Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten, Kerknieuws, Marine en leger. Tèmtfyutt. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Staten-Generaal. Gemeenteraad van Goes, vrachtbrief 50 pet., en voor kleinere hoeveel heden 75 pet., der ijl- stukgoed-vrackten is ver schuldigd. Dit tarief zal in alle jaargetijden in werking blijven. De rechtstreeksche tarieven voor dit artikel tusschen Duitsche en Nederlandsche stations zullen dientengevolge eene omwerking ondergaan, waarbij ook daar de vracht verlaging wordt toegepast. In de Standaard wordt van geachte zijde voor gesteld en door de redactie ondersteund het denk beeld, om voor de Nederlandsche Woordpoolrei zigers der 16eeeuw niet éen, maar twee monumenten op te richten. Het een zou komen op Nova-Zembla; doch dewijl slechts weinigen het daar zouden kunnen zien, zou het duplicaat opgericht worden in het midden des rijks, te Utrecht bij voorbeeld. Werd dit plan verwezenlijkt, dan zou zeker het ideaal vervuld worden van een Utrechtenaar, die geen geld kan missen voor den ontworpen monu- mententocht, maar in het Utrechtsch Dagblad van gisteren een vers plaatst tot opwekking van anderen. Uit dat gedicht vernemen wij, dat, naar 's dichters overtuiging, de „steenen die we in 't Noorden brengen" hier te lande zullen „worden tot voed zaam brood." Ook zal, uit die steenen, „Europa weten" «Dat het Hollandsch ras «Nog niet is vergeten «Wat het eertijds was, «Maar zich koen durft meten "Met wie helden heeten «Op den pekelplas." Wij bekennen in ootmoed dat wij in die enkele Bteenen-brengerij, naar Nova-Zembla of naar Utrecht, dat alles niet kunnen zien. Een Vraagbaak voor ouders en voogden, waaruit zij kunnen zien welke kundigheden voor elke betrekking gevorderd worden en welke hare vooruitzichten zijn, mag vooral tegenwoordig, nu voor alles zoovéél geëischt wordt en alles van ver gelijkende examens aan elkander hangt, eene be hoefte genoemd worden. De heer G. van Milligen, directeur der rijks kweekschool voor onderwijzers te Groningen, heeft het moeilijke en tijdroovende werk ondernomen om zulk een handleiding samen te stellen. De eerste aflevering van zijn „Vraagbaak", uitgegeven door de firma J. B. Wolters te Groningen, ligt voor ons. De registratie, domeinen en hypotheken, de administratie der belastingen, de posterijen, de telegrafie, de waarborg der gouden en zilveren werken, het ijkwezen, het corps diplomatique, de consuls, de marine-oflicieren, de ingenieurs voor den scheepsbouw, de officieren van gezondheid, die van administratie der marine, de machinisten en onderofficieren der zeemacht, deze zijn de betrekkingen welke in de eerste aflevering behan deld worden. Eene enkele fout viel ons bij het doorbladeren in het oog en kan door eene verbetering aan het einde van het werk gemakkelijk hersteld worden. Bij de officieren der marine worden alleen de vaste of nonactiviteits-traktementen opgegeven. Daar deze slechts een deel zijn van de bezoldi ging, welke de officieren gedurende het grootste gedeelte van hun diensttijd genieten, leidt deze opgaaf tot onjuiste vergelijking met andere be trekkingen. De jury der tuinbouwtentoonstelling te te Amsterdam heeft alsnog een aantal bekroningen toegekend, waarvan wij de voornaamste hier laten volgen. 3e afdeeling: planten voor den vollen grond. Dubbele gouden medailles aanJ. W. Ottolander, te Boskoop; M. Koster en Zn., te id.; C. Glijm, te UtrechtGebrs. Bijvoet, te Overveen 4A. E. Barnaart en Co., te HaarlemE. H. Krelage en Zn., te Haarlem. Groote gouden medailles aanG. J. Alberts, te Boskoop; J. W. de Groot Wz., te UtrechtGebrs. Bijvoet, te Overveen. Gouden medailles aanfirma C. Ottolander en Zn., te Boskoop; Nederl. Maatsch. van tuinbouw en plantenkunde afd. Boskoop; T. Knopper, te Utrecht; J. W. de Groot Wz., te Utrecht; Jac. P. E. GaleslootE. H. Krelage en Zn., te Haar lem; A. E. Barnaart, te Vogelenzang; Gebr. Bij voet, te Overveen 4; Th. Buy3 Gz., te Haarlem. Groote zilveren medailles aanP. Groeneveld en Zn., te NoordwijkA. E. Barnaart en Cote Vogelenzang 3; J. van Hoff, te Boskoop; P. Har- ting, te Alsmeer; W. Keessen en Zn., te Aalsmeer G. Berlips, te Nieuwer-AmstelJ. T. vafl den Berg, te Amsterdam; C. Ottolander en Zn., te BoskoopJac. P. E. Galesloot, te Amsterdam C. de Wilde, te Heemstede 2; Stelzner en Co., te GentL. v. Waferen en Co., te HillegomV. Schertzer en Zn., te Haarlem 2; Polman Mooij, te id.; H. Paardekooper, te Noordwijk. Zilveren medailles aanfirma Ph. F. von Sie- bold, te Leiden; firma C. Ottolander en Zn., te Boskoop 3; H. v. Lunteren en Zn., te Utrecht; W. C. Boer, te Boskoop; J. Wind Jr., te Zwolle; A. Koster Mz., te BoskoopT. Knopper, te Utrecht N. Gaucher, te Stuttgart 2 E. H. Krelage en Co., te Haarlem 3; W. J. M. Bijvoet Jr. te Overveen; A. Eaven, te HaarlemA. E. Barnaart en Co., te Vogelenzang; F. van Velzen, te Haarlem. 4» afdeeling: „arrangementen van planten en bloemen": gouden medaille V. Schertzer en Zn., te Haarlem. Groote zilveren medailles V. Schertzer en Zn., te HaarlemP. Ehmann, te StuttgartJ. C. Krook, te Watergraafsmeer; A. E. Barnaart en Co., te Vogelenzang; J. G. J. Vorstman, te Amsterdam; Groenewegen en Co., te AmsterdamHeldring en Schaap te BussumS. Hond, te AmsterdamWed. J. v. Leeuwen en Zn., te Eotterdammej. A. W. v. Rijswijk, Haag; J. F. W. v. Rijswijk, Haag. Zilveren medailles Groenewegen en C0., te Am sterdam 6Gebrs. de Ridder, te id.mej. A. W. v. Rijswijk, Haag; J. v. Leeuwen en Zn., te Rot terdam Joh. v. d. Berg, te AmsterdamL. Bos- gaert Donkelaar, te Gent; E. H. Krelage en Zn., te Haarlem 5. 5e afdeeling „vruchten, groenten en zaden:" Gouden medaille: B. A. baron van Verschuer te Heemstede. Groote zilveren medaille: Kon. tuin te Boboli te Florence. Zilveren medaillesJ. van Rijn van Alkemade, HaagGebrs. Mazzoneschie te Spoleto. buitenland. Londen. Volgens de Times heeft de Porte alle Russische onderdanen op Turksch grondge bied bevolen onmiddellijk Turkije te verlaten. Parijs. Naar men verzekert worden onderhan delingen gevoerd om het Suez-kanaal onzijdig te verklaren. Sint Petersburg. Officieel wordt ge meld dat in een gevecht bij Mcckasdar een Turksch barakkenkamp genomen is. De Russen zijn doorgedrongen tot Kisiltad. consulaten. Krachtens 'skonings machtiging is tijdelijk de zetel van het consulaat-generaal der Nederlanden in Portugal (consul-generaal H. C. Huisenbos), van Lissabon overgebracht naar Oporto. Benoemd tot consul der Nederlanden te Lissabon, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, J. J. R. Huurling, tot dusver vice-consul der Nederlanden aldaar. leger. Op nonactiviteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt, de kapitein W. Schuurman, van het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den gepensioneerden dirigeerenden officier van ge zondheid 2e kl. van het leger in Nederlandsch Indië A. H. Thepass, als officier van gezondheid bij het koloniaal militair invalidenhuis op Bronbeek. marine. Op verzoek eervol uit Zr. Ms. zeedienst ontslagen de officieren van administratie 3e kl. bij de zeemacht J. L. Kroeze, H. C. D. van de Ven, J. A. Torré, J. H. de Sauvage en W. D. J. Be- zemer, en zijn zij met ingang van 1 Mei benoemd tot 2en luitenant-kwartiermeester bij het leger in Nederlandsch Indie. koloniën. Eervol ontslag uit 's lands dienst ver leend, met toekenning van pensioen, aan den Oost- Indischen ambtenaar K. L. Schaaff, gewezen burgeropnemer in het gouvernement Celebes en onderhoorigheden, laatstelijk als opzichter toege voegd geweest aan den ingenieur Cluysenaer, belast met een onderzoek omtrent den aanleg van spoorwegen op Sumatra, thans met verlof hier te lande. Beroepen bij de N. H. gemeente te Vlieland de heer Salomo te Gempt, em. predikant te Hoe- dekenskerke. Namens de leden van het kiescollege der herv. gemeente te Vreeswijk, werd gisteren avond aan den predikant, den heer K. W. Hulstijn, bij zijn vertrek naar Oostburg, een prachtig geschenk in goud aangeboden, voor de vele blijken van bereid willigheid steeds aan dat collegie betoond. De luitenant ter zee le kl. W. C. A. Ziegenhirt von Rosenthal wordt, met intrekking zijnor plaatsing met 1 Mei a. aan boord van Zr. Ms. fregat met stoomvermogeu Evertsen, met den 16e° daaraanvolgende, geplaatst aan boord van het wachtschip te Willemsoord. Met ingang van eerstgenoemden datum, wordt ter zijner ver vanging aan boord van gemeld fregat geplaatst de luitenant ter zee le kl. J. A. Willink Ketjen. Bij het 3C bataljon van het 3e reg. infanterie, te Vlissingen in garnizoen, is geplaatst de 2° luitenant-kwartiermeester C. J. C. van Goor, thans bij het depOt te Middelburg. Gisteren middag te ongeveer half zes is een vierjarig meisje, dat op den hoek der Schuitvloi- straat en Dam (Zuidzijde) met andere kinderen speelde, door een met koffiebalen beladen wagen overreden. Bij het verleenen der eerste genees kundige hulp door den heer J. B. Haringman bleek dat het kind schijnbaar geen ernstige inwen dige beleediging ondergaan en niets gebroken had. De toestand is dan ook redelijk. In het jongste nommer van den Monde Illus- tré komt voor een keurige gravure, voorstellende een gezieht op het Frederiksplein te Amsterdam, tijdens de tuinbouwtentoonstelling. Het bijschrift (evenals de teekening yan den ten onzent zoo gunstig bekend gewerden Franschen schrijver Henri Havard) maakt met grooten lof melding van deze internationale tentoonstelling en vaq de gastvrijheid der Amsterdammers. Den 30en Mei wordt te Utrecht de jaarlij k- sche algemeene vergadering gehouden van de Ne derlandsche centraal spoorwegmaatschappij ter vaststelling van de balans over 1877 en waarin het jaarverslag zal worden uitgebracht. De poging om te Amsterdam een bond van jongelieden te vormen, onder den naam van „Her mes en Pallas," welk bond ten doel zou hebben, door gemeenschappelijk streven naar algemeene ontwikkeling aansluiting te bevorderen tusschen studeerenden en niet-studeerenden, is mislukt. Met een meerderheid van 60 stemmen werd Woensdag avond in eene vergadering het voorstel tot oprichting der vereeniging verworpen. Met bijna algemeene stemmen was de vergadering ten slotte van oordeel, de oprichting der vereeniging voorloopig onuit voerbaar te verklaren. Ofschoon de tuinbouw-tentoonatelling te Am sterdam reeds meer dan een week geopend is, komen er toch nog voortdurend nieuwe zaken bij. Vooral zijn in de zalen, waar de producten uit het plantenrijk tentoongesteld zijn, verschillende nieuwe inzendingen bijgekomen. Zoo is o. a. de fraaie afdeeling katoen vermeerderd met eene be langrijke inzending uit Italië, bestaande in ver schillende katoensoorten, aldaar gekweekt uit katoenzaad, afkomstig uit Noord Amerika, Egypte, enz. Ook in de andere zaal waar de kina, vetten en oliën geplaatst zijn, is het aantal uitstallingen nog belangrijk toegenomen, o. a. met twee voor papier en papierstof (uit Noorwegen en uit België), die het bezichtigen overwaard zijn, en met een van aetberische oliën uit Leipzig, die een goeden dunk geeft van hetgeen de Duitsche industrie op dit gebied doen kan. Wij hebben verder nog te noemen een inzending van den Nederlandschen consul in Smirna, bestaande in eene volledige verzameling van de voornaamste handelsartikelen van plantaardigen oorsprong uit Klein Azië, die voor velen zeker niet van belang ontbloot is. Ook in de afdeeling tabak is nog het een en ander bijgekomen, dat zeer bezienswaardig is. (Ebl.) Gisteren namiddag even voor éen uur, be zweek een ijzeren plaat in den vuurgang van een der stoomketels in de suikerraffinaderij der heeren Beuker en Hulshoff, op de Lauriergracht te Am sterdam. Met groote kracht spoot het kokende water den ketel uit, tot op een afstand van 8 a 9 meter. De werklieden, die in de onmiddelijke nabijheid stonden en eenigen die op verderen af stand waren, bekwamen zware brandwonden, zoodat 4 hunner naar het gasthuis werden vervoerd, waar van een spoedig overleed. Twee, die slechts lichte verwondingen hebben bekomen, keerden huiswaarts. l Donderdag heeft te Neuzenvanwege de genie de aanbesteding plaats gehad van het éénjarig onderhoud der volgende perceelen, als: 1. Van de werken te Neuzen en te Ellewouts- dijk, waarvoor het minst is ingeschreven door den heer J. Scheele Dz., te Neuzen voor 3830,93, (raming f 4200). 2. Van de kazernegebouwen enz. te Neuzen, het minst ingeschreven door den heer R. Walraven te Neuzen, voor 3364,36, (raming 3800). 3. Van de Zee weeringen te Neuzen, het minst ingeschreven door den heer D. Tholens te Hoek, voor 4098, (raming 4500). 27 Apr. 's av. 11 u. 46 gr. 28 's morg. 7 u. 47 gr. 's midd. 1 u. 54 gr. 's av. 6 u. 49 gr. Militaire pensioenen. Ter aanvulling van ons telegram omtrent de zitting der tweede kamer van gisteren, laten wij hier volgen de opgave van het regeeringsvoorste! betreffende de militaire pensioenen met de daarin door de commissie van rapporteurs gebrachte en aan genomen wijzigingen. Voor de officieren stelde de regeering de vol gende pensioensbedragen voorluit.-generaal 3000; generaal-majoor ƒ2700; kolonel /2200 luit.-kol. f 1800majoor 1600; kapitein 1300le luit. /8002e luit. 600. Voor de militairen heneden den rang van offi cier hoofdopzichter fortificatiën 700 opzichters van fortificatiën 1', 2" en 3e' kl. 600, ƒ550, 500 magazijnmeèster der artillerie van de 3e kl., geen officier zijnde 500; conducteurs der artillerie 1", 2e en 3e kl. ƒ440, ƒ360, 300schrijvers le, 2e en 3e kl. ƒ500, 450, 400opperwachtmeester hij het wapen der maréchaussée ƒ540; adjud. onderofficier en wachtmeester bij het wapen der maréchaussée 440sergeant-majoor (opperwachtm. en (brigadier) 360sergeant (wachtm.) en maréchaussée 300, korporaal, trompetter ƒ200; soldaat ƒ150. Door de commissie van rapporteurs werd als amendement voorgesteld het nu voorgesteld pen sioen voor den rang van kolonel met 100 te verminderen en daareiitegen dat voor den rang van kapitein met 100 te verhoogen alzoo te bepalen voor den rang van kolonel op 2100, voor dien van kapitein op 1400; voor den rang van len luit. op 900 en voor dien van 2en luit. ƒ800. Voorts om een meer afdoende verbetering te brengen in de ontoereikende pensioenen van de onderofficieren en minderen, en het pensioen der weduwen en kinderen van de officieren, onderoffi cieren en minderen te vermeerderen met ongeveer de helft van het bedrag, waarmede bet pensioen dezer militairen wordt verhoogd. Door de aanneming van dit amendement wordt het tegenwoordig bedrag der pensioenen voor alle officiersrangen (uitgezonderd dien van luit.- gen.) met 300, voor den kapiteinsrang alleen met ƒ400 vermeerderd. Voorts de pensioenen van de mili tairen beneden den rang van officier als volgt gewijzigd: sergeant-majoor (opperwachtm.) en brigadier ƒ400; sergeant (wachtm.) en maré chaussée ƒ360; korporaal en trompetter 250 en soldaat van alle wapens ƒ200. Zitting van Vrijdag 27 April. Voorzitter de heer Blaaubeen. Afwezig de heeren Callenfels en Delbaere. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. De voorzitter doet de volgende mededeelingen 1° dat, tijdens de vacature van leeraar in de Engelsche en Duitsche talen aan de hoogere bur gerschool voor jongens, diens lessen zijn waarge nomen door andere leeraren, en de jaarwedde verdeeld als volgt: de heeren van der Meulen, de Koning en Lasonder elk 16.25; de heer Rin geling 26.25; de heer Japikse 48.75; de heeren van Loghem en Kolpa elk ƒ65; de heer Diehl 72.50 en de heer van Campen 80 2° dat de heer dr. B. Kosters den 12en April zijne betrekking als leeraar in de Engelsche en Duitsche taal heeft aanvaard, zijnde hij doorziekte verhinderd geweest, dat onmiddellijk na de Paaseh- vacantie te doen; 3° dat door den hoofdonderwijzer der school 3e klasse onder goedkeuring van den schoolopziener en met voorkennis van burgemeester en wethou ders is benoemd tot kweekelinge aan die school mej. J. E. van de Visse, waardoor voorshands in de dringende behoefte aan personeel op die school is voorzien; 4° dat in overleg met de plaatselijke school commissie en naar aanleiding van het door mej. H. H. Wessel verzocht ontslag als helpster, dat haar eervol is verleend, eene andere regeling is vastgesteld voor het hulppersoneel aan de bewaar- naai- en breischool, als: eene helpster op eene belooning van 150 's jaars eene dito 125 twee helpsters 100 eene kweekeling 50 en twee 25 de kweekeliiige met de bepaalde verhooging van 5 's jaars na ieder volg jaar verblijf aan de school, en dat tot 3e en 4e helpster zijn benoemd, mej. H. J. Visser en C. Hepma, en tot eerste kweeke linge mej. A. C. de Jongh, allen met ingang van 1 Mei a. s. 5° dat tot klokluider in plaats van G. Legerstee, overleden, is benoemd diens zoon A. Legerstee, en eene nieuwe instructie voor die ambtenaren is vast gesteld; 6° dat burgemeester en wethouders, ter uitvoe ring van art. 15 der verordening op de invordering van den hoofdelijken omslag, hebben bepaald, dat, des verkiezende, de aanslag der 4 laagste klassen zal worden opgehaald en daartoe aan den gemeente ontvanger een crediet van ƒ100 is toegestaan; 7° dat burgemeester en wethouders, met het oog op het ongerief dat bij de a. vereeniging der arrondissementen Middelburg en Goes, uit den tijd van aankomst van den eersten spoortrein te Middelburg, voor de justitiabelen zou ontstaan, zich gewend hebben tot den minister van binnen- landsche zaken, met verzoek, daarop de aandacht te willen vestigen bij de regeling van den zomer dienst, en dat zij tevens de ondersteuning van bun verzoek, zoowel aan de rechtbank te Middel- Burg als aan den commissaris des konings in deze provincie verzocht hebben. Alles voor notificatie aangenomen. Als ingekomen stukken worden ter tafel gebracht van den archivaris jaarverslag 1876 over het ar chief; van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs verslag over den toestand van het M. O. in deze gemeente over 1876. Beide op te nemen in het jaarverslag der gemeente over 1876. Daarna is aan de orde het verzoek van A. Kakebeeke, om het jachtrecht der gemeente, op zijne gronden, in het ambacht Goes gelegen, af te koopen en stellen B. en W. voor met gelijkluidend rapport der financieele commissie de afkoopsom te bepalen op 12 gulden per hectare of ƒ113.50 voor 't geheel. Wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De rekening der leenbank over 1876, de rekening der gezondheids-commissie over 1876 en hare begrooting voor 1878 en de rekening der fondsen van de vernietigde gilden over 1876 wor den goedgekeurd. In behandeling komt nu de remissie van aan slag in den hoofdelijken omslag en die der belas ting op de honden. Ingevolge rapport der finan cieele commissie stellen B. en W. voor de aan vragen om remissie goed te keuren met uitzonde ring van die van den heer H. E. de Bruijn, zijnde hij 1 Mei uit de gemeente vertrokken en dus 8 maanden, en het verzoek van L. M. van Campe als onwettig te wijzen van de hand, en wordt alzoo zonder hoofdelijke stemming besloten. Het verzoek van den gemeente ontvanger om restitutie van te veel verantwoorde gelden in de goedgekeurde rekening over 1875. Na voorlezing van het rapport der financieele commissie door burgemeester en wethouders in een voorstel veranderd, wordt alzoo besloten en bepaald dezen post te restitueeren uit den post voor onvoor- ziene uitgaven dienst 1876. Uit het rapport der commissie voor het doen van onderzoekingen of er zelkasch in de gronden der gemeente aanwezig is blijkt na nauwkeurig onderzoek dat er wel zelkssöh aanwezig is, maar on zuiver en daardoor geen voordeelen vooralsnog voor de gemeente kan opleveren. Hierop stellen B. en W. voor, dank te betuigen aan de commissie voor hare bemoeiingen in deze en het rapport te plaatsen in het archief. Na hoofdelijke stemming worden de heeren B. M. den Boer en W. F. Busing aangewezen als leden van het stembureau voor de verkiezing van prov. staten op 8 Mei a., en wordt daarna de rekening en verant woording der vereeniging van werklieden goedge keurd, na advies van de fin. comm. en voorstel van B. en W. met een batig saldo van 76,57$

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2