N®. 95. 12O0 Jaargang. 1877. Maandag 23 April. Telegraphische berichten. Dit blad verschijnt a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlyko nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.: van 17 regels f 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte? Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Hayas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. liddelburg, 21 April. TWEEDE DEEL. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. MIDDËLBll Berging1 van petroleum. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend: dat bij hun besluit van heden aan P. C. Bouters, en zijne rechtverkrijgenden, vergunning is verleend om in den kelder van perceel I 35/36 in den Lan- gendelft alhier, drie vaten petroleum te hergen. Middelburg den SO"* April 1877. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHOKEE. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Aan het commissariaat van politie alhier zijn gedeponeerd Een paar nieuwe vrouwen pantoffelseen zilve ren schaartje; drie scheermessen; een paar grijze kouseneen halsdaseen petroleumvateen wijn vat, en een portemonnaie waarin eenig geld. De belangstellingdoor onze lezers ongetwijfeld omtrent het onderwerp gekoesterd, noopt ons de nota, door den minister van binnenlandsche zaken over den spoorwegdienst op de Zniderlijn aan de tweede kamer ingediend, naar aanleiding van het bekende adres der Middelburgsche kamer van koophandelin haar geheel op te nemen onder onze rubriek „Staten-generaal." De bxiac luuiietaie icgcclug exgemyn onwaar dig welke in dat stuk heerschtzal ongetwijfeld ieder onaangenaam aandoen. Intusschen heeft onze kamer van koophandel, behalve hetgeen zij overigens misschien nog tegen de ministerieele beweringen zal in te brengen hebben, de zelf voldoening dat zij tot een nauwkeurig onderzoek van den stand van zaken en reeds aanvankelijk tot eenige verbetering aanleiding gegeven heeft. .Naar wij toch vernemen bestaat het plan om, bij do aanstaande zomer-dienstregeüng, niet alleen een locaaltrein méér des morgens van Goes naar Middelburg te laten loopen, maar zal er dan ook een extra-sneltrein van Vlissingen naar Rotterdam ingelegd worden, die het mogelijk zal maken in veel korter tijd dan tot dusverre en op veel vroe ger nur aldaar te wezen. Zonder de klachten der kamer van koophandel, welke zoozeer den toorn des ministers opgewekt hebben, zou er misschien bij de dienstregeling zooveel aandacht niet aan de Zeeuwsche lijn be wezen zijn. 0PEXJIX,X,ETO3ST„ 84. Naar het Engelsch van mevrouw Henry Wood. Hoofdstuk X. EEN NACHTTOONEEL. (Vervólg). Hij had dit nu vijf dagen lang-gedaan. Toen hij op den zesden, van zijne lange en vruchtelooze omzwerving terugkwam, vond hij de huisjuffrouw aan de deur, lovende en biedende met een man die iets te koop had. Hij zeide haar goeden avond en ging door naar de zitkamer, maar daar wachtte hem eene groote verrassing, want hij vond er Edina, die blijkbaar pas aangekomen was. Haar reismantel hing over den rug van een stoel en haar hoed had zij nog op. Kate en Robert zaten aan hare voeten, het theegoed stond op tafel, Alice sneed boterhammen en mevrouw Ray nor zat te snikken. Aarzelend en met een blos stak Charles zijne nicht de hand toe, want hij gevoelde dat hij niet waardig was dat zij die aannam. Na het theedrinken kwam het gesprek op den tegenwoordigen toestand en de vooruitzichten der Volgens de Zierikzeesche courant wordt door vele kiezers als candidaat gesteld: voor hét lid maatschap van de provinciale staten voor het dis trict Zierikzee de heer J. H. C. Heijse, die zich bereid heeft verklaard de candidatuur te aanvaar den. De heer de Jonge heeftgelijk men weet het verlangen te kennen gegeven om niet herko zen te worden. Bij de verkiezing van een lid van den gemeen teraad te 's Heer Abtskerke is met 13 van de 23 uitgebrachte stemmen gekozen de heer P. van Sluijs. De heeren M. Goeman en B. Elsman ver kregen ieder 5 stemmen. In eene gisteren gehouden vergadering van het bestuur der vereeniging voor weezenverpleging in Zuid- en Noord-Beveland zijn de volgende besluiten genomen. 1° eene circulaire te richten aan de armbestu ren, waarin verzocht wordt om opgaaf vana het aantal weezen en minderjarige armen, aan hunne zorgen toevertrouwdb de wijzewaarop deze besteed wordene het bedrag, waarvoor die wor den besteed; terwijl bovendien daarin nog meer dere vragen zullen worden gedaan in het belang van de weezen zei ven; 2° dat commissarissen zooveel mogelijk leden en donateurs zullen trachten te verwerven, en van hunne bemoeiingen in dezen voor 1 Juni verslag zullen doen 3» dat commissarissen ook zullen nagaan, hoe het met de weezenverpleging in hunne gemeente staat OD den owmSala™ - armbesturen te doen, terwijl zij de beantwoording van die circulaire, zooveel als in hun vermogen is, moeten steunen. Yan den uitslag dier be moeiingen worden commissarissen uitgenooligd zoo spoedig mogelijk rapport uit te brengen. (Gr. Ct.) Naar wij vernemen is gisteren (20 April) de spoorweg Delftsch9 poort Mallegat door den raad van toezicht op de spoorwegdiensten opgenomen en is daarbij niets bevonden, dat aanleiding zou kunnen geven dat de opening dier lijn niet op den lcn Mei a. zou kunnen plaats hebben. Naar aanleiding van de hooge opbrengst der verpachting van de oester- en inosselbaiiken in de Ooster-Schelde, schrijft een inzender in het Vaderland o. a. het volgende: „Het is nu maar te hopen, dat de regeering, die nu zulke enorme inkomsten trekt van deze gronden, ook zorgen zal voor een beter politietoe zicht en de pachters zal besehermen tegen stroopers familie. Och, wat waren zij arm, doodarm! Mevrouw Raynor bekende onbewimpeld, dat zij nog slechts weinige shillings over had. „Is er voor de leerlingen al betaald?" vroeg Edina. „Neen," antwoordde mevrouw; „ik heb de rekeningen nog niet gezonden. De kinderen zijn geen vol kwartaal bij mij geweest en misschien zullen sommige ouders, in verband met het plot seling ophouden van de zaak, daarm eene reden zoeken om in 't geheel niet te betalen. En zelfs al krijg ik het geld, dan moeten daar schulden bij de winkeliers en het loon der meid van betaald worden, zoodat er niet veel zal overblijven." „Laten wij dan dezen avond vaststellen wat er gedaan moet worden." „Wat kunnen wij vaststellen?" hernam mevrouw Raynor op hopeloozen toon. „Ik zie geen ander vooruitzicht dan dat wij zullen verhongeren." „Spreek niet van verhongeren, Mary, terwijl de hemel ons onze geestvermogens laat om plannen te beramen en onze banden om te werken," zei Edina op zulk een opgeruimden toon, dat zij zelfs mevrouw Raynor opbeurde. „In ieder geval heb ik besloten met u te komen leven." „Edina!" 1 „Ik kan u geen ander huis verschaffen," ver volgde zij, „maar ik kan al wat ik overgehouden heb, mijn inkomen, met u deelen. Het is zoo gering, dat ge er misschien weinig waarde aan zult hechten, wanneer ge mij er te gelijkertijd bij moet houden; maar het is ten minste iets om op en roovers, wien in den laatsten tijd maar al te veel gemak gelaten werd om hun bedrijf uit te oefenen. Een eerste stap op den goeden weg is bereids gedaan door het benoemen van den heer Bottemanne tot hoofdopzichter der visseherijen op de Schelde; maar hoe flink en ijverig deze ambte naar ook zijn moge, zoo bedenke de regeering wel, dat hij alleen niets vermag en een flink en goed personeol van opzichters noodig heeft; laat men hem voortsukkelen met 2 opzichters tot surveil lance van een oppervlakte van 8000 hectaren ruim, dan zullen de pachters zich spoedig over hunne hooge pachten niet alleen zeer te beklagen hebben, maar tevens spoedig te gronde worden gericht en daardoor tevens een nog jeugdige, maar veelbe lovende nationale industrie in haar opkomst wor den vernield." Blijkens opgaaf van den hoofdingenieur voor het stoomwezen, opgenomen in de Staats-courant van hedenbedroeg op 31 December jl. het aan tal stoomketels hier te lande 4691, geplaatst in 2393 fabrieken, 707 stoombooten en 619 loco- mobilen. In Zeeland bedroegen die cijfers 200 stoomketels en 184 stoomwerktuigen in 102 fabrie ken, 30 stoombooten en 38 locomobilen. Hier onder zijn niet begrepen de stoomketels der loco motieven bij de spoorwegen in gebruik. Naar men verneemt, is bij den raad van state ingediend een wetsontwerp tot wijziging der suc cessiewet, houdende invoering van de successie belasting in de rechte lijn. In eene vergadering der kamer van koophandel te Rotterdam is gisteren eene commissie van vier leden met den secretaris benoemd om met burgemeester en wethouders van Rotterdam eene bijeenkomst te houden, teneinde te overleggen wat in het belang der verbetering en voltooiing van den Nieuwen Waterweg gedaan moet worden. In de volgende week zal op eene tweede verga dering verslag omtrent de slotsom dier bespreking worden uitgebracht. De heer Nierstrasz heeft, naar men verze kert, het stellig voornemen opgevat zich bij de periodieke aftreding in Juni niet meer als lid der tweede kamer herkiesbaar te stellen. posterijen. Benoemd tot commies der posterijen 4e klasse J. J. W. Kolderman, J. F. Ooms, J. J. M. Hermans, G. J. Balfour van Burleigh, J. Boomsma, te steunen en wij kunnen allen door elkander leven." Wederom barstte mevrouw Raynor in tranen uit. Nooit was zij sterk van geest geweest, maar nu hadden de herhaalde slagen haar van alle veer kracht naar lichaam en ziel beroofd. Charles trad, terwijl hij zich de oogen afwischte, op Edina toe en zei: „Ik zal het niet wagen u mijne erkentelijkheid te betuigen, Edina, want ge zoudt dat van mij niet willen aannemen; maar ik koester de hoop, dat ik hen zal kunnen onderhouden." „Op welke wijze, Charles?" vroeg zij, op even vriendelijken toon als altijd. „Ik hoor, dat ge het uitzicht op eene officiersplaats verloren hebt." „Ik hoop het te doen door eene betrekking te krijgen en een wekelijksch salaris te verdienen," antwoordde hij met ernst. „Het ongelukkigste is maar, dat eene betrekking zoo moeilijk te ver krijgen schijnt." „Hoe weet ge dat?" „Doordien ik de laatste dagen niets anders gedaan heb dan er naar uit.te zien. Buiten de betrekkingen die geadverteerd waren en waarvoor ik mij aangeboden heb, kan ik u niet zeggen op hoeveel kantoren ik zelf maar de vrijheid heb genomen te vragen of men een klerk kon plaatsen. Honderd pond 's jaars zou reeds iets wezen." „'t Zou heel veel wezen," antwoordde Edina op veelbeteekenenden toon. „Salarissen van dat bedrag zijn moeilijk te vinden. Ik betwijfel of ge, om te beginnen, zelfs de helft zoudt krijgen." J. H. de Witt en K. J. L. Bolomey, thans sur numerairs der posterijen. pensioenen. Pensioen verleend aan A. J. van Kelckhoven, kommies le klasse bij 's rijks belas tingen ten bedrage van 691wegens lichaams gebrek; aan J. J. Munuiks de Jongh, controleur van de directe belastingen en het kadaster, ten bedrage van 2034aan C. G. van Dam, ontvan ger der directe belastingen en aceijnsenten be drage van ƒ1185, en aan J. T. van Harrevelt, ontvanger der directe belastingenten bedrage van f 3365, allen wegens ouderdom en diensttijd. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te 's Gravenhage is beroepen de heer G. J. de Hoest, predikant te Amersfoort. Geplaatst bij bet postkantoor te Vlissingen de commies 2e klasse bij de posterijen J. D. J. M. Bek aar. De Mahomedaansche bevolking heeftop het bericht dat de Russische troepen naar de grenzen van Aziatisch Turkije oprukken, een aanval ge daan op het Russische consulaat te Kars. In Armenië wordt de toestand hoe langer hoe meer gespannen. ueffiPaéï repuüliek Paraguay vermoord is. Men leest het volgende in het Haagsche Dagblad „Ter audiëntie bij Z. M. den koning te Am sterdam verscheen in de vorige week een zeeofficier, onlangs met de militaire Willemsorde gedecoreerd zoodra hij echter aanving, den koning voor dat eerekruis zijn dank te betuigen, viel Z. M. hem in de redemet de woorden „Integendeelluitenant't is aan mij om n te bedanken." Naar wij vernomen hebben is dit geval gebeurd met onzen vroegeren stadgenoot, den luitenant ter zee 2e klasse F. M. A. Mathon die, nog niet ge heel van eene in Atchin bekomen wonde aan het been hersteld, zijne opwaehting bij den koning ging maken. Toen hij, op den arm van een adju dant leunende, de audiëntiezaal binnentrad, liet de koning hem dadelijk een stoel brengen, niette genstaande de officier verzekerde, dat ofschoon het Charley's gelaat drukte eene groote teleurstel ling uit, want het was altijd gebleken dat Edina juist oordeelde. „Maar waarom trekt ge het in twijfel?" „Omdat ge nog onervaren zijt en geheel onge woon aan werk, van welken aard ook." „Ja, dat hebben sommigen, die mij ondervraag den, ook gezegd." „Er is éen persoon, die ai aan zulk eene be trekking zou kunnen helpen als hij wilde," zei Edina langzaam; „maar het zal u hinderen als ik van hem begin te spreken, Charles, zooals het reeds vroeger eens gedaan heeft." „Bedoelt ge George Atkinson „Ja. Als hij goedvond u op zijn kantoor te plaatsen zou hij u elk salaris kunnen geven, dat hij verkoos en zijn wil is misschien goed om het te doen, of ge het verdiendet of niet. Ik geloof bijna dat hij het zou doen, als ik het hem vroeg." Er volgden eenige oogenblikken van stilte, want Edina keerde in den geest tot die dagen terug, toen George Atkinson alles voor haar was geweest. Het zou haar wel iets kosten zich tot hem te richten, maar om den wille van dit hulpe loos gezin moest zij zich daar overheen zetten. „Wat zegt gij er van, Charles vroeg zij eindelijk. „Ik zeg er ja op, Edina. Ik moet mij tegen woordig vernederingen getroosten en dit zal slechts eene bij de vele zijn. Het werk op een bankiers kantoor schijnt te bestaan in het eeuwigdurend optellen van kolommen cijfers en dat zal ik in een oogwenk leeren," (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1