Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknie uws, Rechtzaken, Koloniën. TSmcfjfctt. Verkoopingen en aanbestedingen. vereeniging te Tiel candidaat gesteld te zijn, aan die vereeniging geschreven dat hij de candidatuur aanneemt en zich in hoofdzaak met het liberale programma der kiesvereeniging vereenigt. Ofschoon wij van meening zijn, dat het verkeerd is de staatkundige richting van een candidaat uitsluitend te toetsen aan diens gevoelen aangaande de schoolquaestie en wij het dus zeer wel moge lijk achten dat de heer de Beaufort, ondanks zijne twijfelachtige gezindheid ten aanzien van het schoolwetsontwerp, voor de liberalen in het kies district Tiel een geschikt candidaat, dat wil ook zeggen een die kans heeft gekozen te wor den, kan zijn, komt het ons toch voor dat de centrale kiesvereeniging, indien het courantbericht juist is, zich gemakkelijk tevreden stelt. De enkele verklaring dat een candidaat zich „in hoofdzaak" met een liberaal programma vereenigt, beteekent, als de verschilpunten in 't geheel niet worden aangeduid, zeer weinig. De Pall Mall Gazette meldt dat de onderteeke- ning van het protocol' geschied en de vrede ver zekerd is, op den grondslag eener gelijktijdige ontwapening van Turkije en Busland. De Turk- sche gezant te Londen moet, uit naam van den sultanreeds in de voorwaarden toegestemd hebben. De bepalingen van het tractaat vaD Parijs zul len gehandhaafd blijven, met bijvoeging van een artikel, te bekrachtigen door eene conferentie welke te Weenen bijeen zal komen. Lord Beaconsfield zal waarschijnlijk als minister president aftreden en door lord Derby opgevolgd worden. Benoemd tot betaalmeester te Sneek jhr. G. J. M. Bowier, thans te Sas van Gent. 0NDERSCHEIDIN6EH. Benoemd tot ridder in de orde van den Ncderlandschen leeuw dr. A. M. Ledeboer, te Deventer, en d'. N. B. Donkersloot, genees kundige aan het krankzinnigengesticht te Dor drecht. Donderdag had te Kloetinge de plechtige inwijding plaats van het nieuwe schoolgebouw. De schoolkinderen trokken in optocht van het oude naar het nieuwe gebouw, waar een buitengewoon groot aantal genoodigden en belangstellenden was verzameld. De burgemeester heette allen welkom, waarna de hoofdonderwijzer, de heer Moojen, een feestrede hield over „het doel en de beteekenis van het lager onderwijs." Met belangstelling werd deze rede gevolgd, en beantwoord door den inspec teur van het lager onderwijs in Zeeland, die voor deze gelegenheid was overgekomendoor den schoolopziener in het district en door den heer Warnsinck, predikant. De kinderen zongen eenige liederen en werden, na afloop van de plechtigheid, namens den burgemeester op onbekrompen wijze onthaald. Ook de genoodigden bleven nog eenigen tijd genoegelijk bijeen. Het gebouw is zeer doel matig ingericht en doet zijn bouwmeester veel eer aan. Ct.) - Het aantal candidaten voor het voorjaars examen voor lager onderwijs in Zeeland bedraagt 58, verdeeld als volgt: Voor akte van hoofdon derwijzer 3 mannelijke en 1 vrouwelijkevoor akte van hulponderwijzer 15 mannelijke en 8 vrouwelijke; voor het Fransch 4 mannelijke en 6 vrouwelijke; voor het Hoogduitsch 1 mannelijke en 1 vrouwe lijke; voor de wiskunde 1 vrouwelijke; voor het teekenen 4 mannelijke; voor de gymnastiek 2 trok hij dien over zijne oogen, bleef eenigeoogen- blikken bij de buitendeur staan en begaf zieh toen op weg. „Wilt ge geen thee drinken, mijnheer?" riep Esther Jetty uit het venster. „Ik wilde ze juist zetten." „Ik kom dadelijk terug," antwoordde de Tijger. Onderwijl richtte Charles zijne schreden huis waarts, vol berouw, want al de dwaasheid van zijn gedrag rees nu voor zijn geest op. „Ik wenschte, dat ik dien man anders behandeld had," dacht hij, op Huddles doelende, „'t Is nu niet meer af te wendenover een paar dagen zal ik er nader van hooren. Wat ben ik toch een dwaas geweest! Wat zal er te huis weêr eene opschudding zijn! Hoe ter wereld zal ik aan het geld komen en hoe zal het afloopen Alles bijeengenomen scheen het op den Arends horst niet alles rozengeur en maneschijn te wezen. De meeste der bewoners van het landgoed werden door geheime zorgen gekweld. En echter was het nog geen jaar geleden, dat zij er allen vol vreugde waren binnengetrokken, in de mee ning dat zij er het Paradijs zouden gevonden hebben. Met den volgenden Zaterdag kwam William Stane weêr. Alice bevond zich in de oranjerie, waar hij haar opzocht. Zijn gelaat stond betrokken en onzeker. In plaats van den vriendelijken blik en het lachtje waarmeê hij gewoon was zich aan Alice te vertoonen, had hij nu een ernstig gelaat en gefronste wenkbrauwen. Dat uiterlijk van jöeffi ergerde haar nog meer, dan de woorden van mannelijke; voor de handwerken 9 vrouwelijke; voor huisonderwijs 3 mannelijke. De vereeniging van onderwijzers in de gymnastiek in Nederlandzal te Utrecht eene vergadering houden op 3 en 4 Aprilin het gym- nastiekgebouw der rijks hoogere burgerschool, 's morgens half 12 uur. Ter behandeling zijn o. a. de volgende punten gesteld Hoe dient men meisjes-gymnastiek te geven? oefeningen aan de brug voor jongensde lessen op den langen en korten stokTurnwandelingen oprichting eener vereeniging van gymnastiek- onderwijzersom de leden bij hun overigden eene toelage te verzekeren ten behoeve van hunne weduwenis het al of niet doelmatig om een klasse, bestaande uit 20 of 30 leerlingen in vijf of zes afdeelingen te verdeelen? Gewestelijke vereeni- gingen. Op een viertal, opgemaakt door burgemeester en wethouders van Amsterdam tot vervulling eener plaats als hoofdonderwijzer aan de openbare- kostelooze school aldaar, komt voor de heer A. R Breetvelt, hoofdonderwijzer te Goes. Het bestuur der bijzondere school voor Chr. nat. onderwijs te Balk (Friesland) heeft van den districts-schoolopziener bericht ontvangendat, in dien hem binnen acbt dagen geen waarborg wordt, verstrekt dat nog in den loop van dit jaar een doelmatig schoollokaal tot stand komt, hij genood zaakt zal zijn de school te sluiten, als hoogst nadeelig voor de gezondheid van kinderen en on derwijzers. De opheffing van de Presbyteriaansch Engelsche gemeente te Rotterdam is vastgesteld bij besluit van het klassikaal bestuur van Rotterdam en goedgekeurd door het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland, den 13en Februari jl. Bij over eenkomst tusschen de daarin betrokken kerkeraden is bepaald, dat de overblijvende leden van de voornoemde gemeente gedurende een jaar het recht zullen hebben, zich te doen inschrijven als leden bij de Schotsche hervormde gemeente te Rotterdam. Voor het gerechtshof te 's Hage stond Donderdag terecht de bekende J. H. S., oud 36 jaren, geboren te Eelte, en gedetineerd in het huis van arrest te Goes. Hem werd ten laste gelegdgewelddadigheid tegen een magistraatspersoon in of ter gelegenheid zijner bediening, welke bloedstorting en kwetsing ten gevolge had, na vroeger veroordeeld te zijn tot cellulaire gevangenisstraf van langer dan zes maanden. De bijzonderheden omtrent deze zaak, waarbij de heer J. L. H. Liebert, te Goes, was betrokken, die een slag op het hoofd had ontvangen, deelden wij vroeger reeds meê. De beschuldigde bekende het hem ten laste gelegde en betoonde berouw. Het O. M. eischte een tuchthuisstraf van 5 jaren. De verdediger, mr. van Heusden, trachtte in een uitvoerig pleidooi op verschillende gronden aan te toonen, dat een lid van een college van regenten niet als een magistraatspersoon is aan te merken, daar hem geene zelfstandige bevoegdheid toegekend, maar het toezicht over den dienst in de gevangenis op gedragen is. Naar zijne meening was eene com missie van administratie tot geen zelfstandig beheer bevoegd, en waren de door de commissie noodig geoordeelde veranderingen of verbeteringen aan hooger goedkeuring onderworpen. Het misdrijf van zijn cliënt overigens genoegzaam bewezen oordeelende, hoopte pleiter dat de strafwet niet in hare volle zwaarte op hem zou worden toegepast. Het O. M. kon met geen der beschouwingen sir Philip Stane des Donderdags te voren, die haar waren overgebracht. Wat er eigenlijk tusschen hen voorviel zou misschien geen van beiden later duidelijk hebben kunnen herhalen. Hij zei dat het hem zoo speet dat er eene stoornis in hun aangenamen omgang was gekomen, en zij van haar kant viel hem met scherpe en hooghartige woorden in de rede. William Stane bleet daar het antwoord niet op schuldig, en er werden in de opgewondenheid van het oogenblik gezegden tusschen hen geuit, die niet teruggenomen of verzacht konden worden. Door zijn vader op diens wijze ingelicht van zijn onaangenaam gesprek met den majoor, was hij natuurlijk op zijn vaders hand, terwijl Alice even natuurlijk voor haar vader partij trok. Het tooneel tusschen die beiden was kort, maar be slissend. „Het spijt mij zeer, juffer Raynor, dat ik mij zoo in u vergist heb," zeï hij, zich tot vertrek gereed makende, „'tls echter nog geen groot ongeluk." „Volstrekt niet," antwoordde Alice. „Vaarwel, mijnheer Stane." Zonder verder iets te zeggen nam hij den hoed voor haar af en weldra was de galm zijner voet stappen weggestorven. Aldus scheidden zij, waarvan de schuld minstens evenveel op Alice als op hem rustte. Of hij mis schien niet gekomen was om te verklaren dat hij met zijn vaders besluit niet instemde wist zij niet, maar zij liet hem de gelegenheid er niet toe. Het van den verdediger zich vereenigen en ook het hof, dat dadelijk na de behandeling zijn arrest wees, was niet het gevoelen van mr. van Heusden toegedaan. Het besliste, dat aan het college van regenten niet enkel toezicht is opgedragen, maar dat het ook bevoegd is tucht en orde te handha ven, zoodat een lid van dat college als een ma gistraatspersoon moet beschouwd worden. Het min ernstige der verwonding als verzachtende omstandigheden in aanmerking nemende, veroor deelde het hof den beschuldigde tot 3 jaren ge vangenisstraf. Nadere berichten uit Atchin melden, dat bij de krijgsoperatiën, welke door generaal Diemont, die aan boord bleef, niet zijn bijgewoond, de beide Engelsche stafofficieren, die zich te Atchin bevin den, de heeren Lockhardt en Palmers, zich zeer hebben onderscheiden, voornamelijk bij het bestor men der benting Lambada, dezelfde waar de Meds- jid met een groot aantal korans er in gevonden is, en waaraan de soldaten daarom den naam van „de Hoogeschool" of „de studenten-sociëteit" gege ven hebben, „'t Spijt me het te moeten zeggen, schrijft de militair, aan wiens brief deze bijzonder heden ontleend zijn, maar waar is het, dat die lange Engelschman Lockhardt en niet een van onze officieren 't allereerst in de benting is geweest. „Zij zijn een paar stevige kerels allebei. De andere compagnie daarbij trof het leelijk. Zij kwam met het bestormen regelrecht tegenover een geschutpoort met een dertigponder terecht. De generaal zal al wat geseind jhebben, hoeveel man van het schroot waarmeê zij verwelkomd werd, een stuk mee hebben gekregen, 't Duurde gelukkig niet lang, want de eerste compagnie was al bezig binnen te stormen, toen de andere boven kwam, en heel lang hebben de 75 man be zetting niet gevochten, maar sneden er allemaal van door, op éen branikerel na, die zich dood gevochten heeft. „De eerste compagnie heeft het anders ook niet gemakkelijk gehad; want terwijl die aan 't bestor men was, amuseerde de vijand zich met al de vaatjes patronen, die hij had, aan te steken, en ze dan naar beneden te laten rollen. Natuur lijk vlogen de hulsen verder dan de kogels, maar de rook en het geraas waren verschrikkelijk. Aan dienzelfden kant hebben zij ook nog al last gehad van het geschut van drie Atchineesche oor logschoeners, die ons ook in handen gevallen zijn. Kapitein Lockhardt heeft, zeggen ze, terwijl hij vooraanstormde nog in de gauwigheid een van onze officieren overeind gezet, die tusschen de bamboe-doerian en de ontploffende patronen vaat jes van de sokken geraakt was, en eer iemand hem kon inhalen, stond hij in de benting met zijn langen veehtdegen te zwaaien. De Engelschen hebben ons natuurlijk hun langste, vlugste en beste kerels gezonden, maar zij hebben kunnen bemerken, dat onze Afrikaansche compagniën ook voor geen klein geruchtje vervaard zijn." - I-I -t'l Als eene bij zonderheid deelt men ons mede dat te Westkapelle eene geittoebehoorende aan A. v. R.vijf voldragen jongen, waarvan vier levend, heeft geworpen, Het gepantserde stoom-riviervaartuig Rlienus is van de dwarshelling, waarop het bij de koninklijke fabriek te" Amsterdam is gebouwd te water gela ten. Deze vaartuigen gaan slechts 1.5 M. diep. Zij zijn gedeeltelijk van een overdekking voorzien, waarvan de schuine zijden gepantserd zijn. Ook voeren zij. een draaienden geschuttorendie met 2 achterladers van 12 cM. wordt bezet. In het bezit van den Arendshorst had aan de kinderen van den majoor niets anders geleerd dan eigen waan; de wereld scheen voor hen gemaakt, voor hen alleen. Allee ging onder het zingen van een vroolijk liedje naar boven en begaf zich naar Madeliefje's kamer. Daar ging zij voor den spiegel staaa, bewonderde haar lief gezichtje, hare schit Lerende blauwe oogen en den ongewonen blos van hare wangen, en streek hier en daar het lichtbruine haar op zijde. „Ge zijt van middag bijzonder vroolijk, Alice," merkte Madeliefje aan. „Zoo vroolijk als een vogel in de lucht," be tuigde Alice, „'tis buiten zoo heerlijk! De zon schijnt als goud en de vogeltjes zitten in de hoo rnen te kwelen." Wordt vervolgd.) midden van den toren is een kokerdie tot stuur- toren is bestemd. De Amsterdamsche vereeniging „Recht voor allen" heeft het initiatief genomen tot vorming eener Nederlandsche deputatie van katholieken bij het 50jarig bisschoppelijk jubelfeest van den paus. Den 21en dezer overleed te Baarland op 85 jarigen leeftijd de heer G. Burgerhoudt, sedert 1831 als geneesheer aldaar gevestigd. Hij was de eenige der leden van den gemeenteraad, die bij de invoering der nieuwe gemeentewet met groote meerderheid van stemmen herkozen werd, en werd toen benoemd tot wethouder, welke betrekking hij tot weinige jaren voor zijn dood bekleedde. Hij was een warm voorstander van den vooruit gang op elk gebied, beijverde zich tot op hoogen leeftijd om steeds de jeugd van zijn geest te be waren en werd om zijne vele goede hoedanigheden algemeen geacht. De heer J. Krijger, te Wissekerke, is benoemd tot opzichter der gemeentewerken te Kampen. De bestuurders der Amsterdamsche gemeen schappelijke vleeschhouwerij hebben, op grond der slechte uitkomsten van het vorige boekjaar, dat met een te kort van f 3280 sloot, hun betrekking nedergelegd en tot liquidatie der onderneming geraden. De aandeelhouders hebben daartoe echter niet kunnen besluiten en eene commissie van vijf leden benoemd, om de zaak nog eenige maanden voort te zetten en daarna omtrent het al of niet wenschelijke der ontbinding nader verslag uit te brengen. Men meent dat bij goede verstandhou ding tusschen de bestuurders en zuinig beheer, het niet onmogelijk is de zaak met voordeel te drijven, daar de winst op het vleesch enz. der in 1876 geslachte 177 runderen en 71 kalveren f 5000 bedragen heeft. Logementhouders en winkeliers te Amsterdam worden door de politie gewaarschuwd tegen de handelingen van een ruim 70jarig grijsaard, zich noemende jonkheer A. S. en eene hem vergezellende rijzige vrouw van middelbaren leeftijd, wel be spraakt, bleeke kleur en met eene zwarte sjaal gekleed, zich bij afwisseling noemende de favorite of de schoondochter van den grijzen jonkheer. Beiden zijn bedriegers, kwamen kortelings van Arnhem, waar zij op dien adellijken titel aanzien lijke inkoopen deden zonder betaling, en reeds zijn soortgelijke handelingen door hen te Amsterdam gepleegd. In den omtrek van Moergestel heerscht eene ziekte onder de hazen. Men vindt ze, met blauwe vlekken op de huid, dood in het veld liggen. Uit eene statistieke opgave betreffende de Italiaansche ournalistiek in de „International Review" blijkt, dat in Italië geen enkel blad een vaste oplaag van 20,000 exemplaren heeft. De oplaag van de voornaamste bladen loopt zeer uiteen, naar gelang de omstandigheden meer of minder belang rijk zijn. Zoo varieert bv. die van „Pungalo" te Milaan van 8000 tot 14,000, van „Fanfulla" te Rome van 8000 tot 20,000, van de „Gazetta del Popoio" te Florence van 12,000 tot 20,000. De uitstekend geredigeerde en zeer invloedrijke „Per- zeveranza" heeft slechts een oplaag van 3000 ex., en de „Nazione" van Florence, het best geschre vene blad, levert slechts 1000 exemplaren, waar van zeer weinige buiten Toskane worden gelezen. Florence is het letterkundige middelpunt van Italië evenals Rome op het gebied der kunst. In bet. hotel Drouot te Parijs wordt den 7e* April a. een aanvang gemaakt met de belangrijkste verkooping van kunstvoorwerpen in dezen winter. De hertog van Berwick en Alba heeft nl. besloten zijne kunstschatten, de erfeni3 van een der be roemdste Spaansche geslachten, onder den hamer te brengen. Het schoonste van deze verzameling zijn 75 gedeeltelijk in goud en zilver geweven Italiaansche en Vlaamsche tapijten uit de 16% 17* en 18e eeuw, werkstukken van Wilhelm Pannemaker, Martijn de Vos, J. Raes, van den Hccke, Ralt, le Clerc en hunne leerlingen. Daarbij komen een Murillo, een Rubens, een Velasquez en 4000 oude en moderne platen uit allerlei scho len. Hoe belangrijk deze verkooping is blijkt reeds hieruit, dat de catalogus is samengesteld door kunst-critici als Charles Blanc, Clément en Bloche wat den tekst betreft, terwijl de illustraties zijn geleverd door kunstenaars als Lalanze en Gustav Greux. Dit werk heeft alleen de kleinigheid van 20,000 franken gekost. Uit Odessa wordt gemeld dat men geen begrip heeft van de kleingeestigheden en onaan genaamheden waaraan de reizigers op de Russi sche grenzen blootstaan. De koffers worden geheel omgehaald en niets met meer ijver in beslag genomen dan boeken, waarvoor men doodelijk bang is. Onlangs werden van een Fransch reiziger in beslag genomen de Memoires van JoinvilleLes Provinciales van Pascalde brieven van Courrier, de Werther van Goethe, een Plutarchus, een Virgilius en eindelijk ook een almanach de Gotha. Brieven uit andere landen ontvangt men óf in het geheel niet óf in een dienstcouvertnadat zij gelezen zijn door de postadministratie. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden waarop door den directeur der artillerie- stapel- en constructiemagazijnen te Delft op den 9™ April a. zal worden aanbesteed de levering van gietijzer.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2