N». lot, 120® Jaargang. 1877.' 3 Mei. Dit blad verschijnt dagelijks met nitzondering van Zon- en Feestdageii Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlyke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent, Advertentiën i 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte^ Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. Pasmunt. Middelburg, 2 Mei. FEUILLETON. DERDE DEEL. jaloezie. De burgemeester en wethouders van Middelburg, Gezien eene circulaire van den commissaris des konings in Zeeland, van 26 April II., A n° 1963, le afd. (prov. blad n° 48), vestigen de aandacht der ingezetenen op den hoofdinhoud der wet van 28 Maart 1877 (Staatsbl. n° 43) omtrent de ver vanging der thans bestaande Nederlandsche koperen door bronzen pasmunt. Bij die wet, in werking tredende 1 Julia, is onder anderen bepaald: a dat de thans bestaande Nederlandsche koperen pasmunt zal worden vervangen door bronzen pasmuntstukken van 2|, 1 en cent, maar dat de bestaande Nederlandsche kopermunt wettig be taalmiddel blijft tot dat zij, na genoegzame aan maak van nieuwe bronzen munt en na voorafgaande bekendmaking, buiten omloop zal worden gesteld b dat 'niemand verplicht is bronzen of koperen pasmunt aan te nemen tot een hooger bedrag dan van vijf en twintig cent; c dat het is verboden vreemde koperen, bronzen en nikkelmunten in betaling te geven; dat het echter, bij wege van uitzondering op dat verbod, in de door den koping bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur aan te wijzen grensgemeenten, veroorloofd is van die vreemde munten voor eene waarde van ten hoogste 20 cent in betaling te geven, mits de in betalinggeving plaats hebbe met toestemming van dengene, aan wien zij geschiedt en op geen hoogeren koers dan door den koning bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur zal worden vastgesteld; d dat het aan rijks-, provinciale, gemeentelijke en waterschaps-ambtenaren en aan pachters en onderpachters van rijks-, provinciale, gemeentelijke en waterschaps-inkomsten verboden is, bij ont vangsten, welke zij als zoodanig doen, die vreemde munten in betaling aan te nemen; e dat overtreding van de sub lit. c en d bedoelde bepalingen wordt gestraft met eene geldboete van ten minste 3 en ten hoogste f 75 dat echter, indien de schuldige binnen de laatste twee jaren wegens deze overtreding is veroordeeld, de geldboete tot 500 kan worden verhoogd en dat bij de wet aan den koning de bevoegd heid is voorbehouden om de strafbepalingen op de overtreding der sub litt. c en d genoemde voor schriften reeds vóór het in werking treden van bovengenoemde wet zelve, dus vóór 1 Juli 1877, in werking te doen treden. Middelburg, den 30en April 1877. De burgemeester en wethouders voornoemd, S CHOKER. De secretaris, G. N. DE STÜPPELAAR. De kamer van koophandel te Middelburg heeft zich opnieuw tot de tweede kamer der sta- ten-generaal gewend met een adreswaarin de 91. Naar het Engeïsch van mevrouw Henry Wood. Hoofdstuk II. {Vervolg). De jaloerschheid windt evenzeer op als de sterke drank en werkt op dezelfde wijze op iederen patient die er aanleg voor heeft. Madelief je's bloed kookte in hare aderen; hare gedachten en plannen werden woest; hare vingers sidderden zoozeer, dat zij haar hoed bijna r.iet kon afzetten. Wat nu de zaak zelve betreft was het briefje vanwege een eerzamen spekslager, die meende dat hij iets mankeerde, en de „jonge juffrouw" was zijne dochter geweest, die de boodschap liever opge schreven had dan die aan de mondelinge over brenging van den loopjongen toe te vertrouwen. „Hebt gij uw avondeten al gehad, Sam vroeg Madeliefje, zich aan de kamerdeur vertoonende. „Neen, mevrouw," zet Sam. „Ga dau naar de keuken en laat u eten geven." Sam deed gaarne wat hem bevolen werd, terwijl 2ij yan haar kant naar den lessenaar ging, het inlichtingen, door den minister van binnenland- sche zaken naar aanleiding Van haar vrpeger adres gegeven besproken en voor zooveel noodig weder leg d worden. Wij zullen het stuk zoodra mogelijk in zijn geheel medcdeelen. De nota van inlichtingen van den minister is in de tweede kamer in handen gesteld eener com missie, bestaande uit de heeren Blussé, Insinger, van de Putte, van Eek en de Jonge. Gelijk reeds in ons nommer van 26 April jl. gemeld werd, is door den heer A. "W. Teding van Berkhout, te Utrecht, aan den gemeenteraad van Middelburg een adres ingediend, betreffende het aanleggen eener straat op een hem toebehoo- rend terrein in deze gemeente. Door den adressant daartoe in de gelegenheid gesteld laten wij zijn verzoekschrift hier volgen, zonder ons voorloopig omtrent de mérites der zaak een oordeel te veroorloven. „Aan heeren burgemeester en wethouders van Middelburg. „De ondergeteekende A. W. Teding van Berk hout veroorlooft zich tot u te wenden met het verzoek dat door u moge bepaald en goedgevon den worden het navolgende „Dat door u zal aangelegen worden een straat door het aan den ondergeteekende in eigendom behoorende terrein van het voormalige gasthuis, aan de Lange Delft en de Nieuwstraat gelegen. „Dat die straat rnim 90 M. lang zal be ginnen aan de Lange Delft en eindigen aan de Nieuwstraat en een breedte zal hebben de trottoirs hieronder begrepen van hoogstens 7 Meter. „Dat de afbraak der bestaande gebouwen en muren of bij uwe verkiezing van slechts dat gedeelte, dat voor den aanleg der straat noodig i3 door u geschiedt, en dat die afbraak voor 't geheel geschat op p. m. f 500 blijve ten uwen voordeele. „Dat de ondergeteekende het terrein, voor die straat noodig, kosteloos aan u zal afstaan en boven dien in de kosten van aanleg der straat "zal bij dragen een som van /2000 volgens bepalingen door u aan te geven. „Dat bij verkiezing door u ter oprichting van een of ander gemeentegebouw in plaats van genoemde som, een gedeelte van het terrein, ter grootte van ongeveer 400 M3 en met hoogstens 20 M. aan de aan te leggen straat uitkomende, kan gevorderd worden. „Dat de ondergeteekende gehouden zal zijn te zorgen dat binnen zes jaren na de bestrating en ingebruikstelling der weg, de beide zijden dei- straat bebouwd zijn met huizen waarvan de voor- visitenboek opensloeg en naar het adres van juf frouw Bell begon te zoeken. De straatdeur werd tegenwoordig gesloten gehouden; zij stond niet meer open zooals vroeger, maar Madeliefje sloop er op de teenen heen en schoof er bovendien den grendel voor. Er was niemand, die het zou ge hoord hebben, al had zij gestapt als een dragonder, doch in zulke gevallen is men gewoon te denken dat geheime handelingen stille bewegingen ver- eischen. Achter den lessenaar sloeg zij nu de bladen van het boek weêr eeD voor een om. De luiken waren voor de vensters en zij bevond zich dus geheel in afzondering. Maar hoe zij ook zocht, het gewenschte adres vond zij niet. Wij moeten echter ook zeggen dat zij in eene vreese- lijke gejaagdheid zocht en, figuurlijk gesproken, op heete kolen stond. Als Frank eens plotseling terugkwam? of Sam te spoedig met zijn eten klaar was „Neen, daar staat het adres niet in," sprak zij, het boek sluitende en haar mooi haar van hare kloppende slapen wegstrijkende. „Hij is te voor zichtig om het er in te schrijven. Er staan wel de namen van de andere patiënten, maar niet die van juffrouw Bell in. De zaak is van 't begin tot het einde geheim behandeld." Van dien avond af begon Madeliefje iets te doen waartoe zij zich vroeger nooit in staat zou geacht hebben. Zij bespiedde haar man. In hare nieuwsgierigheid om te ontdekken waar die Bell's toch woonden (ofschoon zij, indien zij er over had nagedacht, niet had kunnen zeggen welk nut die gévelhoogte - het dak niet meegerekend -— minstens 6^ M. moet bedragen, en voor zooverre er tuinen naast de huizen komen, die van de straat afgesloten zullen zijn, door een muur hoog I meter met een daarop geplaatst sierlijk ijzeren hek ter hoogte van IJ M. „Dat bij het in gebreke blijven van bovenstaande verbintenis tot bouwen, al het onbebouwde in oigendom vervalt aan de gemeente Middelburg. „Utrecht, 10 April 1877. (get.) „Teding van Berkhout." De vergadering van de afdeel iug Middelburg der Vereeniging ter bevordering van fabriekp- en handwerksnijverheid, gisteren avond alhier gehouden, werd door een veertigtal leden en ge- introduceerden bijgewoond. Onder anderen is besloten tegen het volgende jaar weder een wedstrijd voor jeugdige handwerks lieden uit te schrijven in alle vakken, doch ditmaal voor werklieden beneden de 20 jaren, in plaats van 18 jaren, zooals de vorige maal. Vóór den 1™ Februari 1878 moet men zich ter mededinging aanmeldende inzending moet plaats hebben vóór 1 Maart. Een vroeger reeds ingezonden voorwerp mag niet andermaal worden ingezonden. De com missie van beoordeeling zal tusschen 1 en 15 Februari worden benoemd. In de pauze had de bezichtiging plaats van voorwerpen bestemd voor de Amsterdamscbe ten toonstelling, bestaande in pennewerk van J. Ze- gersteekeningen en afbeelding in hout der voormalige Vlissingsche poort door L. C. Ovaa; terwijl door C. van Puffelen een schoorsteenmantel zal worden ingezonden, welke niet aanwezig was, maar gedurende acht dagen ten zijnen huize voor een ieder ter bezichtiging is gesteld C. A. H. Billerbeck exposeerde een theetafel en G. W. Berg man zal een van in kleuren geteekende wapens voorzien diploma inzenden, waarmede hij op het laatst dezer maand gereed denkt te zijn. Voorts waren in deze vergadering ter bezichti ging voor de leden aanwezig een groot aantal proeven van houtschildering, docir C. van Puffelen gedurende twee cursussen vervaardigd, alsmede eene zeer fraaie proeve van nabootsing van CJhi- neesch inlegwerk door middel van gebruikte post zegels, van de hand van mejuffrouw Elize Baart, welke proeve door een ieder om het zeerst ge roemd werd. Nadat het jaarverslag was uitgebracht werden door den voorzitter ecnige mededeelingen gedaan omtrent de te Amsterdam te houden internatio nale tentoonstelling. Hieruit bleek o. a. dat de financieele toestand niet gunstig is. Met inbe grip van de bij de begrooting voor 1877 toege stane rijks-subsidie kan de uitvoeringscommissie kennis haar zou hebben aangebracht), volgde zij somtijds zijne gangen. Zij hield benedeneen hoed in gereedheid, zette dien haastig op als hij uit ging en sloop hem na. Drie- of viermaal 's weeks deed zij het. Zij gevoelde dat het verachtelijk was en hare wangen kleurden zich ook nu en dan. van schaamte; doch jaloerschheid heeft vrouwen zelfs tot nog verachtelijker dingen gedreven. Wave haar tegenwoordig leven niet zoo in strijd geweest met hare opvoeding en haar vroeger leven, zoo zou zij waarschijnlijk zich nooit zoo ver vergeten hebben. De zaak verschafte haar nu eene soort van afleiding en zij smoorde al de lastige vermaningen van haar geweten. Verbeeld u, lezer, dat gij hen ziet, Frank gaat de deur uit en snelt rechts of links weg, alsof hij vleugels aan de voeten had, en als hij slechts eenige ellen ver is, bijv. voor de deur van den kruidenier, dan volgt Madeliefje hem. Gewoonlijk is het eene vervelende en ijdele jacht. Hij scheen zooveel patiënten te moeten bezoeken, hier en daar en overal, aan den eenen kant van de straat en aan den anderen, en de boeken om en hofjes in, dat zijne vervolgster doorgaans bet spoor bijster raakte, hem voor goed uit het oog ver loor en in wanhoop naar huis terug moest keeren. Onderwijl was er voor Frank zelf, al was hij van dit alles onkundig, een schok in aantocht. Op een avond, toen hij voor een dringend geval uitgeroepen was en zijn patient verlaten had, ging hij den winkel van een drogist binnen om te verzoeken aan den zieke zeker artikel te zenden, thans over f 30,000 beschikken en zij meent daarenboven nog /70,000 noodig te hebben. Van daar dat, op voorstel van Z. K. H. prins Alexan der, alle burgemeesters in het land zijn uïtgenco- digd bij de ingezetenen pogingen aan te wenden tot het verkrijgen van geldelijke bijdragen. Ook de burgemeester van Middelburg heeft zich hiertoe bereid verklaard en thans circuleert ook hier eene lijst ter inschrijving voor vrijwillige giften. In de heden namiddag gehouden zitting van den Ylissingschen gemeenteraad zijn de in de vorige vergadering overgelegde concept-verordeningen tot wering en vernietiging van rupsen en rupsennesten en die op de mestvaalten vastgesteld. Aan J. U. Auer is op zijn verzoek nog 2 M. terrein afgestaan naast zijn pakhuis in de Korte Noordstraat. Op een verzoek van A. Tormo tot het aankoopen van een brandgang op de Kaaskade is gunstig beschikt. Van de vereeniging „Oefening en Genoegen" is een verzoek ingekomen om den tuin achter het raadhuis aan haar ten gebrnike af te staan tot het geven van muziekuitvoeringen. Dit verzoek is met 6 tegen 5 stemmen afgewezen. Tot leden van het stembureau voor de aanst. verkiezing van leden voor de provinciale staten zijn benoemd de heeren Pot en de Kruijff en tot plaatsvervangers de heeren Oekers en Laernoes. Naar aanleiding van eene circulaire van gede puteerde staten, Prov. blad n° 49, tot herziening der jaarwedden van burgemeesters en secretarissen, is besloten deze zaak om advies te stellen in handen der financieele commissie. Van de Maatschappij tot exploitatie van gronden te Vlissingen is bericht ingekomen, dat zij van haar voornemen tot bouwen voorloopig afziet, op grond van het uitzicht dat het vertier te Vlissin- gen vooreerst geen hooge vlucht zal nemen. Men schrijft ons uit Zierikzee: „Toen ik onlangs sehreef dat de reeks onzer Nutslezingen gesloten was, blijkt het, van achter gezien, dat ik mij aangenaam vergist heb, want eerst beden den eersten Mei, waarop vroeger, toen ons land ons land nog was, alles groen en 't zelfs heet was, spoedden we ons, gedreven door dien geweldigen gemeenen wind, waaraan ook menschen die niet uit kuchen gaan een hekel hebben, naar de concertzaal, om de laatste Nutsvergadering bij te wonen. De heer P. van der Veen trad als spreker op en boeide de talrijk opgekomenen met een geestige teekening van het leven en de lotswisselingen van Tijs Jansen in het denkbeeldige Noord-Hollandsche dorp Goudveld. „Na de pauze droeg hij een paar zijner versjes dat hij niet in zijne eigene apotheek had. Hij snelde haastig dien winkel binnen, omdat hij, weinig tijd had en begon: „Wilt ge zoo goed zijn Plotseling zweeg hij, alsof de spraak hem bege ven had. De jongman tot wiefl hij zich richtte wasBlase Pellet, Bij 't heldere gaslicht staarden zij elkander wederkeerig aan. „Hoe vaart ge, mijnheer Raynox vroeg Pellet, die zich het eerst herstelde. „Zijt gij dat?" zei Frank, zijn spraakvermogen terugkrijgende. „Woont gij hier „Sedert eene week," antwoordde Blase. „Waarom hebt gij Trennach verlaten?" „Om wat vooruit te komen," gat Blase kalm ten antwoord. „Men hoort zooveel spreken van het fortuin, dat te Londen kan gemaakt worden." „En evenzeer verloren kan worden," hernam Frank. „Ik kan altijd weêr terugkeereD," merkte Pellet aan. „De oude Float zon mij gaarne terugnemen; Hij schrijft mij, dat de jongman, dien hij nu heeft, niet is wat ik was. Float zal nu zelf wat meer bq de zaken moeten zijn en ik denk dat dit hem niet bevalt." Zonder hierop te antwoorden deed Frank de bestelling waarvoor hij gekomen was en verliet iu geen zeer aangename stemming den winkel. „Hij is gekomen om mij te bespieden en mijne gangen gade te slaan," dacht Frank. „Hoe wist hij, dat ik hier was? in dit gedeelte van Londen Hoe is hij er achter gekomen Plotseling vestigde

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1