BUITENLAND, Advertentiën. Ingezonden Stukken. Zeetijdingen. Handelsberichten. gUmkiuIijjinjj, De Engelsche verkiezingen. Verkoopingen en aanbestedingen, Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. ft ft ft ft ft ft ft ft steld hebben. De plaats in het godsdienstige wetboek, waar men zich op beroept, luidt aldus: „De vrouwen, welke weduwen zijn, mogen tot het altaar agrenaderen, zonder tranen, zonder vrees, maar bedekt met schoone edelgesteenten." Door hier te lezen agneh, vuur of brandstapel, hebben de priesters, uit dweepzucht, sedert eeuwen het ontzettende gebruik in stand gehouden en duizende vrouwenlevens doen opofferen. Dit is zeker niet het eenige, maar wel een der treffendste bewijzen van de treurige gevolgen, welke in godsdienstige zaken door het verkeerd verstaan van een enkel woord teweeggebracht kunnen worden. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden waarop door het departe ment van financiën op den 23®n April a. zal worden aanbesteed het herstellen en verbeteren van rijks telegraaflijnen in Limburg, en door den directeur der artillerie-, stapel- en constructie-magazijnen te Delft op den 24en April daaraanvolgende de levering van 400 riem gewoon- en van 50 riem gekleurd kardoespapier. 10 Apr. 's av. 11 u. 50_ gr. 11 's morg. 7 u. 48 gr. 's midd. 1 u. 56 gr. 's av. 6 u. 54 gr. Voor hen die nog niet genoeg hebben van de Oostersche quaestie bestaat thans ruimschoots gelegenheid om alle bijzonderheden te onderzoeken en na te gaan. Behalve de in het Engelsche parlement reeds overgelegde en nog over te leggen stukken te dien aanzien, is thans ook in het Ita- liaansche parlement het Groene boek verschenen, bevattende 510 documenten betrekking hebbende op de Oo3tersche politiek. Als een van de merk waardigste wordt vermeld de door den czaar aan den ridder Nigra gegeven verklaringen, naar aan leiding van het besluit van Engeland om lord Salisbury naar Konstantinopel te zenden. Die verklaringen bevatten eigenlijk niets nieuws, doch bevestigen wat men omtrent de zienswijze van den Russisehen alleenheerscher meermalen heeft vernomen. De keizer had nl. gezegd geen veroveringen in Indië noch annexaties aan den Bosporus te ver langen, maar alleen dat een einde zou worden gemaakt aan den onverdragelijken toestand der Christenen in Turkije, door hun de weldaden van een goed bestuur te schenken en op die wijze een voortdurende aanleiding tot woelingen uit den weg te ruimen. Bij de bereiking van dit doel had Rusland door zijn eigenaardige positie het meeste belang, doch geheel Europa was er bij betrokken. De keizer kon echter zeide hij geen genoe gen nemen_ met beloften en ijdele woorden. De invoering van het parlementaire stelsel in geheel Turkije achtte hij een droombeeld, daar dit stel sel nimmer zou kunnen worden toegepast. De heer Nigra had hierop geantwoord, dat de Italiaansche regeering haar best zou doen om goede waarborgen te verkrijgen voor de invoering van een betere administratie, doch dat zij eene mili taire bezetting bedenkelijk achtte met het oog op de verwikkelingen die er uit kunnen voortvloeien, daar men haar toch na zekeren tijd zou moeten laten eindigen. Op deze opmerking had de keizer geantwoord: „Ik kan de verzekering geven, dat indien ,ik genoodzaakt word Turkije binnen te rukken, ik het ook weder zal verlaten." Het oogenblik der beslissing of de czaar werke lijk het bevel zal geven de Pruth over te trekken en Turkije binnen te rukken nadertwant een uit Konstantinopel ontvangen bericht van Maan dag avond meldt, dat de keizerlijke regeering te St. Petersburg aan de Porte heeft doen weten, dat zij vóór 13 April a. een antwoord verlangt te ontvangen. Naar men verzekert is de Porte voor nemens in de circulaire aan de mogendheden een ontwijkend antwoord te geven. Zij zal daarin verklaren dat zij bereid is den vrede te handha ven en de toegezegde hervormingen ten uitvoer te leggendoch dat zij ten stelligste alle vreemde inmenging in haar binnenlandsche aangelegenheden afwijst. Zij zal zich bereid verklaren een gedele geerde naar St. Petersburg te zenden en tot ont wapening over te gaan indien Rusland gelijktijdig daartoe besluit. Eindelijk zal zij de mogendheden verzoeken te willen influenceeren op Montenegro. Over het geheel klinkt dit vrij conciliant, maar het zwaartepunt zit in de onderhandelingen met Montenegro. De kamer heeft de eischen van dit vorstendom verworpendoch daar 22 leden afwe zig waren zalnaar men meldtgeene beslissing worden genomen alvorens men ook met hun gevóe len bekend is. De weigering om toe te geven aan het verlangen van Montenegro wordt van sommige zijden beschouwd als eene gelegenheid om Rusland te drijven tot het nemen van een initiatief, waardoor de Porte in de gelegenheid zou geraken om de verantwoordelijkheid van zich af te werpen en op Rusland te schuiven. Omtrent een besluit van keizer Wilhelm ten aanzien van prins Bismarck is nog niets zekers bekend, doch de Post verklaart, dat het ontslag niet is toegestaan, maar dat den rijkskanselier een langdurig verlof zal worden verleenden dat de Pruisische minister-president Camphausen als de oudste minister belast zal worden met het be stuur van de rijksaangelegenheden. In het Engelsche lagerhuis heeft de heer Sandon gisteren medegedeelddat hij voornemens is mor gen voor te stellenom een speoiale commissie te benoemen ten einde een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van het uitbreken der veeziekte in Engelandof zij moet worden toegeschreven aan den invoer van vee, en in hoeverre die invoer noodzakelijk is. Waarschijnlijk zal een zoodanig onderzoek wel tot het resultaat leidendat Enge land niet zonder aanvoer van buitenlandsch vee kan. Het Deensche Morgenbladetorgaan van de oppositie in het Folkething, bevat eene verklaring door 70 afgevaardigden onderteekendwaarin deze dó verantwoordelijkheid van de schending der grondwet van zich afwerpenhun partij genooten aansporen zich van iedere daad van geweld te onthouden en het vertrouwen uitdrukken in de eindelijke zegepraal hunner constitutioneele rechten. Les idéés mar client. Deze spreuk ziet men in alle landen bewaarheid, waar door openbare be spreking van de algemeene belangen de publieke opinie gelegenheid heeft zich, onder den invloed der dagelijks voorkomende feiten en verschijn selen, te vormen en te wijzigen. Zoo vinden wij in een conservatief Engelsch weekblad, naar aanleiding der verkiezingen voor de schoolraden, welke onlangs plaats hebben gehad en waarbij eenige beginselen werden toegepast, die tot dusverre op het gebied van verkiezingen in Engeland tot de „open quaestiën" behooren, de volgende opmerkingen: „De invoering der school hoards heeft het publiek in de gelegenheid gesteld eenige nuttige lessen te leeren met betrekking tot de quaestie der verkie zingen in 't algemeen. Men kan nu gezien hebben dat het stemrecht door vrouwen uitgeoefend kan worden, zonder dat de wereld onderste boven gekeerd wordt. Ook heeft men het geval aan schouwd dat eene verkiezing hevig betwist werd en dat de verkiezingsbureaux tot des avonds ge opend zijn gebleven, zonder dat daar bebloede hoofden of ingeslagen vensterruiten de onvermij delijke gevolgen van waren. Onze verkiezingen voor het parlement zijn veel vooruitgegaan sinds den tijd toen zij gelegenheden waren tot oproei en losbandigheid, maar zij worden toch nog belem merd door de herinnering aan die vroegere uit spattingen; hiervan zijn de schoolboards-verkiezin- gen geheel vrij. Waarom bij voorbeeld mag de kiezer voor den schoolraad zijne stem uitbrengen van 's morgens acht tot 's avonds acht uren, terwijl die voor het parlement het doen moet vóór 's middags vieren? Het gevolg dezer laatste bepaling is dat het stemrecht, dat door de jongste reform-act aan den handwerksstand werd toegekend, in vele ge vallen, bijzonder in groote steden, niet meer dan eene schijnvertooning wordt. Daar het stembureau niet open is vóór dat de werkman aan zijn werk gaat en gesloten wordt vöor dat hij van het werk komt, moet hij, wanneer hij niet juist in zijn etens uur wil gaan stemmen, dat niet gemakkelijk is voor mannen die gewoonlijk vrij ver van hun werkplaats wonen, óf een gedeelte van zijn werk de g opofferen of feitelijk zijn stemrecht ongebruikt laten. In onzen tijd van goede gasverlichting kan men de personen even goed herkennen bij avond als bij dag en er zou geen aanleiding bestaan voor on stuimige samenscholingen op straat, wanneer be paald werd dat de uitslag der stemming niet vóór den volgenden dag bekend werd gemaakt. Wij hopen daarom dat de parlementaire commissie, die over deze quaestie verslag zal hebben uit te brengen, met de nu geleerde les haar voordeel doen en ten gunste der voorstellen van Sir Charles Dilke (het bekende radicale parlementslid) advi- seeren zal." Mijnheer de redacteur. Vergun mij nog een kleine plaatsruimte in uw geacht dagblad ter nadere bespreking van het ingezondene door „Dixi." Wat gaf aanleiding tot al dit geschrijf? „Dixi" beklaagde zich wegens het verstoren van zijn rust door het geluid van trommen en hoorns, bij het 's avonds binnenkomen van het garnizoen. Hij verlangt dit gedruisch niet; hij houdt slechts van „het geweld," dat hem onmiddelijk voordeel aanbrengt, zooals „van stoomdonkey en hamerslag." Niemand zou hem euvel duiden als hij zijne wenschen in dit opzicht op gepaste wijze trachtte te bevredigen; doch deze monomanie, met verlan gen naar gehamer, gaf hem aanleiding met gering schatting te spreken van het leger, dat zich volgens hem slechts „bezighoudt met soldaatje spelen" enz. Hierop ontving „Dixi" de terechtwijzing, opge nomen in de Middelb. courant van 4 April. Hij beseft en erkent, dat hierdoor ten koste van hem gelachen is, en, wanneer zijn zelfkennis tegen zijn aanmatiging was opgewassen, zou hij inzien dien smadelijken lach volkomen te hebben ver diend. De heer V. toont zich in zijne hoedanigheid van Vlissinger (VI. courant, 5 April) dan ook ten hoogste verontwaardigd, dat ik „Dixi" voor een echt exemplaar van dat genus heb kunnen aan zien. V., in zijne zonderlinge spraakwendingen, noemt hem een „bastaardzeeuw." Iemand, die zoo schrijft, zegt hij „kan er slechts op uit zijn Vlis- singen en de Vlissingers in een bespottelijk dag licht te stellen;" natuurlijk door zich persoonlijk voor een Vlissinger te willen uitgeven. Met genoegen zag ik dit protest, ter eere van deze stad, die ik niets dan goeds en aan niemand tot garnizoen toewensch. V. vraagt verder of S. niet beter zou hebben gedaan, wanneer hij „Dixi'' door redeneering „van zijn dwaling en zonde had overtuigd". Ik blijf gelooven, dat het zeer verkeerd zou zijn geweest hier de taak van den schoolmeester ën opvoeder te willen overnemen, en dat men zoo wel militairisme als anti-militaire gezindheid ja V. ook provincialisme of welke bekrompen heid ook, niet beter kan bestrijden, dan door de kreupelen aan dit euvel, in den spiegel der ironie, hunne belachelijke zijde te toonen. Na het laatste schrijven van „Dixi" zal V. waarschijnlijk den balk in diens wapen nog ver lengen en hem benoemen tot „bastaard-Nederlan der". Bij al zijn anti-militaire gezindheid, wanneer het Nederlanders betreft, wenschen we hem toch het voorrecht niet toe de Pruisische of Fransche regementen, waarmede hij vrede zou hebben, te eeniger tijd langs zijne woning te zien trekken. Onze Hollandsche jongens mogen eenvoudiger en plomper zijn dan de vreemde beroepssoldaten, door „Dixi" geëerd; zelfs afgescheiden van natio naliteit zullen zij, die beiden kennen, gaarne hun sympathie aan de eersten schenken. En hiermede neem ik afscheid van den mij on bekenden sehrijver, tenzij hij dit onderwerp nader mondeling wil behandelen; in dit geval zal de redactie der Middelburgsche courant de beleefd heid wel willen hebben zijn adres tegen het mijne in te ruilen. Vlissingen, 7 April. S. Alhier aangekomen het driemastschip India, gezagv. E. Tofield, van Indie met koffie enz. voor de Nederlandsche handelmaatschappij. Goes, 10 April. Tarwe prijshoudend met weinig vraag. Overige artikelen zeer schaars, zonder prijsvermindering. Amsterdam, 11 April. Raapolie op zes weken f 42|Lijnolie f 29*. Prijzen van S3iie©t©n. Amsterdam, 10 April. 11 April. STedlcrl. Cert. Werk. schuld. 2* pet. 64^ 63*} Certific. dito dito3 76} 76-^ dito dito dito4 101^100} Aand. Handelmaatschappij 5 102* 102} dito exploitat. Ned. Staatssp. 99} 99} Loten stad Rotterdam. 3 100* 100 dito dito Amsterdam.3 102* 102* België. Cert. bij Rothschild 21 Frankrijk. Inschrijvingen3 Inschrijvingen5 Rusland. Oblig- 1798/1816. 5 97| 95* Certific. Inser. 5® serie 5 Obl.Hope&C°. 18556®serie. 5 82* 79* dito 1000 1864. 5 92* 90 dito L. 100 18725 82* 80* dito L. 100 18735 82}} 80} Loten 18645 132 Loten 1866 5 135* 125 Obl. Hope C\ Leen. 1860. 4* 82 79} Certific. dito4 Inscr. Stieglitz C#. 2®a 4 L. 4 Obligation 1867694 72|* 70} Certificaten6 45 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 103* 101* Oblig. dito4* 83 82 dito dito4 Aand. Kiew-Brest5 33 dito Baltische spoorweg 3 46* 45 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis .5 89 dito dito Jelez-Griasi.5 86} 82* dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow .5 82 79 Polen. Schatkistobligatiën .4 76} 75 Aand. Warschau-Bromberg4 56 53* dito dito Weenen .5 Oostenrijk Obligatie metal. in zilver Januari/Juli 5 53* 52} Obligatiën dito April/Oct. 5 54* 52* dito in papier Mei/Nov.. 5 50* 48} dito dito Febr./Aug. 5 50} 49* Aand. Nation, bank3 110 107 Loten 1860 5 88} 87* dito 1864 106 Hongarije. Schatkistbiljett. 6 Oblig. Theiss spoorweg. 5 63 Italië. Certifio. Amsterdam. 5 69* Oblig. Z-Ital. spoorweg. 3 41} 41 üpanje. Obligatiën Buitenl.. 3 „11* 11* Oblig. Binnenlandsche. 3 10& 10 Portugal. Obligatiën 3 52} 52 Turkjje. Inschr. Alg. schuld 5 10fy 9} Obligatiën 18696 lijf Egypte. Obl. 18687 48* 46 Obl. 1873 7 46* 45 Amerlka.Obl.Ver. Stat. 1904 5 104} Obligatiën dito dito 1885 6 99^ 98*} Ulin. Cert. Amsterdam. n 43} 44* Oblig. Illinois Redemtion. 6 n 94* 94* Oblig. Central Pacific 6 n 99 99 Certific. Chic. N. W. 7 n 46* 44* Oblig. Madison Ext. 7 83} 83* dito Winona-St. Peter 7 78 77* dito N. W. Union 7 76* 75* dito Union Pac. Hoofdl. 6 96A 96* Obl.St.Paul&Pac.Spw. 1" sec. 7 n 45* 45 dito dito dito 2® sec. 7 Brazilië. Obl. 1863 4* 5 9 95 94} Prijzen van eoupons. Amsterdam, 11 April. Metall. f 19.95; dïto zilver 21.60Div. Eng. per f 11.82* Eng. Portugal per f Spaansche piasters f .57*; Amerikaansche dollars (in goud) f 2.42*. Amsterdam, 10 April. Metall. f 20.25; dito zilver 21.90Div. Eng. per f 11.82*Eng. Rassen per 11.97*; Eng. Portugal per Frans, f 47.50Belg. f 47.50Pruis, f 58.50 Hamb. Russen f 1.42* Russen in Z. R. 1.43*; Pool- sehe per fl. Pooftche per Z. R. ƒ36}; Spaan sche piasters .59Spaansche binnenlandsche .52; Amerikaansche dollars 2.43*; papier 2.31. 13'Jarige Echtvereeniging van J. F. STOETZ, Kapelmeester le Reg. Inf., en M. P. LIES0IJ. Leeuwarden, 12 April. Getrouwd B. M. VAN LODENSTEIJN Jr. en J. L. AGELINK VAN RENTERGEM, die tevens bedanken voor de vele blijken van deel neming bij hun huwelijk ondervonden. Bevallen van eene Dochter A. E. FRASER geb. Vrolijk. Schoondijke, 11 April 1877. Eenige kennisgeving. Heden overleed onze jongste lieveling KLARA WILHELMINA, 5 maanden oud. Vlissingen, J. J. P. HECTOR. 10 April 1877. S. J. HECTOR, v. d. Sande. Heden overleed, na een langdurig doch geduldig lijden, mijn geliefde echtgenoot PIETER DE MUNCK, in leven rustend landbouwer, in den ouderdom van ruim 72 jaren, na eene genoeglijke echtvereeniging van 44 jaren. Koudekerke, CH. JASPERSE, 10 April 1877. Wed. P. de Mhnck. Voor de blijken van belangstelling op den 10®u dezer ondervonden, betuigt de ondergeteekende zijnen welgemeenden dank. Middelburg, 11 April. Dr. S. DOBBELAER DE WIND. Voor de vele bewijzen van deelneming, betoond bij het overlijden van onzen geliefden zoon JAN TJALLING DEN HAAN, betuigen wij onzen wel- meenenden dank. Ook namens zijne broeders en zusters, J. DEN HAAN. C. G. DEN HAAN—Viersma. Verzekering tegen Brandschade op ge bouwen en goederen ook van landbouwers bij J. A. TAK C°. als gemachtigden van de Assurantie-Compagnie te Amsterdam, opgericht in 1771. Kantoor GROENMARKT. Uit een vonnis door de Arrondissements-Recht- bank te Middelburg den negen en twintigsten November 1800 zes en zeventig bij verstek gewe zen, op de grosse geregistreerd en behoorlijk beteekend, blijkt dat het huwelijk bestaande tusscben SOPHIA COLETA SOIRON, werkster wonende te Sluis, en BENEDICTUS FRANCIS- CUS DE WITTE, laatst gewoond hebbende te Sluis, doch wiens tegenwoordige woon- of verblijf plaats is onbekendis ontbonden door echtscheiding met al de gevolgen ten dien aanzien bij de wet vastgesteld. Middelburg, December 1876. Voor uittreksel deugdelijk verklaard door mij ondergeteekende procureur, die als zoodanig voor de eischeres SOPHIA COLETA SOIRON voorzegd, werkzaam is. Ten deze wordt koste- A. J. VAN DEINSE, loos geprocedeerd. Procureur. Uit een vonnis door de Arrondissements-Recht- bank te Middelburg den 21«" Februari 1877 uitgesproken op het tot dat einde ingediend ver zoekschrift, op de grosse geregistreerd en behoor lijk beteekend, blijkt dat het huwelijk bestaande tussehen ADRIANUS ANTHONY HERTOGS,

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3