SaiTBlTLAND. Z eetijdi ng e n. Advertentiën. Afkondiging. Algemeen Overzicht. Belgische brieven. Graanmarkten enz. ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff treilt dezo zaak tot nutoe geene beslissing is genomen, en daarom het dagelij ksch bestuur voor nemens is: vooreerst om op afdoening der zaak opnieuw bij den minister aan te dringen en als dan ook die gelegenheid aan te grijpenom ook de aandacht van Z. E, op de in evengenoemd adres ontwikkelde bezwaren te vestigen en ten opzichte van een en ander voorziening te vragen. Zonder verdere beraadslaging wordt hiermede genoegen genomen. In een derde adres, van K. van Sluijs te Grijps- kerke en 28 andere ingelanden des polders, wordt geklaagd over den langdurigen lioogen stand van het landwater in het gedeelte des polders ten noorden van het kanaal door Walcheren, in den afgeloopen winter, en daaromtrent voorziening verzocht onder adhaesie, ten opzichte der daarvoor aan te wenden middelen, aan een adres, dat reeds vroeger aan de directie van Walcheren in de maan den Maart of April is ingezonden, namelijk van J. de Kroo te Vrouwepolder en 51 andere inge landen. Tot toelichting dezer zaak geschiedt voorlezing van laatstbedoeld adres en van de daarop door het dagelijksch bestuur op 5 April laatstleden genomene beschikking, waarbij aan adressanten in hoofdzaak wordt te kennen gegeven, dat de water loop in het besproken noordelijk deel des polders een punt van onderzoek uitmaakt, dat vooraf nog waarnemingen moeten geschieden om met zaak kennis over de aan te wenden middelen tot ver betering te oordeelen, doch na afloop van het onderzoek het onderwerp in ernstige overweging zal worden genomen. Zonder verdere beraadslaging wordt alsnu het dagelijksch bestuur gemachtigd, in dien zelfden geest namens de vergadering op bovengemeld adres van K. van Slnijs c. s. te antwoorden. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de zitting gesloten. De omstandigheiddat keizer Alexander in zijn manifest niet heeft herhaald geen verove ringen geen uitbreiding van grondgebied te willen, heeft sommigen aanleiding gegeven te twij felen aan de welgemeendheid der vroegere verkla ringen te dien aanzien van den czaar. Toch schijnt hij die dezer dagen officieel en persoonlijk te hebben herhaald, en wel in een eigenhaudigen brief door hem aan keizer Frans Josef geschreven. Volgens de door graaf Bethlon onderteekende, Ungarische correspondenz wordt in dien brief uitdrukkelijk verzekerd „dat na hun werk van bevrediging en humaniteit te hebben volbracht, de Russische troe pen Bulgarije zullen ontruimen." 't Is mogelijk, zegt het blad, dat in den roes der overwinning Rusland van politiek verandert, maar dat zou een oorlog tusschen die mogendheid en Oostenrijk ten gevolge hebben. Het verzet zich tegen eene bezet ting van Bosnië en de Herzegowina door Oosten - rijksche troepen, waarover reeds herhaaldelijk is gesproken, en wel omdat indien deze bezetting eenmaal ware geschied die landen bezwaarlijk weder zouden kunnen worden ontruimd, omdat de militaire en de Slavische partij, die zeer voor annexatie zijn, er zich tegen zouden ver zetten. Eindelijk waarschuwt het blad tegen een deelgenootschap tusschen Rusland en Hongarije ten aanzien van de Turksche provincies ten noorden van den Balkan, omdat daardoor tusschen die mogendheden een gelijk antagonisme in het leven zou worden geroepen als in den Noord-Duitschen bond tusschen Oostenrijk en Duitschland heeft bestaan. Maar zoo heeft men herhaaldelijk gevraagd zal Rusland dan, indien het overwint, geen enkel materieel voordeel van den oorlog hebben? 'tls niet moeilijk hierop een antwoord te geven in bevestigenden zin, en juist daardoor wordt de kans te grooter dat Rusland zijne belofte tot ontruiming van Bulgarije zal nakomen. Drie zaken toch zijn vrij duidelijk. In de eerste plaats kan men niet verwachten, dat de Turksche provincies tusschen den Donau en den Balkan, na door het zwaard van den czaar te zijn veroverd, onder de heerschappij van den sultan zullen terugkeeren. Niet dat Rus land ze zelf zal behouden, maar zij zullen waar schijnlijk zekere zwakke zelfstandigheid verkrijgen, waardoor Rusland een groot overwicht op Turkije zal verwerven. Deze eerste verminking van het Xm'ksche rijk opent het vooruitzicht op meerdere voordeelen in de toekomst. In de tweede plaats is het geen gering voordeel voor Rusland, dat het, sedert het oogenblik waarin het den oorlog heeft geopend, het Parijsche trac- taat als vernietigd kan beschouwen. Bij het tractaat van Londen van 13 Maart 1371 is het eerstge noemde tractaat. gesehonden door de opheffing der neutraliteit van de Zwarte zee, maar thans zijn ook de meeste andere bepalingen van nulengeener waarde meer, en als Rusland de overwinning behaalt, zullen de mogendheden wel moeten mede werken om alle andere bepalingen van het tractaat, waardoor Rusland verder nog altijd eenigszins werd gebonden, te vernietigen. Eindelijk nog een derde punt. Zal Rusland even bescheiden zijn ten aanzien van het Turksche grondgebied in Azië als jegens dat in Europa, en zou het misschien niet een bod kunnen doen naar den sleutel van Oostelijk Azië, naar Armenië? Slechts twee mogendheden hebben er belang bij zich tegen een zoodanige vergrooting van Rusland te verzetten nl. Oostenrijk en Engeland, maar deze zijn beide in zekeren zin onmachtig, Oosten rijk door do neutraliteit die de Duitsehe politiek aan Rusland heeft gewaarborgd, en Engeland door het gemis aan bondgenooten op het vaste land. Gisteren heeft in hot Engelsche lagerhuis de heer Gladstone eene resolutie betreffende de Oos- tersche politiek door Groot-Britannië te volgen voorgesteld van dezen inhoud. Het huis besluite 1° zich te beklagen over de handelwijze der Porte in de quaestie der wreedheden welke in Bulgarije zijn bedreven. 2" Totdat zij van gedragslijn zal zij a veranderd moet de Porte niet op den zede lijken of materieelen steun van Engeland kunnen rekenen. 3° Engeland zal zijn invloed en zijn raad aanwenden om de ontwikkeling der vrijheid en der zelfstandigheid te bevorderen in de Turk sche provincies die in opstand zijn geraakt, om een einde te maken aan de onderdrukking. 4° Engeland zal in het regeeringsstelsel van Turkije zoodanige veranderingen vorderen als wenschelijk zijn in het belang van humaniteit en rechtvaardigheid. 5° Als de beste waarborg tegen de intriges en tot verzekering van den wereldvrede zal men de individueele verantwoordelijkheid aan nemen. De discussie over deze resolutie is uitgesteld tot Maandag a. Het lid der liberale partij Lubbock is voornemens haar te bestrijden en de prealabele quaestie te stellen. In een supplement van de London Gazette van gisteren middag is opgenomen eene proclamatie der koningin, gedagteekend uit Windsor van den 30en April, waarin wordt verklaard, dat Engeland gedurende den tegenwoordigen oorlog een strikte en onpartijdige neutraliteit zal in acht nemen, die zij aan al hare onderdanen aanbeveelt. Tot militair attaché van Engeland in het Rus sische Donau-leger is benoemd de kolonel Lennox. De eerste belangrijke krijgsbedrijven zullen waar schijnlijk niet aan die zijde voorvallen, maar veeleer in Aziatisch Turkije, daar de Russen zich gereed maken om de Turken voor Kars aan te vallen. Eerstgenoemden hebben hun belegeringsgeschut laten voortrukken, zoodat een slag als aanstaande wordt beschouwd. De Porte heeft de hulp van Egypte ingeroepen en de khédive heeft beloofd troepen te zullen zenden onder bevel van prins Hassan. In weerwil daarvan is de onderkoning stellig voornemenszijn financieele verplichtingen na te komen. Misschien zal het kanaal van Suez neutraal Worden ver klaard. Het ontwerp-traetaat tusschen Rusland en Ru- menië, waardoor het laatste feitelijk geheel aan de macht van den czaar wordt overgeleverd, is thans ook door den 3enaat van het vorstendom bekrach tigd en wel met 41 tegen 10 stemmen. De mi nister Cogalniceano verklaarde, dat het tractaat van Parijs vernietigd is, omdat Europa den intocht der Russen in Turkije niet heeft verhinderd. Rumenië zal de Turken ongehinderd Kalafat laten bezetten, maar hun verder voortdringen in het vorstendom verhinderen, 't Zal echter de vraag zijn of zijne troepen daartoe de macht zullen hebben, want zij moeten niet bijzonder veel te beteekenen hebben. Brussel, 30 April. Het is heden een ware feestdag voor Brussel de uitslag der verkiezingen is een zegepraal voor het liberalisme, en in de algemeene vreugde wordt alleen door de achterblijvers dier partij niet ge deeld. Te vergeefs heeft men in de Echo du Parlement den heer Paul Janson voorgesteld als de voorlooper der Internationale en der Commune de kiezers hebben getoond dat zij zich niet laten bang maken en dat zij het voor noodig hielden de liberale party in ons parlement nieuw bloed in de aderen te spuiten. De uitslag der stemming is als volgt: Aantal stemgerechtigden, 17,520; aantal uitgebrachte gel dige stemmen 7889. Hiervan waren op den heer Janson 5394, op den heer van Becelaere 2485 en op graaf Goblet 9 stemmen uitgebracht. De ver kiezing was vóór twaalven afgeloopen. In het bureau der oud liberale kiesvereeniging heeft men te elf uren de deuren gesloten. Men zag daar niets dan ontstelde gezichten. Dat de katholieke kiezers hunne stem op den candidaat der doctrinaire partij hebben uitgebracht, is voor deze een zeer onaangenaam geval en plaatst de andere Brusselsche afgevaardigden, die zich open- lijk tegen den heer Janson verklaard hebben, in eene zeer valsche positie tegenover hunne kiezers. Daarentegen heerschte in de association libérale de levendigste geestdrift. Men wachtte daar in groote spanning den uitslag van de opname der stemmen in de verschillende bureaux af. Iedere opgavedie in het voordeel van den heer Janson was, werd met gejuich, elk bureau dat voor zijn tegenstander gestemd bad, zoo als de plattelands-gemeenten AsschenHal en Wolverthem, met gejouw begroet. Te elf uren kwam do heer Janson in de vergadering. Nadat de opname der stemmen afgeloopen was nam de voorzitter, de heer Jottrand, het woord, en zeide: „De overwinning van- den heer Janson is eene overwinning, niet voor de richting, welke hij in het liberalisme vertegenwoordigt, maar voor de geheele liberale partij. De stembus heeft bewezen dat de kiezers besloten zijn, door alle vreedzame middelen, het clericale ministerie te bestrijden. Van dit oogenblik af is de heer Janson een dor onzen. Op alle liberalen rust de pliebt, onver schillig welke houding zij vóór den strijd hebben aangenomen, hem thans met ingenomenheid te ont vangen. Die plicht zal vervuld worden. Met terzijdestelling van alle partijzucht en van alle verbittering, verzoek ik onze vrienden de kalmte en de waardigheid te bewaren, welke vooral aan eene zegevierende partij passen." Deze woorden werden met langdurige en luide toejuichingen beantwoord. Vervolgens vroeg de heer Janson het woord. Hij werd met het ge roep „Leve Janson!" begroet, dat verscheidene minuten aanhield. Nadat de beweging een weinig bedaard was, zeide hij het volgende: „De stembus heeft gesproken. Ik beken dat ik niet verwacht had dat hare uitspraak zoo ver staanbaar zoo ondubbelzinnig zoo karakteristiek zou wezen. Krachtig en duidelijk hebben de kie zers hun wil te kennen gegeven dat door alle wettige middelen een dam moet opgeworpen wor den tegen het streven der cleriealen. Zij hebben met een verpletterende meerderheid de keuze be vestigd welke de association libérale hun had voorgesteld." Na eene warme dankbetuiging aan de organen der liberale pers en aan allen, die zijne candidatuur thans en de liberale zaak sedert zoovele jaren gesteund hebbenging de heer Janson aldus voort. „Wij hebben gezegevierd zonder gebruik te maken van de valsche wapenendie men tegen ons gesmeed heeft. De cleriealen zullen zelfs het recht niet hebben die wapenen voortaan tegen ons aan te wenden. Laat ons hopen dat deze licht straal, welke uit de wrijving der meeningen is voortgekomen in de toekomst het middel zal zijn om eene wezenlijk vrijzinnige staatkunde te doen handhaven." Nadat deze woorden opnieuw met toejuichingen begroet warenis de menigte onder het geroep „Leve Jansonuiteengegaan. De heer Janson is juist bij tijds verkozen om deel te kunnen nemen aan de gewichtige beraad slaging, welke morgen in de kamer geopend wordt over de herziening der kieswet. Niet ten onrechte schreef ik dus in mijn vorigen dat Brussel, als eene andere „schoone slaapster in het bosch", uit zijne verdooving ontwaakt is. In den senaat heeft de heer Casiers, een lid der uiterste rechterzijde, de regeering geïnterpelleerd omtrent hare zienswijze ten aanzien van het ver zoekschrift der Belgische bisschoppen betreffende den toestand waarin de pans verkeert. De minister van buitenlandsche zaken antwoordde dat de regee ring niet voornemens is zich daar op eenige wijze mede te bemoeien en drukte tevens zijn leedwezen uit dewijl de heer Casiers zulk een ongeschikt oogenblik voor zijne interpellatie heeft gekozen. De heer Reintjes, een Brusselsch senaatslid van de linkerzijde, heeft den minister met dat antwoord geluk gewenscht, dat dan ook volkomen is zooals het behoort en aan alle dubbelzinnigheid een einde maakt. Van VlissiDgen vertrokken naar New-York het stoomschip Rotterdam, gezagv. Yis. Het stoomschip W. A. Scholten, gezagv. Janzen, is genoegzaam gelicht, en heden naar Rot" terdam vertrokken, via Goedereede. Yan Vlissingen vertrokken de stoomboot Lambton, gezagvoerder Hammond, in ballast naar Sunderland en binnengekomen Adriana Wilhelmiria, gezagvoerder Reijuhout, met steen kolen voor Middelburg. Goes, 1 Mei. Tarwe 1.50 a ƒ2, rogge 40 en wintergerst 25 cent hooger. Overigens onveranderd. Rotterdam 1 Mei. Ter markt van beden waren aangevoerd 1771 runderen; 232 vette; 135 nuchtere kalveren; 335 schapen; 306 varkens; biggen; runderen le qual. 90; 2« qual. 76; 3e qual. 60; kalveren le qual. 110; 2e qual. 90; schapen 95 cent. Vlissingen 1 Mei. Boter per kilogram 1.16 a f 1.20. Eieren 3.20 a per 104 stuks. Prlfïen va» effeeteu. Amsterdam, 30 April. 1 Mei. 2} pet. 61$ 981 100| 95 971 981 60 IVederl. Cert. Werk. schuld. Certific. dito dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij. 5 dito exploitat. Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. 3 dito dito Amsterdam 3 België. Cert. bij Rothschild. 21 Frankrijk. Inschrijvingen .3 Inschrijvingen5 Rusland. Oblig. 1798yl816. 5 91} 93} Certific. Inscr. 5e serie 5 Obl. Hope CJ. 1855 6e serie. 5 dito 1000 18645 dito L. 100 18725 dito L. 100 1873 5 Loten 18645 Loten 18665 Oblig. Hope &C°. Leen, 1860. 4j Certific. dito4 Inscr. Stieglitz C°. 2e a 4L. 4 Obligatiën 186769 4 Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 98} Oblig. dito.41 77} dito dito4 Aand. Kiew-Brest5 25} dito Baltiscbe spoorweg. 3 45 74 871 74} 74} 121} 119} 74} 62 75} 98} 100} 95} 97} 98} 76 88 125 122 76 671 68} 100 78} 26} 45 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito Jelez-Griasi. 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow 5 Polen. Schatkistobligatiën 4 Aand. Warschau-Bromberg. 4 dito dito Weenen. 5 Oostenrijk. Obligatie metal, in zilver Januari/Juli. 5 Obligatiën dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 dito ditó Febr./Aug. 5 Aand. Nation, bank3 Loten 1860 5 dito 1364 Hongarije. Schatkistbiljett. 6 Oblig. Theiss spoorweg 5 Italië. Certific. Amsterdam. 5 Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 Spanje. Obligatiën Buitenl. 3 Oblig. Binnenlandsche. 3 Portugal. Obligatiën 3 Turkije. Inschr. Alg. schuld. 5 Obligatiën 1869 6 Egypte. Obl. 18687 Obl. 1873 7 Amerika.Obl.Ver. Stat. 1904. 5 Obligatiën dito dito 1885. 6 Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. 6 dito Central Pacific. 6 Certific. Chic. N. W7 Oblig. Madison Ext7 dito Winona-St. Peter 7 dito N. W. Union. 7 dito Union Pac. Hoofdl. 6 Obl St.Paul&Pac.Spw. 1' sec. 7 dito dito dito 2esec. 7 Brazilië. Oblig. 1863 4} Obl. 18655 pet. n n 81} 83 79 80} 74} 75} 69} 70} n 48}} 49}V n 49} 50 44A 45} 45 45} n n 81} 83} 95} 97 57 59 38 38} 10} 10A IOTV 10 50A 50} 6} 6} 81 8} 39} ff 99} 99A n 52} 52} 97} 97} 41A 42} 80} 70} 73 93} 93} 90} Prjjzen van coupons. Amsterdam 1 Mei. Metall. 19.40 dito Eng. zilver 21.80Div. Eng. per f 11.80 Portugal per Spaansche piasters .51}Amerikaanscbe dollars (in goud) f 2.43} Amsterdam, 30 April. Metall. 19.37} dito zilver 21.85Div. Eng. per 11.80Eng. Russen per 11.95Eng. Portugal per Frans, f 47.60; Belg. f 47.60; Pruis, f 58.50 Hamb. Russen ƒ1.41}Russen in Z. R. f 1.25}Pool- sche per fl. Poolsehe per Z. R. Spaan sche piasters .49} Spaansche binnenlandsche .46; Amerikaansehedollars ƒ2.43; papier ƒ2.23. Voorspoedig bevallen van een Zoon J. E. B0U- MAN, geliefde echtgenoote van J. C. A. VAN DER HARST. Middelburg, 30 April 1877. Heden overleed te Amsterdam na een kortstondig lijden, onze geliefde oudste broeder JAN SALM. Middelburg, J. FAK BROUWER Mz. 29 April 1877. A. M. FAK BROUWER— Salm. Den 30en April 1877 overleed te Middelburg, in den ouderdom van 47 jaren, de WelEdelGestrenge beer J. W. M. G. VAN KERVEL, Controleur van den Waarborg enz. aldaar. Algemeene en eenige kennisgeving. Heden ontvingen wij de treurige tijding van het afsterven van onzen zeer beminden zoon, broe der en behuwdbroeder JAN CORNELIS HOOGEN- DORP, in den ouderdom van 53 jaren, in leven Geneesheer te Cortgene. Allen die den overledene in zijn werkzaam leven en liefdevol karakter gekend hebben, zullen beseffen hoe zwaar dit verlies zijne hoogbejaarde moeder en verdere betrekkingen treft. Wed. J. HOOGENDORP. Middelburg, J. H. MEEUSEN—Hoogendorp. 30 April 1877. JOH». MEEUSEN. Algemeene kennisgeving. Heden overleed tot onze diepe droefheid, zacht en kalm, in den ouderdom van 69 jaren, onze geliefde moeder en behuwd moeder Mejuffrouw CATHARINA ANNA VAN OUWERKERK, weduwe van den heer JOHANNES AGELINK VAN RENTERGEM. Middelburg, 30 April 1877. G. A. PETERS. A. A. PETERS—AGELINK VAN REN TERGEM. J. AGELINK VAN RENTERGEM. R. AGELINK VAN RENTERGEM—DE KEIJZER. G. C. VAN DEN BERG. A. J. VAN DEN BERG—AGELINK VAN RENTERGEM. W. PETERS. C. A. PETERS—AGELINK VAN REN TERGEM. B. VAN LODENSTEIJN. J. L. VAN LODENSTEIJN—AGELINK VAN RENTERGEM. W. L. AGELINK VAN RENTERGEM. Ligger der toegangswegen naar de Spoorweg stations en halten in Zeeland. GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND, Gelet op art. 3 van het Koninklijk besluit van 23 Maart 1876 (Staatsblad n° 55) Maken bekend, dat de door hun College ontwor pen ligger der toegangswegen naar du

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3