N°. 102. 120® Jaargang. 1877; Dinsdag 1 Mei. Telegraphische berichten. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Advertentiën i 20 Cent per regel, Geboorte-Trouw- Doodberichten enz.: van 17 regels f 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.' Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite G°. te Brussel en Parijs. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Middelburg, 3Q April. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Marine en leger. Burgerlijke stand. Tot bevordering van den ontworpen Noord, pooltocht is te Vlissingen een comité tot stand gekomen, samengesteld uit de heeren H. P. Win kelman,- burgemeester, voorzitter, A. C. Ruighart, oud-zeeofficier, penningmeester, van Herwaarden^ luitenant ter zee le klasse, secretaris, F. Wibaut, voorzitter der kamer van koophandel en J. van Raalte, directeur der koninklijke maatschappij „de Schelde." Door gedeputeerde staten van Zeeland is, naar aanleiding eener aanschrijving van den minister van binnenlandsche zaken, een circulaire (Prov. blad n°. 49) tot de collegiën van burgemeester en wethouders in de provincie gericht over eene wijziging in de jaarwedden van burgemeesters en secretarissen. Zoowel in vermeerdering der bevolking, als ïn de toegenomen werkzaamheden der gemeentebe sturen en ook in de omstandigheid, dat die jaarwedden in Zeeland doorgaans lager zijn dan in bijna al de overige provinciën, schijnt namelijk reden te vinden om tot verhooging te besluiten. In verband hiermede verzoeken gedep. staten het gevoelen van den gemeenteraad in te winnen omtrent de vraag, of, en zoo ja tot welk bedrag, de jaarwedden van den burgemeester en den secre taris behooren te worden verhoogd. Bij de beoordeeling der wedde van den secreta ris zal er op moeten worden gelet, of dien ambte naar al dan niet hulp wordt verstrekt ten laste der gemeentekas. Gedep. staten wenschen vast te houden aan het thans gehuldigde beginseldat de jaarwedde van den burgemeester nooit minder bedrage dan die van den secretaris. De gemeenteraad van Neuzen heeft in zijne zitting van Vrijdag besloten, naar aanleiding eener aanschrijving van den minister van justitie, een lokaal in het raadhuis tijdelijk in gebruik te geven voor de zittingen van het kantongerecht, dat met den 15en Mei aldaar zal worden gevestigd. Tevens heeft de raad besloten een stuk gronds aan den westelijken kanaaldijk te Sluiskil aan den minister van binnenlandsche zaken in eigen dom of erfpacht aan te vragen, teneinde daar eene school met onderwijzerswoning .te bouwen. De Staats-courant van 29 en 30 dezer bevat het verslag aan den koning betreffende de exploitatie der staats-spoorwegen gedurende het jaar 1874. Ondanks het regenachtige weder had Zaterdag te Rotterdam de feestelijke opening van de spoorwegverbinding met veel opgewektheid plaats. Bij de feesten waren tegenwoordig de ministers van binnenlandsche zaken, van financiën en van buitenlandsche zaken, de commissaris des konings in Zuid-Holland, de burgemeesters van Amsterdam en Rotterdam en vele andere voorname personen. Van Z. M. den koning werd des morgens een telegram als blijk van belangstelling ontvangen. De genoodigden deden met een feesttrein een tocht van het nieuwe station aan de Delftsche poort, door de stad heen, naar het Mallegat, bezichtigden daar de havenwerken en de inrichtingen der Rot- terdamsche Handelsvereeniging en vereenigden zich vervolgens aan een feestmaal in het halte gebouw aan de beurs. Van het daar gesprokene verdient vooral de aandacht hetgeen door de aanwezige ministers omtrent den Rotterdamsehen waterweg gezegd werd. De heer 's Jacob, directeur-generaal der Exploitatie-maatschappij, had aan de regeering hulde gebracht voor hetgeen door haar op spoor weggebied is tot stand gebracht en den wensch uitgesproken, dat het haar zal gegeven zijn, na al de moeilijkheden die overwonnen werden, ook te komen tot eene voldoende verruiming van den Maasmond. In antwoord hierop gaf de heer Heemskerk met groote ingenomenheid eer aan de ingenieurs, die de werken te Rotterdam tot stand brachten. „Maar, waar hij het woord te Rotterdam voerde, zeide hij dat nieuwe inspanning en misschien nog grooter inspanning noodzakelijk is. Hij is het daaromtrent geheel eens met hen die verwachten dat zij, die 's konings vertrouwen genieten, krach tig de schouders onder het werk zullen zetten." Later wijdde de minister van der Heim een dronk aan den voorspoed van den Nederlandsehen handel. Er worden soms zuchten geslaakt, maar wanneer hij den toestand van den handel in Neder land vergelijkt met dien in 1830, 1840, '1850 en zelfs in 1860, dan gelooft hij niet dat er oorzaak is om rouw te dragen. „Rotterdam is de eerste stad des lands op het gebied van het onderwijs en het heeft gejuicht, evenals Amsterdam, toen besloten was aldaar eene universiteit te vestigen. Immers de eerste voorwaarde voor den handel is kennis. Daarnaast staat energie. En nu is het geheel overbodig daaromtrent aan Rotterdam recht te laten wedervaren. Voor de regeering zal het een ideaal wezen, handelssteden als Rotterdam zoo direct mogelijk in verbinding met de zee te bren gen en geen millioenen te sparen, om dat denk beeld' zoo spoedig mogelijk te verwezenlijken. Algemeene samenwerking in het belang van het Nederlandsche handelsbelang zal daartoe noodza kelijk zijn." Over „gepaste en ongepaste bescherming van dieren" is veel te zeggen. De dierenbescherming is eene zeer eerbiedwaardige, zeer natuurlijke uiting der zachte, zeden van onzen tijd; maar zij kan ook overdreven worden tot eene manie van al te weeke en sentimenteele gemoederen. De hoog beschaafde Romeinen verlustigden zich met den strijd van wilde dieren en den doodsangst van menschen in het worstelperk. De Israëlieten doodden, zonder wroeging, hunne krijgsgevange nen bij duizenden. De Grieken gebruikten de hunnen als lastdieren oi als afschrikkende voor beelden voor hunne jongelingschap. Nog veel later dan de middeleeuwen liet men rechters doodvonnissen uitspreken over dieren. Ook brandde, martelde en moordde men, naai den wil van Rome en van Genèvede lichamen der menschen om hun gewetens in eene zekere richting te buigen. Thans gruwen wij van deze dingen. Den groot sten misdadiger dooden wij niet, omdat de dood onherstelbaar en onze gerechtigheid dwalend is. De hesten onder ons zinnen aanhoudend op verbe tering van het lot van hen, die arm en ongelukkig zijn. Wij kunnen het niet meer aanzien dat men een dier ombrengt, zelfs tot bevrediging onzer behoeften; dat men het plaagt of martelt, voor een waar of ingebeeld genoegen, uit onnadenkendheid of onkunde, kunnen wij in 't geheel niet meer uit staan. Aan dien gedachtengang heeft de Veree- niging tot bescherming van dieren haar oorsprong te danken. Met kennis en oordeel toegepast is baar doel goed en bereikbaar. Door onkunde en overdrij ving wordt het belachelijk en schadelijk. Daarom heeft deze beweging leiding noodig. De heer W. C. H. Staring, wien niemand de bevoegdheid daartoe ontzeggen zal, heeft tot dit werk iets willen bijdragen. Zjjn boekje, waarvan wij den titel straks noemden en dat te Haarlem bij Kru- seman en Tjeenk Willink is uitgegeven, bevelen wij in de aandacht onzer lezers aan. Uit de vele wenken van dezen deskundige deelen wij slechts deze mede, die vroeger ook in ons blad besproken werd, dat het gebruik van honden als trekdieren niet af te keuren is, indien de lasten matig en geëvenredigd, de dieren gezond en sterk, hun voeding en verzorging behoorlijk zijn. Daarvoor te waken is „gepaste" dierenbescherming. Het verbieden van alle honden-trekkracht is het „on gepaste" drijven van onkundige dierenvrienden en van schoothondjes-liefhebbende douairières. Te Zutfen hebben de hoofdonderwijzeres aan de eerste openbare school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs, mejuffrouw Tak, en hare drie hulponderwijzeressen, de dames Nuiver, Herderschee en Nicolaï, alle te gelijk haar ontslag gevraagd. De heer dr. Fr. L. Rutgers, predikant bij de beryjrmde gemeente te Vlissingen, heeft het beroep naar die gemeente te 's Hertogenbosch aangenomen. Naar aanleiding van Z'. M!. besluit van den 26™ dezer, n°. 34, wordt de kapitein luitenant ter zee "W. Steffens met den 15en Mei aanstaande eervol ontheven van het bevel van het ramschip Schorpioen, en met den 16en daaraanvolgende ver vangen door den kapitein-luitenant ter zee G. C. C. Thierens. binnenland. Tweede kamer. Ingekomen een wetsont werp tot wijziging van eenige bepalingen in het wetboek van burgerlijke rechtsvordering. Het wetsontwerp betreffende het bouwen op of langs dijken is door de regeering ingetrokken. Het wetsontwerp betrekkelijk de landaanwin ning aan het Y, benevens de voorgestelde con clusie omtrent het peil van het Noordzeekanaal zijn aangenomen. Benoemingen. Herbenoemd tot burgemees ter van Zuiddorpe A. A. van Haelst. buitenland. Brussel. Bij de verkiezing van een lid der kamer van afgevaardigden werd heden met eene meerderheid van 2000 stemmen de heer Paul Janson, candidaat der radicaal-liberalen, gekozen. Er heerscht groote opgewondenheid in de stad. De heer Janson heeft in de association libérale eene toespraak gehouden, welke levendig werd toegejuicht. Ragusa. Een zeer talrijke Turksche troepen macht is opgerukt om de Montenegrijnen in hunne stellingen aan te vallen. Bucharest. De Rumeensche senaat heeft de conventie met Rusland aangenomen. De regeering verklaarde dat Rumenië zou toelaten dat de Tur ken Kalafat bezetten, doch hun verder doordringen zou tegengaan. In den afgeloopen nacht zijn in verschillende woningen dezer gemeente, in het Anna-hofje, op den hoek van het Hofplein, in de Bogardstraat, in het gebouw van het gewestelijk bestuur in de Abdij en op de Noordzijde van den Dam, tot schrik der bewoners door eene baldadige hand een of meer glasruiten ingeslagen. Op onder scheidene plaatsen waren heden morgen sporen van bloed langs de straat zichtbaar. Men leidt daaruit af, dat de dader of daders bij het plegen dier feiten aan de hand verwond is of zijn ge worden. De politie heeft den schuldige nog niet kunnen ontdekken, doch zet haar onderzoek ijverig voort. Volgens het Handelsblad heeft de maatschappij tot exploitatie van gronden te Vlissingen thans besloten voorloopig van hare plannen tot het bouwen van huizen at te zien en hare terreinen te blijven verpachten. De heer Mees, met de behartiging harer belangen belast, zal dientenge volge eerstdaags naar elders vertrekken. - Maria Heijmans te Stoppeldijk vierde den 22en dezer haar 98™ geboortedag. Van vele huizen in het dorp wapperde op dien dag de vlag. De Stoppeldijksche harmonie Amphion bracht de oude vrouw een serenade. Uit de ingezamelde liefde giften is haar een genoegelijke dag bezorgd, terwijl men tevens middelen heeft beraamd om de dagen, die haar nog geschonken zullen worden, geheel vrij van zorgen te maken. Te Deventer zijn Vrijdag de eerste nieuwe aardappelen, op den kouden grond geteeld, door een tuinman uit Twello aan de markt gebracht. De vlammen sloegen op dat oogenblik uit het dak.' De brandweer, die spoedig tegenwoordig was, slaagde eerst na veel moeite in het brandende huis door te dringen.^ In de dakkamers, welke door een aantal personen bewoond werden, vond men de drie verkoolde lijken van eene vrouw, een jong meisje en haar broeder. Blijkbaar waren zij door den rook gestikt en daarna verbrand. Men was, na de ontdekking, den brand vrij spoedig meester. Een merkwaardig overtreder is dezer dagen in de gevangenis te Working in Engeland gestor ven nl. Henry Cavendish, een natuurlijke zoon van een der vroegere hertogen van Devonchire. In zijn lang leven had hij niet minder dan 10 vrouwen getrouwd en met eenige harer gelijktijdig in een voorgewend huwelijk geleefd. Toen bij voor de laatste maal voor het huwelijksaltaar trad had hij den ouderdom van 73 jaren bereikt. In weerwil van zijn hoogen leeftijd oefende hij op het vrouwelijke geslacht toch nog een merk waardige aantrekkingskracht uit en zijn laatste vrouw heeft bereidwillig de begrafeniskosten voor hem betaald. Verscheidene zijner vrouwen be hoorden tot de hoogste aristocratie. Zij waren afkomstig uit Engeland, Italië en Frankrijk. In de vorige week kwam een slachter te Beaudencourt de stad binnen, met een stier die zeer mak scheen. In de Rue Saint Sauveur liep de laatste eensklaps het trottoir op en ging voor de spiegelruit van een groote apotheek op zijn achterste pooten staanmet de voorpooten tegen de ruit, die brak, waardoor de stier voorover in de" apotheek neerplofte over den 77jarigen heer Compère heen, dio achter de toonbank zat. De stier haalde alles on der den voet, rameide met zijn horens door fleschjes en potten, maakte een verschrikkeliike verwoes ting, verbrak ook de tweede spiegelruit en kwam daardoor weder op straat met een stoel aan zijn poot. Hij liet zich kalm arresteeren en naar het slachthuis geleiden alwaar hij werd gedood. Men hoopt den heer Compère, die eenige wonden heeft bekomen, toch in het leven te behouden. Zaterdag avond te ongeveer elf uren werd te Brussel brand ontdekt in een huis op den hoek van de Place des Martyrs en de Rue des Oeillets. (Van 2229 April.) Middelburg. Ondertrouwd: A. J. Gillissen, jm. 25 j., met F. Scholten, jd. 20 j. J. M. van Wel, jm. 27 j., met E. A. Roelse, jd. 25 j. W. C. Petiet, jm. 26 j., met G. Kooman, jd. 24 j. P. Mesu, jm. 23 j., met J. Janse, jd. 27 j. C. de Vlieger, jm. 23 j., met M. P. J.Louwerse, jd. 21 j. W. Nachtegaal, jm. 24 j.. met A. Karreman, jd. 22 j. G. J. de Neef, jm. 30 j., met C. S. de Wolff, jd. 28 j. P. S. Lenselink, jm. 29 j., met K. C. de Leeuwen, jd. 26 j. A. M. Geijp, jm. 21 j., met M. J. Kautz, jd. 22 j. H. J. Roskes, jm. 29 j., met J. Gans, jd. 27 j._ P. Flipse, jm. 26 j., met A. J. de Vries, jd. 25 j. C. A. Koekman, jm. 23 j., met M. Jobse, jd. 24 j. P. M. Riemens, wed1-. 36 j., met A. A. Bosdijk, jd. 27 j. A. Gabrielse, wed'. 32 j., met I. Roelse, jd. 25 j. J. Toutenhoofd, jm. 29 j., met K. Faase, jd. 26 j. J. de Pagter, jm. 30 j., met M. de Pagter, jd. 30 j. G. Mes, jm. 28 j., met F. Brossard, jd. 25 j. C. Schout, jm. 21 j., met D. I. Glerum, jd. 20 j. Bevallen: J. C. van Iren, geb. de Backer, d. S. Dommisse, geb. Ebleij, z. J. Hertogs, geb. Huijssoon, z. H. B. Villée, geb. van der Klip, d. M. Krijger, geb. Mersie, d. J. H. Luijk, geb. Ver- meijle Broeder, d. Overleden: J. J. Zip, vrouw van P. A. Risch, 52 j. P. Bos, man van J. W. P. Schellings, 58 j. J. M. de Munck, d. 14 j. M. W. La Brand, d. 11 m. A. Floresse, z. 14 m. J. C. Lokker, d. 63 j. C. Hoveijn, z. 20 d. (Van 21—28 April.) Vlissingen. Gehuwd: A. Geijsen, wed', van M. J. Buhler, 64 j., met L. V. F. van der Wal, wede. van F. Huissels. BevallenJ, J. Bijleveld, geb. Vilee, d. C. Frenks, geb. Versluijs, d. J. W. Rothengatter, geb. van Dijke, z. en d. (tweel.) C. Roelse, geb. IJzelen- berg, d. V. M. "Baels, geb. Dossaer, d. G. Laroij, geb. Potters, d. S. C. Perwez, geb. Maas, d. P. Hendrikse, geb. Leeuse, z. L. Hoeksema, geb. Schenk, d. M. M. de Waart, geb. van Olm, z. R. S. Coppejans, geb. Jans, d. (levenl.) - Overleden: C. Verheul, d. 8 j. C. M. Prignot, vrouw van J. E. F. Baels, 34 j. S. Koudijzer, z. 3 m. A. Nustelijn, d. 9 j. J. J. van Zwijndregt, wed®, van J. Dommisse, 79 j. Goes. Gehuwd: M. Remijnse, jm. 22 j., met M. P. de Lignij, jd. 22 j. F. A. W. Guljé, jm. 37 j., met E. A. E. Liebert, jd. 20 j. Bevallen: J. van Zweeden, geb. Bakker, z. J. M. J. Schrijver, geb. Peeters, z. J. Wessel, geb. Wissekerke, z. H. Kloosterman, geb. Lukaart, d. J. M. Stoutjesdijk, geb. van Noort, d. D. M. M,

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1