12O0 Jaargang. Donderdag 26 April. No. 98. 1877. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiên20 Cent per regel,' Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.: van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma IIavas, Laffite G°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 25 April Benoemi ngen en besluiten. Kerknieuws. Kunstnieuws, MIDDELBIJ Eene herinnering aan de bloemenliefhebbers in onze gemeente en haren omtrek, dat de ten toonstelling van bloemen, planten en gewassen der^ Yereeniging tot bevordering van den tuinbouw in Zeeland morgen alhier geopend zal wordenis in den regel onnoodig. Deze tentoonstellingen zijn te gunstig bekend om eene bijzondere aanbeveling, noodig te hebben. Nu het ons echter vergund was heden een kijkje te werpen in de groote zaal van bet Schuttershof, toen de schikking der bloemen, planten en bloemruikers nagenoeg voltooid was, kunnen wij ons niet onthouden de bezoekers er op voor te bereiden dat hun eene verrassing wacht, door de keurige uitstalling van een aantal even fraaie als frissche voortbrengselen der tuin- bouwkunst. Het bestuur heeft morgen den toegang tegen tien cent de persoon openfesteld van 5 tot 7 uren des namiddags. Van deze buitengewone gelegen heid om voor luttel geld iets schoons te zien, zal stellig ook door een groot aantal bewonderaars van Flora gebruik gemaakt worden. Naar wij vernemen is onze stadgenoot, de heer W. A. de Vroom, bij beschikking van den minister van justitie benoemd tot apotheker bij het rijksgesticht Ommerschans. Bij koninklijk besluit van 12 dezer, opgenomen -in de Staats-courant van heden, Staatsbl. n° 81, is het volgende bepaald: Art. 1. De frankeering der brieven, gedrukte stukken en monsters of stalen van koopwaren geschiedt door middel van postzsgels, die op de brieven en alle andere stukken vóór hunne ter post bezorging door of wege de afzenders zijn vast tè hechten, of wel door middel van gezegelde omslagen. Art. 2. Artikel 8 van het koninklijk besluit van 12 November 1851, houdende dat de vooruit betaling van het port ook met gereed geld in handen der postambtenaren kan geschieden, wordt ingetrokken. Art. 3. De bepalingen van dit besluit komen in werking met den len Mei 1877. Het verslag aangaande den toestand der ar chieven van de gemeenten in Drenthe in 1876, aan den minister van binnenlandsche zaken, is opgenomen in de Staats-courant van beden. De Staats-courant van heden bevat de wet van den 6en dezer, Staatsbl. n° 70, houdende nadere bepalingen omtrent den accijns en het invoerrecht op gedistilleerd. De Tijd meldt dat door den aartsbisschop van Utrecht en de andere bisschoppen in Nederland een verzoekschrift tot Z. M. den koning gericht is„waarin zijwijzende op de wetten, die blij kens de jongste pauselijke allocutie door de Italiaan- sche regeering tegen de vrijheid van den heiligen stoel zijn ontworpenden koning met passenden eerbied verzoeken zijne regeering te gelasten om, in overeenstemming met andere mogendheden, tot de regeering van Italië zoodanige vertoogen te richten of zoodanige maatregelen te nemenals strekken kunnen omin de handhaving der vrij heid van den heiligen stoelhet recht ook der Nederlandsche katholieken te verzekeren. Daar men nog onlangs uit het autwoord der Belgische ministers aan de Belgische bisschoppen heeft kunnen zien dat zelfs katholieke regeeringen er niet aan denken om zich met de verhouding tusschen den paus en do Italiaansche regeering te bemoeien, zal het adres der Nederlandsche bis schoppen zeker wel blijven wat het iseene vrij onschuldige manifestatie. Men leest het volgende in de Standaard: „Op de adressen onzer brieven en dagbladen hebben we sedert jl. Vrijdag met genoegen een belangrijke verbetering ten opzichte der post stempels opgemerktdie voor het publiek van niet gering belang is. Tot dusver werd namelijk het tijdstip van ter post bezorging en dat van ontvangst in de beide poststempels op een adres slechts aangeduid over een tijdsverloop van tel kens vier uren waardoor een eenigszins nauw keurige controle natuurlijk niet mogelijk was. Thans worden echter in de stempels van de meeste groote postkantoren die aanwijzingen telkens van uur tot uur aangegeven, zoodat de geadresseerde met een oogopslag kan nagaan, of er al dan niet vertraging in de bezorging zijner brieven heeft plaats gehad. Reeds is op de postkantoren te Amsterdam, 's Gravenhage, Rotterdam, Utrecht en Arnhem deze nieuwe bepaling in toepassing ge bracht, en wij hopen zeer dat ze weldra over het geheele rijk als regel zal ingevoerd worden". Door gedeputeerde staten van Gelderland is ter zake van het door de regeering ingediend wetsontwerp tot herziening der wet tot regeling van het lager onderwijs, een adres gericht aan den minister van binnenlandsche zaken en aan de tweede kamer der staten-generaal, waarbij, om aangevoerde redenen, wordt aangedrongen om in het ontwerp eene bepaling op te nemen, waarbij een vast en evenredig aandeel in de uitgaven der gemeenten wegens het lager onderwijs ten laste van 's rijks kas worde gebracht. De Bank- und Hand.-Zeitung beweert in een telegram, dat de Russische regeering met Nederlandsche bankiers een leening heeft aange gaan tot den koers van 92 pet. Het zou een 6 pets. fonds zijn en het bedrag der gesloten leenig is 300 millioen gulden. Het Weekblad v. h. Regt verneemt uit goede bron, dat onlangs in een bijeenkomst van de procureurs bij de Haagsché rechtbank de vraag besproken is, of men zich zou wenden tot de re geering of tot de tweede kamer met een verzoek om schadeloosstelling ingeval de wet tot afschaf fing van de procureurs mocht worden aangenomen maar dat daarvan is afgezien alleen om redenen van kieschheid, omdat men meende, dat niet de procureurs zeiven moeten vragen om iets, waarop zij in billijkheid aanspraak hebben en wat hun ook zonder dat behoort gegeven te werden. De Am- sterdamsche procureurs daarentegen hebben een adres aan de tweede kamer ingediend. Het zevende verslag van den toestand der stoom vaartmaatschappij Nederland wijst op de gun stige uitkomsten, die de geregelde vier-wekelijkscbe vaart heeft opgeleverd. Het aantal reizen bedroeg 31waarvan 16 uitreizen en 15 thuisreizenin de eersten werden 32,897 M3 goederen overgevoerd tegen 26,835 M3 in 1875; van Java werd 16,336 last aangevoerd. Het aantal reizigers wasnaar Java 1" kl. 969, 2kl. 418, 3e kl. 3472, totaal 4859, tegen 3779 in 't vorige jaar; van Java le kl. 569, 2e kl. 363, 3e kl. 1560, totaal 2491 tegen 2191' in 1875. Over 't geheel was er niet te klagenzoowel uitgaande als thuiskomende waren laadruimten en passagiersinrichtingen gevuld. De resultaten over 1876 zouden gunstiger geweest zijn, indien niet een deel der winst was verloren gegaan bij de ramp, die de Prinses Amalia trof, welke den 7en April, een 4 tal uren na haar ver trek van Suez, averij aan de machine kreeg, waar door de goederen en passagiers moesten worden overgeladen en het schip naar Europa terug gesleept moest worden. Daar wegens het niet volbrachte deel der reis 60 pet. aan de belang hebbenden vergoed moest worden, leed de maat schappij uit dien hoofde een verlies van 85,654,41 terwijl de averij-onkosten /■100,691,70s bedroegen; ruim de helft werd door assuradeuren gedragen, zoodat het nadeelig saldo a /"41,156.17l als een afzonderlijke verliespost moest worden geboekt. De winsten over het afgeloopen jaar bedroegen 775,278.751, waartegen 595,330.53 aan uitgaven overstemden, zoodat een netto winstsaldo blijft van 179,948.22i. Het dividend zal worden vast; gesteld op 50 per aandeel van f 1000. Het nieuwe postcontract, den 30 Januari met de regeering gesloten, verzekert de maatschappij voor elke der uit- of thuisreizen, volgens deze overeenkomst volbracht, een minimum-opbrengst van f 3000 postgeld. De maatschappij heeft zich daarvoor verplicht, gevallen van overmacht uit gezonderd, de uitreis te doen in 30 dagen van Napels naar Batavia, en in 32 dagen van Bata via naar Napels. Het aantal j aarlij kscbe reizen is van 13 op ruim 17 vastgesteld. Sedert geruimen tijd worden plannen onderzocht van droge dokken te Amsterdam geschikt voor de stoomschepen der maatschappij en voor de algemeene scheepvaartook andere voorbereidende maatregelen worden genomen om zoo spoedig mogelijk partij te trekken van den nieuwen water weg van Amsterdam naar zee. Op de jongste vergadering, der Haagsche afdee ling van dë Maatschappij tot bevordering der bouwkunst werd o. a. door eene commissie, be staande uit de heeren van Malsen, de Wijs en van Lith, verslag uitgebracht over twee door het hoofd bestuur gestelde vragen. De eerste vraag luidde: Wat leert de ondervinding omtrent het gebruik van timmerwerk dat machinaal bewerkt is? De conclusie van het rapport is, dat niet elke soort van timmerwerk geschikt is machinaal be handeld te worden, doch dat naar aanleiding van proeven op groote schaal, die de leden der commissie in de gelegenheid waren te nemen, het bewezen is, dat het machinaal vervaardigen van deuren, architraven, lambriseeringen enz. bepaalde voor- deelen oplevert, zoowel met betrekking tot de besparing van tijd als van kosten. De andere vraag was als volgt: Bij het aanzienlijk houtverbruik van de laatste tijden is het niet mogelijk hout te leveren, dat behoorlijk is uitgedroogd, gelijk dat in vroegere tijden plaats vond. Op welke wijze kan men het hout kunstmatig, voor de bewerking tegen krim pen beveiligen? Naar aanleiding van uitvoerige proeven, die dóór de commissie zijn genomen en waarvan de uit komsten in het rapport worden medegedeeld, con cludeert zij, dat naar haar ondervinding de warme luchtkamers tot het kunstmatig drogen voor de meeste houtsoorten aan te bevelen zijn, mits die zoodanig zijn ingericht, dat de warme lucht door middel van een ventilator wordt aangevoerd en er voor een behoorlijken afvoer van vochtige lucht is gezorgd. Maandag heeft de rechtbank te Roermond eene beslissing genomen die van grooten invloed op de verkiezingen voor den gemeenteraad aldaar ïn Juni e. k. kan zijn. Het dagelijksch bestuur had geweigerd ruim een honderdtal personen op de kiezerslijsten te laten plaatsen voorgevende dat zij zich na het sluiten der kohieren hadden aan gegeven en de bewijzen van kiesgerechtigd te zijn niet hadden ingeleverd. De rechtbank heeft omtrent een kleine veertig beslist, dat de zienswijze van het dagelijksch bestuur juist wasdoch aan bijna negentig personen het recht van op de kiezerslijsten geplaatst te worden toegekend. Deze laatsten hadden allen gezorgd de vereischte stukken voor de rechtbank te kunnen overleggen. Nu is de stand der partijen door deze beslissing merkelijk gewijzigd. Het laatstgenoemde aantal namelijk behoort tot de liberale partijzoo zij ten minste op de door haar gevormde hulptroepen op den dag der verkiezingen vast zal kunnen rekenen. Dit blijft in eene stad als Roermond altijd wel eenigszius twijfelachtigdaar kiezers van het gehalte als dat der aangeworvenen natuurlijk tot op het laatste oogonblik voor tegenovergestelde invloeden vatbaar blijven. Mochten echter die invloeden op de trouw aan het wachtwoord af stuiten dan is aan de liberalen de meerderheid thans verzekerd. N.v. d. D.) Door de jury der internationale tuinbouw tentoonstelling zijn nog bekroond met Dubbele gouden medaille: J. W. de Groot Wz- te Utrecht; Charles Vuylsteke te Gent; M. A, A. Beelaerts van Blokland te Utrecht. Groote gouden medaille: J. W. de Groot Wz., te Utrecht. Gouden medailleLouis de Smet, te Gent; A. Glijm de Vos, te Utrecht; Asmuth Muller, te Bre men; Fr. von der Heiden, te Hilden (Rijn Pruis.); Ph. Fr. von Siebold, te Leiden; J. J. Kluppel, te AmsterdamC. Glijm, te UtrechtFr. v. d. Hei den, te Hilden; J. W. de Groot Wz., te Utrecht; Charles Vuylsteke, te Gent: J. v. d. Mersch Mer- tens, te AntwerpenJ. W. de Groot Wz., te Utrecht; Fr. von Siebold, te Leiden; Z. K. H. prins Hen drik, te Soestdijk. Groote zilveren medaille: H. van Lun teren Zn. te Utrecht; J. v. d. Mersch Mertens, te Antwerpen; Ph. Fr. v. Siebolt, te Leiden; A. Glijm de Vos, te Utrecht; E. H. Krelage Zn., te Haarlem; Th. F. van Deyl, te UtrechtCharle3 Vuylsteke, te Gent; J. W. de Groot Wz., te Utrecht; Wijckaert- frères, te GentAsmuth Müller, te BremenZ. K. H. prins Hendrik; B. S. Williams, te Londen; Vilmorin Andrieux Co., te Parij3J. A. Broek man, te Amsterdam. Zilveren medaille: Ph. Fr. v. Siebold, te Leiden; J. J. Kluppel, te Amsterdam; J. Lemonnier, te Brussel; Fr. v. d. Heiden, te Hilden; Th. Fr.van Deyi, te Utrecht; J. W. de Groot Wz., te id.; id: te id.; Charles Vuylsteke, te Gent; C. Vuylsteko, te id.; EL v. Lunteren, te Utrecht; Wyckaert frè- res, te Gent; Joh. v. d. Berg, te Amsterdam; J. W. de Groot, te Utrecht; Asmuth Müller, te Bre men; J. D. Speet, te Leiden; J. C. Krook, te Watergraafsmeer; Hippolyte d'Avoine, te Mechelen E. H. Krelage Zn., te Haarlem; Alb. v. d.Wou- wer, te Capelle bij Antwerpen; J. v. d. Mersch Mertens, te Antwerpen; J. A. Broekman, te Amsterd. onderscheidingen. Toegekend een bronzen me daille met loffelijk getuigschrift aan den inland- schen fuselier van het Nederlandsch Indisch leger Kasiman, als blijk van Zr. M>. goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een op 10 November 1876 in de Atchin rivier gevallen Euro- peeschen fuselier van hetzelfde leger. onderwijs. Op verzoek eervol ontslag verleend aan H. J. Wansink, als leeraar aan's rijks hoogere burgerschool te Warffum. kadaster. Benoemd tot bewaarder van de hypo theken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Leiden, A. vau Eek, thans bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Hoorn. belastingen. Benoemd tot ontvanger der regi stratie en domeinen te Haarlem, mr. B. H. Upmeijer, thans inspecteur der registratie en domeinen van de tweede klasse. leger. Benoemd de op zijn verzoek eervol ont slagen student voor den geneeskundigen dienst der landmacht (arts) J. A. W. Verwey, te rekenen van den dag waarop zijn eervol ontslag uit de betrekking van miiitair student ingaat, tot officier van gezondheid 2" klasse bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Neder- landsch-Indië. Beroepen bij de N. H. gemeente te Goes de heer J. H. Cordes, predikant te Vorden, bij Zutfen. Maandagavond had een bidstond voor de Utrechtsche Zendingsvereeniging in de Jacobikerk plaats. De heer Roozemeijer voerde het woord; het was in de kerk zeer vol. Gisteren morgen had er vergadering plaats van bestuurders afgevaardigden en leden. Ds. de Koe leverde een referaat over het onlangs door het Haagsche Genootschap met goud bekroonde werk van dr. Buss. Daarop besprak ds. van Rhijn van Wassenaar de verhouding van den zendeling tegen over de Europeanen in Indië. In de classis van Brielle hebben ook dit jaar predikanten van de moderne, richting onderschei dene personen als leden der N. H. kerk bevestigd, zonder zich te storen aan het ten vorigen jare door de synode genomen besluit betreffende de belijdenisvragen. Die vragen werden door hen meer of minder gewijzigd. Tot dusver heeft men nog niet vernomendat die predikanten aange klaagd zijn. De onderhandelingen om mejuffrouw Beers- mans aan bet tooneeigezelschap der heeren Le

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1