Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Landbouw. „Een dergelijke tak van nijverheiddie in den vollen zin des woords een vaderlandsche zon zijn, zou hier welig kunnen tieren. Het materiaal toch ontbreekt hier niet en het bedrijfskapitaal behoeft niet groot te zijn. „Ik voeg nog hierbijdat ook de jonquille in de parfumerie kan worden gebruikt en een wel riekend beginsel bevat, dat men uit de bloemen kan bereiden. „Van de hyacinthendie ik onderzocht, gaven het gunstigste resultaat de variëteit „Charles Dickens'' en daarna „Florence Nightingale"min der geurige olie verkreeg ik met „Ornement de la Nature", terwijl „Paix de l'Europe" een bepaald ongunstig resultaat gaf." binnenland. Tweede kamer. Aan de orde was heden het wetsontwerp tot herziening der wet regelende de militaire pensioenen bij de landmacht. Met 44 tegen 8 stemmen werd aangenomen het amen dement der commissie van rapporteurswaardoor de pensioenen van alle officieren met 300 en die der kapiteins met f 400 verhoogd worden. Ook de pensioenen der onderofficieren en minderen zijn verhoogd en die der weduwen en kinderen zijn vermeerderd, met ongeveer de helft van het bedrag der verhooging van de pensioenen hunner echtge- nooten en vaders. Na langdurige discussie werd met 36 tegen 23 stemmen aangenomen het amendement der com missie van rapporteurs om de verhoogde toelage van 75 gulden 'sjaars voor Indischen dienst alleen toe te kennen aan officieren, die na invoering der nieuwe wet in Indischen dienst gaan. Het wetsontwerp werd daarna met 52 tegen 7 stemmen aangenomen. Ingekomen is een wetsontwerp tot verandering van de grenzen der gemeenten Arnemuiden, Mid delburg, Yeere en Vrouwenpolder. buitenland. Weenen. Turkije heeft van Servië belofte van strikte onzijdigheid geeischt en toestemming om een Turksch legerkorps te laten doortrekken over Gladowa. Kerim-pacha heeft daarop den kommandant der Servische troepen kennis gegeven dat het Turksche korps onder zijn bevel gelast was de strategische punten aan den Donau op Servisch grondgebied te bezetten. De regeering van Servië heeft besloten hiertegen te protesteeren, met ver klaring dat Servië zich met geweld tegen den' doortocht der Turksche troepen verzetten zal. Tifiis. Het Russische Jeger van den Kaukasu3 is den 24en April de grenzen van Aziatisch- Turkije overgetrokken. Het meerendeel der grens steden heeft zich zonder tegenstand overgegeven. De Russen maakten 107 krijgsgevangenen. diplomatie. Toegekend aan mr. B. O. T. H. Westenberg, Z'. M». minister-resident bij het hof van Italië, de persoonlijke titel van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, en jhr. mr. D. A. W. van Tets, secretaris van legatie bij het gezantschap te Berlijn, bevorderd tot raad van legatie. onderscheidingen. Toegekend de zilveren me daille, ingesteld bij besluiten van 7 Mei 1837, 22 Juli 1838 en 24 Januari 1841, aan de gezagvoer ders van schepen in de groote vaart: J. Jan zen, T. van Rossen en J. G. Wiebenga, als erkenning voor de diensten door hen aan de wetenschap der zeevaart bewezen door het overleggen van uit muntende scheepsjournalen. glinstering in zijne blauwe oogen en een tering achtige blos kleurde zijne-magere wangen. „Ik vraag wel verschooning," zei Charles, toen de zieke (want dat was de jongman blijkbaar) zich half oprichtte en hem aanstaarde„Ik meende mijnheer Peter Tanting hier te vinden." „O zoo, ga dan zitten," was het op vriendelijker) toon gegeven antwoord. „Ik wacht hem ieder oogenblik." „Zijt gij zijn broeder Frcd niet?" vroeg Charles. „Hij beeft u zeker wel verteld, dat hij mij ver leden Dinsdag ontmoet heeft. Ik heet Raynor." „Ja, dat heeft hij," zet Fred. „Kom, ga toch zitten. Ge zult me wel niet kwalijk nemen, dat ik hier blijf liggen?" „Ge hebt een zware kou gevat?" zei Charles, zijn stoel bij 't hoekje van den haard schuivende. „Ja, een nieuwe kou. Ge hadt gisteren mijne ademhaling aan den overkant van de straat kunnen hooren. De dokter liet mij het bed houden. Hij had dat vandaag ook gewild, maar het liggen in die achterkamer is zoo somber. Zoudt ge zoo goed willen zijn het vuur eens op te poken, dat het helder brandt?" Bij elk woord dat bij sprak, zwoegde zijne borst op en neêr. Zijne stem klonk hol. Hij kreeg eene hoestbui, en die hoest was even hol als de stem. Eeu oogenblik daarna kwam Peter binnen, heette Charles met veel beweging welkom en schelde om thee, hetgeen zijn bezoeker zeer wolkom was. Fred, die verklaarde dat het hem genoegen deed dat Charles de betrekking bij Prestleigh staats commissie». Benoemd tot lid en voorzitter der commissie die gedurende éen jaar, ingaande 1 Augustus e. k., belast zal zijn met het afnemen van het eerste natuurkundige examen, vermeld in art. 4 der wet van 1 Juni 1865 (Staatsblad n°. 59), gewijzigd bij die van 8 Juli 1874 (Staatsblad n°. 97), en van het natuurkundig examen voor hulp apothekers, vermeld in art. 8 dier gewijzigde wet, dr. J. W. Gunning, hoogleeraar te Amsterdam tot lid en vice-president dier commissiedr. C. A. J. A. Oudemaus, hoogl. te Amsterdam; tot lid en secretaris: dr. A. Hennekeler, leeraar aan de h. burgersch. te Amsterdamtot ledendr. J. H. van den Broek, eerste officier v. gez. le klasse te Amsterdamdr. H. C. Dibbits, hoogl. te Utrecht dr. H. van de Stadt, directeur van de h. burgersch. te Arnhem; dr. R. A. Mees, hoogl. te Groningen dr. C. K. Hoffman, hoogl. te Leiden; tot plaats vervangende ledendr. A. P. N. Franchimont, hoogl. te Leidendr. P. de Boer, hoogl. te Groningen dr. E. Mulder, hoogl. te Utrecht; dr. J. L. Hoor weg, leeraar aan de rijks h. burgersch. te Utrecht dr. R. S. Tjaden Modderman, hoogl. te Groningen dr. H. G. van de Sande Bakhuyzen, hoogl. te Leiden; J. A. Snijders C.Jz.leeraar aan de Polyt. school te Delft; dr. D. Lubach, inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Overijsel en Drenthe, te Kampen; Tot lid en voorzitter der commissie die gedu rende éen jaar, iDgaande 1 Augustus e. k., belast zal zijn met het afnemen van het tweede natuur kundig examen, vermeld in art. 4. der wet van 1 Juni 1865 (Staatsblad n°. 59), gewijzigd bij die van 8 Juli 1874 (Stsatsblad n°. 97), dr. D. Hui- zinga, hoogleeraar te Groningen; tot lid en vice- president dier commissie: dr. H. W. Middendorp, hoogl. te Groningen; tot lid en secretarisdoor J. P. van Braam Houckgeest, offi.cier v. gez. le klasse, te Amsterdamtot lidC. H. van Ankum, apot heker te Groningen; tot plaatsvervangende leden dr. A. Heynsius, hoogl. te leiden; dr. W. Berlin, hoogl. te Amsterdam; dr. T. Zaaijer, hoogl. te LeidenC. Burgersdijk, militair apotheker le klasse te 's Gravenhagetot lid en voorzitter der com missie die gedurende éen jaar, ingaande 1 Augustus e. k., belast zal zijn met het afnemen van de geneeskundige examens en die van tandmeester, vermeld in art. 5 der wet van 1 Juni 1865 (Staatsblad n°. 59), gewijzigd bij die van 8 Juli 1874 (Staatsblad n°. 97), en art. 1 der wet van 24 Juni 1876 (Staatsblad n°. 117), dr. L. C. van Goudoever, hoogl. te Utrecht; tot lid en vice- president dier commissie dr. T. Halbartsma, hoogl. te Utrecht; tot lid en secretaris: M. R. Timmer man, officier v. gez. le klasse te Amsterdam tot ledendr. C. L Wurfbain, hoogl. te Amster dam dr. W. M. H. Sanger, hoogl. te Groningen dr. S. Talma, hoogl. te Utrecht; dr. B. J. Stokvis, hoogl. te Amsterdam; dr. S. S. Rosen- stein, hoogl. te Leidendr. H. Snellen, te Utrecht dr. G. L. G. Becht, te 's Gravenhage P. J. HaaxmaD, apotheker te Rotterdamtot plaatsvervangende ledendr. M. Polano, hoogl. te Leidendr. A. E. Simon Thomas, hoogl. te Leidendr. I. C. G. Evers, oud-hoogl. te 's Gravenhagedr. J. W. R. Tilanu3, hoogl. te Amsterdamdr. G. D. L. Huët, hoogl. te Leidendr. H. Hertz, hoogl. te Amster dam dr. L. Lehman, hoogl. te Amsterdamdr. D. Doyer, hoogl. te Leidendr. Th. Dentz, te Utrecht; dr. H. A. Kooyker, hoogl. te Groningen J. Polak, apotheker te Amsterdam; Tot lid en voorzitter der commissie die gedu rende éen jaar, ingaande 1 Augustus e. k., belast zal zijn met het afnemen der examens van apot heker en van de praktische examens van hulp apotheker, vermeld in art. 9 der wet, van 1 Juni 1865 (Staatsblad n° 59 en art. 8 dier wet, gewij zigd bij die van 8 Juni 1874 (Staatsblad n° 94), dr. W. F. R. Suringar, hoogl. te Leidentot lid en vice-president dier commissie: dr. D. de Loos, directeur van de H. burgersch. te Leiden; tot lid gekregen had, deed hem deze en gene mededee- lingen omtrent den stand van zaken op het kan toor, voor zoover zijn hoest het hem toeliet, ten einde hem op de hoogte van zijne nieuwe positie te stellen, „Ik zal het u zoo gemakkelijk mogelijk maken als ik weêr terugkom," ze! hij. „Wij volontairs houden ons eenigszins op een afstand van de gewone klerken, maar ik zal mijne kameraden onderrichten wie ge zijt en dat het met u maar voor een tijd is." Fred Tanting, die even goedhartig was als zijn broeder, voegde dit aan Charles toe, op het oogen blik dat deze,afscheid van hem nam. De laatste blik, toen de zieke zijn hoofd had opgeheven en het licht der lamp er op viel, maakte op Charles een diepen indruk. „Wat zegt de dokter er van?" vroeg hij aan Peter, die hem had uitgelaten en met hem buiten de deur stond. „De dokter zegt dat hij zich zeer in acht moet nemen." „Vindt ge niet, dat hij er zeer slecht uitziet?" „Ik kan hot niet zeggen," ze! Peter, die zijn broeder dagelijks zag, zoodat diens voorkomen hem niet zoo erg trof. „Ziet hij er dan werkelijk zoo slecht uit." „Mij komt het zoo voor; ik geloof,dat hij zwaar ziek is. Waarom laat gij zijne moeder niet komen „Dat zou ik doen, als wij eene moeder hadden die komen kon," antwoordde Peter. „Moeder is voor twee jaren gestorven en vader is her en secretaris: L. J. van der Harst, leeraar aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht; tot lid J. van Rijn van Alkemade, le milit. apoth. bij 's rijks magazijn van geneesmiddelen te 's Gravenhagetot plaatsvervangende leden: R. J. Opwyrda, apothe ker te Nijmegendr. D. J. Coster te Amsterdam; dr. A. C. Oudemans, hoogl. te DelftW. Stoeder, apotheker te Amsterdam. Ook de kerkeraad der hervormde gemeente te Voorst heeft thans besloten geen ondersteuning uit de diaconiebeurs meer te verleenen aan ouders, wier kinderen zich aan opzettelijk schoolverzuim schuldig maken. De voorbeelden van Apeldoorn en Voorst verdienen voorzeker meer navolging. Het vijfde Zuiderzendingsfeest zal dit jaar worden gehouden den 20en Juni e. k. op de zoo genaamde Kerkweide onder Kloetinge, dezelfde plaats waar dit de eerste maal is gehouden. NG. Ct.) In de jaarlijksche vergadering der Neder- landsche hervormde predikantenvereeniging, te Utrecht gehoudengaf o. a. dr. T. L. Rutgers, van Vlissingeneen hoogst belangrijk referaat over de geschiedenis der lidmaatsaanneming in de gereformeerde kerken van Nederlanddat tot ernstige bespreking aanleiding gaf. Voorts kwam de vraag ter sprake wat te doen met het oog op het geschil over het belijdend karakter der kerk, naar aanleiding der ontstane beweging tegen de vragen bij het afleggen van geloofsbelijdenis. De vergadering besloot zich dienaangaande tot de synode te wenden. Blijkens een brief van den directeur der Land bouwschool te Wageningen aan de Landb. ct. heeft die school van de inzendingen op de Am- sterdamsche tuinbouw-tentoonstelling o. a. het volgende ten geschenke ontvangen. 1» de hoogst belangrijke collectie granen, be staande uit 39 verschillende tarwe-, 9 rogge-, 11 haver-, 7 gerst-, en 3 spelt-varieteiten, ingezonden door den Vicomte F. Goupy de Quabeck te Lum- men-(Hasselt) in België. Die collectie is vooral merkwaardig omdat de granen verbouwd zijn op uit heide ontgonnen gronden, die weinig verschillen met onze heide velden. Aanwending van kapitaal (goede bewerking, krachtige bemesting, zoo met stalmest als hulp- meststoffen) kennis en energie hebben hier resul taten geleverddie schitterend mogen genoemd worden. Bij de collectie zijn halmen van 2.30 meter lang. 2° Eene verzameling van gedroogde artsenij gewassen ten geschenke aangeboden door den heer J. Everwijn te Noord wijk. Deze volledige collectie bestaat uit 150 nommers en is van veel belang voor de school, omdat onder die gewassen menigte -van in 't veld groeiende planten voorko men, waarvan het gebruik voor dat doel bij de landbouwers nauwelijks bekend is. Dinsdag jl. heeft zekere Timmerman, neef van den onlangs wegens moord op zijn vrouw tot tuchthuisstraf veroordeelden Izaak Timmerman, in de gemeente Oostburg op zeer zonderlinge wijze zich verhangen. Hij had daartoe de onderste lat van de leuning van een brug gekozen, bond hieraan het om zijn hals geslagen touw en liet zich zoo van de glooiing van den dijk afzakken. trouwd. Wij hebben geen tehuis meer in Somer setshire, Raynor. Fred en ik, wij staan op ons zeiven in de wereld." „En zonder middelen?" was onmiddellijk daarop de vraag van Charlesdie in den laatsten tijd begonnen was alle rampen, die de wereld kende, aan geldgebrek toe te schrijven. „Neen; vader legt ons iels toe juist genoeg om ons te onderhouden totdat wij zelf genoeg verdienen. Ik verdien in mijne betrekking honderd pond 'sjaars, maar Fred krijgt niéts, want hij is nog in zijn leertijd." „Nu, ik zal hem spoedig nog eens komen be zoeken," zei Charles, afscheid nemende. „Goeden nacht, Peter." Was Fred werkelijk ernstig ziek? Zou het weêr een van die gevallen worden, waarvan er maar al te veel in Londen voorkomen, dat een arm jong mensch, die juist eene goede toekomst tegemoet gaat, ver van zijn huis en betrekkingen onverzorgd wegsterft? Of het de toon of het woord van Charles was geweest, wist Peter niet; maar zeker is het, dat dit denkbeeld thans voor het eerst bij hem oprees. Fred had geen gelegenheid om het Charles op het kantoor gemakkelijk te maken, zooals zijn vriendelijk voornemen was geweest. Juist drie weken na dien avond werd Charles uitgenoodigd tot de begrafenis van Fred Tanting, waaraan hij echter niet kon voldoen, omdat hij geen fatsoenlijk zwart pak had. Wordt vervolgd.) Eenige dagen voor dit feit, had hij, naar men zegt, zijn vrouw met kokend water willen ver branden. Deze nog te bed liggende, trok hij haar bij de haren er uit en wilde in dien toestand een ketel kokend water op haar hoofd uitgieten. De toeleg mislukte, daar het water niet heet genoeg was. Sluisch Wbl.) Sedert eenige dagen is men te Sluis bezig om de ruïne, genaamd de steenen beer, te ont graven. Verrassend zijn de uitkomsten die daar door worden verkregen. We hopen dat belang stellenden niet tegen de kosten zullen opzien, om dit eeuwenoude stuk zoo mogelijk geheel te ont- blooten. Sluisch Wbh) Aanstaande Maandag 30 April zal de eerste guldenstrein van de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij vertrekken', van ArnhemUtrecht en tusschen- stations naar Amsterdam. Den 2en Mei, des namiddags te 1 uur, zal te Amsterdam in Natura Artis Magistra door Z. K. H. prins Hendrik de plechtige uitreiking der prijzen plaats hebbentoegekend door de jury der internationale tuinbouw-tentoonstelling. Denzelfden dag zullen de leden der' jury, bet hoofdbestuur en de commissiën der tentoonstelling en velen die onlangs te Soestdijk de gasten van den prins waren, in het Parklokaal een feestmaal tijd aanbieden aan den prinseere-voorzitter der tentoonstelling. Jhr. mr. Hoeufft van Velsen zal dit feest presideeren. Maandag avond viel te IJmuiden binnen het barkschip Gouverneur Rouville van Curasao, aan boord hebbende een transport van 20 militairen der koloniale landmacht van West Indië. Terwijl de kommandant van het transport zich naar Am sterdam begeven had om bjj den plaatselijken kommandant aldaar zijn aankomst te rapporteeren wist het grootst gedeelte van zijn manschappen van boord te sluipen en in een vlet de hoofdstad die zij in jaren niet gezien haddente bereiken. Toen de kommandant aan boord terug kwam, vond hij van zijn geheel commando slechts 3 manschappen terug. Intusschen vierden de ge bruinde soldaten in hun luchtige uniform den ganschen nacht feest uit den vollen buidelin de kolonie overgewonnen. Sommigen reden boven op vigilanten de stad dooranderen hernieuwden oude of sloten nieuwe liefdesbetrekkingen. Er waren er ook die zelfs een vaderlandsch pak slaag beliepenwaarvan de sporen' duidelijk merkbaar waren, toen Dinsdag morgen de politie een klopjacht gehouden had in de stad om hen op te sporen. Eenigen kwamen terug met gescheurde baadjes of door gezellinnen vriendschappelijk vergezeld; zelfs kwam er een de hoofdwacht binnen met een Europeeschen hoogen cylinderhoed op't geen met zijn Indische uniform en de met medailles versierde borst een eigenaardig geheel vormde. Zeer tevreden vertrokken zij gisteren per mid dagtrein naar Harderwijk om daar te worden afgemonsterd. Slechts twee hunner zijn nog niet teruggevonden op hun uitstapje door de stad. (V. v. d. D.) Naar men verneemt, is de onlangs gepensio neerde luit.-kolonel van het korps mariniers W. F. TuniDg benoemd tot kommandant van het invali denhuis te Leiden. Het gisteren medegedeelde plan tot uitbrei ding van Amsterdam aan de overzijde van het IJ, is opgemaakt op last van den wethouder voor publieke werken, den heer F. C. Tromp. Op een bruiloftspartij werd Woensdag aan een der gasten door zijne „vrienden" uit aardig heid een kruitsigaar gegeven. De aardigheid gelukte volkomen; de man had er geen erg in en schrikte hevig, toen de ontploffing plaats had. Maar de ontploffing had ook ten gevolgedat hij ernstige brandwonden in het gelaat kreeg. Men zegt zelfs dat zijn oog er door geleden heeft. Er zijn, gelijk men opnieuw ziet, zeer geestige menschen. Maar zou, om hen niet in verzoeking te brengen, het verkoopen van kruitsigaren niet strafbaar kunnen gesteld worden (Arnh. ct.) De liberale kiesvereeniging „Eendracht maakt macht" te Breda heeft een brief ontvangen van den heer mr. L. A. N, Gerrits, vroeger onder liberale vlag tot lid der staten gekozen, verkla rende dat hij niet de candidatuur van deze, maar van de ultramontaansche vereeniging „Noordbra bant" aanneemt, die hem vroeger zoo fel bestreed- De vereeniging heeft thans den heer mr. A. II. de Bruijn candidaat gesteld. De gemeenteraad te Kampen heeft met 6 tegen 4 stemmen het verzoek van een 100-tal neringdoenden, met ondersteuning der kamer van koophandel, om de. kermis weer als vroeger te doen plaats hebben, afgestemd. Volgens de Standaard worden er nu reeds voorbereidende maatregelen genomen tot het bouwen eener katholieke kerk te Ymuiden. De beproeving der spoorwegbrug aan het Open Havenfront te Amsterdam heeft Woensdag met goed gevolg plaats gehad. De doorbuiging bedraagt niet meer dan 28 streep. Gisteren is te Amsterdam geopend de Da Cost a-school, zijnde de nieuwe benaming der van de Egelantiersgracht naar de Rozengracht over gebrachte diaconieschool. In den artistiek gebouw- den gevel prijkt in steen het levensgrooto beeld van den grooten dichtertwee fragmenten zijner gedichten zijn in gouden letters in den wand van het schoolgebouw gebeiteld. De school is gebouwd naast een terrein, waarop Da Costa jaren lang ge woond en vele zijner schoonste werken gedicht heeft

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2