BUITENLAND. Advertentiën. Z e e t ij d i n g e n. Handelsberichten. Burgerlijke stand. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. nog niet gegraven konden worden, bewijst het toch reeds zeer belangrijke diensten tot verwijde ring van het overtollig polderwater. De stoom- en waterwerktuigen werden geleverd door de Nederlandsche stoombootmaatschappij. Zij bestaan uit twee op zich zelf werkende stoomtui gen, die ieder het vermogen hebben van zestig paardekrachten in wateropbrengst. Ieder stoom tuig, werkende met expansie en surface-condensatie, brengt twee schepraderen in beweging, hebbende 7 M. 50 middellijn, waarvan het eene 2 M. 10 en het andere 1 M. 05 breed is. Het kleinste schep rad kan met gemak door afkoppeling buiten werking worden gesteld. Er bestaat gegronde verwachting, dat door dit stoomgemaal in genoemd zeer laag liggend water schap groot ruim 9000 hectaren, waarop bovendien nog eenige aangrenzende polders en de duinbanen afwateren, het polderwaterpeil volkomen zal kun nen worden beheorscht, zoodat men voortaan van de zóo afwisselende als schadelijke waterstanden zal verlost zijn. ZN.) Te Wolfaartsdijk is eene zangvereeniging op gericht onder het motto „Ons genoegen," met het doel zich te oefenen in het vierstemmig koraal gezang. De Haagsche kroniekschrijver der Groning- sche courant vestigt de aandacht op het verblijdend verschijnsel, dat prins Alexander zich op hoogst loffelijke wijze aan het hoofd stelt van zeer vele nuttige instellingen en ondernemingen en in dit opzicht menig ander en ouder vorstenzoon in de schaduw stelt. „Maar niet alleen bij de bevorde ring van industrie en beschaving munt de prins door degelijke werkzaamheid sit, ook op het ge bied van wetgeving verneemt men voortdurend, dat hij zich ijverig op de hoogte der zaken houdt. Hij woont geregeld de zittingen van den raad van state bij en blijft niet achterwege in het uitbrengen van advies. In den laatsten tijd moet de prins zich speciaal bezig gehouden hebben met het bestudeeren van koloniale aangelegenheden en toestanden, waarbij de heer Fransen van de Putte dikwerf door hem wordt geraadpleegd." De gemeenteraad van Breda heeft met bijna eenparige stemmen aangenomen het rapport der commissie, aan welke opgedragen is geweest, de verschillende stelsels tot afvoer van faecaliën, in andere gemeenten ingevoerd, te gaan onderzoeken. Alzoo is, ingevolge het voorstel der commissie, besloten: 1° De reiniging der gemeente in eigen beheer te nemen, en 2° Als stelsel voor den af voer der faecaliën het verbeterd tonnenstelsel aan te nemen, zoomede om de verzameling der faeces vanwege de gemeente in eigen beheer te doen. Naar wij vernemen, bestaat de commissie van het op 18 Mei a. en volgende dagen te hou den examen voor de betrekking van landmeter bij het kadaster uit de heeren C. J. Genet, inge nieur-verificateur van het kadaster te 's Graven- hage, voorzitterJ. A. Molhuysen, inspecteur der registratie en domeinen te 's GravenhageJ. G. Perk van Lith, controleur van de directe belas tingen en het kadaster te MaastrichtH. A. Warmelink, J. W. Benedie en H. Vriend, land meters bij het kadaster te Deventer, 's Hertogen bosch en Arnhem, leden. Vad De jubilé-zangers hebben een waarlijk schoon plan gevormd. Uit dankbaarheid voor de zoo gunstige ontvangst in Nederland zullen zij op 17 April in het Park te Amsterdam een afscheids concert geven ten voordeele van onze eigen vrij gemaakte slaven in Suriname. (Vad.) Men heeft verteld dat in het lokaal Diligen- tia in den Haag, waar vroeger, vóór dat het „Gebouw voor kunsten en wetenschappen" geo pend was, de deftigste concerten gegeven werden, tijdens de aanstaande kermisweek café chantant- vertooningen zouden plaats hebben. Dit is vuige laster, die in de Haagsche bladen plechtig tegengesproken wordt. De heer van der Heem zal in Diligentia optreden met zijn salon de concert, en daarmede soirées musicales geven. „Voor café-chantant-vertoonmgcn zou de zaal niet afgestaan worden", wordt er in het Com muniquê deftig bijgevoegd. Oii les scrupules vont ils se nicher De vereeniging voor de statistiek in Neder land hield Zaterdag te Amsterdam een algemeene vergadering. De toestand was gunstig en 'tleden tal tot 493 geklommen. Een 25tal personen wer den als lid toegelaten. De in 't jongst verloopen jaar overleden ledeno. a. prof. de Bosch Kemper, werden door den voorzitter herdacht. Daarna werd overgegaan tot de mededeelingen en voordrachten. Door den voorzitter werd ver slag uitgebracht der commissie voor de statistiek der grondeigendommenwaaruit bleekdat het doel bereikt is. Uit het verslag betreffende de statistiek van het gronderediet bleek, dat de minister van binnenlandsche zaken zich bereid heeft verklaard de gegevens van het onderzoek der vereeniging van regeeringswege te laten druk ken. De commissie hoopt in dit jaar met haren arbeid gereed te zijn. Hierop werd de vraag„Op welke wijze behoort hier te lande de statistiek van het schoolbezoek en van het schoolverzuim te worden ingericht", door jhr. mr. G. de Bosch Kemper ingeleid. Hij drong er vooral op aan, dat van regeeringswege een algemeene statistiek werd voorgeschreven, terwijl hij een nauwkeurige classificatie noodig achtte. Dr. F. Leo de Leeuw leidde punt 2 in„Over de taak en de inrichting van stedelijke bureaux van statistiek." Hij toonde in een uitgebreide rede de waarde aan dezer bureauxzoowel uit een practisch als een wetenschappelijk oogpunt. De overige aan de orde zijnde punten werden wegens 't vergevorderde uur onbehandeld gelaten. De justitie in Limburg heeft aan de verschil lende geestelijken, hoofden van parochieën, opgave verzocht van de herkomst en het getal der in hunne gemeenten plaats hebbende kerkelijke om gangen, processiën en bedevaarten, komende uit, door of naar hunne gemeenten. De heer mr. G. J. Grashuis, advocaat te Leiden, kondigt thans reeds openlijk aan, dat hij zich in het district Delft candidaat stelt voor de tweede kamer. Zeker niet te laat voor de verkiezing in Juni. Door het detachement infanterie te Bourtange zijn 10 schapen doodgeschoten. De dieren kwa men zonder geleider de grenzen over, en er was geene gelegenheid ze op te vangen. Gisteren morgen te 11 uren, had in de kazerne der mariniers te Amsterdam, in tegenwoordigheid van detachementen der verschillende wapens (uit genomen der huzaren) en der schepen, de plechtige uitreiking plaats der Militaire Willemsorde 4° kl, aan: den kapitein der mariniers W. L. G. L. F. Cramer von Baumgarten, den le luitenant van dat korps J. B. Verhey, den marinier le kl. C. J. Akkermans en den marinier 3e kl. C. A. Roelofs. De schout bij nacht, directeur en kommandant der marine J. van Gogh, hechtte na eene toespraak hun de kruisen op de borst, waarna de troepen voor de ridders defileerden. Den 3en Nov. 1876 werd een Europeesch korporaal van het Indische leger veroordeeld tot vervallenverklaring van den militairen stand en tien jaren kruiwagenstraf, wegens het op Atchin opzettelijk niet nakomen van gegeven orders op den 28sn Aug. te voren. Wanneer men de offici- eele rapporten van dien tijd nagaat, zal men vinden, dat den 28en Augustus een transport tusschen Boekit Daroe en Pakan Badak werd aangevallen en wij daarbij twee dooden en zes geblesseerden hadden. Dit feit was het gevolg van de onge hoorzaamheid van den korporaal. Het was kort na onze bezetting van KroengjRaba en onzen pa trouille-tocht door de heuvels der IY Moekims. Tusschen de 26e en 27e was Lambardoe, een weinig noordelijk van Pakan Badak, driemaal aangevallen. Er was bericht ontvangen van een plan tot alge- meenen aanval uit de heuvels ten zuidoosten van onze liniën. Onder die omstandigheden moest de bedoelde korporaal een transport van 20 man overbrengen van onzen zuidelijken post Boekit Daroe, naar de een paar uur noordwestelijk gelegen post Pakan Badak. De rechte weg daarheen loopt langs den voet der heuvels, waar toen in grooten getale de vijanden schuilden. De korporaal was dus gelast eerst Doordelijk te trekken naar Keta- pang-Doea en dan van daar westelijk naar Pakan Badak. In stede van dit bevel te volgen, koos hij eigenmachtig den rechten weg langs de heuvels en werd overvallen met het bekende gevolg. Zijn straf was dus wel verdiend. Dat er te Berlijn nog rechters zijn blijkt weder uit den spoed waarmede de zaak der ongeregeld heden, die op de Alexanderplatz hebben plaats gehad, is behandeld. Den 19en Maart jl. zijn zij voorgevallen en den 5eD dezer had reeds de uit spraak plaats; de meeste aangeklaagden werden tot eenige maanden gevangenisstraf veroordeeld. Het Turksche blad „Vaket", te Konstantïno- pel verschijnende, deelt mededatvolgens het rapport der commissie belast met de vereffening der schulden van Abdoel Aziz en Moerad V, die van eerstgenoemde, daaronder gerekend de nog niet betaalde sommen voor openbare bouwwerken, bedragen 200,000die van Moeradvoor en na zijne troonsbestijging gemaakt800,000 Turksche ponden. Men wil deze schulden dekken door verpan ding van de kroonjuweelen en de particuliere ver zameling van juweelen, door Abdoel Aziz aangelegd. (Van 1—8 April.) Goes. Ondertrouwd: M. Remijnse, jm. 22 j., met M. P. de Lignij, jd. 22 j. F. A. W. Guljé, jm. 37 j, mot E. A. E. Liebert, jd. 20 j. Gehuwd: J. v. d. Hiele,jm. 42 j., met J. Zegers, jd. 26 j. Bevallen: C. Blondel, geb. de Fouw, d. M. Th. Rombouts, geb. Schik, z. M. Donner, geb. Meijler, d. J. W. Windhorst, geb. Veekman, d. Overleden: A. M. Kotrupt, wede. 61 j. L. Maar- tense, wedr. 71 j. J. v. d. Yelde, jd. 83 j. G. Legerstee, 56 j. J. Jobse, 60 j. 9 Apr. 's av. 11 u. 52 gr. 10 'a morg. 7 u. 53 gr. 's av. 6 u. 53 gr. 's midd. 1 u. 60 gr. Hoewel nog in geen enkel opzicht eenige zeker heid bestaat zou het toch niet te verwonderen wezen zoo de beide groote gebeurtenissen, die in de laatste dagen geheel Europa hebben vervuld, op niets uitliepen, d. w. z. d$,t het protocol vol strekt niet de verzekering van den vrede ten ge volge zal hebben en dat prins Bismarck niet af treedt als kanselier van het rijk. Uit het lange dralen en de voortdurende pogin gen van de verschillende groote mogendheden, vooral van Engeland, om toch het protocol aan te nemen, blijkt reeds dat de Porte daartoe weinig geneigdheid toont en verscheidene bladen leggen dan ook hun vrees voor een mislukken van deze diplomatieke manoeuvre niet onduidelijk aan den dag. Volgens een telegram uit Konstantinopel van Zondag werd het protocol daar als verworpen beschouwd en zou dien dag opnieuw een buiten gewone ministerraad worden gehouden. Van gisteren wordt gemeld, dat de minister van bui- landsche zaken S af vet Pacha mondeling de opmer kingen en bezwaren der Porte had te kennen gegeven. Hij moet o. a. hebben verklaard, dat de gruwelen in Bulgarije een gevolg zijn van vreemden invloed en deed opmerken dat zoo spoe dig mogelijk hervormingen zijn ingevoerd. Hij was bezig eene circulaire aan de mogendheden gereed te maken in den zin als door hem was ge sproken. De buitenlandsche vertegenwoordigers gaan voort zooveel mogelijk pressie uit te oefenen, doch tot nogtoe vruchteloos en in de onderhande lingen met Montenegro is nog geen verandering gekomen. De hardnekkigheid van Turkije wordt nu voor al door Russische organen, weder toegeschreven aan de Engelsche politiek, voornamelijk aan de verklaring door lord Derby bjj het protocol ge voegd, dat Engeland dit als van nul en geener waarde zal beschouwen indien het niet mocht leiden tot het voorgestelde doelvrede met Mon tenegro en wederzij dsehe ontwapening. Daardoor wordt zegt de Herold het protocol illusoir en aan de Porte een voorwendsel gegeven om het plan van Europa te doen mislukken. Indien de oorlog onvermijdelijk wordt zoo gaat het St. Petersburgsche orgaan voort dan zal dit de schuld van Engeland wezeD, hetwelk Turkije ver sterkt om voort te gaan op een weg dien het nooit zou zijn ingeslagen, indien de houding van Engeland anders ware geweest. Misschien staat het dralen van keizer Wilhelm, om eene beslissing te nemen in de Bismarck-quaestie, wel in verband met den gang van zaken in het Oosten. Immers er is beweerd, dat de rijkskan selier niet zou aftreden of het bewind weder zou hervatten indien in het Oosten een oorlog mocht uitbreken, 't Is echter ook mogelijkdat de keizer inderdaad in de klem zit en niet weet hoe er zich uit te redden, map.r het ontbreekt niet aan ver schijnselen die doen onderstellen, dat de keizer het ontslag zal weigeren en dat von Bismarck zich zal te vreden stellen met een eenvoudig verlof evenals in vorige jaren. In dien zin sprak gisteren de National Zeitung, die tevens meldde, dat heden eene mededeeling betreffende deze zaak in den rijksdag zou plaats hebben. Het ook door ons medegedeelde artikel van de Post heeft in Duitschland algemeen de aandacht getrokken, daar men stellig overtuigd is, dat het op uitlatingen van prins Bismarck zelf is gegrond en, terwijl Zaterdag reeds te Berlijn de opinie alge meen ingang begon te vinden, dat hij niet zou aftreden, worden uit alle oorden des lands pogin gen aangewend om hem tot blijven te bewegen. Op de Bremer beurs is gisteren met eenparigheid van stemmen, na eene rede van den voorzitter der kamer van koophandel, besloten, tot den rijksdag het verzoek te richten om de politiek van prins Bismarck onvoorwaardelijk te steunen. Men moet wel van de onmisbaarheid van een staatsman door drongen zijn om het parlement te verzoeken, dat het hem maar in alle opzichten zal handhaven en door dik en dun zal volgentrouwens een tooneel zooals Duitschland thans oplevert van onrustige zielen die smeekende blikken werpen naar het gebouw der rijkskanselarij te Berlijn en in angstige spanning vandaar als 't ware de beslissing over het lot van het vaderland verwachten, is waarlijk niet geschikt om een grootsch denkbeeld te geven van de inwendige kracht van zulk een rijk. De oppositie in het Engelsche parlement schijnt nog niet tevreden met de door de regeering over gelegde stukken ten aanzien van de Oostersche politiek. De markies van Hartington heeft nl. gisteren in het lagerhuis te kennen gegeven, dat hij Vrijdag a. tot de regeering het verzoek zal richten om nog een supplement op de door haar aangeboden documenten over te leggen, voorname lijk het ontwerp-protocol zooals het door Rusland is voorgesteld en de correspondentie over de circu laire van prins Gortschakoff. In dezelfde zitting richtte de heer Jenkins eene interpellatie tot de regeering betreffende de gebeurtenissen in de Transvaalsche republiek en de Engelsche politiek aldaar. Hierop antwoordde de heer Lowther, dat de Britsche gedelegeerde naar de Transvaal, de heer Shepstone, tot de regeering der republiek vertoogen had gericht over den toestand van het land en het gevaar dat uit eene vernieuwing der ongeregeldheden door de inboorlingen zou ontstaan. Engeland zeide de heer Lowther wil volstrekt niet in de binnen landsche aangelegenheden der Transvaalsche repu bliek tusschenbeide komen, maar de te Natal opgestelde troepen zouden, indien nieuwe onge regeldheden mochten voorkomen om de Engelsche onderdanen te beschermen tusschenbeide komen. Hetzij dan tengevolge van de bemoeiingen van Engeland of door den onwil der dweepzieke boeren, de toestand schijnt in de republiek niet beter te zijn geworden, want, volgens een door het Handelsblad ontvangen telegram zou de heef Burgers het presidentschap reeds hebben neergelegd. Bij de eergisteren te Bordeaux gehouden her stemming voor een lid der Fransche kamer heeft de candidaat der uiterste linkerzijde de heer Mie de overwinning behaald op den regeeringsgezinden republikein Cadue; eerstgenoemde werd met 7271 stemmen verkozen, terwijl laatsgenoemde er 6128 op zich vereenigde.' De heer Mie wordt als een buitengewoon bekwaam en welsprekend jurist geroemd, doch zijne verkiezing, om zijn demago gische beginselen, zelfs door republikeinen niet in het belang der républiek beschouwd omdat men er een wapen tegen haar uit zal smeden. Het driemastschip India, gezagv. E. Toficld, van Java, bestemd naar Middelburg, is heden morgen van een zeeloods voorzien. Rotterdam 10 April. Ter markt van heden waren aangevoerd 1221 runderen; 195 vette J 153 nuchtere kalveren; 251 schapen; 325 varkens' biggenrunderen 1qual. 88 2« qual. 74 3e qual. 58; kalveren le qual. 125; 2" qual. 105; schapen 95 cent. Veissingen 10 April. Boter per kilogram f 1.10 a ƒ1.16. Eieren 3.60 per 104 stuks. i^riizen vasa S3lfe«ten. Amsterdam, 9 April. 10 April. Mcrl, Cert. Werk. schuld. 2} pet. 64} 64^ Certific. dito dito3 76} 76} dito dito dito4 1011 101^ Aand. Handelmaatschappij 5 103 102} dito exploitat. Ned. Staatssp. 100 99} Loten stad Rotterdam. 3 100} 100} dito dito Amsterdam.3 102} 102* België. Cert. bij Rothschild. 2 j Frankrijk. Inschrijvingen 3 Inschrijvingen 5 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 97} 97} Certific. Inscr. 5' serie 5 Obl.Hope&C°. 18556eserie. 5 82}} 82} dito 1000 1864. 5 94 92} dito L. 100 18725 84 82} dito L. 100 18735 84 82X Loten 18645 140} Loten 1866 5 136} 135} Obl. Hope C«. Leen. 1860. 4} 83} 82 Certific. dito4 Inscr. Stieglitz C". 2e a 4 L. 4 Obligatiën 1867—694 „73} 72}} Certificaten6 45} 45 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 104} 103} Oblig. dito4} 83 dito dito4 Aand. Kiew-Brest5 34 33 dito Baltische spoorweg 3 47} 46} Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 90} 89} dito dito Jelez-Griasi.5 87 86} dito dito Jelez Orel 5 „89 dito dito Charkow Azow 5 82} 82 Polen. Schatkistobligatiën 4 77} 76} Aand. Warschau-Bromberg4 56} 56 dito dito Weenen 5 52} Oostenrijk Obligatie metal. in zilver Januari/Juli 5 54} 53} Obligatiën dito April/Oct. 5 54} 54} dito in papier Mei/Nov.. 5 51} 50} dito dito Febr./Aug. 5 51} 50} Aand. Nation, bank3 „111 110 Loten 18605 88} dito 1864 108 Hongar(|e. Schatkistbiljett. 6 Oblig. Theiss spoorweg. 5 „63} Italië. Certific. Amsterdam. 5 69} 69} Oblig. Z-Ital. spoorweg. 3 4l| 41} Spanje. Obligatiën Buitenl.. 3 11} 11} Oblig, Binnenlandsche. 3 10} 10^ Portugal. Obligatiën 3 52} 52} Turkije. Inschr. Alg. schuld 5 10} 10J, Obligatiën 18696 12 11} Egypte. Obl. 18687 49 48} Obl. 1873 7 47 46} A,merlka.Obl.Ver. Stat. 1904 5 Obligatiën dito dito 1885 6 99} 99Jf Illin. Cert. Amsterdam. 44} 43} Oblig. Illinois Redemtion. 6 94} 94} Oblig. Central Pacifie 6 99} 99 Certific. Chic. N. W7 47} 46} Oblig. Madison Ext7 „82} 83} dito Winona-St. Peter 7 77} 78 dito N. W. Union7 76 76} dito Union Pac. Hoofdl. 6 96} 96^ Obl.St.Paul&Pac.Spw.l"sec. 7 45} dito dito dito 28see. 7 Brazilië. Obl. 18634} 86} Obl. 18655 „95} 95 Prijzen van coupons. Amsterdam, 10 April. Metall. f 20.25; dito zilver 21.90Div. Eng. per ff f 11.82} Eng. Portugal per ff f Spaansche piasters f.59; Amerikaansche dollars (in goud) f 2.43}. Amsterdam 9 April. Metall. 20.30; dito zilver 21.90Div. Eng. per 7 11.82}Eng. Rassen per l f 11.97}; Eng. Portugal per -. Frans, f 47.50Belg. f 47.50Pruis, f 58.50 Hamb. Russen f 1.42} Russen in Z. R. 1.45; Pool- sehe per fl. Poolscha por Z. K. ƒ36}; Spaan- s he piasters —.59}Spaansche binnenlandsche —.51Ameri kaausche dollars 2.44; papier ƒ2.31. Mijne geliefde echtgenoote JOZINA VAN CRUIJ- NINGEN, beviel heden morgen voorspoedig van eene dochter, welke heden middag is overleden. Zuidzande, 9 April 1877. A, J. RISSEEUW A.Jz,

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3