Telegraphische berichten. Landbouw. Verkoopingen en aanbestedingen, Thermometerstand. Gemeenteraad van Middelburg. een concert met medewerking van mejuffrouw A. Weijens (piano), mejuffrouw Irma Thery en den heer Polydoor Thery (zang) uit Gent. „Het mannenkoor sloot daarmede de winter uitvoeringen en kon uit de vrij groote opkomst het bewijs putten, dat het steeds in de belangstelling van het publiek blijft deelen. „De uitvoering der verschillende nommers door het mannenkoor, voldeed aan de verwachting. Het gaf weder blijk, onder de leiding van zijn direc teur den heer van Kamer, blijvend naar vooruit gang te streven. „Twee solonommers voor piano, door mejuffrouw A. Weijens voorgedragen, gaven haar gelegenheid haar vlugheid en zeer goeden aanslag te doen uitkomen. De piano, %die zij bespeelde, werkte evenwel niet mede om de aangenaamheid van haar goed spel te verhoogen. Een welverdiende toe juiching beloonde haar voor hare medewerking. „Mejuffrouw Irma Thery en de komische zanger Polydoor Tbery mochten zich ook verheugen in den bijval der hoorders. De komische voordrachten van den heer Thery brachten het publiek in een vroolijke stemming en wanneer het bestuur met het doen optreden dezer personen bedoeld heeft eene voldoende afwisseling aan te brengen, dan is dat doel wel bereikt geworden. De muzikale waarde dezer voordrachten was echter m. i. ge ring". Zuiver drinkwater. In de vijfde aflevering van het Landbouw-week- blad Ceres (uitgave van F. Kleeuwens en zoon te Goes), vinden wij, behalve andere opstellen van verschillenden aard, eene practische aanwijzing om door aanwending van ijzerchloride het drink water te zuiveren. Dit middel werd in 1868 door den hoogleeraar Gunning aanbevolen en sedert dien tijd herhaaldelijk met goed gevolg gebruikt. Bij elke 10 kan water (bijna een emmer vol) wordt ongeveer 14 grein eener oplossing van ijzerchloride gevoegd en goed omgeroerd. Als men het mengsel dan 24 uren staan laat, zal het water volkomen geklaard en op den bodem van het vat een dik bezinksel, bevattende al de troebel makende stoffen, gevonden worden. Na afschen- king en indien het water dan geheel helder en zonder zuren of ziltigen smaak is, kan het gerust al3 drinkwater gebruikt worden. Voor huiselijk gebruik, voegt de redactie van „Ceres" hierbij, zou men hiertoe noodig hebben een houten vat van bekenden inhoud, met eene kraan op eene hand hoogte van den bodemom het waterna bezinking te laten afloopen. Voor toepassing op grooter schaal, ten einde het water voor het vee te zuiveren, dat van zoo groot belang voor zijne gezondheid is, zou op iedere hoeve een bak moeten ingericht worden, groot genoeg om den watervoorraad voor een dag te bevatten. Bij dien bak een pomp om het water op te voeren en een kraan met een goot of leibuis, om het te leiden naar de plaatsen waar men het noodig heeft. In den bak zou een peilschaal geplaatst moeten worden, teneinde te weten hoe veel water hg bevat en hoeveel gzerchloride der halve tot zuivering moet aangewend worden. Eenvoudiger middel om bruikbaar en gezond water te bekomen, is haast niet denkbaar. Ook de kosten kunnen geen bezwaar zijn, want de ijzerchloride, waarvoor het best gebruikt wordt de iquor stipticus Looffii is zeer goedkoop en in iedere apotheek te bekomen. EERSTE KAMER. Na eenige discussie werden heden de verschil lende rechterlijke wetsontwerpen aangenomen: Het eerste met 28 tegen 5 stemmen. Het tweede met 23 tegen 13 stemmen. Het derde (gerechtshof 's Hertogenbosch) met 29 tegen 7 stemmen. Het vierde (gerechtshof Arnhem) met 28 tegen 8 stemmen. Het vijfde (gerechtshof 's Gravenhage) met 24 tegen 12 stemmen. Het zesde (gerechtshof Amsterdam) met 25 tegen 12 stemmen. Het zevende (gerechtshof Leeuwarden) met 28 tegen 7 stemmen. Het achtste (traktementen en classificatie) met 31 stemmen tegen 1. Het negende (overgangsbepalingen en ontbinding) met 24 tegen 12 stemmen. De kamer is daarna op reces uiteengegaan. De rijksveeopzichter Wiersma, die, naar aanleiding der besmettelijke longziekte onder het rundvee van C. Heijboer, sedert drie maanden te 's Heer Arendskerke was gestationeerd, is dezer dagen vertrokken. Naar men verneemt, is hij overgeplaatst naar een der noordelijke provinciën. (C?. Ct.) In den loop van dit jaar zullen de drie overspanningen van de Willemsbrug over de Maas te Rotterdam worden gelegd. Met Mei van het volgend jaar zal de brug voor het verkeer open gesteld kunnen worden. Uit Moldavië wordt gemeld, dat in het mid den van Maart aldaar zoo geduchte sneeuwstormen hebben plaats gehad, dat in geheele landstreken het verkeer gestremd was. De uit armoedige hutten bestaande dorpen waren bijna geheel onder de sneeuw begraven, zoodat slechts hier en daar alleen de kerktoren er boven uitstak. Op de - sneeuwstormen volgde gedurende zes dagen felle vorst, waardoor menschen en dieren doodvroren. In een klein dorp is de helft der inwoners op die wijze omgekomen. De daken der woningen waren door den storm weggerukt en de ongelukkigen werden slachtoffers van honger en koude. De overgeblevenen worden door de autoriteiten ge holpen. De Revue des deux Mondes zal voor de libe rale zaak behouden big ven. Een der prinsen van het huis van Orleans had voorgesteld dit invloed rijke tijdschrift, dat steeds de vrijzinnige richting in Frankrijk heeft voorgestaan, een clericale kleur te geven, doch de raad van toezicht heeft beslist, dat de Revue de liberale beginselen getrouw zal blijven. Een Parijsch schoenmaker, die in een herberg maarschalk Mac Mahon een moordenaar had ge noemd, omdat hij bevel had gegeven om op Parijs te schieten, is tot drie maanden gevangenisstraf ver oordeeld. De barbaarsche gewoonte dat woduwen ver brand worden met het lijk van haar overleden echtgenoot, is in Engelsch-Indië, ondanks den daartegen door de Britsche regeering sedert jaren ge voerden strijd, nog niet uitgeroeid. Onlangs heeft dit weder plaats gehad met drie weduwen van sir Jung Bahadoor, een bekend vriend van het Engelsche koloniale bestuur, die by het ver laten van het bad plotseling overleden was. Zyne drie voornaamste weduwen gaven dadelijk het verlangen te kennen om zich op te offeren. Den 1™ Maart had deze afschuwelijke plechtigheid plaats. De brandstapel bestond uit een ontzagiyken hoop hars en sandelhout. Nadat de drie Ranies een bad genomen, aan de priesters verschillende giften geschonken en hare laatste beschikkingen aan haar schoonbroeder opgedragen hadden, waaronder die van eenige gevangenen in vrijheid •te stellen, beklommen zy kalm, onder het opzeggen van gebeden, den brandstapel. Het lijk werd op den rug gelegd, de oudste der Ranies nam het hoofd, de beide andere ieder een der voeten op hare knieën alle drie hielden zy hare oogen onbewegelijk op het ontzielde lichaam ge vestigd. Daarna werd deze groep met welriekende brandbare stoffen omringd en vervolgens het vuur door den zoon van sir Jung Bahadoor ontstoken. Weinige minuten later was alles tot asch vergaan. Ook nu weder waren tal van vergeefsche pogin gen aangewend om de Ranies van haar voornemen terug te brengen. Volgens mededeeliogen van het Russisch gouvernement zijn er zilverlagen van groote waarde ontdekt op verscheidene eilanden der Witte Zee: Op 5 dezer zyn alhier te koop aangeboden: 1° Een huis en erve in de Gravenstraat, wijk I n° 279, groot 2 aren 82 centiaren, en 2° een daar achter gelegen erve of bleekveld, groot 2 aren 66 centiaren. Samen verkocht voor 2870. 3° Een huis en erve met tuin, in de Lange St. Pieterstraat, wijk A n° 65, groot 2 aren 27 centiaren. Opgehouden op 4200. 4° Een huis en erve in de Teermagazijnstraat, wijk P n0> 251 en 252, groot 1 are 27 centiaren. Verkocht voor 1170. 5» Een huis en erve met tuin op de Zuidzijde van den Dam, wyk G n° 51, groot 2 aren 7 cen tiaren. Verkocht voor 3901. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden waarop door het depar tement van marine op den 18™ April a. zal wor den aanbesteed de levering van diverse materialen voor de directie der marine te Hellevoetsluis, alsmede door het ministerie van koloniën op den 19™ April daaraanvolgende het maken en leveren van den metalen bovenbouw voor honderd dertien balkbruggen. 6 Apr. 's av. 11 u. 46 gr. 7 's morg. 7 u. 48 gr. 's midd. 1 u. 54 gr. 's av. 6 u. 54 gr. Zitting van Vrij dag 6 April. Voorzitter de heer Schorer. Later komt de heer van Berlekom. Na do resumtie der notulen worden voor ken nisgeving aangenomen twee missives van gedepu teerde staten van Zeeland, houdende bericht dat door hen is goedgekeurd het raadsbesluit- tot afstand van gemeentegrond aan J. P. Akkerman, alsmede het suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting op de inkomsten over 1876. Zonder hoofdeiyke stemming wordt goedgekeurd eene door het burgerlijk armbestuur voorgedragen wijziging zijner begroeting. Op verzoek van hetzelfde armbestuur wordt, mede zonder hoofdelijke stemming, besloten het art. „verplegingskosten van krankzinnigen" op de gemeeutebegrooting voor 1876 met 179.12 te verhoogen, tengevolge van het grooter aantal krank zinnigen gedurende 1876 in de gestichten verpleegd dan waarop bij de vaststelling der begrootiug in October 1875 was gerekend. Achtereenvolgens worden vervolgens goedgekeurd de rekening van den schuttersraad over 1876, be dragende in ontvang en uitgaaf 3161.43J, en de rekening der kamer van koophandel en fabrieken, ten bedrage van 525.98 in ontvang en uitgaaf. De zitting gaat over in eene met gesloten deu ren ter behandeling der reclamatiën tegen het kohier der plaatseiyke directe belastingen op de inkomsten voor 1877. Na de hervatting der openbare werkzaamheden bleek de heer van Berlekom ter vergadering aan wezig te zyn. Achtereenvolgens wordt besloten a Teroieeren de aanslagen van: J. M. C. de Koster, D. de Nood, J. Jongepier, J. M. Schoo- neuboom ert N. van Lopik, allen in de eerste klasse. Laatstgenoemd besluit werd met 14 tegen 3 stemmen genomen. Tegen stemden de heeren Jeras, Snijders en van der Harst. b Terug te brengen: J. P. Pluymers van de 2e naar de 1" klasse; P. Bos van de 4e naar de 3e; mr. E. P. Schorer van de 21enaar de 20e (tegen stemden de heeren Jeras, Snyders, Dron- kers en van der Harst),P. Kimmel van de 2e naar de le; S. Wiener van de 14e naar de 10e; J. de Waal van de 9e naar de 8e; C. J. van den Broek van de 2e naar de le; D. G. Kröberj1. van de 12e naar de lle (tegen stemden de heeren Jeras, Damme, Snyders en van der Harst), en de wed. C. J. Kruijsse van de 10e naar de 9e. Ten aan zien van laatstgenoemde hadden burgemeester en wethouders voorgesteld het verzoek af te wijzen, doch dit voorstel werd met 10 tegen 7 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren van Hoek, Snouck Hurgronje, Tak, Snyders, Lambrechtsen van Ritthem, Luteyn en de voorzitter. c Te behouden de aanslagen van P. Tange, C. Cornelisse, G. Jongepier, L. J. Bosdijk, A. Wedding, de wed. H. Gidionse, de wed. J. van der Meulen, K. J. Hondius, P. J. van Dierendonck, A. Kalle, A. A. Mes Gz., E. A. van Trigt en T. H. E. C. van Oosten. d Te w ij z i g e n de aanslagen van mr. P. Hofstede van Son (10e kl.) voor 4 maanden in plaats van 12 maanden, en van de wed. Schneb- belie (2e kl.) voor 5 maanden in plaats van voor 2 maanden. e Nieuw aan te slaan: mej. A. M. van Es, mej. M. C. Hausmann, J. Geervliet, D. van Zanten, J, de Ridder en J. Boone, allen in de le klasse, alsmede J. Wetzel in de 2e klasse. Het kohier wordt alsnu met algemeene stemmen voorloopig vastgesteld tot een bedrag van ƒ71818.41 en de percentage bepaald op 297,0, pet., zijnde 7„„ pet. hooger dan het vorige jaar. Van den heer B. Janse, aannemer van de nieuwe Dokbrug enz. alhier, is een verzoek ingekomen om restitutie van de hem opge egde boete wegens vertraagde oplevering van het werk. Tevens ver zoekt hg dat de onderhoudstermijn moge ingaan van den dag waarop de dammen zyn opgeruimd. De beslissing op dit adres wordt aangehouden tot het werk aan de Dokbrug voltooid en opge leverd zal zijD. C. Polderman, J. Poppe en L. Verhage, wonende in de gemeente Koudekerke aan den straatweg naar Middelburg, hebben zich bij adres tot den raad gewend met verzoek om te willen beslissen tot welken prijs de in 1859 door den derden adres sant in erfpacht verkregen 20 aren 10 centiaren tuin (thans met woningen enz. bebouwd) aan hen ieder voor zooveel het door hem thans ge bruikte deel betreft bij voortduring in erfpacht voor dien tijd van 80 jaren, of wel in eigendom zou kunnen verkregen worden, en om later, wan neer zoodanige prijs niet geheel buiten het bereik der adressanten ligt, tot zulken afstand in erf pacht of eigendom te willen besluiten. De beslissing wordt aangehouden en het stuk gesteld in handen van burgemeester en wethouders tot het uitbrengen van prae-advies. De heer B. A. Fokker heeft in October 1874 van de gemeente gekocht 4 aren terrein op de Loskade onder voorwaarde dat hiervan 169 centi aren op 1 Mei 1877 en de overige 231 centiaren op 1 Mei 1879 zouden bebouwd zijn met woon huizen. Thans heeft genoemde heer zich bij adres tot den raad gewend, met verzoek dat hem een uitstel van twee of drie jaren worde verleend voor de bebouwing der 169 centiaren. Voorts wenscht hij in koop te aanvaarden het verschie tende terrein in den blok achter zijne 4 aren in de richting rechtlijnig naar het pakhuis „de Hoop," groot p. m. 1 are, om deze laatste te be bouwen met een woonhuis en pakhuis of stal op door den raad billijk te stellen voorwaarden. De beraadslaging over dit adres wordt insge- lijks aangehouden. Vervolgens komt aan de orde een door burge meester en wethouders uitgebracht schriftelijk voorstel omtrent het in de vorige zitting ingeko men adres voor den koornmolenaar Th. Machielse die verzoekt dat óf de raad terugkom e op zijn besluit van 14 Februari jl. en de" opruiming be- vele der boomen voorde buitenplaats „de Griffioen," óf hij, adressant, ontheven worde van de op zich genomen verplichting om 20 pet. boven den taxatie prijs van eenige jonge gerooide boomen te betalen. Het komt burgemeester en wethouders voor, dat geen der beide deelen van het verzoek voor inwil liging vatbaar is, wat het eerste gedeelte betreft omdat zij in lijnrechten strijd zou zijn met een eerstonlangs na rijp overleg en in een voltallige raadsvergadering genomen besluit; en voor zooveel het tweede gedeelte aangaat, omdat het eene af wijking zou zijn van de overeenkomst door den adressant, die geheel op de hoogte der zaak was, met de gemeente aangegaan, terwijl deze hare verplichting om de bedongen boomen te rooien trouw heeft vervuld. De heer Fokker kon zich met het voorstel van burgemeester en wethouders tot geheele afwyzing van het verzoek niet vereenigen en stelde voor den adressant remissie te verleenen van de sup pletie van den taxatieprijs. In de eerste plaats werd in stemming gebracht het bovengenoemde eerste gedeelte van het voor stel van burgemeester en wethouders, hetwelk met 13 tegen 4 stemmen werd aangenomen. Tegen stemden de heeren Fokker, Jeras, Snijders en Dronkers. Het tweede gedeelte van het voorstel van het dageiyksch bestuur werd mede aangenomen, en wel met 14 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Snyders, Dronkers en van Hoek. Het voorstel van den heer Fokker tot het ver leenen van remissie vnn de garantie voor den taxatieprijs werd met 12 tegen 5 stemmen ver worpen. Vóór stemden de heeren Fokker, Jeras, Snyders, Dronkers en van Hoek, Van den heer J. W. Sprenger is, namens zijne echtgenoot, een verzoek ingekomen dat de raad constateere het bezit en eigendom der adressante van den grond op het plein in de Lange Lombard straat, grenzende aan het pand wyk C n° 64, en tevens besluite genoemd plein als publieke straat onder opzicht der politie te laten blyven tot tyd en wijle dit door adressant of zyne rechtverkry- genden mocht noodig zijn voor bouw, verkoop of andere plannen. Zonder hoofdelijke stemming wordt tot inwilli ging van dit verzoek besloten. Thans komt in behandeling een adres der hee ren G. Alberts Lz., dr. H. A. de Jongh, Henri Tak en G. Keijzer, uitmakende eene voorloopige com missie tot het vestigen eener bad- en zweminrich ting alhier aan de oostzijde van het kanaal door Walcheren, bestaande in een drijvend gebouw met zes ontkleed kamers met badkuipen, van verschil lende diepte, een bassin voor zwemmers en een dito om het zwemmen te leeren, eene ontkleed- kamer en eene kamer voor den zwemmeester. Voor min- en ouvermogenden zal de inrichting eenmaal per week gratis worden opengesteld, waar toe mede een lokaal als ontkleedkamer zal worden afgezonderd, terwyi de badbenoodigdheden alsdan gratis verstrekt worden. De kosten zijn geraamd op 8000. Door vrywillige inschrijvingen is 4135 bijeengebracht, hetgeen de commissie zeer bevredigend noemt, met het oog op het feit dat aan geen der inschry vingen eenig voordeel verbonden is. Van het departement Middelburg der Maat- schappy tot Nut van 't algemeen hoopt zy een vry aanzienlyk renteloos voorschot of een subsidie te verkrygen. Thans vraagt zy ook van de gemeente eene subsidie tot zoodanig bedrag als de raad in billijke overeenstemming zal oordeelen met de be langen die de gemeente heeft by het oprichten der bad- en zweminrichting. Burgemeester en wethouders hebben aangaande dit verzoek een schriftelyk rapport uitgebracht. Zy hebbc-n met zeer veel genoegen de pogingen der heeren Alberts c. s. gevolgd, om eene zaak tot stand te brengen die, moge zij al niet door iedereen hoogst noodzakeiyk geacht worden, toch zeker door allen als zeer wenschelijk beschouwd wordt. Zij adviseeren dan ook tot inwilliging van het verzoek, te meer daar de aanzienlyke som van vrijwillige bydragen, door de ingezetenen geschonken, het bewijs levert dat de burgerij de zaak zeer op prijs stelt. Zij stellen daarom voor, eene subsidie beschikbaar te stellen van f 1000, onder voorwaarde dat de inrichting éen namiddag 's weeks zal worden opengesteld voor onvermo- genden. De heer van Eekelen verklaarde dat hy met het voorstel van burgemeester en wethouders niet kon medegaan, hoofdzakelijk met het oog op den finan- cieelen toestand der gemeente. Nog geen vijf maanden geleden heeft de raad het noodig ge acht den op de begrooting voorgedragen post vcor de bestrating te laten vervallen; onlangs heeft de gemeente een proces verloren; in de Molstraat wordt een riool gemaakt; een verzoek van ook belasting betalende ingezetenen om uit breiding van straatverlichting is moeten afgewe zen worden. Tegenover dit alles acht hij een cadeau van 10Ü0 voor eene bad- en zweminrich ting niet gewettigd, vooral ook met het oog op de eischen des tijds ten aanzien van het onderwijs. Ook de heer Fokker had bezwaar tegen het voorstel. Behalve de bedenkingen van den heer van Eekelen woog by hem nog het bezwaar dat we hier eene bad- en zweminrichting zullen krij gen in zout water, en dit noemt hij half werk. Bovendien vreest hij, op grond der elders opge dane ervaring, dat het met de voorgestelde 1000 niet gedaan zal zyn en men later teleurgesteld zal zyn als het nu bestaande enthousiasme zal blijken verkoeld te zijn. Er zijn hier te weinig ingezetenen voor eene goede inrichting, en de nu voorgenomene is z. i. onvoldoende. De heer van Berlekom acht het tot stand komen der zaak wenschelijk en wil die persoonlijk zoo veel mogelijk ondersteunen, maar niet als lid van den raad. Eene bad-inrichting in zout water heeft z. i. geen waarde; eene zweminrichting is hier zeker hoogst gewenscht, maar de gemeente-finan ciën laten niet toe daarvoor 1000 subsidie te geven. De heer Luteyn, die tot zijn leedwezen verhin derd is geweest tegenwoordig te zijn in de ver gadering der commissie van financiën waarin het voorstel van burg. en weth. behandeld is, ver klaarde ook dat hij zich met dit voorstel niet vereenigeu kon. De voorzitter deed de noodzakelijkheid eener zwemschool alhier uitkomen en wees op de blijk bare ingenomenheid der ingezetenen met het plan der commissie, zichtbaar in de vrijwillige giften tot een bedrag van ongeveer 4200. Nergens in de gemeente is er eene plaats welke door de politie tot zwemmen kan aangewezen worden, en volgens de politie-verordening mag men op geen andere dan de daartoe aangewezen plaatsen zwemmen of baden. Nu bestaat er uitzicht op bevrediging der bestaande behoeite, en een som van ƒ1000 uit de gemeente kas is daarvoor geen te groot offer. Het is geen jaarlij ksche terugkeerende uitgaaf, maar slechts eene gift voor eenmaal. Het resultaat der stemming over het voorstel van burgemeester en wethouders is, dat het met 9 tegen 8 stemmen wordt aangenomen. Tegen stemden de heeren Fokker, Luteyn, van Berlekom, Jeras, Snijders, van Eekelen, van der Harst en van Hoek. De voorzitter deelt mede, dat de rechtbank alhier in hooger beroep de vordering van den heer J. R. Jeronimus contra de gemeente heeft toegewezen. Van de rechtskundige commissie uit den raad is alsnu advies gevraagd omtrent het al of niet wenschelijke eener voorziening in cas- satie. Bij monde van den heer van Hoek bracht de commissie haar advies uit. Ofschoon zy meent dat voor de beoordeeling van alle cassatie-quaesties zekere speciale rechtskundige bedrevenheid wordt vereischt, durft de commissie toch als haar gevoelen uitspreken, dat in deze de gevallen feitelyke be slissingen een beroep in cassatie met gegronde hoop op gunstig resultaat in den weg staan. Zy geeft daarom in overweging om in het vonnis te berusten. Nadat de voorzitter had medegedeeld, dat ook de heer mr. A. J. van Deinse gelijk gevoelen is toegedaan, wordt besloten geen beroep in cassatie te doen. Door een der bewoners van het Molenwater i3 de aandacht van burgemeester en wethouders gevestigd op den hoogst bedenkelyken toestand waarin zij verkeeren tengevolge van den hoogen waterstand in de voor hunne perceelen gelegen sloot, die geen uitwatering heeft. Burg. en weth. stellen alsnu voor eene nieuwe afwatering aan Je

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2