BUITENLAND. A&vertentiën. IngezondenStukken. Handelsberichten. gjterlandack f emiujjmg uoor Algemeen Overzicht. Middelburgsche stoombootmaatschappij Graanmarkten enz. - ËPrffzeit vasa effecten. Afdeeling Middelburg, Cieclagvaard ïaeende dat het goed is het door deze kamer aan gevoerde nader toe te lichten en te wijzen op de treurige manier, naar vorm en inhoud, waarop de minister de 2e kamer heelt ingelicht. De heer B. A. Fokker voert nader aan, dat het eene perfidie is waar de minister zegt, dat de correspondentie tusschen Vlissingen en Dnitschland „schijnt van minder belang geacht te worden." De heer Snijders wees er op, dat de minister lichtvaardig met cijfers schijnt om te springen, daar 111 x 13 niet is 1433, maar 1443. Hierte gen werd aangevoerd, dat men vermoedelijk aan eene schrijffout zal moeten denken. Ten slotte wordt besloten de vroegere commis sie, bestaande uit de heeren B. A. Fokker, Snijders en de Bruijne, uit te noodigen om met bijstand van den secretaris zoo spoedig mogelijk een tweede concept-adres aan de 2e kamer op te maken, en als uit het per telegraaf te vragen antwoord van den heer Tak van Poortvliet blijkt dat het nog tijd is de kamer alsdan onmiddel lijk, zonder overnachtsche convocatie, bijeen te roepen, om dit concept te behandelen. In overeenstemming met de conclusie van het door den heer J. P. Fokker namens de commissie uitgebracht rapport omtrent den brie! van den minister van justitie, waarin hij de meening der kamer vraagt over het al of niet wenschelijke om de wet van 7 Mei JL856op de huishouding en tucht op de koopvaardijschepen, ook toepasselijk te maken op visschersvaartuigen, is besloten te antwoorden dat de kamer die uitbreiding zeer wenschelijk acht. De openbare vergadering werd alsnu gesloten en ging, op verzoek van den heer B. A. Fokker, in eene geheime zitting over. In een of ander humoristisch blad werd verle den jaar een klein maar geestig schetsje geleverd van eene onderhandeling tusschen twee diplomaten. De heeren begonnen met de vriendelijkste en welwillendste uitdrukkingen; een enkele beleefde opmerking van den een gaf echter den ander aan leiding tot ontevredenheid; hieruit volgde een hatelijkheid, en het einde was al zeer spoedig: bouml 't Heeft thans wat langer geduurd, maar 'tis toch hetzelfde einde: de oorlog zal heden zijn verklaard. Gisteren is de circulaire van de Rus sische regeering te Parijs aangekomen, waarop heden de oorlogsverklaring zou volgen. Eergiste ren avond reeds is het personeel der Russische ambassade te Konstantinopel scheep gegaan naar Odessa, daar de heer Nélidoff instructies had ont vangen tot het verbreken der diplomatieke betrek kingen met Turkije, zooals door den heer Bourke in het Engelsehe lagerhuis is medegedeeld. Dezelfde dag hield keizer Alexander eene wapen schouwing over het 9e legerkorps te Imfunka en Berrula en hield bij die gelegenheid eene toespraak tot de officieren, waarin hij hen tot dapperheid aanspoorde, terwijl hij tevens den wensch uitsprak dat de jeugdige troepen die nog geen veldtocht hebben medegemaakt niet voor hun voorgangers zullen onderdoen. Yan alle zijden Vorden de laatste toebereidselen tot den krijg gemaakt. De Russische legers ruk ken evenals de Turksche naar.de grenzen op. De Turken nemen maatregelen om den Duga-pas te forceeren, terwijl eene andere afdeeling op bet plateau van Banjani is aangekomen. Ook de Montenegrijnen hebben hunnerzijds een aanvang gemaakt met de operaties; Ducatie is bezet en te Kristagi zijn 800 man versterking voor bet gar nizoen aangekomen. Een en ander is voldoende om de overtuiging te vestigen, dat de oorlog onvermijdelijk is, en het bericht uit Konstantinopel, dat aldaar tenge volge der verklaringen van den heer Layard alge- meene verslagenheid heerscht en een vredelievende stemming is ontstaan, maakt dan ook weinig indruk. Niemand gelooft meer aan eene wending in den toestand. In de hoofdstad van het Ottomanische rijk heerscht echter dezelfde gevaarlijke woelzieke geest als gewoonlijk in bijzondere omstandigheden het geval is, en de positie der Christenen aldaar wordt des te gevaartij ker, naarmate demenschlie- vende Russen naderen om hun een beter lot te bereiden. De agitatie van de Muzelmannen tegen de Christenen heeft reeds een zoo dreigend karak ter aangenomen, dat de brug tusschen de beide kwartieren is afgebroken en de tolk der Belgische legatie door een dolksteek is getroffen omdat hij een Muzelmansche vrouw groette. Meu kan" hieruit afleiden wat in andere streken van het rijk zal geschieden-indien de hoofdstad zoo vóor- Werkelijk zijn bij de Oostenrijksche en Hongaar sehe vertegenwoordigingen ingekomen de verschil- lendeontwerpen op bet Ausgleich betrekking hebben de ten getale van zes, nl. 1° het wetsontwerp bevat tende de overeenkomst tot regeling der douane; 2° dat op de anonieme maatschappijen in de beide landen3° het reglement tot regeling der bank- quaestie4° dat tot regeling van de schuld van 80 millioen aan de bank; 5° een wetsontwerp op de suikerbelasting en 6° een ander op het inko mend recht op spiritualia. In de Hongaarache kamer zeide de minister dat door deze ontwerpen geen enkel recht van Hongarije wordt geschonden en dat men daardoor groote verbeteringen in den financieelen toestand kan te gemoet zien. Uit de laatste berichten te dien aanzien blijkt dat de opstand te Cuba toch langzamerhand wordt on. derdrukt. De tegenwoordige bevelhebber aldaar maarschalk Martinez Campos heeft zelfs aan de regeering gemeld, dat hij het district der villas beschouwt als geheel bevrijd van Creoolscbe par tijgangers. De opstandelingen hebben, naar zijne berekening, verloren 105 dooden, 300 gewonden en 1200 gevangenen in den tijd van zes maanden; 2481 hebben vrijwillig de wapenen nedergelegd, 1150 vuurwapenen en 2848 paaiden zijn in beslag genomen. Daarenboven hebben duizende vrouwen en kinderen zich aan de rondtrekkende colonnes onderworpen. Particuliere berichten echter melden, dat de toestand van den handel niet beter wordt, terwijl men zich ernstig beklaagt over de drukkende contributies die maarschalk Jovellar zich verplicht ziet van particulieren en kooplieden te heffen. De planters zijn zeer ontevreden dat tengevolge van de reclamaties van den Duitschen gezant, de regeering do Duitsche onderdanen heeft ontslagen van de buitengewone grondlasten, waartoe zij evenals alle andere vreemdelingen verplicht waren* Dezer dagen deed een bericht de ronde door de nieuwsbladen dat ieder, en waarschijnlijk niet het minst de aandeelhouders der Middelburgsche stoom bootmaatschappij met onvermengd genoegen zal hebben vervuld; nl. dat bovengenoemde maat schappij 20 pet. dividend uitbetaalt. En werkelijk, is hét een schitterend feit dat eene Nederlandsche onderneming zulke winsten afwerpt, het is tevens een bewijs, wat goede administratie en juiste keuze van personen vermag; want inderdaad, de booten der M. S. M. zijn in alle opzichten uitstekend; de beleefdheid der conducteurs, de bekwaamheid der kapiteins en stuurliedende ruim en goed voorziene buffetten maken het een genot met die bootente reizen. De kapiteins en bemanning hebben reeds te dikwijls bewijzen van moed, bekwaamheid en kalme vastberadenheid gegeven, dan dat het noodig zou zijn er hier over te spreken; dat weten allen genoegen daarom ook zijn de M. booten altijd vol. Toch ontbreekt er wel iets aan 't genoegen der reis, vooral voor hen, die te Zijpe aan of van boord gaan, en dat zijn tegenwoordig verreweg de meeste passagiers. Er is aan de aankomst te Zijpe uit Rotterdam een groot bezwaar verbonden; men komt daar nl. altijd of bijna altijd met laag water aande gewone loopplank zou te steil liggen en du3 moeten de reizigers over de brug en rader- kast aan walgde trap, die naar de brug leidt, is buitengewoon klein, steil en ongemakkelijk, zoodat het beklimmen daarvan, vooral voor vrouwen en met veel pakkage belasten, niet zonder bezwaar is. Dit nu zou op twee wijzen te voorkomen zijn; óf door den steiger te Zijpe in te richten als die te Catsche veer, waar men én met hoog én met laag water gelijkvloers en zonder halsbrekende toeren aan den wal gaat; óf men zou aan boord der booten een vrij breede verplaatsbare trap kunnen hebben, die den toegang tot de raderkast gemak kelijk maakte; deze, onder het varen weggenomen, voor niemand hinderlijk gedurende de reis, zou voor velen hoogst nuttig zijn bij aankomst te Zijpe. Een tweede bezwaar is wanneer men te Zijpe aan boord moet. 't Ligt in deD aard der zaak dat de reizigers uit Schouwen en Duiveland altijd te Z. moeten wachten, en daarover klaagt dan ook geen sterveling, maar wel klaagt men, en te recht, dat er te Zijpe zulk een slechte gelegenheid tot wach ten bestaat. Men zit daar óf in eene herberg, waar de gewone jenever- en tabakslucht, vermeugd met de geuren van drogende jassen en laar zen 't vertrek vervultóf men wachtdoor de welwillendheid van den kastelein in een kamerdie netjes is en vrij van alle hinder lijke geuren, maar waar in den winter geen kachel de van de lange rit verkleumde leden koestert. Bovendien moet men dikwijls op den steiger wachten, als een weerlooze prooi van wind en regen; altemaal zaken die den reiziger, wanneer hij de goedverwarmde kajuit binnentreedt, een dankbaar en hartelijk gemeend „Goddank!" doen uitroepen. Dit tweede bezwaar is, ik erken het, minder gemakkelijk te verhelpen; misschien kan geen wachthuis dicht bij den steiger geplaatst worden; maar in elk geval kan men op den dijk eene betere wachtplaats neerzetten, of, voor 't allerminst den commissaris van 't veer te Zijpe, die tevens kastelein is, uitdrukkelijk opdragen voor 't ge mak en 't comfort der reizigers de noodige zorg te dragen. Met te meer vertrouwen wordt op deze bezwa ren attent gemaakt, omdat voor het maken van dergelijke verbeteringen bij de Middelburgsche stoombootmaatschappij van financieele bezwaren geen sprake kan zijn. Deventer, April '77. M. Goes, 24 April. Tarwe en rogge 30 cent hoo- ger met kleinen aanvoer langzaam aangekocht. Overige artikelen zeer schaars zonder prijsveran- dering. Rotterdam, 24 April. Ter markt van beden waren aangevoerd 1554 runderen; 189 vette; 167 nuchtere kalveren; 308 schapen282 varkens; biggenrunderen lc qual. 90 2« qual. 76 3e qual. 60; kalveren le qual. 110; 26 qual. 90; schapen 95 cent. Vlissingen, 24 April. Boter per kilogram 1.20 a f1.12. Eieren f 3.20 a fper 104 stuks. Amsterdam, 23 April. 24 April. Weélerl. Cert. Werk. schuld. 2} pet. 62 61} Certific. dito dito 3 73} 73} dito dito dito 4 98} 98 Aand. Handelmaatschappij. 5 101} 101} dito exploitat. Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. 3 97 97} dito dito Amsterdam 3 98 97} België. Cert. bij Rothschild. 2} Frankrijk. Inschrijvingen3 Inschrijvingen5 KaïsSami. Oblig. 1798/1816. 5 91} 91 Certific. laser. 5e serie 5 „61 Obl. Hope CM855 60 serie. 5 74} 741 dito f 1000 18645 86 86 dito L. 100 18725 „74} 74} dito L. 100 1873 5 74} 75 Loten 18645 „114 111 Loten 18665 „111 108 Oblig. Hope &C°. Leen. 1860. 4f 75} 74} Certific. dito4 laser. Stieglitz C°. 2ea4L. 4 61} Obligatiën 1867—694 „67} 66} Certificaten6 43^ Aand. Spoorw. Gr. Maatscb. 5 98 97} Oblig. dito4} 79 78} dito dito4 Aand. Kiew-Brest.5 dito Baltische spoorweg. 3 43 41 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis .5 82 81} dito dito Jelez-Griasi. 5 77} 77 dito dito Jelez Orel 5 „80 dito dito Cbarkow Azow 5 73} 72} Polen. Schatkistobligatiën .4 67} Aand. Warschau-Bromberg. 4 60 55 dito dito Weenen. .5 44} öosScnrjjk. Obligatie metal. in zilver Januari/Juli. 5 48} 47} Obligatiën dito April/Oct. 5 48} 47} dito in papier Mei/Nov. 5 43^ 42} dito dito Febr./Aug. 5 44 43} Aand. Nation, bank. 3 99} Loten 1860 5 80 dito 1864 94 92 Hongarije. Schatkistbiljett. 6 Oblig. Theiss spoorweg 5 56 Italië. Certific. Amsterdam. 5 65 64} Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 „38} 38 Spanje. Obligatiën Buitenl. 3 10} 10} Oblig. Binnenlandsche. 3 10,3ff 10 rij Portugal. Obligatiën 3 51 50} TTurkije. Insehr. Alg. schuld. 5 7}, 6f} Obligatiën 1869 6 9 7} Egypte. Obl. 1868. 7 „42} 41 Obl. 1873 7 „43} Amj.erika.Obl.Ver.Stat. 1904. 5 103} Obligatiën dito dito 1885. 6 98} Illin. Cert. Amsterdam 45 44} Oblig. Illinois Redemtion. .6 dito Central Pacific. 6 96} 95} Certific. Chic. N. W. 7 36} 36} Oblig. Madison Ext7 77 75 dito Winona-St. Peter 7 70 67} dito N. W. Union. 7 68} 68 dito Union Pac. Hoofdl. .6 „93} 93 Obl.St.Paul&Pac.Spw.l sec. 7 42 dito dito dito 2esec. 7 Srasilië. Oblig. 1863 4} Obl. 18655 „90} 90 Pryzem van coupons. Amsterdam, 24 April. Metall. 19.dito zilver f 21.92}Div. Eng. per f 11.77} Eng. Portugal per f Spaansche piasters .51}; Amerikaansehe dollars (in goud) f 2.42}. Amsterdam, 23 April. Metall. f 19.07}; dito zilver 21.95; Div. Eng. per 11.80; Eng. Russen per 11.95Eng. Portugal'per f Frans. 47.55; Belg. 47.55; Pruis, f 58.50; Hamb. Russen ƒ1.41}Russen in Z. R. f 1.30Pool- sche per fl. Poolsche per Z. R. fSpaan sche piasters f.53; Spaansche binnenlandsche f.49}; Amerikaansehe dollars ƒ2.42}; papier 2.24. De ondergeteekenden, gevoelig voor de vele bewijzen van deelneming bij gelegenheid hunner 25jarige Echtvereeniging, zoo van hier als elders ondervonden, betuigen daarvoor, door deze, hunnen hartelijken dank aan allen, die van hunne deel neming hebben doen blijken. Middelburg, J. SCHRAVER 24 April 1877. C. SCHRAVER—Sgueele. Middelburg, 24 April 1877. Met hartelijken dank berichten DIAKENEN der Nederduitsehe hervormde gemeente alhier de ont vangst van f 2SO onder de letters H. B. giste ren den laatstondergeteekende ter hand gesteld. Diakenen voornoemd, K. J. H. WASCH, Voorzitter. ALBERT WEDDING, Secretaris. J. P. DE WAGEMAKER, Kassier. Bidstond op Moiuïerdag 26 April a., des avonds 8 uren, Zaal Bogardstraat. Sprekers: de heeren SCHLITT en KORFF, Zendelingen der Vereeniging. HEDEN den 23™ April 1877; Heb ik ondergeteekende CORNELIS ALEXAN DER K0UL0N, Deurwaarder bij de Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg, wonende te Mid delburg, in de Nieuwstraat, wijk H n° 34; Ten verzoeke van FRANCINA HERMINA HARINGMAN, naaister, wonende te Vlissingen, vrouw van JACOBUS NUSTELÏJN, aan wie dooi den Edel Achtbaren heer President der Arrondis sement-Rechtbank te Middelburg, den 16en April 1877, bij op de minuut geregistreerd proces-ver baal, verlof is verleend om bij gewone dagvaar ding na te melden eiseh in te stellen, zijnde de requirante bij op expeditie geregistreerde beschik king van gezegde Rechtbank, dd. 12 Februari 1877, toegelaten om ter dezer zake kosteloos teprocedecren.' JACOBUS NUSTELÏJN, echtgenoot der requi rante, laatst gewoond hebbende te- Middelburg, doch wiens tegenwoordige woon- of verblijfplaats onbekend isdientengevolge voor hem exploit doende bij aanplakking aan de hoofddeur der gehoorzaal van gemelde Arrondissements Recht bank te Middelburg, verder een tweede afschrift overgevende aan den heer Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij dat rechterlijk collegie, die het oorspronkelijk exploit met „gezien" heeft geteekend en voorts bij plaatsing in de Middel burgsche Courant Om bij voorafgestelden Procureur te verschijnen op Woensdag den 2ff™ «Fuut ISS1?, des voormiddags te tSen urenter openbare terecht zitting der Arrondissements-Rechtbank te Middel burg, zitting houdende in eene der beneden lokalen van het Gemeente Raadhuis aldaar, teu einde: Aangezien de eischeres op den eersten Decem ber 1800 negen en zestig te Middelburg is gehuwd met genoemden JACOBUS NUSTELÏJN; Aangezien bij de acte van huwelijks-voltrekking door haar en haar man is erkend voor hun kind HERMINA FRANCINA HARINGMAN den 25™ Januari 1866 te Middelburg uit haar eischeres geboren Aangezien zij hunne gemeene woonplaats had den te Middelburg, van waar baar man den 24en Februari- 1871 met de stoomboot naar Rotterdam is vertrokken, zijne vrouw te kennen gevende wat hij te voren reeds herhaaldelijk had gezegd dat hij voor 'haar en het kind niet meer wilde werken, niet verder met haar wilde samenleven, en dat zij maar mocht zien te recht te komen; Aangezien hij sedert in Middelburg niet is terug gekeerd en ook niet meer naar haar eischeres en hun kind heeft omgezien; Aangezien de eischeres bij exploit van mij Deur waarder van den 24en Februari 1877, geregistreerd en ten deze overgelegd den gedaagde heeft gesom meerd om de samenleving te hervatten, aan welke sommatie evenwel geen gevolg is gegeven Aangezien de eischeres alzoo door haren man sedert meer dan vijf jaren is verlaten en derhalve gerechtigd is om ontbinding van bet huwelijk door echtscheiding te vorderen. Bij vonnis der Rechtbank voornoemd te hooren uitspreken de ontbinding van het tusschen par tgen bestaande huwelijk door echtscheiding met al de gevolgen van dien en met bepaling dat het minderjarige kind HERMINA FRANCINA NUS TELÏJN bij haar eischeresse zal verblijvenalles met veroordeeling van den gedaagde in do kosten van het rechtsgeding. En heb ik Deurwaarder verder aan den gedaagde aangezegd dat de eischeresse bij dezen tot haren procureur aanstelt Mr. ADRIAAN JOOST VAN DEINSE:, procureur bij de voornoemde Rechtbank, wonende te Middelburg in de lange Singelstraat, wijk N n° 193, die als zoodanig voor haar in rechten zal werkzaam zijn en ten wiens kantore mitsdien van rechtswege woonplaats wordt gekozen. Eindelijk heb ik deurwaarder aan den gedaagde, exploit doende en sprekende als boven gerelateerd, met afschrift van deze dagvaarding, tevens nog gelaten door voornoemden procureur gecertificeerd afschrift van de volgende stukken 1° Geregistreerde expeditie der beschikking dd. 12 Februari 1877, waarbij vergunning is verleend om kosteloos te dezer zake geding te voeren. 2° Expeditie van het introductief verzoekschrift door eischeresse aan meergenoemde Rechtbank ingediend, met het daarop door den heer president dier Rechtbank gegeven bevel, dd. 9 April 1877, op do minuut geregistreerd. 3° Expeditie van het op de minuut geregis treerd proces-verbaal van de comparitie der eische res voor gezegden heer President op den 16™ April 1877. 4° Uittreksel uit het register van huwelijken van den Burgerlijken stand der gemeente Middel burg van den len December 1869. 5°. Uittreksel uit het register van geboorte van gezegden Burgerlijken stand van 25 Januari 1866. De kosten van dit exploit (afschriften der stuk ken en redactie dezes onbegrepen), zijn in debet de som van vijf gulden zeventig en een halve cent. (geteekend) KOULON, Deurwaarder. Gezien door ons Officier van Justitie bij de Arron dissements-Rechtbank te Middelburg, als ambtenaar bij het Openbaar Ministerie bij dat collegie, dit oor spronkelijk exploit, waarvan aan ons met afschriften van de beteekenden stukken, eopie is gelaten. Middelburg, den 23°" April 1877. (get.) VAN DER LEK DE CLERCQ, 8. O. In debet geregistreerd te Middelburg den drie en twintigsten April 1800 zeven en zeventig, deel 42, blad 50 voorzijde, vak 5, twee bladen en éen renvooi. Verschuldigd voor recht 0.80, voor 38 opcenten f 0.30}, te zamen een gulden tien en een halve cent. De Ontvanger g. a., (geteekend) L. J. BOURICIÜS. Voor afschrift, KOULON, Deurwaarder.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3