BUITENLAND. Advertentiën. Oorlogsberichten. Zeetijdi nge n. Handelsberichten. WERKMANS-VEREENIGim waring werden gesteld, totdat hunne drift geheel was bedaard. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. AANBESTEDEN: Het HERSTEL, VERNIEUWING en ONDERHOUD van RIJS-, KRAM- en INGWERKEN. de AARDE-, STEENGL00I- Door den Zwitserschen bondsraad is een uitle veringstraktaat met Duitschland verworpen omdat daarop eerst de goedkeuring van den volksraad moest worden verkregen, dus uitsluitend om con- stitutioneele redenen. Daarentegen heeft de bonds raad, tengevolge van eenige ervaringen in bijzondere gevallen verkregen, zich verplicht geacht aan de Duitsche rijkskanselarij het voorstel te doen om een nieuwe overeenkomst te sluiten tot regeling en vereenvoudiging van het transport van indivi duen door België, Duitschland en Luxemburg, die door Engeland, Belgie, Nederland en Luxemburg aan Zwitserland of omgekeerd door Zwitserland aan genoemde landen krachtens bestaande trakta ten worden uitgeleverd. De Duitsche regeering heeft zich reeds bereid verklaard daartoe mede te werken; van Belgie en Nederland is nog geen antwoord ontvangen. De Zwitsersche bondsraad heeft aan de bui- tenlandsche regeeringen uitnoodigingen gezonden tot deelneming aan het te Genève te houden in ternationale congres voor geneeskundige weten schappen. Op afdoende wijze is door twee Hongaarsche broeders Ignatius en Christoffel Mercy een einde gemaakt aan een proces, dat zij sedert jaren met hunne mede-erfgenamen voerden over eene erfenis. Zij schenen vast te hebben besloten een einde aan de zaak te maken; Ignatius doodde zijn zwa ger Majtheni (rechter in het district Nagy-Azad) en schoot vervolgens op zijne zuster, de vrouw van den rechter. Christoffel loste zijn revolver op hun anderen broeder Jules, dien hij aan den arm wondde, en ten slotte schoten de beide moor denaars zich zeiven voor het hoofd. De Étoile beige maakt melding van de uit vinding -van een reddingtoestel bij brand, waar door zelfs vrouwen, kinderen en grijsaards zonder eenige hulp van anderen zich zeiven kunnen redden uit de hoogste verdiepingen en op veel veiliger wijze dan door koorden of ladders. Het blad belooft nadere bijzonderheden te zullen mededeelen. Een Duitscher sprak onlangs met een Zwitser over den inwendigen toestand van het Eedgenoot schap, en meende dat het er ook niet altijd even rustig toeging en er nog al wat te twisten viel. Zwitserland moest maar oppassen, dat het niet de prooi van een derde werd. De Zwitser antwoordde „Ik en mijn wijf kibbelen nog al vaak en we krijgen malkaar nog al eens bij 't haar. Maar wanneer een vreemd zwijn in onzen tuin komt, dan loopen we met ons beiden er heen en ranse len het er uit". Eenigen tijd geleden heeft zooals men weet eene deputatie van Hongaarsche studenten een bezoek gebracht te Konstantinopel, alwaar zij luisterrijk zijn ontvangen. Thans is een deputatie van Turksche softas uit Konstantinopel te Pesth aangekomen. Alle plaatsen langs den Donau die zij passeerde waren gevlagd. Te Pesth heerschte een groot enthousiasme; het publiek verdrong zich in de straten. De politie hield zich schuil, daar de studenten op zich hadden genomen de orde te handhaven, die dan ook niets te wenschen overliet. Ook uit de provincies van Hongarije zijn talrijke deputaties aangekomen om de gasten te begroeten. Tengevolge van eene overstrooming der wateren van den Dnieper is de Russische stad Krementsjoeg geheel onder water geloopen; bijna alle inwoners, ten getale van 20,000, zijn zonder dak. 1 Mei. :s av. 11 u. 43 gr. 2 j 's morg. 7 u. 45 gr. 's av. 6 u. 48 gr. 's midd. 1 u. 50 gr, Hoewel de oorlog in het Oosten het middelpunt is en blijft van alle Europeesche gebeurtenissen komt er althans eenige afwisseling in den parle mentairen arbeid. Gisteren hielden de Fransche kamers eens weder eene zittingwaarin het Oos ten in de eerste plaats aan de orde was, naar aan leiding der overlegging van het geele boek door den minister van buitenlandsche zaken bevattende niet minder dan 530 bladzijden uitsluitend aan de Oostersche quaestie gewijd. Eene daarin opgeno men circulaire van 25 April jl. geeft duidelijk aan welke politieke gedragslijn de Fransche regeering verder denkt te volgen. Zij betreurt in genoemd stuk de weigering der Porte om in te stemmen met het Londensche protocolwaardoor aan Tur klje een eervol middel aan de hand was gedaan om de moeilijkheden te ontgaanen zegt ver volgens dat het eenparige gevoelen van het land en zijne vertegenwoordigers, de verre afstand van het tooneel van den strijd en eindelijk het karakter der voornaamste belangen van Frankrijk, dat in een woord alles het haar tot den hoogsten plicht maakt om een strikte onzijdigheid te vol gen. Zij verklaart ten slotte niet van houding te zullen veranderen, dan wanneer nieuwe omstandig heden haar zullen veroorloven deel te nemen aan een gemeenschappelijke handeling, om het herstel van den vrede voor te bereiden en gemakkelijk te maken. In overeenstemming met deze verklaring waren de woorden van den heer Decazesbij de aan bieding van het bovengenoemde boek. Frankrijk, zeide hijwas te midden van de bestaande ver wikkelingen geheel vrij en had geen verplichtingen op zich genomen. Reeds van den aanvang der crisis had men kunnen constateeren dat de regee ringen begeerig waren den vrede te behouden en den oorlog te localiseeren. Geheel Europa heeft zich kunnen overtuigen van de oprechtheid der bedoelingen van Frankrijk en van zijn verlangen om met zich zei ven in harmonie te blijvenge durende zeven jaren waren dan ook de betrekkin gen met de buitenlandsche mogendheden niet zoo goed dan tegenwoordig. De naburige mogendhe den zijn evenmin door éenig rechtstreeksch belang bij de tegenwoordige gebeurtenissen in het Oosten betrokken en omtrent hunne -vredelievende bedoe lingen kan geen gegronde twijfel bestaan. De minister eindigde met de verzekering: „In de Oostersche quaestie zal de strikte neutraliteit, gewaarborgd door de meest nauwgezette onthou ding, den grondslag uitmaken van onze politiek." Zonder verder in discussies over dat onderwerp te vervallen ging de kamer terstond over tot de binnenlandsche aangelegenheden. De voorzitter deelde nl. mede dat de heer Leblond had verzocht eene interpellatie tot de regeering te mogen rich ten over de maatregelen die zij denkt te nemen tot onderdrukking der ultramontaansche woelingen. Het verlof werd toegestaan en de beantwoording der interpellatie bepaald op morgen. In tegen overstelling van den heer Leblond vroeg onmiddel lijk de ultramontaansche woordvoerder de Mun of de regeering de verantwoordelijkheid op zich nam voor de beleedigingen en valsche beschuldi- gingen, waaraan de katholieken blootstaan. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Jules Simon, verklaarde, dat hij ook op deze vraag Donderdag zou antwoorden, gelijktijdig bij de behandeling der interpellatie-Leblond, doch hij gaf reeds" thans te kennen, dat hij geen de minste solidariteit met de vijanden van het Christendom op zich zou nemen. Zijn plicht is slechts te waken voor de rechten van den staat, 't Is duidelijk wat de minister bedoelt en waarschijnlijk zullen de ultramontanen niet tevreden zijn over het antwoord dat zij morgen zullen ontvangen, daar het wel niet zal overeenkomen met de wenschen en bedoe lingen der curie. Hare demonstraties schijnen ook de antipathie van de Parijsche studenten te hebben opgewekt, die gisteren, eerst voor de katholieke universiteit in de Rue Vaugirard en vervolgens voor de Jesuïeten-school in de Rue Lhomond ernstige opschudding hebben verwekt, zoodat de politie tusschenbeide moest komen om hen te ver wijderen, Drie hunner zijn gearresteerd. Ook in den senaat, die gisteren eene zitting hield, heeft de heer Decazes de neutraliteitsver- klaring van Frankrijk voorgelezen, die met luide, toejuichingen is begroet, waarna de zitting werd verdaagd tot morgen. Onder de Engelsche liberalen heerscht geen eensgezindheid omtrent de Oostersche politiek. De resolutie door den heer Gladstone voorgesteld werd gisteren in eene bijeenkomst van liberale kamerle den, onder voorzitterschap van den markies van Hartington als ontijdig afgekeurd. Dergelijke gebeurtenissen zijn ongunstige verschijnselen voor de toekomst der Engelsche liberale partij. Wanneer de eensgezindheid en overeenstemming verbroken zijn zelfs tusschen de hoofden volgt er eene ver slapping en machteloosheid, die slechts kunnen worden overwonnen door een nieuwe krachtige organisatie, welke, zooals wij bij ondervinding wetensomtijds geruimen tijd op zich doet wachten. Men kan er dus wel zeker van wezen dat het tory-kabinet zegevierend uit den parlementairen strijd over de Oostersche quaestie zal terugkeeren. In antwoord op eene vraag van lord Granville heeft gisteren lord Derby in het hoogerhuis te kennen gegeven, dat de overlegging van de addi tioneels correspondentie betreffende de Oostersche aangelegenheden waarschijnlijk Vrijdag a. zal plaats hebben. Op de Russische circulaire is een antwoord ge.zonden, dat door de koningin is goed gekeurd en zoodra het zijne bestemming zal hebben bereikt, zal worden openbaar gemaakt. Van het oorlogstooneel is het nieuws nog schaars. De czaar, die nog steeds te Kicheneff is, en niet zooals reeds gemeld was naar St. Peters burg is vertrokken, heeft gisteren eene revue over de negende divisie van het leger van het Zuiden gehouden en vervolgens deelgenomen aan een diner, waarop de leden van den grooten staf en de ste delijke autoriteiten waren genoodigd. Bij deze gelegenheid heeft hij op de gezondheid van den opperbevelhebber gedronken en zijne overtuiging uitgesproken, dat deze en het leger hun plicht zullen doen, waarop natuurlijk grootvorst Nicolaas, met een dronk op den czaar, de plechtige verze kering gaf, dat zij tot hun „laatsten droppel bloed" hun plicht zouden betrachten. De keizer heeft vervolgens nog eenige goedkoope gunstbewijzen uitgedeeld door den grootvorst opperbevelhebber te benoemen tot chef van het regiment van Vol- hynie, generaal Niepokoitchisky tot chef van dat van Minsk- en den minister van oorlog Milioutine tot chef van het regiment van Penza, het eerste dat gedurende zijn ministerschap is gevormd. De Politische Correspoudenz meldt, dat de Tur ken twee Rumenische oorlögsbooten hebben ge nomen, tengevolge waarvan de beschikbare Ru menische troepen opnieuw naar Kalafat zijn opge rukt. De kamers hebben de aangevraagde oor- logacredieten toegestaan en zullen weldra uiteen gaan na een permanente commissie te hebben benoemd. Hoewel Turkije geen genoegen wil nemen met de vertegenwoordiging van de belangen der Rus sische onderdanen door de Duitsche diplomatieke agenten en niet wil dulden, dat die onderdanen binnen het gebied der Porte big ven, veroorlooft Rusland aan de Turksche onderdanen wel het verblijf op zijn gebied en heeft er genoegen mede genomen dat hun belangen door de Engelsche agenten worden behartigd. Misschien durft Turkije niet instaan voor de veiligheid der Russen op zijn gebied. Men verzekert, dat prins Gortschakoff aan den Franschen gezant te St. Petersburg heeft ver klaard, dat Rusland op militair en financieel gebied voor een oorlog van drie jaren is toegerust, doch dat de regeering hoopt den strijd vóór het vol gende voorjaar ten einde te brengen. t- Volgens de Politische Correspondenz is doQr Rusland aan Rumenië het eerste millioen uit betaald voor de geseculariseerde kloostergoederen. Talrijke spoortreinen met Russische troepen pas- seeren te Bucharest, met bestemming naar Giurgewo. Den 29en April jl. is de overtocht der Russen over de brug te Barboschi aangevangen, die door kanonneerbooten wordt beschermd. Het is strikt verboden gedurende den nacht den Bosporus en de Dardanellen in- en uit te varen. Alle vuurtorens, met uitzondering van twee aan de ingang van den Bosporus en twee aan de Dardanellen zijn uitgedoofd. De Russen hebben de vreemde schepen uitgenoodigd den Do nau te verlaten. Door- de Russen zijn verscheidene kanonneer booten over land naar den Donau gevoerd, die aldaar in elkander zullen worden gezet. Uit Bucharest wordt gemeld, dat de Russi sche troepen meer gebruik maken van de gewone wegen dan van do spoorwegen, die grootendeels onder water staan. Het weder wordt gunstiger. Zondag heeft het eerste gevecht plaats gehad tusschen de Montenegrijnen en de Turksche voor hoede in de Bésina-pas bij Nevêsinje. De Grieksche minister van oorlog heeft eene bijeenkomst van hoofdofficieren, belegd om hun aandacht te vestigen op het onwettige voornemen dat zich hier en daar schijnt te openbaren om naar Turkije te deserteeren teneinde deel te nemen aan den strijd tegen de Turken. Alhier binnengekomen het schoonerschip Adri- ana Wilhelmina gezagvoerder Re ij n houtvan Engeland met kolen. Middelburg, [2 Mei. Raapolie /38.patentolie 40.lijnolie f Amsterdam, 2 Mei. Raapolie op zes weken f 40}. Lijnolie f 39}. Prgzen vao effecten. Amsterdam, 1 Mei. 2 Hei. Sfederl. Cert. Werk. schuld. 2} pet. 62 62}} Certific. dito dito 3 75} 75} dito dito dito 4 98} 99} Aand.Handelmaatschappij. 5 100| 101} dito exploitat. Ned. Staatssp. 95} 96} Loten stad Rotterdam. 3 97} 97 J dito dito Amsterdam 3 98 J 98} België. Cert. bij Rothschild. 2} Frankrijk. Inschrijvingen3 Inschrijvingen5 95 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 93J 941 Certific. Inscr. 5e serie 5 6l| Obl. Hope C°. 1855 6e serie. 5 76 75 J dito f 1000 1864. 5 88 881 dito L. 100 18725 75} dito L. 100 1873 5 75| Loten 1864. .-5 125 124 Loten 18665 122 122 Oblig. Hope Cc. Leen. 1860. 4j 76 76§ Certific. dito4 62} Inscr. Stieglitz C®. 2ea4L. 4 63 Obligatiën 1867—694 68J 671 Certificaten..6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 H 100 99} Oblig. dito41 781 78} dito dito74} Aand. Kiew-Brest5 261 26| dito Baltische spoorweg. 3 45 45 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis .5 83 811 dito dito Jelez-Griasi. 5 771 dito dito Jelez Orel 5 80} 811 dito dito Charkow Azow 5 75f 76 Polen. Schatkistobligatiën 4 70} 701 Aand. Warschau-Bromberg. 4 48 dito dito Weenen. .5 48 Oostenrijk. Obligatie metal. in zilver Januari/Juli. 5 49J5 491 Obligatiën dito April/Oct. 5 50 49f dito in papier Mei/Nov. 5 45} 45 dito dito Febr./Aug. 5 451 451 Aand. Nation, bank3 Loten 1860 5 83 J 83 dito 1864 97 Hongarije. Schatkistbiljett. 6 Oblig. Theiss spoorweg 5 59 Italië. Certific. Amsterdam. 5 Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 38} 38} Spanje. Obligatiën Buitenl. 3 10 W 101 Oblig. Binnenlandsche. 3 10 9)} Portugal. Obligatiën 3 50} 50^ Turkije. Inschr. Alg. schuld. 5 6} 6} Obligatiën 1869 6 39} 8 Egypte. Obl. 18687 9 -i- 42 Amerlka.Obl.Ver. Stat. 1904. 5 n Obligatiën dito dito 1885. 6 n 99A 99} Illin. Cert. Amsterdam .- n 52} 53 Oblig. Illinois Redemtion. 6 n 93} dito Central Pacific. 6 n 97} 97} Certific. Chic. N. W7 n 42} 42} Oblig. Madison Ext7 n 84} 82} dito Winona-St. Peter 7 n 76} 76} dito N. W. Union7 n 73 73 dito Union Pac. Hoofdl. 6 9 93} 94 OblSt.Paul&Pac. Spw. le sec. 7 n 42 dito dito dito 2esec. 7 n Brazilië. Oblig. 1863 4} n 9 90} Prijzen van coupons. Amsterdam 2 Mei. Metall. f 19.35dito zilver 21.65Div, Eng. per 11.821 Eng. Portugal per f Spaansche piasters f.501; Amerikaanscbe dollars (in goud) f 2,43 j. Amsterdam, 1 Mei. Metall. f 19.40; dito zilver 21.80Div. Eng. per 11.80Eng. Russen per 111.95Eng. Portugal per Frans. 47.65Belg. 47.65 Pruis, f 58.50 Hamb. Russen ƒ1.411Russen in Z. R. 1.26}Pool- sche per fl. Poolsche per Z. R. Spaan sche piasters .511; Spaansche binnenlandsche f.47; Amerikaanschedollars ƒ2.431; papier 2.24. iijl m f tótemjpjj vam A. LANDMAN en N. BOESMAN. Middelburg, 3 Mei 1877, hunme dankbare kinderen en behuwdkinderen. Getrouwd J. C. BR0EKE en D. STOUTJESDIJK, die hunnen dank betuigen voor de vele deelneming bij hun huwelijk ondervonden. 2 Mei 1877. Getrouwd: J. BR0EKEMA en C. H. VAN DER MEER MOHR, die tevens hunnen dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Goes, 2 Mei 1877. Bevallen van eene Dochter S. F. ANDRIES- SENRiejiens. Vlissingen, 1 Mei 1877. Voorspoedig bevallen van een Zoon P. J. LA BRAND—Pelle. Middelburg, 2 Mei 1877. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een langdurig lijden, onze geliefde zoon AARNOUD, in den ouderdom van 22 jaren. Groote Abeele, 1 Mei 1877. J. BOSTELAAR. S. J. BOSTELAAR, geb. Klaasse. Algemeene kennisgeving. AANGEBRACHT te VEEREeen MAST, lang 19 meter. Ter Reclame vervoege men zich bij den Bur- gemeester. De ondergeteekende maakt aan zijne geeërde begunstigers bekend, dat zijne Leesbibliotheek op Vrijdag 4 Mei verplaatst wordt uit de Korte Gortstraat naar de Langevlele wijk H 386, in de voormalige touwwinkel van L. C. DE COCK. Zichzelve minzaam aanbevelende. Middelburg, 3 Mei 1877. J. J. PONTE. Heeren aandeelhouders kunnen gedurende de maand Mei hunne Renten afhalen ten huize van den Penningmeester M. OVAA, in de Gravenstraat, van 12—2 uren des namiddags. Het BESTUUR der WATERKEE- RING van Bruinisse, zal op Woens dag den 16en Mei 1877, des voormiddags te 11 uren, in de herberg te Zijpe, De bestekken zijn verkrijgbaar bij den Secreta ris Ontvanger tegen betaling van f 0.50. Aanwijzing eq inlichtingen geeft den Water bouwkundigen Ambtenaar J. KOOREMAN Jz.op Woensdag 9 en Maandag 14 Mei e. k. Bruinisse, 1 Mei 1877. Het Bestuur voornoemd, C. HAGE, Voorzitter. JOH. ELENBAAS, Secretaris-Ontvanger, i

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3