BUITENLAND. Zeetijdingen. Handelsberichten. Verkoopingen en aanbestedingen, Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz, frfjzen van effecten. krachtige ondersteuning van de zijde der regeering deze wegsverbeteriüg moeilijk zoude tot stand te brengen zijn. Een en ander zal intusschen eerlang aan de betrokken gemeenten en polders medege deeld en hunne ondersteuning daarop ingeroepen worden. (SI. wil.) Op eene verkooping te Poortvliet werd den 18en dezer aan een landbouwersknecht eene som van 130 aan bankpapier, welke hem een kwar tier te voren voor eene verkochte koe in tegen woordigheid van verscheidene personen was uit betaald, ontstolen. Men heeft den dief niet kunnen opsporen. De stoombooten, die in den Ketel nabij Zwolle aan den grond zaten, zijn, nadat de wind naar het Noordoosten geloopen was, vlot gekomen, zoodat de gemeenschap met Amsterdam hersteld is. Met den le Juni a. wordt te Rotterdam in de vier politie-afdeelingen der stad de gelegenheid opengesteld tot het doen van aangiften voor den burgerlijken stand, welke tot dusverre alle op het stadhuis moeten geschieden. Welk een gunstigen invloed het bestellen in de mode-magazijnen te Parijs op de beoefening der Fransche taal in ons land hebben kan, big kt uit het volgende briefje, dat eene dame in de Zutfensche courant verzekert te Parijs in de bureaux van le Printemps gelezen te hebben „Raalten 1 Maart 1877" Enfoyez aders de pousiére pour japons. „Uw Dw. Dr." „Kaatje Jansen." Naar wij vernemen, hebben aan de vereischten van het in de vorige week gehouden examen voor commies der postergen voldaan de surnumerair Kolderman Ooms, Hermans, Balfour van Burleigh, Boomsma de Witt en Balomey. Vad De firma Fredr. Jobst te Stuttgart heeft aan de stad Amsterdam ten behoeve der op te richten gemeentelijke universiteit ten geschenke aangeboden de thans aldaar tentoongestelde verza meling kina-alcaloïden. De senaten van de studentenkorpsen te Leiden, Utrecht en Groningen hebben een uitnoodiging ontvangen van de Studentenvereeniging der vrije universiteit te Brussel om deel te nemen aan de op 28 April aldaar te houden feesten. Ettelijke bunders heidegrond en akkermaals- bosch onder Elspeet, grootendeels aan Z. M. den koning en voor het overige aan de gemeente Er- melo toebehoorende, zijn verbrand, door de on voorzichtigheid van een boerenknecht, die in 't open veld bij feilen wind een vuurtje had aan gelegd. De London and China Telegraph bevat het bericht, dat de Bromo, aan boord waarvan de gou verneur generaal van Ned. Indië zich bevond, den 15™ te Singapore was aangekomen. Het schip werd met kanonschoten van fort Canning gesalueerd. De secretaris der kolonie, J. Douglas, alsmede andere autoriteiten en de Hollandsche consul-generaal kwamen aan boord, waarna de gouverneur zich aan wal begaf. De saluutschoten van het fort werden beantwoord door de Prins Hendrik, de Sambas, de Bromo en de Amboina. De gouver neur-generaal was vergezeld van vier adjudanten, den pangeran van Soerakarta en zijn secretaris. In het gouvernementshuis werd een eeremaal van 40 couverts door den gouverneur aan den heer van Lansberge aangeboden. Des avonds te acht uren ging deze weder met zgn gevolg aan boord en werd de tocht naar Atchin voortgezet. Het voornemen van den gouverneur-generaal is alle Nederlandsche bezittingen op Sumatra te bezoeken, vóór hij naar Batavia terugkeert. Woensdag had, in een der lokalen van de arrondissements-rechtbank te Amsterdam, de com paritie plaats van crediteuren der Nederlandsche suikerrafinaderij (directeuren H. C. Cruys en H. Munzebroek), om te worden gehoord op de aan vraag tot het erlangen van voorloopige surséance. Er werden op de comparitie geen bedenkingen gemaakt tegen de inwilliging van het verzoek. De reehtbank heeft dan ook de voorloopige sur séance verleend, met benoeming der heeren mr. J. C. de Vries, C. Fellinger en J. P. v. Rossum tot be windvoerders. De calorische machine van den heer D. W. van Rennes te Utrecht is tot dusver voornamelijk aangeprezen als beweegkracht voor zeer kleine werktuigen, naaimachines qnz. Intusschen weet men dat de heer van Rennes met vrucht werk zaam was om aan zijne werktuigen een wat grooter vermogen te geven. Hij is daarin geslaagd en de redactie van de Prov. N. Br. ct. maakt nu met ingenomenheid gewag van het invoeren van zoo danig werktuig van een halve paardekracht, dat geheel voldoende is om een nieuwe snelpers, waar op genoemd blad gedrukt wordt, in beweging te brengen. „Wij twijfelen niet, zegt de redactie, of deze motors zullen spoedig meer algemeen in ge bruik komen. Wij wenschen den heer van Ren nes geluk met zijne uitvinding, die ongetwijfeld uitmuntende diensten kan "bewijzen en voor vele inrichtingen verre de voorkeur zal verdienen boven een stoommachine. Wij zijn de eersten die deze calorische machine bezigen tot 't in beweging brengen van een snelpers. Wij kunnen ze vak- genooten gerustelijk aanbevelen." De baron Osy, die eenige dagen geleden tot senator voor Antwerpen werd gekozen, is Zater dag op de jacht zoodanig gevallen, dat hij zijn knieschijf gebroken heeft en zijn toestand niet zonder zorg is. De afdeeling Molenbeck-St. Jean (bij Brussel) der Brabautsche landbouwmaatschappij heeft eene som van 700 franken beschikbaar gesteld tot beloo ning van hoofdonderwijzers in de twaalf platte landsgemeenten welke tot die afdeeling behooren> die op hunne scholen onderwijs in de eerste begin selen der landbouwkunde zullen doen geven. Het programma voor het onderwgs zal door hetafdee- lingsbestuur opgemaakt en aan de onderwijzers medegedeeld worden. Aan het observatorium te Marseille zijn dit jaar door den directeur, den heer Borelli, reeds twee nieuwe kleine planeten en twee kometen ontdekt. De laatste komeet werd in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. waargenomen. Naar men verneemt hebben de studenten aan de hoogesehool te Brussel eene uniform voor zich gekozen. Zij bestaat uit eene nauw sluitende tuniek en broek van blauw laken, de tuniek ver* sierd met zwarte brandebourgs, als hoofddeksel in klein tenue eene baret en in groot tenue een Shapska. Op de goederen van graaf de Griime, in Henegouwen, heeft een gevecht plaats gehad tus schen een veldwachter en een wilddief. Laatstge noemde was een schoenmaker, die met zijn geweer den veldwachter reeds vier wonden aan het hoofd had toegebracht. Waarschijnlijk zou deze het onderspit hebben moeten delven indien de wilddief niet, door het springen van zgn eigen geweer zoo ernstig aan de dij gewond was, dat hij buiten gevecht werd gesteld en men reeds tot het afzetten van het been heeft moeten overgaan. De veld wachter is buiten gevaar. De Fransche stoomboot Gallia beproefde onlangs, gedurende een hevigen storm, de haven van Cette binnen te loopen. Op het dek waren o. a. 250 vaatjes met zwavelzuur vastgesjord. Op het oogenblik dat het schip bezig was te wenden en dwars in de zee lag, wierp zich een stortzee op het dek, waardoor de sjorring der vaatjes brak en deze over het dek rolden. Tien vaatjes werden door den schok gebroken. De vloeistof liep in alle richtingen en verspreidde zulk een geweldigen rook dat men geen hand voor de oogen meer zien kon. De matrozen vluchtten in de steenkolenhokken voor het scherp bijtende vocht. Gelukkig slaagde de kapitein, die op de brug stond, er in het schip weder te doen wenden en het in volle zee te brengen, waar de golven minder hevig waren en men de vaatjes zwavelzuur over boord kon werpen. Zoo kon men het aanbreken van den dag afwachten. Verscheidene matrozen hebben hevige brandwonden door het zwavelzuur bekomen. De burgemeester van Deurle is doorde recht bank te Gent veroordeeld tot eene geldboete van 26 franken wegens het voltrekken van een huwelijk in het kasteel van den baron Dellafaille, in plaats van op het stadhuis. De beide jonggehuwden, de heer en mevrouw 't Serclaes-Dellafaille, zijn tot dezelfde straf veroordeeld. Met het begin der lente zijn ook te Parijs de werkzaamheden weder begonnen der lieden die op de boulevards de weggeworpen eindjes sigaar oprapen. Ongeveer 200 personen houden zich met dezen arbeid bezig, die over een kapitaal loopt van meer dan 250,000 franken. De aanvoerders van den troep ontvangen 3 a 4 franken loon per dag; de minderen, die meestal kinderen zijn en van 's middags twaalven tot 's avonds tienen wer ken, krijgen niet meer dan 35 tot 75 centimes. De rooktabak, welke van deze eindjes sigaar ge maakt wordt, brengt 5 tot 10 centimes de 25 wichtjes op en wordt meest aan straatvegers en andere arme lieden verkocht. Men vreest dat het sluiten van nieuwe han delsverdragenwaarvan er op het oogenblik ver scheidene geëxpireerd zijn, belemmerd zal worden door de politieke gebeurtenissen in het Oosten. De oorlog zou ook op die manier op het lot van ver verwijderde landen zijn noodlottigen invloed doen gevoelen. Heden werd aan het gebouw van het gewestelijk bestuur alhier aanbesteed: het veranderen van het sociëteitsgebouw in de Lange Noordstraat te Mid delburg, tot rijkskweekschool voor onderwijzers; minste inschrijving van de firma Ws. van Uije en zonen te Middelburg, voor 17,400. - Gisteren had ten overstaan van de notarissen Kakebeeke en van den Bussche te Goes de ver kooping plaats van het jachtrecht in de ambachts heerlijkheid Maire, gemeente Rilland, daaronder niet begrepen het jacht- en vischrecht op de schor ren, het land in den Emanuelpolder en de visscherij genaamd „het Vinkenissegat," verkocht voor 1400, t. w. aan den heer E. Ch. J. Eisen, particulier te Antwerpen, voor 2940.56, aan dhr. J. Ch. Daneel Glorieux, grondeigenaar te Kortrijk, voor 736.97, aan Jan Wabeke Jr. landbouwer te Rilland, voor 422.47. Daarna had de verpachting plaats van het jacht recht op waterwild in het Vinkenissegat en het vischrecht daarop voor den tijd van 14 jaren. Pachter van het vischrecht de heer Eisen, voor noemd, voor f 50 's jaarsvan het vischrecht dhr. A. Leijs, herbergier te Rilland, voor f 190 's jaars. (Vroeger werd dit vischrecht verpacht voor 36 's jaars.) (V. G. Ct.) Op den 19™ April 1877 werd door het dage lij ksch bestuur van het waterschap Schouwen te Zierikzee in het openbaar bij inschrijving en opbod aanbesteed: het met 2 zinkstukken verdedigen van den oever tusschen de raaien LXII en LXIV en het overstorten der beziukingen tusschen de raaijen LI en LIX met eene uitbreiding der bestaande bestortingen bij Leijnshoofd aan het district Flauwers, in twee perceelen. Van het le perceel is aannemer geworden de heer H. C. van den Ende, te Zierikzee, voor 11450, en van het 2" perceel, de heer D. de Jong, te Sliedrecht, voor 210-50. Het graven van een toevoerkanaal tusschen het stoomgemaal van Schouwen en het Moriaans- hoofd en het maken van een uitweg langs het kanaal in vereeniging met Boosweg, waarvan aan nemer is geworden de heer L. Lokker, te Goede reede, voor f 8500. 19 Apr.'s av. 11 u. 42 gr. 20 's morg. 7 u. 48 gr. 's av. 6 u. 52 gr. i midd. 1 u. 56 gr. De oorlogsverklaring zal hoogst waarschijnlijk Maandag a. te Kichoneff door keizer Alexander in persoon met de noodige plechtigheid aan zijn ge trouw leger worden medegedeeld. Behalve gene raal Ignatieff zijn ook de militaire attachés van de Oostenrgksche en Duitsche ambassades te St. Petersburg naar het hoofdkwartier vertrokken om de revue en de oorlogsverklaring bij te wonen. Het keizerlijke manifest, hetwelk alsdan aan de mogendheden zal worden verzonden, zal vergezeld zijn van eene toelichting, en benevens de oorlogs verklaring de terugroeping van den Russischen vertegenwoordiger te Konstantinopel bevatten. In het Russische hoofdkwartier wordt ook de Rumenische generaal Gbika verwacht om namens zgn souverein een modus vivendi met prins Gort- schakoff vast te stellen, betreffende de bezetting van Rumenië door Russische troepen. Vóór 27 dezer zullen naar men verzekert geen troe pen het vorstendom binnenrukken,, ter voldoening aan een verzoek van prins Karei, omdat op ge noemden dag de kamers zullen bijeenkomen, waaraan hij zeker mededeeling wil doen op welke voorwaarden hij aan de Russische troepen vrijheid heeft verleend over zgn grondgebied te trekken. Zonder eenig vooruitzicht op voordeelen toch zal hij dit niet hebben gedaan, en reeds thans moet Rus land aanzienlijke hoeveelheden koren en andere behoeften van Rumenië hebben gekocht om het daardoor in staat te stellen de kosten der mobili satie te dragen. Te Bucharest zijn ook reeds een menigte Russische decoraties uitgedeeldeen goed- koope manier om harten te winnen. Voor welke zijde Rumenië partij zal kiezen is trouwens duidelijk genoeg, daar het zijne troepen concentreert in do omstreken van Kalafat. Eer gisteren zijn eenige regimenten uit Bucharest naar Klein Wallachye opgerukt. De prins deed hen uitgeleide naar het station en verklaarde daar, dat bij ten allen tijde bereid zou wezen, om met het leger alles, zelfs zijn leven te offeren aan de plicht. Intusschen verlaten tal van gezinnen het land om een toevlucht te zoeken in den vreemde, en indien werkelijk de Turken voornemens moch ten zijn om ook hunnerzijds den Donau over te trekken, zou de toestand in Rumenië allerellendigst kunnen worden. Tusschen Rusland en Oostenrijk zoo wordt uit St. Petersburg gemeld heerscht volkomen overeenstemming, die natuurlijk voor Rusland van het grootste belang is, want nu het eenmaal op vechten aankomt, zou zeker Oostenrijk het Rusland tamelijk lastig kunnen maken, en of de verstand houding wel zoo gelukkig zal blijven is volstrekt niet boven allen twijfel verheven. De National Zeitung beweert b. v. dat de overtocht van de Russen over den Donau voor Oostenrijk het teeken zal wezen om zijne troepen Bosnië en de Herze- gowina te doen binnenrukken, volstrekt niet als een vijandige daad tegen Rusland, of om zijn operaties in Bulgarije te verhinderen, maar alleen als een voorloopige waarborg voor de Oostenrij ksche be langen ingeval Rusland in Bulgarije eene over winning mocht behalen. Misschien zou zelfs tot de bezetting van Bosnië nog eerder worden over gegaan, ingeval de betrekkingen met Servie dit wenschelijk mochten maken. Hoewel dan ook volstrekt geen rechtstreeks vijandelijke daad tegen Rusland, en daargelaten het wantrouwen dat althans uit zoodanige hande ling van Oostenrijk zou sprekenwordt Turkije er althans door gebaat, omdat het de handen in Bosnië en de Herzegowina door een Oostenrij ksche bezetting zou vrij krijgen. Aan de te St. Peters burg verschijnende St. Petersburgsehe Zeitung wordt uit Weenen gemelddat 50,000 man Oos tenrij ksche troepen Bosnië en de Herzegowina zul len bezetten met volkomen goedvinden van Rusland, 't Is mogelijk, maar wij leven in een tijd van raadselenwaarvoor de gebeurtenissen die aanstaande zijn eerst de oplossing zullen kun nen geven. Te Konstantinopel gaat ihen de toekomst vol strekt niet kalm tegen. Hoewel de geruchten omtrent wijzigingen in het ministerie zijn geble ken. geheel onjuist te zijnheerscht er een groot agitatie tengevolge van den drukkenden toestand en algemeene armoede. Het publiek beeft zeker zijne ontevredenheid willen uitstorten tegen de Russische ambassadewant het hotel waarin deze gevestigd is wordt door de politie bewaakt. Over hot algemeen heerscht intusschen voor 't oogenblik nog het vertrouwendat de oorlog tot Bulgarije zal beperkt blijven, althans geen aanleiding zal geven tot verdere verwikkelingen. In dien zin sprak gisteren ook de Italiaansche minister van financiën Depretis toen de financieele commissie der kamer hem vroeg of hijmet het oog op den politieken toestand van Europa zgn financieele voorstellen niet liever zou wijzigen; Volstrekt niet, zeide hij want de regeering heeft wreeds toen zij deze voorstellen gereed maakte, een nieuwen toestand in de Oostersche quaestie te gemoet gezienmaar zij hoopt ook thans nog dat de strijd tot Rusland en Turkije beperkt zal blij ven. Eerst in het geval de Russen naar Konstan tinopel mochten oprukken zou de toestand ernstiger worden en verwikkelingen ten gevolge kunnen hebben. De heer Depretis is daarom niet voor nemens zijn voorstellen te wijzigenmaar hij ver zocht de commissie die met zorg te onderzoeken, opdat men steeds het hoofd zou kunnen bieden aan onverwachte uitgaven of aan vermindering van inkomsten. Volgens de Bersagliere heeft de Italiaansche regoering zichop verzoek van die van Rusland, bereid verklaardom de Russische onderdanen te stellen onder bescherming van de Italiaansche vertegenwoordigers in die plaatsen van het Otto- manische rijk, waarin Duitschland geen diploma tieke agenten mocht hebben en Italië wel. Gisteren is in de Belgische kamer van afgevaar digden ingekomen het rapport der afdeelingen over het gewijzigde wetsontwerp tot herziening van de kieswet. De discussie daarover is bepaald op Dinsdag a. Hoewel, tengevolge van de verande ringen door de regeering aangebrachtde discus sies niet meer zoo scherp zullen zgn als eerst was te verwachten zullen zij toch zeker nog me nig belangrijk moment kunnen opleveren. Heden is van hier vertrokken het driemastschip 's G-ravenhage, gezag v. G. de Vries, naar Vlis- singen om stukgoederen te Iaden en verder naar Oost-Indië, alsmede het driemastsehip Samarang, gezagv. G. A. Lehmann, naar Vlissingen en ver der naar Engeland om kolen. Gent, 20 April. Roode en witte tarwe op staal ad 100 kilo fr. 32.rogge ad 100 kilo fr. 24.50 gerst fr. haver fr. 25.boekweit fr. 17.75; paardenboonen fr. 19.koolzaad fr. 43. lijnzaad fr. 36.lijnkoeken fr. 28.koolzaad koeken fr. 21.50; boter fr. 3.per kilogram; eieren fr. 2.90 per 26 stuks. Vlissingen 20 April. Boter per kilogram 1.13 a J 1.12. Eieren 3.— a ƒ2.80 per 104 stuks. Amsterdam, 20 April. Raapolie op zes weken f 41}. Lijnolie f 32. Amsterdam, 19 April. 20 April. Nederl. Cert. Werk. schuld. Certific. dito dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij, dito exploitat. Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. dito dito Amsterdam België. Cert. bij Rothschild. Frankrijk. Inschrijvingen Inschrijvingen Rusland. Oblig. 1798/1816. Certific. Inscr. 5e serie Obl. Hope CJ. 1855 6e serie. dito f 1000 1861 dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 Loten 1864. Loten 1866 Oblig. Hope C". Leen. 1860. Certific. dito Inscr. Stieglitz C°. 2a a 4L. Obligatiën 186769 Certificaten Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Oblig. dito dito dito. Aand. Kiew-Brest dito Baltische spoorweg. Oblig. spoorweg Poti-Tiflis dito dito Jelez-Griasi. dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow Polen. Schatkistobligatiën Aand. Warschau-Bromberg. dito dito Weenen. Oostenrijk. Obligatie metal, in zilver Januari/Juli. Obligatiën dito April/Oct. dito in papier Mei/Nov. dito dito Febr./Aug. Aand. Nation, bank. Loten 1860 dito 1864 Hongarije. Schatkistbiljett. Oblig. Theiss spoorweg Italië. Certific. Amsterdam. Oblig. Z.-Ital. spoorweg. Spanje. Obligatiën Buitenl. Oblig. Binnenlandsche. Portugal. Obligatiën 2} pet, 3 4 5 3 3 2} 3 5 5 5 5 5 5 5 5 5 4j 4 4 4 6 5 4} 4 5 3 5 5 5 5 4 4 5 5 5 5 5 3 5 6 5 5 3 3 3 3 n n rt 62} 62^ 73} 73} 99 9844 102 101} 97 97 98 98 59} 59} 68 94} 93} 63 76} 75} 86 86 76} 75} 76} 76 123 118 119 115 78} 77 62} 62} 61 68} 68 99} 98} 80} 26} 44} 45 76} 81 80} 75 74} 69} 57 58 48 48 49} 49 49} 49} 44} 44} 45} 44} 101 101 82 82 96} 96 65 39 39 10-U 1041 10} 10} 51 51

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3