T&tridjU*. Telegraphische berichten. Marine en leger, Rechtzaken. Thermometerstand. Staten-Generaal. Kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg. gemeenteraad, eene poging aangewend tot verhoo ging van het karige traktement van onzen hoofd onderwijzer W. Beneker, maar deze poging leed schipbreuk bij de meerderheid in den raad, evenals een voorstel van den schoolopziener, om op het genomen besluit terug te komen tegen de viering van het 25jarig jubileum van den heer Beneker, als hoofdonderwijzer, op 21 dezer. 'tLiet zich dus aanzien, dat die dag weinig aanleiding tot eenige feestelijkheid geven zou. Maar de inwoners der gemeente bleken het in dezen met hunne ver tegenwoordiging niet eens te zijn. Reeds Vrijdag middag zag men de kinderen in de tuinen en op de straat bezig met het aanbrengen van takken en bloemen, die door eenige oudere leerlingen en een vriend van onzen Beneker werden geordend en met vlaggedoek saamgeweven tot versiering in- en uitwendig van het schoolgebouw. In den daarop volgenden nacht voegde de jongelingschap daaraan nog een sierlijke eerepoort toe en op den morgen van den gedenkdag wapperden allerwege de vlaggen ten teeken, dat die dag niet onopge merkt zou voorbijgaan. „Van alle kanten ontving de jubilaris de on- dubbelzinnigste bewijzen van toegenegenheid on hoogachting. De schoolopziener liet hem weten verhinderd te zijn in het voornemen, hem in per soon te komen geluk wenschen. Do burgemeester met den secretaris en vijf leden van den gemeen teraad boden hem, onder hartelijke toespraak, eene fraaie pendule aan, als bewijs hunner persoonlijke gezindheid. Kerkvoogden en notabelen vereerden hem, als koster, voorzanger en ontvanger, welke betrekkingen hij eveneens 25 jaren geleden aan vaardde, eene prachtige hanglamp, benevens een geschenk in geld. „De kerkeraad noodigde hem uit nu en dan, na zijn trouwen arbeid, uit te rusten op een gemak- kelijken leuningstoel, tot dat doel voor hem neer gesteld. De schoolkinderen overhandigden hem een zilveren inktstel en de predikant schonk hem, namens de burgerij, niet alleen van Hoedekens- kerke maar ook van Kwadendamme zes stoelen, in de hoop, gelijk daarbij gezegd werd, dat de jubilaris daarop steeds een gelukkig huisgezin rondom zijnen disch vereenigd zou zien. Het onderwijzersgezelschap 's Gravenpolder was in een aantal leden en een eerelid vertegenwoordigd en de jongelingschap der gemeente zond eene commissie, wier voorzitter eene toespraak hield, die het bewijs leverde, dat het onderwijs alhier goede vruchten draagt en die dan ook door alle aanwezigen luide werd toegejuicht. De blijken van belangstelling van particulieren waren te veel om op te semmen. 'tWas inderdaad een feest, waaraan door allen met de meeste ingenomenheid werd deelgenomen en dat zeker door den jubilaris zeiven niet licht Ï8J. «worden^ vergeten. Eerst in den laten avond van het feest besloten met eene dankbetuiging aan den heer Beneker voor de genoten gastvrijheid en aan de aanwezigen voor het gemak, waarmede hij bij zooveel vroolijkheid, de orde had kunnen handhaven." De gemeenteraad van Brielle heeft aan de regeering het verzoek gericht aldaar eene hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus te vestigen, met aanbod uit eigen middelen een gebouw daartoe aan te wijzen en in te richten. De kapitein ter zee W. B. F. Escher, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 15en dezer in Nederland terug gekeerd, is met dien datum op nonactiviteit ge steld. Door den sergeant-majoor Beugel en de ser geanten Augustijn en Driessen, alle behoorende tot het 3e regiment infanterie, is met goed gevolg langs de woning van Frank en bleef bij dezen thee drinken, terwijl Frank, die den waren staat van zaken vermoedde, dan zorgde dat het niet bij eene eenvoudige boterham bleef. Doch uit een gevoel van kieschheid wilde Charles dit niet dik wijls doen, want in den grond der zaak ging het huishouden toch Max 'Brown en niet Frank aan. Charles nam met het diepste leedwezen waar hoe neêrslachtig zijne moeder was geworden. Zij bleef wel op de been, maar 't kon niemand ontgaan, dat zij in werkelijkheid ziek en lijdend was. O mocht het hem maar gegeven zijn haar uit deze armoedige woning naar een aangenaam huis te verplaatsen waar de overvloed weêr heerschte! dacht hij met een gevoel van zelfverwijt, dat geen grenzen kende; konden deze twee laatste jaren maar te niet gedaan en uit het geheugen gewischt worden, en mochten zij hunne bescheidene woning bij Bath maar weêr terug hebben Maar dat kon niet zijn. De gebeurtenissen die de tijd aanbrengt, blijven voor altijd in de herin nering. Het leven bij Bath was weg; het verblijf op den Arendshorst was weg; de weinige weken van het schoolhouden waren weg; en hier zaten zij nu, zonder hoop en zonder vooruitzichten, bij hun armoedig maal op Lauwerhof. {Wordt vervolgd.) eind-examen afgelegd tot het verkrijgen van den rang van 2en luitenant, wat de beide eerstge- noemden betreft bij het leger in Ned. Indië en voor laatstgenoemde bij het Nederlandsche leger. Tegen het vonnis van het gerechtshof te 's Gra- veiihage waarbij de 14 visschers van Clinge tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld werden, is door de veroordeelden cassatie aangeteekend. (Dagblad.) BUITENLAND. St. Petersburg. Het oorlogsmanifest van Rusland is heden verschenen. De czaar verklaart daarin dat na de verwerping van het protocol en de hardnekkige weigering der Porte om aan de billijke eischen van Europa te voldoen, voor Rus land het oogenblik is aangebroken om zelfstandig te handelen. Czernowitz. Het eerste detachement Rus sische troepen heeft de Rumenische grenzen over schreden. De Rumenische regeering verklaart voor het geweld te wijken en heeft aan hare troepen bevel gezonden om te retireeren. De aanvulling, welke wij in ons nommer van Maandag van een bericht in het Haagsche Dagblad meenden te kunnen geven, blijkt op onjuiste in lichtingen berust te hebben. De luitenant ter zee 2e klasse F. M. A. Mathon schrijft ons dat, daar hij in Atchin gelukkig nooit gewond is, van het geheele interessante verhaal, voor zoover het zijn persoon betreft, geen woord waar is. Ons blijft dus slechts over ons leedwezen te betuigen dewijl wij ons hebben laten verleiden, tegen onze gewoonte in, ruchtbaarheid te geven aan een praatje, dat hier ter stede in geloofwaar dige kringen de ronde deed en, samenvallende met het bericht in het Haagsche blad, ons toe scheen voldoende kenmerken van waarschijnlijk heid te bezitten. In de vergaderzaal van het gemeentehuis te Sint Annaland is deu l9cn dezer een gedenkteeken geplaatst fer herinnering van de 25jarige ambts vervulling van den heer A. J. Bierens als burge meester dier gemeente, welke den 8en Augustus 1876 aldaar feestelijk gevierd is. Als een aardig staaltje hoever de concurrentie al gaat, kan worden medegedeeld, dat toen een ownaakte kleederen te Am sterdam, ter viering van zijn eenjarig Destaan, dezer dagen schitterend was verlicht, de eigenaar van een soortgelijke inrichting die gelegenheid, waarbij zich een groote menschenmassa had ver eenigd, aangreep om adreskaarten onder de me nigte te doen verspreiden. Men kan de verbazing van het publiek nagaan toen men bemerkte, dat een geheel andere plaats op die aanbevelingen stond uitgedrukt, dan de straat waarin men zich had bewogen. Zoo maakte de een gratis gebruik van de illuminatie, die de ander had doen ontsteken. Zeker niet met het doel om zijn mededinger te bevoordeelen. De volgende „ui" is aan de N. Kamper Ct. ontleend. Dezer dagen moet bij een geacht ingezetene te Kampen een ontploffing hebben plaats gehad. De buren hoorden tegea 9 uur 's morgens een knal, niet ongelijk aan een salvo der artillerie, en toen zij den kant uitgingen, vanwaar het geraas kwam, ontmoetten zij den huisheer, die, een beeld van ellende en van wanhooponophoudelijk schreeuwde „Mien zoerkoolO, mien zoerkool In de kamer gekomen, zagen de buren iets heel vreemds, iets eigenaardigs. In een leunstoel zat de zoonzoo bleek als een doodevan boven tot onderen met zuurkool behangende andere huis- genooten sprongen, als door de tarentella, gestoken, in de kamer rond en zochten de heerlijk ruikende zuurkool van 't hoofduit de oogeumond en ooren te verwijderen. Bijna ieder meubelstuk was met guirlandes van zuurkool behangen en aan den zolder en de ramen kleefde zuurkool.overal zuurkoolNaar men wil was een vat. met zuurkool in den kelder bevrorenom het te ontdooienhad de huisheer 't in de woonkamer naast den kachel gezeten het ten gevolge van de warmte in de dichtgestopte ton ontwikkelde gas deed plotseling duigen en banden springen en joeg de zuurkool naar alle kanten. De firma Gerrebrand en c° te Velzen heeft aan den gemeenteraad van Amsterdam het voorstel gedaan om, evenals zij reeds dit jaar gedaan heeft, nog gedurende vijf jaren het plantsoen bij het standbeeld van Rembrandt kosteloos van voor jaarsbloemen te voorzien. Een dertienjarige knaap kwam de vorige week, Woensdag, ten kantore van de Nederland sche bank te Amsterdam voor zijn patroon een bankbiljet van f 1000 wisselen. Hem was gezegd f 900 aan papier en f 1Ó0 aan goudgeld mede te brengen. Toen hij dus aan de rechterzijde van het kantoor voor een der loketten het bankbiljet gewisseld had, stak hij 900 aan biljetten van 25 saamgevouwen in den zijzak van zijn jasje en liep over naar den anderen kant om voor de resteerende biljetten goudgeld te ontvangen. Hij ontving de tienguldenstukken en stak die in den zak waar hij het andere geld had geborgen. Ver schrikt tastte hij rond in zijn zak, maar hoe hij zocht het geld was en bleef weg. Hij wist zeker het bij zich te hebben gestoken een oogwenk te voren, terwijl een paar heeren bij hem stonden, die nu verdwenen waren. Waarschijnlijk waren dit behendige zakkenrollers. Gisteren morgen he'eft op de brug van den Zanddijk van den Ooster spoorweg te Amsterdam een botsing plaats gehad tusschen een geladen zandtrein en een ledigen trein. Eenige wagens geraakten uit het spoor en stortten in het water. Een conducteur werd, zwaar aan het been ge kwetst naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. Een andere conducteur ontkwam aan het gevaar door in het water te springen, waaruit hij spoedig gered werd. Te Putten (Gelderland) zal eene spaarbank opgericht worden, voor welke reeds een bestuur gekozen en een concept-reglement vastgesteld is. Tot directeur van het Indisch departement van eeredienst, onderwijs en nijverheid is volgens het Vaderland benoemd de heer m'. W. Storten beker jr. thans 1" gouvernements-secretaris te Batavia. Mejuffrouw Johanna Verhulst, dochter van den beroemden componist en muziek-directeur, is door Z. M. den koning benoemd tot hofpianiste en begiftigd met het onderscheidingsteeken der pensionaires, met diamanten omzet. Het Ned. stoomschip W. A. Scholten is den 12«n dezer van New York naar Southampton vertrokken en wordt dezer dagen te Londen verwacht met 160 ossen van de beste soort. Slaagt deze onderneming en blijkt ze voordeel af te werpen, dan zou een geregelde stoomvaart tusschen Sout hampton en New-York georganiseerd worden. (Vaderland). Volgens de Indische mailberichten is te Bata via uit Deli gevankelijk aangebracht een militair, Franschman oud-communarddie uit wraak over een hem door zijn kapitein opgelegde disciplinaire straf, bij de eerste exercitie na zijn ontslag uit het arrestzijn geweer-, dat hij vooraf geladen hadop den kapitein aanlegde en hem doorschoot, De kogel drong door den bovenarm en de borst heen en de wond is doodelijk. De dader zal van den militairen stand vervallen verklaard en met den strop worden gestraft. De werkzaamheden voor de internationale tentoonstelling in 1878 in het Champ de Mars te Parijs te houden, vorderen reeds met kracht. Niet minder dan 200,000 kub. meters grond zijn reeds opgeruimd of verplaatst en 100,000 kub. meters metselwerk zijn opgetrokken; alle onderaard- sche ruimten zijn gereed en de voorbereidende -r --- aiotcicu of heden zou een aanvang worden gemaakt met de plaatsing der gegoten zuilen voor de galerijen der machines. Zooals men weet komen er twee zoodanige gebou wen, een voor de binnen- en een ander voor de buitenlandsche industrie, in ieder van welke de noodige toestellen zullen zijn aangebracht om de reusachtige werktuigen te drijven, die reeds in het Champ de Mars aankomen. De beide groote vestibules zijn pasklaar zoo dat thans een aanvang is gemaakt met het opstellen. De werkzaamheden zijn uit de steenpe riode in de ijzerperiode overgegaan. Een van de groote moeilijkheden die nog moe ten worden overwonnen is de communicatie tusschen het Trocadéro en het Champ de Mars. Het voor nemen bestaat om boven den zijgang van den brug van Jena een tweede verdieping te leggen, waardoor men links en rechts zijgangen van 5 meter breed zal krijgen. Er is zelfs sprake van om die ver breeding aan te wenden voor een tramway, waardoor het paleis op den linkeroever der Seine met dat op den rechteroever zal worden verbonden en het publiek niet genoodzaakt zal zijn tot een vermoeiend geklim in de zomerwarmte. Ook deze brugwerken zullen geheel van ijzer zijn en reeds is met de opstelling er van een aanvang gemaakt. Bloemfonteinde hoofdstad van den Oranje- vrijstaat, heeft blijkens de onlangs gehouden volks telling eene bevolking van 2653 inwoners, waar van 1521 blanken en 1132 kleurlingen. Volgens de Augsburger Zeitung laten de katholieken in Beieren door de schoolkinderen een adres aan den paus teekenen bij gelegenheid van zijn öOjarig bisschopsjubileum. De regeering heeft de onderwijzers aangeschreven, dat zij zich aan ge strenge straffen zouden blootstellen indien zij tot die onderteekening medewerkten. - Hoewel de paus onlangs aan den graaf van Chambord heeft afgeraden zich naar Rome te begeven, wordt toch uit Weenen gemeld, dat laatstgenoemde voornemens is met een deputatie uit Carmola en Istria den pau3 met zijn bisschops jubileum geluk te gaan wenschen. 24 Apr. :s av. 11 u. 44 gr. 25 's morg. 7 u. 48 gr. 'a midd. 1 u. gr. 's av. 6 u. 50 gr. TWEEDE KAMER. Ter aanvulling van ons kamer-telegramdiene nog dat de heer Meesin de zitting van gisteren, eene interpellatie tot de regeering richttemet het verzoek te mogen vernemen of van haar spoe dig een voorstel mocht worden verwacht omtrent de verondieping van den Rotterdamschen water weg. Wel was hij overtuigd van de belangstel ling der regeering, maar bet was z. i. van belang, zekerheid te doen geven omtrent de te nemen maatregelen, daar de tegenwoordige onvoldoende bleken. De minister van binnenlandsche zaken ant woordde, dat zich werkelijk onrustbarende ver schijnselen hebben voorgedaanmaar dat reeds een baggerwerk van 4 ton gouds is aanbesteed en begonnen. Intusschen is dit niet voldoende en wordt het onderwerp in het buitenland opzettelijk bestudeerd; een aanvraag om gelden heeft dan ook reeds het departement verlaten. Voor deze inlichtingen zeide de heer Mees dankterwijl de heer van den Berch nog in overweging gaf, alvo rens verdere maatregelen te nemen eene deskun dige commissie te benoemen om over de uitvoer baarheid van het werk verslag uit te brengen. Door de afdeelingen zijn gekozen tot rapporteurs o. a. over de wetsontwerpen 1° betrekkelijk de afschaffing van het procuraat, de heeren Godefroi (voorzv. d. Kaayv. d. Hoeven, Bredius en v. d. Loeff; 2° tot vervroeging van het tijdstip der meerder jarigheid de heeren v. NispenSmidtv. d. HoevenBredius (voorz.) en Sandberg 3° tot wijziging van de wet op het notariaat, de heeren Geertsemav. Vollenhoven (voorz.) v. d. Hoeven, Gratama en v. Eek; 4° tot herziening van de kieswet, de heeren v. Kerkwijkde RooKappeijne (voorz.) Tak en de Jong. Zitting van Dinsdag 24 April. Voorzitter de heer Sprenger. Afwezig de heer.Luteijn. Voor kennisgeving is aangenomen eene mede- deeling, dat de minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat het rijks-telegraafkantoor alhier voortaan op werkdagen tot des avonds 10 uren zal geopend zijn, onder voorbehoud evenwel dat, indien het blijkt dat tusschen 9 en 10 uren de3 avonds van de telegraaf weinig of geen gebruik wordt gemaakt, de uitbreiding van den dienst weder zal worden ingetrokken. -Verschillende ingekomen stukken worden voor de leden ter inzage gelegd of zullen rondgezonden worden. Van de kamer van kooph. en fabr. te Deventer is een afdruk ingekomen van een door haar aan den minister van binnenlandsche zaken gericht adres, houdende bezwaar tegen de gemaakte bepaling dat voor het vervoer van petroleum met de staatsspoorwegen de vracht minstens 1000 kilo moet bedragen, welke bepaling het vervoer van petroleum, volgens adressanten, voor vele hande laars onmogelijk maakt. Daarom wenscht zij dat het tarief op het goederenvervoer zoodanig gewijzigd worde, dat weder evenals vroeger eens per week gelegenheid tot petroleum-vervoer gege ven wordehoeveelheid naar verkiezing. Daar deze zaak meer een locaal belang geldt, is besloten de missive der kamer van Deventer voor kennisgeving aan te nemen, nadat de heer B. A. Fokker er op gewezen had, dat altijd aan het eind van een trein een afzonderlijke wagon voor petroleum-vervoer beschikbaar is, doch men wagens en wielen niet verslijten kan voor eene vracht van minder dan 1000 kilo. De voorzitter heeft van den heer mr. Tak van Poortvliet, lid der tweede kamer, een afschrift ontvangen van het antwoord van den minister van binnenlandsche zaken aan de tweede kamer om trent het adres der kamer van koophandel alhier ten aanzien van den staatsspoorweg, welk stuk, dat reeds in de Middelburgsche courant is mede gedeeld, hij ter beschikking der kamer stelt. De heer B. A. Fokker onderstellende dat alle leden der kamer verontwaardigd zullen zijn over de even onware als onwaardige voorstelling van den minister, geeft in overweging om, als dit zijn gevoelen gedeeld wordt, den heer Tak van Poort vliet te vragen of het oogenblik nog geschikt is om op de zaak terug te komen en van die ver ontwaardiging te doen big ken. De voorzitter wilde ae behandeling der zaak in de tweede kamer afwachten, doch de heer de Stoppelaar deelde mede dat het antwoord van den minister reeds is opgenomen in het Bijblad bij de Staats-courant, waaruit de heer Borsius aanleiding nam om er op te wijzen, dat het nu een offici eel stuk is, waarop het z. i. wenschelijk zou zijn bij wijze van tweede adres aan de tweede kamer' eene beknopte refutatie van 's ministers voorstelling' te geven, indien de tijd van behandeling der zaak in de tweede kamer, welke nog niet bepaald is, zulks toelaat. De heer de Bruijne vraagt of het verwijt van den minister als zou de kamer geen recht hebben zich tot de staten-generaal te wenden, gegrond is? Zoo neen, dan zou hij dit den minister ook posi tief te kennen willen gevenzoo ja, dan zou hij geen tweede adres willen zenden. De secretaris merkt op, dat de minister niet betwist het recht der kamer tot het zenden van adressen, maar dat hij zegt niet te weten waar aan deze kamer de bevoegdheid ontleent om de regeering bij de staten-generaal te beschuldigen. Het recht van petitionnement wordt door alle leden erkend. De heer B. A. Fokker vraagt, of hij alleen staat in zijn gevoelen, dat de minister de voorstel ling der kamer van koophandel onwaar heelt teruggegeven? De minister zegt o. a., dat het verkeer van Engeland naar Holland via Vlissingen slechts 1 persoon per trein bedraagt. Spreker heeft deze leugenachtige voorstelling driemalen moeten lezen, om van zijne verbazing te bekomen en zich te overtuigen dat een minister werkelijk zoo iets schrijven kon. De minister vindt goed het totaalcijfer over alle treinen te verdeelen, maar zich niet te bepalen tot den éenigen trein dien het geldt, namelijk die correspondeert op de mailboot. Spreker wenscht dan ook, dat de kamer alhier het wereld kundig make als een minister haar op zulk eene wijze mishandelt. Onderscheidene leden verklaren met het gevoe len van den heer B. A. Fokker in te stemmen. De secretaris is van meening dat deze kamer geen tweede adres moet inzenden, maar het aan de 2e kamer der staten-generaal behoort overgelaten te worden om den minister op zijne onjuiste voor stelling te wijzen. De heer Borsius was het hiermede niet eens, en

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2