BUITENLAND. Aflvertentiëa. Badhuis-Vlissingen Sociëteit de Vergenoeging. Te Konstantinopel. Zeetijdi nge n. Handelsberichten. Algemeen Overzicht. Vergadering: J. P. I. Bnteux. Mr, G. A. Fokker. Mr. N. J. G. Snouck Hurgronje. Th. van Uije Pieterse. Mr. W. Ph. Vis. H. P. Winkelman. in de eerstvolgende rekening te verantwoorden; en eindelijk het kohier van den H. O. over 1877 op nieuw vastgesteld op een bedrag van ƒ27039.20 naar aanleiding eener opmerking van gedeputeerde staten, waaruit bleek dat het vastgestelde kohier ƒ10 te hoog was vastgesteld, ontstaan door eene schrijffout. Nadat de heer van Asperen Yervenne B. en W. opmerkzaam bad gemaakt dat door moedwilligheid eenige nieuw geverfde gemeentepaaltjes waren beschadigd en de voorzitter voorziening had toe gezegd, sluit de voorzitter de vergadering. Nu de oorlog is uitgebroken en de legers zich in beweging hebben gesteld zal het niet on- noodig wezen met een enkel woord te waarschuwen tegen allerlei officieels en ook officieuse be richten, die omtrent de gebeurtenissen worden ver spreid. Er zijn in omstandigheden als de tegenwoor dige, altijd menschen die om eene of anderereden, meestal uit eigenbelang, valsche berichten trachten te verspreiden en er zijn altijd andere die daarvan het slachtoffer worden. In troebel water is het goed visschenhoe troebeler hoe beter voor sommige soort van visch, Men zij daarom op zijn hoede en lette wel op de bron waaruit eenig bericht afkomstig is. Zoo is gisteren reeds een officieele telegram uit Konstantinopel de wereld ingezonden, en door sommige organen met zekeren ophef geëxploi teerd, volgens hetwelk de Kussen in een eerste ontmoeting met de Turken door dezen te JTschoe- roekzou, bij Batoum zouden verslagen zijn, met een verlies van 800 man. Dit bericht draagt zoo afdoende kenmerken van onwaarheid, dat het niet de moeite waard is er langer over te spreken. Zij valt ieder onmiddelijk in het oog die eenigszins met den staat van zaken bekend is en eenig begrip heeft van oorlogvoeren. Zelfs indien het waar kon zijn zou de beteekenis van het feit gering wezen, omdat het zwaartepunt van den oorlog niet moet worden gezocht in de Noordelijkste punt van Aziatisch Turkije, maar veeleer in het Noorden van Europeesch Turkije, niet in het land der Siwas, maar in dat der Bulgaren. Waarschijnlijk zullen in de Donaustreken nog niet spoedig belangrijke ontmoetingen plaats heb ben, daar de Turken een geheel defensieve hou ding schijnen aan te nemen en de Russen niet zoo spoedig vooruitkomen als bv. de Duitschers in 1870. Daarenboven hebben zij al terstond met bezwaren te kampen, daar de spoorweglijnen JessiFirguly en DohalskaPaskany tenge volge van overstrooming onbruikbaar zijn, en wanneer dit het geval is met s p o o rwegen, kan men niet verwachten, dat het met andere wegen beter zal zijn gesteld. Ook is nog geen hunner de Sereth of den Donau overgetrokken. Men be weert, dat zij de Dobroedschka willen binnenruk ken/maar dergelijke beweringen zijn even geloof waardig als het telegram omtrent de overwinning te Tschoeroekzou. Hoewel de Rumenen Kalafat ontruimden hebben de Turken, die trouwens nog geen enkele vijan delijkheid tegen Rnmenië pleegden, er zich nog geen meester van gemaakt. Daarentegen heeft de Porte een zeer scherpe houding tegenover Servië aangenomen. Door de Turksche militaire overheid was aan den kommandant van de Servische vesting Negotin kennis gegeven, dat deze plaats evenals Kladowa door Tuvksche troepen zou worden bezet. In weerwil van het protest der regeering van het vorstendom heeft de Porte verklaard bij haar voornemen tot bezetting van genoemde plaatsen te volharden. Dit heeft te meer een onaangenamen "indruk veroorzaakt, omdat de Russische regeering uitdrukkelijk had verzekerd, dat het Servische grondgebied door geen Russische troepen zou wor den bezet maar door hen zou worden geëerbiedigd. Hiervan was door tusschenkomst van een derde mogendheid kennis gegeven aan de Porte, met uitnoodigiag om eeu gelijkluidende verklaring af te leggen en de weigering daartoe heeft de stemmiug jegens Turkije niet verbeterd. Evenals de czaar heeft ook de sultan een manifest tot zijne onderdanen gericht, een zeer uitvoerig stuk, waarin hij een overzicht geeft van de aanleiding tot de oorlogsverklaring van Rusland en uitvoerig de handelwijze van de Porte uiteenzet en verdedigt, 't Is niet te ontkennen, dat de diplomatieke stukken, die van de Porte in den laatsten tijd uitgaan, zich kenmerken door een inderdaad bewonderenswaar- digen goeden toon, door flinkheid, degelijkheid en ernst. Ook in dit stuk vindt men volstrekt geen ij dele expeetoraties of opgeschroefde zelfverheffing. De sultan werpt zeer kalm de schuld voor eenen oorlog van zich af en brengt dien op Rusland over, terwijl hij betoogt dat de opstand in de Christelijke provincies van Turkije een gevolg is geweest van de aansporingen der Panslavistische comités die door Rusland werden gesteund. Vooral wat de sultan zegt over het kwaad, dat door Rusland door zijn tegenwoordige handelwijze zoowel over Chris tenen als Muzelmannen zal worden gebracht, is inderdaad niet zonder beteekenis. Zelfs spoort hij laatstgenoemden aan om door verdraagzaamheid een voorbeeld te geven. Dat te Cettinje het uitbreken van den strijd met blijdschap was vernomen kan geen verwonde ring baren, en tot belooning van zijn waardige houding heeft de prins van Montenegro van keizer Alexander de militaire orde van Sint George ontvangen. Men behoeft nu bijna niet meer te vragen wie den prins tot verzet jegens de Porte beeft aangespoord. De Montenegrijnsche troepen hebben zich in beweging gesteld en willen de Turken zooveel mogelijk gaan bestoken. Eene poging door eenige leden der oppositie in het Engelsche lagerhuis gedaan om hare leiders te bewegen tot het voorstellen eener resolutie, waarbij het huis aan de regeering zon opdragen de neutraliteit van Engeland af te kondigen, is mislukt door eene weigering van die leiders. De markies van Harrington heeft evenwel in de zit ting van gisteren aangekondigd, dat hij Maandag tot de regeering eene interpellatie zal richten om van haar te vernemen of zij voornemens is de neutraliteit te proclameeren. De heer Gladstone verklaarde vervolgens dat hij een resolutie be treffende de Oostersche quaestie en de politiek der regeering zou voorstellen, waarna de heer Campbell eene interpellatie eveneens tegen Maan dag a. aankondigde, betreffende de gedragslijn door Egypte in dezen oorlog te volgen en de positie waarin het zich zou bevinden, indien het met een der groote mogendheden in den oorlog mocht worden gewikkeld. In antwoord op eene vraag van den heer Gourby deelde de heer Bourlce mede, dat de haven van Odessa niet gesloten is, maar dat de schepen, met het oog op de torpedo's, zich van een Rus- sisehen loods moeten voorzien. Turkije heeft be loofd eene proclamatie te zullen uitvaardigen, waarin zij verklaart zich verplicht te achten om zich overeenkomstig de maritieme wetten en de bepalingen van het tractaat van Parijs te gedragen, en een reglement te zuilen uitvaardigen omtrent de visitatie van schepen, tegen den invoer van oorlogscontrabande. Hoewel zooals de Porte beweert Rusland zoo onbeleefd is geweest om niet eens op officieele wijze den oorlog te verklaren, is het in de stad der zeven heuvelen aan den Bosporus niet twijfel achtig, dat men zich in oorlogstoestand bevindt. Alle scheidsmurendie onder beschaafde volken tusschen vrede en oorlog zijn opgericht, worden omgehaald. De ouder Russische bescherming staande bewoners van de Turksche hoofdstad zijn aan het Duitsche consulaat overgedragende zieken uit het Russische hospitaal zijn naar hetDnitsche gasthuis overgedragen; het Russische postkantoor is gesloten; do stoombootmaatschappijen op de Zwarte zee hebben den dienst gestaakt; de laatste stoomboot naar Odessa is vertrokken. Alle Russische ambtenaren vertrekken met pak en zak; kisten, kasten, meubels, registers, boeken, papieren alles is ingepakt en ingescheept, doch thans in volkomen ernst en niet zooals meermalen is geschied bij wijze van onschuldige demonstratie. De bedienden der Russische ambassade, deels Grieken, deels Armeniërs zijn allen ontslagen en vermeerderen nog het aantal van hen die zonder werk of arbeid rondloopen; iets dat in de laatste maanden, tengevolge van den stilstand in handel en communicatie, een inderdaad dreigende uitbrei ding heeft verkregen. Velen hunner bevinden zich in een treurigen toestand. Daar zij sedert maanden geen vast werk meer hebben en het hun aan de noodige middelen ontbreekt om naar hun eigen landstreken terug te keeren, leven zij met hunne gezinnen in de hoofdstad in de grootste ellende en vermeerderen het aantal bedelaars en misdadigers, dat thans nog zal toenemen daar de pry zen der levensmiddelen tengevolge van den oorlog zullen stijgen. Een groot gedeelte der levensmiddelen en andere verbruiksartikelen werd tot nogtoe uit Odessa en andere havensteden der Zwarte zee aangevoerd, voornamelijk slachtvee, meel en dergelijke zaken. Door de staking der scheepvaart is de toevoer thans opgehouden, evenals de uitvoer uit Bulgarije en het noorden van Rumelië byna geheel is gestaakt, daar de aldaar gestationeerde troepen het grootste "gedeelte der voorhanden zijnde waren opkoopen. Hierbij komt nog dat in de laatste dagen de regeering belangrijke hoeveelheden meel, peul vruchten, confituren enz. heeft laten opkoopen om de troepen voldoende te kunnen proviandeeren. Dit alles te zamen zal natuurlijk weldra een groot gebrek aan levensmiddelen in de hoofdstad tenge volge hebben, waardoor eene duurte zal ontstaan, die bij het algemeen heerschende geldgebrek zich des te ernstiger zal doen gevoelen. Ook op ander gebied doen zich gelijke moeilijk heden en bezwaren gevoelen. De postverbinding met Varna zal waarschijnlijk binnen enkele dagen worden gestaakt, zoodat dan slechts eenmaal per week brieven naar Europa kunnen worden ver zonden en vandaar ontvangen, nl. over Triëst. Wat dit zeggen wil kunnen slechts zy beoordeelen die zelf geruimen tijd te Konstantinopel hebben doorgebracht en zelf hebben ondervonden met hoeveel spannning de aankomst van iedere post aldaar wordt verbeid, hoe zwaar alle geestelijke belangen daardoor worden getroffen. Tot overmaat van ramp neemt de pest in Bagdad toe. In de week van 814 April hadden zich 181 ziektegevallen voorgedaan tegen 91 in de vorige week. In Konstantinopel zelf is de ge zondheidstoestand zeer onbevredigend; meer dan 2000 personen lijden aan typheuse koortsen en de gasthuizen zqn meer dan vol. Ook do gezondheid der in de hoofdstad gekarzerneerdo troepen laat veel te wenschen over; een veel grooter aantal dan in vorige jaren ligt in de hospitalen en de officieren van gezondheid hebben het buitenewoon druk. Vooral de Redif-bataljons, die onlangs uit Anatolie zijn aangekomenhebben veel zieken, zooals de geneesheeren verzekeren tengevolge van verandering van klimaat, kleeding, voeding en leef wp ze. Van Vlissingen vertrokken het driemastschip 's Graverihage, gezagv. de Vries, naar Batavia, en binnengekomen de brik Zablings, gezagv. Searss, van Shields, voor Middelburg. Binnengekomen te Vlissingen de Engelsche stoomboot Lambton, gezagv. Hammand, geladen met steenkolen van Sunderland. fPrilzett van effecten. Amsterdam, 27 April. 28 April. Sfederl. Cert. Werk. schuld. 2$ pet. 61$ 61$ Certific. dito dito .3 74 74 dito dito dito .4 98 98$ Aand. Handelmaatschappij. 5 100$ 100-& dito exploitat. Ned. Staatssp. 95 94$ Loten stad Rotterdam. 3 „97 97$ dito dito Amsterdam 3 97$ 98 België. Cert. bij Rothschild. 2$ - Frankrijk. Inschrijvingen3 Inschry vingen5 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 90$ 90$ Certific. Inscr. 5e serie 5 Obl. Hope Ca. 1855 6e serie. 5 72 72 dito f 1000 18645 „86$ 86 dito L. 100 18725 „72$ 73$ dito L. 100 1873 5 „72$ 73$ Loten 18645 115$ 117 Loten 18665 „112 113$ Oblig. Hope C". Leen. 1860. 4* 73$ 73$ Certific. dito4 61$ Inscr. Stieglitz C°. 2ea4L. 4 Obligatiën 1867694 65$ 66$ Certificaten...6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 96$ 98 Cblig. dito. 4$ 77$ 77$ dito dito4 Aand. Kiew-Brest5 „24 dito Baltische spoorweg. 3 44$ Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 81$ 81$ dito dito Jelez-Griasi. 5 dito dito Jelez Orel 5 - dito dito Charkow Azow 5 72$ 73$ Polen. Schatkjstobligatiën 4 Aand. Warschau-Bromberg. 4 46$ dito dito Weenen. 5 44$ Oostenrijk. Obligatie metal. in zilver Januari/Juli. 5 47$ 48$ Obligatiën dito April/Oct. 5 48.& 48$ dito in papier Mei/Nov. 5 4311ff 43 dito dito Febr./Aug. 5 43$$ 44$ Aand. Nation, bank3 98 Loten 1860 5 „80$ dito 1864 94 95 Hongarijo. Schatkistbiljett. 6 Oblig. Theiss spoorweg 5 Italië. Certific. Amsterdam. 5 63 Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 37$ 37$ Spanje. Obligatiën Buitenl. 3 10$ 10^, Oblig. Binnenlandsche. 3 10$ 9$$ Portugal. Obligatiën 3 50 50 Turkije. Inschr. Alg. schuld. 5 6$ 6$ Obligatiën 1869 6 7$ Fgypte. Obl. 18687 39 Ooi. 1873 7 42 40 Amerlka.Obl.Ver.Stat.1904. 5 103 Obligatiën dito dito 1885. 6» 99 99 Illin. Cert. Amsterdam „19 49$ Oblig. Illinois Redemtion. 6 92$ dito Central Pacific. 6 96$ 96$ Certific. Chic. N. W7 39 39$ Oblig. Madison Ext7 78$ 78$ dito Winona-St. Peter 7 71$ 71$ dito N. W. Union7 69 69 dito Union Pac. Hoofdl. .6 93 93$ Obl.St.Paul&Pac.Spw. 1L sec. 7 - dito dito (rito 2esec. 7 Brazilië. Oblig. 1863 4$ Obl. 1865. 5 89 Prijzen van coupons.. Amsterdam 28 April. Metall. 19.20dito zilver f 21.87$Div, Eng. per f 11.80 Eng. Portugal per, Spaansche piasters i.48$; Amerikaansebe dollars (in goud) f 2.43. Amsterdam, 27 April. Metall. f 19.20; dito zilver' f 21.90Div. Eng. per 11.80Eng. Russen per 11.95Eng. Portugal per f Frans. 47.60; Belg. 47.60; Pruis, ƒ58.50; Hainb. Russen /1.41$Russen in Z. R. ƒ1.251Pool- sche per fl. Poolsche per Z. R. Spaan sche piasters .51$; Spaansche binnenlandsche f.48; Amerikaanschedollarsƒ2.43; papier/2.23. Ondertrouwd: GOMARUS MES Az. van Middelburg, en FRANgOISE BROSSARD van Parijs. Parijs 29 April 1877. Eenige kennisgeving. De Wed. VROEGOP, geb. JANNETJE ZWEE- DIJK, Schuttershofstraatje K 118, viert op 30 April haar 80™ Jaardag. Bevallen van een Jongen J. VAN DEN HEU VELde KeUZER. Rotterdam, 28 April 1877. Algemeene kennisgeving. Den 24™ April 1877 is te Schiedam in den ouderdom van bijna 81 jaren, tot droefheid zijner betrekkingen, overleden de Weleerwaarde Zeerge leerde heer J. OVERMAN, rustend Predikant bij de hervormde gemeente aldaar. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden, 26 April 1877, overleed te Menton, in den ouderdom van 31 jaren, de WelEdelGestrenge heer RUDOLF ENNO HILLEGOND MUNTZ GELDERMAN, 1" Luitenant der Infanterie. Heden overleed myn geliefde echtgenoot JACOB BAERT, in den ouderdom van ruim .25 jaren, na eene echtvereeniging van slechts tien maanden. Biervliet, JANNA FARO, 26 April 1877. Wed. J. Baert. De Raad van Toezicht der Commercie Com pagnie te middelburg, brengt ter kennis van de Deelgenooten in die Compagnie, dat in de op 34 April 18 77 gehouden Algemeene Vergade ring van stemgerechtigde Deelgenooten, is besloten tot het doen eener uitdeeling van een half percent van het oorspronkelijk kapitaal over het boekjaar 18 76, en dat de uitbetaling daar van zal geschieden ten kantore van den Boek houder der Compagnie, telkens des Woensdags en Zaterdags van des voormiddags 9 tot 13 nren, te beginnen met Woensdag 16 Hel 1877. Het, BESTUUR der Maatschappij van Brand verzekering voor het Koninkrijk der Nederlanden, gevestigd te 's Hertogenbosch, maakt bekend, dat het dividend over 1876 is bepaald op zes en zestig galden per aandeel in het kapitaal dier Maatschappij en alzoo de COtJPOKT n° 33 te rekenen van 1 Mei 1877 betaalbaar is met dat bedrag, mits behoorlgk ingevuld en onderteekend. De betaling geschiedt aan het hoofdkantoor te 's Hertogenbosch, Kleine Hekel E n°. 75te Am sterdam, bp de heeren WILLEUMIER, VAN TIJEN en van LAER; te Rotterdam, by de heeren H. A. BICKER CAARTENte Middelburg hij den heer M. C. JERAS Lange Noordsfcraat; en verder in de voornaamste plaatsen des Rijks by de Agenten dier Maatsch appy. Rentebetaling en aflossing van de schuldbrieven n°. 36, 359, 311, 405, 453, 675, 69? en 706 der eerste geldleening en n°. 4 der laatste geldleening op Woensdag den 3, 9 en 16™ Biel a., telkens des middags van 2$ tot 3$ uur. van de „AFDEELING MIDDELBURG" der Ver- eeniging ter bevordering van Fabriek- en Hand- werksnijverheid in Nederland, op Dinsdag den 1™ Mei a.des avonds te 8 uren, op de boven zaal van de Sociëteit „St. Joris" op de Balans. De Secretaris, K. BAART. is van heden af opengesteld, terwyi de opening der Baden zal plaats hebben op 1 JTunl a. Verzekering tegen Brandschade op ge- bonwen en goederen ook van landbouwers by J. A. TAK C°. als gemachtigden van de Assurantie-Compagnie te Amsterdam, opgericht in 1771. Kantoor GROENMARKT De Huurkoetsiersaffaire van wijlen haren echt genoot J. VERMEULEN geëindigd zynde, bedankt de ondergeteekende voor de genoten gunst en vertrouwen; verzoekende verder allen die iets te vorderen hebben of verschuldigd zijn daarvan opgaaf of betaling te doen ten kantore van den Notaris WOUTERSEN. Wed. J. VERMEULEN. Het Kantoor van Hypotheken, Kadaster en Scbeepsbewijzen is verplaatst naar het Oost- Indisch huis in de vroegere Monsterzaal. De TIMMERMANSWERKPLAATS van J. P; AKKERMAN is verplaatst van de Nieuwe Haven naar het Hofplein 13 393. Door de kiezersvereeniging DE GRONDWET, zpn in hare vergadering van heden tot Candidaten voor leden der Provinciale Staten gekozen en worden mitsdien aanbevolen de heeren: Middelburg, 23 April 1877. Het Bestuur, VAN BERLEKOM, Voorzitter. W. A. VAN HOEK, waarn. Secr

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3