N®. 78. 120e Jaargang. 1877. 2 April. Maandag Uithoofde Tan het Paasehfeest zal deze courant aanstaan den Maandag niet uitgegeven worden. Dit blad verschijnt dagelijks,' met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiêni 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Hayas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. Veemarkt te Middelburg Gemeente-belastingen. Middelburg, 31 Maart. DPETJXXjXjETOlSr- TWEEDE DEEL. MIDDELBIMSCHE C0URA1VT. Donderdag den 5fn April a.van des voormid dags 8 tot des namiddags 4 uren. De burgemeester en wethouders van Middelburg, SCHOKEE. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAK. Suppletoir kohier n° 2 roor de plaatselijke directe belasting op de inkomsten over 1876. De burgemeester en wethouders van Middelburg brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het suppletoir kohier n° 2 voor de plaatse lijke directe belasting op de inkomsten, over het jaar 1876, door gedeputeerde staten van Zeeland is goedgekeurd en ter invordering aan den ge meente-ontvanger is uitgereikt. Middelburg den 29en Maart 1877. De burgemeester en wethouders van Middelburg, SCHOKEE. De secretaris, J. W. DE EAAD, 1. s. Heden constitueerde zich hier ter stede eene commissie tot het verzamelen van vrijwillige bij dragen der ingezetenen voor de plaatsing van gedenk- teekenen op Nova Zambia enz. Zij bestaat uit de heeren jhr. mr. J. W. M. Schorer, voorzitter, m\ W. C. Borsius, vice-voorzitter, H. D. Slegt, penningmeester, m'. E. Fokker, secretaris, H. de Fremery, W. A. baron van Lijnden, mr. C. J. Pieké, G. J. Sprenger en m'. G. N. de Stoppelaar. Dinsdag 3 April zal de luitenant ter zee Koolemans Beijnen in de concertzaal alhier een voordracht houden over zijn reizen naar de Poolgewesten. Eene aanbeveling van onze zijde aan onze lezers, om deze voordracht bij te wonen zal, vertrouwen wij, geheel overbodig zijn, De in den laatsten tijd zoo gelukkig opgewekte zucht tot beoefening der aardrijkskundige wetenschap zou op zichzelf reeds voldoende zijn, om de voordracht van den 69. Naar liet Engelsch van mevrouw Henry Wood. Hoofdstuk V. MOEILIJKHEDEN VAN ALLERLEI AARD. (Vervolg). Verzonken in de beschouwingen over het ge beurde en hoegenaamd niet meer denkende over hetgeen Lamb hem had medegedeeld, ging hij zonder op te zien en onverschillig waar zijne voeten hem brengen zouden de weide over, langs den kant der beter onderhoudene huisjes. „Goeden dag, mijnheerWarm van daag!" hoorde hij zich toeroepen. Die groet kwam van de zuster van den timmer man, juffrouw Jetty, die aan haar open venster zat te werken. Charles hief het hoofd opom haar toe te knikken en zag te gelijk op korten afstand iemand die aankwam. Niemand anders dan Huddles! Charley herkende hem en vloog als bij ingeving het huis van den timmerman binnen, om zich te verbergen. „Ik hoop van harte, dat hij mij niet gezien zal hebben," dacht hij. heer Koolemans Beijnen aantrekkelijk te maken, indien niet de waardeering, aan onzen Noordpool reiziger verschuldigd, hem aanspraak gaf op een zichtbaar blijk van buitengewone belangstelling. Tengevolge van een ongeval aan een trein van de Grand—CentralBelgemaatschappij bij Prinsen- hage, waardoor stoornis in het verkeer ontstond, is gisteren avond de sneltrein, welke te 8.12 hier moest wezen, ongeveer anderhalf uur te laat aan gekomen. Andere ongelukken zijn niet te betreuren geweest, daar het alleen een tender was welke ontspoord is. Blijkens het jaarverslag der coöperatieve voor- schotvereeniging en spaarbank te Goes bleef haar ledental gedurende 1876 onveranderd 156. Het maatschappelijk kapitaal beliep f 9599, zijnde/496 meer dan in het vorige jaar; het reservefonds onderging eene vermeerdering van f 372 en steeg tot 2028. Aan spaargelden werd ingebracht ƒ28951, uitgehaald f 26157, saldo op het einde des jaars f 26278, of 3349 meer dan een jaar te voren. Het aantal verstrekte voorschotten en prolongaties was 178, hun bedrag f 64190, zijnde f 8524 meer dan in 1875. De gezamenlijke omzet in ontvangsten en uitgaven beliep f 253,337. Kapitalen bij particulieren heeft de vereeniging niet behoeven op te nemen; zij werd integendeel geplaagd door een overvloed van kasgeld, voort spruitende uit de voortdurende toeneming der spaargelden, welke niet door de vermeerdering der voorschotten werd opgewogen. Aan dezen ongun- stigen toestand is het te wijten, dat het jaar minder voordeelig geweest is dan vorige jaren en om daarin verbetering te brengen zijn belang rijke wijzigingen in de statuten gebracht, welke met het nieuwe jaar in werking zijn getreden. Die wijzigingen bestaan hierin dat de interest van spaargelden wordt teruggebracht van 4 op 3 pet., en de interest voor voorschotten vastgesteld op 5 tot 8 pet., volgens een door de algemeene vergadering vast te stellen tarief, terwijl het maximum der voorschotten is verhoogd tot f 5000. Aanvankelijk is" door deze wijzigingen het doel bereikt: vrees voor te veel kasgeld behoeft de vereeniging niet meer te koesteren. Het bestuur voedt de hoop dat hierdoor grooter baten zullen te verkrijgen zijn. „Dit is, zoo sluit het bestuur zijn verslag, niet alleen wenschelijk voor de leden zeiven, maar vooral ook voor het bestuur, welks werkzaamheden met den dag toenemen, terwijl meer eu meer blijkt dat de helft van de win3t op verre na niet vol doende is, om die werkzaamheden, ook slechts in geringe mate, te beloonen." Maar Huddles had hem gezien, verhaastte zijne schreden en was bijna even spoedig in het huis als Charles zelf. Deze kon zich niet meer houden alsof hij den andereu niet meer zag, want hij stond in juffer Jetty's kamer en zijn vervolger stond in den gaug, van aangezicht tot aangezicht tegen over hem. „Ik ben vandaag op den Arendshorst geweest, mijnheer, maar vond u niet te huis," zet hij. „Ge weet wel waar ik voor kwam." Charles was in de klem. De onaangename verrassing, de berooide staat zijner financiën en de aanwezigheid van juffrouw Jetty, die hare coren reeds wijd open zette, maakten hem zeer verbolgen, zoodat hij Huddles met eene bruta liteit antwoordde, die dezen verbaasd deed staan. De zaak betrof éen van de twee wissels welke Charley afgegeven had, die waarover nog geen vonnis was gevallen. „Kunt gij dien wissel betalen, mijnheer Kaynor?" hernam Huddles. „Neen, dat kan ik n i e t," antwoordde de jong man. „Ik heb u geschreven, dat ik betalen zou zoodra ik kon, dezen wissel en den anderen ook; en dat zal ik doen, maar ge moet nog wat wachten." „Hoelang, mijnheer? Lang wachten schikt mij niet." Ware Esther Jetty er niet bij geweest, dan zou Charles zich veel beter gedragen hebben, maar hij meende nu, dat hij van zich af moest spreken, vergat alle regelen van voorzichtigheid en over- Men schrijft ons uit Vlissingen: „Naar wij vernemen is van de visschersloep „de Zeeuw" door de Engelsche vissehers eenbakenton met bakenliju en twee lijnen want gestolen. Dit is reeds de tweede maal dat zulks geschiedt. Ook van andere vaartuigen hebben die Britten dergelijke voorwerpen geroofd. „Het is te bejammeren dat eene regeering zoo hooghartig en prikkelbaar als de Britsche, die zich tot in (de afgelegenste landen doet gelden als de belangen van een harer onderdanen gekrenkt worden, niets weet te bedenken om zoodanige rooverijen, die gedurig voorkomen, te beletten. Ook de Neder- landsche regeering schijnt daartoe de macht te ontbreken. „Men is hier bezig bij de ingezetenen handtee- keningen te verzamelen op een adres van adhaesie aan het verzoek, door den gemeenteraad tot de eerste kamer der staten-generaal gericht, om de wet waarbij de opheffing van het kantongerecht alhier bepaald wordt, te verwerpen." Den 28en dezer werd te Vlissingen door de af- deeling van „Volksonderwijs" voor de tweede maal eene openbare bespreking van het wetsont werp op het lager onderwijs gehouden. In de eerste plaats werd met toejuiching begroet de mededeeling van den secretaris, dat het aantal leden en donateurs in de laatste maand van 56 tot 77 was geklommen. Daarna werd het wetsontwerp eerstin algemeenen zin en vervolgens artikelsgewijze behandeld. Spoe dig bleek het echter, dat men, aldus voortgaan de, ten derden male zou moeten vergaderenen daarom werd besloten alleen die artikelen te be spreken die het meest ingrijpend waren of waar over iemand iets bijzonders te zeggen had. Bij vele artikelen kon men zich vereenigen met het pracadvies van het hootdbestuur, zooals dat voorkomt in de eerste aflevering van den Bode van 1877. Het is dus voldoende alleen die conclusiën te vermelden, die in strijd met dit praeadvies werden aangenomen. Zij zijn; 1» De afdeeling, overtuigd van het nut der vorm leer, betreurt het wegvallen daarvan als leervak in artikel 1. 2° Zij wenscht litt. f van art. 15 te behouden zooals het in het wetsontwerp voorkomt en 3° Zij verheugt zich in het verdwijnen, volgens het wetsontwerp, van de vergelijkende examens. Vooral het sub 2 aangevoerde gaf aanleiding Alinea/van art. 15 luidt aldus: //Deze wet is niet toepasselijk op de militaire onderwijzers en het onderwijs, door hen gegeven aan militairen." laadde Huddles met scheldwoorden. Deze, die er de man niet naar was om zich aldus te laten behandelen, betaalde hem met zijne eigene munt. Had Charles hem beleefd behandeld, dan zou ook hij beleefd en zelfs inschikkelijk geweest zijn. De wissels (want hij had ze beiden in zijn bezit) waren door den gewonen loop van handels zaken in zijn bezit gekomen. Hij verdiende èn als mensch èn als koopman alle achting; hij was niet gewoon op zulk eene wijze toegesproken te worden en vooral verdiende hij dat niet in dit geval. Ook hij werd dus boos. Er volgde eene korte, maar zeer onaangename woordenwisseling, en daarop verliet hij verontwaardigd het huis, zeggende dat men wel nader van hem hooren zou. „Ik had de twee wissels opgehouden en in uw belang en op uw verzoek, mijnheer, gezorgd dat er geen verder gevolg aan gegeven werd," zei hij. „En is dit nu het loon, dat ik er voor ontvang? De zaak gaat mij persoonlijk niet aan, zooals gij wel weet. Wat ik gedaan heb deed ik alleen uit goedhartigheid, want het speet mij een zoo jong mensch tentoongesteld en misschien voor de gijzeling gebracht te zien. Ik zal nu geen dag meer verzuimen. Ik zal de wissels uit mijne handen geven, en dan moet ge u zeiven maar zien te redden." Terwijl Charles daar met gefronste wenkbrau wen en een zeer onnoozel gezicht naar de straat deur stond te kjjken, die nog trilde van den slag waarmede Huddles haar had toegetrokken, werd de deur tegenover hem aan de andere zijde van tot eene levendige gedachtenwisseling. Ofschoon men algemeen van oordeel was, dat het lager onderwijs niet meer noodig moest zijn voor mili ciens die op negentienjarigen leeftijd in de gelederen komen, zoo waren de gevoelens zeer verdeeld omtrent het al dan niet wenschelijke van het doen voortbestaan van den tegenwoordigen toestand, zoolang dit onderwijs nog aan miliciens moet gegeven worden. Een onderofficier, een korporaal en in den regel een milicien onderwijzen daarbij de eerste beginselen aan de minder of niet onder wezen inférieuren en kameraden. Sommigen achtten het zelfs nadeelig, indien dit onderwijs door onder wijzers op avondscholen werd gegeven en wenschten, dat indien het nog moest worden verstrekt, dit op den bestaanden voet zou blijven geschieden. De vergadering besliste bij meerderheid van stemmen in dien geest en nam de conclusie sub 2* vermeld aan. Alvorens uiteen te gaan sprak de vergadering nog haar wenseh uit, dat het onderwijs eenmaal zou worden een staatszaak; dat het alsdan kosteloos verstrekt en verplichtend gesteld zou worden doch sprak tevens als haar gevoelen uit, dat een wet omtrent den leerplicht in de eerste tien jaren niet in werking kan treden. Door den gemeenteraad van Neuzen is gisteren benoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand de heer A. O. N. Grenu. Tot lid van den gemeenteraad van Breskens is met 20 van de uitgebrachte 25 stemmen gekozen de heer D. Mulder, burgemeester der gemeente. Bij Provinciaal blad van Zeeland, n° 38, wordt medegedeeld dat door de gemeenteraden van Zie- rikzee en Cortgene de volgende wijzigingen zijn gebracht in den tijd van aanvang en duur der jaarmarkt of kermis; die te Zierikzee, tot dusver aanvangende op den laatsten Maandag van Augustus en twee weken durende, zal voortaan aanvangen met den eersten Maandag in September en zal elf dagen duren die te Cortgene, tot dusver gehouden van Woens dag tot Zaterdag vóór het begin der Goesche kermis, zal voortaan aanvangen op den tweeden Woensdag in Augustus en eindigen op Maandag daaraanvolgende.' Te Homburg zal dit jaar de jaarlijksche ver gadering der Nederlandsche Botanische vereeniging gehouden worden. Volgens de Tielsche courant heeft jh'. m'. W. H. de Beaufort, na door de liberale centrale kies- den gang geopend en vertoonde de Tijger zich op den drempel. Hij moest alles gehoord hebben, want de deur had al dien tijd een weinig open gestaan. Charles' ergernis werd er niet door verminderd, want zijne achterdocht jegens dien man kreeg nieuwe kracht, in verband met het bezoek van Huddles. Het gelaat van den Tijger stond echter hoogst welwillend. „Kan ik u van eenigen dienst zijn?" vroeg hij. „Als ik kan wil ik u gaarne helpen. Kom hier bij mij binnen, mijnheer Charles, en laten wij eens over de zaak praten." Charles geraakte geheel van zijn stuk en die woorden waren slechts olie in het vuur. Door dezen gemeenen deurwaarder, of wat hij anders zijn mocht, uitgesproken, klonken zij hem als eene beleediging in de ooren, schenen zij hem een val strik om hem te vangen. En naar die overtuiging handelde hij. „Zoudt gij mij van dienst kunnen zijn?" riep hij uit, met al de minachting, die hij in den toon zijner stem kon leggen. „Bemoei u maar met uwe eigene zaken, man, en houd u maar buiten de mijne." En daarop stapte Charley het huis uit, op zijne beurt de voordeur met een slag toehalende, en juffrouw Jetty door het open venster vaarwel toeroepende. De Tijger haalde minachtend de schouders op, als om te kennen te geven dat dat jonge mensch niet waard was dat hij zich met hem inliet en dat hij zijne handen van hem afwiesch. Vervolgens zijn fantaisiehoed opzettend?

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1