BUITENLAND. Wat zal DuitscMand doen? Handelsberichten. Verkoopingen en aanbestedingen, Thermometerstand. Staten-Generaal. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. fPrfizen van effecten. Op het huiten van prins Frederik, het huis „Ter Horst", had Dinsdag een treurig ongeluk plaats. Drie arbeiders waren bezig een boom te vellen. Een van hen wilde met een bijl den boom wat meer losmaken, hij sloeg echter den boom mis en raakte zijn kameraad in de zijde. Ofschoon men vreest dat de wond doodelijk is, leeft de man nog. Gisteren is alhier te koop aangeboden1° Een huis en erf, in de Lange Breestraat, wijk O n° 154, ter grootte van 1 are 38 centiaren, verkocht voor 1491.25; 2° een stal en erf, naast het vorige perceel, wijk O n° 153, verkocht voor 9103° een huis en erf, op den Lange Burcht, wijk C n° 110, groot 57 centiaren, verkocht voor ƒ2714. Heden namiddag is op het raadhuis alhier in het openbaar aanbesteed: 1. Het doen van eenige vernieuwingen aan de schoolgebouwen en onderwijzerswoningen, met het gewoon onderhoud daarvan van 1 Mei 1877 tot 31 December 1877. Er waren 4 biljetten ingeleverd, te weten door de heerenW. Willemse, voor 1347P. Krijger, voor 1099H. P. van de Ree, voor 1092, en J. F. M. van der Heil, voor ƒ1017. 2. Het doen van eenige vernieuwingen aan de bruggen en duikers der gemeente met het gewoon onderhoud daarvan, van 1 Mei 1877 tot 31 De cember 1877. Hiervoor waren 2 biljetten ingeleverd, die echter buiten aanmerking moesten blijven, omdat niet voldaan was aan de voorwaarden. Heden werd aan het gebouw voor het ge westelijk bestuur alhier aanbesteed: het leveren en storten van steen voor den Oosthavendam van de buitenhaven van het kanaal door Walcheren te Vlissingen; minste inschrijver de heer V. de Clercq te Zelsaete voor ƒ16043. 26 Apr. 's av. 11 u. 46 gr. 27 'a morg. 7 u. 47 gr. 's imdd. 1 u. 54 gr. 's av. 6 u. 52 gr. Recht van zegel. Een uitvoerig voorloopig verslag is verschenen van het wetsontwerp op het recht van zegel. In de eerste plaats gaf de voordracht aanleiding tot finsDcieele beschouwingen. Waartoe bestemt de minister de meerdere inkomsten, die hij van deze herziening verwacht? Moest niet nevens het beginsel: geen afschaffing van belasting zonder aequivalent, het beginsel geldengeen invoering van belastingen zonder verlichting aan den anderen kant? Bij deze gelegenheid werd gewezen op de onbillijkheid aan de patentbelasting eigen, de nadee- len van de accijnsen op de zeep en het zout en de gevaren waarmee de suikerbelasting onzen kolo nialen handel bedreigt. Gaf men al toe, dat ver meerdering van vaste staatsinkomsten noodig was, Waartoe die dan weder gevonden in de richting der indirecte en niet in die der directe belastingen? Enkele leden wezen hierbij op het voortreffelijk middel dat een inkomsten belasting aanbood. Meer dere leden evenwel verdedigden deze partieele wijziging, die tegenover een verhooging van enkele onderdeelen der zegelbelasting, toch ook een aan merkelijke^ verlaging brengt in het tarief van zegelrechten, maar die bovendien noodig was tot handhaving van geldende wetsbepalingen. Wat de zegelbelasting zelve aangaat, betoogden sommige leden, dat, gaat men tot herziening van de zegelwet over, die gepaard behoort te gaan met een herziening van het registratierecht in dien zin dat beide in onderling verband worden gebracht en het éene recht daar worde geheven, waar tegen de toepassing van het andere punt bezwaren bestaan. Over de vraag op welke wijze dit zou moeten geschieden, of de registratie ten koste van het zegelrecht of wel dit laatste ten koste van de registratie zal moeten worden uitgebreid, liepen de gevoelens uiteen. Met de hoofdstrekking van het wetsontwerp waren de meeste leden ingenomen in zoover die strekking is lagere rechten en doeltreffender straf bepalingen te heffen. Doch velen hadden overwe gende bezwaren tegen een zegelrecht, geheven volgens het in sommige opzichten te hoog tarief, dat door de regeering wordt voorgesteld. De afschaf fing van de opcenten en van het evenredige recht op onderhandsche akten van verhuring van on roerende goederen, benevens de invoering van een laag vast recht voor quitanties en andere in art. 10 genoemde stukken, werden algemeen goed gekeurd. Zeer vele leden meenden echter, dat de regeering in dat opzicht verder had moeten gaan. Van verschillende zijden werd vooral betreurd, dat de minister niet van deze gelegenheid gebruik had gemaakt om het zegelrecht, geëvenredigd aan de sommen oft geldswaarden, uit de wet te doen ver dwijnen. Een laag vast recht had daarvoor in de plaats moeten treden. In elk geval is het thans voorgestelde tarief van ongeveer pet. in het algemeen genomen te hoog; deze som staat in sommige gevallen met de winst op handelsartikelen gelijk. Git punt werd breedvoerig in bijzonderheden uiteengezet. Vervolgens waren vele leden van oordeel, dat vrijstelling moet worden verleend, of hoogstens een zeer laag vast recht moet worden geheven, zoowel voor wissels van het buitenland op het buitenland als voor die van het binnenland op het buitenland aan de order van een buitenlander getrokken, en dit in overeenstemming met de Duitsche wet. Nog werd door eenige leden de wensctelijkheid betoogd om het minimum van recht (ƒ0.05) tot een hooger bedrag dan ƒ200 toe te laten en voorts de opklimming van het recht ge leidelijker te maken. Wanneer de minister zich bereid verklaarde om aan deze verlichtingen en vrijstellingen tegemoet te komen, zouden verscheiden leden geen bezwaar hebben om zich, wat de overige wissels op hoo- geren termijn betreft, te vereenigen met het pro portioneel recht van "Lo c'at door de regeering wordt voorgesteld. Meerdere leden evenwel wilden zeer bepaald, dat ook van wissels, assignatiën en orderbriefjes een laag vast recht werd geheven. Dan zal hetzelfde recht kunnen worden gevorderd van alle handels papier zonder onderscheid. De meeste leden ver- eenigden zich dan ook met den wensch, dat de minister alsnog mocht willen besluitenjom het even redig zegelrecht op wissels, assignatiën; orderbrief jes of promessen aan order, te vervangen, hetzij door een algemeen vast recht van 0.05, hetzij door een recht van 0.05 als zegel, met uitzon dering der wissels op langeren termijn van f 300 of daarboven, die aan een vast recht van 0.10 kunnen worden onderworpen. Tegenover de in het ontwerp voorgestelde straf van nietigheid, heeft de heer Verniers v. d. Loeff, in een afzonderlijke nota, de strafbepalingen van de Duitsche wet gesteld, waarop de commissie van rapporteurs de aandacht van de regeering zeer vestigt. Intusschen werd het stelsel van het ontwerp op dit punt algemeen niet afgekeurd; - maar algemeen was men van oordeel, dat het aan beveling zou verdienen om in deze wet, op het voetspoor der Engelsche, enkele bepalingen om trent het zegel op handelspapier op te nemen, waardoor degenen, die te goeder trouw eene ver gissing in de zegeling van een stuk hebben begaan, dit gebrek onder bepaalde voorwaarden, kunnen herstellen. Naar het schijnt zal dit zonder veel bezwaar kunnen geschieden. Omtrent de inlichtingen van den minister van justitie op het adres van L. Schoonebeek te Weer- dingermarktgemeente Emmen, tot het bekomen eener schadevergoeding wegens ondergane preven tieve hechtenis, heeft de commissie ad hoe uit de tweede kamer als haar oordeel te kennen gegeven, dat geen wettelijke termen tot zoodanige schade vergoeding die ons strafrecht zelfs voor on schuldig veroordeelden niet kent bestaan, te minder hier, waar een uitgesproken vonnis in zijne uitvoering was geschorst gedurende de gevangen houding van den adressant. Alleen ware 't wensche- lijk geweest, dat adressant na den loop dien zijn zaak genomen hadspoediger ware ontslagen, doch het oordeel daarover is niet van de compe tentie der kamer. De commissie stelt derhalve voor de ontvangen inlichtingen onder dankbetui ging voor kennisgeving aan te nemen. i Die kaatst moet den bal verwachten. De sultan heeft een alleraardigsten tegenhanger geleverd op het manifest van den czaar. Deze zegt tot zijne troepen, dat zij het rijk van Soliman zullen bin nentrekken ter bescherming van de Christenen en »m hun een beter lot te verzekeren, en wat dóet daarentegen de beheerscher der geloovigen? Hij' draagt de matrozen zijner vloot op, vooral de be langen van de door de Kussen onderdrukte Muzelmannen in de Krim en den Kaukasus te behartigen. Men kan zich voorstellen hoe weder zijds de behartiging van die belangen zal plaats hebben. Inderdaad wanneer men een oogenblik nadenkt wat er gebeuren zal, nu het Grieksche kruis is opgeheven tegenover de groene banier van den profeet, krimpt het hart ineen en moet men eigenlijk medelijdend de schouders optrekken over eene beschaving, die onder de leuzen van Christendom en humaniteit een oorlog duldt, waarin zoo min het bloed van Christenen als van Maho- medanen zal'worden gespaard. Nadat de czaar verklaard heeft door de weige ring en den onwil der Porte tot den oorlog te zijn genoodzaakt, vaardigt zijne gemalin een ander manifest uit waarin zij begint met de mededeeling dat „door de ondoorgrondelijke raadsbesluiten der Voorzienigheid de oorlog is gebleken noodza kelijk te zijn, in weerwil van de pogingen tot het behoud van den vrede." De schuld schuilt dus eigenlijk nergens anders dan bij de Porte. Hoe dit zijde keizerin doet nu een beroep op allen, tot ondersteuning van het Roode kruis ten behoeve van de zieken en gewonden in den aanstaanden oorlog, ook al weer onder de noodige godsdien stige aanroepingen en zegenbedenZeker de oorlog moet zoo humaan en welwillend mogelijk worden gevoerd't Is maar jammer dat niet met boterbroodjes wordt geschoten Blijkens een telegram van den opperbevelhebber van het Russische leger zijn zijne troepen op drie plaatsen, te Jassy, Leova en Galatz binnengerukt en hebben zij de brug van Barboche over de Sereth bezet. De kozakken zijn tot 100 wersten in het binnenland doorgedrongen, de infanterie 70, tot Rena. Ook prins Nicolaas van Montenegro heeft eene nota tot de mogendheden gericht, waarin hij aan de Turken verwijt dat zij de onderhandelingen hebben verbroken, tengevolge van de voorwaarden en waarborgen die zij voor den terugkeer der Herzegowiners en de bevrijding van Kutchi eisch- ten. De prins verklaart, dat hij geheel alleen, zonder bondgenooten, gesteund door de toewijding zijner onderdanen, zijn grondgebied, evenals vroe ger, tot het uiterste tegen de overmacht zal ver dedigen. Hij hoopt dat ingeval hij het onderspit mocht delvenhet Christelijk Europa de vrouwen en kinderen zal redden. Men zou zeggen, dat de prins van Montenegro nog meer aandurft dan de Czaar, want deze heeft wel degelijk bondgenooten. 't Is namelijk zoo goed als zeker, dat ook de Perzen weldra den oorlog aan Turkije zullen ver klaren, zoodat dit geheel aan zich zelve wordt overgelaten niet alleen met zijn buitenfandsche maar daarenboven ook nog met binnenlaüdsche vijanden, want de opstand der Miriditen is nog niet geheel onderdrukt en die in de Herzegowina en Bosnië zal nu waarschijnlijk met vernieuwde kracht herleven. Prins Milan van Servië heeft aan den sultan verzekerd, de onzijdigheid te zullen bewaren, waarom aan de Servische vrijwilligers bevel tot ontwapening is gegeven. In de gisteren geopende zitting der Rumenische kamer werd een boodschap van prins Karei voor gelezen, waarin hij zeide dat de pogingen om van de zijde der Porte de erkenning der onzijdigheid van Rumenië te verkrijgen, mislukt waren. Rume- nië kon slechts op zichzelven rekenen en de regee ring moet alle mogelijke pogingen in het werk stellen, om te verhinderen dat het vorstendom niet het tooneel van den oorlog worde. Geen der garan deeren de mogendheden had tegen het binnenrukken der Russen geprotesteerd. Keizer Alexander had verklaard dat het zijne bedoeling niet was de rechten van het vorstendom te schenden en ten bewijze daarvan zal Bucharest niet door de Rus sen worden bezet. In afwachting van de beslissing der kamers heeft de regeering een gereserveerde houding tegenover de Russische legers aangenomen. De prins belooft de overlegging van de diploma tieke correspondentie, dringt aan op eendracht bij de partijen en eindigt met de verklaring, dat hij desnoods bereid is om voor de onafhankelijkheid van zijn land te velde te trekken. Het verzoek van Turkije tot de mogendheden om vertoogen tot Rusland te richten, is door ver scheidene regeeringen als te laat beschouwd. Andere hebben het gunstig opgenomen, maar zullendaar zij er geen resultaat van verwachten, geene pogin gen te St. Petersburg meer aanwendden. Hoe de Engelsche regeering den toestand op neemt blijkt duidelijk uit hetgeen sir Northcote eergisteren heeft gezegd in eene rede, uitgespro ken in een bij eenkomst van conservatieven te Londen. De regeeriug, zeide hij, neemt den toe stand niet alleen niet licht op, maar is integendeel zeer ongerust er over. Zij is echter overtuigd haar plicht te hebben gedaan en zal dien ook verder doen, terwijl zij zeker is van den steun van het land in alles wat zij misschien zou moeten onder nemen. Volgens den Morning Post hebben de Engelsche officieren, die met verlof afwezig zijn, bevel ontvangen zich zoo spoedig mogelijk bij hunne regimenten te vervoegen. Dit zijn de eerste verschijnselen van mogelijke verwikkelingen en verdere uitbreiding van den oorlog, waarvan het einde niet is te voorzien. In het lagerhuis werd nogmaals de quaestieder plaatsing van Howard Pacha op de lijst der En gelsche marine-officieren ter sprake gebracht door den heer Cartwrigkt, dje vroeg of hij de bevoegd heid van Engelsch officier ook kon behouden ingeval hij deelnam aan den oorlog tegen eene bevriende mogendheid. Hierop antwoordde de heer Egerton dat aan Howard Pacha kennis was gegeven dat hij zijne hoedanigheid Wan Engelsch officier zou verliezen indien hij deelnam aan de vijandelijk heden. Waarschijnlijk zal hij het Turksche admi raalschap verkiezen boven zijn rang bij de Engel sche vloot. De derde lezing der begrooting aan oorlog gaf gisteren in den Duitschen rijksdag aanleiding tot een politiek debat met betrekking tot de Ooster- schen oorlog waarin de vredelievende bedoelingen der Duitsche regeering èn door den heer Lasker èn door von Moltke nader werden ontwikkeld. De begrooting werd ongewijzigd aangenomen benevens die voor het invaliedenfondshet wetsontwerp tot het aangaan eener leening voor de marine en den dienst der post en telegraphie. In zijn eigenaardigen kernachtigen toon geeft op deze vraag het Berlijnsche orgaan der Fortschritts partei de Volks-Zeitung, een karakteristiek ant woord, waarin de geheimzinnigheid der regeering alles behalve zachtzinnig wordt gehekeld, terwijl tevens aan de berusting der Duitsche natie in alles wat te Berlijn beslist wordt, een welverdiende Seitenheib wordt toegediend. De grondtoon van alle uitingen zegt dat blad strekt om te verzekeren, dat Duitschland tot nog toe steeds den vrede op het oog had en thans, nu de oorlog aanstaande is, aan bet gestelde doel getrouw, zal zorgen dat hij geen verdere uitbreiding krijgt. Wij zijn niet zoo diep gezonken, om een ket- terschen twijfel aan de waarheid van deze offieieele openbaring uit te spreken. Wanneer wij zeggen: ook deze openbaring zegt voor ons niets, dan meen en wij slechts, dat ons zwakke menschen ver stand evenmin voldoende is om den werkelijken zin van deze openbaring te vatten, als eenig feil baar menschenverstand bij machte is authentieke interpretaties van andere openbaringen te geven, zooals de heeren theologen gaarne zullen erkennen. In de openbaring, welke thans als publieke opinie de rondte doet, steekt voor ons in zooverre ook een weinig theologie als men haar evengoed Turksch ais Russisch kan interpreteeren. De Turksche interpretatie zou aldus luiden: Duitschland kon den oorlog niet verhinderen, maar het zal zorgen, dat Rusland den oorlog niet verder drijft dan ter bereiking van het voorgestelde doeleen betere administratie in Turkije en een menschlievender behandeling van de Christenen. In goed Berlijnsch zou het beteekenen er is geen sprake van landaanwinst. De Russische interpretatie daarentegen zou aldus luidenDuitschland kon den oorlog niet verhinde ren, doch nu hij eenmaal is uitgebroken, zal het zorgen, dat geen andere Eüropeesche mogendheid lust krijgt zich daarmede te bemoeien als bijv. Oostenrijk, dat misschien weer zoo ondank baar zou kunnen wezen om, evenals in 1854, de Russen uit het Turksch-Eüropeesche gebied te lokken. Zoo zijn wij dan bij slot van rekening, in weer. wil van de offieieele openbaring, die tegenwoordig als publieke opinie rondgaat, even wijs als vroeger. Daar het ons scholieren in de politiek in den regel aan het verband ontbreekt om alles te be grijpen, terwijl daarentegen voor de professoren de geestenwereld niet gesloten is, hebben wij reeds dikwijls beproefd licht te krijgen van het morgen rood der openbaring-kenners. En welk licht zou wenschelijker kunnen zijn dan dat hetwelk maan delijks door professor Treitschke in de Preussi- sche Jahrbücher wordt ontstoken? Maar „onze geest is verstompt, ons hart is dood," want die kenner der geesten heeft verleden jaar verzekerd, dat Rusland „de vooruitgang" en Engeland „de achteruitgang" was en dat Duitschland in den strijd zich „niet zou scharen aan de zijde van het lijk", Turkije. Eenige maanden later echter was hij van een ander gevoelen, en tijdens de meetings in Engeland legde hij Engelsche neigingen aan den dag. Wat zullen wij nu zeggen? Welk antwoord zouden wij kunnen geven op de vraagwat zal Duitschland doen Het beste is wel om op Duitsche wijze te ant woorden: „Wij weten het niet!" En dit antwoord is zeer juist; want wij zijn Duitschers, dus behoeven wij niet te. weten, wat Duitschland doetDat ziet iedere zoon des vaderlands duidelijk in. Gent 27 April. Roode en witte tarwe ad 100 kilo met opslag fr. 34.rogge ad 100 kilo fr. 24.50gerst fr. haver fr. 18.50boek weit fr. 18.paardenboonen fr. 18.75; koolzaad fr. 45.lijnzaad fr. 39.lijnkoeken fr. 28.50 koolzaadkoeken fr. 21.50boter fr. 3,—r per kilo gram eieren fr. 1.85 per 26 stuks. Vlissingen 27 April. Boter per kilogram 1.16 a f 1.22. Eieren 3.20 a per 104 stuks. Middelburg, 27 April. Raapolie patentolie flijnolie 34$. Amsterdam, 27 April. Raapolie op zes weken 40$. Lijnolie 33$. Amsterdam, 26 April. 27 April. Nederl. Cert. Werk. schuld. 2$ Certific. dito dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij. 5 dito exploitat. Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. 3 dito dito Amsterdam -3 België. Cert. bij Rothschild. 2$ Frankrijk. Inschrijvingen 3 Inschrij vingen5 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 Certific. laser. 5e serie 5 Obl. Hope Ca. 1855 6e serie. 5 dito f 1000 18645 dito L. 100 18725 dito L. 100 1873 5 Loten 1864. .........5 Loten 18665 Oblig. Hope C°. Leen. I860. 4j Certific. dito4 Inscr. Stieglitz C°. 2ea4L. 4 Obligatiën 1867694 Certificaten 6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 Oblig. dito4$ dito dito4 Aand. Kiew-Brest5 dito Baltische spoorweg. 3 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito Jelez-Griasi. 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow 5 Polen. Schatkistobligatiën 4 Aand. Warschau-Bromberg. 4 dito dito Weenen. 5 Oostenrijk. Obligatie metal, in zilver Januari/Juli. 5 Obligatiën dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 dito dito Febr./Aug. 5 Aand. Nation, bank3 Loten 1860 5 dito 1864 Hongarije. Schatkistbiljett. 6 Oblig. Theiss spoorweg 5 Italië, Certific. Amsterdam. 5 Oblig. Z.-Ital. spoorweg. Spanje. Obligatiën Buiten! Oblig. Binnenlandsche. Portugal. Obligatiën Turkije. Inschr. Alg. schuld. Obligatiën 1869 Egypte. Obl.. 1868 Obl. 1873 Amcrika.Obl.Ver. Stat. 1904. 5 Obligatiën dito dito 1885. 6 Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. dito Central Pacific. Certific. Chic. N. W. Oblig. Madison Ext dito Winona-St. Peter dito N. W. Union. dito Union Pac. Hoofdl. pet. 9 9 n 9 9 11 n 99 1) 9 9 9 9 9 9 9 n n n n Y) 1) 1) 9 9 9 9 9 9 11 1) n i) n 9 n i) 9 9 9 n v 9 9 9 9 9 a 9 9 n 9 9 9 9 61| 61| 74 74 981 98J 100$ 100$ 95 95 98 97 98 97$ 91 90$ 73 72 86 86$- 731 72$ 731 72$ 119 115$ 114 112 75 73$ 61$ 61$ 65$ 65$ 98$ 96$ 77$ 77$ 74$ 24 43 81$ 79 73$ 72| 46 46$ 44$ 44$ 4=7$4 47$ 48$ 48A 43A 43^ 43$ 43$$ 99$ 80 80$ 94 94 57 63 37$ 37$ 101 10$ 10$ 10$ 50 50 _G$ _6$ 41 39 42 103 103 98$ 99 47$ 49 92$ 96$ 96$ 38$ 39 77$ 78$ 71$ 71$ 69$ 69 93 93

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3