n°. i oo; 120° Jaargang. 1877. Zaterdag 28 April. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per 3/m. franco f 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar'a 5 Cent. Advertentiëni 20 Gent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.s van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte." Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Lappite C°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 27 April. FEUILLETON. COURANT. Jacht en Visscherlj. Do burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in de provincie Zeeland van den 27en April 1853 A n». 2861, 1 afd. B, (provinciaal blad n°. 61), ncodigt de ingezetenen die zich voor het dienstjaar 1877/1878 van eene jacht- of vischakte wenschen te voorzien, uit, om gedurende den loop der maand Mei a. zich daartoe ter gemeente-secretarie aan te melden. Middelburg, den 27en April 1877. De burgemeester voornoemd, SCHORER. Heden namiddag heeft alhier de verkiezing plaats gehad van een lid voor de kamer van koop handel en fabrieken. Yan de 301 kiesgerech tigden zijn er 65 opgekomen. Er zijn uitgebracht op de heeren F. G. Sprenger 39, P. A. Verhulst 9, P. W. van de Kamer 7, J. J. van der Harst Az., en I. de Broekert ieder 2 stemmen, terwijl de heeren A. L. Wijnne, G. Alberts Lz., M. H. Boas- son, F. D. Sprenger, W. J. Sprenger en W. G. Sprenger ieder 1 stem verwierven. De heer F. G. Sprenger is alzoo gekozen ter vervulling der vacature, ontstaan door het genomen ontslag van jhr. W. R. Boddaert. Tot lid van den gemeenteraad van Ooltgens- plaat is gekozen de heer P. van Prooijen. In eene algemeene vergadering der ingelanden van de watering Cadzand, gisteren aldaar ge houden, zijn gekozende heer A. Erasmus te Cadzand als dijkraad hij het calamiteuse water schap Tienhonderd en Zwarte, en als afgevaar digden hij het waterschap der sluis aan de Wielingen de heeren A. I. van Cruijuingen en I. Leenhouts beide te Zuidzande. In verhand met de opening van den spoorweg Botterdam—Maliegat op den len Mei a. wordt de dienst voor de zuiderlijnen in zooverre gewij zigd, dat de thans bestaande treinen tot Rotterdam doorgaan en van daar vertrekken; de dienst op de lijn Dordrecht—Venlo blijft geheel onveranderd. Voor de veiligheid van bet verkeer moet de nieuwe sectie aanvankelijk met geringe snelheid worden bereden en moeten alie treinen in de rich ting naar Rotterdam te IJselmonde stoppen. Aan het station Beurs te Rotterdam worden ook kaarten afgegeven voor de richting naar het Zui- 88? Is aar het Engelsch van mevrouw Henry Wood. DERDE DEEL. Hoofdstuk I. lauwerhof. (Vervolg). Charles werd aan 't werk gezet door den heer Stroud, die eenige malen bij hem kwam zien, terwijl hij aan het kopieeren was. Hij schreef langzaam, tengevolge van zijne ernstige begeerte om het toch goed te doen, maar zijn schrift was net en duidelijk. „Binnen een paar dagen zal ik wel vlugger schrijven, als ik er meer aan gewoon ben," zei hij, opziende, met overtuiging in zijn gelaat en zijn toon. Juist stond de heer Preen hij hem. Hij zei dat het schrift voldoende was en gaf den heer Stroud last hem in dienst te nemen. Om te begin nen zou het salaris vijftien shillings 's weeks zijn, 't geen binnen kort, zoodra het zeker was dat hij voldeed, tot achttien shillings verhoogd zou worden. Den volgenden morgen moest hij in dienst treden. den; in verbinding met den Hollandschen spoorweg vooralsnog niet. Zij die uitstappen willen aan het station Beurs, uit het zuiden komende, kunnen dat doen; doch de bagage wordt alleen aan het station Delftsche poort afgegeven. Bestelgoed wordt aan het station-Beurs niet aan genomen. In dat s'ation is een bus geplaatst in het voorportaal, waarin schriftelijke aanvragen tot het afdalen van vrachtgoederen kunnen bezorgd worden. De bestaande handelsfactorij van den staatsspoorweg, gevestigd in een af deeling van het Yachtelubgebouw te Rotterdam, blijft bestaan. Niettemin worden de goederenbureaux verplaatst naar het station Delftschepoort. In het bijvoegsel der Staats-courant van heden zijn, als n° 6, opgenomen de statuten der „ITaag- scho coöperatieve voorschotvereeniging" te s Gra- venhagé. Een onzer degelijkste taalgeleerden, dr. A. de Jager, is gisteren op 71jarigen leeftijd te Rotter dam overleden. Hij werd, uithoofde zijner groote verdiensten jegens de Nederlandsche taal, door de Leidsche academie tot doctor honoris causa benoemd. De minister van justitie heeft bij circulaire de ambtenaren van het openbaar ministerie bij de rechtscolleges aangeschreven om zooveel mogelijk te bevorderen 1® dat in alle strafzaken, die nog door de te ontbinden rechtbanken en kantonge rechten in openbare zitting zullen worden behandeld, ook vóór 15 Mei uitspraak worde gedaan; 2° dat zoo min mogelijk strafzaken bij de rechtbanken en kantongerechten worden aangebracht, wanneer niet tevens uitzicht bestaat dat daarin vóór Mei a. uitspraak kan worden gedaan. Aan het einde van het verslag eener vergadering van kiezers en belanghebbenden, te Schiedam bijeengeroepen door den heer Grashuis, om zijne eigen candidatuur voor het lidmaatschap der tweede kamer te bespreken, schrijft de verslaggever van de Standaard het volgende: „Vatten wij onzen indruk te zamen van decan- didatuur-Grashuis in het kiesdistrict Delft, dan meenen wij te mogen verklaren, dat deze heer, ondanks zijn eoquetteeren met de conservatieve en Roomsche partijen, slechts kans heeft op de stem men van enkele „wilden." „Voor de „liberalen" is hij niet liberaal genoeg, voor de conservatieven niet conservatief, terwijl hij door zijne, door niets gemotiveerde uittartende houding tegenover de Standaard en de geheele antirevolutionaire richting, wel geen enkele stem „Waar woont gij?" vroeg de heer Preen kort af. „Even voorbij Kensington." „Zorg dat gij stipt op uw tijd zijt. Negen is het uur voor de klerken, die het kopiewerk doen. Gij moet op dat nur aan den lessenaar zitten en dus hier zijn voordat de klok slaat." In zijne opgetogenheid vond Charles dit eene gemakkelijke voorwaarde. Klerk op een nota riskantoor met vijftien of achttien shillings 's weeks! Had iemand hem een jaar geleden voorspeld dat hij zulk eene vernederende betrek king, zooals hij het toen zou beschouwd heb benzou aannemen, zijn antwoord zou zijn geweest, dat de wereld eerst het onderste boven moest gaan; en nu ging hij met vluggen stap en blijden geest naar huis, nauwelijks wetende of hij waakte of droomde! Op Lauwerhof was men boven de wolken. Vijf tien shillings 's weeks, hij het schrale inkomen van twintig, waarmeê men zich tot nogtoe had moeten behelpen, scheen op dit oogenblik een schat. Charles vormde op zijn terugweg allerlei plannen van zuinigheidhij zou zeer voorzichtig met zijne kleederen zijn, opdat zij niet kaal zouden worden hij zou luchtig loopen, opdat zijne laarzen niet te spoedig zouden verslijten; hij zou maar van huis boterhammen met kaas meêuemen, dan behoefde hij in do stad geen middagmaal te bekostigen. Ja, al zulke besluiten zijn goed eu komen uit een edel gemoed voort; maar de jongman die ze opvat, en ër in zekere mate trotsch op is, denkt niet aan de lange, uitputtende jaren gedurende welke van ons zal bekomen, maar integendeel, bij even- tueéle herstemming, de kans voor een volbloed en eerlijk liberaal zeer aanmerkelijk verbetert." Even als de garancine door de kunstmatige alizarine langzamerhand op zijde gedrongen wordt, zoo heeft ook de indigo te kampen met haar namaakselde kunstmatige indigotine. Uit de beraadslagingen op het Amsterdamsche tuinbouw- congres blijkt echter dat de indigo tot dusverre minder van haar mededingster te vreezen heeft dan de meekrap. De eerste gestelde vraag was deze „Hoeverre zijn de onderzoekingen aangaande de -kunstmatige indigotine gevorderd, en welke bezwaren staan aan het verkrijgen of in het groot voortbrengen van deze stof nog in den weg Aan de daarover gehouden gedaehtenwisseling namen o. a. deel de heeren dr. Jae. Cohen en Carel Quien van Amsterdam, J. van Blarcum van Java, en Otto von Eynern en Carl Rumpff van Barmen, en kon de seetie als slotsom van een zeer belangrijk debat, dat twee uren in beslag nam, constateeren „Dat niettegenstaande talrijke zeer ernstige en ijverige proefnemingen en onderzoekingen, het tot nu toe nog niet gelukt was, indigotine langs kunstmatigen weg te vorkrijgen, en dat alles wat onder dien naam tot dusver werd aangeboden, geacht moet worden slechts surrogaten te zijn die met indigo niets gemeen hebben". De heer J. H. van Lennep, schrijft het vol gende aan het Utr. Dagblad: „Waar moeten de Nederlanders en afstammelin gen van Nederlanders in Smyrna heen, wanneer het daar tot een opstand tegen de Christenen komt? De regeering heeft ter ongelegener ure de „Prinses Marie" teruggeroepen en er ligt geen Nederlandsch oorlogschip op de reede, of maar eenigszins in de buurt! Moet hierin niet ten spoe digste worden voorzien? Ik sidder als ik er aan denk! Door den heer Wintgens is, volgens het Haag- sche Dagblad, bij het onderzoek van het kieswets- ontwerp in de afdeelingen der tweede kamer in zijn afdeeling een nota overgelegd, strekkende ten betooge dat 's Gravenhage, nu zijn bevolkiag reeds het cijfer van 104,000 inwoners heeft overschreden, naar de grondwet en om verschillende andere redenen, recht heeft om, door toevoeging van eenige buiten-gemeenten, te worden gevormd tot een kiesdistrict, dat drie leden naar de tweede kamer der staten-generaal afvaardigt. hij zich die ontberingen zal moeten getroosten, en het is in zekere mate gelukkig dat hij het niet doet. Het was nog geen kwart voor negenen toen Char les den volgenden morgen, verhit van den spoed waarmee hij geioopen had, op het kantoor kwam. Hij deed al wat hem opgedragen werd en hij deed het nauwgezet. Zoo de heer Stroud hem niet prees, maakte hij ook geen afkeurende aan merkingen. Toen hem te éen uur gezegd werd, dat hij kon gaan eten, begaf hij zich naar een afgezonderd hoekje in de omgeving van den Temple en at er de boterhammen op, die hij van huis had mede gebracht. Dit was lang afgeloopen vóór den tijd waarop hij terug moest zijn, doch hij wilde niet gaarne vroeg terugkomen, opdat niet de eene of andere slimme klerk er uit zou opmerken, dat hij in 't geheel niet gedineerd had. Op deze plek was het echter niet uit te houden, want in de hoeken en gaten dezer gebouwen tochtte het vreesdij k. Hij keerde dus liever naar de openbare straat terug, waar het althans levendig was, en wandelde het strand op. „Ik zal eens aan Peter Tanting mpn wedervaren gaan vertellen en hem bedanken, want aan hom ben ik het toch verschuldigd," dacht Charles, toen hij 's avonds van het kantoor kwam. „Waar woont hij ook 't Moet ergens in den omtrek van Mecklenburgh Square zijn." Hij zag in zijn zakboekje het adres na en bleef daarvoor aan don hoek eener straat stilstaan. De kolonel dr. van den Broek, chef der mili taire studenten te Amsterdam, deelt aan het Handelsblad mede, ter verbetering van andere daaromtrent rondloopende onjuiste berichten, dat sedert den 1™ October jl. het volgend aantal stu denten de miiitaire inrichting van geneeskundig onderwijs hebben verlaten, om de daarbij vermelde redenen „Afgekeurd voor den militairen dienst wegens lichaamsgebreken5 „Verder ontslagen: „Op eigen verzoek 3 „Wegens gebrek aan aanleg voor de studie der natuurkundige wetenschappen. 2 „Wegens het niet op den bepaalden tijd afgelegd hebben van hunne examens of daarin niet te zijn geslaagd.16 „Wat verder de toekomst voor anderen brengen zal, daarvan kan nog niets worden voorspeld." De heer dr. A. E. van Roijen leeraar aan de hoogere burgerschool te Haarlemdoet in de Haarlemsche courant van heden eene mededeeling over' door hem genomen proeven om het welrie kend beginselvervat in de bloemen van Hyacin then, in de parfumerie te gebruiken. Naar dat opstel in zijn geheel verwijzende ontleenen wij daaraan het volgende. Na eene beschrijving der enfleurage-m&ttiote, welke men in de groote fabrieken in Frankrijk volgtdoch welke hij bij gebrek aan de noodige toestellenniet kon bezigengaat de heer van Roijen aldus voort „Ik wikkelde de versche bloemenna ze met olie te hebben bevochtigdin een eveneens met olie gedrenkten doekbracht het geheel na vier en twintig uren onder eene zachte drukking, ver nieuwde de bloemen en overgoot die met dezelfde olie en verkreegna dit eenige malen herhaald te hebbeneene duidelijk naar hyacinthen rie kende vloeistof. „Ik correspondeerde toon over de zaak met den heer Alphonse Pivervan de bekende firma L. T. Piver te Parijs en Londen. De heer Piver schreef mij „datzooals ik vermoed hadmen de hya cinthen moest behandelen op hordendat men dat hier ter plaatse (te Haarlem) beter kon doen dan iu den vreemdedaar de versche bloemen zooveel beter waren en meer gaven dan na ver zending mogelijk zou zijn. Het aangename parfum der hyaeinthen was in den handel zeer gezocht, doch uit gebrek aan bloemen (hij toch verwerkte slechts eenige weinige honderden kilogrammen) bleef de prijs zeer hoog." „De heer Piver verzekerde mij echter, dat hij, kon men den prijs doen dalenhet gebruik er vaa zou vervijfvoudigen. Haastig kwam iemand dien hoek om en Charles stond tegenover William Stane. Door de gas- lantarens op straat en de gasvlammen in de win kels was het hier zoo helder als de dag, zoodat zij zich niet konden houden alsof zij elkander niet zagen. De een maakte voor den andere eene koele buiging en ieder ging zijns weegs. „Ik zal in 't geheel geen notitie meer van hem nemen, indien ik hem nogmaals mocht ontmoeten," zei Charles hij zich zeiven, en niet onmogelijk is het, dat mijnheer Stane er eveneens over dacht. „En nu naar Dougthy Street. Hoe zal ik dat vinden „Woont mijnheer Tanting hier?" vroeg hij aan het dienstmeisje dat de deur open deed, toen hij het adres gevonden had. „Hij is daar," antwoordde zij, naar eene kamer aan de linkerhand wijzende, en zonder verdere complimenten heengaande, zoodat zij het aan hem overliet zich zeiven aan te dienen. Hij klopte dus "aan en opende de deur, toen eene stem, welke hij voor dië van Peter hield, „Binnen!" had geroepen. Maar hij zag Peter niet. Daarentegen lag een jongman op eene sopha bij het vuur uitgestrekt. Charles begreep dadelijk dat het Fred zou zijn, Poters broeder. Jongelieden nemen gewoonlijk niet veel notitie van elkanders uitzicht, maar Charles stond toch getroffen over het voorkomen van dezen onbekende. Zijn blonde haren zaten verward en zagen er bij den gloed van het vuur als gouden draden uit, er was eene bijzondere

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1