toch de verkiezing hier niet zoo kalm als anders zijn afgeloopen, dewijl de partij, die bij de laatste verkiezing van den heer de Jonge, tot lid van den raad van Zierikzee, ruim 140 stem men op een ander uitbracht, vast besloten had een candidaat voor de provinciale staten tegen hem -over te stellen. Of dit op zijn bedanken invloed geoefend heeft, doet hier niets ter zake. Hij heeft in de Zeeuwsche staten, in zijne richting, onze belangen eervol behartigd. „Meer mochten we niet verlangen. „Het is nn onze plicht onder de bewoners van Schouwen-D'uiveland om te zien naar een man, waardig zijne plaats in te nemen en namens ons lid der staten te worden. „Als die taak naar behooren en zelfs als over dreven goed te kunnen vervullen, zijn reeds vele dagen geleden door „sommige," „eenige," „vele" en „een groot getal kiezers" vier eandidaten aan ons voorgesteld, met verzoek ze te kiezen. „Twee van hén zijn als een morgenwolk ver dwenen. Rond de twee overigen, wier candidatuur ernstig gemeend is en ze aangenomen hebben, groepeert zich de strijd. Het zijn, alphabetisch genoemd, de heeren I. H. C. Heijse en R. Koole, beiden te Zierikzee. Over den laatsten, candidaat van den Nieuwsbode, schijnt de zon, in het jongste aanbevelingsartikel, reeds zoo in het zenith, dat zijne beste vrienden geen kans zien ze nog hooger te doen rijzen, en nu is 't nog maar Dinsdag. Met zekere ironie gewaagt men zelfs van de vroegere predikantsbetrekking des heeren Heijse, waardoor aan zijne vele vrienden en geestverwanten een balletje toegeworpen wordt, dat, teruggekaatst naar den heer Koole, zeker geen steun voor zijn voetstuk zal zijn, en stellig, ik laat staan of dat goed is, voor het oog van vele kiezers eene blij vende schaduw zal werpen op den stralenkrans, waarin onhandige vrienden de candidatuur van den heer Koole gehuld hebben. „De plaats, die hij met eere in den raad te Zierikzee vervuld heeft, is nog nauwelijks door een ander ingenomen. Zoo zijne vrienden, gedach tig aan het beroemde woord van Voltaire: Tel brille au second rang qui s' éclipse au premier, hem het aannemen eener candidatuur voor de provinciale staten al niet hadden moeten ontraden, dan was het toch ongetwijfeld hun plicht geweest, om te zorgen dat men door zooveel geknutselde praal niet met die candidatuur ging sollen. „Op de vraag dus of zoodoende zijne candida'- tuur, die naar ik vermoed nog hooger opgeschroefd zal worden, kans van slagen heeft, moet ik gul weg erkennen, dat ik dat niet durf gelooven, getuige de ernstige bestrijding in woord en ge schrift, die zij alom bij de kiezers van verschil lenden stand en betrekking ondervindt. „De heer Heijse is sinds lang door de volksstem geroepen om de eerste opene plaats in de provin ciale staten te vervullen. De kiezers gevoelen dat een man als hijmet uitgebreide kennis en tact, met veelzijdige talentenwiens leven éen studie wasdie steeds zulk een levendig aandeel neemt in de openbare belangenen gaarne tijd en geld opoffert om ze wel te doen slagen, een plaats toekomt als vertegenwoordigerom ze daar nog meer ten algemeenen natte te kunnen doen strek ken. Hij zou dan ook sedert geruimen tijd lid van den raad te Zierikzee zijn, indien zwagerschap dat niet belette. „Door hem te kiezen als lid der staten wordt slechts vorin gegeven aan veler gedachte en hulde gebracht aan bet vele goededat hij der liberale zaak bij voortduring bewezen heeft. „De candidatuur van den heer Heijse wordt tot nogtoe kalm en waardig verdedigd door de Zierikzeesche couranten gesteund door allen, die op kennisontwikkeling en beschaving prijs stel len. Daar nu Schouwen—Duiveland terecht toont die machtige factoren op elk gebied boog te schat ten kan de uitslagbij eene consequente toepas sing dier beginselenniet twijfelachtig zijn." Gisteren werden de bekroningen der Tuinbouw tentoonstelling te Amsterdam in het paleis voor volksvlijt door Z. K. H. prins Hendrik aan de aan wezige bekroonden uitgereikt. De heer van Was- senaer van Catwijk, voorzitter der hoofdcommissie, hield alvorens tot de uitreiking overgegaan werd, eene rede, waarin hij allen die tot het welslagen der tentoonstelling hadden medegewerkt, in 't bij zonder den prins-eerevoorzitter, dank toebracht. Onder luide toejuichingen overhandigde de heer van Wassenaer daarna den prin3 de aan dezen geschonken médailles. Uit de Veluwe wordt aan het Utrechtsch Dag. blad geschreven datwil men in die in vele opzichten zoo achterlijke streek vooruitgang en beschaving brengen, in de eerste plaats noodig is dat het werkelijk waarheid worde, dat overal in het'rijk van overheidswege voldoend openbaar lager onder wijs wordt gegeven. Dan toch zou niet gedu rende tal van jaren in de buurschap Harskamp onder Ede door eene geheel onbevoegde en onbe kwame vrouw onderwijs zijn gegeven aan een 30 tot 60tal kinderen en aan hare leiding en zorg door de ouders zooveel kleinen zijn toevertrouwd. In plaats dat dit onderwijs eeDigszins medeging met de eischen van den tijdzeide de vrouw tot hare verdedigingdat zij geheel volgens de oude leer onderweesen daar die zooveel verschilde van hetgeen op de dorpschool wordt geleerd, meende zijdat ze dit wel doen mocht. En zij verklaarde: schrijven leer ik niet, dat kan ik zelve niet en moeten de kinderen zich zeiven leeren. En wat zij zeide, was waar. Het „Nieuw groot A. B. C. boekzeer bekwaam endë profijtelijk voor de jonge kinderen te leerenzooals de titel luidtmeer bekend onder den naam van het Haneboekwaarbij de rood gedrukte 'haan op de eerste bladzijde voorkomt, maakte met den Bijbel den boekenschat uit, die voor het onder wijs aldaar werd gebruikt. En daar nu dat Hane boek grootendeels nog volgens de oude spelling met de oude Dnitsche letter was gedrukt en de Tien Geboden zelfs nog met het oude „ende" en „en" kan men er genoegzaam uit afleiden, even zeer als uit het ziek daarin mede bevindende Christelijk A. B. C. «Ach Heer terwijl ik in mijn jeugd Ben gansch besmet met vuile zonde," en "Een rein hart schenk mij, niet gelijk Faro's harde harte voor deze". hoe hier de ontwikkeling van de verstandelijke vermogens der kinderen en hunne opleiding tot alle Christelijke en maatschappelijke deugden werd opgevat. Thans is echter die school opgeruimd, doch het verzoek van een dertigtal bewoners dier buurt aan het gemeentebestuur van Ede gericht, om nu aldaar eene school op te richten werd afgewezen, op grond dat twee gemeente scholen zich reeds in de nabijheid bevonden, waar van hunne kinderen konden gebruik maken. Toch liggen die scholen voor velen hunner op bijna een uur gaans afstand „Evenwel mag men daarom dit gemeentebestuur niet hard vallen, want de lasten van het school wezen zijn werkelijk voor vele plattelandsgemeenten, vooral door het steeds kostbaarder hulppersoneel, al te drukkend, en daarom kan dikwijls niet aan uitbreiding worden gedacht. Zeer zou het daarom te wenschen zijn, dat overeenkomstig het verzoek van gedeputeerde staten van Gelderland ""bij de herziening van de wet op het lager onderwijs werd bepaald, dat het rijk een groot deel der kosten voor zijne rekening nam." RECHTERLIJKE MACHT (Bij herbenoeming tot dezelfde be trekking is niet afzonderlijk vermeld de bij de benoeming bekleede functie. Benoemd, met ingang van 15 Mei a.: A. BIJ DE ARRONDISSEMENTS-RECHT - BANKEN: 's Hertogenbosch. Pres.: W. D. Bosch Ilzn. Vice-Pres.E. G. J. Tilman, thans rechter in de arrond.-rechtbank aldaar. Rechtersjhr. F. X. Verheijeu, thans rechter te Breda, jhr. L. C. J. A. van Meeuwen, J. T. Boe- lëns, thans rechter te Hoorn, A. J. Korteweg, thans rijksadvocaat te 's Bosch, A. H. Sassen, thans advo caat aldaar. R.Plaatse.W. A. Verhellouw en E. H. Jr M. van Zinnicq Bergmann. Off.F. A. J. van Lanschot. S.-Off.jhr. Th. Serraris en F. Pleijte, thans subst.-off. te Dordrecht. Griff.: B. M. A. A. de Roy, thans recht, te 'sBoseh. S.-Griff.: F. Taunay, thans subst.-griffier en V. T. J. Mutsaers, thans griff. te Voorburg. Breda. Pres.J. J. Loke. Rechters: J. van Heusden, thans pres. te Eind hoven, J. H. van Mierlo, J. H. Verschoor thans rechter te Brielle, jhr. A. J. J. van Sasse van IJsselt, thans kantonr. te Eindhoven. R. Plaatse.A. C. D. Pels Rycken, E. de Man en A. M. Sassen. Offic.: C. A. D. Molhuijzen. S.-Offic.jhr. E. B. A. N. Melort van Middel- harnis. Griff.: A. Reigersman. S.-Griff.J. R. H. van Schaik, thans subst.- griff. te Gorinchem. Maastricht. Pres.: A- Gordon. Vice-Pres.: F. H. J. baron de Bieberstein Rogalla Zawadsky, thans off. te Eindhoven. RechtersJ. H. E. Wijnans, C. M. A. J. Ber gers, A. J. Sassen, W. A. L. Domis, thans rechter te Leiden, jhr. G. L. M. H. Ruijs van Beerenbroek, thans subst.-off. te Roermond. R. Plaatse.L. A. D. Nijpels, J. M. E. van Oppen en E. J. B. C. ridder de Stuers. Off.A. M. B. Hanlo. S.Off: C, H. B. Boot. Griff.E. de Ras. S.-Griff.E. F. M. Mathon, thans s.-griff. te Eindhoven, A. A. Pélerin, adv. te 'sHage. Roermond, Pres.: jhr. F. G. H. H. A. Michiels Van Ver- duijnen. RechtersC. E. P. J. Strens, P. M. O. H. Beo- renbroek, F. P. J. de Sain, thans s.-griff. te'sBosch, A. M. A. Hanlo, thans subst.-griff. te Nijmegen. R.-Plaatsv.C. J. H. Guillon, L. J. E. H. Ge- radts. Off.: K. L. J. Cornelis. S.-Off.: F. J. M. Jespers, thans s.-off. te Goes. Griff.L. P. van Meerwijk, thans kantonr.te Oss. S.-Griff.A. F. J. H. Leurs. Arnhem. Pres: W. J. Triebeis, thans presïd. te Nijmegen. Vice Pres.C. G. Bijleveld, thans recht, aldaar. RechtersE. L. J. Vitringa, J. H. André de la Porte, J. J. Smits, B. P. baron van Verschuer en L. U. de Sitter, thans rechter te Rotterdam. R.-Plaatsv.L. J. van Gelein Vitringa, A. J. Kronenberg, jhr. L. C. C. O. M. van Nispen, I. Everts BHz. Off. B. Brouwer. S.-Off.: G. A. Nahuijs en P. E. G. Gerlings, thans subst.-off. te Deventer. Griff.W. M. Frieswijk, thans griff. te Nijmegen. S.-Griff.L. H. D. de Vos tot Nederveen-Cap- pel en J. van Binsbergen, thans griff. te Amersfoort. Zutfen. Pres.: B. A. Roelvink. RechtersJ. Thooft, baron Mackay, J. P. Verloren, thans rechter te Hoorn, 'J. G. W. H. baron van Sytzama, thans kantonr. te Elburg. R.-Plaatsv.: J. L. A. Stolk, jhr. H. B. van Tets. Off.F. D. F. Luyken Glashorst, thans offic. te Heeren veen. S.-Off.: B. Hultshoff Gz., thans subst. offic. te Amersfoort. Griff.W. J. L. Umbgrove, thans griff. te Zutfen. S. Griff.: Jhr. D. W. van Andringa de Kem- penaer, thans s.-griff. te Zntfen. Tiel. Pres.B. Post. Rechters: W. van de Poll, E. Tielenius Kruijt- Uoff, L. I. H. Philips, T. Uyttenboogaard, thans kantonr. te Nijkerk. R.-Plaatsv.S. Rink, M. Tijdeman, N. J. van Luttervelt. Off.J. Cohen de Markas. S.-off.: W. C. J. Alpkerts. Griff.J. de Klopper. S-.Griff.J. ten Bosch. Zwolle. Pres.: S. M. S. de Ranitz, thans officier te Zutfen. Vice pres.J. Gratama, thans rechter te Zwolle. RechtersW. F. E. baron van Aerssen Beijeren van Voshol, W. D. Coninck Liefsting, thans rechter te Deventer, S. J. van Roijen, P. J. G. van Dig gelen, C. W. A. baron van Haersolte. R.-plaatsv.W. P. Hubert, G. Roijen, J. Thie- bout, G. Wieherlink, C. F. Kaempff. Off.: L. Eijssonius Wichers. S.-offi.: Jhr. F. van Panhuijs, thans te Zntfen. Griff.: A. C. de Raaijdt, thans s.-griff. aldaar. S.-Griff.: H. J. Jordens, thans te Brielle. Almelo. Pres.: F. Dijckmeester. Rechters: A. van Laer, A. Hoeth, B. Mulder, thans griff. aldaar, E. W. Guljé, thans rechter te Appingedam.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1