N°. 101 120® Jaargang. 18771 Maandag 30 April. Dit blad versohijrit dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Advertentilnj 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten,enz.: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.' Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffitk G°. te Brussel en Parijs. F. G. SPBENGEB. FETXILLETON. DERDE DEEL. Middelburg, 28 April. V e rkiezlug Voor een lid Toor de kamer van koophandel en fabrieken. De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend dat bij de op heden plaats gehad hebbende Btemming voor een lid van de kamer van koop handel en fabrieken alhier is gekozen de heer Middelburg, den 27™ April'1877. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHORER. De secretaris, Gr. N. DE STOPPEL AAR. Lager onderwijs. De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend dat aldaar aan de openbare school (G) voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs van jongens (hoofdonderwijzer de heer van Sluijs) is opengevallen de betrekking van tweeden hulpon derwijzer, met aanteekening voor het Fransch, op eene jaarwedde van f 750, met eene vermeer dering van f 50 bij het bezit ot de verkrijging eener akte als hoofdonderwijzer. Middelburg, den 27™ April 1877. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHORER. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Lager onderwijs. De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend: dat aldaar zijn opengevallen: aan de openbare school (D) voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes (hoofdonderwijzeres mej. Achilles) de betrekking van tweede hulponder wijzeres; aan de openbare school (E) voor gewoon lager onderwijs voor jongens en meisjes (hoofdonder wijzer de heer van Swers) de betrekking van hulponderwijzer, en aan de openbare school (G) voor gewoon lager onderwijs voor jongens en meisjes (hoofdonderwijzer de heer de Jager) twee betrekkingen van hulponderwijzer; dat, onder nadere goedkeuring van gedeputeerde staten van Zeeland, de jaarwedden voor het hulp onderwijzend personeel in deze gemeente, naarmate van den leeftijd, zijn vastgesteld op een bedrag van 500 tot f 600, en voor hen die in het bezit ziju eener akte van hoofdonderwijzer of hoofdon derwijzeres, op een bedrag van 650 tot f 800. Zij, die voor eene dezer betrekkingen verlangen in aanmerking te komen, worden verzocht zich ten spoedigste aan te melden bij den burgemeester, bij wien tevens nadere inlichtingen verkrijgbaar zijn. Middelburg den 27en April 1877. De burgemeester eu wethouders voornoemd, SCHORER. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. 89. Naar het Engelsch van mevrouw Henry Wood. Hoofdstuk II. JALOEZIE. {Vervolg). De kale kamer was voor de plechtige gelegen heid zoo net mogelijk ingericht, althans voor zoover een vertrek met matten en stoelen, een versleten karpet, dat de planken niet half bedekte, en een bevlekt groen tafelkleed net ingericht kan worden. Het was mevrouw Raynor's verjaardag. Frank Raynor en diens vrouw waren gekomen om haar geluk te wenschen en thee te drinken; Alice was er ook bij gevraagd, en Charles had gezegd dat hij vroeg te huis zou komen. Doch het theedrinken was afgeloopen en noch Charles noch Alice was verschenen, zoodat het kleine feestje door hunne afwezigheid in het oog der moeder zoo goed als mislukt was. Mevrouw Raynor, afgemat, mismoedig, zich altijd ziekelijk gevoelende, was in het laatste jaar veel verouderd. Het verdriet en de armoede hadden zoowel haar lichaam als haar geest onder- -«O«"-V* Tot ons genoegen kunnen wij mededeelen dat de heden voor de tweede maal genomen proef met de schipsluis en het opzetten van het water in bet droge dok alhier zeer gunstig geslaagd is. Ten teeken daarvan wappert op verschillende punten van het dok en ook uit sommige huizen de Nederlandsche vlag. Heden morgen is een aanvang gemaakt met de opruiming van den afsluit- dam. Het laat zich dus aanzien dat weldra de wensch van alle belangstellenden vervuld en het dok gereed zal zijn. In de gisteren avond alhier gehouden vergade ring van het Middelburgseh departement der Maatschappij tot Nut van 't algemeen welke door ongeveer 40 leden werd bijgewoonddeed de voorzitter mededeel ing dat van de voorloopige commissie voor de bad- en zweminrichting een brief bij het bestuur ontvangen iswaarin de commissie mededeelt dat zijnaar aanleiding van de in de vorige departements-vergadering genomen besluiten, alsnog pogingen in het werk stelt om eene garantie te verkrijgen voor de terugbetaling van een renteloos voorschot. Zich met een goeden uitslag dier pogingen vleiendeverzoekt de com missie andermaal dat het departement ten behoeve der bad- en zweminrichting f 2000 Beschikbaar stelleonder voorwaarde dat de terugbetaling dier som door verschillende personenwaarvan de namen nader aan 't bestuur zullen opgegeven wor den in twintig gelijke jaarlijksehe termijnen wordt gegarandeerd en dat het geheele voor de oprichting benoodigde bedrag verkregen is. Het bestuur van het departement stelde alsnu voorhet volgende besluit te nemen Het departement verstrekt aan de commissie of vereenigingwelke de oprichting en exploitatie der bad- en zweminrichting op zich neemt, een rente loos voorschot van f 2000, onder de volgende voörwaarden Het benoodigde kapitaal van f 8500 moet geheel ter beschikking der vereeniging zijn. Tijd en wijze van uitbetaling van het voorschot zijn aan het bestuur overgelaten. Het voorschot wordt terugbetaald met jaarlijk sehe termijnen van minstens f 100. Voor de terug betaling bedingt het bestuur de waarborgen welke het noodig acht. De inrichting moet voor min- en onvermogenden gedurende het seizoen minstens eenmaal per week mijnd. 't Was echter niet zoo zeer om haar zelve dat zij smart gevoelde, als om hare kinde ren, inzonderheid om Charles. Diens vooruitzichten .waren verwoest, zijn stand in de maatschappij was geheel veranderd. Edina had de handen vol, want mevrouw Raynor kon tegenwoordig weinig hulp bieden; haar voornaamste werk was dat zij de kleinen rondom zich verzamelde, en hun met hare zachte stem zeide dat zij zich in Gods wil moesten schikken, dat zij geduldig moesten zijn, en hen vertelde van de betere wereld waarnaar allen op reis waren en waar geen ziekte of ver driet, geen gebrek, geen lijden meer zou zijn. De kinderen hadden zulke lessen noodig; het viel hun hard droog brood of aardappelen bijna zonder toespijs te moeten eten. Zelfs bij al de zuinigheid van Edina en met Charles' verdiensten kon men niet altijd vleesch hebbener moest met de schapenbout spaarzaam omgegaan worden, ten einde er bet grootste gedeelte van de week mede toe te komen. Gewoonlijk kwam er des Zondags een op tafel, en dat was reeds veel. De kleeren kostten zooveel geld en Charles ten minste moest altijd fatsoenlijk voor den dag komen. Gelijk iedere ervaren huisvrouw weet, komen er in een huishouden nog heel wat meer uitgaven voor dan enkel die voor eten en drinken, en dit is vooral 'van toepassing bij lieden van zeker aanzien, die nu eenmaal hunne aangenomen gewoonten heb ben en die nog tot zekere hoogte den schijn moeten ophouden. Zoo de Raynor's eene kastijding verdiendén, zes uur gratis geopend zijn. De zwembenoodigd- heden worden alsdan gratis verstrekt. Dit voorstel gaf tot langdurige gedachtenwisse- ling aanleiding. De heer mr. E. Fokkerdie met de heeren J. J. H. Doorenbos en F. G. Sprenger aan de voorloopige commissie is toegevoegd deelde mede dat op dit oogenblik reeds 6560 aan vrijwillige giften enz. beschikbaar is; komt daarbij het ren teloos voorschot van het departementdan is er 8560 aanwezigdus reeds meer dan het ver- eischte bedrag. De commissie heeft vöor eenige dagen circulaires aan de ingezetenen gericht om hen uit te noodigen tot het nemen van een' abonnement. Van de 380 gezondene zijn er nog maar 120 a 180 opgehaaldeu thans reeds zijn 79 abonnementen tot een gezamenlijk bedrag vaa 500 verzekerd. Uit een en ander mag worden afgeleid dat de zaak reusseeren zal. Bovendien hebben 35 heeren zich bereid verklaard tot eene jaarlijksehe garantie van 5 voor de terugbetaling van het renteloos voorschot. De discussie liep over slechts éen punt van bet voorstel van het bestuurnl. de bedongen waar borgen. Van de zijde van het bestuur werd aan eene solidaire garantie van f 100 's jaara krachtig vastgehouden van den kant der commissie daaren tegen werd zoodanige solidaire garantie overbodig geacht, daargelaten de onwaarschijnlijkheid dat men personen zal kunnen vinden die zich bij notarieele akte verbinden willen om gedurende twintig jaren de garantie te betalen. Na een bij wijlen nog al scherp debat stelde de heer mr. E. Fokker eene motie van orde voor, lui dende: „De vergadering, de door de voorloopige commissie aangeboden garantie (eene jaarlijksehe Bijdrage van f 5 door 37 heeren) voldoende ach tende gaat over tot de orde van den dag." Deze motie werd door het bestuur nadrukkelijk bestredenomdat bij aanneming daarvan het depar tement alle waarborgen mist voor het geval de bad- en zweminrichting mocht te niet gaan. De heer J. P. Fokker daarentegen stelde het departement verantwoordelijk voor een mogelijk echoueeren der zaak als een gevolg der vasthou dendheid van het bestuur. De heer dé Kanter verklaarde dat bij als penningmeester liever zijn deel in die verantwoordelijkheid dragen wil dan de verantwoordelijkheid voor een mogelijk verspe len der financiën van het departement. De motie van den heer mT. E. Fokker werd ten slotte in stemming gebracht, doch met 19 tegen 18 stemmen verworpen. Het voorstel van het bestuur werd vervolgens met 35 tegen 3 stemmen aan geno men. Voorts deelt de voorzitter nog mede, dat de heer mr. C. J. Pické zijne benoeming tot afgevaardigde zooals menigeen van gevoelen was geweest toen zij nog op den Arendshorst woonden, dan moet gezegd worden dat zij die in volle mate onder gingen. Er was een jaar voorbijgegaan sedert zij op Lauwerhof waren komen wonen en in hunne omstandigheden had zich geene verandering voor gedaan. De dagen en weken waren alle onder dezelfde ontberingen en zielskwellingen de eene na de andere verloopen. Charles was nog op het kantoor van Prestleigh en Preen, verrichtte zijn werk ten genoege van die heeren en bracht wekelijks eeu souvereign salaris te buis. Alice was nog als secondante op de school te Richmond. Alfred bezocht eene school in de buurt, waar bijna geen schoolgeld voor hem behoefde betaald te worden, want Edina was naar den onderwijzer gegaan en had hem van de rampen der familie ingelicht. Het was een treurig leven, waarbij men veel berusting noodig had; maar Edina bracht hun met opgeruimden zin onder het oog, dat het veel erger had kunnen loopen en zij zelfs nu nog veel hadden waarvoor zij dankbaar mochten zijn. October verliep cn de afgevallen bladeren over dekten den grond. De namiddag was niet zonnig, maar drukkend en deed aan een naderend onweêr denken. Men was bijeen op het lapje gronds achter het huis, dat de tuin werd genoemdFrank met zijn vrouw, Edina, mevrouw Raynor en de kinderen waren er vergaderd; sommigen stonden naar de perkjes té zien die Edina had aangelegd, en mevrouw Raynor zat op de bank onder het nd&r de algemeens vergadering niet kan aanne men omdat hij op dat tijdstip uitlandig zal zijn. De heer D. Jeras heeft zich alsnu bereid ver klaard die betrekking op zich te nemen. Naar wij met genoegen vernemen is in de heden namiddag gehouden bijeenkomst van inschrijvers ten behoeve eener bad- en zweminrichting alhier besloten, aan het voorgenomen plan uitvoe ring te geven. Bij koninklijk besluit van 15 April 1877 n°. 17 is bewilliging verleend tot wijziging van art. 4 der statuten van de naamlooze vennootschap „Vlis- singsche Zeevisscherïj." De aandeelen der vennootschap, aanvankelijk bepaald bp 250, worden door deze wijziging gebracht op f 300. Aanstaanden Vrijdag den 4en Mei zal te Rilland de verkiezing plaats hebben eener commissie van 7 leden, buiten den gemeenteraad, om ingevolge art. 131 der gemeentewet, met den gemeenteraad, een door gedeputeerde staten van Zeeland ontwor pen plan te onderzoeken om de gemeenten Rilland en Bath tot eene gemeente te vereenigen onder den naam van Rilland-Bath. Als een veeg teeken voor het gehalte van ons volkskarakter, vinden wij hier eh daar vermeld dat de eerste twee huizen, welke te IJmuiden gebouwd worden, zijn twee drankwinkels. Het derde is eene bakkerij. Hier bestaat, meenen wij, overdrijving. Op eene plek waar tot dusverre geen vaste bewoners ziju, maar waar veel zeelieden, sjouwerlui en andere tijdelijke bezoekers vertoeven, waar het bovendien guur en winderig is, bestaat inderdaad meer behoefte aan gelegenheid om voor het weer te schuilen en een „hartversterking" te. nemen, dan aan andere gebouwen. Dikwijls wordt in Duitschland de klacht verno men, dat de toevoer van zeevisch. niet plaats vindt in zoodanige hoeveelheden, als wenschelijk ware met het oog op de prijzen der levensmiddelen en het verbruikmen heeft ook wel de spoorweg tarieven als oorzaak daarvan genoemd. Niet on belangrijk schijnt daarom ook voor onzen visch- handel de omstandigheid, dat thans door den Pruisischen minister van handel een bijzonder tarief voor het vervoer vau versche zeevisch met personentreinen is goedgekeurd, volgens hetwelk voor partijen van minstens 2000 KG. met éen hooge venster, want men moest langs een trap in den tuin afdalen en als men daarin stond lag het yenster der achterkamer veel hooger. Edina verhaalde boe zij sommige der kruiden, die zij plantte, in het eten gebruikte. „Hoort ge dat, Madeliefje?" zei Frank. „Dat moet ge Eva ook zeggen." Madeliefje, die juist met den kleinen Robert speelde, zag met een vroolijken blik om en be loofde het, waarbij zij de hoop uitdrukte dat zij aan Eva geen verkeerde namen zou opgeven. Toen Max Brown naar West Indië was vertrok ken, had hij gedacht er uiterlijk een maand of zes te zullen blijven; maar er waren nu veel meer dan tweemaal zes maanden verloopen en nog was hij niet terug. Het scheen hem daar goed te bevallen, en evenzeer was hij tevreden over de wijze waarop Frank zijne praktijk waarnam. In zijne brieven aan Frank schoof hij de schuld zijner vertraging op zijne moeder. Zoo zij stervende was, gelijk vroeger gemeld werd, dan ging het zeer langzaamof beter gezegd, hare kwaal was voor geeno genezing vatbaar en zij wilde haar zoon tot het laatst bij zich houden. Dit was de eenige verschooning die Max voor zijn lang wegblijven aanvoerde. Frank vond het eenigszins mysterieus, doch had er niets tegen om de betrekking nog verder waar te nemen. Doch het was zeldzaam dat hij er een paar uren tot afwisseling kon uit breken zooals nu; de praktijk was druk en hij had geen assistent. {Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1