N«. 96. 1206 Jaargang. 1877. Dinsdag 24 April. Dit blad verschijnt dagelijks,7 roet uitzondering van Zon- en Feestdagen.7 Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke noramers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiên i 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.: van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.7 Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Hayas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 23 April. FEUILLETOlvr. TWEEDE DEEL, MIDDELBIJ De gemeenteraad van Middelburg zal op Woensdag a., des namiddags te half twee uur, een openbare zitting houden ter behandeling der volgende zakenIngekomen stukkenmissive bur gerlijk armbestuur, aanbeveling vacature overlijden den heer D. Jeras; rapport en voorstel van bur gemeester en wethouders opo adres van den heer B. A. Fokker, aankoop van grond aan de Loskaai b voorstel van idem, inkorting van den duur der jaarmarktc brief der commissie, gedenkteeken op het graf van wijlen m'. R. W. graaf van Lijnden, onderhoud van dit gedenkteeken; d adres van be stuurders der Nijverheidsvereeniging verkoop van gemeentegrond op het Noordbol werke adres Gr. Jon- gepier, om grond in erfpacht buiten de voormalige Dampoortvoorstel van burgemeester en wethouders tot herziening der jaarwedden van het hulponder wijzers-personeelvoordrachten vacatures hulpon derwijzers-personeel; benoeming van leden stem bureau 8 Mei a. De kamer van koophandel en fabrieken alhier zal Dinsdag 24 dezer, des namiddags te half drie, de verdaagde openbare vergadering houden. Gisteren is de bateau-port in het droge dok alhier weder geplaatst. Het voornemen bestaat om, indien geen onvoorziene omstandigheden dit beletten, morgen de proefneming met deschipsluis aan te vangen. Jl. Vrijdag avond werd alhier de algemeene vergadering der Vereeniging tot wering van schoolverzuim te Middelburg gehouden, onder voorzitterschap van den heer J. J. L. Luti. Slechts 16 leden woonden haar bij, waaronder 4 bestuurs leden. Na de goedkeuring der rekening van den pen ningmeester, bracht de secretaris het jaarverslag over 1876 uit, hetwelk aanving met eene herinne ring aan wat tot het ontstaan dezer vereeniging aanleiding heeft gegeven. Verder bleek er uit, dat niettegenstaande de wensehelijkheid dat de ver eeniging hare bemoeiingen tot alle scholen uit- strekke, zij, met het oog op hare financieele krachton en het beperkt aantal leden die zich bereid verklaarden om door huisbezoek schoolver zuim tegen te gaan, tot dusver, evenals de vroegere afdeeling van het Schoolverbond, zich be- 85. Naar het Engelsch van mevrouw Henry Wood. Hoofdstuk X. EEN NACHTTOONEEL. Vervólg „Dan ga ik er morgen op uit, om te zien of hij in de stad is," zei Edina op beslisten toon. „Zoo niet, dan ga ik naar den Arendshorst. „Ge zoudt hem ook kunnen schrijven," merkte mevrouw Raynor aan. Neen, Mary, ik zal niet schrijven. Bij een gesprek heeft men voor een verzoek van dezen aard veel meer kans op goeden uitslag." Ik zou niet in staat zijn hem persoonlijk dat verzoek te doen," zei mevrouw Raynor zuchtend. Doch Edina deinsde nooit voor de vervulling van een plicht terug en ging den volgenden morgen naar Atkinson en Street, in hetzelfde huis waar zij in hare jeugd die weinige heerlijke dagen had doorgebracht. Thans werd het door mijnheer en mevrouw Street bewoond. Zij meldde ïich aan de particuliere huisdeur aan en vroeg paald heeft tot school G, voor kinderen van on- vermogenden. De in het verslag opgenomen tabellen omtrent het schoolverzuim op genoemde school G hebben alleen betrekking op willekeurig schoolverzuim, dat is zonder wettige verontschuldiging door ziekte der kinderen of der ouders. In de eerste klasse is weder op vooruitgang te wijzen. Bedroeg het verzuim in 1874 en 1875 1,7 pet., in 1876 was dit nog iets minder dan 1 pet., vooral te danken aan de medewerking van den hoofdonder wijzer den heer de Jager, wien daarvoor dank wordt gebracht. Het percentsgewijze verzuim voor de geheele school bedroeg in twaalf maanden van 1876: in Januari 5,97 pet. van al de leerlingen; in Februari 4,25 pet., in Maart 4,49 pet., in April 6,60 pet., in Mei 8,37 pet., in Juni 6,80 pet., in Juli 8,02 pet., in Augustus 7,76 pet., in September 6,88 pet., in October 7,32 pet., in November 8,02 pet. en in December 4,90 pet. In de wintermaanden is het verzuim het minst en het bestuur meent t9 kunnen aannemen dat hier de medewerking van heeren armverzorgers in het spel is, daar in dezen winter een achttal boekjes bij den onderwijzer lagen, waarin op ver zoek aanteekening gehouden werd hoeveel maal sommige met name genoemde leerlingen verzuimd hadden, welke boekjes zij zelveu bij het einde der maand bij den wijkheer moesten bezorgen. De middelen, aangewend om het schoolbezoek te bevorderen, zijn dezelfde als vroeger. Bij het einde van 1876 telde de Vereeniging 171 leden, waaronder 3 donateurs en 22 vrouwen. Daar het verslag gedrukt en verspreid zal wor den meenen wij ons van verdere mededeelingen daaruit te kunnen onthouden,, doch vereenigen ons ten volle met den wenseh waarmede het besloten wordt, namelijk dat Middelburg's ingezetenen meer en meer overtuigd mogen worden dat de Vereeniging alleen dan krachtig kan optreden als haar de steun van velen te beurt valt. Naar aanleiding van het in de laatste algemeene vergadering in principe genomen besluit, om het bestuur voortaan, in plaats van uit 6 leden, te doen bestaan uit al de huisbezoekers, werd thans in dien geest het reglement gewijzigd en bepaald dat het bestuur voortaan 18 leden zal tellen, gelijk aan het aantal wijken, en dat uit die wijkbezoekers een voorzitter, secretaris en penningmeester zullen gekozen worden, belast met de leiding derzakeD. Een der leden achtte het weDschelijk, dat de Vereeniging voortaan haar toezicht ook uitoefene op school F, voor kinderen van minvermogenden. Die wensehelijkheid werd algemeen gedeeld, zoo dat het bestuur een onderzoek zal instellen. Ook zal het bestuur zich in betrekking stellen den heer Street te spreken. Deze had haar in die vorige dagen ook gekend en een glimlachje vertoonde zich op zijn kalm, koel gelaat toen hij haar de hand gaf; ja, hij legde jegens haar meer voorkomendheid aan den dag dan anders zijne gewoonte was. „Is mijnheer Atkinson in de stad?" vroeg zij na de gebruikelijke plichtplegingen. „Neen; hij is...." „Dat vreesde ik wel," zei Edina, want zij had dat antwoord verwacht. „Ik onderstelde al, dat hij op den Arendshorst was." „Daar is hij niet," antwoordde Street; „hij bevindt zich op zee, op weg naar Nieuw-Zeeland." „Naar Nieuw-Zeeland?" herhaalde Edina, die in hare verbazing bijna dacht dat zij niet goed verstaan had. „Hij is dadelijk weêr weggegaan. Ik geloot, dat hij, alles bijeengenomen, geen veertien dagen in Londen is geweest." „Dan kan hij ook niet lang op den Arendshorst vertoefd hebben." „Hij heeft er in 't geheel niet vertoefd," gaf Street ten antwoord. „Ik geloof niet, dat hij naar den Arendshorst geweest is, zoo ja, dan is hij althans denzelfden dag teruggekomen, want hij heeft geen nacht buiten zijn eigen huis geslapen." „Maar wat kan daar de reden van zijn?" vroeg zij met verwondering. „Waarom is hij weêr zoo spoedig weggegaan?" „Hij gaf zijne gezondheid als reden op. De met werkgevers en patroons, om hen uit te noo- digen geen leergasten in hun dienst te nemen, van wie niet blijkt dat zij de sobool trouw en met vrucht bezocht hebben. Ten slotte werd het bestuur in overweging ge geven om zoo mogelijk voortaan de bekroningen voor getrouw schoolbezoek vroeger in het jaar uit te reiken. Gaarne voldoen wij aan een tot ons gericht ver zoek om de aandacht van belanghebbenden te ves tigen op het vóór twee jaren hier opgerichte botanisch of kruidkundig gezelschap, aan welks hoofd zijn geplaatst de heeren P. Schiete- katte als voorzitterW. Blaas als ondervoor zitter en W. van de Putte Cz. als secretaris. Het doel van deze vereeniging is opbeuring en vermeerdering van botanische kennis, in verband met alles wat daarmede in betrekking staat. Zij wil meer algemeen de planten en hare voornaamste deelen leeren kennen, en den tuinbouw beter doen begrijpen en waardeeren, hetzij tot genoegen of tot geldelijk voordeel. De oprichters zijn uitge gaan van het denkbeeld, dat er vele tuinlieden zijn die wel gevoel hebben voor de schoonheden der natuur, maar deze niet begrijpen of produc tief weten te maken. Hen wil men leeren zien, opmerken en denken, om daardoor hun arbeid niet alleen eene broodwinning, maar ook eene uitspanning te doen zijn. Ter bereiking van dat doel wordt maandelijks eene bijeenkomst gehouden, waarin verschillende onderwerpen betreffende den tuinbouw en de plantenkunde verklaard en besproken worden. Daar het nuttige dezer samenkomsten niet ont kend kan worden en de geringe geldelijke bijdrage voor niemand een bezwaar kan opl everen, bevelen wij de vereeniging in de aandacht en medewer king aan, vooral van tuinlieden op buitenplaatsen, bloemisten, kweekers en allen, ook jongelieden, die op eenigerlei wijze bij den tuinbouw belang hebben. Zaterdag is te 's Graveiihage, onder voorzit terschap van Z. K. H. prins Hendrik, in 's prinsen paleis, de eerste vergadering gehouden van bet Nederlandsch comité voor de ontdekkingen en de beschaving in Midden-Afrika, zich' aansluitende aan het comité te Brussel, onder voorzitterschap van den koning der Belgen opgericht. Onder voorzitters zijn de heeren dT. P. J. Veth te Leiden en W. J. Versteeg te Amsterdam. Onder de leden vindt men jonkheer mr. J. W. M. Schorer, van Middelburg. Naar men verneemt wenscht de regeering het successierecht in de rechte lijn aldus te regelen, Engelsche lucht is niet goed voor hem; althans dat verbeeldt hij zich." „En wie woont dan nu op den Arendshorst?" „Zekere mijnheer Fairfax, een geschikt en ver trouwd mandien hij er tot rentmeester aangesteld heeft. Hij heeft in last goed voor de bezitting te zorgen en geen moeite of geld te sparen om die te verbeteren, want mijnheer Atkin son had uit goede bronnen vernomen, dat majoor Raynor het landgoed erg verwaarloosd had." „Dat is maar al te waar," dacht Edina." „Het eerste wat mynheer Atkinson bij zijne aankomst deed, was te onderzoeken of sedert mevrouw Atkinson's dood goed de hand aan de bezitting gehouden was. Ik kon niet zeggen dat dit het geval was geweest, of liever ik was ver plicht hem het tegendeel te verklaren. Daarop ondervroeg hij mijn broeder en andere personen die het ware van de zaak konden weten. Het hinderde hem zeer, en zooals ik u zeide doel hij nu al wat hij kan om de sporen der vroegere verwaarloozing uit te wisschen." „Het verwondert mij, dat mijnheer Atkinson er niet zelf heengegaan is, om met eigen oogen den staat van zaken op te nemen," zei Edina. „Door een lang verblijf in vreemde landen wordt men wel eens wat vadsig," zei de bankier tot opheldering. Edina zuchtte. Moest de stap, dien zij gedaan had, dus vruchteloos blijven? Na een oogenblik bedenkens, besloot zij het doel van hare komst aan Street bloot te leggen. Zij deed het en ver dat in de opgaande lijn 3 pet. en in de nederda lende 1 pet. geheven wordt. Naar wij vernemen zijn gisteren in het hotel Holtgrefe te Waalwijk de minister van binnen- landsche zaken, de directeur der Staatspoorwegen en verdere autoriteiten aangekomen ten einde een locaal Onderzoek in te stellen naar de ontworpen lijn Zwaluwe's Bosch. Donderdag jl. is, onder leiding van den voor zitter van den raad van toezicht op de spoor wegdiensten, eene langdurige conferentie met gedelegeerden der verschillende Nederlandscbe spoorwegadministratiën gehouden, ter vaststelling van den zomerdienst. O. a. zullen over den Hollandsehen spoorweg exprestreinen rijden, die den afstand tusschen Amsterdam en Rotterdam in 1.40 uur afleggen. {HU.) De regeering heeft aan de Nederlandsch Indische spoorwegmaatschappij concessie verleend voor den aanleg en de exploitatie van de spoorwegen van Djocjokarta naar Magelang en Tjilatjap en van Soerakarta naar Madioen, onder genot van eene rentegarantie van den staat van 5 pet. 's jaars voor den tijd van 40 jaren. De staat heeft teven9 van de genoemde maat schappij gekocht den spoorweg van Batavia naar Buitenzorg voor 5 millioen gulden. Bij beschikking van den minister van financiën is bepaald dat de navolgende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne functiën zul len uitoefeJnen als volgt: de commiezen 2' kl. J. Hoef hamer ten postkantore te DordrechtJ. D. J. M. Bekaar te Ylissingen; A. H. J. Bowier te Amsterdamde commiezen 3e kl. F. L. C. Plooster ten spoorwegpostkantore n° 1G. IJssel de Schep per ten postkantore te Gouda; D. P. M. Muller te Arnhemde commiezen 4e kl. A. G. J. Geysen te Schiedam; F. Sinninghe ten spoorwegpostkan tore n" 2; I. J. W. Kolderman ten spoorwegpost kantore n° 1J. F. Ooms ten spoorwegpostkantore n° 1; J. J. M. Hermans ten postkantore te Roer mond; G. J. Balfour van Burleigh te Zwolle (spoorweglijn Zwolle—Utrecht)I. Boomsma te Amersfoort; I. H. de Witt te Utrecht; K. J. L. Bolomey te LeidenH. J. C. Jansen te Groningen J. G. van Nes van Meerkerk te Zwollede surnu merairs H. van Trojen te BolswardH. J. Messiuk te Tiel; J. S. Parker te Zwolle; M. Zandee te Bergen op Zoom; J. Woltersom te Deventer; H. Tjebbes te Roermond; J. W. ten Cate te Sneek; H. van der Wiel te Gorinchem; H. Coopmans te zocht hem aan Charles Raynor eene plaats op zijn kantoor te geven en een salaris er bij. De heer Street had daar echter geen ooren naar. Zijne houding werd zelfs stijver toen hij het ver zoek hoorde. „Een jong mensch grootgebracht zoo als mijnheer Charles Raynor," zei hij, „kon op een kantoor van geen nut hoegenaamd zijn." „En als mijnheer Atkinson nu eens hier geweest ware en mijn verzoek had ingewilligd zei Edina. „Dan zou hij op het kantoor gekomen zijn," was het onbewimpelde autwoord. „Doch mijnheer Atkinson is niet hier en bij zijne afwezigheid beslis i k over de zaken, en dan moet ik u zeggen dat ik geen plaats kan maken voor dien jongman. Tracht Charles Raynor maar op geen kantoor te brengen; hij is er volstrekt niet voor geschikt, en zou misschien meer kwaad dan goed doen. Ge kunt een man van ondervinding op zijn woord gelooven, juffer Raynor." „Het heeft mij althans de pijnlijkheid van eene ontmoeting met hem bespaard," dacht zij toen zij vertrok. „Maar wat is het toch vreemd, dat hij heengegaan is zonder den Arendshorst zelfs te zien."

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1